DE ZIERIKZEESCHE COURANT 3 NOVEMBER VERKIEZINGEN IN VERENIGDE STATEN 4 W Normandische invasie herhaalt zich op Spaanse stranden Radiosignalen Nieuwe Frans-Russische handelsovereenkomst in de maak Herdenking dag van de Verenigde Naties Regering in Soedan ontbonden Watersnood in Zuid-Slavië Vier verpleegsters gewond bij ongeval Groot-Brittannië leefde op geleend geld I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 oktober 1964 121ste jaargang N'o. 19C74 WAARIN OPGENOMEN 1797-188V REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Schrijven G.S. voor dijkrecrentie Principiële keuze tussen Iwee wereldbeschouwingen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WASHINGTON, 26-10. Volgende week zal de Amerikaanse bevolking uit maken, wie de komende vier jaar de Verenigde Staten zal regeren: Lyndon B. Johnson of Barry M. Goldwater. Ruim zeventig miljoen Amerikaanse kiezers staan daarmee voor een principiële keuze tussen twee tegengestelde wereldbeschouwingen - een keuze die ver uitgaat boven het louter kiezen van een kandidaat van een der twee grote partüen, wier programma's en doelstellingen in de loop der Jaren steeds meer overeenkomsten zijn gaan vertonen. Over dit dramatische aspect van een verkiezing, waarin president Johnson v nu al van de overwinning verzekerd lijkt te zijn, zijn republi keinen en democraten het wel eens, al lopen hun opvattingen, wensen en plannen ook zo uiteen. De republi keinse senator Barry Goldwater is van het begin at' aan vastbesloten ge weest, de Amerikanen een werkelijk alternatief te bieden voor het demo cratisch regeringsbeleid en de demo craat Lvndon Johnson verklaart dan ook veelvuldig, dat Amerika „voor een kritiek punt in zijn geschiedenis" staat. Onoverzichtelijke strijd De verkiezingsstrijd is, zoals zo vaak, zeer onoverzichtelijk geweest. Gevoelens speelden er een grotere rol in dan concrete probleemstellin gen. De persoonlijkheid van de kan didaten stond op de voorgrond, de principiële kwesties werden op de achtergrond geschoven. Beide hoofd rolspelers spraken veel langs elkaar heen. daar elk van hen het thema van zijn verkiezingscampagne zelf vaststelde. Zo stelde Johnson het be houd van de wereldvrede en de eco nomische welvaart in het middel punt. terwijl Goldwater sterk de na druk legde op een „hardere" politiek jegens de communisten en de toene mende macht van de federale rege ring in Washington en het morele verval hekelde. De felle verkiezings strijd werd lang niet altijd op hoog peil en vaak met minder fraaie mid delen gevoerd. Veel waarnemers zijn van oordeel, dat de strijd in tijden niet zo verbitterd is geweest. men. Bij de verkiezingen van 1960 werden ongeveer 68,8 miljoen stem men uitgebracht. Ruim 88 miljoen van de 190 miljoen inwoners van de V.S. zullen hun stem kunnen uit brengen, hoewel een veel groter aan tal naar leeftijd stemgerechtigd is. Volgens officiële gegevens bedraagt het aantal Amerikanen van stemge rechtigde leeftijd nu ongeveer 114.4 miljoen, maar vele miljoenen komen' niet in aanmerking omdat ze zich niet als kiezer hebben laten inschrij ven of niet aan bepaalde eisen, die per staat verschillen, hebben kun nen voldoen. Zo worden er eisen ge steld aan de duur van het verblijf, in de diverse staten variërend van een half tot twee jaar, en worden er verschillende maatstaven aangelegd voor registratie, als het kunnen lezen en schrijven in twintig staten. In Alabama moet de adspirant- kiezer een anti-communistische eed' afleggen en een vragenlijst bevredi gend invullen. Over het algemeen zijn stemgerechtigd de burgers van hoven de 21 jaar. In Georgia en Ken tucky