De allereerste hulp gerda's EIGEN WEG Weermannetje Wilson Bfonchiletfen De verdediging van Suriname Straalvliegtuig brandend neergestort M-brigade ruimt het veld voor nieuwe actie ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 november 1964 No. 19685 Gevolgen kwaliteitsregeling consumptieaardappelen Auto door middenberm: chauffeur omgekomen Boeren, die maar zeldea ia staat zijn een redelijk goede aardappel te telen, zullen zich moeten afvragen, met deze teelt op te houden, of het met de teelt over een heel andere boeg te gooien met (natuurlijk) een redelijke kans op een beter produkt. Gelukkig vormen dit soort telers maar een minderheid in de grote groep van de huidige aardappelpro- ducenten. Voor de grote groep, die onder normale omstandigheden wel in staat is een goed produkt af te leveren, heeft de kwaliteitsregeling voor con sumptie-aardappelen toch wel enige consequenties, aldus de rijksconsu lent voor de aardappelteelt, dr. ir. D.. E. van der Zaag, onlangs voor de radio. De teler 2al o.a. meer dan voorheen er op bedacht moeten zijn, dat de aardappelen, door hemzelf, hetzij door zijn handelaar of coöpe ratie goed moeten worden gesorteerd Elke uitgesorteerde of uitgelezen knol krijgt de bestemming van vee voer. Men moet dus zo weinig mo gelijk uitval hebben; daar moet de gehele verzorging van het gewas en het rooien op zijn gericht. Vroeger lukte het nog wel eens uitval, na nog weer wat uitgezocht te hebben, op de markt te brengen. Dit is nu niet meer mogelijk. Het kan zelfs voorkomen, dat een partij er zo slecht uitziet, dat sorteren niet eens meer lonend is. Het wordt dus voor alle telers m do toekomst van het grootste belang veel zorg aan de teelt, het oogsten en de bewaring van aardappelen te schenken. Producentenbelang Het, is wel mogelijk, dat men dit niet algemeen als een voordeel ziet. Waarom zou men blij zijn met het vooruitzicht nog meer aandacht en zorg aan het gewas te moeten ge ven. Men maakt dan een vergissing en wel om de volgende redenen: De producenten van consumptie aardappelen zijn er mee gediend, dat de afzet in het binnenland zo groot mogelijk blijft. Dit kan men o.a. be reiken door de consument een goed produkt aan te bieden. Het verleden heeft bewezen, dat dit alleen met wettelijke regeling gaat. Bovendien zal bedoelde verorde ning er toe meewerken, dat meer aardappelen uitgesorteerd worden. Deze aardappelen kunnen nu niet meer op de markten komen. De kans op een overschot wortd geringer en daardoor het in elkaar zakken van de prijzen. Deze regeling kan dus, vooral in de jaren, dat er zonder kwaliteitsregeling een klein over schot zou zijn, prijsstimulerend wer ken. Verder zou men kunnen overwe gen in jaren met zeer veel aardap pelen de eisen (die minimumeisen zijn) iets hoger te leggen, bijvoor beeld de maat 35 mm40 mm uit te schakelen, waardoor het overschot veel geringer wordt en de prijs weer gunstig zal komen te liggen. Ingezonden mededeling Hoestdrank in -tabletvorm.95cr Hoewel men van de verordening geen wonderen moet verwachten, is toch wel aan te nemen, dat de teler van consumptie-aardappelen met de regeling de toekomst met iets meer vertrouwen dan voorheen tegemoet mag zien. De in 1886 in Perugia geboren Italiaanse opera-dirigent Gabrièle Santini, die met wijlen Arturo Tos- canini heeft gewerkt, is vrijdag in Rome overleden. DEN HAAG, 14-11. Naar aanlei ding van een in de pers verschenen bericht, volgens hetwelk de Suri naamse premier een eigen leger voor Suriname heeft geëist met het drei gement, anders de banden met Ne derland te zullen verbreken, deelt de minister van defensie desgevraagd mede: „Feitelijk juist is dat de Neder landse minister van defensie bij zijn recente bezoek aan Suriname aange legenheden betreffende de verdedi ging van Suriname heeft besproken met de Surinaamse regering. Daarbij is een in Suriname vervaardigd in tern stuk behandeld