i I Neem QRKS BESCHUIT punt uit! gerda's EIGEN WEG Mroeg of laat geeft de protestanfs christelijKe vrouw de voorkeur aan De beste man won SPINWIEL vonfle beugelbier VRIJMOED -SCHIEDAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag e november 1%4 No. 19680 Ingezonden mededeling BLIK DOOK HEI WERELD VENSTER Er is geen twijfel mogelijk: Lyn don Baines Johnson uit Texas heeft zijn overwinning op Barry Gold- water uit Arizona ten volle verdiend. In weinig Amerikaanse presidents verkiezingen heeft zo duidelijk de beste man gewonnen. Maar dat is het enige wat teleur stellende aspect voor de democraten: het zou veel meer voldoening heb ben geschonken - ook aan Johnson persoonlijk - wanneer twee gelijk waardige tegenstanders tegenover elkaar hadden gestaan. Daarvan kan men in dit geval niet spreken. Dat de senator uit Arizona door de republikeinen voor het pre sidentschap werd voorgedragen, mag een bijzonder toeval heten. Niemand had veel lust de strijd aan te binden met Johnson en van die lusteloos heid maakte Goldwater met veel ijver gebruik om in het hele partij wezen zijn mannetjes door te laten dringen; de enigen die wel wisten wat ze wilden. Pas toen het te laat was, poogden wat acceptabeler fi guren als Scranton, Rockefeller en Cabot Lodge hem te remmen, zonder resultaat. Onverkwikkelijk En zo werd een der onverkiuikke- lijkste verkiezingscampagnes inge luid. Aan de ene kant Johnson die zich zeer handig beperkte tot het demonstreren van de verhevenheid van z!~n ambt en de wijsheid en be zadigdheid waarmee hij het vervul de, aan de andere kant een man die dolle uitspraken deed, die hij een volgende keer weer herriep( maar dan half) en weer aanvulde met even onevenwichtige nieuwe bulderende flaters. Een man ook die zelfs wat Een woordvoerder van de rege ring van Trinidad heefl meegedeeld, dat premier dr. Eric Williams ver klaard heeft tevreden te zijn over het gesprek van twee en een half uur dat hij had met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. hi: aan republikeinse bolwerken be zat, nog verspilde. Het heeft geen zin om een catalo gus op te stellen over de zuiver tac tische fouten van de senator plus de politieke blunders waarmee hij wel bewees niet geschikt te zijn voor het Witte Huis. De republikeinse partij zit nu met de brokken. De partijkas is danig gedund, voor een deel doordat Goldwater de industrie en vooral de rijke partijleden van de oostkust moedwillig voor het hoofd stootte: hii kon het wel af met de financiering vanuit het westen waar vele nieuwe industrieën op ge bied van ruimtevaart en bewapening nieuwe welvaart hebben verwekt. En bovendien zit het partijapparaat vol met Goldwateraanhangers, van wie men wel mag verwachten dal ze vol bitterheid zullen zijn over hun nederlaag. Windwijzer Een zeer zielig geval in hun ge lederen is wel Richard Nixon, een van de weinige republikeinen van naam die zich nog een beetje voor Goldwater hebben ingespannen. De anderen volgden het voorbeeld van Eisenhower en lieten de woeste se nator maar in zijn eentje aanmod deren. Nixon, eerder ineens radicaal omgedraaid tot vereerder van Eisen hower, bekeerde zich nu weer even radicaal tot Goldwateraanbidder. Een vertoon van politieke windwij- zermentaliteit, die wel een eind zal hebben gemaakt aan zijn politieke loopbaan. Tegen deze inwendig verzwakte republikeinse tegenstanders was overwinnen weliswaar niet vanzelf sprekend, mqar toch minder moei lijk dan anders verwacht had kun nen worden. Dat de republikeinen :o deerlijk gehavend uit de strijd te voorschijn komen, heeft overigens nog een konsekwentie: voorlopig is het democratische overwicht zeer en zeer groot. Het lijkt een beetje of er een éénpartijsysteem is ontstaan en daarbij is het voor vele Amerikanen, ook democraten, de vraag of dat wel zu'n gezonde toestand is. Schouiven-Duivelnndse sportspiegel Burgh heeft in