Krengenslachtschandaal |EE 331 K Griep...? 'oud weer PUROL DUET SPINWIEL vnm ONZE PUZZEL-RUBRIEK NYLONS „Zierikzeese man" komt uit tegen de gemeente Ëmmeloord VRIJMOED-SCHIEDAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 november 1964 No. 19684 brengt paratyfus-( gehaktbal) iveer aan het rollen Ingezonden mededeling Bacteriën van de salinonella-groep Het schandaal van de krengen- slachter, dat door de oplettendheid van de Haarlemse keurmeester on langs aan het licht is gekomen, is. aanleiding geweest dat er wederom uitvoerige beschouwingen zijn ge houden ever de kans op besmetting met paratyfus door het consume ren van vlees. Vanzelfsprekend waren alle des kundigen het er over eens, dat het slachten van cadavers niet alleen een strafbare maar tegelijkertijd ook een zeer laakbare daad is: het ge wone in de handel gebrachte vlees is al niet geheel vrij van paraty- fusbaclllen en op deze manier zou alles nog veel erger worden. Wereld is vol met ziekte verwekkende micro-organismen Waar het in de recente discussies omging, was het in deskundige krin gen overbekende feit, dat een vrij groot percentage van het normaal geslachte vlees salmonelae her bergt, een omstandigheid die een voortdurende bedreiging van de volksgezondheid betekent. Wie van dit feit nog niet op de hoogte was, behoeft hierdoor niet ernstig geschokt te zijn. Ook in een goed georganiseerde samenleving verkeert de mens nog altijd in een wereld vol gevaren, al zijn die dan misschien van een andere orde dan in de tijd dat we nog hunnebedden oprichtten. Elk van ons kan plotseling een ongeval krijgen door elektriciteit, bedwelmd raken door uitstromend gas, getroffen worden door een af gewaaide dakpan, zijn leven verlie zen door een uitslaande brand, door een verkeersongeluk, door een instortend bouwwerk, door een roofoverval met geweldpleging. Ook de schadelijke bacteriën lig gen in onze moderne maatschappij aan alle kanten op de loer. Van de infectiebronnen zijn te noemen het water uit rivieren en kanalen, mui zen, ratten, vliegen en vogels. Ook de mens zelf vormt vaak een be smettingsbron voor een ander mens! Paratyfus Bij het vlees kan men van mening verschillen over de grootte van de besmettingskansen, over de maatre gelen die er ter bestrijding van het infectiegevaar kunnen worden ge nomen. En dat doet men dan ook. Doordat het vraagstuk van de sal- monellose vele kanten heeft kan men het ook uit vele gezichtshoeken benaderen. Daar de salmonella-ziekte de laat ste jaren gestadig meer slachtof fers maakt, willen wij er hier een bespreking aan wijden. Allereerst dienen wij tot beter begrip iets te vertellen over de bacteriologie. Daarvoor moeten we even terug gaan naar de laatste eeuwwisseling In 1900 ontdekte de wetenschap pelijke onderzoeker Schotmüller het bestaan van een besmettelijke ziekte die veel op de reeds zeer lang bekende buiktyfus leek en die werd vex*oorzaakt door bacillen die ook veel gelijkenis met tyfusbacillen vertoonden, maar die er toch in sommige opzichten duidelijk van bleken te verschillen. Men leerde allengs een heel gro te groep van dergelijke „paratyfus- bacteriën kennen, waaraan men toen de bacteriologische soortnaam salmonella heeft gegeven. Om die verschillende groepen van bacteri ën van elkaar te kunnen onder scheiden, werden dan aan de naam salmonella diverse toevoegingen gegeven. Dierziekten Tegenwoordig kent men meer dan honderd verschillende salmo nellatypen. Zo spreekt men "bijvoor beeld van de s. Schotmüllereri, s. Thompson, s. Senftenberg, s. cho- lerae Suis, s. typhimurium, s. La- badi, s. Adelaide, s. Bareilly, s. Dublin, enz. Om ze alle honderd uit het