1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT TWEEDE KAMER VERWACHT HOGE POLITIEKE GOLVEN Verhoging A.O.W.-premies zelfstandigen Grotere bouwactiviteit eerste halfjaar Weer landingen in z.w.-Malakka Tweede Kamer sprak over ontgroening Kunnen computers menselijk denken Tandartsen zijn boos en teleurgesteld Concilie bespreekt tocli het huwelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 oktober 1961 121ste jaargang N'o. l9G7(i WAARIN OPGl NOMfcN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Junnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Toenemend waterverbruik op Schomven-Duiveland Wfig^old, collegegelden, belastingverlaging en A.O.W. DEN HAAG, 29-10. Voor Kerstmis zouden in de Tweede Kamer de po litieke «elven wel eens hoog kunnen gaan, aldus wordt in ingewijde Haag se kringen vernomen. Het weggeld, de verhoging van de collegegelden en de belastingverlaging, al of niet gekoppeld aan het A.O.VV.-sociaal minimum per 1 januari 1985, zullen, naar kan worden aangenomen, nog al wat controversiële standpunten aan het licht brengen. Voorts blyft de aandacht gespannen op de vol gende zetten van minister Toxopeus op het schaakbord van de Bijlmer meer, waar hij mat, maar daarom nog niet schaakmat wordt geacht. In enkele Kamerfracties is over verschillende der genoemde onder werpen nog geen overeenstemming bereikt. Tussen talrijke openbare commissievergaderingen door wordt in vele commissies en fracties be raadslaagd. Een der hete hangijzers is zonder twijfel het voorgestelde weggeld, dat vele vragen opwerpt. Er zijn voorstanders van een we genfonds, dat zoals de Deltawerken, geheel uit openbare middelen zou moeten worden gefinancierd. Lenin gen t.b.h. van oeververbindingen van dit fonds zouden .bestemmingsle ningen" op de normale voorwaarden van staatsleningen moeten zijn. De tegenzin tegen extra heffingen per voertuig voor de tijd van 15 jaar is in politieke kringen niet onaanzien lijk. Sommigen zien deze heffingen als een „profijtheffing", die niet in over eenstemming is met het nationale Vakbonden zijn legen compensatie UTRECHT, 29-10. Het overlegor gaan van de drie vakcentralen, het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, het Nederlands Katholiek Vakverbond en het Christelijk Na tionaal Vakverbond, heeft zich in een adres aan de leden van de Tweede Kamer uitgesproken tegen een compensatie voor de verhoging van de A.O.VV.-premies alleen aan de zelfstandigen. Niet alleen de zelfstandigen, maar alle werknemers krijgen de lasten te dragen van de voorgenomen verho ging van de A.O.W.- en A.W.W.- uitkeringen. aldus het adres. De drie vakcentralen hebben zich tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van een adres van de zes centrale organisaties van landbouw en middenstand, eveneens aan de Tweede Kamer. In dit adres stelden de zes organisaties, dat een compen satie voor de zelfstandigen noodza kelijk is. De drie vakcentralen zijn van me ning. dat de bijzondere zorg, die uit het adres van de zes organisaties spreekt voor de minst draagkrach- tigen onder de zelfstandigen, gelden moet voor alle lage inkomstentrek- kerc. ongeacht of zij zelfstandige of werknemer zijn. Het totaalbedrag, dat nu al dooi en voor de werknemers aan premies voor sociale verzekering wordt be taald, is aanmerkelijk hoger dan de huidige premielast voor de niet-loon- trekkenden. Met nadruk wijst het overlegor gaan erop, dat het een misvatting is te menen, dat een loonsverhoging ter compensatie van de premiever hoging, voor de werknemers wezen lijk een verlichting van de last van de sociale verzekering zou beteke nen. belang van een goed net van auto wegen. Tot dusver vloeiden de be lastingen, opgebracht door het weg verkeer, in de algemene middelen. Daaruit worden wegenbouw en -on derhoud thans gefinancierd. Velen achten de „profijtheffing" thans in consequent. Men acht deze heffing geen retributie, maar een gewone belasting. Daarom zouden de te ver wachten extra kosten van wegen bouw huns inziens uit de algemene middelen moeten komen. Men wenst bij voorkeur het beginsel van draag kracht te handhaven. Niet slechts deze heffing, maar cck bijvoorbeeld de kwestie van de Centuriontanks, de tarievenpolitiek van de P.T.T. en het afstoten van de draadomroep vinden allerminst algemene waardering. En dan is er neg het beleid rond de industrieker nen, waarvocr staatssecretaris Bak ker var. economische zaken neg „kern-examen" moet doen naast het rumoer rond de vcrtikale prijsbin dingen. Het genoemde complex van vraag stukken en moeilijkheden zou vol gens velen niet slechts hoge golven, maar zelfs wel eens een orkaantje kunnen verwekken. Weshalve nijver wordt gewerkt aan het opstellen van vloedplanken in de politieke dijken, in de vorm van amendementen, nota's voor wij ziging of moties. Een aanpak van de R.E.M.