V/ \7 VERGADERING GEMEENTERAAD MIDDENSCHOUWEN De woningbouw Hulp bij verzet tegen apartheid Aanvaring in de Tliamesmonding „Beieren gezuiverd" Per Nederlander: 400 m2 natuurschoon Bespreking met Geil. Staten over toekomst lamlbouwhavoii SCHARENDIJKE, 26-10. De raad van Middengebouwen kwam maan dagavond in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke. üe notulen van de vergadering van 14 oktober J.l. worden aangehouden. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland is bericht ontvangen, dat voor verbetering vun het wegvak Baken te Scharendijke een bijdrage van 65 procent zal worden toege kend. De voorzitter doet mededeling van een uitnodiging van het college van Gedeputeerde Staten voor een be spreking over de toekomst van de havens op Schouwen-Duiveland. Vastgehouden zal dezerzijds worden aan het eerder ingenomen stand punt, dat de haven te Scharendijke als landbouwhaven dient te worden gehandhaafd en dat hiervoor de no dige aanpassingswerken moeten ver richt worden. De voorzitter deelt mede, dat bij een ter provinciale griffie gehouden bespreking bezwaren zijn gerezen te gen het garanderen van rente en af lossing van een door C. Kristelijn te Duivencüjke aan te gane hypothe caire geldlening, o.a. wegens het ge maakte voorbehoud tot wijziging van het rentepercentage.. In verband hier mee besluit de raad tot het verstrek ken door de gemeente van een le ning aan C. Kristelijn groot f 10.000 onder verband van tweede hypo theek, voor het bouwen van een wo ning. tegen een prijs van f 12 per vierkante meter. Aan de heer D. P. Stcenland te Eliemeet zal een per ceel bouwgrond worden verkocht op de hoek Deltastraat-Eb en Vloed straat te Scharendijke ter grootte van plm. 630 vierkante meter. De voorzitter deelt mede, dat de beplantingssingel aan de buitenzijde aan de gemeente zal blijven. Wet houder Hoogenboom vraagt zich bij nader inzien af of het wel wenselijk is om de grond tot aan de beplanting over te dragen en of soms grond voor een Dad langs de achterzijde moet worden gereserveerd. Do voor zitter antwoordt, dat naast de be planting nog een strook grond van één meter aan de gemeente blijft ten einde het onderhoud van de be planting te kunnen uitvoeren. De noodzaak van een pad ziet hij niet in, daar. iedere woning een uitbaning naar de straat zal krijgen. Bezwaarschrift De raad besluit bij de Herverka velingscommissie Zeeland een aan vullend bezwaarschrift in te dienen tegen de lijst der geldelijke regelin gen. Eerst na het inzenden van het oorspronkelijk bezwaarschrift is be kend geworden, dat ook voor een ander perceel aan de westzijde van de Elkerzeeseweg te Scharendijke een meerwaarde is verschuldigd we gens ligging van de grond binnen het wederopbouwplan. Bij het inzage nemen van de lijst der geldelijke regelingen was deze vergoeding na melijk niet medegedeeld. Besloten wordt aan het bestuur der bijzondere lagere school te Kerk- werve ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden beschik baar te stellen voor aanschaffing van een verwarmingsapparaat ten be hoeve van de leermiddelenberg plaats. Uit een door de technisch ambtenaar ingesteld onderzoek is gebleken, dat de bergruimte wat vochtig is. Tot slot wordt nog vastgesteld de negende wijziging der gemeentebe groting voor 1964. Jubileum penningmeester Groene Kniis te Haamstede HAAMSTEDE, 26-10. - Stomver baasd aanschouwde de heer Joh. A. van VVaveren, penningmeester van het Groene Kruis afdeling Haamste- de-Burgh maandagavond in het vvük- gebouw de wel buitengewone voor bereidingen voor een bestuursverga dering. Personen die anders nooit een dergelijke vergadering meema ken stapten nu binnen en namen een plaatsje aan de met bloemen ver sierde tafels. Onder hen was o.a. burgemeester