hoofd te leren is nog een heel werk. Diverse salmonellasoorten bleken de oorzaak te zijn van -zowel dier ziekten alsook van tyfusachtige aan doeningen bij de mens. De mensen- salmonellose kan tamelijk verschil lende ziektebeelden opleveren. Se dert 1951 spreekt men van paraty fus A en van paratyfus B. In wes terse landen heeft men meestal met de A te maken. Wat nu de ziekte zelf betreft: ge woonlijk zijn dit soort infecties niet van zo ernstige aard als de van oudsher zeer gevreesde buiktyfus. In enkele zeldzame gevallen heeft paratyfus een werkelijk ernstig be loop. Vaak doet de ziekte zich aan ons voor onder de verschijnselen van een acute maag-darmontsteking: hoge koorts en heftige diarree. Al zijn de vooruitzichten van genezing dan misschien niet ongunstig, het spreekt vanzelf dat zulk een infectie Een flinke stapel oplossingen was weer de oogst van de puzzel van vo rige week. Wel prettig op deze wijze te ontdekken, dat het „kastjekijlken" (hoe prettig dit ook kan zijn), nog niét alle tijd opslokt. Er is (ook) nog tijd om de hersens te slijpen. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: mevrouw W. Bcrrevocts-Leydckkers Henri Bcrgsonstraat 12 I Amsterdam De tweede prijs gaat naar: de heer W. P. Bos Kapelleweg 17 Looperskapelle (post Scharendyke) De oplossing van de puzzel is de volgende. Horizontaal: 1. rui; 2. rko; 5. meeuwen; 10. kou; 12. vlo; 13. spa; 14. dd; 16. twee; 18. kip; 19. rdk; 21. est 23. tree; 25. raam; 26. antoon; 28. prei; 30. nap; 32. sago; 34. Stad; 36. kapel; 39. i9is; 41. naam; 43. 'bons; 45. eest; 47. kooi", 49. item; 51. liaan; 54. rose; 56. deze; 58. lol; 60. arme; 62. oester; 65. rest; 66. anno; 68. psv; 69. lea; 70. Ma; 71. emma; 73. au; 75.nor; 77. nee; 78. ora; 80. gesteld; 81. torn; 82. fat. Verticaal: 1. rad; 2. ik; 3. over; 5. moker; 6. espriit; waranda; 9. nOk; 11. otito; 17. etna; 20. oma; 22. Stap; 26. alk; 27. oslo; 29. esse; 33. gist; 35. anti; 37. a'ko; 40. ieme; 42. aga; 44. nier; 47. teil; 48. orleams; 50. eden 53. nar; 55. satire; 57. zoom 61. maand; 63. spar; 64. neet; 69. log; 72. mom; 74. dt; 79. af. ruw; 4. 7. up; 8. 15. 'den; 24: epos; 31. pim; 38. ebro; 46. slee; 52. arts; 59. ore; eva; 67. uit; 76. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. vuuihoutje; 6. ge schiedkundige mededelingen; 11. dubbelklank; 12. jongensnaam; 14. Frans oob. voornaarmv.; 15. gebaar; 18. insekt; 19. hijswerktuig; 21. N.V. (Duitse afk.); 22. groente; 24. indien; 25. Engels voorzetsel; 27. voor; 28. vriend (Fr.); 29. Org der Verenigde Naties; 30. gebied; 33. als; 34. ter plaatse (afk.); 35. vis; 38. Frans lid woord; 39. inhoudsmaat (afk.); 40. bevestiging; 41. jongensnaam; 42. deel v.d. bijbel (afk.); 43. spil; 45. plaats in India; 49. reeds; 50. geest; 51. taai vodht; 53. bloeiwijze; 54. boom; 56. militaire school; 57. zang- noot; 59. mcelkost; 61. voorzetsel; 63. bijwoord; 64. boom; 66. straat (Fr.); 68. rare smaak; 70. het Ro meins Imperium (aflk.); 71. slagader; 73. en andere (afk.); 74. verkeerde gedachte; 75. 'hij die spreekt. Verticaal: 1. wëttelijk; 2. verhoog de toon; 3. 'klein beetje; 4. eerste persoon (afk.); 5. beletsel; 6. wig; 7. het Romeinse Rijk (afk.); 8. onvrien delijk; 9. meisjesnaam; 10. deel van Zwitserland; 13. steurïdraad; 16. landbouwwerktuig; 17. kostbare stof; 19. med. behandelingscentrum; 20. aan elkaar plakken; 23. zang stuk; 24. vriendin (Fr.); 26. persbu reau; 29. vogel; 31. kaartenverzame ling; 32. voorzetsel; 35. lipletter; 36. onb. voornaamw.; 37. kledingstuk; 44. graaf Werktuig; 46. Indische dak bedekking; 47. gewicht (afk.); 48. plaats in Overijssel; 49. vogel; 50. door wal er omgeven gebied; 52. klein roofdier; 55. 