EEN KAJAK IN GEMEENTEMUSEUM GAF GEHEIMEN PRIJS Boom viel aan Haamstede's Kloosterweg De Britse troonrede STAD EN EILAND Rode Kruis-hulp voor Zuid-Slavië Haagse experts «leden unieke vondst ZIERIKZEE, 3-11. In het gemeen temuseum alhier zijn gisteren (maan dag) enige vondsten gedaan die uniek kunnen werden genoemd. Dat bete kende voor twee Haagse conserva tors van het Museum voor Onder wijs in de residentie, de heren Th. G. Schenk en G. W. Nooter, dat zy niet voor niets naar Zierikzee waren gekomen. Hun werkzaamheden lig gen n.l. op het terrein van de vol kenkunde. De heer Nooter interes seert zich vooral voor de visserij en dat maakt zijn enthousiasme duide lijk voor de vondsten die hy maan dag deed in het museum, een vreug de waarin uiteraard ook de Zierik- zeese archivaris, de heer Postma, rij kelijk deelde. De gevonden voorwerpen,' drie in getal, kwamen voor de dag bij een onderzoek dat de heren instelden in de bekende Eskimo-kajak, het voor vele Zierikzeeënaars bekende en ge liefde ranke vaartuig dat al vele jaren een pronkstuk vormt van het museum. Voor het onderzoek was de kajak van zijn vertrouwde (hang) plaatsje van het plafond gehaald. De Eskimo-figuur werd er uit getild, zodat het mangat vrij kwam en het interieur van de kajak - „een zee- hondenjachtboot moeten we eigen lijk zeggen", aldus de heer Nooter - kon worden „doorgelicht". Eerder had „rammelen" met het bootje al doen vermoeden dat al het werk niet voor niets zou zijn. (Van onze redakteur) WESTHOEK. 2-11. Niemand zal er een boterham minder om eten (mis schien wordt er wel een boterham méér door gegeten), maar feit is dat de prachtige, zware populier, die ve le jaren (hoeveel jaren het beeld van de Kloosterweg te Haamstede beheerste, is gevallen. Gelijk bekend wordt de Klooster weg flink onderhanden genomen en verbreed, met het oog op het jaar lijks toenemend autoverkeer. De po pulier was een sta-in-'de-weg op het rijwielpad en moest in het kader van de nieuwe plannen verdwijnen. De boom was - toegegeven - wel waf lastig, maar het was een mooie boom en een idealist zou wellicht hebben durven hopen, dat men hem daarom zou sparen. Zo is het echter niet ge gaan. Maandagmorgen is de kolos (kort geleden had hij voor het laatst zijn gekleurde bladerendos afge schud) onder ihevig gekraak neerge- smakt. Kleiner gereedschap zal er snel brandhout van maken. Wat is één boom in het kader van het ge heel? Niet veel natuurlijk, maar „ergens" is de (gevallen) boom na tuurlijk een symptoom. Een symp toom van oen snel veranderende Westhoek, deel van een eiland, dat nog altijd geen overvloed aan loof hout heefit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Meisje in de rug gestoken SPORT- AMSTERDAM, 3-11. De 21-jarige O. L. S., inwoonster van een woon wagenkamp in Velsen, is in de Sint Antoniesbree9traait te Amsterdam met een mes in de rug gestoken. Zij is zwaar gewonid in 'hét Binnengast huis opgenomen. De politie heeft in verband hier mee de 47-jarige koopman H. K. uilt het regionale woonwagenkamp bij Leiden, diens 42-jarige echtgenote en zijn 21-jarige en 13-jarige zoons gearresteerd. GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke Stand en loop der bevolking over de maand oktober. Geboren: (29-9 te Zierikzee): An dree Banier, z. van B. de Haan en T. B rugmans; 1. Alida Dingena, d. van Louis A. Ahrends en Janna P. Bal; 11. Marinus Jacob, z. van M. van der Spek en M. C. Bevelnader; 16. Pieternella Wilhelmina, d. van W. Okkerse en H. C. Kik; 23. Remke Zoetje Maria, d. van D. L. Schaap en J. Th. Kraan; 30. Grietje Maatje, d. van S. Otte en G. de Bruin. Ingekomen: Gerardus Oomens en echtgenote