Ook zij zijn Canadezen Records en een zuivering qerda's EIGEN WEG De Eskimo's van Canada op weg naar de atoomeeuw Koning Boudewijn-autosnelweg in gebruik ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 november 1964 No. 19681 (Van een speciale verslaggever) FORT SMITH. Het wordt weer winter en dat heeft in het gebied van de North-West-Territories van Canada, het barre gebied rond de poolcirkel een aparte betekenis. De winter is hier veel strenger dan in Nederland, maar dat neemt toch niet weg, dat de mensen hier heel ge- woon en heul normaal levenVelen verwachten dit niet in het noordelijk Canadese gebied, het land van de Eskimo's. Men moet niet denken dat het le ven in de noordelijke gebieden pri mitiever is dan dat in het zuiden. Het leven in Fort Smith, Yellow- shire, Frobisher Bay en Univik ver schilt vrijwel niet van dat in de nieuwe steden in het zuiden. Er zijn goede huizen, schoten, ziekenhuizen, bibliotheken en een actief vereni gingsleven, terwijl de prima verbin dingen via de radio, de post en de vliegdiensten er veel toe bijdragen de mensen gemakkelijker met el kaar in contact te brengen. Er zijn geen plaggenhutten meer, maar wel ziet men er nog tenten en sneeuwhutten want veel van de ouderen verkiezen nog steeds hun conservatieve woningen en het leven van jagen en vissen boven al dat moderne gedoe. In echte huizen Het grootste deel van de bevolking is inmiddels ondergebracht in per manente woningen, waardoor het zwervende bestaan aan banden is gelegd. Men heeft huizen nodig die door alle Eskimo's, ongeacht of ze in loondienst zijnof nog op het land wonen, gekocht en verwarmd kun nen worden. Driehonderd geprefabriceerde klei ne woningen zijn de laatste' tijd al naar de arctische gebieden overge bracht. Veel Eskimo's hebben hun huizen zelf opgebouwd en het groot ste deel van de mensen die in loon dienst zijn, hebben ze al afbetaald ook. De zelfstandigen maken graag gebruik van de mogelijkheid om tien jaar over de afbetaling te doen. Ook deze woningbouw is een on derdeel van het grote ontwikkelings plan dat momenteel wordt uitge voerd. De kosten van zo'n huis be dragen plm. 2000 Canadese dollars, waarvan de overheid er 1000 als sub sidie betaalt. Voor die Eskimo's die geen eigen huis kunnen betalen, bouwt de overheid grote gemeen schappelijke behuizingen. Bestuur Het beheren van dit barre pool gebied is een moeilijke zaak. Er leeft een betrekkelijk kleine bevolking op een enorm gebied van zo'n 900.000 vierkante mijl, een bevolking die zich in leven houdt met jagen en vissen en daarbij nogal eens van do micilie verandert. Zo'n trekkende bevolking is een probleem voor de administrateurs, politiemannen, on derwijzers, medici, verpleegsters, missionarissen, handelaren, en allen die verder op de een of andere ma nier met hen te maken hebben. De eskimobevolking in de noordweste lijke gebieden en Quebec omvat on geveer 11.000 personen. Zij hebben dezelfde sociale rechten als alle an dere Canadezen, zoals ouderdoms pensioen en bijstand aan zieken, in validen en hun familie. Een economie gebaseerd op jacht en visserij alleen, heeft een zwakke basis. Om deze primitieve mensen te helpen zich op te werken tot een normaal beschaafd niveau zijn er momenteel grote ontwikkelingspro gramma's ter hand genomen, die zich uitstrekken over gebieden als opvoe ding, gezondheidszorg en ontwikke ling van hulpbronnen. Het ministe rie voor de noordelijke gebieden en nationale hulpbronnen heeft hierbij de leiding. Voor de gezondheidszorg is er het ministerie van volksgezond heid. The Royal Mounted Police heeft de politietaak en verschillende van deze mannen doen nu dienst als gouvernementsambtenaren. Gezo ndheidszorg Langzaam maar zeker begint het volk een zekere immuniteit te ver krijgen tegen de