ligt de grens echter op 18 jaar, in Alaska op 19 jaar en in Hawaii op 20 jaar. HUELVA, 26-10. In het kader van gemeenschappelijke Amerikaans- Spaanse militaire manoeuvres, die sinds vorige week onder de naam „Steel Pike On" aan de Spaanse kust werden gehouden, is maandagmor gen op de stranden van Huelva, aan de Atlantische Oceaan, een groot scheepse landingsaktie ondernomen, die levendige herinneringen opriep aan de landing der geallieerde troe pen in Ncrmandië in juni 1944. Onder dekking van golven vlieg tuigen. afkomstig van het Ameri kaanse vliegdekschip „Enterprise", ontscheepten omstreeks honderd oor logsbodems een troepenmacht van 25.000 Amerikaanse en Spaanse ma riniers, terwijl hefschroefvliegtuigen troepeneenheden achter de verdedi- Johnson of Goldwater Uit de rUlIUte Johnson of Goldwater? Dat is dus de voornaamste vraag die het Ame rikaanse volk op 3 november zal worden gesteld, wanneer het - zoals om de vier jaar op de eerste dinsdag na de eerste maandag in november - naar de stembus gaat voor wat al gemeen als de presidentsverkiezing wordt betiteld. Daaraan is ook de verkiezing van een vice-president gekoppeld, maar daar blijft het niet bij. Ook in het geding zijn 25 van de 50 gouverneursposten, 35 van de 100 senaatszetels, alle 435 zetels van het Huis van Afgevaardigden en tal van staats-, districts- en gemeente functies. Bovendien maken de plaat- se'ijke autoriteiten in sommige ge vallen van de gelegenheid gebruik om het volk zijn mening le vragen o rer kwesties van plaatselijk belang. Van de 25 gouverneursposten die beschikbaar komen, waren er 18 in handen "an democraten en 7 in die van republikeinen. Tot de aftredende gouverneurs behoren de democraat Faubus (Arkansas), de republikein Romnev (Michigan) en de democraat Connally (Texas). Record Naar verwachting zal een record aantal van meer dan 70 miljoen Amerikanen op 3 november stem- DEN IIAAG, 26-10. - De hoeveelheid kleingeld, die in ons land in omloop wordt gebracht, neemt van jaar tot jaar aanzienlijk toe. In 1962 werden reeds 18 miljoen munten beneden de waarde van een gulden meer in omloop gebracht dan in 1961: in 1963 bedroeg de stüging bijna 32 miljoen centen. Het aandeel van de centen in deze toeneming liep op van nog geen derde deel tot ongeveer de helft. Dit staat te lezen in het zo juist verschenen „Verslag omtrent de toestand van het Nederlandse muntwezen gedurende het jaar 1963". De produktie van kleingeld steeg in 1963 met ruim 24 procent, zo vertelt het verslag verder en daardoor konden in dat jaar 145 mil joen van deze munten in omloop worden gebracht. Het jyaren 17.180.000 kwartjes. 36.400.000 dubbeltjes, 18 miljoen stuivers en 72.800.000 centen. Hoewel de produktie van pasmunt beduidend hoger was dan in de voorafgaande jaren, moesten in 1963 de reducties worden ge handhaafd die sinds 1962 worden toegepast op de verstrekking van de aangevraagde hoeveelheden munten. Teneinde zo goed mogelijk aan de sterk groeiende behoefte aan specie, die mede het gevolg is van het in toenemende mate in ge bruik nemen van verkoopautomaten en parkeermeters, te kunnen voldoen, is de reeds eerder aangekondigde modernisering van het machinepark in uitvoering. In de loop van het verslagjaar moest de aanmunting van zilveren guldens na een stilstand van ruim vier jaar worden hervat. Wegens de moeilijke personeelssituatie en de grote behoefte aan andere munten kon de voorgenomen produktie van rijksdaalders niet wor den verwezenlijkt. gingslinie neerlieten om de denk beeldige vijand in de rug aan te val len. Reeds zaterdag waren bij Almeria, aan de Spaanse Middellandse Zee