Zierikzee versloeg Burgh met 3A) STAD EN EILAND UITBREIDINGSPLANNEN IN RAAD WESTERSCHOUWEN Napoleon zou destijds vergiftigd zijn SPORT VOETBAL Met -haar technisch zeer groot over wicht wist Zierikzee in de le helft de basis te leggen voor de vol'komen verdiende overwinning. Burgh moest zioh gedurende de eerste speelhelft in 'hoofdzaak bepalen tot verdedigen waardoor de sporadische aanvallen, ook al door gebrek aan voldoende mankracht, van elk gevaar waren ontbloot. De groen-witten mochten zich gelukkig prijzen dat de Zierik- zee-voorhoede nu niet bepaald uit blonk door productiviteit. De talrijke toeschouwers hebben deze middag tevergeefs uitgezien naar een snelle combinatie die met een goed schot werd besloten. Als er nog geschoten werd gebeurde dit in de meeste gevallen door de half- spelers Willemse en de Zeeuw. Het samenspel van Zierikzee >is mooi om te zien maar vooral de voorhoede bezondigt zich 'hierbij vaak aan een veel te traag tempo en te kort spel. Mede door haar verdedigende hou ding moest Burgh hot hebben van de verrassende lange pass. Het plaat sen was evenwel dermate beneden cle maat dat in de meestp gevallen het leder in het bezit kwam van een speler van de tegenpartij. Zelfs in de 2e 'helft, toen de Burgh'-spelers toüh over het geheel genomen een licht veldoverwicht hebben gehad, slaag den zij er niet in het Z'ieri'kzee-doel werkelijk in gevaar te brengen. Al spoedig na de aftrap weet Zierikzee bezit te nemen van het middenveld waarbij vooral de beïd'e halfspelers de Zeeuw en Willemse een vooraan staande rol speelden. Reeds in de 4e min. weten de rood-wit ten de leading te nemen als Willemse thard op de lat schiet, waarna Heij'boer de terug springende bal fraai inkopt (1-0). Aan do andere zijde 'krijgt Burgh een hoekschop te nemen welke wordt weggewerkt. Uit een vrije trap van Willemse krijgt Tiggelhoven een kans, die door missen verloren gaat. Even later ontsnapt het Burgh-doel aan een doorboring als Sies in laat ste instantie nog op de doellijn red ding weet te brengen. L.buiten A. Rijnberg probeert met enige solo acties de Zierilkzee-defensie aan het SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klas G: Zierikzee-Burgh 3-0; NVS-N\v. Borgvldet 1-2; RKFC-DI- VO 3-0. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie 2e klas C: Zierikzee III-Burgh II 4-5. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 15-11. Het aantal deelnemers aan toto 13 bed'raagt 665.250, die f 799.261 inlegden. Zon dagavond waren er tien meldingen van 12 goed voorspelde uitslagen binnengekomen. Voor die eerste prijs is f 145.066 beschikbaar, voor de tweede f 79.123 en voor de derde f 39.564. Voor goaltips 5 was minder be langstelling. Er waren 'hier 203.969 deelnemers, die f 174.011 inlegden. De eerste, tweede en derde prijs zijn elk f 19.141 groot. Zondagavond was er slechts één melding van 5 goede tips binnengekomen. De juiste wijze van invullen is: 1-9-5-9-8 -6. De president van Soedan, gene raal Ibrahim Abboed, heeft zondag over radio Omdoermam 'bekend ge maakt dat zijn fundtie als staats hoofd door het nieuwe burgerkabi net wordt overgenomen. Ingezonden mededeling wankelen te brengen zonder hier bij succes te boeken. W. v. Ham kopt dan rakelings naast, waarna doelman Sehoonaard enige malen uitstekend ingrijpt. Na een half uur spelen weet Zie rikzee haar voorsprong op te voeren tot 2-0, als een schot van W. v. Ham via hei lichaam van J. v. Nieuwen- huize in het doel