H. P. Everwjjn en dok ter G. A. M. Stenger, de plaatselijke geneesheer, en mevrouw Van Wave- ren. Toen de voorzitter, de heer G. B. Heutink, echter het woord tot hem richtte en hem gelukwenste met het juist op deze dag voltooien van een 25 jaar lange bestuursfunktie, waar van 21 jaar penningmeester, toen waren alle moeilijkheden opgeheven en gelaten liet de jubilaris de waar derende woorden over zich heen gaan. Het verheugde de heer Heutink zeer dat hij in kleine kring deze dag mocht hei-denken. Het is dan ook een heel werk geweest om 21 jaar lang de financiën te moeten beheren. Dit beheer is echter van dien aard ge weest dat dit alleen al een bijzonde re felicitatie waard is. „U was enorm veel voor het Groene Kruis en spe ciaal voor onze afdeling". Met deze zin roemde de voorzitter alle daden en feiten die de jubilaris voor het verenigingsleven deed. Speciaal om dat dit geen vei*eniging is met spe cifieke belangen, doch een gemeen schap die tot doel stelt anderen te helpen. Burgemeester Everwijn sprak de jubilaris toe in zijn funktie van provinciaal voorzitter van het Groe ne Kruis en deze kon alleen maar de woorden van de voorzitter nog eens extra onderstrepen. Toch vond spre ker het een grote prestatie om het penningmeesterschap op zo'n waar- VOOR DE LANDBOUWER Denk om struktuurbederf van uw grond Nu de oogsttijd bijna achter de rug is en de landbouwer zijn balans gaat opmaken van het afgelopen sei zoen zal zijn blik reeds gericht die nen te zijn op het werk wat nog wacht. In grote lijnen kan nu wel gezegd worden dat een goed jaar achter ons ligt. Het werk wat nu nog wacht namelijk het ploegen, eist nu de volle belangstelling. Van vitaal belang hierbij is de toestand van de trekker-achterbanden. Immers, hier van hangt het af of er goed gewerkt wordt. Want wanneer het najaar nat is, zal toch het werk doorgang vin den. Dan zal slippen vermeden die nen te worden. Daarom is het van groot belang dat er met banden ge reden wordt die houvast hebben, dit voorkomt struktuurbederf. Wanneer de banden half of helemaal versleten INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur, Het is mij opgevallen dat het al of niet varen van de provinciale boot bij stormachtig weer, men zou kun nen zeggen, min of meer willekeurig geschiedt. Een recent voorbeeld was de laatste dienst Zierikzee-Kats v.v. cp vrijdagavond j.l., die niet werd ge varen vanwege het weer. Uiteraard ligt de beoordeling of gevaren kan worden bij de kapitein, maar naar mijn lekengevoel was er toen niets wat de argeloze reizigers zou hebben kunnen doen vermoeden dat de dienst niet zou worden gevaren. Bij veel „wilder" weer ben ik vaak genoeg overgeweest, zelfs tot windkracht 10 toe, maar dat was inderdaad wel wat bar. Het niet-varen van een dienst heeft voor de reizigers allerlei kon- sekwenties. Daarom hier een beroep op de vervoersdienst het toch niet al te snel te laten afweten, vooral als het een laatste mogelijkheid betreft het eiland te verlaten c.q. te be reiken. REIZIGER. Ingezonden mededeling zijn, zal het straks in modder en re gen zodat men niet van het land kan komen, handenvol geld kosten aan onwerkbare uren, om nog maar te zwijgen van de schade die het land zou oplopen door struktuurbederf. Zorg daarom dat de trekkerbanden in orde zijn en maak gebruik van de zogenaamde „Nylabourbanden", dit zijn banden met zeer hoge nokken (zeven centimeter) welke ver uit el kaar geplaatst zijn. Deze banden hebben een onvergelijkbare trek kracht, door het Hofka-profiel, ge paard gaande aan een oersterk kar kas van nylon, dat zelfs meerdere keren coveren mogelijk maakt. Ook door het I.L.R. te Wageningen zijn deze banden beproefd en uit de rap porten is gebleken, dat de slijtage van genoemd profiel veel gunstiger verloopt. Denk om struktuurbederf van uw grond en tref waar nodig direkt maatregelen Europese televisie-uitzenfliiigeii DEN HAAG, 26-10. De televisie organisaties in de zes E.E.G.