DE ZIERIKZEESCHE COURANT „FRANSE WAARSCHUWING ZEER ERNSTIG TE NEMEN" Nieuw „sabotage"- proces in Pretoria Het leger neemt de macht in Soedan over Minister Luns betreurt de Franse houding dagtemperatun Nederland zal moeten sparen wil woningbouw niet stagneren Geheime rode besprekingen te Moskou Heel vreemd concert te Scheveningen Om een ontwikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 november 1961 12lstc jaargang No. 19C82 WAARIN OPGENOMEN 1797-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekker» 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 0ttt0-2tt8. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese raad praatte over Pat van Geelhoed'' E.E.G.-landbouwvraagstukken ter oplossing in Brussel BRUSSEL, 9-11. Aan de vooravond*" van de eerste bijeenkomst van de ministerraad van Euromarkt na het Franse dreigement niet meer aan de werkzaamheden van de E.E.G. te zullen deelnemen, heeft een Franse woerd voerder maandagavond in Brussel verklaard, dat de „waar schuwingen" van de Franse regering zeer ernstig dienen te worden opge nomen. H(j citeerde daarbU de op 21 oktober in Parijs afgelegde rege ringsverklaring dat Frankrijk niet langer aan de Europese gemeenschap zou deelnemen indien het landbouw beleid van de „zes" niet zou worden geregeld zoals is overeengekomen. De woordvoerder van de Franse permanente vertegenwoordiging bij de Europese gemeenschappen citeer de daarbij enkele uitspraken, die daarna van Duitse zijde zijn afge legd en waarin werd betwijfeld of Frankrijk dat het meeste voor deel heelt getrokken uit het bestaan van de E.E.G. Inderdaad daartoe zou besluiten. „Het is Frankrijk ernst", zei hij. De landbouwvraagstukken zullen deze week in Brussel ter sprake ko men bij de behandeling van de vraagstukken, die samenhangen met de „kennedy-ronde", waarbij een al gemene internationale verlaging van vijftig procent van douanetarieven wordt beoogd. Daarbij dienen echter speciale maatregelen te worden ge troffen voor het internationale han delsverkeer in landbouwprodukten. De voorbereidende besprekingen, die daarover de laatste maanden in Ge- nève zijn gevoerd tussen vertegen woordigers van de Amerikaanse re gering en van de Europese economi sche gemeenschappen, hebben niet tot definitieve resultaten geleid. Bo vendien is de afgelopen dagen van Franse zijde gesteld, dat er geen on derhandelingen over de „Kennedy- ronde" kunnen worden gehouden, indien er geen akkoord wordt be reikt over de voltooiing van het landbouwbeleid in de „zes" door de aanvaarding van gemeenschappelijke graanprijzen, waartegen vooral de Duitse bondsrepubliek zich tot dus verre heeft verzet. Volgens een reeds vóór de zomervakantie in Brussel gemaakte afspraak in de minister raad van Euromarkt dient een be slissing over de graanprijzen vóór 15 december te worden genomen. De grootste aandacht gaat deze weck echter uit naar de samenstel ling van de lijst van industriële pro- dukten, die de „zes" gemeenschap pelijk zullen willen uitzonderen van de algemene regel om de douane rechten met vijftig procent te ver lagen. PRETORIA, 9-11. In Zuid-Afrika is maandag weer een zogeheten sa- botageproces begonnen. Vier perso nen staan terecht: een kortgeleden uit Frankrijk geïmmigreerde journa list, een fotograaf, een leotor aan de universiteit van Witwatersrand en de voormalige hoofdredacteur van de „Post", een krant die voorname lijk door negers wordt gelezen. Zij worden beschuldigd van sabotage daden en onwettig wapenbezit. Zij zouden voorts lid zijn van de onder grondse „Afrikaanse verzetsbewe ging". Op verzoek van de verdedi gers is het proces tot woensdagmor gen verdaagd. van Adenauer PARIJS, 9-11. President De Gaulle heeft maandag de crisis in de E.E.G. inzake de landbouwprijzen en