verdwijnt. Direkt hierna is Zierikzee weer voor het Burgh-doel terug en Sehoonaard weet op fraaie wijze een schot van v. Ham te stoppen. Bij een vrije trap van Willemse speelt l.achter Rijn berg binnen het strafschopgebied het leder met de hand wat de arbiter ontgaat. In de 44e min. slaagt Zie rikzee erin de overwinning praktisch veilig te stellen als B. de Zeeuw op de lat schiet waarna T. Klink inkopt (3-0). Na de hervatting viel er van goed spel weinig meer te genieten. Burgh kreeg weliswaar een veld overwicht maar doelrijpe kansen wisten de groen-witten zich niet te scheppen. Talrijk waren de vrije trappen welke de scheidsrechter uit deelde. De gemoederen binnen de lij nen raakten meer dan dit in de le helft 'het geval was nogal eens ver hit. Het mee9t komische moment voor het publiek ontstond wel toen, terwijl him medespeler Hanse door een hard schot geveld op de grond lag, de beide Burgh-spelers Sies en J. v. Nieuwenihuize de bokshouding tegenover elkaar aannamen. Even leek het er nog op dait de thuisclub het initiatief in handen ging nemen. Na een goede solo van Heijboer kreeg Tiggelhoven zelfs een goede scoringskans maar zijn schot was te slap om doelman Sehoonaard ernstig te kunnen verontrusten. Al spoedig kreeg Burgh weer een licht veld overwicht daar Zierikzee in hoofd zaak 'haar aandacht op de verdedi ging ging bepalen. Een bijzonder triest moment ontstond 8 min. voor tijd toen Willemse en Wessels gelijk tijdig naai* het leder trapten waarbij Willemse ongelukkigerwijs zijn rech terbeen brak. Een ongelukkige sa menloop van omstandigheden waar bij van enige opzet gelukkig geen sprake was. Nadait de wedstrijd ge ruime tijd onderbroken was geweest werden de acht nog resterende mi nuten uitgespeeld. BRIDGE Bridgedrive „Mondragon", Zierikzee Aan de op zaterdagavond jl. ge houden bdigedrive namen 7 dames en 21 heren deel. In de oneven groep eindigden bo venaan twee echtparen gelijk met 103 punten uit 28 spellen. Het waren de heer en mevrouw D. P. Leupen- van Oekel te Goes en de heer en mevrouw C. J. Nolet-van Terwisscha te Zierikzee. In de even groep werden 1 de heer en mevrouw I. de Bert-Evertse te VHssingen met 86 punten en 2 de heer G. Timmerman en mevrouw M. Th. A. V olkeri - Stein feld te Zierik zee mot 94 punten. Deze wedstrijd was d'e eerste, die gold voor de wisselbekers. De volgende drive wordt gehouden op zaterdag 12 december a.s. SCHAKEN In Goes, halfweg Terneuzen-Zie- rilkzee, moest het 10-itatl van Zierik zee zaterdagmiddag de strijd aan binden tegen 'het lOntal van Terneu- zen 'in de competitie van de 1ste klasse van de Zeeuwse Schaakbond. Op 'het nippertje kon Zierikzee, dat met drie invallers Uitkwam, nog met 10 man vertrekken. De provin ciale 'boot was zo vriendelijk een tel langer aan de wal te blijven zodat de reserve-speler H. Hen'drikse neg aan boord kon komen om zijn eerste wedstrijd mee te maken en tot zijn, maar vooral ook tot genoegen van de club, te winnen. Na de vriende lijke welkomstwoorden van de ont vangende club Terneuzen vond de loting plaats waarna de deelnemers achter 'hun bordèn korfden plaatsne men en werd dé wedstrijd begonnen. Het getiktak van de 10 wedstrijd- klokken was het wat men daarna nog alleen hoorde. Na ruim een uur spelen was dït getiktak allengs min der en waren de eerste partijen tot een einde gekomen. Een overwinning voor Zierikzee, dan weer een in het voordeel van Terneuzen. Na een dtand van 1-1 werd dat 2-2. Het zag er dan ook naar uit