Bfonchileften marrie s mogelijkheden Als steeds: duinafslag bij de vuurtoren z.v.u. Industrie- en ont wikkelingslanden Olympische ploeg weer thuis STAD EN EILAND Schatgravers in Peru Slecht weer in vele delen van Europa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 oktober 1964 No. 19673 Storm liet zich gelden WESTENSCHOUYVEN, 24-10. Wie zaterdag en zondag over het strand heeft gewandeld, zal opgemerkt heb ben dat hier en daar nogal wat duin is weggeslagen door het hoge water. De meeste zandmassa's verdwenen in de kolkende golven iets westelijk van de vuurtoren ter hoogte van het zogenaamde „Suikergat". Een juiste meting heeft uitgemaakt dat de dui nenrij ongeveer vijf meter smaller is geworden op die plaats. In Westen- schouwen ls de afname minder doch dit Ls normaal omdat het wegslaan van duinzand bij de vuurtorenstrand- omgeving altijd het grootst is. Bij de Punt waar de laatste jaren de duinenrij steeds versmalde is door de verzwaring geen kruimeltje zand verdwenen, zodat het duidelijk is dat het werk aan de verwachtin gen heeft beantwoord. De stormachtige wind die vrijdag nacht over de Noordzee woedde met af en toe windkracht 8 9 viel juist samen met het springtij, dus onge veer dezelfde situatie als op 1 fe bruari 1953. Toen was het Noordzee water echter al enige dagen van te voren opgezweept door noordweste lijke stormen hetgeen gelukkig nu niet gebeurde. In ieder geval is het eerste duinzand weer in de Noordzee verdwenen en waar het weer aange zet wordt bij de een of andere zand bank, zal wel altijd een raadsel blij ven. Na de storm is het altijd interes sant om eens op het strand te zoe ken naar wat aanspoelsel. Veel hout bleek aan de hoogwaterlijn, die dit keer vlak tegen de duinenrij kwam te liggen, verder plasticrommel dat nooit meer vergaat en verder iets vreemds. Overal lagen heel kleine kraaltjes van plastic, maar zonder gaatjes en in verschillende kleuren. We hebben getracht de juiste af komst te weten te komen, doch voor lopig moeten we het antwoord schul dig blijven. Het hoofd van de kust wacht, de heer R. Saman, meende Ingezonden mededeling Hoestdrank in tQbletvorm.95cr De Turkse troepen, die bestemd zyn voor de gedeeltelijke aflossing van het Turkse contingent op Cyp rus, zijn zondagmorgen uit Iskande- roen vertrokken, op weg naar hun bestemming. Paus Paulus zal zich wellioht in maart a.s. naar de Dominicaanse re publiek begeven ter opening van het vierde Mariologisoh congres en het elfde internationale Maria-congres. Beethovencoucert Kunstmaandorkest Zelden heeft het ook te Zierik- zee al vertrouwde Kunstmaand- orkest, hier inniger en geconcen treerder gemusiceerd, dan tijdens het vrijdagavond voor een niet overvolle maar toch uitstekend bezette Con certzaal, gespeelde Beethovenpro- gramma, waarvan het hoogtepunt viel na de pauze: het vioolconcert in D groot opus 61, met als solist Theo Olof, die op basis van een fe nomenale techniek de zuivere en edele schoonheid van Beethoven's meesterwerk in harmonische samen werking met het orkest tot klinken bracht. Een met gul applaus beloon de prestatie van deze violist van naam, maar ook voor de orkestleden, die onder de uiterst beheerste lei ding van Anton Kersjes zich met overgave en bezieling aan deze mu ziek wijdden, zonder twijfel mede geïnspireerd door een roerloos en zeer intens luisterend publiek. In Beethoven's vioolconcert stammend uit 1806 heeft de com ponist met meesterlijke vondsten als toonsoortwisselingen en ritme-ver snellingen een bijna etherische sfeer opgeroepen, ontspruitend aan een diep verborgen schoonheidsgevoel, het geheim waarvan zich nooit he lemaal zal laten ontsluieren. Met name in het tweede deel