OE ZIERIKZEESCHE COURANT „MARATHON" IN BRUSSEL BOEKTE OVEREENSTEMMING Massaal N.C.R.V.- jubileumfeest Margarine duurder Demonstratief congres Partij v. d. Arbeid Incident tussen Israël en Syrië Unieke bodemvondst in Valkenburg (Z.H.) Miljoenenschade bij brand in Goor AFSCHEID ALBERT VAN DALSUM Bijna 10.000 doden in Zuid-Vietnam AMERIKAANSE KERNMACHT VERDEDIGT OOK EUROPA' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 november 1964 121ste jaargang No. 19685 rfAAKIN OPGENOMEN 17971809 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Radakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Sportveldgebouwen te Zierikzee officieel geopend Nederlandse minister tevreden over de resultaten Ingepakte huizen Dit nummer bestaat uit 6 pagina's BRUSSEL, 15-11. De ministers van de Europese Economische Gemeen schap hebben zondagochtend in een „kleine marathonzitting" in Brussel volledige overeenstemming bereikt over de lijst van industriële produk- ten die zy willen uitzonderen van de algemene verlaging der douanerech ten in het wereldhandelsverkeer. Deze verlaging zal vijftig procent bedragen. De lyst moest in verband met de voorbereiding van de „Ken- nedy-ronde" uiterlijk maandag 16 november bij de G.A.T.T. (algemene overeenkomst voor handel en tarie ven) worden ingeleverd. De Nederlandse minister van eco nomische zaken. prof. J. E. Andries- sen. aot-mde het resultaat van de „kleine marathon" een „succes". „Zeer tevreden" zei hij te zijn over het feit. dat de lijst tenslotte toch beperkt is gebleven. Hij was hier over aanvankelijk pessimistisch ge weest. Vooral Frankrijk en Italië wilden een uitgebreide lijst om. door zo veel mogelijk produikton van een algemene verlaging met vijftig pro cent - het uitgangspunt van de „Kennedy"-ronde - van de douane rechten in 'hot internationale han delsverkeer uit te zonderen, een zo groot mogelijke bescherming van de nationale industrieën te verkrijgen. Gunstig voor Nederland Het 'heeft er aanvankelijk dan ook naar uitgezien dat meer dan 35 pro cent van de daarmee gepaaid gaan de douane-orrtvangSten van de to tale invoer in de zes E.E.G.-landfcn van deze algemene verlaging zou worden uitgezonderd. Niet in de UTRECHT, 14-11. - In de kleurig versierde Irenehal in Utrecht hebben ruim negenduizend Nederlanders za terdagmiddag het veertigjarig jubi leum van de Nederlandse Christe lijke Radiovereniging gevierd. Ze kregen een zeer gevarieerd program ma voorgeschoteld, waaraan niet minder dan vijftienhonderd personen meewerkten. Het begon al met drie orkesten die van verschillende kanten de hal bin nen marcheerden en op het immense podium voor een indrukwekkende muzikale ouverture zorgden. De „ju bilaris". gecymboliseerd door twaalf in klederdracht gestoken echtparen en 120 vertegenwoordigers van Ne derlandse beroepen, werd met ge zang binnengehaald. Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst sprak de feestrede uit. DEN HAAG, 14-11. De aanhouden de sterke stijging van grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt geduren de de laatste weken maakt een prijs verhoging van d'e consumentenprijs van margarine noodzakelijk. Zo deelt de Bond van Nederlandse margarine fabrikanten mede. In overleg met de directie prijzen van het ministerie van economische zaken zal derhalve met ingang van maandag 16 novem ber (vandaag) de consumentenprijs van margarine met één cent per pakje van 250 gram worden ver hoogd. laatste plaats door belangrijke Fran se concessies is het echter, naar mi nister Andriessen verklaarde, moge lijk geworden dit percentage tot 20 terug te brengen. Dit betekent on geveer negen procent van het totale volume van de import in de „zes", cijfers die naar wordt aangenomen die van de belangrijkste partner in de onderhandelingen over de „Ken- nedy"-ronde, de