kust, troepen aan land gezet, die in twee dagen tijd een verplaatsbaar vliegveld hadden aangelegd. Het voornaamste doel van deze manoeuvres, waaraan Spanje met 2.000 manschappen en veertien sche pen deelneemt en die tot vrijdag a.s. zullen duren, is het vaststellen van het vermogen der Amerikaanse strijdkrachten tot massaal en snel ingrijpen op elk punt ter wereld. Er zijn in totaal meer dan 50.000 man strijdkrachten bij betrokken. t&mSmz 'tMMBMBWC" Voor het Capitool in Washington is reeds het steigerwerk opgetrokken voor het ereplatform, waar de nieuw-gekozen Amerikaanse president - Lyndon 'B. Johnson of Barry Goldwater - 20 januari 1965 zal worden beëdigd. NEW YORK, 26-10. De Russische astronoom Nikolai Kardasjev heeft geopperd dat twee bronnen van krachtige radiosignalen in de ruim te ivellicht bakens zijn van mensen met een hogere beschaving, zo meldt de „New York Times" maandag. In het bericht wordt ook gespro ken over discussies in Russische we tenschappelijke kringen „betreffen de de mogelijkheid van verstande lijk leven ergens anders in het heel al Volgens de „New York Times" werden de radiosignalen voor het eerst in I960 waargenomen. Oproep van 0e Thant NEW YORK, 24-10. Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft in een rede ter gelegen heid van „De dag der Verenigde Na ties" de kernmogendheden opgewekt hun bewapeningswedloop te staken en de voorkeur te geven aan meer vertrouwen binnen het bestek van de Verenigde Naties. De V.N., aldus Oe Thant, hebben geen gezicht te verliezen en geen overwinning te behalen. Zij zijn een voudig een organisatie in dienst van alle landen, door geen van hen over heerst en met de vaste plicht, ram pen te voorkomen en een betere toe komst voor allen te verzekeren. PARIJS, 26-10. Franse funktiona- rissen hebben maandag alhier mede gedeeld, dat er vermoedelijk spoedig een nieuwe handelsovereenkomst lussen Frankrijk en de Sowjet-Unie ondertekend zal worden. De Sowjetrussische minister voor buitenlandse handel en de Franse minister van financiën zullen van daag (dinsdag) de laatste hand leg gen aan een ontwerp-overeenkomst waaraan sedert 6 oktober j.l. ge werkt werd door Franse en Sowjet russische regeringsdeskundigen. De nieuwe Frans-Russische handels overeenkomst voor vijf jaar, die in de plaats zal komen van de lopende overeenkomst voor drie jaar, zal naar verwacht wordt de huidige om vang van het handelsverkeer tussen beide landen meer dan verdubbelen. Zij zou van kracht moeten worden in 1966 als de lopende overeenkomst afloopt. Ondanks Amerikaanse en Duitse bezwaren zou de Franse regering voor meer dan de helft van de Sow jetrussische orders kredieten voor maximaal zeven jaar garanderen. Verwacht wordt dat de Sowjet-Unie tot 1970 kapitaalgoederen zal kopen Ingezonden mededeling Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuioe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intermeubel - deurloo Hoeveelheid kleingeld neemt van jaar tot jaar toe DEN HAAG, 26-10. - De afdeling Den Haag van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (V.I.R.O.) heeft maandagavond ter gelegenheid van de Dag van de Verenigde Naties in de Ridderzaal een b(jeenkomst ge houden waarin prof. dr. Fred L. Po lak, lid van de Eerste Kamer, en de Amerikaanse hoogleraar prof. I. L. Claude een voordracht hebben ge houden. Op de bijeenkomst werd de bood schap van de secretaris-generaal van de Volkerenorganisatie, Oe Thant, ter gelegenheid van het negentien jarig bestaan voorgelezen. Rijkle van der Heide, hobo, en Erik Meinders, piano, verleenden muzikale mede werking. Prof. Polak, die aan de economi sche