DE ZIERIKZEESCHE COURANT De voorgestelde verlaging van inkomsten- en loonbelasting Amerikanen sturen ruimtevoertuig naar planeet Mars Ned. volk aanvaardt strijdkrachten, zij het niet blijmoedig C Engeland wil rood-China in Ver. Naties Goes heeft nieuw ziekenhuis NADER BERAAD INDUSTRIËLE SPREIDINGSBELEID ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 nklobrr 1964 121ste jaargang No. 19G75 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikicee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Suc'cesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per sfuk. In dit nummer: Bunkers verdwenen uit de duinen TWEEDE KAMER DEN HAAG, 28-10. De vaste com missie voor financiën van de Tweede Kamer heeft haar voorlopig ver slag uitgebracht over het wetsont werp tot verlaging van de inkom sten- en van de loonbelasting. Van vele z(jden juichte men het doel, dat de regering met het wetsontwerp beoogde, namelük verlaging van de belastingdruk, toe. Vele leden ver klaarden zich akkoord met het stre ven het peil van de overheidsuitga ven te doen achterblijven bU de groei van het nationale inkomen. Vele andere leden zouden gaarne van de minister van financiën, dr. H. J. Witteveen en diens staatsse cretaris, dr. W. H. van den Berge, vernemen in hoeverre het ook in werkelijkheid gelukt is deze doel-» stelling te realiseren. Zij vroegen in verband met onder meer het voor gestelde weggeld of dit niet gezien moet worden als een aanwijzing voor een verdergaande stijging van de uit gaven en tevens voor de grotere ur gentie van tal van nu nog onbevre digd blijvende behoeften in de over heidssector. Deze leden vragen of de regering de nu gemaakte keuze voor zich zelf heeft gefundeerd, dan wel of deze uitsluitend berust op by de kabi netsformatie gemaakte afspraken. Ook zouden zij meer willen weten omtrent de mogelijkheden om meer dan tot nu toe op de kapitaalmarkt te lenen. Vele leden wezen er op, dat bij de laatste belangrijke tariefswijziging in 1961 verklaard moest worden, dat geen volledige aanpassing als gevolg van de progressie plaats vond. Reeds bij onmiddellijke aanpassing van de Ingezonden mededeling tarieven zou huns inziens al sprake zijn van een achterblijven, dat nu een dubbel onaangename kant krijgt. Gevolgen inflatoire ontwikkeling Vele andere leden daarentegen vroegen of het nu wel juist is een bedrag van 330 miljoen gulden, dat als voor belastingverlaging beschik bare ruimte berekend werd op grond van de geschatte stijging van het no minale nationale inkomen in 1964 als zodanig te bestemmen. Het is hen niet .direct duidelijk waarom de ge volgen van een inflatoire ontwikke ling nog eens moeten worden door gegeven aan de consument. Verschillende leden vragen of en zo ja in hoeverre de voorgestelde verlaging in overeenstemming is met het Akkoord van Wassenaar. Zij vra gen waarom niet eveneens voor de periode 1959-1963 rekening is ge houden met de stijging van het na tionale inkomen. Zij zouden het voorts niet onjuist achten wanneer bovendien rekening werd gehouden met de reeds gecalculeerde prijs stijging in 1965. En zij vragen of de bewindslieden bereid zijn toe te zeg gen dat daar vóór 1 januari 1967 als nog rekening mee zal worden ge houden. Verschillende andere leden vragen of er toch niet sprake is van een ge leidelijke verzwaring van de belas tingdruk. Van een werkelijke belas tingverlaging is volgens hen eerst sprake wanneer een aanpassing ver kregen wordt niet alleen aan de no minale en reële inkomensstijgingen in de periode 1961 tot 1964, maar ook in de periode 1964 tot en met 1967. Vele leden uit de vaste commissie voor financiën verklaarden een ver vroegde invoering van de belasting verlagingen wenselijk te achten. Zy zouden graag zien, dat op zo kort mogelijke termijn zekerheid wordt verkregen over een invoering uiter lijk op 1 juli 19G5. GOED Alleen de rijpste, de fijnste,de mooiste groenten zijn goed genoeg voor gezonde California groentesoep CAPE KENNEDY, 28-10. Volgende week willen de Amerikanen een on bemand ruimtevoertuig lanceren in de richting van de planeet Mars. Het is een reis van 560 miljoen km, die negen maanden zal duren. Het voer tuig is drie meter hoog en weegt 260 kilo. Tussen de twee dagen en