Verenigde Staten, zullen benaderen. Nederland is er bij de opstelling* van de lijst naar minister Andries sen tenslotte verklaarde goed van af gekomen. De handhaving van bij voorbeeld bepaalde produkten van de leerindustrie op de uitzonder in gs- lijst bleek niet mogelijk, wel echter fietsen (concurrentie uit Oost-Euro pa). Dat overigens de ministerraad er bijna een week over heeft gedaan en tenslotte nog een dag en een nacht nodig had om tot een akkoord te komen is niet verwonderlijk in dien men zich realiseert, dat elk procent mec-r of minder op de uit zonder ingsl ijst een handelsvolume vertegenwoordigt in de orde van grootte van ruim 1.3 miljard gulden. Kritiek op regeringsbeleid t.a.v. gemeentefinaiiciën AMSTERDAM, 14-11. De Party van de Arbeid heeft zaterdag in Krasnapclsky in Amsterdam een de monstratief congres gehouden onder het motto „de gemeenten in de klem". Het congres werd geopend door partijvoorzitter, de heer J. G. Suurhoff. Tot de aanwezigen behoorden oud minister-president dr. W. Drees, le den van de Tweede Kamer, vele burgemeesters, w.o. die van Amster dam en tal van leden van Provin ciale Staten en gemeenteraadsleden uit het gehele land. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door drs. H. M. Franssen, lid van de Tweede Kamer en van de gemeenteraad van Assen, J. Tiek- stra, wethouder van Leeuwarden en drs. H. J. Eijsink, wethouder van Heiloo. Zij oefenden scherpe kritiek uit op het regeringsbeleid ten aanzien van de gemeente-financiën, waarbij in de eerste plaats de liberale ministers Toxopeus en Witteveen zijn betrok ken. Ook de fractieleider van de V.V.D. in de Tweede Kamer, de heer Geertsema, tevens burgemeester van Wassenaar, kreeg het verwijt te ho ren dat hij onvoldoende oog heeft voor de moeilijkheden waarin de gemeenten vërkeren. „Leefbaarheid van stad en land zijn in gevaar", zo zei de heer Franssen. Hij vond het TEL AVIV, 14-11. Naar een mili taire woordvoerder heeft medege deeld, zyn bij het incident, dat zich vrydag aan de grens tussen Israël en Syrië heeft voorgedaan, drie Israë lische soldaten gedood, en acht ge wond. Zaterdagmorgen heerste er rust in het betrokken gebied. Waarnemers der Verenigde Naties zijn begonnen met het instellen van een onderzoek naar het incident. DEN HAAG. Piet (Peter Daniël) Moeskops, voormalig wereldkam pioen sprint, is in de nacht van zon dag op maandag in zijn woning in Den Haag overleden. Hij had afge lopen zaterdag nog zijn 71ste ver jaardag gevierd. Moeskops, een hart patiënt, is mogelijk aan een hart aanval bezweken. VALKENBURG, 14-11. - Te Valkenburg (Zuid-Holland) werd op 9 oktober jongstleden een verrassende ontdekking gedaan: een torso van een vrijstaande sculptuur in Franse kalksteen, voorstellende Hercules in heroïsche naaktheid, leunende op een boomstam, waar over de leeuwenhuid is gedrapeerd. Uit de plaatsing van de linkervoet naar voren en de situatie van de rechterhand op het ondereinde van de rug, concludeert prof. dr. W. Glasbergen - directeur van het Instituut van prae- en protohis torie van de universiteit van Amsterdam - dat het hier een copie betreft van de bekende rustende Heracles van de Griekse beeld- f houwer Lysippos (circa 330 voor Christus). Van dit beeld, waarvan het origineel verloren is gegaan, is een aantal copieën uit de oudheid bekend, onder andere de vermaarde copie te Florence in het Pa- i lazzo Pitti (nota bene met de kop van keizer Commodus: 180-192 na Christus). f De Valkenburgse copie - op de helft van de natuurlijke grootte en waarschijnlijk vervaardigd in de tweede eeuw na Christus - werd aangetroffen in de Grote Watering. Vermoedelijk is de torso aan l het licht gekomen bij het bouwrijp maken van het terrein onmiddel- lijk ten westen van de bebouwde kom van Valkenburg, f Gedacht wordt aan