De gevaren van de medische statistiek Nasser wordt voorzichtiger Nederlander speelde voor dokter Portret van Sartre MORGHAN, de magiër Hoe men in de medische statistiek cp een dwaalspoor kan worden ge bracht wanneer men bü zyn bere keningen geen rekening houdt met het verschO'wel van de „sterftekans- ccncurrentie" is dezer dagen op bui tengewoon heldere wijze uiteen gezet door dr. V. M. Oppers in een publi catie uit het bureau van de statistiek der gemeente Amsterdam in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde. Het gaat hier om een problematiek die op andere gebieden van de sta tistiek reeds geruime tijd in de be schouwingen wordt betrokken, maar die in de medische sector nog steeds te weinig aandacht krijgt. Bü be paalde statistische onderzoekingen zal men echter, ook in de genees kunde, met dit fenomeen rekening dienen te houden, wil men niet tot gevolgtrekkingen komen die kant noch wal raken. Ongeveer tien jaar geleden werd, dit in de statistiek, reeds veel ge bruikte verschijnsel door de Ameri kaan D. Mainland in de geneeskunde geïntroduceerd. Hij sprak over com petition of fatality rates'. Dit begrip is door dr. Oppers in zijn artikel niet onverdienstelijk vertaald met sterf- tekansconcurrentie'. Aan de publi- cctie van Mainland in de American Heart Journal (1953) is blijkbaar nooit erg veel aandacht besteed. In de Angelsaksische medische li teratuur vindt men dit statistisch fenomeen doorgaans vermeld onder de naam Derkson's fallacy' (de be- driegelijkheid waar Berkson op ge wezen heeft) terwijl de eerste publi catie van deze, eveneens Amerikaan se, auteur pas in 1958 is verschenen. Zulke dingen komen ivel vaker voor, en niet eens alleen in de wetenschap! Idiale situatie Met een voorbeeld laat dr. Oppers nu zien hoe de medisch-statisticus tot zijn verkeerde conclusies kan ko men wanneer hij de sterftekanscon- currentie buiten beschouwing laat. Hij neemt daartoe het veel voorko mende geval dat een onderzoeker wil nagaan of een bepaalde afwijking P vaker voorkomt bij de ziekte A dan by de ziekte B. Geen V.N.-herdenking op de Dam AMSTERDAM, 24-10. Dit jaar zal er geen openbare herdenking ko men van de stichtingsdag der Ver enigde Naties op de Dam in de hoofdstad. De gemeente, onder wier auspiciën deze herdenking jaarlijks werd gehouden, stelt zich op het standpunt dat de geringe belangstel ling, die deze herdenking ondervond het vele werk en de niet geringe kos ten niet wettigt. Het Unesco-cen- comité Amsterdam beraden zich op trum Nederland en het Novib- welke wijze deze hei'denking - ze ker in 1065 als de V.N. 20 jaar be staat - gestalte is te geven. kleintjes uit09 het bi>\nen[cu\d DEN HAAG. Het gerechtshof in Den Haag heeft de 65-jarige vroege re directeur van het bijkantoor van een bank in Katwijk, P. T. Z., ver oordeeld tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest wegens het plegen van valsheid in geschrifte. DEN HAAG. De Nederlandse Wegverkeers- en Vervoers Federatie Centraal Overleg, heeft zich in een brief tot de leden van de Tweede Kamer gewend waarin zij verklaart dat de indiening van het wetsvoor stel op het Rijkswegenfonds naast gevoelens van voldoening ook ge voelens van onvoldaanheid en zelfs wrevel heeft opgewekt. DEN HAAG. De elf tot dusver door de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) N.V. verkoch te Ruteck's, resp. Heck's-panden, hebben in totaal f 9 miljoen opge bracht bij een taxatiewaarde van f 7.5 miljoen. ALKMAAR. Op de Kennemer- straatweg te Heilo is de zestienjarige telegrambesteller Matthijs Groot, uit Alkmaar, toen hij bij slecht wéér met zijn bromfiets de weg overstak, in botsing gekomen met een bus uit Egmond. Hij kwam met zijn hoofd tegen de bumper van de bus terecht. Hoewel hij een helm droeg werd hij zwaar gewond. De jongeman is tij dens het vervoer naar het Centraal Ziekenhuis aan de gevolgen over leden. ZUTPHEN. De rechtbank in Zut- phen heeft de 39-jarige betonwerker J. A. M. uit Amsterdam veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met af trek voor een poging tot doodslag op een elfjarig meisje. Veertien dagen geleden was de eis van de officier van justitie tien jaar met aftrek. DEN HAAG. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft aan Anton Geesink het vol gende telegram gezonden: „Proficiat Het gouden resultaat heeft onze hoop en verwachting waar gemaakt". BREDA. De officier van justitie bij de rechtbank in Breda heeft te gen de 43-jarige stationsbeambte J. B. uit Gudenbosch f 100,- boete ge- eist wegens schuld aan een ongeval op 12 juni op de overweg aan de Bossche dijk in Oudenbosch bij het station van de Nederlandse Spoor wegen, waarbij een 12-jarig meisje uit Oudenbosch werd gedood en een 30-jarige bromfietser uit Sprundel ernstig werd gewond. Daarbij stelt hij dat de volgende, voor de onderzoeker .ideale', situatie aanwezig is: er is een populatie die 2.000 patiënten omvat, waarvan 1.000 aan de ziekte A en 1.000 aan de ziekte B lijden, terwijl 10 procent van alle patiënten tevens de afwij king P vertoont en wel zó dat die afwijking P gelijkelijk verdeeld is over de A- en de B-patiënten. Aap uit de mouw De onderzoeker kent deze gegevens echter niet. De bedoeling van zijn studie is immers juist om de verhou dingen, zoals zij zich voordoen, te leren kennen. Dr. Oppers veronder stelt nu, dat het onderzoek zich over vijf jaren (een gebruikelijke periode) uitstrekt en dat bij alle overledenen sectie kan worden verrichtzodat de diagnose telkenmale patholoog-ana tomisch vaststaat. Aan het gegeven heeft dr. Oppers echter nog iets anders toegevoegt, iets dat de onderzoeker misschien uit andere bronnen bekend zou kunnen zijn; in ieder geval zal hij er ter dege rekening mee moeten houden. Dat gegeven betreft de verschillende sterftekansen in die vijfjaarlijkse pe riode. Dat is het punt waar dr. Op pers in zijn betoog heen wil: hier is het dat de statistische aap uit de medische mouw komt, althans be hoort te komen. Foutieve uitkomst Nog te vaak wordt er bij het we tenschappelijk onderzoek geen reke ning mee gehouden, dat de kans om aan ziekte A te overlijden een andere zal zijn dan aan ziekte B, terwijl er meestal voor de afwijking P een ei gen afzonderlijke sterftekans aan wezig is. In zijn voorbeeld stelt de schrijver dat de sterftekans voor de ziekte A 50 procent bedraagt en voor ziekte B 20 procent; het eigen sterf tecijfer voor de afwijking P stelt hij op 40 procent. Terwijl er dus gegeven was dat de afwijking P bij beide ziekten in 10 procent van de gevallen voorkwam, laat dr. Oppers aan de hand van een vrij ingewikkelde, doch onmisken baar juiste berekening zien, hoe de LUIK, 24-10. Een 44-jarige Ne derlander, Joseph Defesche, die ge durende meer dan een jaar Luikse chirurgen assisteerde by operaties, blykt helemaal geen dokter te zijn. Hij is gearresteerd wegens het on bevoegd uitoefenen van de genees kunde. Defesche had zich nooit uit gegeven voor dokter. Maar hij legde een grote medische kennis aan de dag, had veel relaties en een goed voorkomen. Toen hem op een keer gevraagd werd, te assisteren bij een operatie voldeed hij zonder meer aan het ver zoek en streek hij na afloop het ho norarium op. Dit gebeurde daarna veelvuldig en Defesche liet het maar zo, wanneer hij met dokter werd aangesproken. Drie Hongaren een Olympische atleet en twee toeristen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in Tokio vervoegd, aldus is van be trouwbare zijde vernomen. Zij willen naar de V.S. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht: J. den Hoed te Wijk bij Heusden; te Nij megen (vac. H. C. Touw) (toez.): J. v. d. Hoek te Ommeren. Geref. Kerken Beroepen te Wartena (tevens zie- kenhuispred. te Leeuwarden): W. C. Huismans te Stiens. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Nijkerk: J. J. de Vries te Bergentheim. Evang. Lutherse Kerk Examens. - Voor het kand. exa men le gedeelte slaagden mej. K. G. Hage en de heer W. Bley, beiden te Amsterdam; voor het kand. exa men 2e gedeelte de heer H. Mudde te Utrecht. Oud-Geref. Kerk Bruinisse BRUINISSE. Donderdagavond 29 oktober, 7.30 uur, ds. J. van Prooijen te Grafhorst. Geref. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Woensdagavond 28 oktober 7.00 uur dr. C. Steenblok te Gouda. onderzoeker die geen rekening met de aanwezige sterftekansenconcur- rentie' houdt, tot geheel verkeerde gevolgtrekkingen komt, ivanneer hij zijn cijfers gaai bewerken. Geen kans gekregen De onderzoeker vindt, wanneer hij het verschijnsel van de sterftekans- concurrentie niet in zijn beschou wingen betrekt, volgens de bereke ning van dr. Oppers, dat bij de aan ziekte A lijdende overledenen in 13,40 procent van de gevallen afwij king P voorkomt en bij diegenen die aan ziekte B gestorven zijn, zal hij in 22,41 procent der gevallen de af wijking P hebben aangetroffen. Dat scheelt dus nogal iets, boven dien is de uitkomst strijdig met de waarheid. De onderzoeker tekent bij deze foutieve uitkomst aan dat er bij de ziekte A, door de hoge sterfte kans, een geringer aantal patiënten overblijftdie de kans krijgen om aan de afwijking P le overlijden, dan bij de lijders aan ziekte B met hun zoveel lagere sterftekans. Werd 90 jaar In beide gevallen is een te hoog percentage gevonden: dat komt vol- nens dr. Oppers doordat de gevonden percentages berekend worden aan de aantallen overledenen, terwijl de overlevenden verder buiten be- schouwing blijven. Het onderlinge zeer grote verschil in de gevonden percentages is te wijten aan het niet in de berekening opnemen van de sterf tekatisconcur rentie! Dat was dan een pittig lesje in de medische statistiek. Iedereen die op geneeskundig terrein werkzaam is, weet wel dat hij niet mag zeggen meneer X deed altijd dat en hij werd 90 jaar, dus is dat niet scha delijk'. Iedereen weet dat voor zulke gevolgtrekkingen grotere aantallen personen nodig zijn en dat op dat materiaalstatistische methoden moeten worden toegepast. Maar dat moeten dan goede methodes zijn en, U hebt het gezien, statistiek is moei lijker dan U denkt. dr. H. W. SCALONGNE Sociologische studie over jeugd van vroeger UTRECHT, 24-10. Aan de Rijks universiteit in Utrecht promoveerde de heer J. S. van Hessen uit De Bilt tot doctor in de sociale wetenschap pen op het proefschrift getiteld: „Sa men jong zijn". Het proefschrift is een sociologi sche studie over de jeugd van 14 tot 15 jaar, die geen kind meer is, maar ook nog niet volwassen is in de maatschappelijke zin. De schrijver heeft daarvoor met 300 Nederlandse mannen en vrouwen, geboren voor 1895, uitvoerige vraaggesprekken ge voerd over hun vroegere jeugdleven, globaal vallend tussen 1890 en 1920. Hierdoor werd een tot dusverre onbekend terrein grondig verkend. Maar bovendien wierp het verkre gen materiaal nieuw licht op ont staan en ontwikkeling van de latere jeugdbeweging, ja zelfs op het ge drag van de huidige jeugd. De schrijver toont aan dat de jeugd in de elkaar opvolgende soorten van jeugdbestel, als groep meer conti nuïteit vertoont dan in het algemeen wordt gedacht. Dr. van Hessen (48 jaar) is hoofd van de afdeling jeugd- en gezins sociologie van het Sociologisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Promotor was prof. dr. J. P. Kruijt. De politie en de bromfietsen DEN HAAG, 24-10. Het Tweede Kamerlid de heer P. Voogd (b.p.) heeft schriftelijk aan de minister van justitie gevraagd waarom bij sommige politieposten de motoren met zijspan omgewisseld zijn voor bromfietsen. Hoe moet de politie zich bij de huidige situatie van het toenemende snelverkeer (waar snel heden van 120 km en meer per uur worden gehaald) met bromfietsen handhaven. En hoe moet de politie man nu iemand die bijv. in sterke mate onder invloed verkeert, ver voeren, zo vraagt de heer Voogd! Kwakzalverij in de dierengeneeskunde UTRECHT, 24-10. Byna nimmer in de laatste halve eeuw is de kwakzaivery tot zulk een hoogte punt, als \vy vandaag beleven, ge