dat het een ge lijk opgaande wedstrijd zou worden. Toen echter kwam de igrote wending in het voordeel van Zi'erikzee. De en'e overwinning na de andere werd geboekt zodat tenslotte, na arbitra ge van een tweetal partijen, het eind resultaat van 2%-7% in het voordeel van Zierikzee kwam. De beste resul taten behaalden voor Zierikzee dit keer de spelers aan de eerste en aan Russisch koelsehip te water bij Mij. de Schelde VLISSINGEN, 14-11. - Het eerste van een serie van vier Roeischepen van 5.500 ton die voor Russische re kening worden gebouwd bij de Mij. „De Schelde" te Vlissingen is tewa- ter gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw K. Tu- garinova, de echtgenote van de Rus sische ambassadeur in Nederland. Zij gaf het schip de naam „Rem brandt". De ambassadeur en verte genwoordigers van handelsmissies uit de Sowjet-Unie waren bij de ceremonie aanwezig. P.T.T.-kabels vernield DEN HAAG. 15-11. Zaterdagavond zijn in de buurt van Wijk en Aalburg vier P.T.T.-kabels over een lengte van 225 meter doorgesneden. Ver moedelijk is dit een poging tot dief stal geweest. De daders zijn blijk baar in hun werkzaamheden ge stoord, aangezien slechts een stuk van ongeveer 40 meter door de P.T.T. dient te worden vernieuwd. Ter plaatse is de P.T.T. bezig met het verleggen van kabels in verband met herverka velingswerkza amheden. Volkswagen zoekt 1500 Nederlandse arbeiders UTRECHT, 14-11, De Volkswagen- fabrieken hopen in het noorden van ons land 1500 arbeiders te kunnen aantrekken voor de nieuwe V.W.- fabriek in Emden, die volgende maand wordt geopend. Dit blijkt uit ,De Metaalkoerier", het orgaan van de Algemene Neder landse Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid en Electrotechnische In dustrie. ZIERIKZEE Verkoopdag Chr. Ger. Kerk uitgesteld De verkoopdag tib.v. da Ghr. Ger. Kerk alhier, welke gehouden zou worden op 19 november a.s. is we gens omstandigheden uitgesteld tot 26 november. Deze verkoopdag Wordt gehouden in de pastorie aan de Meelstraat. Contactavond Film Liga In de aula van bet Prof. Zeeman lyceum vond vrijdag jl. de eerste contactavond plaats vain de Z'ierik- zeese Film Liga. Gelet op de grote belangstelling voor d'eze avond en bet geboden programma kan gezegd worden dat de Liga in zijn doelstel ling om begrip en inzicht te brengen voor de film a'ls 'kunstvorm een goede start 'heeft gemaakt. Dit was mede te danken aan de samensteller van d'eze avond, 'ds. F. Don te Eurgh, die na ingeleid te zijn door de voorzitter de heer A. J. van Pesch uit Haam stede, op de films een verhelderen de toelichting gaf. Vertoond werd van Max de Haas het overigens in deze dagen nog slechts weinig verrassende filmpje „Ballade van de Hoge Koed". Niet temin was het interessant kennis te nemen van dit filmwerkje uit de oude doos. Veel boeiender naar onze de laatste borden. Zierikzee, dat nu 1 verloren en 1 gewonnen wedstrijd •heeft, heeft echter voor de verdere competitie nog zware wedstrijden voor d'e boeg. De persoonlijke resul taten in d'eze ontmoeting waren a'ls volgt: K. H. Cohen-J. J. v. d. Ende 0-1; A. P. Stadhouder-'ir. J. J. Elzerman 0-1; J. Nijssen-M. J. Enzlin - V2 M. A. de Bokx-A. J. SCheele 0-1; G. Dijselijnok-ds. J. PI. Nawijn 0-1; A. P. Beishuizen-O. Vleeshouwer 1-0; C. H. Provoos't-P. C. Talk 1-0: Chr. van Cadzand-R. P. Högerheijde 0-1; C. Schoenma'ker-R. Huneman 0-1; W. de Rid'der-H. Hendrikse 0-1. Von Bientano overleden DARMSTADT, 14-11. De christen democratische politicus en leider van de C.D.U.