DE ZIERIKZEESCHE COURANT BONN WIL BESUSSINC M.LF. EVEN OPSCHORTEN Nederlands bureau voor ontwapening Rampzalige overstromingen in Z.-Vietnam Blanke soldaten in Kongo vielen in hinderlaag P.V.R. - nieuwe politieke partij Rusk heeft geen vertrouwen in China Ernst en humor rond vragen in de Kamer üe wensen van het overheidspersoneel Betogingen in Japan tegen komst kern-schip „DE SCHELPHOEK" Jeugd vierde N.C.R.V.-jubileum Zuid-Vietnam en Cambodia CREVEUNGEN WORDT NOC DIT JAAR AFGESLOTEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 november 1964 121ste jaargang No. 19683 WAARIN OPGtwUMtN 1797 -18Ö9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. m dit nummer: De plannen voor een rampmonument te Zierikzee Frankrijk en West-Duitslaud zwakken crisis af BONN, 11-11. Bondskanselier Er- hard is bereid een beslissing over de multilaterale kernvloot uit te stellen maar weigert de Duitse graanprijs tc verlagen. Verder heeft Erhard in gesprekken met vooraanstaande le den van de Westduitse Christen-De mocratische Unie (C.D.U.) woensdag te kennen gegeven, dat hy niet van plan is Gerhard Schroder als minis ter van buitenlandse zaken te ont slaan. Regeringswoordvoerder Von Hase betitelde alle berichten over het aftreden van Schroder of kabi netswijzigingen als „louter specula tie". De afgelopen dagen wqs de door onenigheid over de buitenlandse po litiek al gespannen atmosfeer binnen de C.D.U. nog gevoed door geruch ten als zou minister SCbröder moe ten heengaan. Dit stond in verband met het bezoek van de C.D.U.-voor- zïtter Adenauer aan de Franse pre sident de Gaulle. Adenauer was ver ontwaardigd over een interview van de minister, waarin deze had ge waarschuwd voor een al te tege moetkomende houding jegens Frank rijk. Het zondag gepubliceerde in terview had aan vele C.D.U.-deden scherpe kritiek ontlokt Frankrijk op zijn beurt verklaar de gisteren in Brussel hij monde van zijn minister van buitenlandse za ken Couvc de Murville, dat Frank rijk zijn eis zal laten vallen dat eerst een gemeenschappelijke graanprijs wordt vastgesteld, voordat verdere v oorbe r ei dingo n voor de Kennedy- rondo worden getroffen. Frankrijk is dus de overige E.E.G.-lanrfen, waaronder Duitsland, tegemoet ge komen op het punt van de graan prijskwestie, terwijl Bonn met de verklaring over de M.L.F. een ver zoenend gebaar jegens Parijs heeft gemaakt. Ei-harcFs politiek Het bestuur van dc parlements- fractie van de christen-democraten keurde woensdagavond op een bij eenkomst in Bonn de grote lijnen van Ei'hards buitenlandse politiek goed, maar spralk zich openlijk uit voor een wait meer afwachtende hou- ö'ng tegenover de voorgestelde mul- DEN IIAAG. 11-11. - Dc minister van defensie, de heer P. J. S. dc Jong heeft een bureau vcor ontwapenings- a tingelegenheden ingesteld. Dit bu reau zal de minister adviseren over vraagstukken betreffende verminde ring van bewapening, wapenbeheer sing, ontwapening, internationale vrede en veiligheid. Elk van de drie krijgsmachtdelen zal in het bureau worden vertegen woordigd. Een hoofd van het bureau zal nog worden aangewezen. Het bureau is ingesteld met ingang van 15 november. Zoals bekend heeft minister De Jong in zijn defensienota van dit jaar al verklaard wel behoefte te hebben aan een bureau (ovei*igens van geringe omvang) dat bij het de partement ontwapenings- en soort gelijke vraagstukken zal behandelen. 'bilaterale Navo-kerranauht. In een na afloop uitgegeven verklaring zegt het fractiebestuur, dat er met het oog op het nog lopende» overleg voor West-Duitsland geen reden bestaat, speciaal aan te dringen op een snel lere beslissing over het M.L.F.-pro ject. Politieke waarnemers beschou wen deze verklaring als een verzoe ningsgezind gebaar jegens president de Gaulie, wiens verzet tegen de M.L.F. de iaaitste weken nog sterker is geworden. Het C.D.U.