Coopwaett Relaas over de tocht der Spanjaarden door het Zijpe DUET NYLONS Mr. Pos overleden DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Duur porcelein Tractor reed dame klem in Z.-havenpoort Nobelprijscomité heeft geld tekort K.L.M. boekt minder verlies in 1964 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag C november 1964 No. 19689 Stout plan lukte in 1575 Ingezonden mededeling Velen onzer ligt nog vers in het geheugen de gedenkwaardige nacht in de bange meidagen van '40 toen de Duitse horden, bijna een week na de inval in ons land, bij Zijpe over voeren teneinde bezit te nemen van Schouwen-Ouiveland. Veel minder bekend is uiteraard dat een derge lijke inval, zij het dan onder andere omstandigheden, plaats vond in de nacht van 28 op 29 september 1575 door de Spanjaarden. Deze geheel andere omstandigheden bestonden hierin dat de overtocht te voet ging door het toen nog niet zo diepe wa ter van het Zijpe. Het was een bij zonder gevaarlijke onderneming van de vijand, zozelfs dat zij de tegen stander respekt afdwong, getuige de rijmregels: „Een rechtgeaarde ziel pryst ook des vyants moed, en steeds sal 't onvergeet'lyk blyven, dat roem rijkst aller krygsbedryven, Die tocht van helden, dwars door 'd opgezetten vloet". Uit do resolutiën van de Staten van Holland blijkt reeds dat men er van op de hoogte was dat de vijand een poging wilde wagen Holland van Zeeland af te sluiten. Ook in de stede van Zierikzee was de bevol king doordrongen dat een groot ge vaar hen bedreigde, en vele van de inwoners 'hadden reeds de vlucht ge nomen, of vrouw en kroost wegge zonden. Door de vroegere burge meester van Middelburg, Joosten, en de oud-rentmeester van Schouwen, JThr. Bruyninek van Wijngaerden en de Heer van Serooskerke werd de Spaanse landvoogd Don Requesens gewezen op de mogelijkheid, om, wa dende van Simt Philipsland, toenter- tijde niet bedijkt, over te steken naar Oost-Duiveland. Volgens de verzekering der beide laatsten wa ren de bewoners van het eiland Dui- veland in Ihet hart overwegend Spaansgezind en zou ook Zierikzee zich graag overgeven. Als een eerste voorwaarde noemden zij dat de Spaanse soldaten zidh ridderlijk zou den gedragen en geen gewelddaden zouden bedrijven. Landvoogd Re quesens kwam in hoogst eigen per soon op 17 september van 1575 naar Bergen op Zoom en verder naar Sint Annaland waar hij versterkingen liet aanleggen en er tevens een aantal schepen heenbracht, t.w. een 30-tal galleiën, enige kromstevens en nog wat kleinere vaartuigen. Een knecht van de Heer van Serooskerke had met een boer uit Tholen ter plaatse enige ver kenningen verricht, en leverden het bewijs dat het inderdaad mogelijk was om per voet van af Sint Philipsland het tegen overliggende eiland Duivéland te bereiken. En dat op de plaats waar voor de dijk een schor lag, Rumoirt geheten, dicht bij het tegenwoordige gehucht Zijpe. Dat toentertijd ook met listen ge werkt werd moge blijken uit het feit dat de Spanjaarden, om de tegen stander af te leiden, enige andere aanslagen trachtten te volvoeren, o. m. één op de plaafts Buren in de Be tuwe, terwijl ook in die tijd hét eiland Fijnaart door Mondragon in genomen werd. Intussen 'bracht Re quesens bij Sint Annaland 1500 Spanjaarden, 1500 Duitsers en even veel Walen bijéén, die gezamenlijk eerst Duivéland en daarna Schou wen moesten veroveren. De Prins en cfe Staten hadden tegenmiddelen in gesteld om te trachten met alle macht de toeleg te beletten. Merkwaardige tocht Desondanks besloten Requesens en Mondragon over te gaan tot uitvoe ring van hun plannen, en zo ging dan één dei- merkwaardigste tochten uit de geschiedenis een aanvang ne men ,^die de gantsche Spaansche krygh heeft uigeleevert". Men had uitgekiend dalt de beste tijd voor de tocht door het water zou zijn op de avond van de 28ste september, om dat het dan zeer laag water en dood tij was. Op dit tijdstip zou d!e over tocht worden gewaagd vanuit Sint Philipsland. Mondragon hield van te voren een gloedvolle rede tot de