-C.S.U.-fractie in dé West- Duitse bondsdag Heinrioh von Bren- taino is zaterdag op 60-jarige leef tijd gestorven. Enkele d'agen gele den was hij in Darmstadt in een zie kenhuis opgenomen wegens een aan doening van de slokdarm. Eind vo rig jaar ihad hij a'l een zware ope ratie aan de slokdarm ondergaan. Von Bren'tano. is van 1955 tOt 1961 minister van buitenlandse zaken iin de regering-A'dbnauor geweest. smaak was de Haas' filmschepping „Maskerage", te meer omdat 'net ge luid (concrete muziek) met het beel denspel der tropische maskers op indringende wijze samenspeelde Een fraai voorbeeld van een niet te schei den compositie van beeld en geluid. Een ander aardig werkje was „De redenaar" uit de voortreffelijke Tsjechische filmschool. Van Jan van Hillo werd vertoond het kleuren- nlmpje „Tijd", een veelzeggende rol prent met een boodschap, op symbo lische wijze en in abstracte beelden op het doek gebracht. Dit eerste programma van de Liga was ingezet met bet Duitse filmpje „Filmschn.it", waarin een kijkje ge geven werd op de teciinische kant en het wezen van de filmmontage. In een korte algemene inleiding wees ds. Don op het belang van een goede filmvorming. Film kan kunst zijn maar niettemin is er uiteraard veel kitsch op de markt. Dit laatste heeft er o.a. toe geleld dat het nog altijd veel mensen moeilijk valt om de film als kunst te eikennen. De laatste jaren heeft de film via de televisie zijn intrede gedaan in mil joenen huiskamers, Hiermee vooral ock is het belang van 'het ligawerk duidelijk aangetoond. Beter begrip te brengen voor de film als kunst vorm is hierbij immers de opzet. Deze geslaagde avond werd met een dankwoord door de voorzitter tot de heer Don besloten. Prijsuitreiking Fokveedag Donderdagavond 19 november a.s. wordt in het „Huis van Nassau" de prijsuitreiking gehouden van de laatst gehouden fokveedag te Zierik zee. Op deze avond zal ir. W. L. Harmsen, rijks veeteelt- en zuivel- consulent voor Zeeland, een inleiding houden waarin o.m. de in- en ver koop van fokvee in het kader van de nu bestaande Fok- en Controle vereniging ter sprake zal komen. Bovendien zullen enige films worden vertoond. ZIERIKZEE Kaderdag N.V.V. Het distri'kt Zeeland van het N.V. V. organiseert op zaterdag 28 novem ber in het „Huis van Nassau" een ka dier dag. Op deze kaderdag - die zal staan onder leiding van de heer C. Hook - zal het woord worden ge veerd door drs. K. Laansma, die zal spreken over het onderwerp: „De so ciaal-culturele ontwikkeling in Zee land". Aan 'd'eze caus ie over een actueel onderwerp, is een diskussie verbonden. HAAMSTEDE, 14-4. Burgemees ter Everwün heeft in de dezer da gen gehouden raadsvergadering na de toelichting op de uitbreidings plannen Duinhoeve en Hoogenboom- laan nog even de volgende uitbrei dingsplannen in Rcnesse: de Schol- derlaan en de Oude Moolweg aange tipt. Het plan Scholderlaan is meer een aanpassingsplan omdat er niet veel meer kan worden bijgebouwd. In het plan Oude Mcolweg is niet veel veranderd, alleen komt er een plan vcor een hotel waarvoor reeds een schetsplan is voorgelegd. De rijks- goedkeuring is moeilijk, doch de bur gemeester was er van overtuigd dat er in de teekemst hier een flink ho tel met restaurant tegemoet gezien kan werden. Verder in dit plan een openluchtrecreatie - onderdeel waar voor de Stichting Renesse tracht ge- interesseerden te vinden. Deze beide plannen kernen binnenkort ter in zage. In deze