eigen omgeving goede kans tegen De Schutters Zierikzee zal het tegen S.C. Gastel niet gemakkelijk krijgen Renesse gaat op bezoek bij Kruiningen Bruse Boys zal tegen Beren stevig moeten aanpakken Brouwershaven speelt op eigen terrein tegen Serooskerke VOETBAL K.N.V.B. Burgh komt zondagmiddag, in de 4e klas G, in eigen omgeving in het veld tegen De Schutters, die de laatste weken aar dig van slag zijn. Burgh heeft dan ook ongetwijfeld een goede kans om beide puntjes te bemachtigen al zal het raadzaam zijn het team van de bezoekers niet te onderschatten. Vo- rig jaar speelden De Schutters nog een van hun allerbeste wedstrijden in de Westhoek. Het topduel deze week is de ontmoeting tussen S.C. Gastel en Zierikzee, op het terrein van de Brabanders. In haar wed strijd van vorige week heefl de Sportclub weer bewezen haar inzin king te boven te zijn. Voor de rood zwarten zal het dan ook allerminst een gemakkelijke taak worden om de volle winst mee naar huis te brengen. Als Zierikzee haar normale spel speelt moet het toch mogelijk zijn de helft van de inzet mee naar huis te brengen. DIVO geven wij thuis een goede kans tegen het dit seizoen nog al tegenvallende NVS. Voor Vosmeer moet het mogelijk zijn zich voor eigen publiek te herstellen tegen RKFC. Nieuw Borgvliet kan wellicht één puntje bemachtigen in de thuiswedstrijd tegen Kruisland, terwijl Halsteren en Oude Molen, op het terrein van eerstgenoemde el kaar ook niet veel zullen ontlopen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B maken de reserves van Zierikzee een goede kans haar positie weer wat te gaan verbeteren in de wedstrijd op het sportpark Bannink tegen Dreischor. De thuisclub zou er evenwel ver keerd aan doen de blauw-witten na hun teleurstellende nederlaag tegen Robur te onderschatten daar zij wel zo spoedig mogelijk zullen willen laten zien dat zij heus nog wel mee tellen. Renesse gaat op bezoek bij Kruiningen ivaar cle puntjes kunnen worden bemachtigd als met het zelf de enthousiasme wordt gespeeld als dit de laatste weken het geval icas. Voor Zonnemaire zien wij niet veel kans op succes weggelegd bij het be zoek aan Luctor. Als Hansweertse Boys nog een rol van enige beteke nis zal willen spelen zal het te Goes in ieder geval de puntjes moeten binnenhalen tegen Robur. Patrijzen zal in eigen omgeving wel niet veel moeite hebben om Kwadendamme var, het lijf te houden. In de 2e klas C heeft Zierikzee lil de beste troe ven in handen tegen Dreischor II. Te Ouwerkerk staat leider Renesse II voor geen gemakkelijke taak te gen SVOWK dat er weinig voor zal voelen zich zo maar zonder meer ge wonnen te geven. Voor Burgh II zijn de vooruitzichten gunstig bij hel be zoek dat het aan Zonnemaire II gaat brengen. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas geven wij Bruse Boys wel een klein kansje één puntje te be machtigen tegen Beren, maar dan zullen de groen-witten hier terdege voor moeten aanpakken. MEVO staat weer voor een heel zware taak bij het bezoek aan Wemeldinge dat nog volop in de running is. Meer dan een eervolle nederlaag zien wij er voor de oranje-witten ook deze maal niet liggen. In de Zeeuws Vlaamse derby tussen Spui en Hoek geven wij de bezoekers de beste kansen al is in dergelijke ontmoetingen altijd vav alles mogelijk. Bij Zaamslag-Niexiw- dorp, twee zwakke broeders, zal de uitslag niet ver van een puntenver deling liggen. Kapelle, met nog maar 2 verliespunten, moet te Axel de volle winst kunnen bemachtigen op AZVV II. In de 2e klas A gaat Brou wershaven, voor eigen publiek, pro beren aan het langste eind te trek ken tegen Serooskerke. De kans dat dit inderdaad gaat gebeuren achten wij zeer wel mogelijk. Duiveland zal in haar beste vorm moeten steken als het van plan is Kloetinge II in eigen huis te verrassen. Wolfaarts- dijk II zal de vlag wel moeten strij ken voor de produktieve mannen uit Wissenkerke. In