de vraagstukken rond de NAVO-kern- macht uitvoerig met oud-bondskan selier Adenauer besproken. Een woordvoerder van dr. Adenauer verklaarde tegenover verslaggevers dat ook de betrekkingen met de Ver enigde Staten en de kans op enige nieuwe ontwikkeling in de Franse houding ten aanzien van Duitsland Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een spaarvarken draaft vrijer i en de Sowjet-Unie ter sprake waren gekomen. Er is echter geen aanwijzing, dat de bijeenkomst beeft bijgedragen tot de oplossing van de huidige moei lijkheden tussen Frankrijk en West- Duitsland, voornamelijk ontstaan over de invoering van een gemeen schappelijke graanprijs in de Euro pese gemeenschappelijke markt. De Franse autoriteiten schenen een weinig verstoord over Adenauer's komst naar de Franse hoofdstad, als een soort tussenpersoon tussen Parijs en Bonn. BEIROET. 9-11. Het Soedanese le ger heeft maandag opnieuw een staatsgreep gepleegd en heeft de macht in Soedan overgenomen, zo is uit betrouwbare kringen in Bei roet vernomen. Radic-Omdoerman deed maandag avond een beroep op het Soedanese volk, tezamen met de „heldhaftige politie" het station te beschermen. Gezegd werd dat tanks oprukten om „een reactionaire militaire staats greep" te ondernemen. Tevens werd opgeroepen te demonstreren en het regeringsgebouw te beschermen. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten heeft radio-Omdoer- man omgeroepen dat opdracht is ge geven aan alle politiemannen, on middellijk naar hun standplaats te komen. Vorige maand werd het mi litaire bewind na ongeregeldheden in Karthoem, de hoofdstad, omver geworpen. De stad Omdoerman ligt naast Khartoem. De omroeper zei: „Dit is de stem van de vrijen: dit is Om doerman, de stem van het volk". Vanaf vandaag „zal er geen slaver nij, i'evisionisme of opportunisme meer zijn". Oproepen werden afge wisseld door militaire en volksliede ren. De voormalige Westduitse bondskanselier Konrad Adenauer in gesprek met de Franse president Charles de Gaulle, tijdens een lunch in het Elysee. In het midden de Westduitse ambassadeur in Parijs, Manfried Kleiber. Plaatselijk mist Verwachting lot woensdagavond: In de nacht en ochtend lichte vorst, morgen dezelfde of iets lagere mid- droog weer mei NEW YORK, 10-11. Minister Luns heeft maandagavond op een perscon ferentie in New York verklaard, dat men door de „betreurenswaardige wijze" waarop Frankrijk volgens hem druk op Wesl-Duitsland uitoe fent inzake de kwestie van de ge meenschappelijke graanprijzen in E.E.G.-verband en de eventuele deel neming van Bonn aan de multilate rale kernmacht van de N.A.V.O., in Oordeel van minister HELMOND, 9-11. Minister Bogaers heeft gezegd dat Nederland duidelijk en aanzienlijk meer zal moeten spa ren wil de woningbouw volgend jaar niet in gevaar komen. Als er volgend jaar in ons land niet duidelijk ge streefd wordt naar het herstel van diverse evemvichten; als er weer een groot tekort op de betalingsbalans zou ontstaan, dan gaan de besparin gen tekort schieten om de expansie van de bouw te financieren. De bewindsman zei dit in Helmond waar de kaderdag gehouden werd van de statenkring Helmond van de Katholieke Volkspartij. De bewinds man verdedigde zich daar ook tegen de kritiek welke de laatste tijd uit Brabant op zijn beleid is gegeven. Uitvoerig gaf hij aandacht aan het verschijnsel van de onbenutte bouw capaciteit en verder sprak hij over het woningcontingent dat Brabant voor 1965 is toegewezen. Dezer dagen heb ik in de kranten gelezen dat er in geheel Nederland zo'n 700 aannemers zonder werk zit ten die ieder wel een vijf man per soneel hebben; die met z'n allen sa men wel enkele duizenden woningen zouden kunnen bouwen, als „Den Haag" het goedkeuringsbeleid niet zo stroef zou laten