VLAG IN TOP VOOR DE NIEUWE SPORTVELDGEBOUWEN Vrouwenmoorden in New York STAD EN EILAND „ZEVIBEL" ROERDE TROM TE BRUINISSE Slot in en regen deden geen afbreuk aan opgewekte samenkomst ZIERIKZEE', 16-11. Voor de gehele Zierikzeese gemeenschap, iu het b(j- zonder voor de sportliefhebbers en -beoefenaars, was het zaterdag jl., on danks de storm en regen, een belangrijke dag. Het grote moment werd een feit toen gedeputeerde M. J. van Poelje, tussen twee enorme buien door, de kans kreeg om de vlag in top te hijsen, staande op het doorweekte grasveld voor het moderne nieuwe complex kleedlokalen en het gezellige clubgebouw op het sportpark „Bannink". Dit betekende immers de officiële opening van een voor Zierikzee uniek projekt, dat is voortgekomen uit een nauwe samenwerking tussen Rijk, pro vincie en gemeente, na een door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester als „smartelijke lijdensweg" geschetste aanloopperiode van enkele jaren. EEN GESLAAGD FEEST Burghse jeugd bracht pittig toneel op ouderavond openbare lagere school Voor burgemeester mr. Dijck meester betekende deze opening een dankbare gelegenheid om eens naar voren te brengen wat door de ge meente ieder jaar aan de sport ten koste wordt gelegd. Het indrukwek kende lijstje luidt als volgt: 25 mille voor de sportvelden, ruim 10 mille voor het zwembad en nog eens 6 mille voor de tennisbanen. „Het is wel eens goed te horen wat de ge meente voor de sport doet - de sport kan hiervoor waardering laten blij ken door een goed gebruik van de outillage", aldus mr. Dijckmeester. Aan de kleedlokalen en het clubge bouw is een bedrag van f 150.000, ten koste gelegd. Het aandeel van de gemeente bierin bedraagt f 75.000, Al enige tijd voor het „grote ogen blik" heerste in de fraaie cantine een gezellige drukte onder de vele aanwezigen uit de eilandelijke sport wereld. Mr. Dijckmeester heette al len welkom bij dit belangrijke ge beuren, in het bijzonder de heer Van Poelje. „Wij hebben ervaren", aldus mr. Dijckmeester tot de ge deputeerde, daft het provinciaal be stuur niet alleen maar een brieven bus is of een waarschuwende instan tie. Integendeel, de provincie en met name U geachte gedeputeerde, staan achter de sport", zo getuigde de bur gemeester van zijn waardering. Mr. Dijckmeester verwelkomde voorts de leden van de gemeenteraad (het is hier mooier dan in de raadszaal om te vergaderen) en de leden van de sportraad (mensen van de praktijk). „Lydensweg" De burgemeester ging vervolgens nog eens na wat er aan de realise ring van deze bouw is vooraf gegaan. Het begon toen het gemeentebestuur in 1960 opdracht verstrekte tot het maken van een plan. Met een gun stig advies gingen die plannen naar „Den Haag", maar tegen het eind van dat jaar .ging in verband met de geldende normen voor subsidi ering alles ((voorlopig) weer van de baan. We zochten een nieuw uit gangspunt, aldus mr. Dijckmeester en kwamen tot een geheel herzien plan dat echter twee maal zoveel zou gaan kosten. Dit als gevolg van de door de minister van O., K. en W. gestelde eisen. Het werd een moei lijke zaak toen in dit geval GëcL Staten hun goedkeuring niet konden verlenen. Er vond nieuw overleg plaats met als gevolg inkrimping van het project. Inmiddels was het eind 1963 geworden, maar dat was dan ook het einde van de lijdens weg. „We zullen de rest nu maar vergeten", aldus de burgemeester, die met genoegen constateerde dat de omgeving voor de sport in Zie rikzee thans aan redelijke eisen be gint te voldoen. „De onderbouw is er met het gereed komen van dit infrastructuur-project in ieder ge val". Immers, de perspectieven voor de sport te Zierikzee mogen worden genoemd. Mr. Dijckmeester gaf een opsomming: ijsbaan, sportvelden, zwembad, tennisbaan en gymnas tiekzalen. Bovendien komt volgend DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. De 7-jarige Renate Brunnelkamp uit Gouda is zondag middag door een trein aangereden en op slag gedood. Het ongeluk ge beurde op de Vrije Baan, een km. ten oosten van Gouda. Het meisje was met haar zusje en een vriendin netje langs de spoorlijn aan het wandelen. Het meisje was op de rails gestapt. De trein (van Amsterdam naar Rotterdam), was zo dicht ge naderd, dat de machinist hem niet tijdig tot stilstand 'kon brengen. WINSCHOTEN. In het St. Lucas- Ziekenhuis te Winschoten is de 68- jarige J. van Dijk uit Winschoten overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. De man werd don derdagavond jl. aangereden dooreen auto, toen hij op de oversteekplaats van de Molenweg l'iep. ROERMOND. Op de rijksweg even ten zuiden van Roermond is zondag ochtend om 10 uur mevrouw G. de Groot-Fruyter uit Sittard dodelijk verongelukt. Zij zat naast haar echt genoot, die de personenauto bestuur de. Door het natte wegdek is de auto geslipt en tegen een boom gefbotst, waardoor het slachtoffer om het le ven kwam. Haar echtgenoot is opge nomen in <hét ziekenhuis te Roer mond. Het echtpaar heeft drie kin deren. ZUTPHEN. Op de rijksweg Zut- phen-Deventer in de gemeente Gors- sel is d'e fysisch therapeut van hot algemeen ziekenhuis te Zutphen, de 52-jarige heer J. G. N. Poöthumus- Meijjes, bij een bdtsing met een Duitse vrachtauto met aanhanger om hot leven gekomen. AMSTERDAM. De 23-jarige C. Rijnsburger tuit Leiderdorp is in de Maria Stichting in Haarlem overle den aan de verwon dingen die hij ten gevolge van een verkeersongeval had opgelopen. De heer Rijnsburger vloog op de Leimuiderdijk bij Bur gerveen (gemeente Haarlemmermeer) met zijn auto uit de booht en raakte daarbij ernstig gewond. VEENENDAAL. De heer G. Hen ken is vrijdagavond in de Brinker- Steeg in zijn woonplaats Veenendaal met zijn fiets tegen een bestelwagen gereden en hierdoor om het leven gekomen. jaar een nieuwe jachtaccomodatie gereed en onderzocht wordt de mo gelijkheid om te komen tot een in- structiebad Mr. Dijckmeester deed een beroep op de voetballers en allen die van de nieuwe kleedlokalen en het clubge bouw gebruik maken, om de waarde ervan te beseffen en er zuinig op te zijn. „Laat men zich hetgeen door de gemeente aan de sport wordt overgedragen waardig betonen", al dus mr. Dijckmeester, die wat be treft het onderhoud van de sport velden een woord van hulde richtte aan het adres van de heren J. v. d. Schelde en D. v. cL Poel en het ove rige betrokken personeel. Dank bracht mr. Dijckmeester tenslotte ook aan de aannemer, firma F. den Hartcg Zoon. Hoog genoteerd Gedeputeerde Van Poelje wees hierna in een toespraak op de be langrijke plaats van de sport in de gemeenschap. De achterstand wat betreft de outillage voor deze bron van recreatie voor vele duizenden in ons land wordt thans langzaam ingelopen. Toch meende de heer Van Poelje te mogen stellen dat het Ne derlandse volk over het algemeen niet genoeg doortrokken is van het belang van de sport. In ieder geval, aldus de gedeputeerde, dienen de voorzieningen op dit gebied hoog ge noteerd te staan. Deze betekenen in feite eigenlijk ook een soort van „be zitsvorming" voor zeer velen. Overigens is de slag om de Zie rikzeese kleedlokalen ook in Mid delburg niet zonder gerucht voorbij gegaan. „Gedeputeerden hebben hun aandeel in het gevecht om de sub sidie geleverd", aldus de heer Van Poelje. Natuurlijk is het subsidie bedrag ad f 75.000,- lang niet gek, maar niettemin komt er nog altijd een ongeveer even grote som voor rekening van de gemeente. „Onze erkentelijkheid hiervoor is zeker