BREDA De Nieuwe Landbouwperiode open... schenken.. f dicht! THIEN gerda's EIGEN WEG Neem QRKS BESCHUIT punt uit.' beugelbier I pilsener HOOFDPIJNPOEDERS Bedden Dekens 4 VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 november 1964 No. 19683 Ingezonden mededeling j j iisener m; -'\ W Jbbbi Lekker Breda Bier. Ongepasteuriseerd. Dus verser dan versl 'n volle halve liter 55 ct Bij 3 tegelijk 53 ct Uit de grote halve-liter beugelfles,waaruit U meer dan twee volle glazen schenkt. Even lekker, even vers is straks Uw tweede glas - veilig onder de hermetische sluiting bruisend en tapvers bewaard. even vers als vatbier! (Slot). Nederland voert uit Van de melk in de gemeenschap (plus de daarvan gemaakte zuivel enz.) moet slechts 3 pet. worden uit gevoerd, net als bij het pluimvee, is het Nederland dat uitvoert, ook naar derde landen; denk slechts aan de condens en de kaas. Tot aan 1970 zullen in het handelsverkeer tussen de zes lidstaten van de gemeenschap nogal ingewikkelde heffingen en toeslagen gelden en wij moeten die onbesproken laten. Een gemeen schappelijke richtprijs is nog niet vastgesteld; daar zal nog heel wat over getwist worden .Men denkt aan 34 cent per kg en u ziet dus, dat de Franse boeren op den duur toch ivel hun zin zullen krijgen. Wat onze produkten betreft zal de boterprijs gaan oplopen tot f 6,50 en de kaasprys tot f 3,25 per kg, in de t\jd tot 1970. Er kunnen echter zui- velprodukten uit de markt genomen worden als de prijs daalt. Voorts kan men het verlies op de uitvoer naar derde landen voor de helft aan Brus sel in rekening brengen en wel van af 1 november. Na 1970 zelfs 100 pet. Voor ons is met name de uitvoer* van condens van groot belang en daar om moet de tot condens verwerkte melk niet duurder zijn dan die, wel ke tot zuivel wordt verwerkt. Ten slotte zijn er voor het tijdperk van 1 november tot 1 april a.s. drem- pelprijzen vastgesteld voor de in voer van melkprodukten en zuivel. Daarop worden weer de heffingen gebaseerd die men betalen moet bij invoer, hetzij uit de gemeenschap, hetzij uit derde landen. Maar voor landen van de E.E.G. wordt een vast bedrag afgetrokken als „preferentie" die de lidstaten elkaar verlenen. U ziet, dat de rekenarij blijft en wel tot 1970. Want hoeveel haast de Gaulle ook heeft bij de eenmaking van het landbouivbeleid, op dit punt is hij minder voortvarend. Hij kan hier niet snel handelen, omdat hij dan zijn eigen melkprijs te snel zou VOETBAL K.N.V.B. Meer dan ooit staat deze maal de derby tussen Zierikzee en Burgh, op het sportpark Bannink, in het middelpunt van de belangstelling bij voetbalminnend Schouwen-Duiveland. Zierikzee staat nog steeds ongeslagen en met een fraaie voorsprong op de le plaats van de. ranglijst, Burgh bezet de 4e plaats met 9 punten waarvan het er 6 veroverde in haar uitwedstrijden. Zierikzee start als favoriet in deze ontmoeting maar in dit soort wed strijden spelen soms vaak onver wachte factoren een belangrijke rol. De kans dat Burgh voor een verras sing zou kunnen zorgen achten wij dan ook bij voorbaat niet geheel uit gesloten. Wij kunnen niet anders hopen dan dat na een sportieve strijd de sterkste als overwinnaar het strijdperk zal mogen verlaten. S.C. Gastel staat weer voor een zware laak bij het bezoek aan Kruisland waar het nog lang niet zeker is op de volle buit beslag te leggen. Oude Molen heeft goede kansen op de ivinst in de thuiswedstrijd tegen Vosmeer. NVS en Nw. Borgvliet zijn na aan elkaar gewaagd evenals trou wens De Schutters en Halsteren. Te Bergen op Zoom gaat RKFC probe ren haar positie nog ivat te verbete ren in het treffen tegen DIVO. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B maakt Drcischor een goede kans haar po sitie nog wat te verbeteren ten koste van buurtgenoot Zonnemaire. Krui- ningen moet thans de baas kunnen blijven over Robur, terwijl Patrijzen de beste papieren heeft bij het be zoek aan Luctor. In de 2e klas C zou Dreischor II zondagmiddag wel eens haar eerste overwinning kun nen boeken nu Zonnemaire II op be zoek komt. Burgh II gaat met de beste kansen het opnemen tegen Zie rikzee III. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas komt MEVO te Zierikzee in het veld tegen Spui. De positie van de oranje-witten is nog niet geheel hopeloos maar dan zullen zij uit de ze wedstrijd toch enige winst moe ten boeken. In eigen omgeving moet Bruse Boys niet geheel kansloos zijn tegen Zaamslag. Hoek zal hard moe ten aanpakken om zonder kleer scheuren het strijdperk bij Beren te moeten optrekken, hetgeen weer de inflatie in de hand zou werken. En voor een prijs die slechts een klein beetje hoger ligt dan de Franse kan hij nergens terecht. Dit weten de Fransen. Wat brengt de toekomst nu? Uiteindelijk vraagt de veehouder zich af, wat hij van dit alles beter zal worden. Daar is wel iets over te zeg gen. Belangrijk is, dat de afzet van melk, melkprodukten en zuivel ge waarborgd is. Men mag ook ver wachten, dat een redelijke melkprijs handhaafd zal blijven. Echter, onze vakkennis, prima melkdieren en goede weiden zullen pas na 1970 de voordelen opleveren die zij feitelijk verdienen. Tot die datum groeien wij er geleidelijk naar toe. Hierbij mag men niet verwachten, dat de melkproduktie ster zal stij gen. Zowel per koe als per land is er de laatste jaren weinig groei; in Nederland zelfs achteruitgang. Melk vee geeft arbeid op „onaangename" uren en als de conjunctuur zo blijft als thans, zullen die bezwaren eer der toe- dan afnemen. Daar komt nog bij, dat een hoge vleesprijs de melkproduktie ook afremt. Ten slotte gaan er in het westen vele weide gronden verloren door stedebouw, aanleg van wegen, havens enz. Zou er in het verleden een minder schriel melkprijsbeleid zijn gevoerd, dan had men stellig de produktie per ha. weten op te voeren. De te lag melkprijs heeft wèl geleid tot vergrote arbéidsproduktiviteit, niet echter tot vergroting van de totale produktie. Vermoedelijk zullen wij over enige jaren tot de gevolgtrek king komen, dat een beter melkprijs beleid nationale voordelen op lan gere termijn geboden zou hebben. In elk geval mag de veehouderij reke nen op redelijke priizen. Rampen zo als de pluimveehouderij nu twee maal hebben getroffen, zijn bepaald niet in het vooruitzicht. Dat is in ieder geval verheugend. verlaten. Wolf aartsdijk moet thuis de ontmoeting tegen AZVV II in winst kunnen omzetten, terwijl Ka- pelle en Wemeldinge onder elkaar gaan uitmaken wie leider Middel burg voorlopig op de voet gaat vol gen .In de 2e klas A kan een span nende strijd worden verwacht te Oosterland tussen Duiveland en Brouwershaven. Te Nieuwerkerk is SKNWK niet geheel kansloos tegen Wolfaartsdijk II. Wissenkerke moet voor eigen