verlopen dat die ca paciteit ongebruikt blijft, zo zei de minister. Naar aanleiding van die situatieschildering wil ik er in de eerste plaats op wijzen, dat er in ons land wel bijzonder veel aannemers zijn als men kijkt naar het aantal beschikbare bouwvakkers, aldus de bewindsman. Hij vervolgde met te zeggen dat inschakeling van al die aannemers zou betekenen dat er veel te veel kleine projekten in uitvoering zou den komen. Dit zou een belangrijk produktieverlies betekenen (onder meer omdat het aantal man-uren in de rationele bouw ongeveer twee derde bedraagt aantal). i van het vroegere De minister wees er op dat indien we ooit van de woningnood af wil len komen, zich een strukturele ver andering in het bouwbedrijf moet voltrekken; een struktuurverande- ring waaraan het midden- en klein bedrijf zich zal moeten aanpassen. Geen gebrek aan werk Drs. Bogaers wees er verder op dat bij de 700 kleinere aannemers als het er 700 zijn niet echt sprake is van gebrek aan werk. Veel ervan willen uitsluitend ongesubsidieerde woningen voor de verkoop bouwen, maar ze slaan geen acht op de mo gelijkheden in de woningwet- en premiesector. De reden daarvan is duidelijk: daar wordt doorgaans meer aan verdiend. De minister bestreed niet het goed recht van elke aannemer om deze voorkeur te hebben, maar hij be schreef wel de situatie die zou ont staan indien hij al die aannemers toestemming zou geven 10, 50 of 100 van die voor de verkoop bestemde huizen te bouwen. Dan komen er ettelijke duizenden woningen in de vrije sector extra in aanbouw; de spanning op de arbeidsmarkt neemt verder toe; het personeel wordt weg gezogen van andere bouwobjekten; de bouwtijd wordt langer; de finan cieringsmoeilijkheden zouden in ern stige mate toenemen; de prijzen zou den stijgen en de produktiviteit zou niet toenemen, maar in onverant woorde mate teruglopen. De bewinds man zei in verband met het voor gaande liever van voorkeurscapaci teit dan van onbenutte capaciteit te willen spreken. de nabije toekomst geen overeen komst kan verwachten over de po litieke organisatie van Europa. Minister Luns zei, (dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, met wie hij in Washington geluncht "had, nu min der optimistisch was over de moge lijkheid van een nieuwe impuls om tot politieke eenwording van Europa le komen dan twee maanden gele den. Minister Luns meende, dat de kwestie van de gemeenschappelijke graanprijzen, die van de multilate rale kernmacht en die, ontstaan dooi de jongste economische maatregelen van de nieuwe regering in Engeland, onderling nauw verbanden waren. Hij zei voorts dat de V.S. evenzeer reChtstreeks belang hadden bij de gemeenschappelijke lvrrdbouv/poli- tiek van de E.E.G. als onverschillig in Washington volkomen bewust welk Europees land. Men was zich van de noodzaak om tat een of an der akkoord te komen over ddt vraagstuk, want een dergelijk ak koord' was onontbeerlijk voor een vruchtbaar overleg over de „Kennë- dyronde". Twee jongemamien en een meis je zijn om het leven gekomen toen zij zondag bij de beklimming van de „Mittagskogel" in Karinthië door een sneeuwstorm werden overvallen. Ingezonden mededeling plaatselijk mist of laaghangende be wolking, maar ook enkele opklarin gen; matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.55, Maan op 14.08, onder 22.24. 12 nov. Zon op 7.54, onder 16.54. Maan op 14.36, onder 23.34. Eerste kwartier: 12 nov. te 13.