-zenders zodra de daartoe geëigende wette lijke maatregel getroffen is, zal wel licht wat eensgezinde olie op de gol ven werpen. Toeneming van aantal arbeiders op de werken JOHORE BAHROE (Zuid-Malakka), 29-10. Verscheidene gewapende In donesiërs in uniform zijn in zuid- wtsl-IVIalakka gevangen genomen na dat zij donderdagochtend vroeg met bc'en aan land waren gekomen, zo is officieel meegedeeld. Er was een gewapend treffen ge weest tussen militairen van de Ma leisische veiligheidsstrijdkrachten en leden van de geregelde Indonesische strijdkrachten. Er waren geen slacht offers gevallen. De toestand is „on der controle". Nabij Moear in Johore waren drie boten ontdekt en nog twee in Malakka. In augustus en september waren 254 Indonesiërs op Malakka geland. Van hen zijn 47 gedood en 133 ge vangen genomen. DEN HAAG, 28-10. Het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid heeft donderdag meegedeeld dat in het eerste halfjaar van 1964 de preduktie in de gebouwensector f 2.237 miljoen bedroeg. Dit is in lo pende prijzen f 912 miljoen meer dan in het eerste halfjaar van 1963. Van deze stijging ad f 912 miljoen kemt f 445 miljoen of 49 procent voor rekening van de woningbouw. De produktie in de woningbouw steeg van f 637 miljoen in het eerste halfjaar 1963, tot f 1.082 miljoen in de overeenkomstige periode van '64. De produktiecijfers geven aan, dat HILVERSUM. Minister-president Marijnen zal woensdagmorgen 4 no vember, tussen negen uur en half tien, voor Hilversum I commentaar leveren op de Amerikaanse verkie zingsuitslag. Ook verscheidene frac tievoorzitters in de Tweede Kamer hebben reeds toegezegd hun visie te geven. DEN HAAG, 29-10. De recente groentijd is, naar de mening van minister Scholten (justitie), niet van dien aard geweest dat er voor hem aanleiding bestaat om in te grijpen. „Er is voor mij in dit opzicht geen speciale taak", aldus de bewinds man. S5 TILBURG, 29-10. - Prof. dr. M. Euvve heeft in zjjn inaugurale >2 rede bij de aanvaarding van zjjn ambt van buitengewoon hoogleraar W in de methodologie van de automatische informatieverwerking aan V9 de Katholieke Hogeschool te Tilburg, de vraag opgeworpen of com puters kunnen denken. Deze kwestie wordt in vele boeken over automatisering behandeld en wordt door verschillende auteurs op uiteenlopende wijze benaderd. Men is het erover eens, dat de machine doorgaans wel in staat zal zijn de resultaten van het menselijk denken op te leveren, en dan zeer snel en zonder fouten. Een andere vraag is echter, of de computer daarbij de weg van het menselijk denkproces kan volgen, anders gezegd: dat denkproces zal kunnen stimuleren. Deze vraag grijpt diep in. Wjj weten lang niet alles van het men selijk denken. Toch hebben psychologische proefnemingen geleid tot de ontwikkeling van een programma, dat het menselijk denkproces simuleert, zü het op een wijze, die wel even doel denken aan de opvulling van een cirkel door een aantal vierkanten. Er zijn twee stromingen, die diametraal tegenover elkaar staan. De ene huldigt de opvatting, dat het menselijk brein biologisch en niet fysisch gezien mag worden. De andere richting meent, dat even als het principiële verschil tussen organische en anorganische chemie ruim een eeuw geleden is overwonnen, de ogenschijnlijk nog veel diepere kloof tussen het gebeuren in lichaam en geest eerlang even zeer zal worden overbrugd. in het eerste halfjaar van 1964 in de gebouwensectoren reeds 63 procent van het in het bouwprogramma ge raamde bedrag ad f 3.550 miljoen werd verwerkt. Het resultaat is me de een g'evolg van de verminderde overspanning en een toeneming van het aantal arbeiders op de werken. Van medio 1963 tot medio 1964 nam het aantal werknemers in de gebou wensectoren toe van 135.200 tot 144.200. Van deze toeneming ad 9.000 man, werkten er 4.800 in de woning bouw. In het eerste halfjaar van 