MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT VIETCONC BRENGT DE AMERIKANEN ZWARE SLAG TOE Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* Natuurgeweld treft Sicilië en Tunesië Spoorwegongeluk in Oost-Duitsland Felle verkiezingsaanval van Goldwater A.N.A.B. wil zes procent vakantietoeslag Door misverstand bij brand omgekomen Benzineprijs lager Meerderheid acht inkomensverbetering in 1965 niet mogelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maundii» 2 november 1961 121ste jaargang No. 19G77 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTI6 EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbuj 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Oclitman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Waterschap Schouwen-Duiveland voor zware lasten Weer «loden in Zuid-Vietnam Guerilla's overvallen belangrijke luchtmachtbasis BIEN HOA, 1-11. Guerülastrijders van de communistische Vietcong hebben -zondag de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-Vietnam een zware slag toegebracht. Zes man sneuvelden en 27 vliegtuigen werden buiten gevecht gesteld. Het aantal gewonden bedraagt 36. Zondagmorgen vroeg declen de guerülastrijders onverwachts een aanval op de belangrijke lucht machtbasis Bien Hoa, die op rond 20 km van Saigon ligt. Met mortier vuur beschoten zij de. aldaar gesta tioneerde Amerikaanse straalbom- menwerpers en het bij het vliegveld gelegen Amerikaanse kamp. Vier ge sneuvelden zijn Amerikaanse solda ten. Bij de gewonden zijn 31 Ameri kanen. De communisten deden daarna een tweede aanval en wel op het mili taire terrein van Tan Oeyen, een stad op 9 km ten noorden van Sai gon. Bij deze aanval met mortier granaten sneuvelde een Amerikaan se officier en werden een Ameri kaanse officier en 15 Zuidvietna- mese soldaten gewond. Nog niet eerder hebben de com munistische guerülastrijders een van de drie grote luchtmachtbasis in Zuid-Vietnam aangevallen, waar Amerikaanse straalvliegtuigen ge stationeerd zijn. De grote aanval van zondagmorgen vroeg viel samen met de herdenking van het feit dat een jaar geleden de regering van Ngo Diem ten val werd gebracht. Het mortiervuur op Bien Hoa werd in Saigon gehoord. De Amerikaanse generaal West- moorelarid zei dat het granaatvuur vijf B-57 Canberrastraalbommcn- werpers - in augustus na de eerste crisis in de Golf van Tonkin naar Zuid-Vietnam gebracht - had ver nield. acht andere toestellen van dit type zwaar had beschadigd en zeven licht. Ingezonden mededeling 'extra speling voorde doe-het-zelver Verkrijgbaar bij Nieuwe Booaerdstraat, Zierikzee Voorts werden drie Zuidvietna- mese jachtbommenwerpers van het type Skyraider zwaar beschadigd en vier Amerikaanse helikopters licht. De communisten gebruikten mor tiergranaten van Amerikaanse ma kelij die afkomstig zouden zijn uit de oorlog die destijds in Indo-China werd gevoerd. Een Amei'ikaanse of ficier schatte de schade op vijftien miljoen dollar. Het betrekkelijke geringe verlies aan doden en gewon den wordt toegeschreven aan de snelle evacuatie, waarmee meteen werd begonnen toen de eerste gra naten insloegen. Een Amerikaanse officier riskeerde zijn leven om te voorkomen dat er een lading bommen ontplofte. Hij kroop onder een brandende B-57 en spoot water op de lading bommen van het vliegtuig. In een verklaring van het Witte Iluis werd gezegd, dat president Johnson zondag met zyn voornaam ste adviseurs had gesproken over maatregelen om de „plaatselijke de fensie" in Zuid-Vietnam te verbete ren. In de verklaring wordt niet ge sproken over directe actie door de Verenigde Staten of door Zuid-Viet nam. Volgens Amerikaanse kringen denkt men op, het ogenblik niet aan uitbreiding van de oorlog tot Noord - Vietnam. Wervelstorm en stortregens PALERMO, 31-10. Een wervel storm heeft zaterdag huisgehouden aan de zuidelijke kust van Sicilië Hij richtte grote schade aan in Santa Crcce Camerina, een streek ten zui den van Kagusa, di edoor ongeveer zevenduizend mensen wordt be woond. Een honderdtal woningen liep zware schade op. Er zouden 50 ge wonden zijn en drie doden. De tornado kwam uit zee. Zij trok daarbij onder meer over de kust plaats Marina de Ragusa en be schadigde een aantal woningen. Hierbij werden twee mensen ge