een maand later zal een tweede Mari nes-ruimtevoertuig in dezelfde rich ting worden afgeschoten. Het tijd stip van deze tweede lancering hangt, ai van het resultaat van de eerste. Er zullen foto's worden genomen en ook zal men proberen de druk rond de planeet te meten. De eerste lancering zal op 4 no vember of zo spoedig mogelijk daar na geschieden. De proef wordt de moeilijkste genoemd die ooit bij hel onderzoek van de ruimte genomen is. De Russen hebben in 1962 al een ruimtevoertuig in de richting van Mars gelanceerd. Volgens het Ame rikaanse bnieau voor ruimtevaart heeft men het contact daarmee ver loren toen het 150 miljoen km van m De Dominicaanse ambassaderaad in Bonn. Rafael de la Maza, heeft woensdagochtend in Niederdollen- dorf bij Bonn een Duitser doodge schoten. Er zijn geen bijzonderheden over de motieven van de Domini caan bekend gemaakt. Ook de naam van het slachtoffer werd geheim ge houden. Kapitaal van echtpaar verbrand AMSTERDAM, 28-10. Het bejaar de echtpaar G. Veenstra, van het woonschip „Nooitgedacht", dat in het Westerdok te Amsterdam ligt, kwam tot de ontdekking dat zijn gehele bezit aan geld was verkoold. Uit vrees voor diefstal hadden de oudjes hun 41 biljetten van f 100 en vier van f 25 in een kleine oude portefeuille onder de 'kachel verbor gen. De heer V. deed aangifte bij de rijkspolitie te water. Op haar raad heeft hij zijn verkoolde schat naai de Nederlandsche Bank gebracht. Daar zal worden onderzocht of men hem, zoals hij hoopt, voor die resten nieuwe biljetten kan geven. In ieder geval heeft de Bank hem al gehol pen met vier briefjes van f 25. DEN HAAG. 29-10. De Stichting Volk en Verdediging heeft eind vo rig jaar het Nederlands instituut voor de publieke opinie een motivatie-on derzoek onder de Nederlandse be volking laten instellen over het on derwerp volk en verdediging. „Strijd" om de naam De Vries, De Jong en Jansen 9) UTRECHT, 28-10. - De families De Vries, De Jong en Jansen zyn cl al enkele jaren betrokken bij een spannende stryd, hoewel ze daar- tg aan zelf part noch deel hebben. Inzet daarbü is de eretitel „meest verbreide familienaam van Nederland". Deze nek-aan-nek-race speelt zich af in de statige werkruimten van het Naamkundebureau van de aan de Koninklijke Akademie van Wetenschappen in Amsterdam verbonden centrale commissie voor onderzoek van het Nederlands volkseigen. Al geruime tyd is dit bureau onder leiding van dr. P. J. Meertens, dr. D. P. Blok en II. Buitenhuis bezig met het inventariseren van de Nederlandse familienamen op basis van de gegevens, die de volkstelling in 1947 heeft opgeleverd. Tweederde van de Nederlandse bevolking in die tijd oftewel 6,3 miljoen zielen, zijn nu „verwerkt". Het betreft de inwoners van de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overyssel en Zeeland en van de gemeenten boven 25.000 zielen in de andere provincies, met uitzondering van Limburg. Deze tussenstand geeft de familie De Vries met 40.000 aanhangers een goede kans op de erepalm, hoewel De Jong met 38.000 volgelingen en 30.000 Janscns op dc voet volgen. Toch gelooft men by het Naamkundebureau dat de Janscns als over winnaars uit de namenstrijd tevoorschijn zullen komen, want in het zuiden heeft De Vries niet zoveel aanhang, terwijl juist daar de Jansens heel wat in de melk hebben te brokkelen. Het zal overigens nog wel een aantal jaren duren alvorens dc definitieve uitslag van deze familienamenstrijd bekend zal zijn. Want de inventarisatie kost veel tijd en levert heel wat moeilijkheden op. Op basis van de tussenstand blijft dc volgorde van de tien meest verbreide familienamen van ons land voorlopig: De Vries, De Jong, Jansen. Bakker, Visser, Van Dijk, Van den Berg, Meijer, Smit en De Groot. Kimlerdrachten-show op Schiphol Dit nummer bestaat uit 12 pagina's de aarde verwijderd was. Twee proe ven die de Russen in 1960 namen, mislukten al in een vroeger stadium. In Amerika verwacht men, dat ook de Russen de volgende maand een nieuwe lancering in de richting van Mars zullen verrichten. De recherche van de Westduitse stad Aken heeft een bende safe krakers en inbrekers opgerold. Acht leden van de bende zitten al in d. cef" .terwijl- naar' &ri emapnen ,ing' wordt gezocht. In het kader