1964 werd een begin gemaakt met de bouw van 53.081 woningen, tegen 43.060 in de overeenkomstige periode van 1963. Er kwamen 42.111 wonin gen gereed, ruim 12.000 woningen meer dan in het eerste halfjaar van 1963 (30.066). Van de 42.111 gereedgekomen wo ningen behoren er 16.262 tot de ca tegorie woningwetwoningen; 22.510 woningen werden gebouwd in op dracht van partikulieren. De groentijd kwam ter sprake in de openbare vergadering van de commissie voor justitie uit de Twee de Kamer. Bij de bespreking van o.m. de onderwerpen jeugdcrimina liteit en de zedenverwildering was het de socialist Daams die wees op enkele misstanden bij de laatste ont groeningsperiode. Hij stelde de vraag of deze ontsporingen niet al te ge makkelijk worden getolereerd. De heer Daams noemde het onbestaan baar, dat bij dezelfde ontsporingen van niet-studenten, niet zou worden ingegrepen. Hij was van oordeel, dat strenger en rigoureuzer tegen deze ontgroenings misstanden dient te worden opgetreden. De minister achtte dit niet nodig. ..De studentenmaatschappij reinigt zichzelf door eigen maatregelen en eigen tegen-maatregelen", aldus de bewindsman, DEN HAAG, 29-10. Er is teleur stelling en verontwaardiging gewekt in de kringen van de tandartsen en 'van anderen, die zich vcor de tand heelkundige verzorging van de jeugd en van de ziekenfondsverzekerden buitensporige moeite hebben gegeven en dit nog dagelijks doen. De beweringen van de voorzitter van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de heer C. Voorschotuitkering Zuivel fonds verhoogd DEN HAAG. 29-10. Het bestuur van 'het Produktschap voor Zuivel heeft besloten de voorschotuitkering uit het Zuivelfonds aan de veehou ders te verhogen met 50 cent per 100 kg. melk. Het bestuur heeft voorts de minis ter van landbouw en visserij geadvi seerd, het voorschot op de melk- prijstoeslag te verhogen met eenzelf de bedrag. Beide voorschotuitkeringen bedroe gen tot dusver resp. f 2,50 en f 4,30 per 100 kg. melk. AMSTERDAM. Op de voortgezette kunstveiling bij Mak van Waay te Amsterdam is een Jan Steen, „Markt scène bij een brug te Warmond" ge veild voor 49.000 gulden. Repatriëring Ambonezen DEN HAAG, 29-10. De minister van maatschappelijk werk, mevrouw J. F. Schouwenaar-Franssen, heeft in antwoord op een vraag van de va^te commissie voor maatschappe lijk werk uit de Tweede Kamer een overzicht gegeven van het aantal naar Indonesië gerepatrieerde Am bonezen. Dit aantal bedraagt in to taal 926 personen, waarvan 108 ge durende dit jaar, 647 in 1961 en 1962. en 171 in de periode 1952-1957. Over de ervaringen van de Ambo nezen, die naar hun land terugkeer den zijn geen gegevens beschik baar. Eén repatriant heeft verzocht met zijn gezin en schoonmoeder te mogen terugkeren. VATICAANSTAD, 29-10. Ondanks de mededeling van kardinaal Aga- gianian. dat niet mondeling over de geboorteregeling zou kunnen worden gediscussieerd, hebben donderdag toch vier concilievaders over dit on derwerp het woord gevraagd en ge kregen. Uit hun verklaringen en uit het applaus, dat zü kregen, biykt duidelijk, dat het Concilie inzake dit vraagstuk een geheel nieuwe weg gaat bewandelen, welke afwükt van het tot dusver gehuldigde standpunt in de kerk. Kardinaal Ruffini van Palermo opende, zoals gewoonlijk, de rij met oen felle aanval op hetgeen schema 13 over het huwelijk en de seksua liteit zegt. Hij zag daarin allerlei ge varen, welke variëren van abortus en huwelijksontrouw tot polygamie. Maar de drie volgende sprekers, de kardinalen Leger van Canada, Sue- nens van België en patriarch Maxi- mos IV Saigh van de Melchitische kerk, stelden zich allen achter het standpunt, dat niet de voortplanting de eerste en overheersende doelstel ling van het huwelijk is, maar dat hel voornaamste element van het huwelijk de wederzijdse liefde is. Kardinaal Ruffini vond hetgeen in schema 13 over huwelijk en seksua liteit wordt gezegd, noch duidelijk noch juist. TILBURG. Donderdagavond is de boerderij van de heer M. van Dies- sen. in de buurtschap Dc Brem in Berkel (N.B.) in vlammen opgegaan. De schade bedraagt ruim anderhalve ton. J. van Lienden, geuit in een eind september gehouden vergadering van een bi.' die bond aangesloten ziekert- fonds geven een onjuist beeld van de -feitelijke situatie en zijn in hoge mate kwetsend voor de maatschappij tot bevordering der tandheelkunde