dat betiteld was als een memorandum. Besloten is dat de minister dit stuk zou mede- nemen naar Nederland om er advies over te laten uitbrengen door de Ne derlandse chefs van staven. De Surinaamse regering heeft geen memorandum betreffende de verde diging van Suriname tot de Neder landse regering gericht". kleintjes uii ket binnei uitj& >\la_Kd Handhaving woonwagen kamp te Steenbergen UTRECHT, 14-11. - De 29-jarige Amsterdamse vertegenwoordiger Th. G. van den B. is bij een verkeerson geluk in de gemeente Maarssen om het leven gekomen. Hij reed op de Rijksweg 2 in de richting Utrecht. Op de inhaalstrook raakte hij door nog onbekende oorzaak in een slip, botste tweemaal tegen de band langs de wegkant en vloog toen door de middenberm. Op de andere weghelft kwam hij frontaal in botsing met een vrachtauto met aanhangwagen. De heer Van den B. was op slag dood. Bouwvolumen onderwijs DEN HAAG, 13-11. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft bij de Tweede Ka mer een negende nota inzake bouw volumen voor het onderwijs inge diend. De nota behelst o.m. een overzicht van het aan de onderschei dene takken van onderwijs voor 1965 voorlopig toebedeelde bouwvolumen. In het bouwprogramma 1965 is aan de sector scholen f 345 miljoen toe bedeeld van het totaal in de sector gebouwen ad f 4750 miljoen. Over het kleuteronderwijs waar voor 16 miljoen gulden is uitgetrok ken zegt de minister, dat op 1 april 1964 kleuterscholen in aanbouw wa ren voor een bedrag van 18 miljoen, waarvan nog 12 miljoen was te pro duceren. In 1963 en in het eerste halfjaar 1964 werd voor resp. 18 mil joen en 10 miljoen goedgekeurd. De produktie zal dientengevolge het voor 1964 geraamde volumen van 12 miljoen overschrijden. LEERSUM, 14 november 1964. Brandend en exploderend is vrij dagmiddag een Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven kort voor 3 uur neergestort in een voor brand weer en andere auto's nagenoeg on bereikbaar deel van het landgoed Dartheuvel tussen Leersum en Doorn aan de oude rijksweg Arnhem- Utrecht. De piloot, de enige inzitten de, is tijdens een van de explosies in de lucht reeds gedood. Ooggetuigen zagen dat de straal jager reeds op verre afstand in moeilijkheden was. Boven het reva lidatiecentrum „De Hoogstraat" zag men het vliegtuig branden, waarna de piloot een benzinetank en een hoeveelheid munitie naar beneden liet vallen. In de glijvlucht onthoof de de straaljager een aantal bomen waarna enkele munitie-ontploffingen volgden. Kort daarna stortte het toe stel om zijn eigen as draaiend vrij wel loodrecht naar beneden, waar na het explodeerde. Slechts enkele bomen op de plaats in het dichte bos waar het toestel neerkwam werden ontworteld. De brandweer van de vliegbasis Soesterberg kon niet veel meer uitrichten. Het smeulende wrak werd slechts korte tijd met de nevelspuit bespo ten. De omgekomen piloot is de 35-ja- rige kapitein-vlieger P. J. van der Wjjst uit Uden (N.B.). Hjj was twee de hoofd van het kantoor operaties van de basis Eindhoven en inge deeld bjj het vliegdienst-squadron. Kapitein van der Wtfst was gehuwd en had twee kinderen. DEN HAAG, 14-11. In de tweede helft van november zal bü 190.000 M-brigadiertjes een afscheidsgroet worden bezorgd, vergezeld van een herinnerings-oorkonde. Besloten is ingaande 1965 de M-brigade op te heffen. Moet door ledereen snel en doeltreffend kunnen worden toegepast Bij ongelukken waarbij dringend hulp moet worden geboden vooral niet in paniek raken! Eerst even goed nadenken over hetgeen er het beste kan worden gedaan: mogelijk herinnert u zich dan iets van onder staande richtlijnen. Verzuim bij ernstige ongelukken in geen geval dadelijk een dokter te laten waarschuwen. In de algemene verwarring wordt dit nog wel eens vergeten en dat is dan een bijzonder treurige fout, die beslist niet mag worden gemaakt. Ongevallen door clectriciteit Allereerst dient u de stroom uit te schakelen. Als er geen hoofd schakelaar is, de zekeringen los draaien. Daarbij moet u er voor zor gen dat het slachtoffer niet komt te vallen als de gevaarlijke toestand op deze plotselinge wijze wordt opge heven. Bij een toestand van schijndood dient door iemand, die dat kan, kunstmatige ademhaling te worden toegepast. Op de overal in den lande gegeven E.H.B.O.