-landen presenteren deze winter voor de tweede keer een reeks gezamenlijke uitzendingen. Nederland opent de rij met een programma over het aard gas, dat de N.T.S. zelf op 11 novem ber uitzendt, Duitsland on 15 novem ber, Luxemburg op 17 november. België, Frankrijk en Italië 'hebben hun uitzenddatum nog niet definitief vastgesteld. De opnamen voor het N. T.S.-programma zijn niet alleen dn Nederland gemaakt, maar ook in Duitsland, Frankrijk en Italië. Het tweede gezamenlijke program ma wordt gemaakt door Duitsland. Het gaat over de vrouw in het ar beidsproces. Frankrijk levert een programma over studenten, Italië over regionale ontwikkeling, Luxem burg over de televisie en België over de Europese havens. UTRECHT, 26-10. Naar aanleiding van minister Bogaers' verzoek aan de bouwvakkers, er een schepje bo venop te doen, merkt het blad van het Nederlands Katholiek Vakver bond „Ruim zicht" op, dat de minis ter cok een brief had moeten sturen aan de duizenden ambtenaren die belast zijn met de behandeling van de bouwplannen. Volgens het N.K.V. zou er in de woningbouw bepaald meer schot zitten als de tijd die de lagere over heden met al hun bouwkundige po tentaatjes nodig hebben om een bouwplan te behandelen, kon wor den afgetrokken van de periode die voorafgaat aan het verlenen van een bouwvergunning. Wat meer controle van de minister op zijn provinciale diensten, wat meer pressie op ge meentelijke diensten die zich soms al te lang over bouwplannen buigen en het uitbannen van lieden die ter- wille van hun status zitting hebben in gemeentelijke schoonheidscommis sies, zou het woningbouwprogramma stellig versnellen en goedkoper ma ken. Aldus „Ruim zicht". dige manier uit te voeren en vol te houden, terwijl dikwijls veel te korte eindjes toch nog aan elkaar geknoopt moesten worden. Aan de opbouw van het nieuwe wijkgebouw kon de heer Van Waveren steun verlenen terwijl het mede organiseren van de Emmabloemcolleetes mede op zijn weg lag. Namens de provinciale ver eniging „Het Groene Kruis" felici teerde de voorzitter hem hartelijk en uit dankbaarheid overhandigde hij de jubilaris de herdenkingsleg- medaille met de daaibij behorende zilveren sierspeld. Spreker hoopte verder dat het Groene Kruis nog lang van zijn kunde mag profiteren. Ontroerd dankte de heer Van Wa- veren voor dit huldeblijk. In zijn dankwoord zeide bij het Groene Kruis een der meest charitatieve in stellingen te vinden. „Het is de goed koopste verzekering die er is, en die voor iedereen bestemd is, ongezien gezindheid of inkomen", aldus de jubilaris. Mevrouw Van Waveren die door de sprekers eveneens in dit hulde blijk van haar man werd betrok ken, werd in de bloemetjes gezet waarna de koffie met iets extra's werd geserveerd. Nog veel herinne ringen uit de afgelopen 25 jaren werden opgehaald. NEW YORK, 26-10. - De speciale commissie voor apartheid van de V-N. heeft maandag alle V.N.-leden verzocht, snel en rijkelijk bij te dra gen aan de hulpverlening aan Zuid- afrikaanse gezinnen die om hun ver zet tegen de apartheid worden vei*- volgd. De betrokken brief werd een stemmig aangenomen. „Hulp van de volkeren der wereld zou een doel treffend middel zijn om uiting te geven aan de solidariteit met de te genstanders van rassendiscriminatie en kan de groeiende verbittering van de rassen in Zuid-Afrika tegen gaan", aldus de brief. LONDEN, 27-10. De 56 opvaren den van het Westduitse schip „Mag deburg" (9.656 ton) zijn dinsdag van bcord gehaald nadat het schip in de mending van de Thames bij dichte mist in aanvaring was gekomen met