het larg hetto kwamen solist en orkest tot een zeer intiem samenspel en reikte het orkest dat ook nu weer heel wat nieuwe gezichten toonde naar de toppen van het interpretatief ver mogen. Bij de herfstachtige weemoed der hoorns lijkt het concert te eindigen in een zoete verstilling, maar het onverwachte rondo, als laatste deel, heft het geheel op in een blijde sfeer. Bijzonder zuiver hebben orkest en solist deze wisseling van stemmin gen verklankt en bezorgden Zierik- zee zo een avond van uitzonderlijk muzikaal kunstgenot. Het concert opende met Beetho ven's derde symfonie „Eroica", het heroïsch karakter waarvan in over eenstemming leek met de wilde herfstbuien, die zich roffelend op het dak van de zaal ontlaadden. Ook hier echter deed het tweede deel de marcia funebre reeds vermoe den dat het Kunstmaandorkest deze avond het sterkst zou uitblinken in een verstilde lyriek en in het klank geven aan de teerste gevoelens van menselijke droefheid, die in het ge nie Beethoven moeten hebben ge leefd. Niettemin kwam ook het wat on grijpbaarder Scherzo melodieus uit de muzikale verf en gaf de samen gestelde finale het orkest gelegen heid te tonen, dat de in de loop der jaren gegroeide roem rust op een stevige vaktechnische ondergrond en op de durende wil tot bezield musi ceren. Een duidelijk onder de indruk zijnd publiek beloonde het gebrachte als gezegd met een warm ap plaus. Een leerlinge van de Muziek school bood dirigent en solist bloe men «aan. D. d. v. dat het wel eens verband zou kun nen hebben met het zoeken naar stroomrichtingen en veranderingen waarbij de hydografie dergelijk ma teriaal vanaf een schip overboord zet. flitsen" uit het buitenland LONDEN. De Britse Labourrege- ring wenst van meet af aan mee te doen met eventuele besprekingen over de Europese poltieke eenheid evenwel zonder zich tevoren tot iets te verplichten. Dit is van gezagheb bende zijde verklaard. GHANA. Na geruchten, dat men mensenoffers wilde brengen voor de bouw van een dam in de Volta, heeft een menigte Ghanezen twee man nen mishandeld omdat men dacht dat zij kinderen wilden roven. Een arbeider kreeg er van langs toen hij met een kind bij zich werd tegen gehouden. Het kind bleek later zijn eigen zoontje te zijn. Een ander werd mishandeld omdat men vermoedde dat hij kinderen in een zak mee droeg. In de zak zaten slechts lege flessen. PRETORIA. In Pretoria is vorige week het proces voortgezet tegen de blanke onderwijzer John Harris, die wordt beschuldigd van moord en sa botage. Harris wordt ten laste gelegd een bomaanslag te hebben gepleegd op het spoorwegstation van Johan nesburg, waarbij een oude vrouw werd gedood en meer dan 20 per sonen werden gewond. MIAMI. Het inlichtingenbureau in Miami van de Cubanen in bal lingschap meldt, dat de Sowj et-Unie een duikbootvloot aan Cuba zal le veren. Talrijke Cubanen worden op Russische onderzeeboten opgeleid en de Russen hebben twee onderzee bootbases op Cuba aangelegd, aldus het inlichtingenbureau. PEKING. 18 Chinese studenten zijn uit Peking naar Frankrijk ver trokken, waar zij op verscheidene universiteiten Frans gaan studeren. NEW YORK. Afgevaardigden van Latijns-Amerikaanse en Afrikaans- Aziatische landen hebben officiéél bij secretaris-generaal Oe Thanthet verzoek ingediend dat de algemene vergadering op 1 december inplaats van 10 november begint. MAGNOLIA (Mississippi). Een rech ter in Magnolia (Mississippi) heeft zes blanken die toegaven dat zij bommen hadden geworpen naar wo ningen van negers, voorwaardelijke gevangenisstraffen gegeven. NEW YORK. Een honderdtal leer lingen van een middelbare school in New York heeft een vechtpartij geleverd in de gangen van een sta tion van