op z'n plaats, aldus spr., die het ver volgens nuttig achtte de procedure te schetsen welke moet worden ge volgd om in aanmerking te komen voor een subsidie op het terrein van de (moeilijk vertaalbare) „sociaal culturele infrastructuur". Voer geheel Zeeland bedraagt de te verdelen pot over de jaren 1964- 1965 1 miljoen en 30.000 gulden. „Het is veel maar toch nog te weinig", aldus de heer Van Poelje. Van dit bedrag is voor deze twee jaar f 757.000 naar de Zeeuwse sport ge gaan. „Dat dit zc'n mooi bedrag ge worden is kan mede op rekening ge zet worden van de activiteiten van de Zeeuwse Sportraad", aldus spr. Gedeputeerde Van Poelje besloot zijn toespraak met een gelukwens tot b. en w. van Zierikzee en de ge hele plaatselijke gemeenschap. „De sport is niet meer uit onze samen leving weg te denken en we kunnen er geen aandacht genoeg aan geven", aldus de gedeputeerde, die hoopte op een gezamenlijke inspanning van sport en overheid ten bate van de jeugd. Goed passend bij de gelukwens van de heer Van Poelje, was het op het zelfde ogenblik opgehouden met re genen en dat was het sein voor al len om de behaaglijke warmte van het clubgebouw te verlaten en zich op te stellen bij de vlaggemast. In een kring van sportieve junioren van de voetbalvereniging Zierikzee en Mevo en van de sportvereniging „Delta Sport" hees de gedeputeerde vervolgens het doornatte dundoek ten top en op dat plechtige moment was de overdracht van de nieuwe gebouwen aan de Zierikzeese sport beoefenaars een feit geworden. Dankbare verenigingen Nadat iedereen voorzien was van een kop koffie vertolkte de heer H. Koevoets, als voorat ter van de Zie rikzeese Sportraad de dank van de verenigingen Zierikzee, Mevo, zo meravondvoetbal rayon Zierikzee, korfbalvereniging Unitas en s.v. Del ta Sport voor de jarenlange moeite welke de gemeente zich heeft ge troost om deze bouw te realiseren. Dit betekent niet, aldus de heer Koevoets, dat aan alle problemen nu een einde is gekomen - 'hij dacht dn dit verband aan de wensen van de tennisvereniging en van Delta-Sport - maar niettemin zijn we van een groot zorgenkind verlost. De heer Koevoets memoreerde voorts dat de daadwerkelijke medewerking door de plaatselijke verenigingen bij de totstandkoming van de fundamenten verleend en noemde hierbij met na me de geleverde mankracht door de v.v. Zierikzee, Mevo, Zomeravond voetbal, Unitas en Delta-Sport. „In het bijzonder de v.v. Zierikzee heeft zich met een goed humeur in weer en wind kranig geweerd met spade en schop", aldus spr. Namens de ver- enigingen zegde de heer Koevoets een buitenklok toe voor het nieuwe clubgebouw. middag niet met lege handen wilde Aangezien de jeugd echter op deze middag niet met lege handen wilde staan, werd dc dank van de ver- enigigingen tot uitdrukking gebracht met de aanbieding van ccn grote taart aan burgemeester Dyckmcestcr met het opschrift „Blyf sportief" cn de namen van de verenigingen. De taart werd aangeboden door enige junioren en de heer C. Jume- let. als vertegenwoordiger van de zomeravondvoetballers. Verder was er een wisselbeker, beschikbaar ge steld door de heer A. P. Kort en be stemd voor de gebruikers van de sportvelden. Deze opgewekte ge beurtenis, werd hierna besloten met een danlavoord door de aannemer, de heer Den Hartog, voor de ver leende opdracht. De aanwezigen bezichtigden de nieuwe kleedlokalen, waarbij men zich een goede indruk kon vormen van de keurige inrichting met dou ches, toiletten, e.d. Voor de gebrui kers staat een 'keurige outillage ter- beschikking, waarvan zondagmiddag voor de ontmoeting Zierikzee-Burgh direct al een dankbaar gebruik kon worden gemaakt. NEW YORK, 16-11. Voor de derde maal binnen een maanid heeft de Newyorkse politie een zwaar ver minkt lijk aangetroffen, ditmaal op een afvalterrein in Bronx. Het was van een getatoeëerde vrouw. Een arts verklaarde dat zij al een week geleden moet zijn vermoord, maar pas twee dagen op het vuilnis terrein kan hebben gelegen. Hoofd en rech terarm waren afgezaagd. Vrijdag spoelde op Jones Beach bij New York het verminkte lijk aan van een blonde vrouw, op 21 oklo- berd wend in West Si'de het onthoof de 'lijk van een 32-jarige vrouw ge vonden. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duivelend hoopt op woensdagavond 18 novem ber 1964 op een openbare vergade ring bijeen te komen in het gemeen tehuis te Oosterland, onider voorzit terschap van burgemeester A. A. van Eeten, Aanvang half acht. De u!it 15 punten bestaande 'agenda ver meldt o.a. de volgende punter.: Verslagen vergaderingen gemeen schappelijke regelingen; aankoop grond te SirjanSland van de oven A. Capel'le te Bruiiniisse; aanwijzing plaats voor woningbouw (ratiobouw) subsidie restauratie Nëd. Heav. kerk te Oosterland; afwijzing subsidie- verhoging aan (het Economisch Technologisch Insbibuut; garantie geldlening J. Stouten Jz. te Ooster land; verkoop grorïd te Ouwerkerk aan Th. van Dijk; wijziging algeme ne politieverordening (afvalverwij dering); voorbereiding plan in hoofd zaak; aanbieding gemeentebegroting voor het dienstjaar 1965. OOSTERLAND Onze dorpsgenoot Adrie Steen- poorte Matth.z. slaagde dezer dagen te Rotterdam aan de Zeevaartschool voor Radio Telegrafie: „Radio Hol land" voor het diploma Radio Tele grafist annex Radar voor de Zee- vaax-t. Hij ontving zijn opleiding aan genoemde school. Vergadering Landbouwvereniglng D.E.S. Op donderdagavond 17 november a.s. zal de Coöp. Landbouwvereni- ging D.E.S. alhier haar algemene le denvergadering houden in het café van de heer A. Mol. Zulks onder voorzitterschap van de heer H. J. van de Zande. Behalve verschillende huishoudelijke zaken en verkiezin gen zullen er een tweetal sprekers optreden, n.l. de heren J. Markusse en ir. L. Vellekoop, beiden uit Goes. De eerste zal een inleiding behande len over de veranderingen die zich voordoen" in het gezin, terwijl de laatste zal bespreken welke moge lijkheden er zijn voor een Ooster- lands bedrijf. Het belooft een inte ressante vergadering te worden voor de agrariërs. Het bestuur hoopt dan ook op een goede belangstelling. HAAMSTEDE De heer J. Reijerse, onderwijzer aan de Ohr. Nat. school te Haamste de is i>n dezelfde functie benoemd aan de school met d'e bijbel te Sdher- penzeöl. De indiensttreding is be paald op 1 maart 1965. De N.F.O.-vergadering In het verslag van de N.F.O.-ver gadering, opgenomen in het nummer van donderdag is een fout geslopen. Uit de eerste ziai van bedoeld ver slag zou de verkeerde conclusie "kun nen worden getrokken, dat de West- sdhouwse fruitteelt odk in produk- tiie aan de top staat. Diit geldt ml. wel ten aanzien van de produ'kUe- kostfen, maar niet wat betreft de kwatiteit. Deze bedraagt lang geen 20.000 kg./ha., zoals verder in het ar tikel met cijfers wordt duidelijk ge maakt. WESTERSCIIOUWEN Hel vergaderprogramma Dinsdag 'in hotel Bom een Nuts- avon'd in samenwerking met de Vo gelwacht. Simon de Waard spreekt over Hongarije, geïllustreerd met film en dia's. De vereniging „Het Groene Kruis" afd. Haamstede-Bungih, vergadert op vrijdagavond in 'het wij'kgebouAV. Op de agenda staal o.a. vaststelling be groting en een heel belangrijk punt: contributieverhoging. Woensdagmiddag demonstreert de fa. Groen'leer uit KapeMe bij Goes met Eicher-strékfkers, Douven en K. W.H.