-cursussen en bij de B.B. kan men leren hoe zoiets tegen woordig moet worden gedaan. Ook de techniek van de hartmassage wordt daar onderwezen. Bijtende stoffen op de huid Hier is afspoelen met veel water het beste middel. Nog erger is het, wanneer het sterke zuur of de sterke loog zijn ingeslikt. In die gevallen is het opwekken van braken ten strengste verboden; neutraliserende dranken en koolstof (norit) zijn dan op hun plaats. Vergiftiging door lichtgas Dan moet er zoveel mogelijk bui tenlucht worden binnengelaten en daar kan haast bij zijn. Wanneer de ramen niet of niet gemakkelijk open gaan, kunnen ze van buitenaf of van binnenuit worden ingeslagen. Wie ,van binnenuit" werkt moet zelf goed de adem inhouden, anders- krijgt men zelf ook een grote portie lichtgas naar binnen. Het allereerste werk is dus het toelaten van frisse lucht, maar er moet niet vergeten worden de getroffene daarna naar buiten te dragen. Verbrandingen Wanneer iemand echt in brand staat, is water het beste blusmiddel. Het slachtoffer zou niet beter kun nen doen dan in het water te sprin gen. Binnenshuis zijn er maar zelden plotseling grote hoeveelheden water bij de hand; slechts bij hoge uitzon dering zal er op zulk een ogenblik juist een gevuld kuipbad klaar staan Binnenshuis kan de getroffen per soon zich daarom het best op de grond werpen en zich om en om wentelen. Ook een ander kan de vlammen trachten te verstikken met en deken, een vloerkleed of een ste vig tafelkleed. Iemand die in brand staat moet het nooit op een lopen zetten, daar wordt het allemaal alleen nog maar erger van. Na doving van de vlam men moet er nog met veel water na geblust worden, want de kleren smeulen dan nog een tijdje na. Bij meer plaatselijke verbrandin gen moet het getroffen lichaamsdeel langdurig onder de kraan worden gehouden. Zijn er bij plaatselijke verbranding dadelijk wonden ont staan dan doet u er het beste aan daar helemaal niets aan te doen. Bij ernstige verbrandingen met grote verwondingen is een spoedige ziekenhuisopname meestal toch nood zakelijk: de ontstane defecten wor den dan volgens de regels van de kunst behandeld. Vergiftiging door slaaptabletten Hier is het goed om dadelijk bra ken op te wekken. Dit kan gebeuren door twee vingers achter in de keel te steken, door water met mosterd of water met een grote schep keu kenzout te laten drinken. In afwachting van de dokter wordt er dan vast enig warm water klaar gezet, voor het geval deze tot maag spoeling zal willen overgaan. Mis schien ook zal de arts een tegengif toedienen. Maar dat blijkt dan wel en daar behoeft de eerste hulpver lener geen maatregelen voor te tref fen. Kennis en materiaal onontbeerlijk Denkt u niet: al die akelige onge vallen zullen in mijn omgeving toch nooit gebeuren. Gaat u maar liever eens na, wat er aan uw kennis over het verlenen van eerste hulp zoal ontbreekt. Zorgt u ook voor een aanwezig en gevuld medicijnkastje met pleisters, brandzalf, jodium, verbandgaas, schaar, pincet, e.d. en brengt u de lacunes op dit punt liever in orde opdat uw E.H.B.O. niet wordt „het Eerste Ongeluk bij Hulp". Het Nederlandse Zuivelbureau kon digt thans voor de jeugd van 7 tot 12 jaar een nieuwe nationale cam pagne aan: de driepinter-actie. Iedere M-brigadier wordt de gele genheid geboden door middel van inschrijving driepinter te worden, mits hij bereid is dagelijks 3 pinten melk te drinken. Gedurende zes jaar van haar be staan heeft de M-brigade veel suc ces geboekt bij een groot deel van de