JOHNSON president na één der grootste verkiezingen in de VS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Streven durend gericht op behoud van vrede Positie van agrariërs aanzienlijk beter Boliviaanse president ontvlucht liet land De Britse invoertoeslag van 15 procent Veeprijzen vertonen een dalende tendens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 november 1961 121ste jaargang No. 19G79 WAARIN OPGENOMEN 1797-188V REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee op expositie Stedeuspiegel NEW YORK, 4-11 President Lyndon B. Johnson werd woensdag in triomf naar het Witte Huis terug gezonden na een van de grootste verkiezingen in de Amerikaanse geschiedenis. Hij verpletterde zijn re publikeinse tegenstander, senator Barry Goldwater, onder een lawine van stemmen, die de enorme over winning in 1936 van president Franklin D. Roosevelt op gouverneur Alf Landon, zelfs nog in de schaduw stelde. De rechtse senator, gesteld voor een vernederende nederlaag, ver baasde het Amerikaanse volk door te weigeren dinsdagavond nog voor hij naar bed ging de voor de ver liezer gebruikelijke erkenning van zijn nederlaag af te leggen. De verwachting is thans, dat pre sident Johnson, die overweegt in de komende maanden een bezoek aan verschillende Westeuropese hoofd steden te brengen, zijn op een aard verschuiving gelijkende overwinning met volle kracht zal voortzetten met een campagne van persoonlijke di plomatie. In zijn volgende ambtster mijn van vier jaar zal hij zich daar bij gesteund weten door de, na deze verkiezingen nog groter geworden meerderheid der democraten in beide Huizen van het Congres. Op zün landgoed in Austin, Texas, waar de 56-jarige president de uit slag van de verkiezingen had afge wacht, getuigde hij woensdag nog maals van zijn streven naar het be houd van de vrede. „Ik zal alles doen wat ik kan om de wereldvrede te beverderen", aldus Lyndon B. John son, die zijn eigen landgenoten op- wekle „onze wonden te verbinden en -de gehele natie één te maken". „Im mers", zo zei hij, „er zijn veel meer zaken die ons verenigen dan ons ver delen". Onder de bijval van bijna vijfdui zend luid juichende toehoorders, ver- UTRECHT. 4-11. Aan de slechte gang van zaken in de veehouderij en de andere agrarische bedrijven is deze zomer een eind gekomen. De positie per bedrijf werd niet onaan zienlijk verstevigd dank zij de gun stige weersomstandigheden, die de groei van hot gewas bevorderden zodat voldoende ruwvoeder kon wor den gewonnen. Aldus de voorzitter van het Utreohts Landbouw Genoot schap, jhr. mr. W. H. de Beaufort, bij de opening van de algemene ver gadering van het U.L.G. die woens dag in Utrecht is gehouden. Hij zei, dat de agrariërs en met name de veehouderij, het gemengde bedrijf en de fruitteeït, verheugd en dankbaar mogen zijn over de afge lopen zomer. Een andere gunstige fastor is volgens hem, het betere evenwicht dat is onitstaan tussen vraag en aanbod op de zuivelmarkt, waardoor de reële opbrengst per ki logram melk vermoedelijk boven de richtprijs van 31 cent zal komen te liggen. Ook de situatie op de vee- en vleesmarkt is aanzienlijk verbe terd. Over de plannen om voor de uit voering van strukturele maatregelen de provinciale voorlichtingsraden in te schakelen zei j(hr. de Beaufort, dat een dergelijke maatregel nuttiig kan zijn wanneer de samenstelling van de provinciale raad voor de be drijfsontwikkeling althans zodanig wordt, dat het ambtelijk apparaat het bedrijfsleven niet kan overstem men. Ten aanzien van de ontwikkelin gen in de E.E.G. merkte 'hij op, dat hij soms de indruk heeft dat de Ne derlandse regering zich wat al te veel achter de E.E.G. verschuilt wan- meer het gaat om de vaststelling van de richtprijzen. Groot en snel vliegtuig LONDEN, 4-11. De „British Over seas Airways Corporation" (BOAC) zal op 1 april 1965 op de transatlan tische lijnen straal verkeersvliegtui gen van het type „Super VC 10" in dienst nemen. De toestellen kunnen 139 passagiers vervoeren en een snelheid van ongeveer 1000 kilome ter per uur bereiken. De ..Super VC 10" wordt het eerst op de lijn Lon don-New York-Bermuda in gebruik genomen. FINANCIËN EN ECONOMIE LONDEN. 