wond. Tunesië geteisterd PARIJS, 31-10. Tunesië is de af gelopen dagen geteisterd door stort regens, die overstromingen hebben veroorzaakt. TUNIS, 1-11. Volgens de eerste opgave zijn bij de overstromingen, die zich de laatste dagen in ver schillende gebieden van Tunesië Nieuwe woonwagenwet is ingediend DEN HAAG, 30-10. Teneinde te komen „tot een aanpassing van de woonwagenbewoners aan de geves tigde samenleving", heeft mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, de minister van maatschappelijk werk. bij de Tweede Kamer een ontwerp Woonwagenwet ingediend. De nieuwe wet geeft regels ter bevordering van het maatschappe lijk welzijn van de woonwagenbe volking in ons land, een aantal van ongeveer 20.000 personen omvat tend en beoogt de maatschappe lijke integratie van deze bevol kingsgroep. UTRECHT, 31-10. - De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (N.V.V.) gaat bij de vernieuwing van de dertien landbouw-c.a.o.'s pleiten voor verhoging van de vakantietoe slag tot zes procent, één loongebied voor alle c.a.o.'s, gelijke beloning voor de vrouwen en een spoedige verwerking van de huurcompensatie in de lonen. De Vakgroep Landbouw van de A.N.A.B., die vrijdag in Utrecht ver gaderde, is daarmee akkoord gegaan. Bij de komende loononderhandelin gen zal prioriteit worden gevraagd voor verbetering van de lonen. De door de afgevaardigde federaties voorgestelde percentages varieerden van 10 tot 20 procent, maar het vak groepsbestuur vond het nog te vroeg om over percentages te spreken. Vastgesteld werd, dat in elk geval naast de eventuele algemene moge lijkheden tot een loonsverhoging, ge streefd moet worden naar het inha len van de achterstand, die de land bouw nog altijd heeft met verge lijkbare bedrijfstakken. Ook wil de A.N.A.B. de 45-urige en vijfdaagse werkweek voor de ak kerbouw en daarmee vergelijkbare sectoren gaan voltooien. Voorts zal worden gestreefd naar verkorting van de arbeidstijd in de veehouderij etc., waarbij aandacht zal worden DEN HAAG. Anton Geesink, de wereld- en Olympische judo-kam pioen, zal hoogstwaarschijnlijk vrij dag 6 november in Nederland terug keren. Hij staat geboekt voor de K. L.M.-machine die 's morgens om half acht op Schiphol landt. Door de muur BERLIJN, 30-10. Ruim 20.000 Westberlijners zijn in de loop van vrijdag door de muur in Berlijn gegaan om verwanten in oost-Berlijn te bezoeken. Zoals bekend stelt een op 24 september van dit jaar geslo ten akkoord de bewoners van het westelijke stadsdeel in staat vier maal per jaar door de op 15 augustus 1961 ge bouwde muur naar het andere stadsdeel te gaan. De Oost- Duitsers hebben om een vlotte gang van zaken te verzekeren, de wegversperringen bij de doorlaatposten verwijderd. hebben voorgedaan, 28 mensen om gekomen, terwijl er nog zeven wor den vermist. Verscheidene steden zijn van de buitenwereld afgesloten. De materi ele schade is aanzienlijk. MIDDELBURG. Bij Kon. Besluit van 16 oktober 1964 is aan de heer P. V. M. Vercauteren, op zijn ver zoek, met ingang van 1 november 1964 eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Clinge, met dank voor de goede en langdurige diensten door hem als zodanig be wezen. ROSTOCK (Oost-Duitsland), 2-11. Bij een spoorwegongeluk dat zich zondagavond nabij het station Lang- hagen, aan de spoorlijn tussen Ber lijn en Rostock, in Oost-Duitsland, heeft voorgedaan, zijn achttien per sonen om het leven gekomen, terwij een honderdtal werd gewond. Een sneltrein kwam hier in bot sing met de locomotief van een goe derentrein, doordat de machinist door een stopsein was gereden. Als gevolg van de botsing ontspoorden vijf wagons van de passagierstrein. Er werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met reddingswerkzaamhe den. De gewonden zijn in ziekenhui zen in de omgeving van Langhagen opgenomen. COLUMBIA, 1-11. In een laatste verwoede poging om de blanken in het zuiden voor zich te winnen, heeft de republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Barry «ld water. zaterdag te Columbia, in zuid-Carolina, fellei* dan ooit de wet op de burgerrechten aangevallen, die hij „immoreel" noemde. Naar mijn mening, zo zei hij, moe ten wij noch een gescheiden, noch een geïntegreerde maatschappij ves tigen, maar blijven zorgen