troepen, waarop het gehele leger als in koor antwoordde met de nodige geestdrift, liever te willen sterven dan terug te keren zortder dfe eilan den Duivéland en Schouwen te heb ben veroverd. Voorafgegaan door de verkenners gingen om elf uur de Spaanse soldaten te water, allen Scheepvaartberichten Esso Den Haag, 6-11 van Port Said naar Rastamura. Esso Rotterdam, 5-11 dwars Oran naar Port Said. Seinelloyd, 5-11 -te Antwerpen. World Hill, 6-11 te Singapore. Ingezonden mededeling epaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart voorzien van een zakje met twee pond buskruit om de hals gebonden, en beschuit met kaas, voldoende voor drie dagen. Aanvoerder was de bekende veldoverste uit Alva's school, kolonel Osorio de Ulloa. De soldaten liepen als 'ganzen achter el kaar over de smallle drempel van hard zand tussen St. Philipsland en Duivéland. Aan weerszijden van deze drempel lag de gehele Geuzenvloot, bestaande uit 40 kloeke schepen en 200 roeiboten, onder bevel van ad miraal Louis de Boisot, welke ech ter op dit moment juist enige dagen naar Middelburg was geroepen. Door de lage waterstand kon de vloot echter niet dicht bij de wadende Soanjaarden komen .terwijl zij door de duisternis eerst weinig met het geschut kon uitrichten. Weldra ech ter kwam hot getij opzetten en de troepen des konings waadden tot hun borst in het water. Nu konden ook de Geuzen dichterbij komen. Doordat het weerlichtte werd bij tijd en wijle het gehele schouwspel hel ver licht, om echter daarna weer in stikdonkere nacht te vervagen. Met bootshaken en bomen tracht ten de Hollanders en de Zeeu wen de waaghalzen onder wa ter te drukken, terwijl er voort durend met musketten op hen werd gevuurd. Ook van de oorlogsschepen werd larter zonder ophouden geschoten. De Spaanse soldaten doorwaadden de engte Bruintjeskreok en vervolgens de toen ondiepe Wijdaers, tot op het schor voor de dijk van Bruinisse bij Hardemee. Het was een vreselijke nacht en een ooggettiige, de land meter Jacques Monetau vertelt er van: „De magistraat van Zierikzee had goedgevonden dat er een gracht gegraven zou worden op het gors tussen Viane en Hardemee, teneinde de vijand, zo hij door 'het water kwam, te kunnen stuiten. Tot dit einde had hij een compagnie arbei ders aangenomen, terwijl ik werd gelast om deze te maken gracht af te steken. Ik ben met de arbeiders met vliegende vendel derwaarts ge togen en heb de 27ste september, daags voor des vijandis overkomst, mij van mijn taak gekweten tot aan de avond. De arbeiders zijn toen voor het grootste gedeelte naar Oos- teriand gegaan en ik met zes perso nen naar het fort van Hardemee, terwijl ik later ook mij naar Ooster- land spoedde. Het was die macht een vreselijk gezicht van vuurstralen langs de lucht, en ook was het voort durend gedonder van 'het geschut hoorbaar. Het was soms zo licht dat men een boök zou kunnen lezen. Uiteraard werd er te Oostetrland' door de bevolking niet veel gesla pen, men verkeerde de hele nacht angstig op de wegen in en buiten het dorp. Tégen dat het lidht ging worden ben ik met vijf of zes man weer naar Hardémee terug gelopen. Toen we daar aankwamen was het al licht dag zodat we die galeien van de vijand zagen liggen. Op het söhansje vonden we maar veertien soldaten meer, de anderen waren vertrokken op het alarm van Ru moirt. Er lagen twee ha'lve kartou wen op het sdhansje die voortdurend vuurden op de galeien, terwijl daar ook een oorlogsschip gestadig schoot. In het Zijpe lagen, naar ik mij her inner vijf of zes oorlogsschepen op het droge die zonder ophouden vuur den toen de vijand op het droge voorbij marcheerde. Het was sftül en mooi helder weer en een oostenwind'. Als wij vijven !de vijand aan land zagen springen hébben we het op een lopen gezet en hébben achter haald den burgemeester Cornells Willem Simonsz. tegen wélke ik zei- de: „Heer Burgemeester, ge moet lo pen, want dalt is de vijand die ons zo naloopt". DoCh hij, verbaasd zijn de en buiten adem, gaf geen ant woord". Tot zover de