als het om sparen gaat ranstrutta Zij deden mijn was waar ik bij stond... gerda s EIGEN WEG Moedeloos makende zege der Viet-cong Goed gekookt is half gewassen. Museum van Pele ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 november 1964 No. 19679 Ingezonden mededeling MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht BLIK DOOR HET WERELD KERKNIEUWS Gouden ambtsjubileum ds. H. Hoogendoorn De Vietcong-rebellen in Zuid-Viet- nam hebben een symbolische dag ge kozen om te tonen dat hun de tanden nog lang niet zijn uitgetrokken: juist toen in Saigon gevierd werd dat een jaar tevoren het regiem van Diem ten val werd gebracht, suisden de mortiergranaten - made in U.S.A. - neer op een vliegbasis dichtbij, waar een reeks kostbare toestellen werd vernield Een zoete wraak voor het bombar deren van Noordvietnamese bases door de Amerikanen een tijdje te rug? Ook dat ongetwijfeld, maar vooral een demonstratie van macht. En bedoeld om de bevolking te im poneren. Een twintig jaar strijdt de Vietcong nu af en aan en nog steeds is niemand er in geslaagd hen uit te roeien, dat moet de Vietnamezen toch bar weinig vertrouwen geven in hun regering, zelfs nu die zo grote en zo openlijke steun geniet van de V.S. Het nadeel van dit soort demon straties is natuurlijk ook dat er te vens mee bewezen wordt dat de Vietcong in al die tijd wel niet ver slagen is, maar ook geen kans heeft gezien te winnen. En het is op het laatste argument dat de nieuwe pre mier Tran Van Huong wil werken. Naar verkiezingen Medewerkers van president Phan Khac Suu laten ook doorschemeren dat deze spoedig verkiezingen wil, waaruit moet blijken dat er eindelijk in Saigon een bewind zetelt dat in derdaad de steun heeft van de grote massa. De Vietcong zou daaruit mo gen leren dat ze op te veel tegen stand in de geest van de bevolking stuit om er ook in de komende twin tig jaar op te mo^en hopen de zege in de wacht te slepeti. Daarom is de wéuwè regering met opzet ook'gaan ijveren om. alle godsdienstige twist - en. die is er nogal wat tussen boed dhisten en rooms-katholieken - uit de politiek te bannen. De V.S. van hun kant hebben dui delijk laten merken dat de mortier aanval onaangenaam was, maar dat dit groots vertoon verder niets uit haalt. Voor de paar vernielde vlieg tuigen zijn al weer nieuwe in de plaats en de Vietcong heeft eigenlijk niets bereikt. Die zou daar ook de moedeloos makende conclusie aan moeten verbinden dat ze nooit iets bereiken kan? Of dat doel - de Vietcong en Noord Vietnam duidelijk maken dat ze te vergeefs strijden - bereikt wordt, is nog de vraag. Tijd nodig Het is zeker een kwestie van tijd: de nieuwe regering moet lang ge noeg in het zadel zitten om alle twij fel uit te bannen dat ze maar op een basis van drijfzand steunt. En zover is het vooreerst dus nog niet. Een tweede punt is de Amerikaanse aanwezigheid. Daarvan heeft Noord- Vietnam al ervaren dat de konse- 1zwenli.es kunnen zijn dat er vanuil de lucht danig teruggeslagen wordt. En tegen die luchtaanvallen kunnen da Chinese vrienden van Ho Chi Minh hem niet beschermen, al knut selen ze dan wel aan een kernbom. Militair gezien is het perspectief VENSTER voor de communistische subversie nooit slechter geweest. Als duidelijk wordt dat de V.S. het inderdaad me nen dat ze niet van plan zijn het Franse voorbeeld van capitulatie voor de rebellen te volgen, dan kan er inderdaad hoop zijn dat Peking en zijn vazallen het opgeven, althans voor geruime tijd. Of het draait uit op een volledige oorlog in optima forma en die is wel iswaar voor de Amerikanen niet aantrekkelijk maar wel betaalbaar en voor de Chinezen en Noordviet- namezen welicht aantrekkelijk, maar daarentegen in geld en materiaal niet op te brengen. Ommekeer in Arabic