voor een vrije maatschappij. Voor de eerste maal werd een toespraak van Gold water door de televisiestations van dertien zuidelijke staten rechtstreeks uitgezonden. De republikeinse kan didaat vond, dat de staat zich niet moet mengen in de „privézaken van de mensen". Hij verklaarde gekant te zijn tegen discriminatie, maar te weten dat de ï'egering niet voor een duurzame oplossing kan zorgen. „Geen enkele wet kan iemand dwin gen van iemand te houden die hij niet mag. De enige oplossing ligt in het hart van de mensen", aldus Gold water, die verder nog meende, dat het kiezen van Johnson tot president „een nationale zelfmoord" zou bete kenen. Eerder op de dag had Goldwater in „zijn" stad Phoenix in Arizona voor een enthousiast gehoor aange kondigd, dat de verkiezingen van dinsdag „de grootste politieke ver- vernieuwing landbouw-c.a.o.'s: geschonken aan uitbreiding van de geheel vrye weekeinden. In het pak ket van verlangens komen ook voor wensen betreffende verhoging van toeslagen en dergelijke. Vakgroepssecretaris P. Schippers pleitte voorts voor een meer doel treffende controle op de naleving van het landbouwveiligheidsbesluit en de arbeidswetgeving. Kinderar beid is weliswaar niet meer het grootste probleem in de landbouw, maar de arbeid door derden (als bij verdienste) beschouwt de A.N.A.B. toch als een voor de landarbeiders- lonen nadelige factor. Als bond is er weinig tegen te doen, maar als de politie meer controle-ambtenaren in schakelt, zou het eu\'el wellicht kun nen worden bestreden. MUNTENDAM, 1-11. Zaterdag avond is door totnogtoe onbekende oorzaak brand uitgebroken in café de Vries te Muntendam. Dc 33-jari ge Heino de Vries kwam hierbij om het leven. De brand was na sluitingstijd op de bovenverdieping ontstaan. Het vuur greep snel om zioh heen en in een oogwenk stond de gehele ver dieping in lichterlaaie. Onder de vele toeschouwers bevond zich ook de Vries. Op het gerucht, dat zich nog een achtjarig meisje in het ge bouw zou bevinden, is hij door een raam binnengegaan. Het meisje was echter reeds in veiligheid gebracht en toen een ogenblik later naar de terugkomst van de Vries werd ge- infermeerd, werd geantwoord, dat deze zich weer tussen het publiek bevond. Dit bleek echter een jam merlijke vergissing. Toen de brand blust was trof de brandweer zijn verkoolde lichaam in het gebouw De bovenverdieping van het café brandde geheel uit. ook op de bene denverdieping ontstond zeer veel schade. rassing van deze eeuw" zullen ople veren. Als de journalisten uit het noordoosten (die vrijwel unaniem een grote overwinning voor Johnson hebben voorspeld) dinsdagavond de uitslagen zien binnenkomen, zullen ze hoe langer hoe meer verbijsterd raken, zo voorspelde hij. President Johnson intussen be schuldigde zaterdagavond zijn tegen stander van pogingen, de Ameri kaanse levenswijze met „radicale" denkbeelden omver te gooien. Op een democratische bijeenkomst in Madison Square Garden verklaarde Johnson, dat de republikeinen geen constructieve ideeën naar voren brengen, alleen maar met modder smijten". ROTTERDAM, 2-11. Voornamelijk als gevolg van de invoering van ge meenschappelijke buitenrechten voor aardolieprodukten zyn op 1 novem ber de prijzen van een aantal van deze produkten herzien, aldus een mededeling van Shell-Nederland. Voor auto-benzine normaal en su per vindt een verlaging plaats van 0,6 cent per liter. De prijs van petro leum voor verlichting en verwar ming, alsmede die voor tractorpetro- leum wordt verlaagd met een halve cent per liter. Voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doel einden, huisbrandolie I en II en dunne stookolie zullen de prijzen 30 cent per 100 liter hoger worden. Voor zwaardere stookoliën betekent het nieuwe buitentarief een prijsver hoging, variërend van f 2,20 per 1000 kg tot f 2,45 per 1000 liter, afhanke lijk van de kwaliteit. Meer dan een miljoen toeristen hebben dit jaar de Sowjet-Unie be zocht. De keuze van steden die be zocht kunnen worden, zal volgend jaar groter zijn. Dit werd door het Russische persbureau „Tas" bekend gemaakt. Geen overeenstemming in S.E.lï. DEN IIAAG, 30-10. Dc Sociaal- Economische Raad is er by het vast stellen van de tekst van het vijfde halfjaarlijkse economische rapport niet