'huMblaasjc; 58. jongensnaam; 59. stan/d, hoogte; 60. deel v.d. dag; 62. telwoord; 65. tijd perk; 66. vis; 67. wandversiering; 69. vaartuig; 71. meisjesnaam; 72. wa terstand (afk.). voor de patiënt hoogst onaange naam is. De salmonellosen mogen dus niet als onbeduidende ziekten worden beschouwd. Bestrijding Toch gebeurt dat vaak en dat komt misschien wel omdat veel sal monella-infecties erg licht verlo pen. Dat hangt van de soort ver wekker af. De salmonella Schott- mülleri schijnt vaak zulke lichte be smettingen te veroorzaken, dat men er niets of nauwelijks iets van merkt. Daardoor wordt de bestrijding van de salmonellose ook zo moeilijk, want mensen met zo'n lichte para- tyfus-B infectie kunnen bacteriën herbergen in zeer grote getale, an dere personen kunnen door hen weer worden besmet. Dan heeft die weer eens buikkrampen, dan is er daar weer diarree. De ziektekiemen die door middel van besmet vlees (van varkens, ook wel van runderen) op de mens worden overgebracht, geven door gaans wat ernstiger verschijnselen. Ook de salmonellae, die we door ei eren of eiprodukten binnen kunnen krijgen, kunnen ernstiger ziektetoe standen veroorzaken. Ook hier staat de bestrijding voor grote moeilijkheden. Zelfs bij ogen schijnlijk normaal slachtvee, dat ter keuring komt, kunnen salmonellae in de inwendige organen zijn opge hoopt, zonder dat daarvan veel te merken is. Het is dus niet zo dat er met goedgekeurd vlees, gekocht bij een bona-fide slager, beslist niets aan de hand is. Zebrapad Deze kwestie heeft alle aandacht van de overheid. Nog dit jaar is er een uitgebreid rapport van de Ge zondheidsraad over het salmonel- lavraagstuk verschenen. Van over heidswege wordt er gedaan wat mogelijk is, maar dat wil niet zeg gen dat we zelf alle voorzorgen achterwege mogen laten. Wie oversteekt op een van over heidswege aangelegd zebrapad moet toch nog uitkijken en z'n ver stand gebruiken en zo is het ook hier. Wat wij als consument moe ten doen, is rauw (varkens)vlees wantrouwen. De huisvrouw proeft in de keuken wel eens een beetje rauw gehakt en dat is verkeerd. Besmette molen! Ook het „broodje tartaar", hoe lekker mèn dat ook mag vinden, is geen geschikt voedsel als men zich wil vrijwaren voor een salmonella besmetting. Het is niet denkbeeldig dat de biefstuk die tartaar moet worden, door met salmonella ver ontreinigde gehaktmolens wordt gedraaid, omdat daar kort tevoren varkensvlees is doorheen gegaan. Nu is paratyfus eigenlijk meer een ziekte van de zomer: in het warme jaargetijde vermenigvuldi gen de bacteriën zich sneller. Hoe we ons in de warme maanden het beste tegen salmonellose bescher men, zal ik tegen die tijd nog wel eens bespreken. dr. H. W. Scalongne Kapitein en teen-agers ROTTERDAM, 12-11. Toen donderdagochtend commodore C. G. Kooijman, gezagvoerder aan boord van het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn de „Rotterdam", zijn schip af meerde was het de laatste keer dat hij zijn commando's heeft gegeven. Zijn zeemans carrière van 43 jaar werd af gesloten en hij vertrok naar West-Terschellinq waar hij woont en waar het goed toe ven is voor een zeeman in ruste. Zijn laatste reis is niet helemaal zonder perikelen ge weest, geen ernstige maar wel vervelende perikelen. Drie teen-agers uit Bronx, een voorstad van New York, had den namelijk kans gezien zich aan boord te verstoppen en als verstekelingen deze laatste reis van de commodore mee te maken. Het zijn Jeffery Goss, Jerry Kleinman en Allan Kirchner. In Southampton, de eerste haven die de „Rotter dam" na Neio York aandeed, wilde de politie niets van het drietal weten. Zij gingen dus mee naar Rotterdam en wer den door de rivierpolitie van Rotterdam van boord gehaald. Het zal geen sight-seeing wor den, maar gewoon een cel met het uitzicht op de Jobshaven. Totdat er straks weer een HollandAmerika Lfjn-schip naar New York vertrekt. En onderweg stevig boenen voor de kost. Commodore Kooijman zal straks op West Terschel ling nog wel eens aan dit drie tal denken. UeVfU/M* cfi OUWERKERK P.Z.E.M.