de ondergrondse. Volgens de politie was de herrie ontstaan over de rassenkwestie op school. LISSABON. Portugal heeft de in ternationale arbeidsorganisatie ver zocht voorbereidingen te treffen voor een „volledig en onpartijdig" onderzoek naar beweringen, dat in Portugal en zijn overzeese gebieden rassendiscriminatie wordt toegepast. LONDEN. De algemeen secretaris van de Britse communistische partij, John Gollan, deed zaterdag in de communistische „Daily Worker" een beroep op de Russische leiders om „de belangrijke feiten" over de ver vanging van Chroesjtsjov vrij te ge ven. LIMA. De Peruviaanse eerste- minister, dr. Schwalb, heeft vrijdag bekend gemaakt, dat de Italiaanse regering om de uitlevering heeft verzocht van Fried rich Schwend, een gewezen nazi, die onlangs door een Italiaanse rechtbank tot 21 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld we gens het plegen van een moord tij dens de tweede wereldoorlog. ROME. De delegatie van de Ita liaanse communistische partij, die meer te weten wil zien te komen over de verwijdering van Chroesj tsjov uit de Russische regerings- en partijleiding, zal binnen enkele da gen naar Moskou vertrekken, zo heeft een partijwoordvoeder meege deeld. WOLFSBURG. De Volkswagen- werk A.G. in Wolfsburg en de Daim ler-Benz A.G. in Stuttgart hebben besloten hun totdusver vriendschap pelijke betrekkingen nauwer te ma ken. BONN. Volgens de Westduitse oud-ambassadeur in de Sowjet-Unie, Hans Kroll, zou Chroesjtsjov met overweldigende meerderheid geko zen worden bij vrije verkiezingen in de Sowjet-Unie. BERLIJN. Vier Oostberlijnse ar beiders zijn naar de Franse sector uitgeweken door een zelfgemaakt gat in de muur van hun fabriek, die aan de Franse sector grenst. De ontsnap ping is aan Oostberlijnse zijde niet opgemerkt. PARIJS. Op het bureau van de Franse Nationale Vergadering is een motie van afkeuring aangaande de landbouwpolitiek van de regering gedeponeerd. PARIJS. Mevrouw Frangoise Jor dan, echtgenote van de Britse nazi leider, is voor het Franse hof van staatsveiligheid beschuldigd van „sa menzwering tegen het gezag van de staat". BERN. Een in Bern wonende Ar gentijn zal aldaar terecht staan we gens spionage voor de Sowjet-Unie. Hij heeft aan Russische agenten bui ten Zwitserland economische en po litieke inlichtingen over dit land en andere staten doorgegeven. De verkiezingen in de Ver. Staten NEW YORK, 24-10. Volgens een opiniepeiling van het Ame rikaanse weekblad voor jour nalisten en uitgevers, gehou den onder 1.093 dagbladen, steunen 398 kranten president Johnson terwijl er 335 de zij de van Barry Coldwater heb ben gekozen. De bladen die zich voor Johnson hebben uit gesproken hebben een geza menlijke oplaag van ruim 26 miljoen exemplaren, terwijl de Goldwater-gezinde kranten da gelijks ruim ?Yi miljoen kran ten verspreiden. 360 dagbladen met een oplage van bijna 12 miljoen stuks hebben zich on afhankelijk verklaard of heb ben nog geen partij gekozen NEW YORK, 24-10. De industrie- en de ontwikkelingslanden hebben na drie weken praten overeenstem ming bereikt over een bemiddelings procedure, die moet voorkomen dat de 75 ontwikkelingslanden de in dustrielanden in de nieuwe wereld handelsorganisatie overstemmen. Het compromis dat in deze kwestie is bereikt door een commissie van de wereldhandelsconferentie in Ge neve zal aan de voltallige vergade ring van de Verenigde Naties wor den voorgelegd, samen met een slot- aktie van de Geneefse conferentie. Hierdoor wordt het mogelijk dat de nieuwe wereldhandelsorganisatie be gin 1965 in het leven geroepen wordt Premie verplichte ziekenfondsverzekering AMSTERDAM, 24-10. De Zieken fondsraad heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid ge adviseerd de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor 1965 vast te stellen op 5.4 procent. Deze bedraagt thans 5 procent. De voornaamste oorzaken van de kos tenstijging, welke tot de voorgestelde premieverhoging aanleiding heeft gegeven, zijn gelegen in de verlengde duur van de verstrekking zieken- huisverpleging en de verhoging der verpleegtarieven. Schorsing schoolhoofd ongemotiveerd VEENENDAAL, 24-10. Wat oude rommel op een schoolzolder is geen schorsingsmotief voor een school hoofd dat byna dertig jaar het on derwijs heeft gediend. Tot deze uitspraak is de commis sie van beroep voor het bijzonder onderwijs gekomen in de controverse tussen dr. J. G. Thoomes, hoofd van de Koningin Julianaschool te Vee- nendaal en het bestuur van deze school. Enige weken geleden werd dr. Thoomes voor vier dagen door het schoolbestuur geschorst, omdat hij niet tijdig gevolg had gegeven aan de sommatie van het schoolbe stuur wat oude privé-eigendommen van de schoolzolder te verwijderen. Vandaag precies veertien dagen ge leden verschenen beide partijen in Den Haag voor de commissie. De commissie van beroep heeft het schorsingsbesluit van het schoolbe stuur thans nietig verklaard. f 11.000,- voor MOVEO APELDOORN, 24-10. Een bedrag van ruim f 11.000,-, bijeengebracht door alle officieren, onderofficieren, beroeps- en dienstplichtige mili tairen, alsmede het burgerpersoneel van het wapen der Kon. Marechaus see, heeft de commandant van dit 150 jaar bestaande wapen, brigade generaal A. J. F. M. Egter van Wis- sekerke, vanmiddag aangeboden aan de Moveo, de vereniging „Meer Ont spanning Voor Ernstige Oorlogsinva liden". Het motief hiertoe was volgens de generaal dat men ook anderen in de feestvreugde van het wapen wil de laten delen. Tang in maag SHEFFELD, 24-10. In een zieken huis in Sheffeld is een 51-jarige vakbondsfunktionares overleden tij dens een chirurgische ingreep, die werd uitgevoerd om een operatie tang uit zijn maag te verwij dei-en die bij een maagoperatie was ach tergebleven. Toen de tang vermist werd bracht een röntgenonderzoek aan het licht dat hij nog in de maag van de pa tiënt lag. Men besloot dit orgaan niet onmiddellijk opnieuw te openen maar de patiënt eerst gelegenheid tot enig herstel te geven. Toen ten slotte de tweede operatie werd uit gevoerd, bezweek de patiënt onder de narcose. SCHIPHOL, 25-10. Onder enorme belangstelling en laa'ienid enthousias me van een waar legioen van fami lieleden, vrienden en andere bewon deraars is het grootste deel van de Nederlandse Olympisdhe ploeg in een charter toestel van de K.L.M. uit Tokio via de pool op Schiphol aan gekomen. Slechts ontbraken chef d'equipe Simon de Wit, die de terugreis met zijn vrouw via New York maakt, Anton Geesink met de andere leden van de judoploeg, het volleybalteam, de zeilers en het hockey-elftal, dat eerst nog in Pakistan enkele wed strijden gaat spelen. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Vandaag (maandag 26 oktober) wordt in het gemeentehuis te Scha- rendijke een vergadering gehouden van de gemeenteraad. O UWER KERK Ledenvergadering V.V.V.-Ouwerkerk Op woensdag 28 oktober a.s. wordt in de bovenzaal van het dorpshuis de algemene ledenvergadering van V.V.V. gehouden. Behalve de be stuursverkiezing, staat de bespre king van het programma voor het seizoen 1965. SIRJANSLAND De P.I.T.-collecte De gehouden collecte voor het P.I.T., door de jongedames Willy Poot en Wilma Neele, heeft opge bracht f 15,05. „Aantwooid '64" De opbrengst van de kerkbouw- actie „Antwoord '64" bedroeg f 731,- BRUINISSE Kind viel van trekker Het 10-jarig zoontje van de heer J. M. Gil jam te Bruinisse viel in ker van zijn vader. Hij kreeg daar- een onbewaakt ogenblik van de trek- bij het wiel van deze trekker over schouder en arm en moest naar het Zweedse Rode Kruisziekenliuis ver voerd worden. De P.I.T.