in geslaagd aan het kabinet een eenstemmige aanbeveling te doen over het in 1965 te voeren sociaal- economisch beleid. Het rapport bevat een analytisch gedeelte waarover geen verdeeldheid in de raad heerst. De raad is una niem van mening dat een beteuge ling der ovcrbcstcding tot stand moet worden gebracht met het oog op dc gewenste ontspanning op de arbeids markt en een herstel van het even wicht op de betalingsbalans. Hel verschil van inzicht uit zicTI over het tempo waarin die beteuge ling tot stand moet worden ge bracht. De meerderheid van de raad meent dat dit al in 1965 moet gebeuren. Een linderheid is van oordeel dat bet tot stand brengen van een her stel tussen middelen en bestedingen in 1965 niet mogelijk en niet wense lijk is. (De meerderheid van de raad betekent in dit geval: de werkgevers en hel merendeel der kroonleden; de minderheid: de werknemers en een enkel kroonlid). De meerderheid van de raad is verder van oordeel dat de loonont wikkeling in 1965 moet worden ge richt op handhaving van het reële inkomen der werknemers op het in 1964 bereikte niveau. Dc meerderheid acht een reële in komensverbetering in 1965 niet mo gelijk door het beslag uit hoofde van de r.eële verhoging van de A.O.W.- en A.VV.VV.-uitkeringcn, in verband met dc noodzaak de produktiesty- ging achter tc doen blyven by de trend. Dc minderheid meent dat toch Deze eerwaardige „2e hands auto's" vielen in Hamburg niet in de goed kope categorieën. Nog altijd vindI men in West-Duitsland een respec tabele kring van belangstellenden, die bereid zijn, voor het. verwerven van een „Oldtimer" diep in de beurs te tasten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Doet uw zaken grondig Maar kort en bondig. een verbetering van de reële lonen in 1965 mogelijk is. De meerderheid is van oordeél dat de in 1965 door contractsvernieuwing tot stand te brengen nominale loons verhoging zeer beperkt dient te zijn. De ministerraad meent dat voor 1965 een „normale" nominale loons verhoging mogelijk is. „De kleinst mogelijke meerder heid", zoals in het rapport staat, acht een verruiming van de differentiatie bij de loonvorming in de periode van grote schaarste op de arbeidsmarkt niet gewenst. „De grootst mogelijke minderheid" acht daarentegen een aanpassing der situatie aan het buitenland in de zin van grotere differentiatie wel ge wenst, zonder dat dit een verdere verhoging van het gemiddelde loon niveau t.o.v. dat van het buitenland tot gevolg mag hebben. Vooral van dc ondernemingsgewijze differentia tie moet dan gebruik worden ge maakt. Koudere nacht Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen en slechts op enkele plaatsen een bui, in hoofdzaak in de kustgebieden; koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag; matige, aan de kust aanvankelijk nu en dan krachtige wind ruimend van noord west naar noord tot noordoost. 3 nov. Zon op 7.38, onder 17.09. Maan op 6.19, onder 17.13. Nieuwe maan: 4 nov. te 8.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 nov. 2.35 v.m. 14.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 nov. 2.15 v.m. 14.34 n.m. Springtij: 6 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De vochtige lucht die dagen lang boven Nederland aanwezig was. is vandaag met noordwestelijke tot noordelijke winden verdreven en vervangen door aanzienlijk drogere lucht. In deze lucht zijn het komen de etmaal opklaringen te verwach ten en slechts in de kustgebieden op enkele plaatsen een bui. Samenhan gend met de opklaringen worden de minimumtemperaturen lager. In de middag blijft de temperatuur onge veer gelijk aan die van de afgelopen dagen. De weersverandering is ver oorzaakt door een kleine depressie, die via Scandinavië naar het zuiden bewoog en een krachtig hogedruk- gebied. dat van de oceaan naar Schotland trok. Daardoor wakkerde in het Noordzeegebied de noordelij ke wind aam en kwam de drogere lucht in beweging. ROTTERDAM. H.K.H. Prinses Margriet heefl in de Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis de bijeen komst bijgewoond die was belegd ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de gemeentelijke filiaal inrichting in Rotterdam van het Kon. Meteorologisch Instituut.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1