Nederlandse jeugd. Het ledental varieerde per jaar van 175.000 tot 275.000 kinderen. De oorkonde, die aan de M-brigadiers zal worden toe gezonden, betekent voor de meesten van hen een herinnering aan de hoogtepunten uit hun brigadier-be staan zoals de M-dagU in 1963 te Utrecht, waarbij H.K.H. prinses Bea trix en prins Albert van Luik aan wezig waren, de zeereis met de „Wa terman" in 1962, waaraan ook ere- brigadiers als Mies Bouman en Leo Horn deelnamen en het laatste grote evenement, de M-dag '64 te Hilver sum, die werd ingeleid door een grote veilig verkeersactie. Het embleem voor de M-briga diers wordt eveneens gewijzigd. Voortaan zullen het drie pinten zijn, voorzien van een hoofdletter M. De internationale vereniging van werktuigkundigen, de vakbond waar in het meeste grondpersoneel van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC in New York is georganiseerd, heeft voor 21 november een staking uitge roepen. ■De Chinese delegatie onder leiding van premier Tsjoe en-Lai is uit Moskou naar Peking vertrokken. Over de resultaten van het gesprek noch over een hervatting ervan is iets meegedeeld. Dr. ALFREDA BRIEDË KERKNIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Leeuwarden (vak. H. v. Rhijn) E. Jansen te Goes. Benoemd tot vlootpredikant ds. C. Stam te Fijnaart, die deze benoe ming ook aannam. Geref. Gemeenten Beroepen te Axel-Terneuzen: H. Ligtenberg te Oudemirdum. Bedankt voor H.I. Ambacht: A. Hofman te Zeist. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leerbroek: H. Zethof te Kockengen. Bedankt voor Peize (toez.): H. L. A. de Wijk te Harkstede-Scharmer. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Klundert: J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland R e n e s s e donderdag 19 novem ber (dankdag): 10 en 2.30 uur ds. Van Beek. AMSTERDAM. De twintigste in ternationale huishoudbeurs, die van 2 tot en met 11 april 1965 in de RAI te Amsterdam wordt gehouden, is onder het motto „Smakelijk eten Gezond gezin" geheel gewijd aan de moderne voeding en haar bereiding. KERKRADE. De 25-jarige con structiebankwerker W. S. uit Kerk- rade is in het constructiebedrijf van de firma H. te Kerkrade-Spekholzer- heide getroffen door een luchtdruk hamer. De man was op slag dood. OUD-GASTEL. De 36-jarige heer M. P. uit Breda is op de weg Oud- Gastel-Roosendaal met zijn auto te gen een boom gebotst en om het le ven gekomen. De politie vermoedt, dat hij is geslipt ROTTERDAM. Tegen de 20-jarige betonwerker P. J. A. van V. uit Rot terdam, die op 3 augustus van dit jaar zijn drie maanden oude zoontje Christiaan doodtrapte, heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. B. van der Meulen, drie jaar jeugdgevangenisstraf zon der aftrek van voorarrest geëist. DEN HAAG. De minister van ver keer en waterstaat heeft de gewichts beperking opgeheven, die tot dusver in de chartervergunning aan Schrei- ner Airways voorkwam. Deze maat regel van de minister betekent dat Schreiner Airways in staat is vlieg tuigen van iedere gewichtsklasse on der eigen registratie aan haar vloot toe te voegen. DEN HAAG. Tijdens een vecht partij in een café in Den Haag is de 25-jarige matroos F. C. door onbe kenden afgetuigd. Een van de aan vallers sloeg de matroos met een sa bel. Met vier sneden in de hoofdhuid en twee in de linker onderam moest de matroos naar het ziekenhuis wor den gebracht. Nadat de wonden wa ren gehecht kon hij naar huis gaan. DEN HAAG. De expositie „Den Haag '45-'85", die een beeld geeft van de stedebouw in de achterlig gende twintig jaren en van de plan nen en prognoses voor de komende decennia, blijkt grote belangstelling te trekken. Eind vorige week kwa men elf Japanse deskundigen uit de industrie, de financiële wereld en het bedrijfsleven de tentoonstelling be kijken, die reeds bijna 13.000 bezoe kers trok. HILVERSUM. De Nederlandse Te levisie Stichting (N.T.S.) verscheen in 