DE ZIERIKZEESCHE COURANT CRISISTOESTAND IN DE E.E.C. ZEER WEL MOGELIJK Lancering „Mariner 3" niet geslaagd Befaamde renner Koblet overleden Nog een beeld van 1964 over 5.000 jaar Meer kritiek op Britse maatregelen Verwijten en ruzies bij Republikeinen Barrios nu enige leider in Bolivia Ontwikkelingsfonds voor de middenstand Minister Luns sprak met Oe Thant „Koude lijn" Rusland-Amerika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE N rijilag 6 november 1961 121ste jaargang No. 19680 WAARIN OPGtNUMfcN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman <5. Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Unieke vondsten bij herstel slot Haamstede Oplossing gemeenschappelijke landbouwpolitiek moet snel worden gevonden BRUSSEL, 5-11. De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft donderdagavond in Brussel verklaard, dat in de Eu- rcmarkt een „crisistoestand" kan ontstaan, indien in de komende maanden geen oplossing wordt ge vonden voor de voltooiing van de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek. Sprekende voor leden van de „Grande Conference Catholique" aan het einde van een ééndaags officieel bezoek aan de Belgische hoofdstad zei hij, doelende op het uitblijven van een beslissing over gemeen schappelijke graanprijzen in de „zes" dat deze situatie „onbevredigend" is. De Franse minister wees er op, dat Frankrijk alleen destijds het verdrag van Rome heeft goedgekeurd op voorwaarde van een gemeenschap pelijke landbouwpolitiek en voegde hirr aan toe, dat „alles opnieuw moet worden bezien" indien een op lossing zou uitblijven. Couve de Murville ging in zijn lezing voorts ondermeer in op de moeilijkheden in de verhouding tus sen west-Europa en de Verenigde Staten, die vooral betrekking hebben op de in de „Kennedy-ronde" te ti effen maatregelen op het gebied van het handelsverkeer in land- bouwprodukten en op wat de Franse minister de „zogenaamde" multilate rale kernmacht noemde. Hy betoogde, dat de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Europa „geen permanente oplossing" kan z(jn en dat het moet komen tot een militair evenwicht tussen west- en cost-Eurcpa. Hij noemde dit ook in het belang van de Verenigde Staten zelf. De Franse minister van buiten landse zaken verklaarde voorts, dat de Europese gemeenschappen in ie der geval Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek dienen te omvatten, maar dat „niets de toetreding van Groot-Brittannië kan verhinderen", indien althans de Britten de zelfde doelstellingen en bereidheid hebben als de huidige zes landen, die de ge meenschap vormen. Persoonlijk zag hij de mogelijkheid van een Brits lidmaatschap niet ver meer af. Couve de Murville bestreed ten slotte de mening van de drie „klei ne" E.E.G.-partners de Benelux dat supranationale organen een betere behartiging van hun belan gen zouden garanderen dan organen, waarin nationale vertegenwoordi gingen optreden. Hij wees er daarbij op, dat in de huidige Euromarkt- commissie van de negen leden er drie van de Benelux zijn en dat bij rechtstreekse verkiezingen van het Europese parlement het aantal Be- nelux-afgevaardigden belangrijk zou verminderen. CAPE KENNEDY, 5-11. De Ver enigde Staten hebben donderdag van af de basis Cape Kennedy in Florida het ruimtevaartuig „Mariner 3" in de richting van de planeet Mars ge zonden. De lancering geschiedde om 18.30 uur Nederlandse tijd met be hulp van een „Atias-Agcna"-raket. „NASA"-funktionarissen hebben enige tijd later meegedeeld dat de verbindingen met de .Mariner 3" zijn verbroken en dat het er niet naar uit ziet dat het met de lance ring