Koning Saoed, die al lang slechts nog in naam vorst was van Saoedi- Arabië is nu ook van de troon gezet, waarop nu zijn halfbroer Feisal plaats neemt, een man die althans een grote fout van zijn voorganger niet maakt: met geld smijten voor eigen plezier en de schatten van het olierijke land niet gebruiken om de burgers een beter bestaan te bieden. Feisal begrijpt dat Nassers kansen alleen maar stijgen als de vorsten van Saoedi-Arabië hem door een ge brekkig sociaal beleid het materiaal in handen spelen om de bevolking tot revolutie op te hitsen. Zo niet uit overtuiging en sociaal gevoel dan toch wel uit een realisme over wat in het Arabië van de twintigste eeuw gebeurt, en gewaarschuwd door de affaire Jemen, zal hij zijn land moderniseren. Een stuk middeleeuwen is afge schaft. Kees Brusse's film „Mensen van morgen" mag niet meer gedraaid AMSTERDAM, 4-11. De vertoning van Kees Brusse's fiilm „Mensen van morgen" wordt met ingang van 5 no vember geslaakt. De fiLmproduktiemaatschappij N.V. Sapphire gaat hiehtoe over naar aan leiding van de beslissing van de pre sident van de rechtbank te Amster dam mr. U. W. H. Stiheeman dal dit moet gebeuren tenzij alle beelden en de stem van de 20-jarige Amster damse jongen Loekie G. uit de film worden geschrapt. Met dit vonnis heeft de president voldaan aan de eis van Loekie's vader in het kort geding dat deze tegen de film-pro- duktiemaatschappij had aangespan nen. Het vonnis is bij voorraad uil voerbaar, dat wil zeggen dat de ge daagde er in ieder geval gevolg aan moet geven. Op iedere overtreding van 'het vonnis is een dwangsom van 50.000 gulden gesteld. De producer van de film, Rudi Mever, 'heeft mee gedeeld dat de N.V. Sapphire appèl aan zal tekenen. NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Than! heeft officieel bekend ge maakt dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties op 1 de cember zal worden geopend. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen door de prov. kerkver gadering van Zuid-Hollandt pred. Immanuelkerkgem. te Waddinxveen) dr. A. v. Haarlem, Nieuw en Sint Joosland; te Vinkeveen (toez.): J. v. Sliedregt, Baarn; te Haamstede: P. Post, Urk. Aangenomen het beroep van de centrale kerkeraad van Amsterdam, tot pred. v. buitengew. werkz. (t.b.v. de Stichting Hervormde Scholen): G. Lans jr., Amsterdam-West; de be noeming tot geest. verz. van het nieuwe diaconessenhuis te Voorbuig: J. B. Weener, Assen. Bedankt voor Harskamp: B. Ha verkamp, Groenekan; voor Amster dam-West J cruza lom kerk gemee n t e A): P. H. de Pree, H. I. Ambacht. Ger. Kerken Beroepen te Leeuwarden-Huizum (vak .wijlen W. v. d. Heide): D. Bouwknegt, 's-Gravenlhage-Moerdijk te Schiedam (vak. J. Na wijn): J. N. Nammensma. Weesp. Aangenomen naar Wilsum (O.): W. P. J. Zwerver, Muwnekezijl. Bedankt voor Enumatil: W. H. Wamsteeker, Wagenborgen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Middielstum: T. J. Keegstira, Tiel-Zaltbommel; te Op ende en Surhuisterveenkand. B. Meyer, Kampen. Bedankt voor Oldenzaal-Glamer- brug: M. Doornbos, Ten Post. Qhr. Ger. Kerken Bedankt voor Zaamslag: J. C. v. Ravenswaay, Scheveningen. Ned. Herv. Gemeente HAAMSTEDE. Voor de bekleding van het ambt van ouderling in de Hervormde gemeente zijn door de stemgerechtigde lidmaten naar vo ren -gebracht de heren C. Oole en G. Slager. De kerkdiensten zullen voortaan in de winterkerk worden gehouden. BERLIJN. De bemanning van de goederentrein die betrokken was bij het spoorwegongeluk bij Rostook, is gearresteerd, zo heeft het Oostduitse persbureau ADN bekend gemaakt. Zoals gemeld kwamen bij 'het onge luk 39 personen om het leven. De wrakstukken zijn 'inmiddels opge ruimd. RIO DE JANEIRO, 2-11. Brazilië kan gerust zijn. Het broekje, het shirt, de