ooggetuige. Aan land Het doorwaadavontuur kostte de Spanjaarden volgens Requesens on geveer 100 doden en rond 200 ge kwetsten. Onder ide gedodën behoor de de dappere kolonel Isidoor Pa- cieco. Hij werd door een kogel ge troffen terwijl hij door de diepte waadde, en vuurde nadien, sterven de, zijn soldaten aan voort te trek ken en zich niet om 'hem te bekom meren. Hij kwam in hét water om. Nadat de onverschrokken Spanjolen onder hevel van d' Ulloa, de tocht ha'dden volbracht, klauterden zij vol krijgslust de zeedijk op, terwijl zij kniélend op de berm een kort gebed tot de Maagd Maria en de Heilige Jacob uitspraken. Hierna wachtten zij met hun commandant op verster kingen, 'i.e. Mondragon met zijn Waals regiment die met de galleien waren overgevaren. Gezamenlijk trok men toen naar het in de nabijheid gelegen fort Rumoirt, dat zich spoedig overgaf, zowel als het meer wes telijk gelegen fort van Oost Dui véland. Achter de zeedijk ston den 10 vendels Fransen, Schot ten en Engelsen onder bevel van Charles de Boisot. Deze waren, ziende de ontembare krijgsmoed der vijanden, zo onthutst, dat zij éénmaal hun geweren afvuur den en het toen op een lopen zetten. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: dokter W. Bontkes, telef. (01110)-2280. Middenschouwen: dokter W. Terp stra, Brouwershaven, telef. (01119)- 280. Oosterland-Bruinisse: dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, telef. (01113)- 280. DIERENARTS dokter C, J. H. Scheuerman, Zierik zee, telef. (01110)—2180. Hierbij werd helaas de dappere commandant de Boisot gedood, naar •algemeen wordt aangenomen door één van zijn eigen soldaten tijdens de grote verwarring, misschien wel met opzet. Zijn stoffelijk overschot kon men nog meenemen. Het werd later te Middelburg begraven. Bin nen één dag maakten de Spanjaar den zich meester van het gehele eiland Duivéland. Het fort te Viane werd door de bezetting in brand ge stoken en vervolgens door de Geu zen verlaten. De gehele prinselijke bezetting van Duivéland, 10 vendels sterk, trok ziah terug naar Zierikzee onder leiding van Arend van Dorp, gouverneur van Zierikzee en Schou wen. De meesten waadden door het Dijkwater dat toeriteriijd Duivéland nog van Schouwen scheidde. Het waren bange dagen voor Duivelands bevolking, 'die voortaan zuchten moest onder Spaanse bezetting. Oosterland. L. A. C. In Jemen wordt met ingang van zondag een bestand van kracht. Dit werd donderdag officieel in Cairo bekend gemaakt. De elkaar bestrij dende groepen, Royalisten en Repu blikeinen, voerden al enige t\jd in het geheim onderhandelingen. WILLEMSTAD, 5-11. Donderdag ochtend (plaatselijke tij'd) is in het 9t. Elisabeth Gasthuis te Willemstad (Curacao) overleden mr. dr. R. H. Pos, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Havanna. Mr. dr. Pos heeft een zeer belang rijk aandeel gehad in de totstand koming van de nieuwe rechtsorde van het koninkrijk der Nederlanden. Voorzitter J. Lachmon schorste na het bekend worden van het overlij den van de heer Pos de zitting van de Staten van Suriname. Zoals bekend werd mr. dr. Pos door de Surinaamse regering voorge dragen voor 'het gouverneurschap van Suriname. De benoeming van mr. Hein de Vries 'tolt gouverneur wordt nu vrijwel zéker geacht. Zierikzee BURGERLIJKE STAND Geboren. 29 okt. Adriaantje, d. van Cilius Willem Sohreuders en Dana van de Sande (Rotterdam); 1 nov. Jan, z. van Theo Heikamp en Johanna Suzanna van Duivendijk (Zlierikzee); 31 ukt. Grietje Maatje, d. van Steven Obte en Goodtske de Bruin (Bruinisse); 30 ökt. Gerard Rudolf, z. van Adriaan Bin en Cor nelia Legemaate (Zierikzee); 4 nov. Jan Johan, z. van Jacobus Jan van Nieuwenhuijze en Suzanha Jacoba Koopman (Zierikzee). Gehuwd. 30 okt. Antonie Me- ganck, 27 jr. (Middenschouwen) en Elizabeth Carolina van Sprtmdel, 24 jr. (Zierikzee); 30 o'kt. Marius Adria- nus Verton, 21 jr. en Jacominia Maat je Kleppe, 19 jr. (beiden Zierikzee). Overleden. 