van dit ruimtevoertuig beoogde doel zal worden bereikt. „Het gelijkt op een mislukking", verklaarden zij. Men veronderstelt dat de tweede trap van de „Atlas-Agena"-raket zich vier seconden te vroeg heeft afgescheiden. Ook is niet bekend of de zonnevlakken van het ruimte vaartuig zich hebben ontvouwd. Als de vlucht zou zijn geslaagd zou de 260 kilogram wegende „Ma riner 3" omstreeks 17 iuli van het volgend jaar dé" "planeet op een af stand van 13.840 kilometer zijn ge passeerd. Camera's zouden dan on geveer 22 foto's van de planeet ne men en ze naar de aarde doorzenden. De .Mariner 3" zou daarna in een baan om de zon komen. De afstand Protestvergadering van P.T.T.-ers in Den Haag DEN HAAG, 5-11. - Vierhonderd P.T.T.-crs uit het gehele land wor den zaterdag verwacht in de rotonde v^n de Houtrusthallcn in Den Haag, waar een aktiecomité een protest- vergadering organiseert, omdat het P.T.T.-perscneel ontevreden is over bet personeels- en promotiebeleid. De vergadering zal worden toege sproken dcor de heer C. de Vries, die onlangs zyn „onderzoek naar perscneclscpfcouw en promotiemoge lijkheden van het P.T.T.-personcel" publiceerde. Het aktiecomité wordt gevormd docr acht P.T.T.-ers. die allen werk zaam zijn bij de plaatselijke tele foondienst in Den Haag en die lid zijn van de Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.), de Algemene R.K. Ambtenarenbond (A.R.K.A.), de Katholieke Bond voor Overheidsper soneel (K.A.B.C.), de Nederlandse Christelijke Bond voor Overheids personeel (N.C.B.O.) en van het Ambtenaren Centrum (A.C.), een zo genaamde categorale bond. Het aktiecomité stelt, dat noch de F.T.T.-leiding, noch de vakbonden voldoende aandacht schenken aan de groeiende onrust onder grote groepen ambtenaren. Het aktiecomité heeft adhesiebe tuigingen ontvangen uit het gehele land, ofschoon dc aktie oorspronke lijk was bedoeld als een plaatselijke aangelegenheid. Inmiddels zijn ook akticcomité's opgericht in Arnhem, Breda en 's-Hertogenbosch. De heer De Vries, die het rapport publiceerde, deelde desgevraagd mee dat er bij de P.T.T. alle mogelijkhe den zijn voor een goed overleg, maar dat de resultaten van het overleg ver beneden de verwachtingen blij ven. „Misleiding" Hij noemde ze allerberoerdst, ter wijl het instrumentarium aanwezig is om de beste resultaten van het overleg te krijgen. Hij meende, dat de leiding van de P.T.T. ook ver zuimd heeft de resultaten te verge lijken met die voor andere over heidsdiensten. Daardoor werd het mogelijk, dat de P.T.T.-ers worden misleid, aldus de heer De Vries. De heer De Vries deelde nog mee, dat de laatste tijd de druk op de P.T.T.-ers om één grote categorale bond op te richten is toegenomen. ZURICH, 6-11. De befaamde Zwit serse wielrenner Hugo Koblet is heden, vrijdagochtend vroeg, in een ziekenhuis van Uster, nabij ZüriCh, overleden aan de verwondingen, c c hij maandag jl. bij een auto-ongeluk in het kanton Zürich heeft bekomen. Hij is 39 jaar geworden. l NEW YOPK, 5-11. - Op 15 oktober is - zoals men weet - de i Ncwycrksc wereldtentoonstelling voor /ks maanden gesloten; op 15 j april wordt zij heropend. Ofschoon de inkomsten belangrijk zijn tegengevallen, lijdt de orga- J t nisatie toch geen verlies over de eerste periode van haar werkzaam- beid. Gerekend was op 10 miljoen bezoekers; het waren er maar 27 f miljoen. Nochtans is er een overschot op de exploitatie van ongeveer 43 miljoen gulden. Best mogelijk dat de Olympische Spelen in Tokio de belangstelling voor de tentoonstelling wat hebben gedrukt. Het vermaakspark op de tentoonstelling was geen succes: drie van de grootste