DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het mislukken van de tocht met de „Mariner"-3 Brezjnev volgt Chroesjtsjov's lijn Olieboringen in de Waddenzee De partieel valide en het arbeidsproces De onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in Stichting van de Arbeid De hulp en bijstand aan vluchtelingen India wil geen A-bommen maken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muunilai!: 9 november 1964 121ste jaargang No. 19G81 WAARIN OPGtNOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannêwekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Wh Lakenman 6 Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. m dit nummer: De opgra vingen hij slot Haamstede CAPE KENNEDY, 7-11. Inzake het mislukken van de tocht van de „Mariner 3", die naar Mars werd ge stuurd, verklaarden deskundigen dat de moeilijkheden waarschijnlijk vijl minuten na de lancering waren be gonnen. ZU deelden mee dat een 136 kilo wegend scherm, dat de lading tegen oververhitting moest beschermen, blijkbaar gedeeltelijk van het vaar tuig was Icsgekomen waardoor het stijgen werd bemoeilijkt. Het schild belemmerde de zonne panelen zich te ontvouwen waar- dooi- de teohniiei gedwongen waren batterijen te gebruiken om te trach ten de moeilijkheden op te lossen. De eerste melding over ontstane moeilijkheden kwam van het volg- station Woomera in Australië, dart meldde dart de zonnevlakken zich niet goed hadden ontvouwd. Toen ontstond eer. wedloop met de tijd, want geleerden wijten dat de batterijen waarschijnlijk minder dan 12 uur zouden werken. Er weiden, in een poging de reden van het euvel op te sporen, 17 commando's naar het voertuig geseind. Het 17e commando Een laatste poging nog iets van het project te redden was het I7e com mando, dat de laatste motor van het voertuig in werking zette. Men hoopte dart hierdoor het schild zou worden „afgeschud". Dooh de batte rijen waren kort voor dilt bevel uit gewerkt en 11 uur na de lancering werd ieder contact met hot voertuig verloren. Volgens de „Nasa"-woord- voerders zal de .Mariner 3" nu in een baan om de zon komen. De ge- loerden hopen binnen enkele weken Peking herdacht Russische revolutie PEKING, 7-11. Ter gelegenheid van de 47ste verjaardag van de Rus sische revolutie is in Peking een bij eenkomst gehouden, waaraan meer dan 15C0 mensen deelnamen, zo meldt het persbureau „Nieuw Chi na". Tot de aanwezigen behoorden de Russische minister voor de spoor wegen Boris Besjtsjev en de ambas sadeur in Peking Stepan Tsjervo- nenko. Vice-premier Loe Ting-Ji zei in een toespraak dat de Chinese cn het Russische volk moesten samenwer ken om de „samenzweringen van imperialisten en de reactionairen in alle landen, die tweedracht en sabo tage ten doel hebben, te verplette ren". Nederland en Indonesië DEN HAAG. 7-11. De besprekin gen tussen de financieel-economische missie uit Indonesië onder leiding van de ender-minister van het mi nisterie van buitenlandse zaken, Umarjadi, en de Nederlandse dele gatie, die werd geleid door de rege ringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. hebben cp verscheidene punten tot c vereensiemming geleid, zo bljjkt uit een gemeenschappelijk uitgegeven communiqué. Een door de Indonesische missie gepresenteerde prioriteitenlijst van projecten, die in 1965 uit de door de Nederlandse regering te verlenen kredietgaranties van f 100 miljoen zullen worden gedekt, kon in zijn ge heel door de Nederlandse delegatie worden geaccepteerd. De Nederlandse regering is in principe bereid maatregelen, te tref fen om in 1965 verscheidene tiental len deskundigen naar Indonesië uit te zenden. Overeenkomstig de van Indonesische zijde ingediende ver zoeken. Hetzelfde geldt ten aanzien van de ontvangst in Nederland van Tndonesische „fellows". Toch weer privéland MOSKOU, 7-11. In de