stegen, terwijl de onbeperkte handel in dierengeneesmiddeleu vormen heeft aangenomen, die in hoge mate bedenkelijk zyn zowel voor de volks gezondheid als voor de gezondheids toestand van de veestapel en de pluimveebedryven. Dit zei de heer M. Karsemeijer, voorzitter van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Dierge neeskunde bij de opening van de wetenschappelijke vergadering van deze organisatie. Hij constateerde dat het beroep van dierenarts, in weer wil van een langdurige en kostbare opleiding om die titel te verwer ven in Nederland maar een matige bescherming geniet. Daarbij komt nog - zo vervolgde hij - dat het in de veehouderij en aanverwante be drijven de laatste jaren minder roos- kleurig is geweest en daar het die- renartsenbestaan ten nauwste is ver weven met de agx-arisehe welvaart, is het begrijpelijk, dat de practicus hiervan de terugslag ondervindt. Hierdoor komen vooral de jongere dierenartsen, die door de omstan digheden daartoe gedwongen, soms nog grote financiële lasten pp zich hebben moeten nemen, in het ge drang. India-projekt P.J.G.N. DEN HAAG. 24-10. De Platte lands Jongeren Gemeenschap Neder land fjaat een eigen actie voeren voor hulp verlening aan India, on der de naam „Met P.I.A. naar In dia". P.I.A. betekent „Plattelands India Actie". In april van dit jaar heeft de P.J.G.N. in het kader van de „Europa 1, .2. 3-actie" van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap, een India-werkgroep gevormd. De Euro pa 1, 2, 3-actie is echter volgens de P.J.G.N. geen succes geworden, tot teleurstelling van een aantal bij de P.J.G.N. aangesloten organisaties, waaronder de P.J.G.N., die gezamen lijk een begroting voor internatio nale projecten hadden ingediend van totaal twee miljoen gulden. Vandaar dat de P.J.G.N. nu zelfstandig aan het werk wil. Men wil vier jongeren zenden naar het landbouwtrainings- centrum in de deelstaat Mysore. PARIJS, 22-10. Voor het grote pu bliek is Jean-Paul Sartre de vader van het existentialisme die zitting hcudt in de schryverscafé's en kel ders van Saint-Germain-des-Pres, veer anderen de politicus die mani festen opstelt, een links-georiënteerd tijdschrift bezielt en op vergaderin gen spreekt, maar hy is ook de filo soof die ergens in een stille huur kamer mediteert. Dat zyn de gezich ten van deze romanschrijver, dra maturg, essayist, aan wie de Nobel- pry's veer literatuur is toegekend, maar die hij heeft geweigerd. Sartre is op 21 juni 1905 in Parijs geboren. Zijn vadei", een marine-of ficier, stierf toen Jean-Paul twee jaar was. Zijn grootvader, leraar Duits, bracht hem de liefde voor het schrijven bij. Op zesjarige leeftijd schreef Jean-Paul al verhalen om, zoals hij zelf zegt, zijn bestaan te rechtvaardigen. Het geschrevene was toen voor hem het enige werkelijke. In 1938 verscheen zijn eerste ro man, „La Nausee" (de walging). In zijn studententijd was hij een vurig aanhanger van de existentie-filosofie van de Duitser Martin Heidegger, die op zijn beurt een leerling was van de Deen Kierkegaard. Op 29-jarige leeftijd ontmoet Sartre in Berlijn de filosoof Edmund Huserl, de stichter van de fenomenologie, van wie hij stellingen overneemt. Sax-tre noemt zich humanistisch Marxist. Het Marxisme van de com munisten vindt hij „vei'steend Marx isme". Zijn toneelstukken trekken veel publiek. Hij schreef o.a. Huis Clos (1945), „la Putaixi Respectuese" (1946), „Les Mains Sales" (1947) en „Le diable et le bondieu" (1951). v In al zijn werken staat de strijd om inzicht en vi'ijheid in het middel punt. De mens „is", zoals de stoffe lijke dingen zijn. Hij „bestaat" van af het ogenblik dat hij kiest wat hij zal zijn, wat hij zal doen. Er zijn volgens Sartre twee soorten men sen: de „verlichten", dat zijn zij die hebben gekozen en weten dat zij dat gedaan hebben en de „beroerlingen" (salauds), die niet willen kiezen of het doen in zelfbedrog. Vrij willen zijn, aldus Sartre, is tevens de vrijheid van anderen wensen. Man (nu vrij) zat een jaar in voorarrest LEEUWARDEN, 21-10. De recht- bank in Leeuwarden heeft een van de verdachten in „de zaak Nes", die vorige week diende, de 25-jarige perser J. K. uit Joure, vrijgesproken Hij was er van beschuldigd samen met de hoofdverdachte E. Steenstra de boerderij van Doeke Peenstx%a in Nes te zijn binnengedi-ongen op zoek naar geld en te hebben deelgenomen aan brandstichtinng, waardoor deze boerderij in vlammen opging, nadat S. (zijn oom) de boerin geld had af geperst en daarna gewurgd. K. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De rechtbank overwoog, dat het bewijs uitsluitend zou kunnen steu nen op de verklaringen van de hoofdverdachte, die tijdens het voor- ondeizoek steeds van lezing veran derde, terwijl hij ook tijdens de zit ting nog onjuiste verklaringen af legde. Op deze grond achtte de x-echtbank het wettig en oveiiuigend bewiis niet geleverd. De raadsman van K„ mi'. H. Schootsti'a, overweegt een schade loosstelling te vragen voor de tijd van bijna een jaax*, die zijn cliënt in voorarrest heeft dooi'gebracht. De wereldvisvangst is de laatste jaren meer dan vex-dubbeld. In het bijzonder in Zuid-Amerika en het Verre Oosten is de vooruitgang zeer groot. De vissexij boekt daar opval lend grotere vangsten dan vlak voor de tweede wereldoorlog het geval was. Schokkende gebeurtenissen elders hebben de aandacht afgeleid van de overeenkomst tussen (Egyptes) Nas ser en (Iraks) Aref om een gemeen schappelijk politiek cbmmando" in te stellen. Dat klinkt fraai, maar de term betekent weinig. En in ieder geval betekent het niet dat er een nieuwe stap is gezet naar de Arabi sche eenheid, waarvan al eeuwen wordt gedroomd. Nasser is voorzichtig geworden. Hij heeft eens een unie met Syrië gehad, die na een jaar of drie al uit een viel en dat soort dingen moet niet te vaak gebeuren of het gaat Nassers naam schaden. Vandaar de wat vagere constructie van nu, die wel de mogelijkheid open laat van een wat nadere samenwerking, maar die niet zo definitief is dat het een opgelegd fiasco genoemd kan wor den als die unie van Irak en Egypte er eens zal komen. Er is nog een tweede reden voor Nassers voorzichtigheid. Hij eist als basis voor samenwerking, dat de Iraakse grondwet als twee druppels water gaat lijken op die van Egypte. En dat daar ook de Arabische socia listische partij als de staatspartij gaat optreden. Slechts leunend Dat zou inhouden dat onder meer vrijwel alle privé eigendom ver dwijnt. Dit laatste is een punt dat Iraaks heerser Aref bepaald niet aanstaat. Hij weet dat hij daarmee de haat van de hele middenstand op zijn hoofd haalt. En wat er met zijn voorganger Kassem is gebeurd, zal voor hem een les zijn hoe snel er een eind gemaakt kan worden aan een dictator in Bagdad. Vermoedelijk is er bij Aref niet eens zo heel veel verlangen zich al te nauw met Egypte te verbinden. Het zou het opgeven betekenen van heel ivat nationalistische gevoelens en daarin zijn de Arabieren niet zo sterk. De taktiek van Aref is slechts dat hij 't publiekelijk bekend wenst te laten worden dat hij op zeer goede voet staat met Nasser, die mi een maal de afgod is der massa's. Hij leunt tegen Nasser om wat van diens populariteit bij de gewone man te lenen en zelf sterker te staan. Een politiek die ook anderen in deze hoek van de wereld met grote ijver bedrijven, zoals koning Hoes sein van Jordaniëdie zijn al te an ti-N assergezinde landgenoten danig muilkorfde. Nasser is zicli bewust dat hij zo wordt gebruikt door lie den die daarmee alleen beogen zelf sterker te staan om hun politiek te bedrijven. Hij zal daarom' niet de illusie hebbenf dat met het „politieke commando" de zaak van de Arabi- Kimt verdronken HAARLEM, 24-10. De bijna twee jarige Robert Marinus van Gennep uit Haarlem is in het water geval len van de Waarderhaven, waar een woonschepenligplaats is. Omstanders hebben het jongetje op het droge gebracht en de mond-op-mond be ademing toegepast. Daarna is het kind naar het Sint