uit Terneuzen; Adriana Platschorre, weduwe van A. Duin houwer uit Brouwershaven; Martha Kok-Klippel uit Zierikzee; Marinus J. Wisse en echtgenote uit Dordrecht Levina IJzelenberg (wed. Beun) uit Rotterdam; Pieter van den Broeke en gezin uit Breskens. Vertrokken: Johannes Pieter Han- se naar Ede; Jacob Duinhouwer en echtgenote naar Vlaardingen; Gijs- bert de Gruijter en gezin naar Gouda Kornelis Eerland en gezin naar Vlaardingen. Salaris kwam terecht in vuilnisemmer UTRECHT, 2-11. De 25-jarige Utrechtse ambtenaar A. A. H. Karsten zal deze maand waar schijnlijk met honderd gulden moeten rondkomen. Hij had zaterdag zijn salariszakje met 600 gulden op het dressoir ge- '.egd, zijn tweejarig zoontje de- Doneerde het in de pedaalem mer en die werd vervolgens weer in de vuilnisbak geleegd door zijn vrouw. Zodra de ambtenaar het geld miste waarschuwde hij de reinigings dienst. De vuilnisauto die in de straat van de ambtenaar dienst had gedaan, werd in zen aparte schuit leeggestort. Tot nu toe is na lang gegraaf nog maar één verfrommeld briefje van honderd tussen het afval gevonden. De iuhcud stelde bepaald niet teleur integendeel: die bestond uit enige voorwerpen waarvan in ons land geen enkel exemplaar aanwezig werd ge acht. Uit de exotische zee-honden- jachtboot kwamen n.l. twee harpoen- werpers (ongeschonden) en een houtje, eveneens ongeschonden, dat waarschijnlijk heeft dienst gedaan als peddelhouder. „Zeer de moeite waard en uniek voor ons land". Deze woorden van de Haagse expert zeggen voldoende over deze vondst op deze kille herfstmaandag in het Zierikzeese museum. De heer Schenk vertelde ons tus sen de onderzoekingswerkzaamheden door dat in Nederland slechts zes kajaks aanwezig zijn, n.1. in de mu sea van De Rijp. Hoorn, Enkhuizen, Hindelopen, Zierikzee en Holm op Ameland. De kajak van Zierikzee verkeert in uitstekende staat en heeft nu bovendien nog enige gehei men prijs gegeven die voor de stu die van de vroegere zeehonden)acht van groot belang kunnen zijn. De harpoenwerpers, platte houten voor werpen van ongeveer 60 cm lengte en enkele centimeters breed, dien den voor het afwerpen van de har poenen. Hoe de kajak uit Groenland in Zierikzee is terecht gekomen is nog altijd een raadsel. Intussen is weer eens aangetoond dat ook voorwer pen die al vele jaren een vertrouwd plaatsje hebben plotseling verrassin gen kunnen opleveren. VOETBAL Burgh A I-Kloetinge AI 13-0 Ondanks de handicap dat beide ploegen in dezelfde kleuren speelden, is de thuisclub geen moment in ge vaar geweest. Lustig combineerde de thuisclub er op 'los en als het op schieten aanlkwam, was er iemand aanwezig die deze kunst machtig was. De sporadische Kloetinge-aan- vallen liepen dood op de stevige Burgh-achterhoed'e waarbij keeper Boogert maar enige malen handelend op moesit treden. Al mét al is dit jaar de Burgh A-ploeg weer een grote kanshebber voor de bovenste plaats in haar afdeling. De treffers werden gemaakt door Rini Dijkman (1-0), Rini Dijkman (2-0), Kees Oos'üdijk uit een vrije trap (3-0), Hans Schoonaard (4-0), Puck Evertse (5-0). Na de rus't werd de serie vooribgezét door Rini Dijk man (6-0), Hans Schoonaard (7-0), Rini Dijkman (8-0 en 9-0), Hans Schoonaard (10-0 en 11-0), Kees Oosfcdijk in buitenspelpositie (12-0) en Rini Dijkman (13-0). Burgh II-S.V.O.W.K. I 5-1 Een hechte defensie vonden de Ouwerkerkers op hun weg naar het doelgebied van Burgh II. Rinus van Oeveren, Maarten Dijkman, Kees Bogerd en in laatste instantie keeper Kloosterman, vormden een blok waar de toch ook niet malse Ouwer kerkers niet doorheen kwamen. De voorhoede van Burgh heeft van de legio kansen echter