hogeschool te Rotterdam socio logie heeft gedoceerd, sprak over de automatic als doorbraak naar nieu we internationale verhoudingen. In deze tijd van de tweede industriële revolutie is door de automatic een gigantisch transformatieproces in gang gezet dat allé sferen van de samenleving en van het individuele menszijn doordringt. De automatic heeft zeer ingrijpende en ten dele nog onvoorzienbare consequenties op economisch, sociaal en cultureel ter rein. Ook de nationale politiek en de internationale verhoudingen zullen door de zich thans reeds voordoende computerexplosie een geleidelijk sterker wordende invloed ondergaan. Neutrale interventie Eén van de belangrijkste vormen van politieke akliviteil van de Ver enigde Naties in dit tijdperk is de preventieve diplomatie dat wil zeg gen een neutrale interventie door de Volkerenorganisatie in explosieve si tuaties waardoor de grote machts blokken geholpen worden gevaar lijke confrontaties te vermijden. De rol van de Verenigde Naties is dan niet de grote mogendheden tot el kaar te brengen maar juist in tegen deel, hen gescheiden te houden. BEIROET, 26-10. President Ibra him Abboe van Soedan heeft maan dagavond de hoge raad van de strijd krachten ontbonden en het kabinet ontslagen. Dit wordt gemeld in een uitzending van radio-Omdoerman, die in Beiroet is opgevangen. De pi'esident zei over de radio, dat hij deze maatregel genomen heeft omdat het volk het wil. Hij zou zelf de leiding overnemen. Voordat president Abboed zijn be sluit bekendmaakte, was de hoge raad van de strijdkrachten tien uur bijeen geweest. Vei'wacht wordt dat de president spoedig met zijn militaire en civiele adviseurs zal overleggen over de vorming van een nieuwe regering. Brandleed in augustus DEN HAAG, 26-10. Als gevolg van brand is in augustus voor f 9.418.487 schade aangericht. Vijf mensen wer den gedood. 34 alsmede 10 brand weerlieden werden gewond en drie personen en twee brandweerlieden door rook bedwelmd. Voorts kwamen bij deze branden twee koeien. 18 kalveren, 123 mestvarkens, twee fok- varkens, 18 biggen en 600 slachtkui- kens om. Er waren 52 branden met een schade van f 20.000 of meer. Luiheid veramt Arbeid verivarmt. WA r UQT Dl BIL T Rustig weer Verwachting tot woensdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met tijdelijk enkele wolkenvelden; vannacht en morgenochtend op en kele plaatsen mist; zwakke tot ma tige wind tussen oost en noordoost en weinig verandering in tempera tuur. 28 okt. Zon op 7.27, onder 17.20. Maan op 23.58, onder 15.16. 29 okt. Zon op 7.29, onder 17.18. Maan op onder 15.44. Laatste kwartier: 27 okt. te 22.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 okt. 8.09 v.m. 20.57 n.m. 29 okt. 9.32 v.m. 22.29 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 okt. 29 okt. 8.07 v.jri. 9.33 v.m. 20.48 n.m. 22.21 n.m. voor in totaal 650 tot 700 miljoen frank per jaar. Onder de lopende overeenkomst belopen de Russische aankopen niet meer dan 330 miljoen frank per jaar. Frankrijk zal vermoedelijk zijn aan kopen van Sowjetrussische ruwe olie vergroten ondanks een reeds lang bestaande aanbeveling van de NAVO aan de aangesloten landen, te voor komen dat men al te veel van Sow jetrussische olie afhankelijk zal wor den. BELGRADO, 26-10. Tienduizend mensen zijn door watersnood uit drie wijken van Zagreb verdreven. Door dat vele rivieren buiten hun oevers traden, zijn steden en dorpen in het noordwesten van Zuid-Slavië over stroomd. Volgens de tot nog toe ont vangen berichten is er één dode te betreuren. Hefschroefvliegtuigen en boten met militairen zijn in de weer om tweehonderd mensen van de daken