-fractiebc- stuur besprak de kwestie in tegen woordigheid van kanseher Erhard en partij voorzitter Adenauer, d'V dinsdagmiddag uit Parijs terugkeer- de na overleg met het Franse staats hoofd. In de met algemene stemmen goedgekeurde verklaring wordt ech ter ook gezegd, dat west-Duitslanrfs bereidheid tot dee'mame aan de M. L.F. blijft bestaan. SAIGON, 11-11. De twee orkanen die begin deze maand het midden van Zuid-Vietnam teisterden hebben rampzalige overstromingen veroor zaakt. Alleen ai in het overstroomde gebied van Danang zouden volgens voorlopige cijfers elfhonderd mensen verdronken zyn. Meer dan driekwart van de be woonde streken in de provincies Soeang Nan, Kwang Tin en Kwang Nghai staat onder water. Dit bereik- LEOPOLDSTAD. 11-11. Bij de stad Boemba in1 noord-west Kongo zijn twee Belgen omgekomen en drie an deren gewond toen 'hun eenheid in een 'hinderlaag viel, zo is woensdag in Leopoldstad bekend geworden. De hinderlaag zou gelegd zijn door stamleden die met de opstandelin gen sympathiseren. Een andere blan ke eenheid is naar Boomba 'gestuurd om de Belgische eêniheid van hot Kongolese leger af te lossen. Boem'ba is drie weken geleden op de opstan delingen heroverd. DEN HAAG, 11-11. In Den Haag is opgericht een nieuwe politieke partij, die zidh de Partij voor Volks wil en Referendum (P.V.R.) noemt. Voorzitter van de partij is cfe oplich ter mr. P. J. H. C. Koot 'te Den Haag. bestuursleden zijn ir. A. G. Schuyf- fel te Den Haag en de heer J. H. P. Koot, ing. te Den Haag. Het voornaamste doel van de P.V.R. is invoering van het recht van refe rendum zoals dit bv. in Zwitserland bestaat. te op sommige plaatsen een hoogte van drie meter. Ruim veertigduizend vluchtelingen hebben een toevlucht gezocht in de stad Danang. Door het slechte weer kon slechts op beperkte schaal hulp worden verleend. De Amerikanen verdeelden voedsel on der de bewoners van de getroffen gebieden. Volgens berichten van Amerikaan se zijde zouden in de provincie Binh Dinh tussen de 100.000 en 200.000 mensen geen dak boven hun hoofd hebben. De overstromingen worden de he vigste van de laatste veertig jaar genoemd. Militaire eenheden schakelden voor een groot gedeelte van oorlogsopera ties over op hulpverlening. Helikop ters ondervonden last van commu nistische guerillastrijders, door wie zij werden beschoten. De Zuid-Viet- namezen hebben bovendien de las tige taak om communistische agen ten uit de geweldige stromen vluch telingen te ziften. De getroffenen in de geïsoleerde streken hebben reeds vijf dagen niet gegeten. Men vreest voor epidemieën. Nieuwe risicoregeling voor de woningbouw DEN HAAG, 12-11. Voor de bouw van woningwet- en premiewoningen die op of ra 23 november 1964 wordt aanbesteed, zal een nieuwe risico- regeling gelden voor het verrekenen van loon- en prijswijzigingen. Voor de woningbouw zullen de be dragen, die uit de verrekening voort vloeien voorzover deze aanvaard baar zijn bij de vaststelling der definitieve stichtingskosten in aan merking worden genomen. Voor de premiewoningen worden geen consequenties verbonden aan een overschrijding van de stichtings- kostengrenzen respektievelijk huur- grenzen als gevolg van de uit de verrekening voortvloeiende bedra gen. WASHINGTON, 11-11. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, heeft woensdag avond gezegd het „zeer twijfelach tig" te achten dat China handelbaar der zou zijn wanneer het tot de Ver enigde Naties zou zijn toegelaten. „De Verenigde Naties is geen ver beteringsgesticht. Het is een organi satie van die landen die bereid zijn DEN HAAG, 10-11, - Hel Eerste-Kamerlid Kapteijn van de Party J J van de Arbeid bezorgt zyn medc-senatorcn en staatssecretaris Gros- heide een lachertje met dc volgende - zoals dat hoort - ernstig ge- formuleerde, schriftelijke vragen aan de staatssecretaris: is het waar: a dat Amsterdam de hoofdstad van de provincie Holland is en dat de haringvisserij Amsterdam tot rijkdom heeft gebracht; i dat dc Nederlanders nog enkele brokstukken van hun oude kolo- Sniale ryk bezitten; dat de grote rivieren in Nederland zich in zee storten door enorme sluizen, die bij opkomende vloed worden gesloten, en dat de water staat door verwezenlijking van het zogenaamde Deltaplan de monden van Rijn, Maas en Schelde door dyken sluiten wil; dat dc Nederlandse landbouw hoogwaardige tabak produceert voor export; dat in Nederland dc hemel altyd bewolkt is en het klimaat dc buisvrouwen tot rigoureuze netheid noopt ten einde schimmel en roest uit hun huizen te weren; dat de huzaren van dc Franse generaal Pichcgru in 1795 voor Den Helder de Hollandse vloot hebben veroverd, die door het ijs immo- f biel was geworden? J Dc heer Kapteijn citeert deze constateringen over Hollands glorie f en onvolmaaktheden uit een Franstalig aardrijkskundeboek, dat op J dc Europese school in Brussel wordt gebruikt. Aan deze school doen i ook Nederlandse kinderen hun kennis van dc Nederlandse geschic- denis op. Dc heer Kapteijn twijfelt aan dc juistheid van dc voor- i stelling van zaken die het geschiedenisboek in kwestie doet en hij vraagt dc staatssecretaris - voorzover deze althans de twijfel van i dc heer Kapteijn deelt - zyn invloed aan te wenden, opdat liet bock van de boekenlijst van dc Europese sohool wordt geschrapt. Veertig kinderen zijn woensdag min of meer ernstig gewond, toen zij, bij hun school in de rij staand, getroffen werden door de scherven van een exploderende handgranaat. Het ongeluk gebeurde in Hanau in west-Duits- land. Men vermoedt, dat het wapentuig door een jongetje uit de vierde klas gevonden werd. Op de foto, die enkele uren na het ongeluk werd ge maakt, zien we de politie-autoriteiten die de kinderen, die gespaard bleven, verhoren om de juiste toedracht te weten te komen. zich aan de principes van het Hand vest te verplichten". Cp de vraag of hij dacht, dat de V.S. en China op weg zijn naar een botsing over Zuid-Vietnam zei hij, dat het antwoord hierop afhangt van de vraag of de leiders in Peking be reid zijn hun buren met rust te la ten. „Wanneer zij dat niet deen staan er moeilijkheden voor de deur. Wan neer zij het wel doen, bestaan er geen moeilijkheden die niet kunnen wor den opgelost met het gewone proces van besprekingen met de Zuidoost- aziatische landen". DEN HAAG, 11-11. Dc samenwer kende centrales van overheidsperso neel zyn van oordeel dat met ingang van 1 januari 1965 een salarisverho ging moet worden ingevoerd waar van het percentage afhankelijk dient SASEBO, 12-11. In de Zuidjapanse stad SJasebo is het donderdagmorgen tot vechtpartijen met de politie ge komen toen de Amerikaanse kern duikboot „Sea Dragon" daar in de haven voor anker ging. De „Sea Dra gon" is de eerste door kernenergie voortgedreven Amerikaanse duik boot die een Japanse haven is bin nengelopen. Rond 1.200 vakbondsleden hielden woensdagmorgen een betoging voor de ingang van de Amerikaanse ma rinebasis in Sasebo uit protest tegen het bezoek van de duikboot. Een zestigtal studenten trachtte de toe gang tot de basis te forceren, het geen leidde tot een vechtpartij met de politie. Op een ander punt had den zich ongeveer 1.000 studenten verzameld, die naar de plaats wil den marcheren waar de bemanning van de „Sea Dragon" aan land zou gaan. Ook zij werden met gewei J tegengehouden door de politie. Ruit ingeslagen: diamant ontvreemd VENLÖ, 11-11 .Door met een ha mer een ruit in te slaan heeft een Trog onibeikenid persoon zich vannacht in Venio meester kunnen ma'ken van een diamant (waard'e f 30.000), die in een etalage van 'de juweliers van Gelder aan de Vleesstraat