Sow jet- republieken Oekraïne en Est land zijn de beperkende bepa lingen op het bebouwen van een teigen stuk land en he houden van vee voor privé- gebruik afgeschaft. Deze bepa lingen zijn einde 1962-begin '63 voor de diverse Snwjet- republieken van kracht ge worden. Meegedeeld werd toen dal zii werden ingesteld om de zwarte handel de kop in te drukken en om benadeling van de collectiviteit te voorko men. Verwacht wordt, dat de beperkingen binnenkort ook voor de andere republieken zullen worden afgeschaft. Het nieuwe bewind heeft verklaard dat de arbeiders en boeren di rect belang moeten hebben bij een verhoging van de produk- tie. achter de oorzaken van de haperin gen te komen opdat de verbeterin gen in de Mariner 4" kunnen wor den toegepast. Deze zal over onge veer twee weken iin de richting van Mars worden gelanceerd. Na de 29e november bevindt deze planeet zich in een ongunstige positie ten op zichte van de aarde. Vragen in Kamer over militaire verloven DEN HAAG, 7-11. Het Tweede- Kamerlid Walburg (ARP) heeft de minister van defensie schriftelijk ge vraagd of het juist is, dat per 1 ja nuari a.s. voor het 'beroepspersoneel van de koninklijke landmaoht, dat bij de parate troepen dient, een an dere verlofregeling van kracht wordt waarbij werkdagen, die vallen in de algemene verlof toekenning geldig voor Pasen, Pinksteren, Kerstmis en oud- en nieuwjaar, in het vervolg afgetrokken kunnen worden van het vakantieverlof. Het Kamerlid vreest, dat boroepsparson eel dart van deze regeling geen gebruik wil maken, in vrijwel lege kazernes en legerplaat sen zal moeten verblijven en dat het dan geen nuttig en efficiënt werk kan verrichten. Het dienen bij de parate troepen wordt hierdoor niet aantrekkelijk gemaakt, meent de heer Walburg, die tenslotte nog do reacties van hot betrokken personeel wiil weten. Studenten „ontvoerden" zoon van minister Luns GRONINGEN, 8-11. Eerstejaarsle- den van de R.K. studentenvereniging Albertus Magnus te Groningen heb ben vrijdagmiddag de zoon van mi nister Luns, de 13-jarige Huib Luns, uit Roermond ontvoerdIn een auto werd hij meegenomen toen hij op weg was van het internaat naar de school van het bisschoppelijk col lege, waar hij in de hoogste klas van de II.B.S. zit. Hg werd overgebracht naar Groningen. De studenten wil den met de „ontvoering" protesteren legen de voorgenomen verhoging van het collegegeld. De eerstejaars moeten voor de in auguratie, die vrijdag a.s. plaats vindt, een stunt uithalen. Het slachtofferlogeerde bij een van de ontvoerders. Mevrouw Luns werd 's avonds nog gewaarschuwd, dat zij zich niet ongerust behoefde te ma ken. Ook het bisschoppelijk college werd gebeld, maar daar was men reeds ongerust geworden en had men de politie gewaarschuwd. Het was de bedoeling dat de politie de ontvoer de zou komen afhalen op een door de ontvoerder bepaalde plaats en tijd: Academieplein. Maar de politie gaf te kennen dat zij maar op het bureau moesten komen. Dat deden ze ten einde raad. Huib Luns bleef met een van de ontvoerders achter in de auto. Toen zij in de gaten kre gen dat een formele behandeling wel eens ingeivikkeld kon worden, dropen ze af naar de mensa, om te eten en om daarna de ontvoerde op de trein te zetten naar Roermond. MOSKOU, 7-11. De nieuwe Sowjet- Russische leider, Breznjev, heeft vrij dag in zijn eerste toespraak gezegd dat de Sowjët-Russische regering cn hel centrale ccmité van de partij de versterking van de eenheid in het socialistische kamp als een heilige plicht beschouwen. Brezjnev sprak tot afgevaardigden uit twaalf communistische landen, onder wie premier Tsjoe En Lai van China, die vijf plaatsen verder op het podium zat. De aanwezigheid van deze leiders in Moskou „symboliseert de kracht van het proletarische in ternationalisme", zei hij. Zij zijn in Moskou ter gelegenheid