maar een matig gebruik gemaakt. Voor de rust kon allereerst Leo Dijkman de score openen (1-0), al spoedig gevolgd door een daverend schot van M. Bakker (2-0). Ouwer- kerk trachtte wel wat in te lopen en kreeg daar alle kans toe, doch het geluk was zo aan de zijde van keeper Kloosterman, dat de' wit- zwarten er zich maar bij neerlegden. De Burgh-voorhoede opereerde bijna altijd over rechts en de voorzetten van M. Bakker waren zeer gevaar lijk. Een schouderbal van Leo Dijk man verdween achter keeper Buis 3-0) en toen pas kon v. d. Werf met een schuiver de Burgh-doelman pas seren (3-1). Na de thee kreeg debutant Jan Overbeke twee opgelegde kansen doch mogelijke zenuwen deden naast en over schieten. Enkele onvriende lijkheden werden gesmoord. Scheids rechter Dorst gaf even later op dracht aan keeper Buis zijn hoofd deksel (bivakmuts) af te zetten. Blootshoofds keepte deze verder en aan hem heeft de nederlaag niet ge legen. Een verre voorzet van M. Bakker verdween in de uiterste hoek (4-1). Het mooiste doelpunt maakte Leo Dijkman die een bal uit een voorzet met het hoofd inkopte (5-1). De nieuwe leiders van 'het Krem lin hebben zondag bevestigd dat de politiek ten aanzien van het westen geen verandering zal ondergaan. Aan hun ideologische tegenstanders in China schenken zij echter niet veel troost. LAATSTE NIEUWS LONDEN, 3-11. In de troonrede, die vandaag door koningin Elizabeth is voorgelezen, wordt een spoedige nationalisatie van de staalindustrie aangekondigd. Er zal ook zo spoedig mogelijk een commissie worden in gesteld voor de nationalisatie van de bouwgrond. Er zal een vrije parlementaire stemming worden gehouden over af schaffing van de doodstraf. De medische verzorging wordt weer geheel gratis. Er komt weer controle op de huren. De wetgeving aangaande de sociale verzekering wordt herzien. De uitkeringen wor den verhoogd. Engeland blijft de N.A.V.O. trouw en zal voorstellen doen betreffende het gemeenschappelijk gebruik van kernwapens. Engeland blijft zijn rol spelen in de Europese organisaties waarvan het deel uitmaakt en zal bovendien een nauwere Europese samenwer king nastreven. De regering zal alle pogingen in het werk stellen ter verdediging van het pond sterling. Zij zal vakver enigingen en werkgeversorganisaties verzoeken samen te werken bij de afschaffing van praktijken die scha delijk zijn voor de economische ont wikkeling. Sclieepvaartberichten Goeree, 27-11 van Pan Canal naar Ealtimore. Seinelloyd, 27-11 te Rotterdam. World Hill, 2-11 van Trincomalee naar Singapore. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor aanstaande zondag 8 november luidt: Vierde klasse G: Burgh-De Schut ters (half drie); SC Gastel-Zierikzee; DIVO-NVS; Nieuw Borgvliet-Kruis- land; Vosmeer-RKFC; Halsteren - Oude Molen. AFDELING ZEELAND Zondagcompetitie le klasse B: Zierikzee II-Dreischor I (half 3); Luctor I-Zonnemaire I (half 3); Kruiningen I-Renesse I (half 3); Robur I-Hansweertse Boys I; Pa trijzen I-Kwadendamme I. 2e klasse C: Zierikzee III-Drei- schor II (half 1); SVOWK I-Renesse II (half 3); Zonnemaire II-Burgh II (half 3). Zaterdagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 7 november luidt: le klasse: Wemeldinge I-MEVO I (3 uur 15, scheidsr. M. Linthout); Be ren I-Bruse Boys I (3 uur 15, scheids rechter J. Lauer); Spui I-Hoek I; Zaamslag I-Nieuwdorp I; AZW II- Kapelle I. 2e klasse A: Brouwershaven I-Se- rooskerke I (3 uur, scheidsr.