DE ZIERIKZEESCHE COURANT Felle protesten tegen invoerbeperkingen van Britse regering Saoedi-Arabië niet slecht met machtswisseling 1 De Gaulle bezoekt Polen Schoot passagier op piloten? Ex-premier Chroesjtsjov en „de muur" Nederlands landbouwbeleid in de E.E.G. Adenauer en Erhard De Ver. Naties Spoorwegongeluk in Oost-Duitsland f O De ramp op Stijgend aantal van zeer jeugdige moeders Bergen eisten hun tol ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 november 1964 121ste jaargang No. 19678 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Historische vondst in Zierikzees1 museum Rumoer in de E.V.A. Bewogen weerzien STRAATSBURG, 2-11. Woedende Scandinavische parlementsleden hebben maandag op een conferen tie van afgevaardigden uit de landen der E.V.A. (Europese Vrijhandels Associatie) fel geprotesteerd tegen de invoerbeperkingen van de Britse regering. De Britse delegatie waarin La- bourafgevaardigden en conservatie ven eendrachtig de noodmaatregelen van de nieuwe Labourregering ver dedigden, kreeg onverbloemd te ho ren dat de Britse politiek een scher pe vertrouwenscrisis in de E.V.A. heeft veroorzaakt. De Scandinavische afgevaardigden en ook hun Oostenrijkse en Zwitser se collega's nemen het de Britse re gering bijzonder kwalijk dat zij zon der enig overleg met haar partners in de E.V.A. haar besluiten heeft ge nomen. De secretaris-generaal van de vrijhandels associatie, de Brit Frank Figgures, heeft tevergeefs ge probeerd olie op de golven te stor ten. Hij wilde voorkomen dat de cri sis in de E.V.A. een der hoofdpunten van het economisch debat van de raadgevende vergadering van deze week zal worden en suggereerde dat men de zaak beter in eigen huis kan houden. Zweedse kritiek De Zweed Heckscher nam hierte gen scherp stelling. Hij wees op het feilt dat de Nederlandse afgevaardig de ir. Vos, die enige jaren econo misch rapporteur van de raadgeven de vergadering is geweest, nooit ge probeerd heeft feilen van de E.E.G. of een der E.E.G.-partners te ver doezelen. Heckscher was dan ook niet van plan zich aan het advies van Figgures ten aanzien van het debat in de grote raadgevende ver gadering te houden. Van Britse zijde is op de bijeenkomst betoogd, dat de andere E.V.A.-landen meer van de associatie hebben geprofiteerd dan Engeland. Hun uitvoer naar Groot- Brittannië is met 37 procent geste gen tegen een stijging van slechts 12 procent voor de Britse uitvoer naar het E.V.A.-gebied. Scandinavische sprekers stelden echter vast. dat dit op zichzelf nooit een reden kan zijn voor een manier van handelen die volgens hen duide lijk in strijd is met de geest van de vrijhandelsassociatie en samenwer king in een sfeer van vertrouwen. Feisal nieuwe koning LONDEN, 2-11. Feisa'l Ibn Abdoel Aziz, de 59-jarige nieuwe koning van Saoedi-Arabië, is zeer pro-wes ters. Als vertegenwoordiger van zijn land heeft hij veel gereisd en bijna elk Europees land, met uitzondering van de Sow jet-Unie en Polen, be zocht. Hij heeft de reputatie over een scherpzinnige en snelle geest te be- séhikken en een ulit9tekend ruiter te zijn. In de tweede wereldoorlog nam hij in San Francisco deel aan de confe rentie die het handvest der V.N. op stelde en hij was een (kleurige figuur als voornaamste vertegenwoordiger Ingezonden mededeling Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intermeubel - deurloo PARIJS. 3-11. Het Franse dagblad ..L'Aurore" verneemt dat president generaal Charles de Gaulle voorne mens is in 1965 een bezoek aan Po len te brengen, dat mogelijk tevens de inleiding zal vormen tot een reis naar Roemenië, Hongarije en Tsje- cho-Slowakije. Het Franse staats hoofd zou dan later eventueel een bezoek aan Sowjet-Rusland brengen. Een rechtbank in Stuttgart heeft hot proces tegen de Westduitse ver- keersdeskundige prof. Karl Leib- brand voor onbepaalde tijd verdaagd Hij staat voor de tweede maal te recht op beschuldiging van moord op 22 Italiaanse arbeiders tijdens de oorlog. WASHINGTON, 2-11.' Op 7 mei van dit jaar Stortte in Californië een vliegtuig van die Pacific Airlines neer. Vierenveertig mensen kwamen om. Het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart en de federale recherche, die een onderzoek hebben ingesteld, vermoeden dat het