-demonstratie elektrisch koken Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. OetfiurMS C/J De Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie DEN HAAG, 12-11. Zoals gemeld, heeft de heer Bannier, direkteur van de Nederlandse organisatie voor zui ver-wetenschappelijk onderzoek de zer dagen aan de heer Cabes, leider van de gecombineerde Belgisch-Ne derlandse Zuidpoolexpeditie die van deze organisatie een subsidie heeft ontvangen een gelukstele gram gezonden. Dit telegram was speciaal bestemd voor de Belgische, deelnemers in ver band met het naamfeest van hun koning. Op dit telegram is bereids een dankbetuiging ontvangen. Hier bij werd tevens meegedeeld, dat alle le den van de expeditie zich in goede conditie bevinden en dat alle weten schappelijke disciplines naar wens werken. De heer Cabes spreekt in zijn danktelegram verder de hoop uit, dat het wetenschappelijk speur werk aan de Zuidpool nuttig zal zijn geweest. De expeditieleden hebben mooi weer bij hun arbeid. Zij komen nu dicht bij de middernachtszon. In de nacht daalt de temperatuur soms tot beneden dertig graden. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders bren gen bij deze onder de aandacht van belanghebbenden dat de gemeente lijke vuilstortplaats nabij Levens strijd alleen geopend is van maan dag tot en met vrijdag van 8.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur en op za terdag alleen van 8.00-12.00 uur. Ziërikzee, 12 november 1964. Burgemeester en wethouders van Zierikzee: mr. F. TH. DIJCKMEESTER burgemeester R. VAN OMMEREN, secretaris Woensdagavond 'gaf een tweetal dames, in dienst van de P.Z.E.M., eer. demonstratie 'in het elektrisch koken, braden en 'bakken. Het hy permoderne fornuis werd uitvoerig bespraken en diverse gerechten wer den hierop bereid. Het fornuis telt drie of vier vast ingebouwde 'kookplaten, nl. 1 van 14 V> cm (1000 watt), 1 van 18 cm (1500 watt), 1 van 18 cm (2000 watt) en 1 van 22 cm (2000 watt). Eén der platen van 18 cm is uitgevoerd als „snelkookplaat"; deze -is bijzonder geschikt voor het zeer snel aan de kook 'brengen van diverse gerechten Ingezonden mededeling KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is geen aan nemer, het fonds is een bouwmees ter of architect, zo kwalificeerde de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. W. Witsen Elias, de ver houding van het fonds 'tot de gega digden, die met hem dn zee gaan. HEEMSTEDE. In 'het Pershuis te Brussel is aan de Belgische chan sonnier Salvatore Adamo een platina plaat bezet mét 18 diamanten uitge reikt. Deze plechtigheid vond plaats ter gelegenheid van de verkoop in Nederland van de 200.000ste plaat van het lied „Vous permettez mon sieur" en van de 400.000ste plaat, die tot nu toe van tie zanger in Ne derland werd vericocht. AMSTERDAM. De 'tentoonstelling „Cai*avan RAI 65", za'l van 29 janu ari t.m. 7 februari 1965 in de nieu we RAI te Amsterdam worden ge houden. DEN HAAG. De Haagse politie heeft de 50-jarige visser D. L. en d'iens beide zoons, de 18-jarige A. L. en de 21-jarige D. L., aangehouden. Zij hebben bdken'd dat zij op zondag 1 november 'in 'de Van Assen'delft- straat in Den Haag hébben gevoch ten met de 28-jarige visser C. R. van