schoenen, kortom alles wat ook maar in de verte te maken heeft met het nationale voetbal-idool Pele, zal voor het nageslacht bewaard blijven. Edson Arantes do Nascimen- to - beter bekend als de wonder- voetballcr Pele - gaat een museum inrichten. De wanden zullen worden behangen met brieven van suppor ters. In de zalen wordt de rijke ver zameling bekers, plakketten en wim pels uitgestald, die deze briljante speler in zijn nog vrij korte, maar uitzonderlijk succesvolle loopbaan heeft bijeengebracht. Het pronkstuk van de, verzameling zijn de shirts, die Pele in zijn club Fc Santos en in het Braziliaanse nationale elftal bij de belangrijkste wedstrijden heeft gedragen. De beroemdste spelers van Brazilië en van het buitenland zijn naar Rio de Janeiro uitgenodigd om de opening van het Pele-museum bij te wonen. Later had Gerda wel begrepen, wat vader met dat ingetogen bedoel de. Dat had hü uit de bijbel. Ergens in een van de brieven van Paul us kon jc het lezen. Daar kwam ook zo iets in voor als: gij vrouwen, zijt uw mannen onderdanig. Nou. tante Gerdien was helemaal niet onderda nig, integendeel. Toen oom Lex nog leefde, beslidte tante Gerdien, wat er gebeurde en oom Lex vond alles goed. Ouder wordende snapte ze steeds boter, dat tante Gerdien nu precies eegen alle logica inging. Een ingeto gen vrouw waohbte, tot de man harer dromen zou komen om haar te ver overen. Maar tante Gerdien had de rollen precies omgekeerd. Kort na d'e oorlog had ze zakenman Lex Koster, die -met verlof in Nederland was, leren kennen en binnen drie weken had ze hem kont en bondig gezegd: „Vriendje, ik ga met je mee naar dat Ind-ië van je. Ik houd van de warmte en ik houd van jou. Dft kik kerland lean me gestolen worden, maar jou wil ik niet meer kwijt. Dus trouwen we, voor je teruggaat, en ik ga als je vrouw met je mee". Een week voor zijn terugkeer na-ar Soera ba ia waren Lex en Gerdien ge trouwd. Z" in een kolossaal mantel pakje, hij in een gewoon costuum. Een diner in een deftig restaurant, waarna het paar om tien uur in de avond plotseling verdwenen bleek te Voor 25 jaar.... ELLEMEET. Twee jongedames za melden f 51 in voor de aanschaffing van wol voor de gemobiliseerde mi litairen. Z1ERIKZEE. Op 8 november hoopt ds. H. Hoogendoorn, chr. ger. predi kant, zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. BRUINISSE. De schoenmaker de heer M. Boone zamelde 1169 oude rijwielplaatjes voor de t.b.c.-bestrij ding in. ZIERIKZEE. De plaatselijke vak centrales verzochten de raad om een toeslag op het loon in de werkver schaffing. ZIERIKZEE. Automobilisten heb ben een K.N.A.C.-verzoek aan de re gering ondersteund, althans tijdens de feestdagen het autorijden toe te staan. SEROOSKERKE. De avondschool startte alhier met zeven jongens en vier meisjes. ZIERIKZEE. Alhier is een onder afdeling opgericht van het door H. K.H. Prinses Juliana opgerichte „Al gemeen Steuncomité 1939". ZIERIKZEE. Uit „Voor vijftig jaarOp 1 oktober 1889 bleek, volgens het jaarverslag, een negen-, tal leerlingen de ambachtsschool te bezoeken. BRUINISSE. Als gevolg van mist voer het sleepschip „Drie Gebroe ders" omhoog op de Krammer en brak. ZIERIKZEE. Op de gemeente raadsvergadering werd medegedeeld dat het gevaar voor het verdwijnen van de A-afdeling aan de r.h.b.s. is geweken. ZIERIKZEE (adv.). Lappen 40 ct.; rosbief 50 ct.; biefstuk 60 ct.; ge hakt 35 ct.; alles per pond. Ingezonden mededeling 't helpt en't Is lekker RED BAND- ROOSENDAAL SAINT LOUIS. Een schatrijke aannemer in Saint Louis (Missouri) is beroofd van een groot deel van zijn collectie -minia'tuursdhepen van zilver, ivoor en ja'de, De waarde wordt tussen een half en een mil joen dollar geschat. De politie denkt dat 'hier een internationale bende in het spel is. zijn: nog een paar dagen op huwe lijksreis. De hele procedure was va der een doorn in het oog geweest. Alleen al het feit, dat er geen kerke lijk huwelijk werd gesloten, vond hij verschrikkelijk. Daar was genoeg over te doen geweest, maar Lex was „niks" en beschouwde zelfs de gang naar het stadhuis als „flauwekul", doch om de lieve vrede wil werd het een legaal huwelijk met een diner toe. Dan had de familie in ieder ge val zijn zin. Jarer. la-ter kwam Gerda te weten, dat de familie al het mogelijke had gedaan om tante Gerdien dit in hun ogen dwaze huwelijk uit haar hoofd te praten, doch Gerdien was altijd al een buitenbeentje geweest en zou het wel blijven. Op ieder bezwaar had Gerdien alleen geantwoord: „Lex en ik zijn gek op elkaar. Hij verdient zijn brood en houdt ook nog wat over. Wat voor bezwaar is er tegen, dat wij trouwen?" I-Iet had dus niets gogeven. Be zwaren? Vele werden er genoemd. T.ex was „de man uit Indië" en wat 'i-ndertijid naar Indië ging, was in de regel niet veel soeps. In dit opzicht bijvoorbeeld, was vader erg kort zichtig geweest, omdat -hij iedere indisehganger doodverfde als „kolo niaal". En dat was het laatste wat je deed, als jc nergens voor deugde en niemand je meer kon gebruiken: dan werd je koloniaal. (Van 1929-1947 te Zierikzee) Zondag 8 november a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat onze oud-stadgenoot ds. H. Hoogendoorn u t Apeldoorn werd bevestigd als predikant in de Christelijke Gere formeerde Kerken in Nederland. Herman Hoogendoorn werd op 22 april 1882 te Dubbeldam bij Dor- diecht geboren en liet zich in 1906 op ongeveer vierentwintig jarige leeftijd inschrijven als student aan d;- theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland, welke in die dagen nog te Rijswijk in Zuid Holland was Flitsen uit het buitenland BONN. Oud-admiraal Hellmuth Hcye, de door het parlement aange stelde ombudsman bij -de Westduitse strijdkrachten, voor wier burger rechten hij gedurende hun diensttijd i-n de eerste plaats moest waken, heeft zijn ontslag aangevraagd en gekregen na een der scherpste poli tieke controversen in de geschiede- n's van de Westduitse herbewape ning. TOKIO. Afgezien van de atleten, officiële personen en journalisten hebben de Olympische Spelen min der dan 9.000 toeristen getrokken, zo blijkt uit de officiële cijfers. Japan had er minstens 100.000 verwacht. FRANKFORT-MAIN. In Rijnland- Palts en Hessen zij-n door Duitse en Amerikaanse politie 20 personen aangehouden, verdacht van handel in verdovende middelen. DJAKARTA. Een rechtbank in Ta- rakan. Oost-Borneo, heeft 24 Malei- siërs tot gevangenisstraffen van vijf tot tien jaar veroordeeld, zo meldt An t ara. Zij worden beschuldigd van het beramen van ondermijnende ac tiviteit in Indonesië. ADANA. In de omgeving van Adana in Turkije zij-n 15 arbeiders gedood en dertig gewond toen de vrachtwagen waarin zij zich bevon den, omsloeg. FRANKFORT. Ds. Martin Niemöl- ler 'heeft zijn taak a'ls voorat ter van de Evangelische Kerk in Hessen en Nassau neergelegd. Hij zal zich v ooit; a an uitsluitend bezighouden met zijin werk als een der voorzitters van de Oecumenische Raad. KOPENHAGEN. Volgens de voor zitter van de Deense communistische partij. Knud Jes persen, lijdt Ohroesjtsjef aan sclerose (weefsel- verharding). LAPAZ. Het garnizoen van Cocha- ba-m'ba. Bolivia, dat in opstand is ge komen, is volkomen in handen van de opstandelingen, aldus meldt, radio Cochaba-mba. De opstand is overge slagen naar die garnizoenen van Santa Cruz, Potosi en Sucre. SAN FRANCISCO. De kiezers in de Amerikaanse staat Californië hebben een amendement op de grondwet van de staat goedgekeurd, waardoor de bestaande wetgeving tegen discriminatie op het gebied va-n de 'huisvesting ontkracht