de 3e klas A zal Zeemeeuwen te Haamstede wél geen kans zien om Zwaluwen van de winst af te houden. In eigen omge ving zien wij Bruse Boys II de zege binnenhalen tegen Brouwershaven II JUNIOREN. In groep A I gaat Zierikzee A I bij het bezoek aan Goes A I proheren zich te herstellen van de zware nederlaag tegen Mid delburg A I. Of dit evenwel zal luk ken valt nog te bezien. In groep A IV gaat Duiveland A I te Oosterland de strijd aanbinden met leider Re nesse A I waarbij ivij de bezoekers de beste kansen geven. Bruse Boys A I zal het thuis wel lukken de puntjes te bemachtigen op Zierik zee A II. In groep B IX zullen Zie rikzee B I en Dreischor B I elkaar wel niet veel ontlopen. Mogelijk geeft het terreinvoordeel hier de doorslag. Bruse Boys B I moet zon der veel moeilijkheden de wedstrijd tegen Zierikzee B II in winst kun nen omzetten. In groep B X zal lei der Brouwershaven B I hard moeten aanpakken om het strijdperk onge schonden te verlaten tegen WIK B l. Te Scharendijke zal het Burgh B 1 wel lukken de puntjes te bemachti gen op Zwaluwen B 1. Ingezonden mededeling kleintjes uitjj9 het l>lnnen.{&hd DEN HAAG. Volgens gegevens van het Centiaal Bureau voor de Statis tiek werden in de maand september 8.600* nieuwe woningen opgeleverd. Dit is het hoogste aantal, dat ooit in een septembermaand werd be reikt. In september 1963 kwamen 8.234 woningen gereed en in de ja ren 1958 Lm. 1962 kwamen in de maand september gemtddei'd 7.381 woningen gereed. DOETINCHEM. Op de Doetin- dhemseweg in de buui'ischap Kilder (gem. Bergh) is de 24-jaiüge J. Jan sen uit die plaats met zijn bromfiets geslipt en tegen een boom gebotst. Hij is daarna met .het voertuig in een diepe sloot terecht gekomen. Een landbouwer die zijn melkbussen aan de weg zette vond het lijk van de jongen. DEN HAAG. De 11-jarige Robbie van de Leden uit Den Haag is in Den Haag door een tram overreden en gedood. De jongen, die met en kele vriendjes tussen de rails speel de, wachtte te lang toen een tram naderde. Toen de brandweer de bij wagen van de tram had opgevijzeld, bleek de jongen reeds te zijn over leden. DEN HAAG. De Koninklijke Lucht macht heeft opnieuw een aantal he likopters van het type Alouette III besteld bij de Franse vliegtuigfa brieken Sud Avion. Evenals de ver leden jaar in december bestelde toe stellen van dit type zijn deze heli kopters bestemd voor de Koninklijke Landmacht. Met de aflevering zal in juli 1965 een begun worden gemaakt. AMSTERDAM. Bij de rijkspost spaarbank word m oktober 1964 in gelegd 101,6 min. 'gulden en terug betaald 95,4 min. g'l'd., hetgeen een positief spaarversc'hil opleverde van 6,2 min. gld. (vorige maand 18,1 min. en in oktober vorig jaar 4,0 min.). Het inleggorategoed ultimo ok- tdber bedroog 3.730,6 m'ln. gld. (ulti mo oktober vorig jaar 3.458,5 min.). DEN HAAG. De minister van land bouw en visserij, mr. B. W. Biesheu vel, zal op uitnodiging van zijn ambt genoot van de Duitse bondsrepu bliek. minister Werner Schwarz, een bezoek brengen aan Bonn. HEERENVEEN. Op de kruising van de Koningin Wllhehninaweg en rijksweg 43 le Oranjewoud, is de 79- jarige L. van der Schoot, wonende te Oranjewoud, terwijl hij lopende de rijweg overstak, aangereden door een uit de richting Heerenveen ko mende personenauto bestuurd dooi de heer A. J. Best, wonende te Maarn De bejaarde man werd gedood. OOSTERHOUT. De 63-jarige heer A. J. M. Rombouits uit Oosterhout. die bij een verkeersongeval op de weg Oosterhout-Breda was betrok ken is thans in het St. Josephzieken- 'huis aldaar aan de gevolgen van het ongeval overleden. EMMEN. De 57-jarige heer W. H. de Vries uit Emmen is bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Op zijn fiets reed hij op de Parallel weg te Emmen, toen hij de Dordtse- straat wilde oversteken werd 'hij ge schept door een personenauto. Op weg naar 'het ziekenhuis is de man