een tcmpelcomplex, wellicht voor de Bataafse god „Magusanus", uit inscripties bekend als Hercules Magusanus". I Een onderzoek wordt ingesteld naar de vondstomstandigheden van t de torso, waarvan wordt aangenomen dat hij pas zeer onlangs in t de Grote Watering is beland. Een proefonderzoek van de vvaarge- i nomen goudsporen zal worden verricht vanwege het I.P.P. van de 4 universiteit van Amsterdam. al te dwaas dat in een tijd van voor uitgang de gemeenten er financiëel cp achteruit gaan, terwijl tal van nieuwe taken door de gemeenten moeten worden aangevat. Hij drong aan op een onderzoek naar de wijze waarop de gemeenten de door de wetgever opgelegde taken uitvoeren. Er zijn echter onmiddellijk maatre gelen nodig. „De huidige investe ringsbeperking mag niet eenzijdig ten koste van de gemeenten, gaan", aldus spreker. De heer Tiekstra sprak van een noodsituatie by de gemeenten. „Steeds meer gemeenten pogen hier aan te ontsnappen door drastische verhogingen van tarieven, rechten en belastingen", zo zei hy. De ka pitaalbehoefte van de gemeenten wordt extra vergroot door het om vangrijke bouwprogram, dat addi tionele voorzieningen eist. Stagnatie bij de oogst van bladriet GIETHOORN, 14-11. De oogst van bladriet, dat sedert tientallen jaren gebruikt wordt voor bescherming van bloembollen tegen vorst, is dit jaar ongewoon vroeg tot stilstand gekomen wegens gebrek aan vraag naar dit produkt. De bladrietoogst in noordwest-Overijssel duurt gewoon lijk van september tot begin decem ber, maar het werk op de rietvelden ligt nu al sedert november vrijwel stil, omdat er geen afzet is. De hoge arbeidskosten leiden tot het aanne men van een afwachtende houding bij de riettelers. Toeschouwer bij voetbal wedstrijd onwel geworden en overleden SCHIEDAM, 15-11. Tijdens de wed- strijd S.V.V.-Wilhelmina (tweede di visie B) is de 64-jarige kraanmachi nist uit Schiedam, de heer D. van der Ende, plotseling onwel geworden en later bij het vervoer naar een zie kenhuis overleden. Het ongeval had niets uitstaande met een vechtpartij, die ongeveer gelijkertijd tussen en kele groepen supporters ontstond. SINGAPORE, 14-11. Volgens een communiqué van de Zuidvietnamese regering, gepubliceerd door het zuid- Vietnamese consulaat-generaal in Saigon, zyn by de overstromingen in midden- zuid-Vietnam by na tien duizend mensen omgekomen. Ilon- duizenden mensen zijn dakloos en tal van dorpen zijn volkomen weg gevaagd. Hot zwaarst getroffen zijn de pro vincies Koeang Tin, Phoe Bon, Phoe Yen en Koey Nhon. De regering, aldus het communi qué verder, doet een beroep op alle bevriende landen en organisaties voor het verlenen van hulp en bij stand aan de slachtoffers. HEERLEN. Zaterdagavond om half acht is in Heerlen de 16-jarige J. Rijcks uit Voerendaal met zijn fiets tegen een geparkeerde auto gereden. Hij overleed ter plaatse. 8.500 vierkante meter fabrieksgebouwen verwoest GOOR, 15-11. De brand die za terdagmorgen driekwart van het Goorse bedryf van de textielfabriek J. F. Scholten en Zn N.V. in de as legde, heeft 8500 vierkante meter fabrieksgebouwen verwoest. De di recte schade wordt door de directie op acht a negen miljoen gulden ge schat. De bedrijfsschade is nog niet te overzien. Behalve de 108 weefge touwen ging ook tie apparatuur ver loren, welke voor montage in het gespaarde deel van de fabriek ge reed stond. Doordat de afdeling DEN HAAG, 14-11. Hare Majes teit de Koningin heeft zaterdag avond in de Koniuklyke Schouw burg in Den Haag de gala-premier bijgewoond van koning Lear van Shakespeare, waarmee Albert van Dalsum zijn toneelcarrière besluit. Een koningin kwam om aanwezig te zijn bij de abdicatie van een ko ning. Van de rollen die van Dalsum in zijn ruim vijftigjarige carrière ge speeld heeft, behoort Shakespeares Koning Lear wellicht tot zijn