een Japanse vrachtboot, de „Yama- shiro Maru". De „Magdeburg" is zinkende; de „Yamashiro" heeft ernstige averij opgelopen. De sleepboot „Hibernia" snelde in de zeer dichte mist te hulp en kon de 56 mannen van de „Magdeburg" halen, die slagzij maakte. De kapi tein, twee bemanningsleden en een Britse loods zijn aan boord van de „Magdeburg" gebleven, die aan de noordzijde van de Thamesmonding aan de grond zit. De „YamashiroMa- ru" (10.000 ton) van de Nippon Yusen Kaisha Maatschappij is in Grave- send voor anker gegaan. „Koude markt" in Zwolle ZWOLLE, 26-10. Maandag is voor het eerst in Zwolle de uit de middel eeuwen stammende koude markt ge houden, waarvoor belangstellenden uit vele delen van 'het land naar de Overijsselse hoofdstad waren geko men. Er werden ruim 4000 dieren, hoofdzakelijk runderen, aangevoerd. Deze markt werd tot nu toe jaarlijks in Deventer gehouden bij de wisse ling van de seizoenen als de veehou ders hun dieren van de wei naar de stal brengen. Oorspronkelijk was het een markt voor het roodbonte Maas- Rijn- en IJsselvee, maar de laatste jaren nam de aanvoer van zwart bont vee toe. Omdat de oppervlakte en de outillage van de Deventer markt niet meer geschikt waren voor een aanvoer van ongeveer 3000 run deren besloot de bond van veehan delaren die de oude traditie in stand wilde houden, de koude markt over te plaatsen naar Zwolle. Men ver wacht hierdoor een sterke stimulans voor de wekelijkse Zwolse veemarkt die met een jaarlijkse aanvoer van 300.000 dieren de tweede van het land is. Doden bij spoorongeluk BREMEN, 24-10. - Zeven mensen zijn om het leven gekomen en tien gewond, van wie enige zwaar, door dat de bestuurder van een rangeer locomotief zaterdagochtend bij Bre men door een stopsein reed. De ex- prestrein van Bremen naar Osna- brüek werd opzij geramd. Vier rij tuigen ontspoorden. Het ongeluk ge beurde op een viaduct boven een drukke verkeersweg. De fundering van het viaduct werd gedeeltelijk vernield. De schade wordt op 850.000 mark geschat. Bouwvakkers in Amsterdam staken door AMSTERDAM, 26-10, Du 800 sla- kende bouwvakarbeiders van Van der Vorm's aannemingsbedrijf, die krachtens het vonnis van de presi dent van de Amsterdamse rechtbank maandagochtend hun werk bij de bouw van de torenflats in Sloter- vaart hadden moeten hervatten, zijn niet aan het werk gegaan. Vorige week hadden zij al laten weten dat zij het vonnis van de president naast zich neer zouden leggen. De president had hen vorige week in zijn vonnis bevolen het werk te hervatten - de eerste werkdag na de betekening van het vonnis - op straffe van eén dwangsom van 25 gulden per dag per man, bij niet na koming van dit bevel. Voorts werden de arbeiders elk veroordeeld tot be taling van 75 gulden proceskosten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Bij een inbraak in een apotheek aan de Vijzelgracht te Amsterdam is een hoeveelheid ver dovende en pijnstillende middelen en vergiften, waaronder arsenicum, ge stolen. De buit heeft een winkel waarde van 800 gulden. DEN HAAG. Dezer dagen heeft de minister van justitie na verkregen koninklijke machtiging afwijzend be schikt op dc verschillende verzoeken om gratie, die de laatste jaren zijn ingediend door en ten behoeve van W. P. F. La ges, F. H. Aus der Fün- ten, F. Fischer en J. J. Kotalla, allen levenslang gedetineerd, DEN HAAG. De Indonesische eco nomische missie onder leiding van de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Umarjadi, die in Nederland technische besprekingen zal voeren, is op Schiphol aangeko men. ROTTERDAM. Op een aan de af- bouwkade van Verolmes werf op Ro zenburg liggende L.P.G.