word-t en het de wetgevende macht va-n de staat Californië voortaan onmogelijk wordt gemaakt om wetsontwerpen togen discriminatie op dit gebied aan te nemen. Tante Gerdien had eens gezegd: „Je vader is een halve eeuw te laat geboren, kind. In 'het jaar 1900 zou hij een voortreffelijke familiepatrf- arch geweest zijn. In deze tijd zijn zulke mensen oaricatui-en". Goed, tante Gerdien ging met oom Lex naar het roerige Indië. waar hij zijn zaken had. Vijf jaar later was ze terug in Nederland, zo mogelijk nog dikker, dapper vechtend tegen haar verdriet om het verlies van oom Lex, die plotseling aan een tro pische ziekte overleden was, doch ook getroost, omdat ze er nog in ge slaagd was een vrij behoorlijk kapi taaltje mee te smokkelen uit het land van Soekarno, waar het leven der blanken in het algemeen en dat van de Nederlanders in 'het bijzonder zuur werd gemaakt. Maar tante Ger dien was iedereen te slim af ge weest. Misschien had oom Lex haar al op de hoogte gesteld van de na derende debacle voor de Nederland se zakenlieden, mogelijk was ze zelf tijdig tot die slotsom gekomen. In ieder geval had ae bij stukjes en beetjes de zaken van haar overleden man verkocht en met wat overgeble ven was. 'hield ze een vendutie. Het geld had ze, volgens de deviezen- voorschriften, moeten inleveren, maar een zakenrelatie van Lex, die nog over een zeewaardig schip be schikte. smokkelde haar en enkele andere Nederlanders met geld en waardevolle voorwerpen het land uit. Via Nieuw-Guinea bereikte ze het. vaderland weer. waar ze in ieder geval financieel onbezorgd kon lo ven. Al vrij spoedig slaagde ze erin een buis te kopen in Amsterdam en daar ging ze wonen, alle verzoeken van de familie afslaand, om bij een broer, zuster of zwager in te komen. (Wordt vervolgt) gevestigd. Nadat de heer Hoogen doorn in de zomer van 1914 zijn kan didaatsexamen had afgelegd en toen ook door het college van curatoren van de theologische hogeschool was beroepbaar verklaard in de Christe lijke Gereformeerde Kerken in Ne derland werd hij op 8 november van datzelfde jaar (1914) bevestigd als predikant van de Christelijke Gere formeerde Kerk van Zaandam. Daar na diende de jubilaris verdei" nog de Christelijke Gereformeerde Ker ken van Lis se (1917 tot 1921): Vlanr- dingen (1921 tot 1924); Bunschoten (1924 tot 1929); Zierikzee (1929 tot 1947) en tenslotte nog ruim vier jaar die van Steenwijk, vaar hem ïr.ot ingang van 1 februari 1952 op bijna zeventig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zij onv rtt ves tigde ds. Hoogendoorn zich metter woon te Apeldoorn en heeft tot hot najaar van 1956 nog vrij regelmatig preekbeurten vervuld. Toen in die bezettingsjaren de be volking van Zierikzee moest evaku- eren vertrok ds. Hoogendoorn naar Amsterdam en beeft toen ruim an derhalf jaar de Christelijke Gerefor meerde Kerk van Amsterdam-Oost gediend. Ingezonden mededeling De Constructa 100 Volauto- maat kóókt witte was - maar dan ook werkelijk op 100 graden Celsius, tien minuten lang. Ver dere sterke punten van de Constructa 100: extra droog- effect, geheel automatisch, alle wasprogramma's (ook voor wol) en een sterk hart voor een lang leven. Vraag nadere informatie of demonstratie bij uw Con structa handelaar of bij Con structa Nederland Voorlichtings centrum, Middenweg 233, Am sterdam, tel. 020-947484* KAN KOOKWAS KOKEN ingezonden mededeling SUM it. IK. 149®- Onlangs deed een Sunil was-team de was voor mevrouw J. M. Roodbeen, Troelstrastraat 16 te Moordrecht. "Ik wist niet dat mijn was toch nog witter kon zijn, "zei ze. "Maar ze hebben 't me laten zien. Nu begrijp ik wat ze bedoelen met: Sunil geeft hel hoogste wit". 2 Feuilleton door. HENK VAN HEESWIJK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7