1963 met 741 journaaluitzendingen op de beeldbuis met een duur van 176 uur en 34 minuten. Dit staat in het vrijdag verschenen jaarverslag van de N.T.S. over dat jaar. AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft de 35-jarige bank werker H. v. Z. uit de hoofdstad ge arresteerd, die ervan verdacht wordt in de afgelopen maanden tot een waarde van circa f 15.000,- aan goe deren uit geparkeerde auto's te heb ben gestolen. Een deel van de buit is reeds in de woning van verdachte teruggevonden. DEN HAAG. Het recht voor de periodieke ophaaldienst voor huis vuil in Den Haag zal per 1 januari 1965 met 100 procent stijgen tot f 7,20 per jaar. Over een maand of 4 a 5 zal aan Haagse gezinnen van 5 of 6 personen desgewenst kosteloos een tweede vuilnisemmer ter beschik king worden gesteld. ZWOLLE. Burgemeester J. A. F. Roeien heeft in Zwolle het tweede internaat in zijn gemeente van het „Schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk" officieel geopend. DEN HAAG. Ir. H. Vredeling, lid van het Europese parlement, heeft schriftelijk aan de Commissie van de Europese Economische Gemeen schap gevraagd of het juist is, dat de Franse regering het voornemen heeft een akkoord te tekenen met de Chinese regering over de levering van een miljoen ton graan. DEN HAAG, 13-11. Alhoewel het bekend is dat landbouwers, die in de omgeving wonen van het woonwa genkamp in Steenbergen, overlast ondervinden van woonwagenbewo ners, gaat bet gemeentebestuur van Steenbergen in overleg met de na buurgemeenten, niet over tot daad werkelijke verwijdering van de wa gens, omdat dit slechts een verschui ving van de moeilijkheden zou bete kenen en de aangrenzende gemeen ten dan belast zouden worden. Wel zal de gemeente Steenbergen deelnemen aan een gemeenschappe lijke regeling tot oprichting en in standhouding van een regionaal woonwagenkamp in de gemeente Roosendaal en Nispen. Voorbereidin gen tot oprichting van dit kamp worden reeds getroffen. Dit zegt minister Toxopeus (bin nenlandse zaken) mede namens zijn ambtgenoten Scholten (justitie), Veldkamp (sociale zaken en volksge zondheid) en mevrouw Schouwenaar -Franssen (maatschappelijk werk) in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Koe koek (b.p.). Het is de bewindslieden bekend, dat er in de zomermaanden in het kamp geregeld meer wagens staan Onzekerheid bij N.T.S. HILVERSUM, 13-11. In het jaar verslag over 1963 van de Nederland se Televisie Stichting (N.T.S.) schrijft voorzitter E. A. Schüttenhelm onder meer dat „het tijdperk van de onze kerheid opnieuw aanzienlijk is ver lengd". Hij wijst erop, dat in het verslagjaar de vraag wie het tweede televisienet zou moeten bezetten en of er al dan niet reclame in de tele visie zou worden ingevoerd niet is opgelost „Een bedrijf als de N.T.S. dat, door de aard van het medium, tot snelle besluitvorming in staat moet zijn maar ook op basis van duidelijke re geringsuitspraken een planning op langere termijn moet kunnen ma ken, is door deze gang van zaken genoodzaakt als het ware van dag tot dag te leven, terwijl geen nieuwe stappen op de weg van de vooruit gang kunnen worden gezet". dan de zestien, die er mogen staan. Een deel van de bewoners van die wagens komt namelijk naar Steen bergen voor het verrichten van oogstwerkzaamheden. Voorts zeggen de bewindslieden niet de indruk te hebben dat het toezicht van de plaatselijke politie onvoldoende is. De sanitaire voorzieningen, die de gemeente Steenbergen in het kamp heeft laten aanbrengen, zijn door de woonwagenbewoners in korte tijd te niet gedaan. Daar de totstandkoming van het streekwoonwagenkomp in Nispen echter langer op zich Iaat wachten dan was voorzien, heeft het gemeentebestuur van Steenbergen besloten alsnog onder meer een ge heel nieuwe privaatgelegenheid in het kamp aan te brengen, aldus het antwoord. V oertuigverlichtingsactie A.N.W.B. in Zeeland DEN HAAG, 