-spuiten en in de boomgaard van de heer L. Leeuwe aan dc Ho- gezoom te Haaim Stede. Hetzelfde 'd'oot de fa. Garage de Jager uit Kapelle 'bij Goes op don- d er d a gm'i d'd alg m etK'i rtkol'd er- spuiten op 't bedrijf van d'e heer W. Capelle eveneens aan de Hogezoom te Haam stede. „Veronica 2" op drift IJMUIDEN, 16-11. De „Veronica 2", die zondagavond bijna bij Sche- ven.ingen op de kust was gelopen, blijkt beide ankers te hebben ver loren. De zeesleepboot „Titan" van Wijs muller uit IJmuiden, die dicht bij de kust vastmaakte en de „Veronica 2" voor stranding behoedde, heeft van nacht in volle zee het radioschip overgegeven aan een andere zee sleepboot van Wijsmuller, de „Hec tor", daar de „Titan" voor andere talken nodig was. De „Hector" houdt nu het schip op ongeveer acht mijn ten westen van Noordwijk gaande in afwachting van beter weer. Als dc* weersomstandigheden weer goed zijn en nieuwe ankers en ankerkettingen aan boord zijn 'gebracht, eal de Ve ronica 2" weer op haar oude plaats bij het radioschip „Veronica" wor den neergelegd. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 16-11. Aangevoerd: 1993 stuks vee, te weten: 1322 vette koeien en ossen en 671 varkens. Prijzen per kilogram: vette koeien en ossen: f 3.65-4,00; f 3,20-3,55; f 3,00-3,20. Varkens: f 1,98-1,96-1,94. Vette koeien en ossen: aanvoer: groter; handel: zeer 'kalm; prijzen: gedrukt vooral bij afloop welke zeer 'lui verliep, prima's van f 4,00 tot f 4,10 per kilogram; worsfckoeien van f 2,70 tot f 2,90 per kilogram. Var kens: aanvoer: iets meer; handel: red'lijk; prijzen: hoger, prima vlees varkens f 1,98-2,02 per 'kilogram, slachtzeugen f 1,50-1,65 per kilo gram. BONN. West-Europa moet zijn ei gen militaire verkenningskunstma nen hebben, zoals de Sowjet-Unie en de V.S. Daar komt een ontwerp- aanbeveling, die de volgende maand door de voltallige vergadering van de Westeuropese Unie in Parijs zal worden besproken, op neer. o De Israëlische oud-premier David Bij Goer ion heeft zijn ontslag geno men uit het centrale comité van de arbeidsparty „Mapa'i" uit protest te gen het besluit tot samengaan met de socialistische panitij Ahldoet Avo- da, waartoe de Mapa'i met grote meerderheid heeft besloten. Twaalf schoolkinderen werden zaterdag gedood en twintig gewond toen een vrachtwagen van het leger van Oeganda tegen hun bus botste. De kinderen kwamen van een voet balwedstrijd tussen schoolelftallen. BRUINISSE, 13-11. - „Ik roer dc trom en dreun de dromers wakker". Deze beginregels van een bekend ge dicht uit de bezettingstijd vertolken vandaag de dag de taak die het be stuur van „Zevibel", de Stichting voor de Zeeuwse visserü belangen, zich heeft gesteld en daarob ook was vrydag te Bruinisse een propaganda- avond belegd in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw, tevens bedoeld als gezellige avond voor de mosselkwe kers cn hun dames en voor allen die te Bruinisse bij het vissersleven be trokken zijn of die er belangstelling voor toonden. Maar daarnaast zagen we ook burgemeester mr. F. Tb. Dijckmeester van Zierikzee en de voorzitter van de Zierikzeese visse- rüvereniging „Helpt Elkander", de heer B. W. Schot. Het initiatief tot deze avond, medio december komt Zevibel naar Zierik zee, werd trouwens te Bruinisse ge boren, toen op een daar gehouden vergadering werd gesteld: „Laten we naar buiten 'Uitdragen, waarvan we hier al'len overtuigd, zün". De Zeeuw se s'ohelpdiierencultuur kan behou den blijven als de regering daartoe wfi'l -medewerken en daarom mag zij odk niet verloren (gaan. En dit was dan het lihema van deze avond, dat 'telkens terugkeerde in woord en beeld. En daarmee willde de voor zitter, de heer A. L. S. Lockefeer, dan ook „de boer op". Hij wil getui gen voor de goede zaa'k, waar hij daarvoor ook maar wordt uitgeno digd, hij wil vechten voor het be houd van de Zeeuwse