onge luk te wijten is aan een 27-jarige in woner van de Philippijnen, die in Reno (Nevada) speelschulden had ge maakt en de twee piloten van hët toestel heeft neergeschoten. Het vliegtuig was op weg van Reno naar San Francisco. Veulen voor regiment ZUIDLAREN, 2-11. Zaterdag a.s. wordt „Abe" ingelijfd bü het 44ste bataljon infanterie Johan Willem Friso. Dat gaat gebeuren in de Adolf van Nassau-kazerne in Zuidlaren. „Abe", een geschenk van de Stich ting Landbouvvbeurs Zuidlaarder- markt aan het 44ste bataljon, is een Fries stamboekveulen, dat nu nog van niets wetend in de wei dartelt, maar dat na zaterdag de zich (naar men hoopt) waardig gedragende mas cotte van het bataljon zal zijn. Omdat men in Zuidlaren de schen king van „Abe" ziet als een blijk van de goede verstandhouding tussen de militairen en de burgerij, wordt het .inlijven" van het veulen een hele plechtigheid. i HAMBURG, 2-11. De voormalige Russische leider Nikita Chroesj tsjov, heeft de oprichting van de muur in Bcrljjn in augustus 1961 gelast, maar was er zelf niet erg mee in zyn schik. Dit schrijft de vroegere hoofdtolk van de Westduitse ambassade in Moskou, Niko- 4 laus Ehlert, in het maandag verschenen nummer van het Westduitse tijdschrift „Der Spiegel". In het artikel heeft Ehlert het over geheime gesprekken tussen Chroesjtsjov en de toenmalige Westduitse ambassadeur Hans Kroll, drie maanden na de bouw van de muur. Kroll, wiens verhouding tot Chroesjtsjov bijzonder goed was, werd in 1962 teruggeroepen omdat zijn eigenmachtige onderhandelingen met de Russische premier niet met de toenmalige officiële politiek van de Westduitse regering overeenkwam. De gewezen ambassadeur, die zün land vier en een half jaar in Moskou heeft vertegenwoordigd, is van mening dat Bonn tijdens de zesjarige ambtstijd van Chroesj tsjov de gelegenheid heeft laten voorbijgaan, met Rusland tot een goede verstandhouding te komen, zo schrijft „Der Spiegel" in een inleiding tot het artikel van Ehlert. Op 7 november 1961 was het volgens Ehlert op de ontvangst in het Kremlin, ter gelegenheid van de viering van de oktobcr-revo- lutic, tot een langdurig gesprek gekomen tussen Chroesjtsjov en de ambassadeur. De Russische leider had op een vraag van Kroll met nadruk geantwoord, dat de muur op Russische wens was opgericht. Letterlijk had Chroesjtsjov verklaard, dat hij zich in deze aange legenheid niet achter de rug van Ulbricht wilde verschuilen, die daarvoor niet breed genoeg was. Toen Kroll er bij hem op aandrong, de muur toch te laten verwijderen, had Chroesjtsjov gezegd: „Het is erg vervelend. Dat geef ik toe". Maar hij voegde eraan toe dat de muur pas geslecht zou kunnen worden wanneer de Bondsrepu bliek „haar betrekkingen met dc D.D.R. genormaliseerd" had. Zo lang dat niet het geval werd zou dc muur nog groter worden. van zijn land bij de wereldorgani satie. In 1925 stond hij aan het hoofd van een veldtocht van 45.000 man die een einde maakte aan het be wind van Sjerif Hoessein van Makka. Ibn Saoed werd toen koning van ge heel Arabië. In de afgelopen jaren was het be wind beurtelings in handen van ko ningin Saoed en kroonprins Feisal maar sinds maart van dit jaar had Feisal als regent de feitelijke macht. Modern organisator Feisal, een moderne organisator, is in tegenstelling tot zijn verkwis tende broer, een zuinig mens. Saoed schonk zijn zonen reeds bii hun ge boorte een villa met personeel en twee Cadillacs. Voor schitterende paleizen en moskeeën besteedde hij miljoenen en op zijn reizen deelde hij kwistig horloges met zijn beeltoJf nis en grote fooien uit. |T Feisal heeft Slechts één vrouw. Zii-n zoons laat 'hij in Amerika'" stu deren. Een van hen heeft opdracht gekregen de bouw van een atoom- reactor voor de onitzillting van het zeewater in de 'buurt van Djeddaih voor te bereiden. Driehonderd Oostduitse gepensioneerden zijn in west-Duitsland aangekomen om voor het eerst sinds ruim drie jaar familieleden te bezoeken. Op de foto een bejaarde vrouw omhelst haar dochter na aankomst met de trein in Frankfort. DEN HAAG, 2-11. Er zijn nog vele belangrijke taken voor het Neder landse landbouwbeleid. A'l zijn wij door de E.E.G. in de möthodè van onze landbouwpolitiek beperkt, er is gezien de prestaties die tot nu toe door onze landbouw zijn geleverd alle reden om van de Nederlandse regering een maximale inspanning te vragen ten behoeve van de Ne derlandse landbouw. NEW YORK, 2-11. De bijzondere V.N.