publiek beslag op de winst kunnen leggen tegen Kloetin- ge II, terwijl Veere een goede kans op de puntjes heeft bij het bezoek aan Oostkapelle. In de 3e klas A winst voor WIK tegen Zwaluwen II. Te Scharendijke moet de ontmoe ting tegen SKNWK II voor Zwalu wen weinig problemen opleveren, terwijl MEVO II een goede kans maakt de puntjes te bemachtigen bij Brouwershaven II. JUNIOREN. In groep A 1 moet Zierikzee A I thuis van Zeeland Sport A I kunnen winnen. In groep A IV weinig krachtsverschil bij ME VO A I-Zierikzee A II en een over winning voor Renesse A I op Dui- cl and A I In groep A VI weinig moeilijkheden voor Burgh A I tegen Wolfaartsdijk A I. In groep B IX slaan wij de kanseii van Dreischor B I tegen MEVO B I iets hoger aan. SKNWK B I gaat van Zierikzee B II winnen, terwijl Bruse Boys B I de beste kansen maakt tegen Zierikzee B I. In groep B X winst voor WIK B I en Burgh B I tegen resp. Brou wershaven B I en Zwaluwen B I. De ontplofte handgranaat in Hanau FRANKFORT, 12-11. Bij het on geval met een handgranaat op een schoolplein in Hanau bij Frankfort zijn 45 kinderen gewond, zo is ten slotte vandaag (donderdag) vastge steld. Elf kinderen in de leeftijd van tien en elf jaar bevinden zich nog in ziekenhuizen. Zeven kinderen wer den ernstig gewond, doch niemand verkeert in levensgevaar. De school heeft vandaag (donderdag) de lessen hervat. Groothertogin Charlotte afgetreden LUXEMBURG, 12-11. Groothertog gin Charlotte van Luxemburg heeft donderdagochtend om tien uur, met het plaatsen van haar handtekening onder de acte van Abdicatie, afstand gedaan van de Luxemburgse troon ten gunste van haar zoon Jean. De plechtigheid geschiedde in de feest zaal van het groothertogelijk paleis in aanwezigheid van onder meer prins Felix, de gehele groothertoge lijke familie, de regering, de 56 af gevaardigden, diplomaten en de aartsbisschop van Luxemburg mon seigneur Leon Lommei. Om tien uur schreed grootherto gin Charlotte de zaal binnen, verge zeld van haar echtgenoot, prins Fe lix, en gevolgd door haar zoon Jean, diens echtgenote Josephine Charlot te en twee van hun kinderen, Marie Astrid en Henri en van de broer van de nieuwe groothertog prins Charles. De officiële plèchtigheid nam slechts vijf minuten in beslag. Daar na omarmde ex-groothertogin Char lotte haar zoon Jean en zijn gezins leden langdurig. Vervolgens nam de moeder van de groothertog afscheid van haar medewerkers. Ex-groothertogin Charlotte zal na een godsdienstplechtigheid vertrek ken naar haar kasteel in Fischbach. De nieuwe groothertog en zijn gezin hebben donderdag de aanhankelijk heidsbetuigingen van het volk in ontvangst genomen. DEN HAAG. Smaldeel I, bestaan de uit Hr. Ms. kruiser „De Ruyter"; Hr. Ms. jager „Holland", Hr. Ms. fre gat „Van Ewijok" en de oiulerzee- boot Hr. Ms. „Walrus", heeft van 6 tot 11 november de Italiaanse mari ne-basis „La Spezia" bezocht. OVERDENKING 't Is al midden november. De da gen 'korten steeds meer. De nachten worden al maar langer. Heerlijk die lange avonden 'in de winter. In de hechte gezinnen zijn ze een bron van verkwikking. Rond de tafel, ieder op z'n eigen plaats genietend van lectuur of handwerk of ijverig het schoolwerk bestuderend. Welda dig de rust daarbij, soms is ze a.h.w. voelbaar. Gelukkig is de kamer, vooral de tafel, goed verlicht. Zelfs in de tijd, dat men 'het nog moest