ondernemingen, die daar voor de kermispret zorgden, zijn er aan bankroet gegaan. Men gebruikt dc pauze in de tentoon stelling om nieuwe exploitanten te zoeken, maar of deze pogingen veel succes zullen hebben, staat, na de ervaringen van de afgelopen zomer, te bezien. Intussen werkt men thans ijverig aan dc metalen capsule, die in 1965 op het tentoonstellingsterrein zal worden begraven en die niet minder dan ruim 2.5 meter lang is en 13G kg weegt. Zij zal in een verre toekomst een volledig overzicht bieden van dc tegenwoordige levenswijze; zij is namelijk gebouwd op een levensduur van vijf duizend jaar. van de aarde tot Mars bedraagt on geveer 563 miljoen kilometer. KAAP KENNEDY, 6-11. Volgens dc technici van Kaap Kennedy kan niet meer worden gerekend op een geslaagde tocht naar Mars van het ruimtevaartuig „Mariner 3", dat don derdag met behulp van een Atlas- Agena-raket werd gelanceerd. PARIJS, 5-11. De commissie voor de economische politiek van de Or ganisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) is donderdag begonnen aan een drie dagen durende bespreking van de jongste economische maatregelen van de Britse regering. Er was veel kritiek op het Britse beleid maar ook een zeker begrip voor de Britse moeilijkheden. Frank rijk had wel de meeste kritiek. De Verenigde Staten gaven uiting aan hun bezorgdheid, zo werd in kringen van de deelnemers aan de bespre kingen vernomen. Van Britse zijde werd nogmaals gewezen op het tijdelijk karakter van de maatregelen, hoewel een da tum waarop ze afgeschaft zullen worden niet werd genoemd. Kind ontvoerd in Bonn BONN, 5-11. In Bonn is een meisje van zeven maanden ontvoerd. Het kind werd in de binnenstad uit een kinderwagen gehaald. De pleegou ders van het kleintje hadden de wa gen in een vestibule neergezet om rustig boodschappen te kunnen doen. De ouders werken in het Roergebied. Tot nu toe ontbreekt van de daders elk spoor. NEW YORK, 5-11. Na de gewel dige nederlaag, die de kandidaat van de republikeinse partij by de presi dentsverkiezingen in de Ver. Staten heeft moeten incasseren, vliegen de verwijten ever en weer. Oud-vice-president Richard Nixon, aanhanger van Goldwater door dik or. dun. beschuldigde de republikein se gouverneur van New York Nel son Rockefeller, rechtstreeks ervan de partij verdeeld te hebben. Hij weigerde Goldwater te steunen en kan daarom niet in de leiding van de partij meedoen, zei Nixon. Vol gens hem zal Goldwater een belang rijke rol in de partij kunnen spelen. Hij moest op twee fronten vechten, aldus Nixon; tegen de aanvallen van president Johnson maar ook tegen steken in de rug van zijn eigen par tijgenoten. Hij achtte het de voor naamste taak van zijn partij om eensgezind voor de volgende presi dentsverkiezingen te werken. Rockefeller zelf, die op het ogen blik met zijn vrouw vakantie houdt in Spanje, antwoordde op een vraag of Goldwater partijleider zou blij ven, dat de verkiezingsuitslag deze vraag reeds had beantwoord. De re publikeinse gouverneur, die even eens naar de kandidatuur van het presidentschap heeft meegedongen, was ten aanzien van de vraag of -het juist was dat de republikeinse partij Goldwater had uitverkoren van oor deel dat het maar beter was vooruit te zien. Goldwater, die zijn kandidatuur voor het presidentschap veroverde met steun van de rechtse vleugel dei- republikeinen, weet in een vraagge sprelc zijn verlies aan de gematigde elementen in zijn partij die volgens hem niet hebben meegewerkt. LA PAZ, 6-11. Generaal Barrien- tos heefit vanaf het balkon van het regeringsgebouw in La Paz med'ege-: deeld dat generaal Candia