28 okt. Jacoba Janna Braher, 73 jr., geh. gew. met Izaalk de Hooge (Zierikzee); 30 okt. Maria Jacoba Batenlburg, 82 jr., geh. mét Willem Cornells van der Linde (Zierikzee); 3 nov. Johannes Marinus Visser, 78 jr., eebtg. van Martha Hof man (Duivéland). AMSTERDAM. 4-11. Voor ge kleurd porselein en mei name voor Chinees porselein hebben Nederlandse particuliere ver zamelaars veel geld oi>er. Ex orbitant veel, meent de heer Paul Brandt, in wiens zalen gedurende enige dagen een grote kunstveiling wordt ge houden. Twee Chinees porse leinen familie-rose schotels, diam. 35.5 cm., werden eerst afzonderlijk geveild voor 1700 elk. Later werden ze nog eens gezamenlijk verkocht en toen brachten ze bij elkaar f 5100 op. Iets minder maar toch nog een bijzonder hoog bedrag werd betaald voor eveneens twee Chinees porseleinen fa milie'rose schotels, namelijk f 3700. Afzonderlijke schotels werden o.m. verkocht voor prijzen als f 2500 en f 2800. Deze stonden in de catalogus beschreven als „gaaf", maar ook voor schotels met een barstje en een schilfertje wer den bedragen ver boven de 1000 gulden betaald. RECHTSZAKEN Politierechter Middelburg De Zierikzeese chauffeur R. v. d, W. zette op 16 juli in de Zuidhaven poort de Zierikzeese mevr. A. Dorst - Fierens zodanig klem met de aan hang van zijn traotor, dat zij hierbij een 'bekkenfractuur opliep. In hoeverre hij hieraan schuldig was werd gistermiddag voor dé Mid delburgse politierechter uitvoerig onderzocht. Verdachte was van de kant van de Zuidhavenbrug geko men met een snelheid van naar hij verklaarde 8 a 10 kilometer. Hij zei dat hij de dame had gezien op het moment dat hij de poort binnenreed en zij aan de andere kant hetzelfde te voet deed. In de veronderstelling dat er ruimte genoeg was reed hij door. De aanhangwagen was echter breder dan de tractor en nadat hét voorste gedeelte haar gepasseerd was 'hoorde v. d. W. plötseHing een gil van de op de aanhang meerijden de J. Saman. Hij stopte en consta teerde dat mevrouw Dorst onder 'de wielen lag. De als getuige fungeren de verbalisant H. J. Berrevoets, wachtmeester le klas bij dé rijks- OSLO, 5-11. De Nobelprijscom- missie voor de vrede komt 48.650 Noorse kronen (f 24.320) tekort en heeft het Noorse parlement om aan vulling van dit bedrag verzocht. Lo nen en prijzen zijn zodanig gestegen dat de commissie niiet meer toekomt met de jaarlijkse bijdrage van 91.000 kronen uit de rente van het 38.4 mil joen tellende Nobelfonds. De leden van de commissie word'en 'door het parlement benoemd. politie in Zierikzee, verklaarde dat op de poort een bord hangt dat wa gens breder dan 2.20 meter er niet door mogen. De aanhang was echter breder geweest. Oök was ge bleten dat de spiegel van de traotor vuil en niet goed gesteld was. De verdediger in deze zaa'k, mr. C. J. B. du Croo, voerde aan dat ook de wagens van de Koophandel en Zeelandia 2.40 m. breed zijn en dat daartegen nog nooit proces-veibaall is opgemaakt. Omdat het slachtoffer nog niét als getuige gehoord kon worden is deze zaak uitgesteld totdat dit wel het ge val zal zijn. Een tankvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht is donderdag kort na het opstijgen van een basis nabij Portsmouth, in de staat New Hampshire, op een golfbaan neerge stort en in brand gevlogen. Alle vijf inzittenden kwamen hierbij om het leven. Snijden niet licht De „laser" lichtstraal, die een tot dusver ongekend doordrin gingsvermogen bezit en nog voornamelijk voor wetenschap pelijke doeleinden wordt ge bruikt heeft thans een prak tische toepassing gevonden bij het snijden van papier. Grote hoeveelheden papier kunnen met zeer grote snelheid in elk gewenst formaat of model „ge sneden" worden met behulp van een laser-straal. Het is een Duits patent, dat deze toepas sing heeft mogelijk gemaakt. DEN HAAG, 5-11. Het verlies van de K.L.M. over 1964 zal, hoewel de resultaten over de drie eerste kwar talen nog niet nauwkeurig bekend zijn, belangrijk minder zijn dan in 1963. Het verlies wordt geraamd op 15 a 20 miljoen gulden in dit jaar. De verliezen van de K.L.M. bedroe gen in 1962 