- G. M. v. d. Wielen); Kloetinge II-Duive- land I (3 uur 15, scheidsr. K. Osinga); Wolfaartsdijk II-Wissenkerke I. 3e klasse A: Zeemeeuwen I-Zwalu- wen '61 I (3 uur 15, scheidsr. Th. Kramer); Bruse Boys II-Brouwers- haven II (3 uur 15, scheidsr. J. C. de Bilde). Juniorencompetitic Groep A IGoes A I-Zierikzee A I (3 uur 15, scheidsr. J. M. Roelof); Middelburg Al-Zeeland Sport AI; Vlissingen A I-Zeelandia A I. Groep A IV: Duiveland A I-Renesse A I (half 3, scheidsr. Th. Sies); Bruse Boys A I-Zierikzee A II (2 uur, sch.- rechter N. Speelman). Groep AVI: Goes A II-Nieuwdorp A I; Kloetinge A I-Volharding '32 A I; Wolfaartsdijk AI-Robur A I. Groep B IX: Zierikzee B II-Bruse Boys B I (2 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Zierikzee B I-Dreischor BI (2 uur, scheidsr. L. Verloo); SKNWK B I-MEVO B I (2 uur, scheidsr. J. M. Thierry). Groep BX: Brouwershaven BI- WIK B I (2 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wielen; Zwaluwen '61 B I-Burgh BI (2 uur, scheidsre. A. J. Dorst). zierikzee Stichting Schooitandverzorging In het afgelopen jaar kon de Stich ting Schooitandverzorging „Schou- wen-Duiveland" de werkzaamheden normaal verrichten. Aan alle scho len konden twee ronden worden af gewerkt. In het totaal deelnemende kinderen valt een lichte stijging te bespeuren (van 1625 naar 1683). Ver wacht wordt dat deze stijging zich nog verder zal voortzetten. De kos ten van de Stichting 'hebben over het verslagjaar per kind bedragen f 11,81. De „ivoren standaard" wordt gevoeld door de openbare lagere school in Sirjansland. Ontspanningsmiddag voot de bejaarden Zaterdagmiddag 7 november a.s. verzorgt de U.V.V. in de zaal van „Concordia" een ontspanningsmiddag voor bejaarden (aanvang half drie). Het kindercircus „Hoger op" uit Goes zul deze middag optreden. Met dit gezelschap dat ook in het buitenland veel succes oogstte kan het een prachtige middag worden. Alle be jaarden. U.V.V.-Sters en begunstigers zijn hartelijk welkom. Veilig Verkeers-cursus De afdeling Zierikzee van het Verbond voor Veilig verkeer is be gonnen met het geven van een ver- keerscursus vcor volwassenen. Het aantal cursisten is 56, hetgeen bevre digend is 'te noemen. De cursus wordt gegeven door adjudant Stegeman van de Rijkspolitie te Zierikzee, daar de heer J .Renshof dit najaar hiertoe niet meer in de gelegenheid is. Naar wij vernemen is het de be doeling om in het a.s. voorjaar bij voldoende deelname een tweede cursus te organiseren, burghsluis „Pres. Jan Leis" trok zeilsloep vlot BURGHSLUIS, 2-11. De beman ning van de „President Jan Leis" werd maaindagrrli'd'dalg omstreeks 13.30 opgetrommeld om uit te varen naar een in moeilijkheden verkerend scheepje vla'k bij hot strand van Wissenkerks bij Anna-Friso polder. Aidaar aangekomen bleek dat de zeilsloep van de Ouitward Bound ScJhocl uit Renesse aan dé grond zat en een gebroken roer had. De reddingboot kon kort genoeg bij de sloep komen om een tros over te gooien en spoedig was de boot vlet. Omstreeks 16.15 arriveerde de Leis met 'haar sleep in Burghslxiis. Achteraf gezien blijkt dat het zeil scheepje reeds vorige week op een oefen/tochtje aldaar aan de grond is gelopen. Er werd toen door de lei ding beslist dat gewacht zou worden ■^L>p wat hoger water om vlot te ko lder. Maandag was dit hogere tij aangebroken en 13 jongelui zijn aan boord gekropen waarop het gelukte vlot te 'komen. Het scheepje is ech ter overstag gegaan waarop het rota- brak en er weer een stranding volg de. De chauffeur van het busje die de 11 jongelui met hun twee-leiders naar Wissenlkerice 'had gebracht, sloeg toen alarm en waarschuwde de reddingboot. De reddingsactie stond dit keer o.'l.v. de machinlist A. Roon wegens afwezigheid van schipper Landegenlt. duiveland Oktober was nat De maand oktober 1964 was een natte maand', bekeken uit het oog punt van 'het K.N.M.I. te