K. Deze werd 'bij de vechtpartij met een mes neergestoken. AMSTERDAM. Op oen zebrapad in Amsterdam-West is een 57-jarige voetgangster, mevr. J. A. P. de Kruijff, aangereden door een busje en daarbij om het leven gekomen. De politie zodkt getuigen van dit on geval, omdat zij alleen over de ver klaring van d'e chauffeur van het busje beschikt. DEN HAAG. Ten einde te komen „tot een groter openheid en even wicht in de Nederlandse televisie en radio, door ondermeer naast de uit zendingen van d'e bestaande omroe pen ruimte te séheppen voor een Nederlands totaalprogramma", is het weekblad „Tel'evizier" begonnen met de actie „Open bestel 1964-1965" ALMELO. Het vijfjarige meisje Yvonne Bolscher uit Vasse, gemeen te Tubbergen, as omgekomen toen een auto, waarin zij meereed, 'in de buurtschap Geesteren 'tegen een on verlichte oplegger met bomen reed. Een zusje en een nichtje van onge veer dezelfde leeftijd werden zwaar gewond. DEN HAAG. Nederland zal in juli 1965 deelnemen aan een in Londen te houden wedstrijd voor schilderin gen van geestelijk gehandicapte kin deren. en er kan bovendien zg. automatisch op worden gekookt. De andere kookplaten zijn regel baar in 7 standen. Het zich boven de schakelaars bevindende paneel wordt verlicht zodra een schakelaar wordt omgedraaid. Het zijn zg. „ring"-kookplaten. De oven is voorzien van bakblik, broodrooster en braadslede. Het bakpraces kan worden gadegeslagen door het venster zonder dat de oven moet worden geopend. Het controle- lampie gaat uit bij het bereiken van de ingestelde temperatuur. Drie bakrecepten werden op het fornuis gedemonstreerd. Voorts werd in de oven dooi* middel van een „grill" en een braadspit een kip ge braden, die later door loting toeviel aain mevr. v. d. Linde. Vlakke bodem Aangeraden werd lektropannen met vlakke bodem te gebruiken. Men moet deze bodem vlak zien te hou den, door deze niet direct te veel te laten afkoelen- Het is beter geen emaille pannen meer te gebruiken. Verder zeer weinig water (de bodem bedekt) en dus ook weinig zout. Tel kens deksels opliiéhten is onnodig. De platen kan men het beste invet ten met -wat zuurvrije vaseline. In de pauze was er koffie met koek en .hierna draaide een film van Philips „Plezier voor vier" en over de elektriciteitsbedrijven „Een goe de gooi", waarin diverse elektrische toestellen 'de revue passeerden. Ten slotte werden door een verloting verrast met een zakje koekjes de dames Hommersen, Koster, Swenne, Zoeter, Vermeulen, Smits en Smits. UTRECHT. De „Slavakto", de sla- gersvakitentoonstellimg die de afge lopen vier dagen in Utrecht is ge houden, heeft 20.000 bezoekers ge trokken. Onder hen waren ongeveer 2000 buitenlanders, afkomstig uit zestien landen. De Chinese delegatie is nog steeds niet uit Moskou vertrokken. Zij on derhandelt kennelijk nog met de Russen over een herstel van de sa menwerking. Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraagr vooral om de DUET-spaarkaart T.V.-spel „Eén tegen allen" ZIERIKZEE, 12-11. Woensdag 18 november is het weer zover. Dan herhaalt zich de geschiedenis van de „Zierikzeese man" en- de gemeente Bolsward, met dien verstande dat op genoemde datum Ëmmeloord aan de beurt is. Een en ander gelijk be kend in het kader van het radio- televisiespel: „Eén tegen allen". Evenals de vorige maal zal het weer de heer M. C. Doeleman zijn, die als eenling het met lastige vragen en cpdrachten gaat opnemen tegen Em- melccrd, de niet onvermaarde ge meente in de Noordoostpoldcr. Niet alileen Ëmmeloord, maar ook de N.C.R.V.