4-11. De Britse onder minister van buitenlandse handel, Edward Redhead, heeft woensdag op een persconferentie in Glasgow ge zegd dat de Britse invoertoeslag van vijftien procent vermoedelijk tot ver in het komende voorjaar van kracht zal bleven. Andere regeringsfunctio narissen hadden al te kennen gege ven dat de toeslag eerst verlaagd zal worden en dan pas afgeschaft. De Britse minister van economi sche zaken, George Brown, heeft in het Lagerhuis verklaard dat de Brit se redering van plan is dc fiscale te gemoetkoming aan de exporteurs blijvend te maken. In totaal zal dit ongeveer 70 miljoen pond vergen. ff ij deelde voorts mee dat plannen bestaan voor de overneming van hel grootste deel van do staalindustrie zodra dit uitvoerbaar is. Politieke waarnemers leiden hieruit af dal niet alle staalondernemingen genationa liseerd zullen worden. De minister ste adviseurs over de buitenlandse politiek zal plegen. Gp het program ma zouden staan bezoeken aan Pa rijs, Rome en Bonn, en mogelijk ook aan Londen, terwijl de piesident te vens de deur zou openhouden voor een ontmoeting, op een tijdstip in het volgend jaar, met de nieuwe Sowjetpremier, Alexei Kosygin, als tenminste tevoren een basis voor een l\a politieke omwenteling volgde Johnson: „Ik besef, dat het meer is dan een overwinning van een partij of een persoon. Het is een huldebetoon aan het programma, dat werd ingezet door wijlen onze ge liefde president John Kennedy, een programma dat hij bezig was uit te voeren totdat hij van ons werd weggenomen". „Mandaat voor eenheid" Johnson wekte verder het gehele Amerikaanse volk op de wereld als één man tegemoet te treden. Het resultaat der verkiezing noemde hij „een mandaat voor eenheid, voor een regering die geen speciale belangen dient, geen zakenregering, geen arbeidersregering". Terwijl hij zijn rede uitsprak, werd Johnson omringd door zijn vrouw. Lady Bird Johnson, zijn beide doch ters Lynda Bird en Luci, en de gou verneur van Texas, John B. Connal- ly en diens echtgenote, welke beide zoals bekend zich op 22 november vorig jaar in de auto van president Kennedy bevonden, toen deze werd vermoord. Gouverneur Connally be hield bij de gouverneursverkiezingen van dinsdag zijn zetel. Contact met Russen? Het tijdstip, waarop de president zijn buitenlandse reis zal gaan on dernemen, zal afhangen van het re sultaat van het overleg, dat hij in de komende weken met zijn voornaam- LA PAZ, 4-11. De Boliviaanse pre sident, Victor Paz Estenssoro. is met zijn naaste medewerkers woensdag in een kogelvrije auto gevlucht, naar men aanneemt naar Peru, zo heelt het Boliviaanse radiostation Radio Continental bekendgemaakt. De officiële radio is uit de lucht. Het presidentiële paleis is op bevel van generaal Andia, legerbevelheb ber, bezet. De voornaamste politie afdeling in de hoofdstad heeft zich achter de opstand geschaard. President Estenssoro vluchtte twee uur voordat een bestand met de op standige --militairen zou aflopen. De leiders van de opstandelingen had den gedreigd naar La Paz te zullen oprukken wanneer de president voor afloop van het bestand niet zou al treden. De regering zei dinsdagavond dat de vice-president, generaal Ortuno. Om Europese politieke samenwerking BONN, 4-11. De ambassadeurs van de Bondsrepubliek Duitsland hebben woensdagmiddag de voorstellen van bondskanselier Erhard voor een Eu- ropese politieke samenwerking over handigd aan de regeringen van de vijf andere landen van de Europese gemeenschappen. In Den Haag stelde ambassadeur dr. H. Berger de voorstellen ter hand van de secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. S. J. baton van Tuyll van Se- rcoskerken. Uit Bonn wordt gemeld dat van daag (donderdag) de bijzonderheden over het Duitse initiatief voor een politieke gemeenschap zullen worden bekendgemaakt. Levenslang voor moord op taxichauffeur HAMBURG, 4-11. - Een 25-jarige monteur is woensdag door een recht bank in Hamburg veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf en dwang arbeid wegens hel vermoorden van een taxichauffeur. Vijftienduizend taxi's uit het ge hele land waren