zelf en voor haar leden. Dit heeft de voorzitter van deze maatschappij de heer G. J. Boelen donderdagmorgen in een persconferentie in Den Haag gezegd. De heer Boelen stelde onder meer dat het verkorten van de termijn van schooltandverzorging van zes tot vier jaar in praktisch alle gevallen geen symptoon van een tekort aan tandartsen is. Dit in tegenstelling tot hetgeen de heer Van Lienden op gemerkt had. Jaarlijks voert de maatschappij voor tandheelkunde een enquête uit onder de diensten vcor schooltandverzorging om na te gaan of er vacatures in de bezetting zijn. Dan blijkt er een beperkt aan tal vacatures te zijn die in vele ge vallen in de loop van het jaar kun nen worden vervuld. Eind december berechting Rajakowitsj WENEN, 29-10. Dr. Erich Rajako witsj, die als medewerker van Adolf Eichmann in de oorlogsjaren in Ne derland als Jodenver volger op grote schaal werkzaam is geweest, zal zich van 28 december tot 7 januari in Wenen moeten verantwoorden voor een reeks oorlogsmisdaden. De uit gebreide dagvaarding tegen hem is voorbereid door de officier van jus titie dr. Kovacs. Kóningin en prinses bezoeken Londen DEN HAAG. 28-10. Koningin Ju- liana en prinses Christina zullen za terdag naar Londen vertrekken voor het reeds aangekondigde bezoek aan de tentoonstelling ..The orange and the rose", die van 22 oktober tot 13 december in het Victoria and Albert- museum wordt gehouden. De ten toonstelling geeft een beeld van de wederzijdse beïnvloeding van kunst en cultuur tussen Groot-Brittannië en Nederland tijdens de periode van 1600 tot 1750. Tijdens haar verblijf in Londen zal de koningin met prinses Chris tina logeren bij prinses Alice, gra vin van Athlone. Zuivelbewerkers A.N.A.B. willen vakantietoeslag van 6 procent UTRECHT. 29-10. De vakgroep zuivelbewerkers van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond heeft donderdag in Utrecht 89 voorstellen besproken die de afde lingen hadden ingediend met het oog op de onderhandelingen voor dc C.A.O.-1965 die op 1 april ingaat. Bij die onderhandelingen zal dc A.N.A.B. een verhoging van de va kantietoeslag voorstellen van 4 tol 6 procent van het totale brutoloon. Ook wil de bond het voor de werk nemers die dat wensen mogelijk ma ken, twee weken aaneengesloten va kantie te nemen. Een beeld van de brand aan boord van het 10.000 ton metende Indone sische vrachtschip „H.O.S. Tjokro Aminotoin de Amsterdamse haven. De gehele nacht is de brandweer bezig geweest het vuur in de lading copra te bestrijden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's J Prijs een paard na een maand i en een echtgenote na een jaar. V/AT ÏÏGT PE &ILT Rustig herfstweer Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met veel bewolking en op de meeste plaatsen mist; zwakke wind en weinig ver andering in temperatuur. 31 okt. Zon op 7.33. onder 17.14. Maan op 2.36, onder 16.24. 1 nov. Zon op 7.34, onder 17.12. Maan op 3.52, onder 16.41. 2 nov. Zon op 7.36, onder 17.10. Maan op 5.06, onder 16.56. Nieuwe maan: 4 nov. te 8.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 okt. 12.15 n.m. n.m. 1 nov. 0.57 v.m. 13.16 n.m. 2 nov. 1.47 v.m. 14.04 n.m. BROUWERSHAVEN 31 okt. 12.18 v.m. n.m. 1 nov. 2 nov. 0.45 v.m. 1.31 v.m. 13.13 n.m. 13.56 n.m. Doodtij: 30 okt. HET WEEROVERZICHT DE BIL. 30-10. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling ko men nog steeds geen veranderingen van betekenis voor. In west-Rusland handhaaft zich het hogedrukgebied. dat in geheel Europa rustig herfst weer veroorzaakt. Het gesloten wol kendek is nog omvangrijker gewor den en bedekt nu vrijwel geheel west-Europa. In ons land reikt de .bewolking tot ongeveer 1400 meter. Door de afschermende werking is de dagelijkse gang in de temperatuur zeer klein. Het verschil tussen de temperaturen 's nachts en de tem peraturen overdag bedraagt hoog stens drie graden. De mist is in dc afgelopen nacht toegenomen. Het komende etmaal zal er op nieuw weinig wind zijn en zal zich op de meeste plaatsen mist handha ven. Er kan ook wat motregen voor komen. DOETINCHEM. De 9-jarige W. E. uit Doetinchem is. nadat hij zijn zusje naar de huishoudschool had gebracht, op weg naar huis op de fiets door een achterop komende melkwagen gegrepen en zodanig ver wond, dat hij korte tijd later in hel ziekenhuis overleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1