van de vie ring van de oktober-revolutie. De Russische partijleider somde de successen op die op industrieel 'en economisch gebied onder het com munistische bewind waren behaald. Hij had echter kritiek op de land bouw, het gebied waai* Chroesjtsjef nauw bij betrokken is geweest. De communistische partij doet alles om de levensstandaard omhoog te bren gen, zei hij. Andere maatregelen van Chroesjtsjef, vorig jaar genomen, juichte Brezjnev toe, zoals hogere lonen voor bepaalde arbeiders, ho gere pensioenen voor boeren en gro tere produktie van consumptiegoe deren. De beste manier om de verjaardag van de revolutie te vieren is, zich te concentreren op nog niet opgeloste taken, de vraagstukken op tijd te zien en moeilijkheden op te lossen, in plaats van op zijn lauweren te rusten. Brezjnev sprak in het congresge bouw van het Kremlin tot 6000 aan wezigen. Hij zei nadrukkelijk, dat de Moeder Het vijf kinderen in de steek DEN HAAG. 7-11. Een 34-jarige moeder heeft in Den Haag haar vijf kinderen, in de leeftijd van 1 tot 7 jaar, in dc steek gelaten. Haar echt genoot had reeds in juli de woning verlaten. De politie heeft de moeder nog niet kunnen opsDoren. Omwonenden meldden de politie, flat in de Jacob Catsstraat vi.if kin deren alleen in huis waren. De poli tie kon via een aangrenzende woning in het huis komen, waar zij een me dedeling vond, dat de moeder het gezin niet meer aan kon en dat zij was gevlucht. De politie trof de kleintjes aan in een onverzorgd huis. De kinderen zijn ondergebracht in een tehuis. Sowjet-Unie vasthoudt aan de poli tiek van „vreedzaam naast elkaar bestaan van landen met verschillen de sociale systemen". Het Sowjet- volk „verlangt vurig" dat de inge zette internationale ontspanning wordt voortgezet. VLIELAND. 8-11. - Verscheidene sleepboten hebben een booreiland naar de Vlieree gesleept. Volgens in lichtingen is het eiland eigendom van verschillende oliemaatschappij en. Het is de bedoeling het eiland door de Westmeep te slepen naar een punt dat is gelegen op het Wad, ten zuiden van het dorp Hoorn op Ter schelling. Aangenomen moet worden dat men ter plaatse zal boren naar olie of aardgas. Doden door instorting SAO PAULO, 7-11. In Piracicaba, in de Braziliaanse staat Sao Paulo, is vrijdag een in aanbouw zijnd ge bouw van zestien verdiepingen in gestort. Volgens voorlopige gegevens zijn daarbij vijftien mensen omgekomen en twintig gewond. Op hét ogenblik van de catastrofe bevonden zich vele arbeiders in het gebouw. De aangrenzende woningen en een bioscoop werden onder het puin be dolven. Blanken vermoorden twee negers WASHINGTON, 7-11. In Meads- ville in de Amerikaanse staat Missis sippi zijn twee blanken gearresteerd wegens moord op twee negers in mei van dit jaar. Dit is meegedeeld door de directeur van het F.B.I., Edgar Hoover. Eén van cle gearresteerden is lid van de Ku Klux Klan. Ze worden beschuldigd van moord met voorbe dachte rade. De bovenlichamen van de ver moorde negers werden in juli ont dekt in een dode arm van de Mis sissippi. AMSTERDAM, 7-11. Op de zater dag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden algemene vergadering van de Verenigine tot Steun aan het Ne derlands Astmafonds heeft dc heer X. M. Steinmetz, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag een voordracht gehouden ever het „inbrengen van dc partieel va lide in dc maatschappij". Volgens de heer Steinmetz wordt dikwijls te gauw gesteld dat een par tieel valide een bepaald beroep niet kan uitoefenen, zonder dat men pre cies weet wat dat beroep inhoudt. De bemiddeling ontdekt bij de pa tiënt soms bepaalde weerstanden Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Van de hak op de tak Brengt je niet onder dak. In west-Berlijn werd een grote internationale industrietentoonstelling ge houden, waarop voor hel eerst