hunner huizen in Zagreb te halen. MOERGESTEL, 26-10. - Vier ver pleegsters uit het ziekenhuis te Til burg zijn maandagavond ernstig ge wend btf een autobotsing op de rijks weg tussen Tilburg en Oirschot ter hoogte van Moergestel. De verpleegsters werden in hun eigen ziekenhuis opgenomen. Het viertal reed in een kleine per sonenauto in een file van een tiental wagens. Bij een poging om een 20- tons vrachtwagen in te halen kwam hun auto in botsing met een tegen ligger. Inmiddels is één der gewonden, de 29-jarige P. L. bezweken aan de ver wondingen. 'Doodtij: 30 okt. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 27-10. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied, waarin de luchtdruk tot boven 1040 m.b. is gestegen, verplaatst zich in de richting van de Baltische staten. Het hogedrukgebied reikt via de Noordzee tot bij de Azoren. Ons land bevindt zich aan de zuidelijke flank hiervan, waardoor met oostelijke wind vrij droge continentale lucht uit Duitsland binnenstroomt. Bij Tsjecho-Slowakije en noordelijk van de Alpen bevond zich dinsdagmorgen een regenzone, die langzaam naar het westen opschuift. Of deze regen zone het komende etmaal de zuide lijke provincies bereikt, is nog on zeker. De afgelopen nacht daalde de tem peratuur op enkele plaatsen tot één graad beneden het vriespunt. Dit kan ook komende nacht het geval zijn op plaatsen waar nog weinig bewolking voorkomt. Ook is er opnieuw kans op mistvorming. Overdag worden on geveer dezelfde temperaturen bereikt als vandaag. Agent schoot man in buik ARNHEM, 26-10. Een waarschu wingsschot van een Arnhemse hoofd agent van politie heeft de 20-jarige schilder P uit Arnhem in de buik getroffen. P. was het afgelopen week einde betrokken bij een vechtpartij in de wijk „Klarendal" en verzette zich bij zijn arrestatie. De arrestatie van de aanstichter van de vechtpar tij, de 26-jarige loodgieter Van D.. eveneens uit Arnhem, had vooraf al veel moeilijkheden gegeven. De po litie slaagde er evenwel in hem in de surveillancewagen te krijgen. De loodgieter, de schilder en een echtpaar, dat bij de vechtpartij be trokken was, werden naar het poli tiebureau overgebracht. Daar bleek, dat P. in de buik was getroffen. De toestand van P., die in het Gemeen teziekenhuis wordt verpleegd, wordt thans redelijk genoemd. Josephine Baker, de Amerikaan se „musci hall"-artieste heeft het ziekenhuis te Perigueux verlaten en is teruggekeerd naar haar kasteel Les Milandes, zo heeft een funktio- naris van het ziekenhuis meegedeeld. Televisierede van premier Wilson LONDEN, 26-10. - Minister-presi dent H. Wilson heeft maandagavond in een televisie-uitzending het En gelse volk medegedeeld, dat Groot- Brittannië het afgelopen jaar geleefd heeft op geleend geld. „Wij hebben geld uit vele delen van de wereld aangenomen, vooral van de leden van het Gemenebest, wier sterlingsaldi in Londen zijn ge stegen en wij hebben geld moeien lenen van New York en van onze vrienden in Europa", zo verklaarde de premier. De internationale instellingen heb ben het recht te verwachten, dal Groot-Brittannië de maatregelen neemt, die nodig zijn om op eigen benen te staan. Daarom heeft de re gering volgens Wilson de omvang rijke lijst van minimale maatregelen bekendgemaakt ter vermindering van de invoer en voor het geven van een sterke stimulans aan de export. „Het moet volkomen duidelijk zijn dat de maatregelen niet genomen worden uit enigerlei geest van pro tectionisme die ten doel heeft de Britse industrieën legen gezonde concurrentie te beschermen" zo merkte de premier nog op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1