van W ereldspaardag 1964 zijn woensdagochtend op Schiphol een aantalin Oostenrijkse klederdrachten gestoken jongedames in ons land aangekomen. Ze kwamen juist op tijd om een aantal Nederlandse meisjes, in diverse Hollandse klederdrachten gekleed uitgeleide te doen naar Wenen. Al met al een kleurig tafreel. Walker praatte in Ver. Staten WASHINGTON, 27-10. De tweede en laatste dag van het bezoek van de nieuwe Britse minister van bui tenlandse zaken, Gordon Walker, aan Washington was voor een belangrijk Washington was voor een belangrijk deel gewijd aan een nieuwe gedach- tenwisseling met Dean Rusk over de toekomst van het Atlantisch bondge nootschap. De resultaten van dit onderzoek zijn neergelegd in een tweetal bro chures. De voorlopige conclusies wel ke er uit getrokken kunnen worden zijn. dat er wel degelijk een besef is van de internationale politieke situa tie en de noodzaak van militaire verdediging en dat men over het al gemeen voor algehele ontwapening is, doch tegen eenzijdige ontwape ning. De Nederlander aanvaardt de verdediging en de strijdkrachten veelal als een noodzakelijk kwaad, waarbij de nadruk wat meer op de noodzaak dan op het kwaad valt. Men aanvaardt ook de dienstplicht, maar zeker niet blijmoedig. De Nederlander, zo luidt een an dere conclusie, juicht niet over de strijdkrachten. Maar over het alge meen is men van mening dat die strijdkrachten meer goede dan kwa de zijden hebben en men vindt ook wel dat ze „tot ons volk behoren", maar dat ze er wat ver van af staan. Er is op de strijdkrachten kritiek; een kritiek echter die zich toespitst op de kleine dingen die tezamen ech ter zwaar wegen en de sfeer beïn vloeden. Om een politieke linie BONN, 28-10. De waarnemende fractieleider van de christen-demo cratische partij (C.D.U.) in de West- Duitse Bondsdag, de hoer R. Barzel, is uit Bonn naar Den Haag vertrok ken voor besprekingen met drs. Söhmelzer, fractieleider van dc K. V.P. in de Tweede Kamer, over de mogelijkheden van een Europese po litieke unie. Dit heeft het parlemen taire secretariaat van de C.D.U. in Bonn meegedeeld. Dq heer Barzel leidt op het .ogenblik de C.D.U.-C.S. U.-fractie in dc Westduitse Bonds dag in verband met ziekte van fractieleider dr. H. von Brentano. Op een persconferentie deelde de Britse minister later mee, dat Groot- Brittannië voor toelating van com munistisch China tot de Verenigde Naties zal stemmen, wanneer deze kwestie aan de komende Algemene Vergadering wordt voorgelegd. Hij liet verder doorschemeren, dat de V.S. geen druk op zijn land zullen uitoefenen voor een onmiddellijke beslissing over het al dan niet deel nemen aan de voorgestelde multila terale NAVO-kernvloot (M.L.F.). De Labour-regering moet de tijd hebben Kaarten en kannen Maken arme mannen. voor overweging van deze kwestie. Op grond van zijn besprekingen met de Amerikaanse leiders meende hij te kunnen zeggen, dat de Amerikaan se regering daar begrip voor heeft. Het M.L.F.-voorstel, vormt een on derdeel van de kwestie van een re organisatie van de NAVO, een on derwerp dat bij het overleg ter spra ke was gekomen. Gordon Walker zei vei'der te ver wachten, dat de nieuwe tweehoofdi ge leiding in Moskou niet erg lang stand zal houden. a Twee gemaskerde overvallers hebben ruim een miljoen Belgische frank 72.000 gulden buit ge maakt in een bank in de plaats Aartselaar bij Antwerpen. Zij wisten te ontsnappen in een gereedstaande auto na de telefoon- en alarminstal latie buiten werking te hebben ge steld. Weinig verandering Verwachting tot vrijdagavond. Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewolking en in de nacht en ochtend plaatselijk mist; zwakke oostelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 30 okt. Zon op 7.31, onder 17.16, Maan op 1.18, onder 16.06. Nieuwe maan: 4 nov. te 8.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 okt. 11.05 v.m. 23.