doen met een petroleum!ampwas dat een onmisbare voorwaarde. Al len scharen zich rond het licht. Het licht is het middelpunt. Dat brengt en houdt \hen samen. De lange avonden in dit jaarge tijde doen onze gedadbten reeds gaan naar de avonden (over een maand al!), die we noemen de donkere da gen voor kerstmis. Dan zullen onze gedachten uitgaan naar het Licht der wereld, dat in deze wereld ge komen is en Zijn licht heeft laten schijnen, zó, dat het nog te zien is voor al wie er 'niet •blind voor is. Nu, half november, is het dus ook te zien. Ziet U, lezer(es), het ook? Brengt het U, lezers, ook te zamen zoals de lamp in de huiskamer U op deze lange avonden te zamen brengt? M.a.w.: Gaat gij zondags ter kerke, om als lichtdragers mèt andere licht dragers, hèt Licht te aanbidden, te loven en te prijzen? Is dat grote Licht ook Uw Lichtbaken geworden waaromheen ge U met vele anderen koestert in z'n stralengloed, die ons als een teken is dat de duisternis van het bestaan eenmaal zal ophou den? Zullen we in zulk een Stemming overmorgen de zondag wijden? In dien we zelf lichtdragers zijn ge worden, zullen we dat stellig niet kunnen nalaten. We zullen dan zon dag a.s. en elke andere dag van de week, óns licht, ontvangen van dat grote Licht, zo laten schijnen voor de mensen, dait zij de goede werken zullen zien; en zodoende mee onze Vader in de hemelen verheerlijken (Mattheus 5 16). Ouwerkerk. P. N. VELLEKOOP. ♦„Gaat u met hem trouwen, tante?" vroeg het meisje onbevangen. De oudere wouw schoot in een gulle lach. „Nee. sChatje, die tijd heb ik gehad. Er is aan mij n'iet' veel plezier meer te beleven voor de man nen, maar dat hindert niet. Je oom Lex was mijin grote liefde, mijn kind en wij zijn erg gelukkig met elkaar geweest. I'k ben blij, dat ik de her inneringen aan deze goede jaren be zit. Nou, we gaan eens lekker van de taart snoepen, reken maar". Tot Gerda's verwondering kwam er voor de middag nie mand op bezoek. „Heb ik expres zo bekokstoofd, schat je, omdat ik in de veronderstelling verkeerde, dat je vader en moeder mee zouden komen. En die hebben het niet erg op mijn vrienden. Ik hoop, dat je moeder weer gauw van de rheuma af zal zijn. Des te blijder 'ben ik, dat jij in ieder geval 'bent gekomen, schatje". Gerda dronk van haar koffie en •keek aanvankelijk met ontzag naar het grote stuk taart, dat voor haar neergezet was. Terwijl ze enige tijd naar de vrouw keek. waagde ze het plotseling te vragen: „Tante, waar om 'komt u nooit in Nijloo?" Tante Gerdien nam een flinke hap van de taart en keek haar nichtje glimlachend aan. „Daarvoor zijn ver schillende redenen aan te voeren, UTRECHT. Prof. dl*. Th. Chr. Vriezen, die sedert 1956 gewoon hoogleraar is in de faculteit der gcdgeleerdheid aan de rij'ksuniversi- teit in Utrecht in de wetenschap van het Oude Testament en de geschie denis van de Israëlitische godsdienst, zal gedurende de diës van de uni versiteit van Bern 'het eredoctoraat worden toegekend. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: dokter C. M. van Hoorn, telefoon (01110)-2080. Middenschouwen: dokter W. Terpstra, Brouwershaven, telefoon (01119)-280. Oosterland-Bruinisse: dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, telefoon (01113)-280. DIERENARTS dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, telefoon (01116)-310. Ingezonden mededeling sChatje. Om té beginnen ben ik niet meer zo reis- en treklustig. Er gaan dagen voorbij, dat ik ternauwernood een half uuritje in het Vondelpark wandel. Ik ben in drie weken de stad al niet in geweest. Waarom zou ik het overigens doen? Ik vermaak me 'hier best en m'in kennissen en vrienden zoeken me wel op. In d'e tweede plaats ben ik Nijloo zo'n beetje ontgroeid. Ik vin'd het al heel prettig, als jullie m'n verjaardag niet vergeten en ik vergeet die van jullie natuurlijk evenmin". Ja, dat wist Gerda. Of vader nu jarig was, of moeder, of zijzelf, des morgens was er altij'd een pakket met geschenken. Gerda had de laat ste jaren altijd 'bewondering gehad voor de goede smaak van ihaar tante, want wat ze cadeau 'gaf, was altijd tamelijk waardevol. Z'e keek naar het doublé polshorloge, dat ze op haar een en twintigste jaar van tan te Gerdien gekregen ha'd. Nee, ver geten deed ze nooit iemand. Maar Gerda was niet tevreden met 'dit antwoord. Ze dronk haar koffie leeg en daCh't na. Tenslotte waagde ze het te zeggen: „Vroeger, als kind, drong hel niet zo tot me door, maar nu.... ik ben een en twintig, tanite". De ander knikte. „Ja, sChatje, je bent geen kin'd meer. En je 'bent na- KERKNIEUWS Het diakonaat in deze lijd UTRECHT, 12-11. De door de Ge nerale Synode der Gereformeex*de Kerken in 1961 benoemde deputaten voor de bestudering van de grond slagen en de werkzaamheid van het diakonaat, hebben thans rapport uit gebracht. Aanleiding tot de studieopdracht was de overweging, dat in de toe komst armenzorg niet meer de voor naamste funktie van het kerkelijk diakonaat is, aangezien veel finan ciële zorg van kerkelijke zijde over bodig wordt door de bijstandswet en de sociale voorzieningen van de over heid. In hun uitvoerige studierapport komen de deputaten tot de conclu sie, dat het diakonaat zich in "de toe-' komst vooral zal moeten richten op de ontwikkeling van de kerkelijke gemeente tot dienstgemeenschap. Vaak is in de moderne samenleving niet zozeer geldgebrek de oorzaak van nood en zorg, maar het gemis aan een helper. Dit geldt voor rijk en arm. Concrete voorbeelden hier van vindt men overal onder de be jaarden, de chronische zieken, de in validen. Als mogelijkheden voor een daadwerkelijk hulpbetoon, met name in .de nieuwe wijk, noemt het rap port vervoersdiensten, bezoeken aan bejaarden en zieken, oppasdiensten en praktische vrijwillige hulp. TILBURG. In Tilburg loopt een vermoedelijk jonjge man rond die de laatste weken opschudding heeft verwekt door enkele insluipingen en pogingen tot aanranding in een aan tal woningen in dezelfde stadswijk. tiuurlijk aan het nadenken geslagen: iedereen in de familie is boer of met een boer getrouwd, alleen tante Ger dien, da't buitenbeentje, bivakkeert in de stad, bezit wonderlijke vrien den en kennissen en trekt zich ver der van niemand iets aan. Dat be doel je toch eigenlijk, nietwaar" Het meisje begon te kleuren. Tan te Gerdien had alles altijd dadelijk door. Maar wat gaf het? Dat be doelde ze inderdaad. Ze knikte dus slechts. De jarige lepelde van haar taart en keek voor zich uit naar het groite raam. „Schatje", begon te voorzich tig, „onze familie is sinds mensen heugenis 'tamelijk puriteins. Je weet natuurlijk wel, wat ilk 'hiermee will zeggen. Geslacht op geslacht bestond uit goed gesitueerde boeren en boe rinnen. Je grootvader was boer en