-studdo te Bussum gon- zen van bedrijvigheid, wa'nt het staat al vast dat ook 'honderd mensen uit Bolsward komen. Die willen nu wel eens heel intens beleven, hoe ande ren 't er af brengen. De heer Doele man za'l weer vijf vragen stellen, op te lossen door een Raaid van Wijzen en vijf opdrachten aan de bevolking van Ëmmeloord, die daarna koorts- adhtig aan 'het werk zal gaan om te pogen de zaalk te klaren en de door de radiovereniging beschikbaar. ge- Stelde trophee te ibemadhtigen. Ingezonden mededeling 0 0 klare Ook ditpiaal zijn supporters van de Zierikzeese man weer welkom in de studio. Tot een aantal van honderd is er voor hen een plaatsje gereserveerd. Wij vernemen da't het stedelijk toeringcarbedrij f Van Oeveren daar toe een1 bus (of bussen) laat rijden, waarvan de start plaats vindt om 4 uur op de dag van de uitzending. Te hopen is intussen dat de betreffénde ra'dio-vereniging er in zal slagen kijkend Nederland met name een veelomvattend beeld te geven van hétgeen ziöh te Ëmmeloord afspeelt. Vooral voor Zierikzee is 'dit belang rijk, daar de kans er immers inz.it dat déze t.v.-(beroering zich ook nog eens zal afspelen binnen de wallen van déze stad. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG MARKTBERICHTEN Aardappclmarkt Ëmmeloord EMMELÖORD, 12-11. De officiële noteringen luiden als volgt (in gul dens per 100 kg telersprijs af boer derij): Consumptie-aardappelen bininen- lamd: Bintje 40 mm kléi opw. f 11- 12; Eigenheimer 40 mm klei opw. f 16-16,50. Consumptie-aardappelen export Bin'lje 35 mm klei opw. in 2 maten f 10.50-11,50. Voeraardappelen: f 2,00-4,50. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. D. Vroegindewey, Lochem. Gasthuis- kerk: 10 en 7 uur ds. Lam. Kerk- werve: 11 uur ds. Zonneveld. Seroos- kerke: 2 uur ds. Zonneveld. Burgh: 9.30 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Kolkert, Vlaardingen. Re- nesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Noord- wclle; 11 uur ds. Van Liere. Scha- rendykc: 10 uur ds. Roodenburg (dankdienst voor gewas en arbeid). Brouwershaven: 9.30 uur ds. Zonne veld. Zonncmaire: 11 uur ds. Don (H.A.). 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11 uur ds. Keiling. Dreischor: 9.30 uur ds. Keiling. Ou- werkerk: 10 uur ds. Vellekoop, dank en oogstdienst. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Wes terhof (bed. H.A.). Bruinissc: 10 en 5 uur ds. G. Kool, Woerden. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. M. E. Mon- sees, Amersfoort. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Hoog- steen. Scharcndykc: 10 uur lees dienst, 2.30 uur ds. Nawijn. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- zel. Zonncmaire: 10 en 2.30 uur Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. Scholing. Bruinissc: 10 cn 5 uur ds. Huijscr. Gereformeerde Kerken tTygemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Gercf. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. P. van Zonneveld, Bennekom. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Van Zonneveld. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Ka rens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst; woensdag 18 november, 7.30 uur: ds. M. van Beek, Alblasserdam. Bruinissc: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: .9.30, 2 en 6 uur ds. Ge braad, Sint Philipsland. Bruinissc: 10 en 5 uur leesdienst. Leger des Hcils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholickc Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen te 7.30 cn 10 uur. Zondagavond 7 uur: concilie-oefening. In de week: eu charistievieringen om 7.15 en 8 uur. Woensdag- en zaterdagavond om 7 uur. Haamstede: zondag eucharistie viering om 9.30 uur. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5