ziekten die de blan ken daar eerder hebben gebracht. De tuberculose is nog niet geheel verdwenen, maar er komen steeds minder gevallen voor. In het noord westelijk gebied stieiwen slechts 6 Eskimo's aan deze ziekte in 1960. Men heeft momenteel het cijfer we ten terug te brengen tot 76 gevallen per 100.000 inwoners, terwijl dit cij fer voor geheel Canada 4,7 per 100 duizend zielen bedraagt. Nog altijd een hoog cijfer voor het eskimoge- bied, maar toch al heel wat lager dan het enige tijd geleden lag. De kindersterfte van kinderen tot 1 jaar bedraagt de helft van de to tale sterfte onder de Eskimo's. Van deze kinderen sterft weer de helft binnen één maand. Maar ook wat de kindersterfte betreft is er vooruit gang te constateren. Stierven er in 1953 nog 252 van de 1000 levend ge borenen binnen een jaar, in 1960 was dit cijfer gezakt tot 211 per 1000. Tussen de 400 en 500 personen per jaar verblijven in een ziekenhuis. Voordat een patiënt hieruit wordt ontslagen, wordt er een grondige studie gemaakt van zijn huiselijke en sociale omstandigheden. Speciale medisch-sociale werkers zijn het die in de ziekenhuizen contact met de patiënten opnemen en de relatie met hun familie onderhouden, door we derzijds verslag van de gebeurtenis sen uit te brengen, brieven en tele grammen te verzenden en foto's uit te wisselen. Medische patrouilles maken gedurende het gehele jaar in spectietochten per vliegtuig door het uitgestrekte gebied. Aan elke groep is ook een sociale werker verbonden die contact opneemt met families, waarvan de kostwinner in een zie ken huis wordt verpleegd. Er zijn in het gehele gebied zo'n 14 ziekenhui zen en 12 verpleeginrichtingen. In betrekking Eskimo's werken nu in verschil lende betrekkingen. Zij werken als helpers in dienst van de overheid, voor verschillende departementen en voor particuliere ondernemingen. Ge schoolden werken als specialisten en wel als vaklui, mijnwerkers, timmer lieden, monteurs, tractorbestuurders, winkelbedienden enzovoort. Vrouwen werken als tolken, serveersters, as sistent-verpleegsters, kantoorbedien den en stewardessen op de vlieglfj- nen. In 1960 werd de eerste Eskimo tot geestelijke in de Anglicaanse kerk gewijd, een ander kreeg de leiding over een centrum van invalide Es kimo's en weer een ander werd om roeper bij de nieuwe noordelijke dienst van de Canadian Broadcasting Corp. Dit alles neemt echter niet weg, dat nog steeds driekwart van dit volkje buiten de bevolkingscentra leeft en tracht de traditie van zijn voorvaderen voort te zetten door te leven van jagen en vissen. En naar school Voor dit nog landelijk levende deel van de eskimobevolking is de schoolopleiding van hun kinderen van het allergrootste belang, aange zien dit de enige mogelijkheid voor de komende generatie is, om in een moderne wereld te leven en mee te kunnen komen. Er zijn in het noor delijk gebied 53 scholen, met totaal 240 onderwijzers en op die scholen volgen ongeveer 2000 eskimokinde ren onderwijs. Bij verschillende scholen zijn in ternaten gebouwd. Aan het eind van augustus brengen de ouders die nog een zwervend bestaan leiden, hun kinderen naar bepaalde verzamel punten, waar ze door vliegtuigen worden opgehaald en naar de inter naten worden gebracht. Daar blijven ze gedurende de jaarlijkse schoolpe riode om later voor de vakantie weer naar hun ouders te worden gebracht Voor de Eskimo's die in de bevol kingscentra leven is het schoolgaan der kinderen natuurlijk geen pro bleem. Ook volwassenen vólgen graag het onderwijs, zeker wanneer ze nog niet kunnen lezen of schrijven. Op deze wijze wordt getracht deze zielen op een hoger intellectueel niveau te brengen. Momenteel bestaan er ook plannen om t.z.t. middelbare scholen in het noordelijk gebied te stichten en eskimokinderen in