Elisabethsgast- huis overgebracht, waar het in de loop van de avond is overleden. Ingezonden mededeling 't helpt en., 't Is lekker RED BAND- ROOSENDAAL VENSTER sclie eenheid echt veel verder is ge komen. De Gaulle dreigt De kwestie van de landbouw is een heel moeilijk punt in de E.E.G., speciaal dat van de granen, waar voor een nieuwe prijsregeling van kracht zou moeten worden die onder meer inhoudt dat de Franse prijzen stijgen tot voordeel van de Fran se boer en die in Duitsland da len. Dat laatste tot ongenoegen van het politiek zeer machtigeDuitse „groene front", de agrariërs. De Duitsers zijn dus niet al te enthousiast, Parijs ergert zich blauw dat er misschien vertraging komt. De Franse minister Pisani zou van een hele hoop ellende met zijn boe ren bevrijd zijn als die graanrege- ling maar gauw van kracht wordt. Dat is de achtergrond van De Gaul- les dreigement de hele Euromarkt in elkaar te laten storten als voor de afgesproken datum van 16 december het landbouwbeleid niet in kannen en kruiken is. Men kan zijn betoog wat verdui delijken door het te vertalen in: als de zes niet wat opschieten om een Franse interne politike moeilijkheid op te lossen, dan stellen we verder geen belang meer in de E.E.G. en als er anderen zijn die ook hun in terne problemen hebben dan gaat ons dat geen zier aan. Men kan dit moeilijk anders dan een egoïstische redenering noemen en het is er zeker niet een die iets te maken heeft met werkelijk Euro pees denken. Voor de andere vijf is dit een moment waarop ze zich moe ten afvragen of een dergelijke Fran se chantage we laten de boel in de soep draaien als jullie niet zorgen dat ons belang wordt gediend met- braaf in de schulp kruipen moet worden beantwoord. Het is niet de eerste keer dat Pa- riïs een dergeliike afpersing bedrijft, het is ook niet de eerste keer dat Parijs zijn eigen belang doordrijft tegen dal der anderen in. We den ken aan het weren der Britten. Wan neer dit zo door blijft gaan, dan bieden de anderen in de E.E.G. zich haast aan als satellieten van De Gaulle. Euromarkt is zeer belangrijk, maar niet tegen elke prijs. En vooral om dat wal in de E.E.G. reeds is bereikt ook voor Frankrijk te veel waard is om zonder meer over boord gegooid te kunnen worden, lijkt de tijd wel gekomen dat men in Brussel de Fransen duidelijk maakt dat de an dere partners beslist niet voor elk dreigement door de knieën gaan. 71. Toen Morghan vertrokken was, om Aram to volgen, zette Silvia zich in een stoel bij de haard en verborg haar gezicht in de handen. Een moment scheen hét haar dat ze alles verloi*en had. Vele machten hadden hun draad om haar gesponnen en probeex'den haar in het ongeluk te storten. Had ze er verkeerd aan gedaan Gahmoir te beloven om Morghan te huwen? Vooral als haar vader op deze voorwaarde ge nezen kon? Zwak geroep uit het aangren zende vertrek deden haar overeind sprin gen. Ze snelde naar de tussendeur*. Be zorgd keek ze naar het bleke gezicht van de zieke, die zich met moeite half had op gericht. „Hebt ge me geroepen, vader?" „Silvia", zijn stem verraadde zwakheid, „ik heb gepoogd na te denken, mijn doch ter. Ik begrijp niet alles. Toch meen ik, dat je Morghan niet trouwen moet". „Maar vader!' mompelde 't jonge meisje verbaasd. „U hebt zelf altijd dit huwelijk gewenst. En bovendiendit is het enige middel dat me rest om u weer beter te maken!" „Denk niet aan mij!" zei de zieke in het bed moeilijk. „Ik ben oud, Silviamet Morghan zul je nooit gelukkig zijn". „Ik denk reeds lang niet meer aan mijn eigen geluk", zei ze droogjes. „Dat is niet meer belangrijk. Maar met Morghan te huwen krijg ik misschien het uwe en uw herstel!" „Halt!" riep op dit moment een opge wonden stem in de deui\ „Geen onbezon nen stappen! Luisterik heb een be langrijke mededeling voor u" en als een razende derwisch snelde onze boven alle lof verheven doctor Ambrosius als een wervelstorm de kamer in. BLIK DOOR HET WERELD 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6