onlangs naar Ham burg gereden om bij de begrafenis van de chauffeur aanwezig te zijn. Na de tweede wereldoorlog zijn 180 taxibestuurders tengevolge van roof moorden om het leven gekomen. Ve len willen dat de in 1949 afgeschafte doodstraf weer wordt ingevoerd. Het is echter onwaarschijnlijk dat de hiervoor in het parlement noodzake lijke meerderheid aanwezig is. aan het hoofd van de opstand stond. Toen president Estenssoro het pa leis verliet zag hij er slecht uit. De minister van binnenlandse zaken. Humboldt Barrero, die hem verge zelde, zei nors tegen verslaggevers: „wij gaan onze posities inspecteren". Militair bewind Estenssoro zei dal hij was ver dreven door „extremisten en com munisten". In eerdere berichten was gemeld dat het vliegtuig met de vluchtelin gen mogelijk in Arequipa in het zui den van Peru zou landen, maar na dat toestemming was gevraagd daar te landen, vloog het vliegtuig recht- streeks naar Lima. De gevluchte Boliviaanse president was onder meer vergezeld van zijn vrouw. In La Paz wordt vernomen dat een :icuw militair bewind tot stand is gekomen-in overeenstemming met de leiders, van het garnizoen van Cocha- bamba en vice-president generaal Barrientos. Laatstgenoemde vertoeft nog in Cochabamba, waar hij woens dagavond een grote betoging beeft geleid. Ingezonden mededeling GOED6^ Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. liet uitkomen dat maatschappijen die "h in hoofdzaak op machinebouw toeleggen buiten de nationalisatie- "kannen vallen. Hij zei van plan te zijn in overleg et werkgevers en werknemers een "ijfjarenplan op te stellen voor de economische ontwikkeling en alle economische activiteiten van de Brit se regering. Alle aspecten van het overheids beleid zullen gericht zijn op hel uit de weg :*uimen van de economische moeilijkheden en hel scheppen van gunstige „voorwaarden voor de eco- penvsebe xpansie en dc uitvoering van het plan. aldus minister Brown. STRAATSBURG. De nieuwe Brit se Labour-regering zit deze week in Straat-burg in de Europese beklaag denbank wegens haar economische noodmaa tregelen. Belgische „Ver. voor wetenschappelijke spelling' BRUSSEL,. 4-11. - De „Vereniging voor wetenschappelijke spel ling" heeft na een algemene vergadering in Brussel, een toelichting gegeven op een programma voor de wijziging van de spelling van het Nederlands. De vereniging, die driehonderd Vlaamse en Neder landse leden telt en het vorig jaar is opgericht, streeft naar een ver eenvoudiging van de spelling en gelijkmaking ervan in België en Nederland. Zij heeft ernstige kritiek op het werk van de officiële Belgisch-Nederlandse spellingscommissie. De vereniging wil onder meer de letters -d- en -b- aan het einde van een woord vervangen door -t- en -p-, zoals ik vint, ik hep, een hoet. -Dd- en -tt- in werkwoordsvormen en in woorden zoals breedte en grootte zouden moeten worden herleid door een enkele -d- of -t-: hy anlwoorde, bij prate, de brete. De tekens -ie- en -y- in open lettergrepen zouden door -i- moeten worden vervangen: diren, gitcr, kursivc, fisike, julli, di en kni. -IJ- en -au- als tweeklank moeten naar dc mening van de vereni ging worden afgeschaft. In dc plaats daarvan zouden moeten komen -ei- en -ou-: reiden, lou (i.p.v. lauw). Verder dienen -aai-, -ooi- en -oei- te worden vervangen door -aaj-, -ooj- en -ocj- en -aaie-, -ooie- en -oeie- door -aje-, -oje- cn -ocje-: zajen, ma jen, hojen. Het afschaffen van letters, die geen rol spelen bjj de uitspraak, wordt eveneens voorgesteld: de -n- in bessenjam, -s- in dorpsschool, -u- in nieuw en leeuw, -w- in lauw, de -h- in thuis cn thee, -b- in ambt en -w- in erwt: nicw, tuis, ert, lou en rou. ;prek tussen beide staatslieden kan weiden gevonden. Wat de binnenlandse aangelegen heden betreft, heeft Johnson's over winning zijn kansen op succes bij hc-i Congres voor uitermate belang rijke aangelegenheden, zoals o.a. de gezondheidszorg voor bejaarden en een versnelde bestrijding van de ar moe, doen toenemen. Boven de democratische kandidaat Lyndon B. Johnson met naast hem senator Hubert Humphrey, die door de democratische overuvinning vice-president is geworden. - Onder