raadsvergadering, waarin de heer N. A. Krijnse Locker met kennisgeving afwezig was, deelde^ de burgemeester n.a.v. de notulen mede dat de ingang van de kleuterschool te Renesse alleen zal blijven aan de Cude Moolweg. De heer Westhoeve vroeg hier in de vorige vergadering naar. Bij de. ingekomen stukken was o.a. het jaarverslag van de Stichting Schooltandverzorging Schouwen- Buiveland. Hierin was vermeld dat het aantal kinderen hiervoor toe neemt. De heer- Hendrikse meende dat deze toeneming een gevolg is van de betere voorziening op de scholen. Vroeger liet dit nog wel eens te wensen over. Enige vacatures in verband met het overlijden van de heer jhr. Röell en P. L. Vis moesten nog behandeld worden. In de plaats van jhr. Röell werd burgemeester Everwijn geko zen als lid van de Raad van Bestuur in de Stichting Rode Kruisziekenhuis Schouwen-Duiveland. De gemeen schappelijke regeling Vleeskeurings dienst Zierikzee kreeg nu als ver- BROUWERSH A VEN Verg. ver. „Volksonderwijs" Brouwershaven De afdeling Brouwershaven van de vereniging „Volksonderwijs" hield vorige wede haar vergadering in de o.L-school onder voorzitterschap van de heer M. Matthijsse. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat ihet bestuur in zijn geheel aftreedt, om reden er voorheen enige strubbelingen zijn geweest, welke echter binnen het bestuur konden worden opgelost en wegens de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer A. J. Lan- gedijk. Verheugend is het te noemen, aldus de heer Matthijsse. dat thans gestart is kunnen worden met het vervoer van de kinderen „van bui ten". Na goedkeuring der notulen volgde het financieel verslag, waar uit bleek dal de kas mot een batig saldo van f 195,77 sloot. De beschei den werden in orde 'bevonden en goedgekeurd door de kascominissie. Aan het adres van de vertrokken penningmeester, de heer Langedijk, sprak de voorzitter woorden van d^nk voor hot kundig bah eer en zijn aandeel dn de propaganda t.b.v. „Volksonderwijs". Het nieuwe bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter M. M. Mat thijsse; penningmeester R. van Snip penburg; secretaris H. P. de Munck en leden W. Bos, A. de Jonge, W. de Wilde en E. Prent. Tot leden van de kaseontrolecommissie werden geko zen de 'heien M. Kristalijn er. L. Hoogenboom. In bespreking kwam het agenda punt: feestavond, wélke in januari zal worden gehouden. De afdeling Burgh van „Volksonderwijs" heeft spontaan aangeboden deze toneel avond voor haar rekening te willen nemen. Nadere plannen zullen ver der in het bestuur worden uitge werkt. Na de gebruikelijke rond vraag noemde de voorzitter het in zijn dankwoord treurig dat zo wei nig leden aanwezig waren en dat in het bijzonder de leden van de ou'der- commissie door afwezigheid schit terden. Filmavond Ned. Blindenbond De Ned. Blindenbond, welke on langs een film in de gemeente Brou wershaven- heeft opgenomen en waarbij alle verenigingen, bedrijven er./., hun medewerking gaven zal de ze film vertonen op vrijdag 13 de cember des nii'dldaigs 4 uur voor de kinderen en voor de ouderen des avonds 7 uur en 9 uur in de boven zaal van hotel „Jacob Cats". teeenwoerdiger de heer M. J. Steur, die de plaats inneemt van wijlen de heer P. L. Vis. De heer S. Bais, wonende te Naald wijk ziet af van de koop van het perceel grond aan de Deltaweg no. 5 te Haamstede, groot 1255 m-. De raad gaat accoord met het intrekken van het raadsbesluit van 5 oktober j.l., waarin tot verkoop werd beslo