lag. Hoe wei de alarminstallatie direct i'n werikinig trad', werd de diefstal pas vanmorgen door voorbijgangers ontddkt. Het was nl. de laatste tijd enkele malen voorgekomen, dat de installatie loos alarm had geslagen. te zyn van de te verwachten of reeds vast te stellen trend in het bedryfs- leven. Vast staat dat het overheids personeel vcor 1965 4,2 procent ont vangt als nacalculatie van de trend en minstens 2,0 procent als laatste fase van de gedifferentieerde verho- ging. Naast deze wens ten aanzien van een algemene loonsverhoging hebben de samenwerkende centrales beslo ten hun wens te herhalen om te ko men tot een uitkeringsregeling die deel uitmaakt van de rechtspositie wegens het ontbreken van regelin gen voor winstdeling en dergelijke. Ook voor 1964 wensen de centrales een dergelijke uitkering. Voor dit jaar kan daarbij rekening worden gehouden met de resultaten van de ondernemingsgewijze differentiatie over 1964. Verder wensen de centrales af schaffing van de reeds per 1 januari j.l. verminderde gemeenteklassen verschillen en een integrale verwer king van de huurcompensaties 1960- 1962 en 1964 in de salarisschalen. Wel maken deze compensaties thans reeds deel uit van de pensioengrond slag. Zij stellen voorts voor afdoende maatregelen te nemen om tot ophef fing te komen van de achterstand van.de salarissen van lager en mid delbaar personeel. En tenslotte wen sen zij een verbetering van de va- kantieloeslagregeling. Ingezonden mededeling HÖTEL-CAFÉ-RESTAURANT telefoon (01117) 212 GEOPEND vanaf zaterdag 14 november '64 Specialiteit: kip van 't spit Ook om mede te nemen of op bestelling bij U thuis tc bezorgen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's f A Rlidden iti de maand heeft J i f geld óók waarde! WAT UQT Dl bilt Enkele opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Vrij zacht weer met matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west; zwaar bewolkt met enkele op klaringen en hier en daar regen. 13 nov. 'Zon op 7.56, onder 16.52. Maan op 14.58, onder Eerste kwartier: 12 nov. te 13.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 nov, 8.52 v.m. 21.41 n.m. BROUWERSHAVEN 13 nov. 8.54 v.m. 21.31 n.m. Doodtij: 14 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving is geleidelijk meer onder invloed geko men van een westcirculatie. Tenge volge daarvan zijn de regenkansen groter geworden, terwijl voortdurend lucht van oceanische oorsprong aan gevoerd wordt. De eerstkomende da gen kan op vrij zacht weer worden gerekend. De zachte lucht stroomt ook naar andere delen van Europa, zodat ook elders een temperatuur stijging plaats vindt. Nabij Italië nam een depressie in diepte toe en bracht er plaatselijk regen, onweer en veel wind. UTRECHT, 11-11. Zestienhonderd jongeren uit 48 Nederlandse gemeen ten 'hebben woensdag in Tivoli op hun manier het veertigjarig bestaan van de N.C.R.V. gevierd. Het „jeugd- landfeest" mondde uit in een recht streekse rad'iouitzenidïng van „Jeugd land". gepresenteerd door Bank Bergsma, Piiet Plokhooy en Jaap Soetekouw. Eregasten bij dit festijin waren Swiebertje en Bromsnor, die met het nodige gejoel, gestamp en geklap werden begroet. De jeugd landwedstrijd, waaraan 21 jongens en 21 meisjes deelnamen, werd door 'het sterke gesladht gewonnen. De jongelui zijn de ihele dag ver maakt door een reeks beroeps- en amateurartJiesten. De massale mid dagmaaltijd (menu: boerenkool met worst) was een feest op zichzelf. TMMMjrJrMMMjrMMMMMMjrjFjrMMMMMMMMMMMMMMMMM J DEN HAAG, 11-11. Dc Grcvelingen zal zcals het zich thans laat aanzien nog dit jaar worden gesloten. De weg ever de dam kan dan begin volgend jaar worden aangelegd. Dit zei de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen tij dens de openbare behandeling van de begroting van zijn departement