de republikeinse ka.ndidaat Barry Culdwaier met links naam hem William Miller, de verliezers bij deze zeer belangrijke verkiezingen. UTRECHT, 4-11. Zowel op de rundivee- als op die varkensmariet hebben de prijzen de afgelopen twee weken efen dalende tendens te zien gegeven. Op d'e runidveemarkt waren de aanvoeren ook iets lager. De voorzitter van Ihet Produikt- schap voor Vee en Vlees, mr. F. G. van Dijk, zei op de openbare verga dering van 'het Prodiïktsdhap in Utrecht, dat de iets flauwere ont wikkeling misschien toegeschreven moet worden aan d'e afwachtende houding die de handel 'heeft ingeno men in verband met ihet in werking treden van de E.E.G.-regeling voor rundvlees op 1 november. Volgens d'e 'beschikbare gegevens ligt de rundveeprij's nog 8 cent boven de oriëntatieprijs. Op de varkensmarkit zijn de aan voeren ruim. De prijzen daalden de afgelopen twee weken met tien cent, In verband hiermee is de overname prijs voor bacon varkens verlaagd van f 2,60 tot f 2,53 per kilogram geslacht gewicht. Ook de onderde len zijn goedkoper geworden. Mr. van Dij'k zei, dat in Europa een stijgende aanvoer wordt ver wacht. Het aanbod zal in het komen de winterhalfjaar waarschijnlijk 300.000 ton groter zijn dan in de af gelopen winter. Ook voor Nederland wijst de prognose van de d'ekkdngs- cijfers op een grotere aanvoer. Mr. van Dijk is niet optimistisch over de mogelijkheid, de afzet binnen dé E. E.G. op te voeren. Het Produktschap zal nagaan, op welke wijze de export naar derde landen kan worden ver- rüdmd. Op de vergadering deelde mr. van Dijk nog mee, dat ter bevordering van een juiste weergave van de mark'tnöteringen, adviescommissies zullen worden ingesteld. De markt- directeuren zullen hieraan hun me dewerking verlenen, terwijl in de commissies ook vertegenwoordigers zitting zullen hebben van producen ten. handel en slagers. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's i Wees verstandiger dan an- -I deren, maar zeg het hun niet. V/AT UQT PE BIL 7" HET WEEROVERZICHT DE BILT, 5-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De oostelijke wind in ons land is sinds woensdag aanmerkelijk af genomen doordat een zwakke rug van hogedruk, die een uitloper vormt van een hogedrukgebied ten westen van Schotland, hel noorden van het land bereikte. De wind werd in het noorden reeds veranderlijk. Tijdens opklaringen daalde de temperatuur daar vannacht plaatselijk tot twee graden onder nul, waarbij tevens mist ontstond. Ter weerszijden van de rug van hogedruk bevinden zich storingen. In het zuiden bereikte een vrij diepe depressie Spanje: deze koerst verder naar de Middellandse Zee. In het noorden ontstond bij IJsland een nieuwe storing die naar Scandinavië trekt. Deze storing zal de wind op de Noordzee doen toene men uit noordwestelijke richting. In het noorden van ons land kan de wind onder invloed hiervan westelijk worden. In het zuiden zal de wind zwak en veranderlijk zijn. Vannacht kan plaatselijk nachtvorst voorko men. De regenkansen blijven nog klein. Zwakke wind Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met tijdelijk bewolking of mist, maar ook plaatselijk opkla ringen; overwegend zwakke wind; vannacht plaatselijk nachtvorst, mor genmiddag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 6 nov. Zon op 7.44, onder 17.03. Maan op 9.53, onder 18.17. Eerste kwartier: 12 nov. te 13.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 nov. 4.22 v.m. 16.33 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 nov. 4.01 v.m. 16.13 n.m. Springtij: 6 nov. Eerste Kamer akkoord met Schclde-Rijnverdrag DEN HAAG, 3-11. Uit het voorlo- prg verslag van de Eerste Kamer over het Schclde-Rijnverdrag blijkt, dat deze overeenkomst algemene in stemming gemiet. Vrijwel algemeen zijn de leden er kentelijk voor degenen, die de over eenkomsten over de stop van Ter- naaien, het kanaal Terneuzen-Gent en de Schelde-Rijnverbinding grond vestten, wijlen ir. E. van Konijnen burg, wijlen prof. dr. F. C. Gcrrct- sen en J'hr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenboreh Stachouwer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1