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 nov. 12 nov. 7.00 v.m. 7.47 v.m. BROUWERSHAVEN 11 nov. 12 nov. 6.56 v.m. 7.47 v.m. 19.29 n.m. 20.28 n.m. 19.16 n.m. 20.17 n.m. DEN HAAG, 9-11. - Medewerkers van de Fluxu-groep zullen op vrijdag 13 november in de Kurzaal in Scheveningen een „concert" geven waarop nieuwe muziek, anti-muziek en instrumentaal theater worden gepresenteerd. Het concert heeft zowel op het podium als in de zaal plaats. Het publiek wordt by de uitvoering betrokken. „De muziek wordt zichtbaar en onzichtbaar, opmerkelijk en onopvallend of alleen voelbaar uitgevoerd". Het programma vermeldt werken van Lamonte Young, George Brecht, Emmett Williams, George Maciunas, Robert Watts, Dick Hig- gins, Joe Jones, Toshi Ichiyanagi, Bcngt Af Klintberg, Nam June Paik, Arthur Kopeke, Eric Andersen, Robert Filliou, Misja Mengel berg, Wim T. Schippers en Willem de Ridder. Uitgevoerd worden o.m. trio voor viool, altviool, contrabas en poetsmiddel, concert voor in- en uitademen, muziek voor microfoons en pakpapier, werken voor piano en hartige hapjes, concert voor zangeres en hoestbonbons en een srtuk voor veertig wekkers. De Fluxus-groep vertegenwoordigt een internationale beweging en werkt aan „de ontwikkeling, verdieping, uitbreiding, verguizing, af braak en verandering van uitingsvormen". De Kurzaaldirectie, die vorige maand de nieuw-realistische danskunst van Merce Gunning- ham in ons land presenteerde, komt thans met de nieuw-realistische muziek en bereidt een voorstelling van de nieuw-realistische film voor. MOSKOU. 9-11. De Russische, Chi nese en andere communistische lei ders, die zich cp het ogenblik in Moskou bevinden, hebben maandag hun bespreking-en voortgezet. Dit ge schiedt echter onder zo grote geheim houding, dat zelfs hun verblijfplaat sen niet bekend zyn. Sinds de parade op het Rode Plein op zaterdagmor gen en de receptie in het Kremlin cp zaterdagavond is praktisch niets meer van hen gezien. Waarnemers in Moskou menen, dat de communistische leiders in kleine groepjes bijeenkomen. De be langrijkste besprekingen zouden ge voerd worden tussen de Chinese premier en partijleider Tsjoe En-Lai en Breznjev,«de leider der Sowjet- partij. Men acht het twijfelachtig dat er sprake is van een „topconferentie" in de strikte zin van het woord. Aangenomen wordt, dat de bespre kingen hoogsten zullen leiden tot een bereidverklaring om ze voort te zet ten. De mogelijkheid dat de verwij dering van Chroesjtsjov tot een snelle verzoening tussen de Chinese partij en de aanhangers van het Sowjet-blok zal leiden, wordt door waarnemers verworpen. Hoewel Breznjev sinds de komst Motie van afkeuring tegen Labour verworpen LONDEN, 9-11. Het Britse Lager huis heeft maandag een motie van afkeuring tegen de La'bour-regering in verband met haar plan tol her nationalisering van de staalindustrie afgewezen. De meerderheid voor do regering bedroeg sledhts zeven stem men. Er zijn 307 stemmen voor de regering uitgebracht en 300 tegen. Het was de eerste parlementaire Krachtmeting. van Tsjoe En-Lai in Moskou in het openbaar heeft aangedrongen op nieuwe pogingen om de eenheid in het communistische blok te herstel len, maakte hij tevens duidelijk, dat het Kremlin niet van plan is op ideo logisch gebied concessies te doen. Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intetmeubel - deurloo Doodtij: 14 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-11. Het K.N M.Ï. 'deelt, mede: In de afgelopen nacht as de oostelijke wind in Nederland zwak ker geworden. Daardoor vormde er zidh in hoofdzaak in het noordoosten van ihet land tijdelijk mist. De afne ming van de wind hing samen met een zuidwaartse verplaatsing van een rug van hoge luchtdruk, die moest wijken voor een toenemende depressie-a'ktiviteit op de oceaan. Geleidelijk breidt de depressie-in vloed zich weer naar de Britse eilan den uit, maar het komende etmaal heeft dit nog geen betekenis voor het weer in Nederland. Het droge weer duurt daarom voort. In de nacht en oöhtend komt er over het algemeen lichte vorst voor, waarbij zich plaat selijk mist of laaghangende bewol king zal vormen. In de loop van de dag stijgt de temperatuur weer tot boven het vriespunt. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft maandag' gezegd te menen dat de Cubaanse strijdkrach ten nu de installaties voor het' afvu ren van luchtdoelraketten, die daar twee jaar geleden door de Sowjet- Unie zijn aangebracht, in eigen be heer hebben. De K.N.M.B. lieeft no« geen standpunt DEN HAAG. 9-11. De Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond heeft neg geen standpunt ingenomen over een door de regering in te stellen ontwikkelings- en saneringsfonds voor het midden- en kleinbedryf, zo beeft het hoofdbestuur van de K.N. M.B. in een communiqué meegedeeld. Het ontwikkelingsfonds is een agen dapunt op de algemene ledenverga dering van de bond, die op woensdag 11 november wordt gehouden. Het hoofdbestuur van de K.N.M.B. wil zich met de leden verstaan over de uitgangspunten en over de gevolgen die een ontwikkelingsfonds kan heb ben. Drie andere middenstandscentra les deelden mede, dat de inkomens positie van vele ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, de ongun stige leeftijdsopbouw en de grote jaarlijkse teruggang in vestigings aantallen het wenselijk maken, dat er van overheidswege positieve maatregelen worden genomen. Die maatregelen zouden moeten dienen tot ontwikkeling van bedrijven die de mogelijkheden daartoe hebben en anderzijds tot een bevordering van het vrijwillig beëindigen van het be drijf. Aldus de Christelijke Midden standsbond, het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen en de Nederlandse Rooms-Katholieke Mid denstandsbond in een gezamenlijke nota. De instelling van een dergelijk fonds opent de mogelijkheid positief iets te ondernemen, zo was hun con clusie. Naar aanleiding van deze verkla ring zegt het K.N.M.B., dat het plan van deze centrales niet tevoren in de commissie van overleg is gebracht, waarin de K.N.M.B. met de christe lijke en de katholieke middenstands bond samenwerkt en dat by de uit werking van het vraagstuk ook an dere factoren in het geding zyn, dan de door de centrales genoemde. Zo is er onder meer een belangrijk verschil tussen het verstrekken van overbruggingssteun bij bedrijfsbe ëindiging en het stimuleren van ont wikkelingsmogelijkheden van onder nemingen, die bij het groeiproces zijn achtergebleven, zoals het schep pen van mogelijkheden tot verplaat singsfinanciering. Zes vragen 1. of een overbruggingssteun, zo de ze al gewenst is, niet het beste geëffectueerd kan worden per be drijfstak; 2. in hoeverre de individuele maat schappelijke verantwoordelijkheid van de zelfstandige ondernemer wordt aangetast; 3. in hoeverre hierdoor de vrij dras tische beperking van het aantal zelfstandigen in Nederland nog verder wordt gestimuleerd; 4. of niet het steeds door de com missie van overleg afgewezen be hoefte-element ter tafel wordt gebracht door de vesligingsmoge- lijkheden van nieuwe bedrijven aan andere beperkingen dan de reeds bestaande te onderwerpen; 5. hoe zich de vrijkomende omzet zou laten spreiden over de ver schillende bedrijfsvormen (groot winkelbedrijf, coöperatie eri zelf standige ondernemer) in detail handel en ambacht en de daar mee gepaard gaande vraag' of en in hoeverre overheidsmiddelen mogen worden gebruikt om de bedrijfsomzet van de overblijven de ondernemingen te vergroten; 6. in hoeverre de marktpositie van het grootbedrijf door de likwida- tie van een deel van de zelfstan digen zal worden versterkt. De K.N.M.B. vindt de beantwoor ding van deze vragen zo essentieel, dat zij eerst haar algemene leden vergadering wil consulteren voordat zij met een eigen standpunt ten aan zien van een ontwikkelingsfonds komt. i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1