is pas op latere leeftijd dominee ge worden. Singuliere gaven noemden ze dat. Een beste man, die oude do minee Van 't Grasihek. Maar op zijn manier was hij toch een 'buitenbeen tje, omdat hij plotseling de traditie verbrak en de boerderij de boerderij liet. Heeft je vader die historie nooit, verteld?" Gerde knikte. „Wel wat". Tante Gerdien grinnikte. „Maar natuurlijk.... nooit het naadje van de kous. Dat 'doet er ook niet toe. Maar je vader, a'ls enige zoon van dominee Van 't Grasihek, verloochen de zijn boerenbloed niet., dat moet tot zijn eer toegegeven worden. En nu is hij in Nijloo een man, die res pect afdwingt, waartegen men op ziet. omdat hij getoond heeft een goede boer te kunnen zijn. Daarmee sloot hij weer de cirkel". (Wordt vervolgt) Nationalistische leiders in Z.-Afrika in gevangenis SALISBURY, 12-11. Josjoea Nko- mo en zestien andere Afrikaanse na tionalistische leiders worden onwet tig vastgehouden in de Gwelo-ge- vangenis. Dit heeft het Rhodesische hooggerechtshof donderdag bepaald. Het hof deed uitspraak naar aanlei ding van een beroep van de zeven tien gearresteerden om het rege ringsbesluit dat hun gevangenzetting zonder voim van protest mogelijk maakte, ongeldig te verklaren. KHARTOEM. De twoe belangrijk ste politieke partijen in Soedan heb ben het ontslag van generaal Abjooed als presidentgeëist.,, Ingezonden mededeling voor en Wat biedt de BEELDBUIS? Blijf maar thuis als u plezier hebt in Danny Kaye (Ned. 2 deze vrijdag) óf Stadhuis op stelten (Ned. 1) die elkaar (natuurlijk) weer overlappen, omdat er toch ergens contrast moet zijn. De documentaires vallen daar om ook precies gelijk België VI. vertoont (ook op dezelfde tijd) een spannende politiefilm. Zaterdag begint de t.v. al om 1 uur n.m. met de feestelijke intocht van St. Nicolaas in de haven van Hoorn (vergeet het niet voor uw kinderen) en om 5 uur komt Swie- bertje de bolhoeden op stelten zet ten. Willy v>an Hemert schreef dit keer een muzikale comedie op het thema Vadertje Langbeen (Love from Judy) en als u liever een to neelstuk ziet, kunt u via Ned. 2 Slachtvee aanschouiven van de N. D.R. met Ned. ondertitels. Vooraf iets over Hugo de Groot (wat zegt ons deze naam nog?* en zijn verde diging van de „vrije zee", waarin nu Veronica en het televisie-eiland tri omfen vieren. Zondagmiddag biedt Ned. 1 tus sen 3 en 5 uur zowaar de 3de akte van de opera Die Meistersinger van Wagner en s avonds een nieuwe grote show van Corrie Brokken, die o.a. Catherina Valente op de beeld buis zal interviewen en de 19-jarige Amerikaan Ronnie Tober (van Ned. afkomst) ijitroduceert in ons land. Via kanaal 27 o.a. insp. Mask, de film „Change of heart", 't Is maar een woord en het laatste sportnieuws België VI. komt die avond met Louis Neefs en met de eenacter Verkeerd aa/igesloten. Vergeet niet dinsdag De bezetting (9.10), woensdag Ski Ogg Lyn-DWS en donderdag de alleraardigste co medie „Paard eet hoed". Ingezonden mededeling j Schouiven-Duivelandse Sportspiegel J Belangrijk treffen Zierikzee-Burgh zondag a.s. op het sportpark „Bannink" Dreischor kan (te Zonnemaire) positie wat ver- beteren MEVO komt te Zierikzee in het veld tegen Spui Bruse Boys is tegen Zaamslag zeker niet kansloos 7 Feuilleton door: HENK VAN HEESWIJK Ingezonden mededeling ZONDER SPATTEN - ZONDER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 9