visserij, ook a'l wordt hem dan wel -eens toege voegd „Je benlt gek". „Wanlt geheel Zeeland moet het weten, geheel Ne derland zelfs, dat we als Zeeuwse visserijmensen ons zo maar niet la ten „insneeuwen en zo geluidloos ondergaan". Waarom riiet? Omdat er een andere mogelijkheid is. Er is voor dit standpunt niét voldoende belangstelling. Niet 'bij 'de Zeeuwen, niet 'bij overig Nederland, niet bij de Kamerleden en niet bij de rege ring. Maar deze belangstelling kan worden gewekt en zij moet worden gewekt", aldus de heer Lockefeer, di'e vaststelde dat uitvoering van de Delta-werken mogelijk is zonder dat dit ten koste gaat van de visserij. Hot plain «tot aMditiirtg van de zee gaten was niet nieuw, maar men durfde het diet op tafel te brengen. Maar nadat in de rampnacht overal de noodklok was geluid, betekende dit in feite ook de doodsklok voor de Zeeuwse vis serij, want het daarna uit te voe ren Deltaplan, houdt met de vis- serijbelangen geen rekening. Het is in de eerste plaats gericht op veiligheid en geen zinnig mens zal beweren, dat het op veilig heid niet aankomt. Veiligheid is een eerste vereiste, maar wanneer de veiligheid ilndh kan BURGH, 13-11. Traditiegetrouw hield de o.l. school vrijdag een (zeer geslaagde) feestavond, waarop de leerlingen - zowel uit de laagste als uit de hoogste klassen - hun tone- listische talenten hebben ten toon gespreid voor een aandachtig pu bliek. voornamelijk bestaande uit ouders en familieleden der leerlin gen. Het onderwijzend personeel, mej. A .Hartog en de heer A. Dam man, bleek zeer selectief tewerk te ziju gegaan by het uitzoeken van schetsjes en kleine toneelstukjes; De jeugd brachten deze vlot en vaardig op de planken, zodat het een fijne avond werd, waarvan zeer is geno ten. De voorzitter der oudercommissie, de heer J. C. de Feiter, richtte zich in hartelijke welkomstwoorden spe ciaal tot burgemeester en mevrouw Everwijn, wethouder v. d. Klooster en vele anderen, die vroeger en nu bij de schooi betrokken waren of zijn. Dank bracht de voorzitter aan de heren autobezitters Beije, Fokker en Kosten, die deze zomer de laag ste klassen naar het strand vervoer- den. Voor het eerst heette de voorzitter een delegatie van de Prinses Bea- trixschool uit Haamstede welkom, bestaande uit de heren S. A. de Haas en G. B. Heutink. Over dit eerste bezoek uit Haamstede aan deze feestavond zeide de voorzitter het volgende: „Onderwijs is in ons land een zeer voornaam punt en in onze staatshuishouding zou je dat een heel groot bedrijf kuxxnen noemen met veel gebouwen en arbeidskrach ten dat ons land jaarlijks zo'n drie miljard gulden kost. Ook in onze gemeente kost het onderwijs geld, maar spr. constateerde dat alles op en rond de school goed loopt. De oudercommissie was van ge dachte dat, nu het gemeentebestuur- al zoveel doet voor de scholen, ook de ouders moeten laten zien wat de juiste weg is om tot een goed samen spel te komen in een gemeente met vijf o.l. scholen. Mogelijk dat deze uitnodiging aan Haamstede de weg is om het openbaar onderwijs in Westerschouwen op een zo hoog mo gelijk peil te brengen". Jeugd op toneel Vervolgens was het woord en de daad aan de jongelui en enkele zangnummertjes, waarvan sommigt in het Frans en in het Jiddisch, ge tuigden van goede studie. Voor de kleintjes brak toen het moment aan van het toneelspel „Dwergje Noud", worden bereikt, zonder idat dit ten koste 'gaat van de Zeeuwse visserij, diient ongetwijfeld dit laatste te wor den -gekozen. Harde strijd De heer Lockefeer ver-volgde: „Hoe k-un je optornen tegen ministers, te gen machtige woiterstaatsor gaaien, die voor het eevéte plan gekozen •hebben? I'k weet dot de strijd hard zal zijn, en dat zij moeilijk is. Maar