-tanker „Jo seph P. Grace" hebben twee con structieschilders ernstige brandwon den opgelopen. UTRECHT. De ministers van on derwijs, kunsten en wetenschappen en van volkshuisvesting en bouwnij verheid willen het kasteel Zuilen met de aangrenzende dorpsbebou wing van oud-Zuilen als beschermd dorpsgezicht aanwijzen. SCHIEDAM. Mevrouw E. V. Win- ters-Meeuwisse uit Rotterdam, doch ter van een der bedrijfsdirekteuren van Wilton-Feijenoord, heeft de eer ste cp deze werf gebouwde sleepboot gedoopt en daarmee in bedrijf ge steld. Het is de „Dry-Doek" welke dient ter vervanging van de onlangs uit de vaart genomen stoomsleepboot „Dry Dock I". AMSTERDAM. De direkteur van de rijksdienst voor het wegverkeer ir. J. W. Filz heeft in het Nederlands instituut voor nijverheid en techniek te Amsterdam de autozaal geopend. Deze nieuwe afdeling geeft een in druk van de constructie, fabricage, onderhoud en reparatie van auto's en tweewielers. UTRECHT. Hoewel nog geen con tracten zijn getekend, is het niet uit gesloten dat Indonesië met een lan- denpaviljoen aan de Voorjaarsbeurs in Utrecht zal deelnemen. BERGEN GP ZOOM. Honderdder tig Canadese oud-strijders hebben twintig jaar na de bevrijding van Bergen op Zoom een herdenkings plechtigheid bijgewoond op de Ca nadese militaire begraafplaats in de ze stad. Ook de Canadese ambassa deur en zijn echtgenote waren bij de herdenking aanwezig. AMSTERDAM. Het comité Zuid- Afrika heeft bij de Nederlandse de legatie voor de negentiende zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties aangedrongen al het mogelijke te doen om beëindi ging van de apartheid te verwezen lijken, opdat een gewelddadige con flictsituatie voorkomen wordt. URK. De gemeentelijke visafslag in Urk heeft een nieuw record ge boekt. De jaaromzet 1964 bereikte de tien miljoen gulden, aan welke ge beurtenis een feestelijk tintje werd gegeven. EDE. In de nacht van zaterdag op zondag is de 19-jarige bromfietser A. van de B. uit Lunteren op de Hoofdweg in Ederveen in volle vaart tegen een lichtmast gebotst. Hij werd cp slag gedood. IJMUIDEN. Schipper Den Heyer van de treiler „Sch. 167" moest, na dat zijn schip de IJmuidense vissers haven was binnengelopen, melden dat een van de opvarenden werd vermist. Het is de 21-jarige matroos W. S. uit Leidschendam. ELST. In Eist (Gelderland) is de 36-jarige tractorbestuurder L. H. de V. uit Monster, die in Eist werkte, om het leven gekomen, toen zijn tractor op onverklaarbare wijze van de oude rijksweg Elst-Nijmegen af raakte. De tractor reed van het steile talud en kantelde. De bestuurder kwam onder de tractor terecht en was op slag dood. UTRECHT. Voor de commerciële leiding-van een groot christelijk lec tuurcentrum in de jonge Afrikaanse staat Rwanda heeft de gereformeer de zending uit ons land een commer ciële direkteur benoemd, die een uit gebreide ervaring heeft op het ge bied van uitgeverij en drukkerij, de heer S. Fokkens uit Voorburg. HEERENVEEN. De gehele poppen- collectie van de koningin zal te zien zijn op de bazar, die vrijdag 30 ok tober in Heerenveen wordt gehou den ten bate van de stichting Her vormd Centrum „Het Baken". ROTTERDAM. De 18-jarige ma troos C. T. Kuypers uit Sneek is in de Eerste Eemhaven in Rotterdam verdronken. Nederlandse praktische ontwikkelingshulp DEN HAAG. 26-10. De directeur- generaal voor internationale samen werking van het ministerie van bui tenlandse zaken. drs. J. Meijer, heef! in een maandagavond uitgezonden vraaggesprek in de radiorubriek ..Samenwerking met ontwikkelings landen" gezegd dal het particulier initiatief zich waardevolle inspan ningen getroost voor de ontwikke ling van de landen die in sociaal en economisch opzicht ten achter zijn gebleven. Hij wees in dit verband op de activiteit van particuliere or ganisaties als missie en zending en van het bedrijfsleven dat bijvoor beeld bepaalde doeltreffende