De Bilt, dat nu a'l meer dan 100 jaar de ge middelde hoeveelheid neerslag ken't, die iedere maand in ons land valt. In de oosthoek van het eiland, op het proefbedrijf „De Scheïdemonden" werd 116 mm regen afgetapt, terwijl hét maandgemilddéïde maar 77 mm bedraagt. En toch waren de eerste week en de laatste week van oktober droog. Deze 116 mm viel dus voor namelijk in 14 dagen, in het midden van de maand. De grootste hoeveel heid viel in het etmaal van 17 okto ber, nl. 21.5 mm. De voorafgaande Verplaatsing noordelijke magnetische pool OTTAWA, 3-11. - De noordelijke magnetische pool is in de laatste twee jaar 32 km naar het noorden en 6 km naar het oosten verschoven, zo hebben Canadese geleerden be kendgemaakt. De magnetische pool bevindt zich nu op het. zuidelijke punt van het eiland Bathurst, op naar schatting 2900 km ten noorden van Winnipeg/Manitoba. Voordrachtskunsteiiares Nel Oostliout naar India DEN HAAG, 3-11. De voordrachts kunstenares en actrice Nel Oosthout zal, ditmaal op uitnodiging van het Eucharistisch congres te Bombay, op maandag 9 november wederom voor een tournee naar India vertrekken. Op weg daarheen zal zij bovendien nog enige malen in Israël optreden. Haar reis is mede mogelijk ge maakt door het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen. VOETBAL mevo a i-Renesse ai 0-6 Hoewel de bezoekers een groot veldoverwicht hadden, slaagden zij er door goed verdedigen van MEVO, maar ook wel door slecht aanvallen van hen zelf, pas in de laatste secon den van de eerste helft in door Ver- jaal de leiding te nemen (0-1). In de tweede helft speelde de strijd zich voornamelijk af op de MEVO-helft. Voor de verdediging van de thuis- "club werd de druk op de duur te zwaar, zodat doelpunten niet konden uitblijven. Midvoor H. Simons wist nog driemaal de roos te treffen, ter wijl Moermond en C. Kooman ieder nog een doelpunt voor hun rekening namen (0-6). dag. 16 oktober, was dat 19.2 mm. op 24 oktober 14.5 mm, op 23 okto ber 13.3 mm, op 8 oktober 12 mm en op 10 oktober 11.8 mm. De gemiddelde minimum tempera tuur was 5 gr., de gemiddelde maxi mum temperatuur 12.6 graden C. nieuwerkerk Filmvoorstellingen De bekende Bio-ondememing Luxembourg geeft a.s. vrijdag 6 no vember alhier weer een drietal filmvoorstellingen in „Ons Dorps huis". Des middags wordt de film „De bende van de zwarte kat" ver toond en 's avonds zijn er twee voor stellingen achter elkaar. In de eerste voorstelling draait „De man, die Li berty Valance doodde", in de tweede Bert Haanstra's „Alleman", vooraf gegaan door „Delta Fase I". bruinisse Filmvoorstellingen A.s. zaterdag 7 november vertoont de Bio-onderneming Luxembourg alhier een drietal films in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Des mid dags draait de film „De bende van de zwarte kiït" en 's avonds zijn er twee voorstellingen. In de eerste wordt vertoond „De man, die Liber ty Valaneo doodde" en in de tweede de bekende rolprent van Bert Haan stra „Alleman", voorafgegaan door „Delta Fase I". Wandeltocht juniorenleden gymnastiekvereniging De juniorenleden van de gymnas tiekvereniging hielden zaterdag een 10 km. wandeltocht, door de polder Bruinisse. Deze 8-10 jarigen moes ten deze mars proef afleggen om in het bezit te komen van vaai'digheids- diploma J3. Een 12 km. tocht moest worden afgelegd door de leden van 10 jaar en ouder, om in het bezit fe komen van het vaardigheidsdiploma C. De ongeveer 60 deelneemsters volbrachten de proef uitstekend. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der rijkspolitie zijn nadei-e inlichtingen te bekomen over de volgende in de maand oktober 1964 gevonden, voorwerpen: een blauw gewatteerd nylon jack met capuchon, een zwarte damesportemonnaie, een wi'tte plastic damesbeurs, een rech ter bruine lederen want. een paar blauwe dameshandschoenen, een sohooletui met inhoud, een verzilverd bedelcollier, een hoofddoek, oen bruine portemonnaie, een wollen muts, een huissleutel, een beige tri cot dameshandschoen. Bruinisse zag toneel ten bate van NOVIB De zaterdagavond te Bruinisse ge houden toneelavond ten bate van de Novib was goed bezet. De avond werd geopend door mevr. van de Lirtde-Bezemer, met een welkomst woord aan alle belangstellenden. Mevrouw Hattenbach, presidente van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. zette daarop het doel van de NOVIB uiteen. Hoewel mevrouw Hatten bach 'het initiatief tot het houden van deze avónd had gehouden, wordt de NOVIB-aM'ie op Bruinisse, door alle vrouwenbonden gesteund. Het toneelstuk „Hard tegen hard", werd door de verschillende spelers uitstékend voor het voetlicht ge bracht. We schreven reeds eerder dat de beste 'krachten uit Bruinisse daarvoor waren aangetrokken. In de pauze gaven de Marjoli's, on'der wel'ke naam de dames Marja en Joke van de Linde optreden, en- kéle zeer 'goede nummertjes op hun guitaar, een muzi'kaal intermezzo dat veel succes had. Ook de gebruikelijke taart werd verloot en aan 'hét einde van de avond was het weer mevrouw van de Linde, 'die een slotwoord sprak en dank bracht aan allen die deze avond zo uitstekend hadden doen slagen. Mevr. Hattenbaah heeft op haar beurt weer mevr. van de Linde dank gébracht voor het vel'e werk, dat zij persoonlijk aan deze avond had be steed. sint philipsland Lezing over Japan voor N.C.V^B. Vrijdagavond 30 oktober sprak in hotel „De Druiventros" te Sint Phi- lipsland voor leden, huisgenoten en donateurs van de N.C.V.B.-afdeling professor D. A. de Vries, uit Lies hout bij Eindhoven, over Japan. Pro fessor De Vries vertelde eerst over de geschiedenis en cultuur van dit land en liet daarna met behulp van dia's zien wat hem tijdens zijn reis sterk had geïnteresseerd. Het waren voornamelijk plaatjes uit de omge ving van Tokio en Kioto, aangezien spreker daar het meest geweest was. Het was voor allen een boeiende en leerzame avond, waar van zeer ge noten werd. Ernstig gewonden bij verkeersongeval OUDERKERK A/D AMSTEL, 2-11. By een botsing tussen twee perso nenwagens en een vrachtauto op dc kruising van de Provincialewcg en de Langcdwarsweg te Ouderkerk aan de Amstel, zyn drie personen ernstig en één licth gewond. Ernstig gewond werden de heer N. Hoogendoorn uil Weesperkarspel en zijn twee kinderen. De heer H. Klein- veld uit Abcoude werd licht gewond. Het ongeluk werd - volgens de rijkspolitie - vermoedelijk veroor zaakt door onoplettend rijden van een vrachtwagenchauffeur uit Am sterdam. Deze zag niet bijtijds dat de heer Hoogendoorn zijn wagen had voorgesorteerd om linksaf te slaan. Toen hij de personenwagen plotse ling voor zich zag, raakte hij in pa niek, vergat te remmen of rechts te passeren en duwde de personenwa gen naar het linker weggedeelte. Daar naderde uit tegenovergestelde richting de heer Kleinveld, die een tweede botsing niet meer kon voor komen. De gewonden werden naar het O. L.V. gasthuis in Amsterdam ver voerd. Ingezonden mededeling GEZINSDOOS wdt een voordeel BESCHERM UW GEZIN! Het gevaarlijke jaargetijde Is aan gebroken. Verkoudheid en griep lig gen weer op de loer. Haal dus direct een 'ASPRO'-GEZINSDOOS in huis: 100 tabletten voor f2.40. Een veilig gevoel: nu altijd'ASPRO' bij de hand. Dag en nacht. Ook als apotheek en drogist gesloten zijn. 