overleden. OOSTERHOUT. De 60-jarige Th. C. Huyben, l:id van de gemeenteraad van Oosterhout, is om het léven ge komen bij een verkeersongeval op de weg Oosterhout-Breda. Twee an dere inwoners van Oosterhout, de heren A .J. RomboUts (63) en P. F. M. van Leysen (34) werden zwaar gewond. Een derde, de 59-jarige P. J. J. van Leysen, werd licht gewond. ROTTERDAM. L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst heeft op dracht gegeven voor de bouw van een tweede supersleep'boot bij J. M. K. Smits scheepswerf en madhine- fabineken N.V. in Kinderdijk. Ingezonden mededeling 0 0 klare Volgens vluchtelingen uit Boen de hadden Kongolese opstandelingen daar een missionaris ernstig met een speer verwend en twee geestelijken en twee nonnen ontvoerd. De vluch telingen. Kongolezen en Europeanen, die door troepen van het Kongolese leger bevrijd waren, kwamen dins dag in Leopol'dstad aan. LAND- EN TUINBOUW Peren naar Noorwegen DEN HAAG, 4-11. De Noorse auto riteiten hebben bekend gemaakt, dat d'e invoer van peren in dit land on beperkt zal mogen plaatshebben, in de periode 1 december 1964 lot en met 31 juli 1965. Odk uit ons land mogen dan peren naar Noorwegen worden uitgevoerd. In voorgaande jaren gingen er uit ons land in de wintermaanden af en toe peren naar dit land, maar het 'ging nooit om grote hoeveelheden. SPORT BADMINTON ROBAD 11—ZIERIKZEE I Zierikzee speelde haar 2e uitwed strijd en wel tegen ROBAD II uit Roosendaal. Het was aan Zierikzee niet te merken dat zij de vorige avond zo'n zware wedstrijd hadden gespeeld. Enthousiast werd er be- DEN HAAG. De Turkse minister van arbeid, de heer Bulent Ecevit, komt voor een driedaags bezoek in ons land aan. De bewindsman zal zich op de hoogte stellen van de om -heden, waaronder de om- 'h00 Tu.'kse nrb ers in Ne- d iund vooral in Gelderland, wer ken. 3—5 gonnen en het heeft zowaar succes gehad. Na de 4 enkelspelen - dit is dus op de helft van de wedstrijd - was de stand 2-2, dus er was nog van alles mogelijk. Van de resteren de 4 partijen ging alleen het 2e Ge mengd dubbel verloren, zodat do stand 5-3 in het voordeel van Zie rikzee eindigde. Zierikzee kan op een goede wedstrijd terug zien en heeft nu uil 4 gespeelde wedstrijden 4 winstpunten vergaard. De gedetailleerde uitslagen luiden: le H.E.: L. Weischer-J. v. Vossen 4-15, 8-15 (0-1). 2e H.E.: J. Speekenbrink-M. Wie- ringa 15-6, 15-8 (1-0). le D.E.: R. v. Mortele-P. Vlees houwer 11-4. 11-4 (1-0). 2e D.E.: M. v. Beruthem-M. Kra keel 11-3. 6-11, 11-12 (0-1). le G.D.: R. v. Mortele'L. Weischer- A. Wieringa J. v. Vossen 13-18. 9-15 (0-1). 2e G.D.: M. v. Bervthem J. Spee kenbrink-P. Vleeshouwer M. Wie- ringa 15-3. 15-0 (1-0). H.D.: L. Weischer/J. 9peekenbrink -J. v. Vossen M. Wieringa 18-5, 2-15, 6-15 (0-1). D.D.: R. v. d. Mortele/M. v. Bent- hem-A. Wieringa P. Vleeshouwer 6-15. 8-15 (0-1). Totaal dus 3-5 voor Zierikzee. Heden (vrijdagavond) speelt Zie rikzee weer en wel thuis tegen Breda II uit Breda. 3 Feuilleton door: HENK VAN HEESWIJK Doch zelfs als weduwe bleef tante Gerdien een buitenbeentje. Ze verza melde een aantal 'kennissen om zich heen, meest gewezen planters uit In- dië, dat nu Indonesië heette, en or ganiseerde gezellige middagen en avonden. Ze werd lid van charita tieve verenigingen, werd uitgeno digd zitting te nemen in comité's en stichtingen, waar ze zich met hart en ziel aan wijdde. En toen de stroom vluchtelingen uilt Indonesië kwam. werd ze bestuurslid van de organi satie, die hulp ging verlenen, waar hulp noodzakelijk was. Keurde de fmamilie de meeste ak- tiviteiten van Gerdien af, en vonden ze haar vrienden en vriendinnen over het algemeen maar zonderlin gen, waar je nimmer hoogte van kreeg, tante Gerdien was nu een maal tante Gerdien, dus een lid van de familie. Zodat ze verwacht werd tijdens verjaardagen, huwelijken en begrafenissen, terwijl op hun beurt de familie ook kwam op haar ge boortedag, de eerste mei. Hoewel kennelijk met tegenzin, ging Geurt Hendrik van 't Grashek jaarlijks op de eerste mei met vrouw en döch'ter naar Amsterdam. Daar werd tante Gerdien gefeliciteerd, klonken er klapzoenen en accepteer de de jarige in dank het geschenk. Beleefdheidshalve bleef men dan ge durende de middag, maar als de „bende", zoals vader de vrienden van tante Gerdien noemde, begon te komen, stond hij op en zei. dat het tijd werd om weer eens terug te ke ren naar Nijloo. 