-commissie voor kolonisatie- aangelegenheden heeft maandag een resolutie aangenomen waarin Groot- Brittannië wordt verzocht direct stappen te nemen om de macht over te dragen aan het volk van Basoeto- land, Beetsjoeanaland en Swaziland. De resolutie werd aangenomen met 18 stemmen voor, geen stemmen te gen en vijf onthoudingen (Australië, Brittannië, Denemarken, Italië en de Verenigde Staten. De Britse afgevaardigde, Cecil King, noemde de resolutie, waarin ook wordt betreurd dat de Britse regering geen doelmatige maatrege len had getroffen om de Zuid-Afin- kaanse gebieden onafhankelijkheid te verlenen, „onevenwichtig en on werkelijk". BERLIJN, 2-11. Negen en dertig mensen zijn om het leven gekomen bij een spoorwegongeluk, dat zich zondag in Oost-Duitsland op het trajekt Bevlijn-Rostock bij het sta tion Langcnhagen heeft voorgedaan. Ruim 100 mensen werden gewond, voor een deel zwaar. De locomotief van een goederentrein, waarvan de machinist door een stopsein was ge reden, liep op een sneltrein. Vijf wagons van de sneltrein ontspoor den. De lamme en blinde In de Noordnigeriaanse handels stad Kano is een lamme bedelaar tot twee maanden gevangenisstraf veroodeeld. Hij had van een blinde collega geld gestolen. Tot zijn verde diging voerde hij aan dal een blinde niet zo dringend geld nodig heeft ah een lamme, omdat hij de vele schone dingen in de wereld toch niet ziel. Ons land zal op het door de E.E.G. te voeren beleid zoveel mogelijk in vloed moeten uitoefenen. Deze meningen staan in een nota „Nederlands landbouwbeleid in de E.E.G.", opgesteld door het secreta riaat van 'het Landbouwschap. Het stuk, bedoeld als discussienota, zal woensdag a.s. door het bestuur van het schap worden besproken. De nota 9telt dat een wedloop tus sen de E.E.G.-s'taiten bij die moderni sering van 'hun landbouw even ge vaarlijk kan zijn als de in de E.E.G. af te breken produktensteun .omdat er produktiëtoenemimg en marktbe- derf uit kunnen voortvloeien, die ons land ais exporteur onevenredig zwaar zouden treffen. Om dit te voorkomen zal van Brussel uit lei ding moeten worden gegeven aan de structuurpolitiek in de ruimste zin van het woord. TROUWE KLANT DELFT, 2-11. Zoals in sommi ge plaatsen de ooievaar elk jaar de lente aankondigt, is de meeuw Kees in Delft het be wijs dat de winter nadert. De grote zilverwitte meeuw komt nu al zeven jaar achtereen bij de vishandelaar J. Buschgens aan de Delfgauauseiueg te Delft in de wintermaanden zijn da gelijkse portie vis halen. Hij is Kees genoemd en dezer da gen is hij teruggekeerd. Van nu af aan krijgt hij weer even als vorige jaren elke dag zijn drie vissen. Als hij het niet genoeg vindt blijft hij zitten met de kop vragend in de rich ting van de winkel gewend. Kees is niet de beste, maar wel de trouwste klant van de viswinkel. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Die mordt benijd. J Die wel gedijt i WAT 1EQT DE BILT Droog weer Verwachting tot woensdagavond: Bewolkt en droog weer met plaatse lijk enkele opklaringen en voorna melijk gedurende de nacht en och tend hier en daar mist; matige tot zwakke in hoofdzaak noordoostelijke wind; weinig verandering in tempe ratuur. 4 nov.: Zon op 7.38, onder 17.09. Maan op 7.31, onder 17.31. 5 nov.: Zon op 7.42, onder 17.05. Maan op 8.43, onder 17.52. Nieuwe maan: 4 nov. te 8.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 nov. 3.15 v.m. 15.27 n.m. 5 nov. 3.52 v.m. 16.02 n.m. 15.11 n.m. 15.44 n.m. BONN, 2-11. Naar aanleiding van de kritiek, welke oud-bondskanselier Adenauer in een vraaggesprek met het blad „Bild" had geuit op de bin nen- en buitenlandse politiek van de regering-Erhard, die hjj o.m. ver weet de oorzaak te zijn van de ver koeling in de betrekkingen der bondsrepubliek met Frankrijk, is maandagmiddag de partijleiding der christen-democratische unie, waar van dr. Adenauer voorzitter is, op verzoek van bondskanselier Erhard bijeengekomen. Uit het na afloop van deze ver gadering uitgegeven communiqué blijkt, dat de kritiek van dr. Aden auer niet door de overige