'ASPRO' - de betrouwbare pijn stiller met snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP vertrouw op 'ASPRO'GEZINSDOOS wat een voordeel! EEN HAAG, 2-11. In verband met de overstromingen in Zuidslavic zal het Nederlandse Rode Kruis cp vc-rzcek van de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève per eerste gelegenheid een party dekens en kindervoeding zenden naar zijn zusterorganisatie in dit land. Vanaf maandag (gisteren) is het speciale gironummer 777 opengesteld. Giften kunnen op dit nummer worden over gemaakt t n.v. het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag. Microfoons in ambassade Ver. Staten te Warschau WARSCHAU, 2-11. In het nieuwe gebouw van de Amerikaanse ambas sade in Warschau zijn verborgen mi crofoons gevonden, zo wordt van be trouwbare zijde vernomen. Verwacht wordt dat Washington hierover deze week een verklaring zal afleggen. Het gebouw is een jaar geleden voltooid. De ontdekking is enige tijd geleden al gedaan, maar men heeft vóór de verkiezingen niet officieel willen reageren. Toen enkele jaren geleden de fundering van het am bassadegebouw werd gelegd, heeft de Amerikaanse veiligheidsdienst ook al microfoons gevonden. DEN HAAG. Prinses Beatrix woonde maandagavond de voorstel ling bij van de film „Plantage Tama rinde" in het City Theater te Am sterdam. Ja, het gaat weer (min of meer) over de honger in de wereld, thans opnieuw in de belangstelling staande. Die honger is een heel ding en een onvoorstelbaar probleem, maar ge lukkig wordt er op vele fronten iets tegen gedaan. Daarom gaan ook overal (ook te Zierikzee en hier is het gebeurd) dames rond om zakjes op te halen, waarin men zyn gave kan doen voor de diverse projekten, die de Novib overal ter wereld in de ontwikkelingsgebieden onderhan den heeft. Zorgzame en op weer en wind geklede dames gaan de straat op, om. de zakjes op te halen en na tuurlijk komen die op één centraal punt terecht, waar wordt geteld. Dat tellen is feitelijk wel een opwekken de bezigheid. Het is de oogst ten slotte, die daar knisperend of rin kelend op de tafel ivordt uitgespreid. Bij recentelijk tellen was er één zakje dat de volle aandacht kreeg, om de verbluffende inhoud. Het woog niet zwaar dat zakje, maar er zat iets in. Bij opening rolde een cent op tafel. Eén cent, het tiende deel van een dubbeltje, het honderdste deel van een gulden. De cent heeft onder de tellers meer opzien ge baard, dan de tientjes, die er ook lussen zaten. Het is een ogenblik stil geworden en toen heeft men de cent bekeken, als teas het een curio siteit en ieder poogde zich de mens voor te stellen, die zich achter deze cent verschool. We mogen vurig hopen dat de ge ver geen grap heeft ivillen uithalen, want met het leed van anderen - ook al zijn ze dan ver weg en onbereik baar - spot men niet. Trouivens waprom zou men een grap veronder stellen? Het is waarschijnlijk „ern stig" bedoeld en dat is feitelijk nog veel erger. Onder ons leeft een mens, die een cent over heeft ter bestrij ding van onnoemelijk wereldleed. Een mens - zij het wellicht arm - die niettemin goed gevoed rondloopt en 's avonds in een warm bed kruipt. De cent - dat mag de gever dan wel weten - heeft de telvreugdc op die abond grondig bedorven, ook al was de opbrengst verder goed. Zo'n el lendige cent immers blijft in je han gen. Je prikkizeert er over, je ergert je, misschien wordt je wel woedend, maar baten doet het niet. Dc eent wordt geen honderd gulden en de schenkerzullen we nooit kennen. In het zakje zat één cent, Eén maar. als bijdrage uit een welvaartsland aan een wereld in nood. Dc gever is bedankt voor zijn offervaardigheid. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2