's Avonds bleef men niet en tante Gerdien drong nooit aan. Ditmaal maakte Gerd'a van 't Gras hek de reis naar Amsterdam alleen. Het kwam niet zo best uit, want er stonden twee koeien op kalven en moeder had de laatste tijd wat last van de rheumatiek. De dag te voren, 's morgens op Koninginnedag zei vader van 't GraShek tot zijn doch ter: „Het zou erg onbeleefd zijn, als er niemand op de verjaardag van tante Gerdien kwam. Je moeder en ik hebben besloten, dat jij maar al leen moet gaan, morgen. Tenslotte ben je een-en-twint.ig. Je moest maar meteen na 't melken gaan". Op „De Pepoelhorst" besliste va der in alles, dus Gerda knikte. Ze maakte die morgen vlug haar werk af en ging daarna met haar vriendin Koninginnedag vieren in de stad. Ze had een prettige avon'd met Brand van Gispelaar, een boerenzoon uit het naburige Groevenwijk, die haar na afloop van het feest netjes in zijn Mercedes thuisbracht en haar voor het hek van de oprijlaan in zijn ar men nam en kuste. Iets, dat Gerda helemaal nirit leuk vond, maar per slot van rekening 'had 'hij haar een denderende avond bezorgd, dus voor wat hoort walt. Ze vond hem heel aardig, maar hij was niet precies haar ideaal. Op de eerste mei was ze als iedere morgen vroeg op; feest of geen feest, de koeien moesten op tijd gemolken worden. Terwijl ze onder de koe zat. prakkizeerde ze er over wat ze aan zou trekken en 'besloot toch maar haar lichte mantelpakje aan te doen. Dat stond gekleder. Om half acht ging ze met de anderen mee naar binnen, waar moeder het ontbijt al gereed had Staan. Na het eten waste en verkleedde ze zich, kreeg bene den nog enkele raadgevingen, kuste haar ouders en sprong op de fiets om naar het station .te rijden. Twee uur later stapte ze in Am sterdam het Stationsplein op, zag de taxi's staan, maar ook d'e trams rij den. En omdat ze van nature niet besluiteloos was, deed ze plotseling datgene, walt ze eigenlijk al jaren graag had gewild: ze negeerde de taxi's en dus het advies van haar vader, stapte het zebrapad over en zocht naar lijn 1. Een minuut latei- had ze haar vijf en dertig cent be taald en zat ze voor het raam naar buiten te kijken, terwijl de tram de brug opreed. Hoofdstuk 2. Misschien zien we elkaar nog eens. Terwijl de tram de 'binnenstad in dook, dacht ze: Hier heb ik eigenlijk al jaren naar verlangd: rijden in de tram. Maar vader dacht gewoon niet aan de tram. Als vreemde nam je in de stad een taxi. Met z'n drieën was dat niet eens duur en je was binnen 'korte tijd op de plaats van bestem ming. Iedere keer weer, als ze het jaarlijkse verjaardagbezoek bracht aan tante Gerdien. dacht ze: het moet heerlijk zijn in zo'n tram te zitten. Veel leuker als in de taxi. Nu zit ik eindelijk in dc tram, rea liseerde ze zich en keek naar de drukte op de oversteekplaats bij de Nieuwendijk. Langzaam reed de tram weer verder, gleed de Voor burgwal op in de richting van het postkantoor. Intussen had Gerda ogen tekort. In de tram kon je alles veel beter zien. (Wordt vervolgt) Lekker Breda Bier. Ongepasteuriseerd. Dus verser dan versl 'n volle halve liter 55 ct Bij 3 tegelijk 53 ct Uit de grote halve-liter beugelfles, waaruit U meer dan twee volle glazen schenkt. Even lekker, even vers is straks Uw tweede glas - veilig onder de hermetische sluiting bruisend en tapvers bewaard. even vers als vathier! Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7