bestuurs leden van de c.d.u. en ook niet dooi de Beierse zusterpartij c.s.u. wordt gedeeld. Ook de Westduitse pers had reeds in voor dr. Adenauer on gunstige zin op diens uitlatingen ge reageerd. In het communiqué, dat mede door dr. Adenauer is goedgekeurd, wordt duidelijk verklaard, dat de c.d.u. eensgezind haar steun blijft geven aan de West-Duitse regering, wier buitenlandse politiek, met inbegrip van het bondgenootschap met Frank rijk, onveranderd zal blijven. Een delegatie van de Oostenrijk se communistische partij heeft het afgelopen weekeinde in Moskou be sprekingen gevoerd met een Russi sche afvaardiging onder leiding van de secretaris van het centrale comité, Soeslov. BROUWERSHAVEN: 4 nov. 2.53 v.m. 5 nov. 3.29 v.m. ^Springtij: 6 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De kleine storing uit Scandi navië, die maandag in ons land buien veroorzaakte, trok in de nacht van maandag op dinsdag over het zuid oosten van ons land en België. Van morgen was deze storing in noord- Frankrijk aangekomen. Aan de ach terzijde waaide de wind uit noord oost tot oost. Uit noord-Duitsland komen echter ook opklaringen voor. Bij west-Schotland handhaafde zich een krachtig hogedrukgebied. Een uitloper hiervan, die tot over Dene marken reikt, komt langzaam naar ons land. De oostelijke wind zal hier door afnemen. Tijdens opklaringen kan de temperatuur in de komende nacht tot om hel vriespunt dalen. Plaatselijk kan mist ontstaan. Het blijft echter droog weer met tijde lijke opklaringen. PALERMO. 2-11. Bij de stormen die zaterdag op Sicilië hebben ge woed, hebben 6 mensen het leven verloren. Er zijn 150 gewonden en honderden daklozen. De schade be loopt 300 miljoen gulden. Het industriegebied van Catania, het ontwikkeldste van Sicilië, is over een oppervlakte van 200.000 m2 ver woest. Meer dan 3.000 arbeiders zullen zeker 4 maanden niet kun nen werken. Ook de cilrusboomgaar- den hebben veel geleden. Vertegenwoordigers van de Sow- jet-Unie hebben dinsdag bij Phnom Penh een grote zending militair ma terieel overgedragen aan de rege ring van Cambodja. Het Cambod jaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek. prees de militaire hulp als eij 'bijdrage tot de onafhankelijkheid en neutraliteit van zijn land. In de afgelopen zomer zijn bij on gelukken in de Zwitserse bergen 95 mensen om het leven gekomen en enkele honderden gewond. Hét aan tal dodelijke ongelukken was twee maal zo groot als vorig jaar. Als voornaamste oorzaak wordt gezien de gii'ote warmte en het voortdurend groter wordende aantal beoefenaren van het alpinisme. UTRECHT, 2-11. Het aantal zeer jeugdige ongehuwde moeders dat bij een van de achttien bureaus van de Hendrik Pierson Vereniging (dc christelijke organisatie voor bijzon der maatschappelijk werk) hulp komt vragen, neemt toe. Uit het verslag over 1963 blijkt, dat de vereniging vorig jaar hulp bood aan 1467 moeders. Ongeveer de helft van hen ontving een intensieve sociale begeleiding. De leeftijden la gen in het algemeen lager dan in 1962. Zo was 49 procent van de hulp zoekenden nog geen 21 jaar (in 1962 was dat 38.3 procent), terwijl het percentage zeer jeugdigen (jonger dan zeventien jaar) toenam van 6 tot 9.5» Vier procent van de moeders was ouder dan 35 jaar. In 86 van de 127 gevallen waarin dc moeders besloten afstand Ie doen van hun kind, werd dit besluit na de geboorte ook gerealiseerd. Het jaarverslag van de vereniging spreekt in dit verband van een relatief zo wel als absoluut opmerkelijke stij ging. Afstand doen In veel gevallen is het afstand doen voor 't kind de beste oplossing. Het kan echter niet in een adoptief gezin worden geplaatst zolang dc moeder nog twijfelt en niet weet of ze het kind al dan niet zelf wil blij ven verzorgen. Op de conferentiemiddag van de Hendrik Pierson Vereniging in Utrecht zei niej. I. Alten, hoofd maatschappelijk werkster van de verêniging Kinderhulp, dat het kind dan wordt ondergebracht in een te huis, bij een verzorgend gezin of bij oen beroeps-pleeggezin. De moeder kan dan zelf voor het kind werken en het ook regelmatig bezoeken. Soms gaan er jaren overheen voor dat de definitieve beslissing valt over de toekomst van het kind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1