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 okt. 11.08 v.m. 23.44 n.m. Doodtij: 30 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-10. Het K.N.M.I. deelt mede: In west-Europa handhaaft zich een oostcirculatie die ook in de hogere luchtlagen aanwezig is. In de tamelijk vochtige continentale lucht komen uitgestrekte wolkenvelden, mistgebieden en zones met opklarin gen voor. De laatste breiden zich overdag iets uit. maar worden des nachts weer kleiner. Het weer in ons land is nevelig en door de hardnek kige bewolkingen vrij somber. Voor het komende etmaal komt in deze weerstoestand niet veel verandering. De kans op mistvorming wordt voor de komende nacht groter, verder zal er veel bewolking blijven. De kans op enkele verspreide opklaringen overdag is klein. Er valt af en toe wat motregen, maar deze is van weinig betekenis. De temperaturen die gemiddeld hoger zijn dan de af gelopen dagen het geval was, hand haven zich op hetzelfde niveau. GOES, 28-10. In Goes is woens dagmiddag het nieuwe protestants christelijk streekziekenhuis „Berg- zicht" officieel geopend door de com missaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Het ziekenhuis bevat 175 bedden. De bouwkosten hebben negen miljoen gulden bedragen. Met een gesprek tussen de Britse minister van buitenlandse zaken. P. Gordijn Walker en diens Amerikaan se collega Dean Rusk is het eerste contact van betekenis gelegd tussen de nieuwe Labour-regering van En geland en de Amerikaanse regering. Mededelingen staatssecretaris Bakker aan de Tweede Kamer DEN HAAG, 27-10. In het alge meen zal het regionaal industriali satiebeleid t.a.v. de secundaire ker nen tot eind 1968 worden voort gezet. Wanneer een kern echter aan een verdere stimulering geen behoefte meer heeft, kan het beleid ten aan zien van die kern worden beëindigd. Hierover zal echter eerst overleg ge pleegd worden met het betrokken provinciaal bestuur. Staatssecretaris B a k k e r (econo mische zaken) heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in aansluiting op de nota inzake het te voeren indus- triespreidingsbeleid 1965 tot en met 1968. Bij de bespreking van deze no ta in de vergadering van de vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer werd die schriftelijke aanvulling op de nota toegezegd. Daarin wordt voorts o.m. opge merkt, dat de behoeften van de se cundaire kernen op het gebied van de verbetering van de infrastructuur zorgvuldig zullen worden nagegaan. Staatssecretaris Bakker zal voor al deze kernen op dit punt de totstand koming van de noodzakelijke voor zieningen bevorderen, zo blijkt uit het schrijven. Voor de secundaire kernen zal eind 1968 veelal een zodanige struc tuurversterking zijn bereikt, dat zij hun functie, als locaal centrum voor een beperkt gebied, bevredigend zul len kunnen vervullen. Mocht echter in enkele gevallen de structuurver betering dan nog onvoldoende zijn. dan zal het beleid ook na 1968 nog moeten worden voortgezet, aldus de bewindsman. Beraad De aanwijzing van primaire en se cundaire kernen is geschied na zorg vuldige overweging van de beschik bare inzichten in hun ontwikkeling. Niettemin is het mogelijk dat een enkele kern zich zodanig ontwikkelt dat de betrokken plaats een rol kan gaan spelen in het landelijke sprei- dingsbeleid. Naar de mening van de staatssecretaris zal zo'n kern dan als nog als primaire kern worden aan gewezen. Met het betrokken provin ciale bestuur zal hierover tijdig over leg worden gevoerd. De staatssecre taris zal zich in de komende periode nogmaals beraden op de methoden en middelen, waarvan bij het indus triële spreidingsbeleid gebruik wordt gemaakt. Ten aanzien van de premie- en prijsreductieregeling (waarbij grotere ondernemingen meer premie zullen ontvangen bij vestiging in een pri maire dan in een secundaire kern) wil de staatssecretaris in bepaalde gevallen voor de secundaire kernen een uitzondering op de regel toe staan. Dit zal het geval zijn wanneer het betrokken gemeentebestuur aan nemelijk kan maken, dat zo'n uit zondering nodig is om een voor die kern bijzonder goed passende (wat grotere) industriële vestiging aan te trekken. Op die vestiging kan dan bij uitzondering het voor de primai re kernen geldende tarief worden toegepast. De staatssecretaris wijst er op dat hij, evenals tot dusverre, bereid is incidenteel steun te verle nen voor de aanleg van industrieter rein en de daarmee verbonden wer ken in een streek buiten de stimule ringsgebieden, wanneer de situatie aldaar dit wenselijk maakt. P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1