is afge treden als .medeleider der nieuwe mülitaire Boliviaanse regering. Bar rios zelf blijft nu als enige leider over. Beklaagden Treblinka- proces bekennen DUSSELDORP, 5-11. Met uitzon dering van de hoofdbeklaagde, Kurt Franz, hebben donderdag alle ove rige voormalige bewakers van het Duitse concentratiekamp in Trebliin- ka (Polen) toegegeven dat zij een aandeel hebben gehad in liet uit roeien van zevenhonderdduizend Jo den. De negen mannen zeiden d'e Jodenmoorden verafschuwd te héb ben. Uit angst voor straf hadden zij ziéh er niet. tegen verzet. Willi Mentz brak in tranen uit en zei „Ik wist dat het verkeerd was wat we déden. Ik ging er echter mee door uiit angst dat i)k zelf aan de ■beurt zou komen". Dader steekpartij te Amsterdam bekend AMSTERDAM, 5-11. De dader van de steekpartij, waarbij maandagmid dag in de Sint Antoniesbreestraat te Amsterdam de 21-jarige mej. O. L. S. uit Velsen ernstig in dc rug ge wond werd is de 47-jarige koopman H. K. uit het regionale woonwagen kamp in Leiden. Na een zeer lang verhoor heeft hij bekend. Zijn 43- jarige echtgenote, zijn 21-jarige zoon en diens 13-jarige broertje die na de steekpartij met hem werden gear resteerd zijn op vrije voeten gesteld. K. wordt vandaag (vrijdag) voor de officier van justitie geleid. Het slachtoffer wordt nog steeds in een ziekenhuis verpleegd. Tevoren waren alle ledén van het niieuwe militaire bewind, de gene raals Barrids en Candtia inbegrepen, beëdigd. Na de plechtigheid had'd'en Barrios en Candia zich maar een balkon van het regeringsgebouw begeven, om een buiten wachtende menigte van ongeveer driedulizenid personen toe te spreken. Hierbij dééd- zich het in cident voor dat voor generaal Candia aanleiding was om zich uit de rege ring terug 'te trekken. Béide generaals spraken de menig te toe. Toen generaal Candia aan het woord was werd hij herhaalde lijk uitgejouwd door uiterst-linkse elementen onder de toehoorders. De communisten en hun meelopers heb ben generaal Camdiia er namelijk van beschuldigd dat hij ex-president Paz Estenssoro in de gelegenheid heeft gesteld in een militair Vliegtuig uit Bolivia te vluchten. Daartegenover werd de toespraak van generaal Barrientos met luide bijvalsbetuigingen door dé toehoor ders begroot. Bonden achten overheidsmaatregelen gewenst DEN IIAAG, 5-11. De inkomens positie van vele ondernemers in het midden- en kleinbedryf, de ongun stige leeftijdsopbouw en de grote jaarlijkse teruggang in vcstigings- aantallcn, maken het wenselijk dat er van overheidswege positieve maat regelen worden genomen. Die maatregelen zouden moeten dienen tot ontwikkeling van bedrij ven die de mogelijkheden daartoe hébben en anderzijds 'tot een bevor dering van het vrijwillig beëindigen van het bedrijf. Aldus de Christelij ke Middenstandsbond, het Neder lands Vcibond van Middenstands- vorendgingen en de Nederlandse Rooms-'katholiieke Middenstandsbond Na de afmattende verkiezingsstrijd gaat een hartige hap er best in: president Johnson en zijn nieuw ver kozen vice-president Hubert Hum phrey happen met smaak in een cotelelje tijdens een informele bij eenkomst voor de pers op de ranch van de president. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's aatigde /olgens 4 Wie wel wil varen NEW YORK, 5-11. Minister Luns heeft donderdag een onderhoud ge had met de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant. Een woordvoerder van de Neder landse delegatie verklaarde dat er geen speciale reden voor de bijeen komst was, doch dat mr. Luns. die op réis van de Nederlandse Antillen naar huis een bezoek aan New York brengt, van de gelegenheid gebruik maakte om een algemene bespre king met ide leider van de volkeren organisatie te voeren. De minister gaat zaterdag naar Washington, waar hij luncht met minister Ruök, onder-minister Ball en de staatssecretaris voor handels- aangelegenlheden, Herter. Hierbij zal oc'k onze ambassadeur, mr. C. W. A. Séh nermann aanwezig zijn. Diplo matieke kringen verwachten dat minister Luns een bezoek zal bren gen aan president Johnson. Voor zijn terugkeer, begin volgen de week, zou minister Luns nog een onderhoud hebben met minister Spaak, die oök in de Verenigde Sta ten vertoeft. NEW YORK, 5-11. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben donderdag een overeenkomst gete kend, die voorziet in de aanleg van een speciale verbinding tussen Mos kou en Washington voor de uitwisse ling van meteorologische gegevens die cp gewone wyze of door middel van satellieten zijn verkregen. De verbinding, „koude lijn" ge noemd (in tegenstelling tot de „hete lijn" die gebruikt wordt bij een cri sistoestand), zal via Warschau, Ber lijn, Frankfort en Londen lopen en binnen enkele weken in dienst wor den gesteld. j Moet garen en sparen. Weinig verandering Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend 'droog weer met plaat selijk mist of bewolking. Overdag enkele verspreid voorkomende op klaringen. Zwakke wind en weinig verandering in temperatuur. 7 nov. Zon op 7.45, onder 17.02. Maan op 10.59, onder 18.50. 8 nov. Zon op 7.47, onder 17.00. Maan op 12.00, onder 19.30. 9 nov. Zon op 7.49. onder 16.58. Maan op 12.52, onder 20.20. Eerste kwartier: 12 nov. te 13.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 nov. 7 nov 8 nov. 4.22 v.m. 4.52 v.m. 5.21 v.m. 16.33 n.m. 17.03 n.m. 17.34 n.m. in een gezamenlijke nota over een ontwikkelmgs- en sanerimgsfonds voor die middenstand. De instelling van oen dergelijk fonds opent de mogelijkheid positief iets te ondernemen. De drie middenstandsbonden (de Kon. Nederlandse Middenstandsbond heeft aan deze gezamenlijke studie niet meegedaan) menen dol zulk een fonds zou kunnen dienen voor hel onitwiildkelen van die bedrijven d'io onrendabel zijn ,maar die mogelijk heden bezitten voor een verbetering van dc rentabiliteit, en voor andere bedrijven die door extreme oorzaken niet meer rendabel te maken zijn ter pin; 1 so van vestiging, doch wel elders. BROUWERSHAVEN: 7 nov. 4.33 v.m. 16.44 n.m. 8 nov. 5.06 v.m. 17.15 n.m. 9 nov. 5.42 v.m. 17.52 n.m. Springtij: 6 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Hét hogedrukgebied, dat het weer in onze omgeving bepaalt, ver plaatst zioh langzaam van het zee gebied ten westen van Schotland naar het zuiden. Een uitloper van dit hogedrukgebied strekt zich over de Noordzee, naar Denemarken uit. Verder bevindt zich bij de Pyrenee- en ?en depressiegebied waardoor de stroming in zuid Europa nog steeds oostelijk is. Ook in ons land is de wind overal weer aflandig. Door dc betrekkelijk groTo vochtigheid ont slaat er op vele plaatsen mist of lage bewolking. In de temperaturen komt niet veel verandering. Des nachts daalt het kwik tot om het vriespunt, overdag stijgt de tempe ratuur tot waarden die ongeveer 4 graden beneden normaal zijn voor de tijd van hel jaar. Een snel uitdie pende depressie hoeft in midden Scandinavië sneeuwval veroorzaakt. DEN HAAG. Als onderdeel van de werkbezoeken die prinses Beatrix brengt aan de onderdelen van de strijdkrachten, bezocht ze donderdag de vliegbasis „Twenthe" van dc ko ninklijke luchtmacht. Deze basis maakt deel uit van 'hel commando tactische luchtstrijdkrachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1