in de betreffende vaste commissie van de Tweede Kamer. Het experiment met een kabelbaan by de afsluiting heeft zyn waarde endanks dc tegenslagen bewezen. Of echter ook andere zeearmen op deze wijze moeten worden afgesloten zal neg worden bezien. Het Haringvliet wordt in 1969 af gesloten en niet in 1968 zoals het plan was. Hel Volkerak zal echter voor die tijd zijn gesloten. Gestreefd wordt nog steeds naar 1978 als het jaar waarin het gehele Deltaplan zal zijn voltooid. Het tempo van uitvoering van de overige werken tol verbetering van de waterkeringen ligt iets achter in verband met de vele grote Delta werken die momenteel onderhanden zijn. Er is echter geen reden tot on gerustheid, aldus de bewindsman. Met Gedeputeerde Staten van Gro ningen en Friesland zal nog worden overlegd of de buitendijken moeten worden verhoogd dan wel nieuwe dijken moeten Worden aangelegd. De beveiliging van het noorden zal ech ter niet kunnen wachten op een eventuele inpoldering van de Wad denzee in de verre toekomst. Verbetering van de dijken op Texel achtte hij urgend. Het is ech ter niet zeker of hieraan reeds in 1965 kan worden begonnen. op gewezen, dat reeds acht jaar ge leden een dergelijke regeling in het vooruitzicht is gesteld. De minister kon zich de ontstem ming van de Kamerleden wel inden ken. Hij betreurde het dat er op zijn departement reeds voor zijn ambts aanvaarding een achterstand op wet gevend gebied was ontstaan en ver zekerde al het mogelijke te doen deze achterstand in te halen. PNOM PENH, 12-11. De Cambod jaanse regering heeft in een vandaag (donderdag) uitgegeven communiqué het Zuidvietnamese voorstel de Ver enigde Naties te verzoeken een be middelaar aan te wyzen in het Cam- bcdjaans-Zuidvietnamcse geschil af gewezen. In het communiqué wordt dat slechts de vertegenwoordigers van de conferentie over Indo-China van 1954 in Genève daartoe bevoegd zijn. Cambodja noemt tussenkomst van de Verenigde Naties niet te rechtvaardigen omdat Noord- en Zuid-Vietnam geen lid zijn van de Verenigde Naties. Schaderegeling Deltaplan Nederlands medisch projekt in Ethiopië Minister Van Aartsen overweegt of het mogelijk is voorschotten te verlenen aan door de uitvoering van het. Deltaplan gedupeerden. Een de finitieve wettelijke regeling van de schade kon hij echter niet op korte termijn toezeggen. Thans wordt nog overlegd over de grondbeginselen. De heren Westerhout (P.v.d.A.). Aantjes (A.R.) en Van der Pcyl (C. H.U.) en mevrouw Kuyper-Struyck (V.V.D.) hadden de bewindsman er tijdens de openbare behandeling van de begroting van zijn departement in de vaste commissie voor verkeer en walerstaat van de Tweede Kamer DEN HAAG, 11-11. Nederland gaat in het begin van 1965 een aanvang maken met hulpverlening aan Ethio pië op het gebied van dc volksge zondheid. Op grond van een onlangs te Addis Abeba getekend bilateraal akkoord zal Nederland in dc provin cie Kaffa in het zuidwesten van het land vyf jaar lang hulp verlenen, voornamelijk op het terrein van de preventieve geneeskunde. De leider van dit gezondheidspro- jekt, de arts J. D. Vervoorn, zal waarschijnlijk in januari naar Jima, de hoofdstad van Kaffa vertrekken. Het is de bedoeling van dit projekt het ziekenhuis in Jima te gebruiken als opleidingsinstituut voor hulpver plegers en laboratoriumpersoneel voor de medische centra en de me dische posten in de gehele provincie. Door de opleiding hoopt men een beter gebruik te kunnen maken van de beschikbare mensen en met name de praktijk van de preventieve ge neeskunde ingang te doen vinden. Op het gebied van de klinische ge neeskunde. de behandeling van zie ken, wordt gezien de middelen en de omstandigheden op de vier medische centra wel aardig gewerkt, aldus het oordeel van Nederlandse zijde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1