ten. De heer P. Ribbens uit Zierikzee verzoekt te mogen kopen het perceel bouwgrond aan de Deltaweg no. 4, groot 900 m2, voor een prijs van f 16 per m2. De heer Ribbens gaat hier een permanent te bewonen huis bou wen. Accoord zegt de raad. Voor de instandhouding van de o.l. school te Noordwelle en Seroos- kerke is elk jaar toestemming nodig van de minister van O, K. en W., omdat het leerlingenaantal minder dan 50 bedraagt. De raad heeft geen bezwaar tegen dit verzoek. Verder kan de raad zich verenigen met een b. en w.-voorstel betreffen de de 6e wijziging van de gemeente begroting 1964 in verband met ver hoging crediet van de bouw van het nieuwe gymnastieklokaal. Deze bouw wcx'dt verhoogd met een bedrag groot f 28.764,-, waardoor de totale kosten komen op f 204.380,93. De rondvraag Bij de rondvraag wijst de heer Westhoeve op de moeilijke toestand in de Achterweg te Renesse, waar regelmatig vrachtauto's parkeren, waardoor het verkeer in moeilijkhe den komt. De voorzitter zal hier een onderzoek doen instellen. Dezelfde vragensteller vraagt naar de huidige situatie met het gemeentepersoneel op bid- en dankdagen. Vroeger had den deze mensen vrij zonder aftrek. Ock deze kwestie zal nagezien wor den. Weth. v. d. Klooster zegt dat het beter geweest was dat het gemeente- personeelslid rechtstreeks naar b. en w. of de technische dienst was ge komen om dit te bespreken. Nu gaat Heden overleed, onze in nig geliefde dochter, zus ter, schoonzuster en tante A. KOOPMAN geboren PANNEKOEK op de leeftijd van 47 jaar en 2 maanden. Zwaar valt ons dit verlies. 's-Gravenpolder: J. PANNEKOEK M. PANNEKOEK- VAN KRUININGEN Ouwerkerk A. VAN DER MAAS- PANNEKOEK I. L. VAN DER MAAS en kinderen 's-Gravenpolder: A. PANNEKOEK S. A. M. PANNEKOEK- BUIJZE en kinderen Spijkenisse: G. PANNEKOEK D. PANNEKOEK- HARTHOORN en kinderen 14 november 1964 Heden overleed ie 's-Gra venpolder, na een gedul dig gedragen lijden, onze geliefde schoondochter, behuwdzuster en tante A. KOOPMAN geboren PANNEKOEK op de leeftijd van 47 jaar Zonnemaire: P. C. KOOPMAN- TUINMAN M. VAN AST-KOOPMAN J. P. VAN AST en kinderen 14 november 1964 De begroting voor 1965 van de raad van de Intergouvernementele Commissie voor Europese Migratie (I.C.E.M.) voorziet in de herplaatsing van 36.100 vluchtelingen en 36.120 emigranten uit Europa in overzeese landen. Hiermee zal een bedrag van omstreeks 75 miljoen gulden gemoeid zijn. het er uit zien alsof het college in een minder prettige verhouding leeft met het gemeentepersoneel, hetgeen een grote onwaarheid is. Via een vraag van de heer Padmos deelt de burgemeester mede, dat ever de toekomst van het vliegveld nog niets bekend is. Wel hebben re gelmatig besprekingen plaats en het zit er wel in dat de gemeente tracht cm zonder al te veel geld het vlieg veld weer open te stellen. Niet op korte termijn, doch de raad kan er op aan dat er voorstellen hierom trent komen. De-heer Goossens vraagt naar de begroting 1965. De voorzitter ant woordt dat deze wat later komt dan gewoonlijk. Een onhoudbare situatie ziet de heer Hendrikse bij de ingang van de Julianaweg op de hoek Weststraat, waar een garage in de weg staat en spelende kinderen gevaar opleveren. Zeker zal in de toekomst hier aan dacht aan besteed worden zegt de voorzitter, doch haast is er niet bij. Het is de heer Hendrikse verder op gevallen dat steeds meer permanen te woningen worden overgeheveld naar zomerwoningen. Vragensteller heeft hier vroeger ook meermalen