groot ste creaties. Hij heeft dit stuk dan ook speciaal gekozen voor zijn af scheid. Veel toneelminnaars hebben de afgelopen dagen hun uiterste best gedaan voor deze bijzondere voor stelling een kaartje te bemachtigen, maar slechts een klein percentage 'is hierin geslaagd. Het aantal offi ciële personen, die voor een uitno diging niet over het hoofd gezien kon worden, was enorm. De „uitverkorenen" hebben een stuk theater gezien, waarin van Dalsum zich helemaal op zijn eigen, expressieve wijze kon geven. Gewel dig als de toornige Lear die in de storm de wraak van de elementen afroept over zijn twee ontrouwe dochters die hem letterlijk in de kou laten staan nadat hij hun zijn ko ninkrijk heeft geschonken. Ingehou den bij zijn verdriet om de dood van zijn derde, verstoten dochter die hem te 'hulp 'kwam toon hij in nood verkeerde. En dit alles in een tem po dat getuigde van de enorme ener gie die deze 75-jarige acteur bezit. Toen het doek na een minuten lange ovatie uiteindelijk voor het laatst neerging, brak de tijd aan voor de toespraken en het aanbieden van geschenken. Door bet drinken op eikaars letomIheid bederft men die •en zichzelf. Om de schade aan de zomerwoningen te We sten schouw en te voorkomen, die gemakkelijk zou kunnen optreden b\j het opruimen van bunkers (hier bij wordt van dynamiet gebruik gemaakt), krijgen verschillende huizen een jas van stro aan. Men ziet op de foto een bungalow, flink in het stro verpakt. Op deze wijze gaat de „vriendelijkheid" er echt wel van af, maar gelukkig is het maar voor even. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). bewolking •Se\waehting lot dinsdagavond: Veel bewolking met aanvankelijk op dc meeste plaatsen regen, maar mor gen mogelijk enkele opklaringen; matige te! krachtige, in het noorden van hel land lijdelijk zwakke weste lijke wind: iels lagere temperaturen overdag. 17 nov. Zon op 8.03, onder 16.46. Maan op 16.09, onder 4.39. Volle maan: 19 nov. te 16.43. HOOG WATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 nov. 1.07 v.m. DEN HAAG, 14-11. Naar aanlei ding' van de overstromingsramp in Zuid-Vietnam heeft het „Nederland se Rode Kruis" zijn zusterorganisatie daar medegedeeld, dat per eerste ge legenheid ongeveer 21 ton kinder- voedsel ten behoeve van de slacht offers zal worden verzonden. II. Roland Holst-prijs AMSTERDAM, 14-11. Op advies van een jury, bestaande uit prof. dr. P. Minderaa, dr. F. Sierksma en de heer Fens, heeft het bestuur van de Henriëtte Roland Holst-stichting be sloten de Henriëtte Roland Holst- prijs 1964 toe te kennen aan prof. dr. H. E. Rümke, voor zijn werk Fre- derik van Eeden: Van de koele me ren des doods. De uitreiking van de prijs zal plaats vinden op donderdag 19 november in het gebouw van ,De Arbeiders pers" te Amsterdam. voorbereiding uitgebrand is kunnen de overgebleven weverijen niet draaien. Met behulp van zusterbe drijven uit het K.N.T.U. (Koninklijke Nederlandse Textiel Unie) concern denkt men deze moeilijkheden te kunnen opvangen, zodat er voor stagnatie in de aflevering geen vrees bestaat. Reeds zondagmiddag heeft de di rectie plannen besproken voor de meest efficiënte herbouw van de verloren gegane capaciteit. De di rectie zal deze plannen op korte ter mijn aan de raad van bestuur van de K.N.T.U. voorleggen. Met de on dernemingsraad wordt heden (maan dagmorgen) overleg gepleegd over het tewerkstellen van een deel van het personeel bij andere bedrijven, in de eerste plaats bij het moeder bedrijf te Enschede. Op het fabrieksterrein is een leeg geldkistje gevonden, hetgeen vol gens de politie op inbraak zou kun nen wijzen. Het kistje dient om op gezette tijden de lonen voor de nachtploeg te bewaren, doch het was het weekend niet gevuld. BROUWERSHAVEN 17 nov. 0.51 v.m. 13.16 n.m. Springtij: 21 