14-11. Met ingang van 17 november a.s. komt de A.N. W.B. met zijn Voertuig Verlichtings Actie in Middelburg, Vlissingen en Goes. Van 17 november tot en met 21 november a.s. zullen in Middel burg op de Dam, in Vlissingen op de Nieuwe Dijk en in Goes aan de Koe poort mobiele keuringsstations wor den geplaatst, waar automobilisten uit Zeeland, al of geen lid van de A.N.W.B., de juiste werking van de autoverlichting kunnen laten contro leren en de koplampen kunnen laten afstellen. De keuringsstations zullen van dinsdag tot en met vrijdag ge opend zijn van 12.00 tot 20.00 uur. Op zaterdag zijn de stations geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De A.N.W.B. heeft het initiatief tot deze actie genomen, omdat de Bond is gebleken, dat 85 procent van de personenauto's, die aan het begin van dit jaar tijdens een steekproef werden onderzocht, gebreken aan de koplampen vertoonden. De bond zal in de komende drie maanden met drie mobiele keuringséquipes twin tig kleine en middelgrote steden be zoeken. BLIK DOOR HET WERELD Wilson regeert bij de gratie van het weer. De Britten is een zaak nooit zo ernstig of ze kunnen er een grapje over maken. „De meerderheid van de Labourregering hangt af van de Londense taxi-chauffeurs", zei een conservatief lagerhuislid, „en die zijn gelukkig in meerderheid con servatief. Maar niettemin hebben deze lieden door als gekken te rij den nog net genoeg socialisten naar de parlementsgebouwen gebracht om premier Wilson zijn eerste ne derlaag te besparen. Een zieke uit de operatiekamer, lieden die nog verfrommeld waren door een auto-ongeluk, mensen met benen in het gips en anderen die bibberden van de koorts werden er heen gereden. Anderen wisten met kunst en vliegwerk ondanks de mist in het noorden nog op tijd te arri veren. En zelfs kwam een kabinets lid ijlings van een conferentie te rug Nóg niet Het ging in dit geval om een mo tie die de voorgenomen hernationa lisering van de staalindustrie af keurde. Een soort motie die - ook al was ze aangenomen - de premier niet volgens de omschreven parle mentaire wet had genoopt zijn ont slag aan te bieden en verkiezingen noodzakelijk zou hebben gemaakt. Maar om prestigeredenen alleen al was het voor de socialisten wel ge wenst nu niet al bij de eerste stem ming in het Lagerhuis een nederlaag te lijden. Dat was toch onvermijdelijk ge weest als alle conservatieven en li beralen er geweest waren. De rege ring heeft tenslotte maar een akelige meerderheid van vijf, in feite door een zieke. De hiist in De trammelant van nu toont al hoe akelig het leven voor de socia listen in het Laaerhuis wordt: steeds moeten ze er op bedacht zijn dat een stemming kan worden afgedwongen. Dat kan ook wel eens gaan om een motie die volgens de traditie de premier wèl tot heengaan drcingt, een traditie die ook Wilson niet naar zijn hand kan zetten al zou hij het wel graag willen. Ook het rege ren wordt moeilijk, getuige het ka binetslid dat ijlings uit Genève te rugkwam. Er kunnen ook omstan digheden zijn waarbij zo'n terugkeer rondweg onmogelijk is. Logisch geredeneerd zou het wel absurd zijn dat een regering waar aan de meerderheid der Britten haar vertrouwen heeft geschonken, ge wipt zou kunnen worden omdat het mist in de Clyde-vallei. Men heeft nu kunnen zien hoe dicht men daar bij was. Feuilleton door: HENK VAN HEESWIJK Tante Gerdien had het laatste stukje taart veroberd en schoof het schoteltje een eindje van zich af, stak een sigaret op en keek haar nichtje onderzoekend aan. „Iedere generatie, schatje, brengt iemand voort, die niet precies in het tradi tionele gareel wenst te lopen. Je grootvader w;as dat op zijn manier en ik op de mijne. Misschien was ik nu ook een gezeten boerin, als ik op de een of andere leuke boerenzoon verliefd was geworden. Die kwam niet in mijn leven, wat kun je er aan doen Inplaats daarvan, kruiste oom Lex mijn pad en toen