staat te stellen een universitaire opleiding te vol gen. Maar dat is nog toekomstmu ziek. Lengte: 160 km kosten: 580 miljoen gulden BRUSSEL, 7-11. Koning Boude- wijn van België heeft de naar hem genoemde autosnelweg van Antwer pen naar de Dui'tse grens officieel geopend. De nieuwe verbinding, die via Aken aansluiting geeft op het Duitse net van autowegen, .is 160 km lang en heeft ongeveer acht miljard frank gekost, 580 miljoen gulden. Er is acht jaar aan gewerkt. De plechtige opening was bijna dn gevaar gekomen door het plan van de aannemers de weg met bulldozers en graafmadhines te 'blokkeren om dat de staat hen nog 2.4 miljard frank schuldig is. De regering zegde echter toe de betaling van deze 173 miljoen gulden op korte termijn te regelen en stellde als voorschot hier op een bedrag van 40 miljoen ter be schikking van de ontevreden wegen bouwers. Overigens zal met de afwerking Padvinderij en verkeersopvoeding AMSTERDAM, 7-11. Dö Amsler- damse Vereniging voor Veilig Ver keer „De vlag in top" begint 11 no vember een (gratis) cursus - te ge ven op vijf woensdagavonden - voor leidsters en leiders van de padvin derij „omdat juist de padvinderij bij de opvoeding tot een goed verkeers gedrag van de jeugd zeer goed be hulpzaam kan zijn". Op de laatste avond, 9 december, zal de cursisten met geëigend instructiemateriaal worden uitgelegd hoe zij het geleer de kunnen doorgeven aan de welpen en de kabouters. Preken van Calvijn UTRECHT, 7-11. Tot nu toe vrijwel onbekende preken van Calvijn, zullen binnenkort uit gegeven worden door een En gelse studiegroep in samen werking met de Gereformeer de Wereldbond. De preken be vonden zich, verzameld in een groot aantal banden in de uni versiteitsbibliotheek van Ge- nève. Zij' werden door Calvijn gemaakt in de jaren 1549 tot kort voor zijn dood in 1564. De reformator houdt zich hierin bezig met hoofdstukken uit het boek Jesaja. De preken zij.n min of meer herontdekt. Want jarenlang lagen ze in de uni versiteitsbibliotheek zonder dat iemand er aandacht aan schonk. van die Koning Boudewijn-autösnel- weg nog een aantal maanden zijn gemoeid. Vele afritten zijn nog niet klaar en op sommige gedeelten moet zelfs nog over één rijbaan worden gereden. LANDBOUW EN VEETEELT V oorscho tui tkering op melkprijstoeslag DE NHAAG, 7-11. De minister van landbouw en visserij heeft besloten, de voorschotuitkering op de melk prijstoeslag 1964-1965 met vijftig cent per honderd kg. melk te ver hogen. Deze voorschotuitkering bedraagt thans f 5 per honderd kg. melk. Hieraan voorafgaand heeft het Pro- duktschap voor Zuivel besloten, het voorschot op de uitkering uit het saldo van het Zuivelfonds XV met een gelijk bedrag te verhogen. De uit deze verhogingen voortvloeiende bedragen zullen aan het eind van deze maand aan de veehouders wor den uitgekeerd. Nieuwe sportschool voor Anton Geesink UTRECHT, 7-11. De op initiatief van de burgemeester van Utrecht voor een huldblijk aan Anton Gee sink ingezamelde gelden, zullen ge bruikt worden voor de outillage van een nieuw te bouwen sportschool, die onder leiding komt te staan van Anton Geesink. Zijn huidige school aan het Jans- veld voldoet niet meer aan de eisen van de tijd en is ook veel te klein geworden. De burgerij brengt het geld bijeen, maar ook het bedrijfsleven. De di recteuren van een groot aantal on dernemingen in Utrecht, Culemborg en Zeist hebben hun collega's opge wekt een bijdrage te geven. Het hul deblijk wordt volgende week zater dag aangeboden tijdens de massale huldigingsavond in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht. „Twentse katoentjes" naar Indonesië ALMELO, 7-11. TusSen de Twent se textielindustrie en in Indonesische batikkerijen zijn de eerste zakelijke contacten weer tot stand gekomen. Vóór juli 1965 zuilen, voor bet eerst sinds het verbreken van d'e betrek kingen tussen Nederland en Indo nesië dn augustus 1960 weer „Twent se 'katoentjes" hun weg vinden naar diiit vroeger zo belangrijke afzetge bied. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 't Harde: S. de Jong, Houten (U.), die bedankte voor Nieu we Tonge. Aangenomen naar Linschoten: W. v. Herpen, Nieuw-Lekkerland-Kin- derdjjk. Bedankt voor Raamsdonk (toez.): J. B. Cats, Twello. Ger. Gemeenten Bedankt voor Zaandam: C. Ha- rinck, Utrecht. Voor 40 jaar.... SEROOSKERKE. Even na het ver laten van de halte alhier reed de tram een overstekende vaars dood. ZIERIKZEE. „Het Nieuwe Toneel" - directie Frits en Adolf Bouwmees ter - organiseerde een intieme kunst avond in de Concertzaal. ZIERIKZEE. De Concertzaal bracht de film „Het land" naar het boek van Emile Zola. RENESSE. De Gemengde Zang vereniging gaf een geslaagde uitvoe ring in zaal Kappers. ZIERIKZEE. Op een door de pluimveevereniging Excelsiorge houden vergadering werd besloten tot het organiseren van een tentoon stelling. ZIERIKZEE. Voor de vereniging „Algemene Ontwikkeling" sprak de heer M. van Lokhorst over het on derwerp „Het zonneland Mexico". BRUINISSE. Door de Bergings- Mij. Van der Tak is ee?i onderzoek ingesteld naar de ligging van het wrak van de gezonken sleepboot „Vios". DREISCHOR. De muziekvereni- gings „Crescendo" besloot muzikale assistentie te verlenen bij de binnen komst van Sint Nicolaas in Zierik- zee. OOSTERLAND. In een periode van vier maanden heeft zich in deze ge meente geen enkel sterfgeval voor gedaan, hetgeen sinds mensenheuge nis niet zo is geweest. NOORDGOUWE. In café Dekker te Schuddebeurs gaf de muziekver eniging „Con Amore" van Noord- gouwe een geslaagde uitvoering. BRUINISSE. In de gereformeerde kerk vond de bevestiging plaats van de nieuwe predikant ds. H. Bremmer NIEUWERKERK. Voor de betrek king van gemeente-ontvanger heb ben zich zeventien sollicitanten aan gemeld. RENESSE. Voor het Nutsdeparte- ment deklameerde de heer D. A. Poldermans in Znid-Bevelands dia- lekt. Flitsen uit het buitenland TEHERAN. Ajatolkah Chomeini, een van de belangrijkste religieuze leiders in Perzië en tegenstander van de regering, is verbannen. Men weet niet waar hij is. Volgens sommige berichten is hij in Turkije, volgens andere in Irak. BRUSSEL. Naar in kringen van de uitvoerende commissie van de Buromarkt in Brussel wordt verno men zullen contacten op technisch niveau plaatsvinden tussen Joego slavië en de commissie over de wens van president Tito om tot handels betrekkingen met de E.E.G. te ko- SAIGON. Een wervelstorm met windstoten van soms 160 km. per uur heeft vorige week de stad Quin- hon, 430 'km. ten noordoosten van Saigon, getroffen en 80 pet. van de gebouwen daar beschadigd of ver woest LEOPOLDSTAD. Kindoe de hoofd stad van de Kongolese provincie Maniema, 400 km. ten zuiden van Stanleystad, is door troepen van het Kongolese leger heroverd, aldus een mededeling van premier Tsjombe. Tsjombe heeft een beroep gedaan op de opstandelingen hun wapens neer te leggen en 'gijzelaars vrij te laten. LONDEN. Na bespi-ekingen tussen Saragat en Gordon Walker, de Itali aanse en Britse ministers van bui tenlandse zaken, is 'in Londen een communiqué uitgegeven waarin ge zegd wordt dat overeenstemming is bereikt „over de noodzaak van zo nauw mogelijke onderlinge afhanke lijkheid op atoomgebied" binnen het altlantisohe bondgenootschap. KOPENHAGEN. Prins Jacques van Bouibon-Parma, zwager van ex-ko ning Michael van Roemenië, is bij een verkeersongeluk ten westen van Kopenhagen om het leven gekomen. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft een van haar vroegere spionnen, Ri chard Sorge, posthuum onderschei den door toekenning van de titel „Held der Sowjet-Urtre". LONDEN. Het nieuwe antibioti cum „Ceoprin" is met ingang van vrijdag in Engeland in de handel gebracht. Het nieuwe middel, dat sneller werkt en minder vergiftig is dan penicilline, is vooral doeltref fend gebleken bij ojm. long- en nier- infectties en ibij infecties waar dé pe nicilline en andere antibiotica geen uitwerking hadden. HANOI. Het Noordvietnamese mi nisterie van buitenlandse zaken heeft bij de Verenigde Nalties „scherp ge protesteerd" tegen de „voortdurende versterking van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnamal dus het Noortivietnamese persbureau PEKING. De Chinese partijleiding heeft in een boodschap aan d'e lei ders van de Sowjet-partij de hoop uitgesproken dat de 'banden nauwer zullen worden aangehaald, zo meldlt Nlieuw China. Het is een boodschap ter gelegenheid van de verjaardag van de oktoberrevólu'tüe. SANTIAGO-CHILI. Eduardo Frei, de nieuwe president van Chili, heeft op een persconferentie 'gezegd, dlatde organisatie van Amerikaanse staten zichzelf heeft overleefd en moet worden gereorganiseerd. BONN. De Westduïtse voorsbellen om het streven naar Europese een heid nieuw leven in te blazen zijn in Bonn bekend gemaakt en aan de andere E.E.G.-partners toegezonden. Suikersubstantie i.p.v. bloedtransfusie De Zweedse hoogleraar Lars-Erik Gelin heeft donderdag in Melbourne meegedeeld dat een uit suiker ver vaardigde substantie in bepaalde ge vallen de bloedtransfusie kan ver vangen. De hoogleraar, d'ie het ge bruik er van in zijn praktijk heeft ontwikkeld, zei dat hij schöktoeStanti na ongevallen en bij 'brandwonden met de substantie bestrijdt. Geruchten over Peron BUENOS AIRES, 7-11. Het blad „La Razon" maakt melding van ge ruchten die de ronde doen „in ge loofwaardige kringen", namelijk dat ex-president Peron een dezer dagen „als toerist" zou aankomen in Mon tevideo, in Uruguay. Hij zou daar, gebruik makend van de sensatie over zijn plotselinge ver schijning in Zuid-Amerika, een ra diotoespraak willen houden tot 2ijn volgelingen in Argentinië en hen aansporen om tot daden over te gaan. Voorts zou Peron dan de Pero- lïistische afgevaardigden in het Ar gentijnse parlement verzoeken, en bloc hun ontslag in te dienen. Daar na zou - aldus het blad - Peron weer terugkeren naar Spanje om daar de loop der gebeurtenissen af te wachten. Volgens een andere Argentijnse krant, „El Siglo", zou Peron zijn tak- biek van „vredestichter" 'hebben ver laten en zou 'hij de huidige Argen tijnse regering op een revolutionaire wijze ten val willen brengen. Waarnemers in Buenos Aires zijn geneigd de mogelijkheid van een der gelijk sensationeel optreden van Pe ron niet zonder meer als onzin ïe bestempelen, omdat Peron weet, dat de tijd tegen hem werkt. Maar zij achten het ook weinig waarschijn lijk dat de Argentijnse militairen, die hierbij het laatste woord hebben, hun verzet tegen een terugkeer van Peron zouden opgeven. Ingezonden mededeling 't helpt en., 't Is lekker R£0 BAND i.OOSEUOI A WASHINGTON. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Gerhard Sahröder, zal van 22 tot 24 november in Washington zijn, aldus is van welingelichte zijde in Was hington vernomen. Voordat Sehrödcr naar Washington gaat, zal de Ame rikaanse onderminister van buiten landse zaken G. Ball de bondsrepu bliek reeds bezocht hebben. BLIK DOOR HET WERELD President Johnson heeft bij zijn overwinning een hele reeks records laten sneuvelen. In de eerste plaats door 61.3 pet. van de stemmen te veroveren, waarmee hij de glorieuze 60.8 overtrof die Franklin Roosevelt behaalde toen hij in 1936 de vloer aanveegde met Alf Landon. Wel kwam de klap voor de republikeinen toen veel harder aan: ze bleven met 88 man achter in het huis van afge vaardigden, terwijl ze er nu nog een vijftig meer overhouden. Tekenend - en een record voor Goldwater - is dat de traditioneel democratische staten van het zuiden de republikein aan zijn handjevol kiesmannen hebben moeten helpen en dan wel de vijf die als het reac- tionairst bekend staan. Georgia stemde voor het eerst republikeins, Alabama (waar Johnson trouwens niet verkiesbaar was gesteld), South Carolina, Mississippi en Louisiana voor het eerst sinds onheuglijke tij den. Voor het eerst in bijna een eeuw leverde het zuiden ook weer een ze vental republikeinse congreslieden. Daarentegen lukte het Johnson als eerste democraat alle kiesmannen te verwerven in de door en door repu blikeinse staten van New-England, het verre noordoosten. Ook positief En zoals men in de vijf zuidelijke staten kan spreken van een blind en negatief tegen Johnson en zijn ras senwetten stemmen, zo lijkt in het noorden wel degelijk met het ver stand een positieve keus te zijn ge maakt. Het duidelijkst blijkt dat in Michi gan, waar Johnson wel als president werd gewenst, maar waar gouver neur Romney, een vooraanstaand re publikein, werd herkozen. En van New-England kan men zeker zeggen dat daar haast zeker alle kiesman nen naar een republikein waren ge gaan als dat maar een enigszins aan vaardbare kandidaat was geweest. Dat was Goldwater naar hun over tuiging dus kennelijk niet en alleen daarom - en om te voorkomen dat hij het nog zou halen - ging de stem naar Johnson. Robert Kennedy schaart zich nu naast zijn broer Edward in de se naat. Hij versloeg de antj-Goldwa- ter-republikein Keating na een cam pagne waarin hij door tal van Broadwaysterren (Sammy Davis o.a.) werd bijgestaan. Kennedy is met op zet door Johnson niet gekozen als vice-president, ten dele om diens persoon, ten dele omdat Johnson voor zichzelf gekozen wenste te worden en niet met hulp van de gro te naam die Kennedy nog altijd be tekent. Men kan er een aanwijzing t7i zien dat Kennedy via de senaat zal proberen zijn weg te banen naar de kandidatuur voor het president schap in 1968. Zuivering van atmosfeer In de tussenliggende periode kan dan veel veranderd zijn en wellicht kan het pak slaag dat de republikei nen nu kregen, er toe bijdragen dat de politieke atmosfeer grondig ge zuiverd wordt van een nogal beden kelijke tweeslachtigheid in de de mocratische partij vooral, maar ook in de republikeinse. Reactionaire zuidelijken en vakbondslui en ne gers waren nu verzameld in de de mocratische partij; in de republi keinse vond men even grote tegen stellingen tussen mensen als bijvoor beeld de al genoemde Romney en een man als Goldwater. Die scheiding is nu een beetje doorbroken en de scheiding is wat eerlijker komen te liggen. De demo craten zijn vrij wat van de vaak te gen regeringsmaatregelen agerende aartsconservatieven kwijt geraakt aan Goldwater, en omgekeerd heeft die een fors aantal wat liberaler den- kende republikeinen naar de andere partij gedreven. Het politieke onder scheid tussen de twee partijen be tekende tot dusver nooit veel: beide hadden zeer uiteenlopende lieden in hun gelederen. De recordklap van nu kan mis schien oorzaak zijn dat in de toe komst het verschil in de partijen in derdaad een politieke betekenis krijgt, dat er een verschil in basis gedachte komt die diLidelijk aan spreekt. Dat zou dan nog een extra winst zijn boven die al terstond dui delijke, namelijk dat de V.S. hun vertrouwen schonken aan de man die dat het meeste waard was. Feuilleton door: HENK TAN HEESWIJK „Ik moest in de Anna Vondelstraat zijn", had Gerda gezegd tot de con ducteur, toen ze de rit betaalde. „Anna Vondel", herhaalde de man automatisch, ,,'t Komt in orde". Terwijl de tram langs het post kantoor reed, keek Gerda even naar de conducteur, die druk bezig was met stempelen. En bij iedere halte kwamen er nieuwe passagiers