op gewezen. De voorzitter zegt dat hier de no dige aandacht aan besteed wordt, doch in een persoonlijk gesprek met vragensteller wil hij deze kwestie nader toelichten. De heer Hendrikse ziet mogelijkheden in de diverse soorten woningbouw en hij zou deze gaarne vermeld zien op het medede lingenblad der gemeente, waaraan de voorzitter zal voldoen. Tot slot zou vragensteller de stukken vroe ger in huis willen hebben om een en ander in een fractievergadering nader te kunnen voorbereiden. Ook hier zal de nodige aandacht aan be steed worden. MORGHAN9 de magiër Zierikzees tiental wint van Terneuzen (7'-—21-) Nog steeds geen definitieve bestemming voor vliegveld LONDEN, 15-11. - Britse geleerden menen het bewijs te hebben 0 gevonden, dat Napoleon destijds vermoord is, zo meldt het Britse blad „Sunday Telegraph". Proeven met haarlokken van de keizer (i in het kernenergie-laboratorium te Harwell zouden hebben uitgc- wezen, dat hij tijdens zijn ballingschap op het eiland Sint Helena I1 vergiftigd is met arsenicum. Mogelijk zal nu, aldus de „Sunday Tele- graph", de Franse regering werden gevraagd de stoffelijke resten van Napoleon beschikbaar te stellen voor verder onderzoek. I> De haarlokken van Napoleon, waarover het laboratorium beschikt, waren na diens overlijden in 1821 afgeschoren en bewaard. Zij wer- den te Harwell gebombardeerd met kerndecltjcs, welke analyse- ,i (i methode veel doeltreffender is dan de gebruikelijke chemische (I analyse. Gebleken zou zijn, dat de keizer het gif tussen 1816 en zijn 1 dood in kleine doses toegediend heeft gekregen. In zijn testament, gedateerd 1821, schreef Napoleon: „Ik sterf voortijdig, vermoord door i de Engelse ologarchie en haar gehuurde moordenaar". I» Volgens de „Sunday Telegraph" komt voor de moord het meest in l1 aanmerking graaf Montholon, de voortdurende metgezel van Napo- 1 leon tijdens diens ballingschap, die volgens de laatste wilsbcschik- (i king van de balling meer dan twee miljoen francs kreeg. 83. Pas toen de muziek en de laatste stam gasten waren vertrokken en de deuren ge sloten werden, besloot doctor Ambrosius het café te verlaten waar hij over Aram had nagedacht. „Hela!" riep een verlate stamgast hem toe, „vergezel mij en laten we nog een glas drinken terwijl gij me nog meer vertelt over uw opmerkelijke genees middel, sinds lang heb ik me niot zo ver maakt". Maar dc goede doctor schudde het hoofd ontkennend. „Ik heb genoeg wijn ge dronken!" zei hij voldaan. „Nu roepen mij zeer belangrijke zaken! Mijn vriend Aram wacht op mijn waarschuwing! Ge kunt u niet voorstellen hoezeer het leven van een geneesheer bezet is!" En na deze woorden liep hij de straat op, voldaan over het le ven en over zichzelf, tot hij het hotel be reikte waar Aram enkele uren eerder bin nengegaan was. „Goedenavond, m'n vriend!" zei Ambro sius, die ietwat onder de invloed van de wijn stond, tegen de knecht die zenuw achtig de deur opende. „Breng mij een glas wijn en zeg tegen mijn vriend Aram dat de beroemde doctor Ambrosius gekomen is om hem met woord en daad bij te staan. Ongetwijfeld zal hij blij zijn dit te ver nemen J" Maar zelfs als men Aram had kunnen bereiken, zou dit goede nieuws over dc komst van doctor Ambrosius hem zeer weinig gezegd hebben! De witte damp die Morghan voor hem had klaargemaakt, begon op hem uil te werken. De avontu rier lag voorovergebogen in zijn kettingen en was bewusteloos geraakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6