nog 75 miljoen gulden; in 1963 nog 55,3 miljoen. Deze cijfers verstrekte minister van Aarisen (verkeer en waterstaat) donderdagmiddag de vaste commis sie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer. De betere be drijfsresultaten zijn, naar de mening van de minister, mede een gevolg van de uitstekende samenwerking op directie-niveau, tussen de directie en het college van commissarissen en tussen de direotiie en de regering. De vorig jaar doorgevoerde wijzigin gen bij de K.L.M. leidden tof verbe tering in de mentaliteit, de arbeids- lust en de arbeidsvreugde onder het personeel, aldus de bewindsman. Ook deze resultaten gaven aanlei ding tot het verkrijgen -van betere bedrijfsresultaten. TONEEL EN FILM Elvis Presley in Follow that dream Deze week draait in de Zierikzeese Concertzaal een film met Elvis Pres ley, getiteld: „Follow that dream". De achtergrond van de film vormt een enigszins vreemdsoortig gezin dat op een strand in het zuiden van Noord-Amerika huisjes verhuurt. Het bloeiende strandje lokt evenwel een paar ras penoze jongens - gang sters van professie - en die gaan een beetje terreur uitoefenen, zoals het ook in Chicago in de twintiger jaren was. Dan echter komt Elvis op de proppen en met z'n kennis van judo leert hij op zijn beurt de gangsters mores. Het is wel eens wat nieuws, deze Elvis, die als sherrif achteloos gangsters door de muur slaat. Uiter aard krijgt hij ook de gelegenheid om met zijn zoetvloeiende stem een paar liedjes te brengen. Ingezonden mededeling MORGHAN, de magiër 78. Met een woedende kreet richtte Aram zich op toen hij z'n doodsvijand voor zich zag, maar zijn boeien maakten hem mach teloos. En hij moest het verdragen dat Mor- ghan spottend naar hem toekwam. „Ik wist het.'" -de stem van Aram drukte een diepe minachting uit. „Gij hebt al die tijd samen gezworen met Gahmoirl Die wonderdoener was slechts een gehoorzame slavenknecht". „Een marionet, m'n vriend", zei Morghan spottend. „Een dood werktuig! Ge kunt u geen idee vormen van onze nauwe samen werking! Zie!" Met een nonchalant gebaar toonde hij enkele kleren, die op een stoel achter hem geworpen waren. Verbluft her kende Aram de hoofddoek en do mantel die de oude waarzegger altijd droeg. En op dat moment begreep hij pas in z'n ge heel het duivelse plan. „U!" „Goed geraden, m'n vriend! Ik was Gah moirl" Morghan lachte droog. „Ik speelde de rol van de oude wonderdoener, die graaf Alwyn zou genezen, indien Silvia er in toe stemde mij te huwen. Nu het doel bereikt is, heb ik geen geheimen meer voor u!" vervolgde hij spottend. „Ge zult niet meer in de gelegenheid zijn uw ontdekking te vertellen! Ik ga weg, m'n vriend, maar gij blijft hier! Ge zult u evenwel niet verve len.' Ik heb de naam, mijn gasten te amu seren! En zoals ge reeds uit ervaring weet, ben ik tamelijk goed op de hoogte van de alchemie en van de geheimen van de oude Arabieren". Hij nam een flesje van de tafel en toonde het aan Aram. „Ge zult de op merkelijke uilwerking ondergaan van deze drank, die ik hem samengesteld terwijl ik op uw ontwaken wachtte". Aram antwoordde niet. De openbaring van de ware gang van zaken had hem zo verstikt, dat hij een moment meende het slachtoffer te zijn van een boze droom. Vol afkeer staarde hij naar Morghan, die het flesje nu met grote zorg op een rechaud plaatste. „Ik begrijp enigszins uw stomme verbazing mijn vriend", mompelde de ma giër. „Ik heb in mijn leven vele rollen ge speeld, maar zelden met zoveel zorg als die van Gahmoir de wonderdoener! Het voldoet me. dat zelfs een scherpzinnig man als gij mijn spel niet doorzien heeft alvo rens het le laat is! Ah".... onderbrak hij zichzelf voldaan, „ik geloof dat dit drankje dat ik klaargemaakt heb volgens een oud Arabisch recept, aan de verwachtingen vol doet". De troebele vloeistof in het flesje begon te kokeneen dunne witte damp steeg uit de hals op en een zachte geur, die ver dovend werkte, verspreidde zich door de kamer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5