bij. Het is nog veel vertier, stelde Gerda zichzelf gerust. Ergens bij de Over toom. Daar had ze wel eens met tante Gerdien gewinkeld. De smalle Leidsestraat had haar volle belangstelling, het grote Leid- seplein eveneens. Bij het Leidsebosje bewonderde ze de fontein en de bre de Overtoom, die hierop volgde, met zijn vele winkels genoot ook haar interesse. Zo zelfs, dat ze bij de Overtoomse sluis pas met een schok tot de werkelijkheid terugkeerde en intuïtief voelde, dat ze te ver was gereden. Ze kwam overeind en liep terug naar de condudteur in zijn hokje. „De Anna Vondelstraatbegon ze, de man vragend aankijkend. „Ik hem 'm afgeroepen, dame", verontschuldigde hij zich. „Tja.... het was erg vol en ik kan echt niet overal op letten". „Hoe moet dat nu?" vroeg Gerda, geheel in dc war en inwendig spijt voelend, dat zo toegegeven 'had aan haar verlangen een tramrit te maken „U kunt terugrijden, het is enkele haltes. Kijk, ginds kunt u overstap pen". Gerda tuurde in de aangegeven richting, maar snapte het niert erg. „Hebt u erg veel haast?" „Dat niet bepaald „Nou, rijdt u dan mee naar het eindpunt. Dah beloof ik u, dat ik op de terugrit aan de Anna Vondel straat zal denken". Gerda aarzelde. „Hoe lang duurt dat?" „O, met vijf minuten zijn we bij het stadion. Daar Staan we een klei ne tien minuten stil en dan bent u met een minuut of 'acht bij de Anna Vondelstraat. Alles bij elkaar nog geen half uur. En het kost geen cent meer. Uw kaartje is dan nog gel dig". Ze knikte cn ging op de lege plaats naast hot hokje zitten. „Dan doe ik dat maar, hé?" De conducteur grinnikte. „U moot maar rekenen: u zit hier droog". Bij het eindpunt zet hij: „Blijft u hier maar zitten, dan vergeet ik u vast niet straks". De laatste passagiers verlieten de wagen en terwijl de man een sigaret opstak, keek hij naar het. meisje en vroeg: „Zeker geen Amsterdamse, hé?" Ze schudde lachend haar hoofd. „O nee, ik kom van die Veluwe". De ander kreeg plotseling belang stelling. „Zo? De Veluwe. Ja, die is groot. Ik kom er trouwens ook van daan". Gerda draaide zich naar hem toe. „IT? En dan hier op do tram?" Hij begon te lachen, „Ja, hoe gaat dat? We zijn thuis met z'n negenen. Vijf jongens en een niet al te grote boerderij. Eén kan vader dus opvol gen en de anderen moeten zien er gens anders onder dak te komen. Misschien steekt er geen boer in me, wie zal het zeggen? En op de tram bevalt het me best. Beter een goeie conducteur dan een slechte boer, dacht ik". Heft meisje glimlachte. „Daar zit natuurlijk wel wat in. Hoewel.... kunt u als Veluwenaar in de stad wennen?" De jongeman (haalde zijn schou ders op. „Wat zal ik hierop antwoor den? Het spreekwoord zegt: waar je je brood hebt, is je vaderland. Ove rigens, ik heb natuurlijk mijn vrije dagen en als ik heimwee krijg, ga ik een dagje naar huis". Ze keek door het raam naar het verkeer op sbraalt. „Ik geloof niet, dat ik graag in Amsterdam zou wo nen. Zo druk. We wonen eng rustig, ziet u? Dicht aan 'de zee. Het IJssel- meer dan". De conducteur keek haar onder zoekend aan. „Het klinkt misschien afgezaagd en u mag me gerost uit lachen, als u het niet gelooft, maar uw gezicht komt me bekend voor". Ze begon weer te lachen. „Dat heb ik vaker gehoord. Als u kunt raden, waar ik woon, zou ik misschien be reid zijn u te geloven". Hij dacht na. „Ik kan me natuur lijk vergissen, maar als u degene bent, die ik vermoed, dan woont u in Nijloo". Gerda keek verrast op. „Inderdaad woon ik in Nijloo". Hij knikte nadenkend. „Ja, dan moet u het wel zijn. Dan hebben we samen op dezelfde school gegaan, maar uw naam kan mo niet meer te binnen schieten. Wel de boederij, waar u woont. Als ik gelijk heb, woont u op „De Peppel horst". (Wordt vervolgt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5