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Spanje en Noord-Afri ka (handhaaft zich een gebied van hoge luchtdruk. Aan de noordflanlk hiervan komt een zeer brede en krachtige westelijke tot zuidweste lijke stroming voor, waarcnee voor de tijd van het jaar zadhte lucht wordt aangevoerd. De temperatuur in Ne derland was dientengevolge gedu rende het weekeinde 4 a 5 graden boven normaal. In de westelijke stroming bewogen enkele kleine sto ringen mee, die langdurige regen veroorzaakten. Sinds vrijdagavond is 'in Brabant en Limburg 35 tot 40 mm regen gevallen, in Zeeland, Zuid- Holland, Utrecht en Gelderland 20 tot 30 en in Groningen Friesland en Drente ongeveer 10 mm. Vandaag trekt een kleine depres sie, die zaterdagavond New-Fomid land verliet, over de Noordzee naar Denemarken. Aan de achterkant van deze depressie zal morgen iets kou dere en bovendien enigszins onsta biele lucht binnenstromen. Het weer blijft dus veranderlijk en de tempe ratuur gaat naar beneiden. De wind neemt geleidelijk in kracht af. Twee kinderen aangereden door auto ZUTPHEN, 15-11. Op de Almens- weg te Eefde zijn zondagmorgen de negenjarige Dick Lubertus Nap en zijn zevenjarig zusje Pia door een achteropkomende auto aangereden. Een half uur later is de negenjarige Dirk in het Algemeen ziekenhuis te Zutphen aan zijn verwondingen be zweken. Het meisje kón na onder zoek naar de ouderlijke woning te rugkeren. De kinderen waren op weg naai de zondagsschool en liepen links van de weg. De aanrijdende auto zwenkte op onverklaarbare wijze naar de lin- kerweeghelft en schepte beide kin deren. KESTEREN. Een geestelijke uit Wagendngen, de 48-jarige Dominica ner priester Wagensveld is in Kes- teren bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Duits-Amerikaanse bijeenkomst in West-Berlijn BONN, 15-11. De Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, George Ball, die zondag in Bonn is aangekomen, heeft zaterdag in een toespraak in West-Berlyn op de slot vergadering van de aldaar door de Duits-Amerikaanse conferentie ge houden bijeenkomst verklaard:-„Ver- gist u zich niet. De Amerikaanse strategische kernmacht dient even zeer voor de verdediging van onze Europese bondgenoten, als voor die van de Verenigde Staten zelf, want deze twee zijn onscheidbaar. Wij hebben geen Amerikaanse troepen in Europa gelegerd, om die door een vijandelijke mogendheid onder de voet te laten lopen. Wij hebben geen reusachtige strategische kernmacht gesticht, waarvan een aanzienlijk gedeelte kernwapens tot doelwit heeft, die uitsluitend op Europa zijn gericht, om deze macht niet te gebruiken indien Europa zou worden aangevallen", aldus onder minister Ball. Hij zei ook: „Een gezamenlijke (multilaterale) kernmacht zou een nieuwe prikkel voor het streven naar Europese eenwording zijn. Deze macht zou tevens de raketten voor de middelbare afstand verschaffen, welke door de militaire autoriteiten der NAVO noodzakelijk worden ge acht". De Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zaken zei ook: „West-Europa is thans veilig, omdat het beschut wordt door de NAVO- kernmacht. Doch Amerika erkent dat andere landen mogelijk een aandeel willen hebben in het opstellen van de plannen voor hun eigen verdedi ging met kernwapens en hun ver antwoordelijkheid in deze, zonder dat zij het risico moeten nemen om zelf kernwapens te gaan vervaardigen". De Duits-Amerikaanse conferentie wordt jaarlijks belegd door de „Ame rikaanse raad voor Duitsland" in New York en de te Hamburg zetelende „Atlantische brugorganisatie". De conferentie van vier dagen, die in West-Berlijn is gehouden, is bij gewoond door een zestigtal afgevaar digden van alle grote Amerikaanse en Westduilse partijen. Onder hen bevonden zich verscheidene leden van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1