de Latijns-Amerikaanse landen op grote schaal tegenwoordig waren. Ook acht Aziatische en zes Afrikaanse landen namen aan de expositie deel. De foto toont Berlijn bij nacht. Op de achter grond een radio-zender. OUD-LEUSDEN, 7-11. „Reeds een half uur nadat de besprekingen in de Stichting van de Arbeid tussen werkgevers en -nemers waren be gonnen, bleek al dat de werkgevers het liefst naar de regering wilden stappen om daar dc verantwoorde lijkheid voor het loonbeleid neer te leggen. Zij hebben niet de minste moeite genomen om werkelijk te on derhandelen en conformeerden zich slechts aan de cijfers van het Cen traal Planbureau, die neerkomen op een loonsverhoging van 3 procent". Dit verklaarde drs. Th. Coppes, al gemeen secretaris van het Neder lands Katholiek Vakverbond, op een studiebijeenkomst van het N.K.V. te Oud-Leusden. Deze drie procent, waarvan ten minste één procent reeds afgaat als compensatie voor de verhoging van A.O.W.- en A.W.W.-voorzieningen, introduceerden de werkgevers als al gemene loonronde. Over een bedrijfs- taksgewijze differentiatie, die het vo rig jaar in het loonpolitieke systeem werd betrokken, wilde men niet we ten, terwijl men evenmin reageerde op de andere verlangens van de vak beweging. Het stond voor de werkgevers al vast, aldus drs. Coppes, dat de rege- omdat hij te veel aan zijn ziekte is aangepast en niet voldoende over tuigd is dat bepaald werk niet scha delijk voor hem is. Het inbrengen in het arbeidsproces is alleen mogelijk door goede samenwerking. Uiterma te verheugend noemde spreker het dat zovele doktoren, vooral specia listen, maatschappelijke werksters e.a. bereid zijn om o.a. in revalida- tie-werkcommissies mee te werken om gezamenlijk tot een oplossing tc komen. Ook de partieel valide heeft recht op arbeid en plicht tot arbeid. Hij heeft ook behoefte aan andere con tacten en vrije-tijdsbesteding. GENEVE, 6-11. De Raad van dc Intergouvernementele Commissie voor Europese Migratie (ICEM) be gint vandaag (maandag) zy'n 22ste plenaire zitting in het gebouw van de Verenigde Naties in Genève. De directeur van ICEM, mr. ir. B. W. Haveman (Nederland), heeft ver klaard dat het aantal vluchtelingen dal in west Europa een toevlucht zoekt en ICEM om hulp en bijstand vraagt, toeneemt. In 1964 is het aan tal gezinsherenigingsgevallen, waar van het hoofd van het gezin zich reeds eerder in een der overzeese landen kon vestigen, aanzienlijk ge stegen. Verwacht wordt dat volgend jaar 35 a 40.000 vluchtelingen een beroep zullen doen op de medewer king van ICEM om voor hen een nieuw vaderland te vinden. Dit jaar zal rCEM voor 35.000 vluchtelingen een nieuwe bestemming hebben ge vonden tegen 33.600 in het afgelopen jaar. Er hadden echter veel meer vluchtelingen geholpen kunnen wor den indien ICEM over voldoende fi- ninclcle middelen had kunnen be schikken. Dc negen belangrijkste hi ring het maar moest zeggen. Het leek hem een wel wat povere zaak om bij de regering te komen met de mede deling, dat partijen het weliswaar niet eens zijn met elkaar, maar ook niet de minste poging hebben gedaan om tot elkaar te komen. Partikuliere terreinen voor militaire oefeningen DEN HAAG, 7-11. Nog dit najaar zul'len - bij wijze van proef - mili taire oefeningen worden gehouden op terreinen van particulieren. Die terreinen liggen in Drente, ten oos ten van Wijster (400 ha.) en in Steen wij kerwold (200), in Gelderland (het landgoed Deélerwoud van 185 ha.) en in Noord-Brabanrt onder Bergeyk (450) en na'bij Knegsel (350). Met uit zondering van het laatstgenoemde zijn het bezittingen die steeds aan één familie behoren. Het terrein na bij Knegsel is eigendom van vele boeren. In een concept-contract staat dart defensie bereid is om de volgen de vergoedingen voor het oefenrecht te betalen: f 150 voor de pachter, f 50 voor de verpachter en f 175 voor de eigenaar-gebruiker - dit perhec tare. ternationale maatschappelijke orga nisaties hebben daarom dan ook een dringend beroep gedaan op de bij ICEM aangesloten landen om de zo nodige gelden ter beschikking te stellen. Aanhoudend zonnig Verwachting tot dinsdagavond: Droog en zonnig weer; overwegend matige oostelijke wind; vannacht lichte vorst morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 10 nov. Zon op 7.51, onder 16.57. Maan op 13.35, onder 21.19. Eerste kwartier: 12 nov. te 13.20. HOOGWATERSTANDEN t ZIERIKZEE: 10 nov. 6.24 v.m. 18.