zo lang er ruimte is, m'oet die strijd voortgaan. We willen blijven vech ten, ook al staan we betrekkelijk al leen, aldus spreker-. Toen de Delta wet werd aangenomen, werden fei telijk 'd'e beüaragen van de visserij af gezworen. De zg. machtige water staatswerken, diie zii'n het, die de doorsnee Nederlander aanspreken. Dat is in de eerste plaats ook het ge val tin 'de ranldstad Holland en in re geringskringen. Meer begrip voor het standpunt van Zevibel is waar te nemen in de provincie Zeeland zelf, waar ook de leden van de Pro vinciale Staten in meerderheid toch wel aanvoelen, dat het behoud van de cultures in Zeeltand een dringen de noodzaak is, ook al staat ergens in de -toelichting bij begroting te le zen „De ontwikkeling van nieuwe bestaansbroimen moet worden gesti muleerd". Compensatie zal worden gegeven, zo wordt gezegd', maar in onze kring menen wij dat niet compensatie ge geven wordt voor iets wat verdwijnt maar de cultuur mag hi et verdwij nen en sedert aanneming van het Deltaplan is 'todh wel wat veranderd. Het Deltaplan werd verdedigd' met vier argumenten1. de veiligheid; 2. de ontsluiting van Zeeland; 3. "bevor dering recreatie; 4. zoefewaterhuis- hou'düng. De Zeeuwse zeegaten moes ten worden afgesloten, er zal dan een zoetwater-meer ontstaan. Drie argumenten waren vo-lgens de Iheer Lockefeer ondertussen ver vallen. Na de aanleg van enkele se cundaire dammen en ina gereed ko men van enkele bruggen is Zeeland ruimschoots ontsloten. De r-ecreatie neemt nu al vormen aan, waarbij men zidh afvraagt, hoe moet dat in de toekomst? De noodzakelijkheid van het zout blijven van de Ooster- sdhel'de is zdker groter 'dan de be hoefte aan een zoertwateikekken. De veiligheid Blijft alleen het argument van de veiligheid, een argument waaraan geen zinnig mensen zal willen tor nen. Alleen blijft de vraag: waarom riiet de zo noodzakelijke beveiliging, gecombineerd met het behoud van de Zeeuwse visserijen?? „En vrc kan ooit zeggen, iik ben hier veilig, wan neer men 'het tomeloze geweld der losgebroken natuurkrachten heeft gezien. Absolute veiligheid geeft ook het tru ontworpen Deltaplan niet. Maar een andere veiligheid is mo gelijk 'Zonder dat. de cultures behoe ven te verdwijnen. Wa't betekenen bepaalde voorzieningen die mogelijk wel tin de miljoenen zullen lopen en dus relatief een hoog bedrag vormen, maar die in het n'iot zinken bij de totale kosten van het 'nu 'in uiitvoc- „Lentespelletje", „Hoe kabouter Deugniet genezen werd", „Rood Kapje", waren kleine stukjes, die de jeugd en de ouderen inspireerde en boeide. De jeugd sloeg zich er uit stekend doorheen en haperingen kwamen niet voor. De een deed het beter dan de ander, doch dat zal wel altijd zo blijven. Groot succes boekte Nicolette de Koster in haar voordracht.- „De drie veertjes van Jan Dop". Het toneelstuk in vier bedrijven, getiteld: „De nieuwsgierige prinses", was de hoofdmoot van de avond. Hieraan verleenden de leerlingen van de hoogste klas hun medewer king. Een juiste keuze in de rolver deling bracht een heel plezierig stuk op het toneel dat geheel bij de ge vraagde stijl was aangepast. Harte lijk is er gelachen en vooral de prin ses, Matty Steur en de slimme boer, Leo de Feiter, oogstten veel bijval. Woorden van bijval en dank sprak burgemeester* Everwijn aan het ein de van deze mooie avond. Spr. prees bijzonder de aankleding en de cos- tuums. Ook de poging tot samen spel tussen de scholen deed de bur gemeester goed en hij wenste de oudercommissie veel succes toe op de weg naar dit loffelijk streven. Het hoofd der Prinses Beatrix- school, uit Haamstede, de heer S. de Haas, roemde de poging om tot sa menwerking te komen. Hij zou hier over in de oudercommissievergade