cursus sen voor lokale employé's va nzijn vestigingen in minder ontwikkelde gebieden organiseert. Benoeming chef derde afdeling Prov. Griffie MIDDELBURG, 26-10. - Gedepu- teerde Staten van Zeeland hebben de heer mr. H. F. M. van der Heijden benoemd tot hoofdadministrateur chef van de derde afdeling der pro vinciale griffie, waaronder ressorte ren de bureaux Kabinet, Algemene zaken en Personeelszaken. De heer Van der Heijden, die ge huwd is en drie kinderen heeft, be kleedt thans de rang van admini strateur-waarnemend hoofd van de afdeling Algemene zaken van de Centrale Directie van de Volkshuis vesting en de Bouwnijverheid te 's-Gravenhage. Hij is voorts secre taris van de Voorlopige raad voor de Volkshuisvesting, van de subcom missie belast met de verdeling van het woningcontingent over de pro vincies en van de commisie ex arti kel 22a van de Wederopbouwwet (Unificatie bouwvoorschriften). De heer Van der Heijden zal per 1 januari I9C5 zijn werkzaamheden ter provinciale griffie beginnen. Kon. marechaussee 150 jaar APELDOORN, 26-10. Maandag heeft de commandant van 'het wa pen der Koninklijke Marechaussee, generaal A. Egter van Wissekerke, ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het wapen een krans ge legd bij het monument voor de in gang van de Koning Willem III ka zerne in Apeldoorn. Voordien was een buitengewone wachtparade ge houden waaraan alle onderdelen van het depot in Apeldoorn 'hebben deel genomen. MUNCHEN, 26-10. In Beieren is met rechters en officieren van jus titie die in de nazi tijd misdaden hebben begaan afgerekend, zo ver klaarde de minister van justitie van deze Westduitse deelstaat, Hans Ehard, maandag in München. Alle gevallen zijn onderzocht en tot een gerechtelijke vervolging werd over gegaan, wanneer bleek dat de be trokkenen onwettige doodvonissen hadden geveld. Ehard maakte overi gens een voorbehoud: „Voor zover het amateriaal hiervoor in Beieren voorhanden was". Hij durfde er niet de hand voor in het vuur te steken, dat uit het buitenland geen nieuwe belastende documenten zouden kun nen komen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot predikant-directeur van het Herv. Opleidingscentrum te Doorn: D. J. Karres te Voorburg, die deze benoeming ook aannam. Beroepen te Klazienaveen: T. S te- houwer, Woudsend (Fr.); te Raams- donk (toez.): J. B. Cats, Twello. Aangenomen naar Buren (toez.): kand. B. Hazekamp, die bedankte voor Midsland op Terschelling. Bedankt voor Bennekom (vac. wij len P. J. F. Lamens): J. T. Doornen bal, Oene (Gld.). Ger. Kerken Beroepen te Holwerd: kand. M. H. van Es, Groningen, die dit beroep ook aannam. f Mede namens onze kinderen, behuwd-, klein- en achter- kleinkinderen betuigen wij I langs deze weg onze harte- lijke dank aan allen, die de dag van onze 50-jarige echt vereniging tot een voor ons onvergetelijke dag hebben gemaakt. C. ROSSEN J. N. ROSSEN-JANSZEN Zierikzee, 27 oktober 1964 /Ho met vier gratis conlrole- beurten per jaar «OH. DE VRIES ITRIESJT HAVENPLEIN 8-10 ZIERIKZEE SUCCESJES Te koop: Een i.g.st.z. trapnaaimachine (ingebouwd). Te bevr.: agent De Glopper, Kuijerdamseweg nr. 68, Scharendijke. Tc koop gevraagd: 2.000 kg mangels. - W. Leij- dekkers, Weststraat 1, Zie rikzee. Alle soorten sloopwerken; ook in- en verkoop van sloopmateriaal. J. C. Berre- voels, sloper, Meelstraat 54. telef. (01110) 2095, Zierikzee. Hazen, eenden, fazanten en patrijzen. - W. Leijdekkers, Weststraat 1, Zierikzee. Slachtkippen en duiven. W. Leijdekkers, Weststraal 1 te Zierikzee. Te huur: Een pakhuis, 12 bij 10 meter. Te bevragen bij agent Slout- jesdijk, Weststraat 8, Nieu- werkerk. Frankrijk zal volgend jaar meer dan 3,7 miljard gulden - een kwart van zijn defensiebudget - uittrekken voor de ontwikkeling