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 nov. 6.16 v.m. 18.30 n.m. Doodtij: 14 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde is geleidelijk drogere continentale lucht uit Duitsland binnengestroomd waar door mist en bewolking werden ver dween. De stroming 'handhaaft zich tussen de diepe depressie bij Sicilië en een hogedrukgebied, dat zich vrij snel van de Noordzee naar Roemenië verplaatste, 's Nachts vriest het een paar graden. Overdag worden waar den tussen rond zeven graden be reikt. De komende dertig uur komt er niet veel verandering in het heer sende weer. Bij de Golf van Biscaye komt een kleine storing voor, die zijn invloed over Frankrijk gaat uitbrei den. Voor morgen wordt opnieuw overwegend zonnig weer verwacht, nadat 's nachts weer enkele graden vorst is opgetreden. De temperaturen lopen overdag op tot ongeveer de zelfde waarden als vandaag. De over wegend matige wind blijft oostelijk. In het Middellandse Zee-gebied stroomt zeer warme lucht naar het noorden. Waar deze tegen de Alpen opglijdt valt veel neerslag. MADRAS, 8-11. Het bestuur van dag op een bijeenkomst in Nehroe- de Indiase Congresparty heeft zon- Nagar by Madras besloten dat India geen atoombommen zal fabriceren ondanks de nieuwe bedreiging die is ontstaan na de explosie van de Chinese kernbom op 16 oktober. Het besluit werd genomen na tus senkomst van onder meer premier Sjastri en minister van buitenlandse zaken Swaran Singh, die zich tegen kernbewapening uitspraken. Ik ge loof dat India zijn vredespolitiek slechts kan voortzetten, zonder zich vrees aan te laten jagen door China of alle andere landen die kernwapens bezitten, zozei Sjastri. Hij voegde er aan toe dat de Chinese kernex plosie wel een nieuwe toestand in Azië had geschapen, maar dat dit voor India niet voldoende was om de politiek van de vrede en ontwa pening af te zweren. De Westduitse bondskanselier heeft in een onderhoud met de „KÖ1- nische Rundschau" gezegd dat hij begin januari naar Parijs zal gaan om generaal de Gaulle te ontmoeten. De Turkse werknemers in Nederland en het loonzak je UTRECHT, 7-11. Een half uur lans heeft dc Turkse minister van arbeid, de heer Biilent Ecevit, een kleine 150 in Utrecht werkende Turken toege sproken. Dat gebeurde in het onlangs geopende Turkse opvangcentrum in Utrecht. De Turken luisterden zeer aan dachtig, maar bleken bij de discus sie die op de redevoering volgde zelf ook bijzonder goed van de tongriem gesneden te zijn. Ze legden „hun" minister al hun grote en kleine moeilijkheden voor, soms met tien man tegelijk. Achteraf verleide de heer Ecevit, dat de problemen die er zijn voor namelijk voortkomen uit de taal moeilijkheden: de werknemers kun nen in fabriek of kosthuis geen vra gen stellen of vertellen wat ze op het hart hebben en de werkgevers kunnen hun niet uitleggen waarom bepaalde maatregelen genomen zijn cn waarom de Turken bijvoorbeeld (overigens precies zoals hun Neder landse collega's) minder guldens in hun loonzakje vinden dan ze offi cieel verdienen. Het hoe en wat van de sociale voorzieningen is voor veel Turken een volslagen raadsel, het geen geen wonder is, want veel Ne derlanders komen er zelf ook amper uil. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1