ring spreken. Een algemeen dankwoord sprak tot slot de heer De Feiter*. Pavel Satjoekov is als hoofdre- dakteur van de Prawda vervangen door Alexei Roemjantsev, voormalig hoofdredakteur van „Kommunist". Deze wijziging is vrijdag een feit geworden. Do Zuidafrikaansc president, dr. Hendrik Verwoerd, 'heefit zondag avond in Pretoria meegedeeld dat met behulp van eenheden der Zuid- Afrikaanse vloot en luchtmacht ,en speciale „dienst voor de ibescherming der zeevisserij" is gevormd. Maandagochtend zijn de Ameri kaanse onderminister van 'buiten landse zaken George Ball en die Westddiitse minister van buitenland se zaken, Schroder in Bonn bespre kingen begonnen over het atlantisch bondgenootschap en voornamelijk de multilaterale atoomstrijdmacht ring zijnde Deltaplan. De voordelen van (het Deltaplan zijn breed uitge meten en iedere Nederlander heeft met trots gewezen op de grootse wa terstaatswerken die door een klein land worden uitgevoerd, maar aan de nadelen is weinig of geen aan dacht besteed. Aan het E.T.I. is op dracht gegeven, de nadelen van het Deltaplan te onderzoeken en er in een rapport de -nadruk op te leggen". Zo besloot sprc'ker. Het mosselkantoor Nadat de heer Lockefeer door de heer De Koning, voorzitter van de Bruse mosselkwekersvereniging, be dankt was voor zijn gloedvol betoog en nadat een hartelijk applaus had onderstreept dat de spreker- de juiste snaren bij het luisterende, talrijk op gekomen publiek had getroffen, be handelde deze later nog de kwestie van de opheffing van het mosselkan toor. Toen de brief van het ministe rie van landbouw en visserij aan de handelsorganisatie in de openbaar heid kwam, had spreker in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode gelezen: „De heer Lockefeer en zijn mannen van „Zevibel" zullen er wel een stokje vcor steken". Spreker gaf de verze kering, ook al was de wens van de schrijver van dat stuk wellicht de vader van de gedachte, dat hieraan inderdaad gewerkt wordt. Met het Produktschap, de Mossel adviescommissie, de vryc kwekers organisaties die niet in „Zevibel" ge organiseerd zyn cn „Zevibel" zelf, is een krachtig eenheidsfront gevormd en werden een aantal argumenten aangevoerd tegen opheffing van dc mosselregelng. Ook de mosselhandel is benaderd om dit onheil voor de mossel wereld af te wenden. Een steun in de rug, van de Zeeuwse pers, van >de eigen vakge noten, van allen die (de belangen van Zeeland voorstaan is nodig. Er- is (gezegd: „We kunnen een vuist ma'ken, wanneer we wijzen op de mosselexport, -die toch baten mee brengt, voor 'de Nederlandse samen leving, maar wat is twintig miljoen gulden in de ogen van de heren in Den Haag". An'dore argumenten zul len mede moeten dienen, om Neder land walkker te schudden cn te wij zen op de grote belangen die er mee gemoeid zijn, dat de visserij in Zee land blijft, wil Zeeland Zeeland blij ven. De 'heer D. de Koning, voorzitter van „Algemeen Vissersbelang" tc Bruinisse, die zowel de heer Locke feer als de heer Drinkwaar cl, die ook een bijdrage leverde aair deze avond, dankte voor het göbadene, wees eveneens op de noodzakelijkheid om de zeegaten open te houden en ook hij wekte allen op niet bij de pakken neer te zitten, maar strijdvaardig voort te gaan. Wordt de mosselver- zending naar 'het noorden verplaatst dan hebben we onze voorsprong op de Duitse concurrentie volledig ver loren. De Duitse mosselen zullen dan even snel in Parijs zijn als het Hol landse produkt. Nu heeft Nederland een voorsprong omdat dc verzending van Yersekc uit enkele uren voor deel oplevert die 'beslissend zijn. Deltaplan alleen acceptabel inet behoud van de Zeeuwse schelpdiercultures

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2