hadden we het meteen allebei te pakken. Zo is het leven. Ik weet heus wel, dat niemand van onze familie veel op had met mijn man, maar daar trok ik me toch niets van aan. Ze kenden hem niet. Bovendien wensten ze hem bij voorbaat al niet te accepteren, omdat hij niet uit een boerengeslacht kwam. Misschien ook, omdat hij zijn zaken in Indië had. En misschien tenslotte omdat hij niet tot onze kerk behoorde. Je hebt zelf gezegd, schat je, dat je geen kind meer bent, en daarin heb je gelijk. Eens zal er een man in je leven komen, van wie je gaat houden, zonder wie je niet meer kunt leven. Let maar op mijn woor den: dan trek je je van niemand meer wat aan en je gaat je eigen weg, misschien dwars tegen alle, overigens goed gemeende adviezen in. Want liefde laat zich niet dwin gen. Je zult dat plotseling allemaal kunnen begrijpen, omdat dit dan je eigen leven gaat beheersen. Maar ik behoef me over jou geen zorgen te maken en je ouders evenmin. Je bent een echte Van 't Grashek en je zult te zijner tijd wel een goed huwelijk doen. Je bent een uitstekende partij enige dochter van een der groot ste boeren uit Nijloo dus je zult kieskeurig kunnen zijn. Misschien gaat je man dan over de oude tante Gerdien net zo denken als de rest van onze familie". Ze haalde haar schouders op. „Het hindert niet, schatje. Ik ben een gemakkelijk mens en neem het leven, zoals het is. En ik ben dankbaar voor iedere mooie dag, die me gegeven wordt op deze aarde. Bovendien, ik geniet van alles, wat er te genieten valt Ik heb heerlijke herinneringen aan mijn man, ik heb nu mijn vrienden en vriendinnen en ik heb een schattig nichtje, dat me ieder jaar op mijn geboortedag veri'ast met een attentie en haar komst". Zc draaide zich met een lachend gezicht naar het meisje en besloot: „Zeg jij nu maar eens, dat ik geen gelukkig mens ben". Gerda lachte van de weeromstuit mee. Toch bleef er iets haken in haar gedachten, wat tante Gerdien bliikbaar opzettelijk vermeden had. Ze spraken er nu toch over, dus waarom zou ze het niet aanroeren. „U bent een boerendochter, tante, net als moeder. Verlangt U nooit te rug naar de boerderij Ik bedoel: U. «nis dochter van het platteland hoe kunt U wennen in zo'n grote stad als deze „Schatje, heimwee hebben we al lemaal op z'n tijd. Soms verlang ik nu nog verschrikkelijk naar Lex. Je mag het gerust weten: ik huil wel eens in m'n eentje. En toen ik in Indië zat, dacht ik aan Holland, waar ik zo ver vandaan zat. Ik miste daar verschillende dingen, zo goed als ik hier nog wel eens terugdenk aan de gelukkige jaren, die ik daar heb doorgebracht. Natuurlijk heb ik wel eens terugverlangd naar het ouder lijk huis. Want ik ben op „De Pep pelhorst" geboren. Aan de andere kantik ben gelukkig realist. Als ik zo'n down-stemming heb, kijk ik rond en som ik in gedachten alles op wat ik wel bezit: gezondheid, vrien den, mijn financiële onafhankelijk heid, de genegenheid van mijn nicht je uit Nijloo, mijn werkzaamheden voor verschillende verenigingen, mijn ochtendwandelingetje in het Vondelpark, het feit, dat ik kan doen en laten wat ik wil en zo. Dit alles doet de weegschaal dan weer over hellen naar de goede kant. Als ik gehuild heb om Lex, droog ik mijn tranen en ben opnieuw dankbaar voor al het goede, dat ik bezit Dan weet ik: ik ben een gelukkig mens. Idealen Die heb ik gehad. Ver schillende zijn er verwezenlijkt, wat niet ieder mens mij kan nazeggen. Niet ieder ideaal is te grijpen. Ze kwam overeind. „Ongemerkt zijn we aan het filosoferen, schatje, en jij bent hier op verjaarsvisite. Weet je wat wij doen Wij gaan eens lekker winkelen in de stad. Daarna zoeken we 'n gezellig restau rant op om wat te eten. Nou Vijf minuten later verlieten twee vrouwen gearmd de Anna Vondel straat en wandelden, gezellig keuve lend, in de richting van het Leidse- bosje. (Wordt vervolgt) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5