van zijn kern macht, zo deelden kringen van het ministerie van defensie in Parijs maandag mee. a De republiek Zambia (voormalig Noord-Rhodesië) heeft toelating tot de Ver. Naties verzocht. FINANCIËN EN ECONOMIE Plannen van Engelse regering LONDEN, 26-10. De Britse regering is niet van plan het pond sterling tc devalueren en heeft besloten de in voer tijdelijk te beperken en fiscale concessies aar. exporteurs te doen om het pond te beschermen en het even wicht op de betalingsbalans te her stellen. Deze maatregelen vormen een on derdeel van het economische stabili satieprogramma van de nieuwe Brit se regering, dat op een persconfe rentie door de minister van econo mische zaken, George Brown, en de minister van financiën, James Cal- laghan, is bekendgemaakt. De regering besloot voorts overleg te plegen met het Internationale Monetaire Fonds over het sluiten van een lening met deze organisatie. Ook zal zij onmiddellijk besprekin gen gaan voeren met de werkgevers en de vakbonden voor opstelling van een plan ter verbetering van de pro- duktiviteit in de Engelse industrie en voor vaststelling van een natio naal inkomstenbeleid. Het „armste" land van Europa UTRECHT, 27-10. Aan het begin van deze eeuw besloegen bos en na tuurterrein 840.000 hectare van Ne derlands grondgebied, hetgeen neer kwam op een oppervlakte van 1650 vierkante meter per inwoner. In 1960 was dit areaal gehalveerd en de be volking verdubbeld, zodat er toen per Nederlander nog maar 400 vier kante meter natuurschoon over was. Daarmee is ons land in dit opzicht veruit het „armste" van alle Euro pese landen: per hoofd van de be volking heeft België 1000, Duitsland 1800 en Frankrijk 3800 vierkante meter bos en natuurterrein. Neder lands randstadbewoners komen er met een areaal van 40 vierkante meter per persoon - een areaal waar overigens nog dagelijks aan wordt geknabbeld - wel het allerslechtst af. Dr. ir. F. de Soet, hoofd van de af deling voorlichting van Staatsbosbe heer, zei heden (dinsdag) in Utrecht op een bijeenkomst in het kader van de vakbeurs „Tuin en Park", dat het antwoord op de vraag hoe het er in Nederland in het jaar 2000 zal uit zien, een enorme uitdaging is voor de „groenmensen", stedebouwkundi gen en planologen. Van het Nederlandse volk trekt 27 procent in zijn vakantie naar het strand, 4 procent naar de plassen en 49 procent naar de bosrijke zand gronden. En het ziet er naar uit, dat recreatie en toerisme nog maar aan het begin staan van een explosieve ontwikkeling: aantal inwoners, vrije tijd, aantal auto's en welvaart ne men nog steeds toe. Dr. de Soet ge looft, dat planologen, stedebouwkun digen en landschapsbouwkundigen er goed aan doen, zich in te stellen op een verhouding van 50 50 tus sen werken en niet-werken over het gehele jaar gezien. De prins en prinses terug uit Tokio SCHIPHOL, 27-10. In de kille ocli- tend heeft vandaag om half acht ko ningin Juliana, gekleed in een bruine bontjas, op Schiphol prins Bernhard en prinses Beatrix begroet, die per K.L.M.-vliegtuig over de Pool terug keerden van de Olympische Spelen te Tokio. Prinses Beatrix is weinig rust ge gund na de reis van zeventien uren. Haar wachtte reeds vanmorgen om half twaalf het défilé in Utrecht dat de koninklijke marechaussee daar geeft ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van dit korps. De prinses droeg een zwarte man tel met bijpassende hoed. Onder aan dc trap van het vliegtuig omhelsde dc koningin haar dochter en haar echtgenoot, waarna het gezelschap zich nog enkele minuten op het plat form ophield, terwijl de hof auto's voorreden. Daarin verdween de ko ninklijke familie met het gevolg om kwart voor acht In de richting Soest- dijk. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6