-collecte De te Bruinisse gehouden collecte voor het P.I.T. (Protestants Inter kerkelijk Thuisfront bracht f 120,- op. Veel belangstelling voor „dieprvriesavond" Voor de „diepvriesavond", te Brui nisse gehouden door de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in de provincie Zee land, bestond veel belangstelling. De avond werd gehouden in de hal van de Chr. Huishoudschool te Bruinisse. De opening geschiedde door mejuffrouw Kramer, die met behulp van een flanelbord, het ver schil aantoonde tussen een diep- vrieskast en een koelkast. Mejuffrouw Rezelman gaf daar na een demonstratie met inpakmate riaal voor de diverse te conserveren levensmiddelen, vlees, gevogelte of fruit. Er bestaan in dit materiaal diverse kwaliteiten en de aard van het te conserveren produkt is van eminent belang bij het kiezen van het juiste materiaal voor verpakking Na de pauze werden dia's ver toond over diverse cursussen, die door de Commissie Huishoudelijke Voorlichting worden georganiseerd. Cursus bloemschikken Te Bruinisse werd in de Chr. Huishoudschool een cursus bloem schikken beëindigd, gegeven door mej. Roest. Deze cursus bestond uit 6 lessen, die voor vele deelneemsters werd gevolgd. Mevrouw Bij de Vaate- Heuseveldt heeft aan het slot van de zesde les namens de deelneem sters bedankt voor de prettige ma nier waarop in deze cursus de les sen konden worden gevolgd. LIMA, 24-10. In Cotabambas, een plaats ten zuiden van de Peruviaan se hoofdstad, trachten honderden mensen met alle soorten uitrusting variërend van een gewone spade tot dynamiet, de schat van de laatste keizer der Inca's op te sporen, die volgens verklaringen van Peruvi aanse en buitenlandse oudheidkun digen in de omgeving van deze stad begraven is. De schat zou bestaan uit staven zilver die volgens de overlevering door de volgelingen van keizer Ata- hualpa werden begraven. Te Renesse kwam de tiende woning van dit jaar onder de kap. De helft van dit aantal betreft montagewoningen van het Bouwfonds van Nederlandse Gemeenten. Bouwvakkers ziet men hier by het afwerken van de laatste dezer montagewoningen, die een interessante bijdrage vormen tot de op lossing van de woningnood. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Militairen doolden in sneeuwstorm PAU, 24-10. Van een groep van zeventig Spaanse militairen, die tij dens oefeningen in een sneeuwstorm op de Franse hellingen van de Pyre neeën verdwaald raakten en meer dan vierentwintig uur ronddoolden, zijn er vier omgekomen. De overi gen, van wie velen met bevroren handen en voeten, kwamen zondag morgen in de Franse stad Pau aan, vanwaar zij met legerauto's naar Spanje werden teruggebracht. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klas B: Renesse-Robur 6-0; Ha ris w. Boys-Zierikzee II 3-2; Kwa- dendamme-Kruiningen 2-2. 2e klas C: Renesse II-Zierikzee III 6-1. Zaterdagcompetitie le klas: MEVO-Middelburg 0-7; 2e klas A: Duiveland-Colijnsplaat- se Boys 2-2; Brouwershaven-Oost - kapelle 4-2; Wissenkerke-Veere 4-3. 3e klas A: Zwaluwen-Brouwersha ven II 4-0; Zeemeeuwen-WIK 1-7. Junioren Groep A IV: Zierikzee A II-Bruse Boys A I 0-7; Duiveland A I-MEVO A I 3-2. Groep B IX: Zierikzee B I-MEVO B I 1-1. Sclieepvaartberichten World Hill, 23-10 van Menasand naar Trincomalee. De Olympische medailles TOKIO, 24-10. Op de Olympische Spelen behaalden o.m. de volgende landen Olympische medailles: goud zilver brons Ver. Staten 36 26 28 Rusland 30 31 35 Japan 16 5 8 Duitsland 10 22 18 Italië 10 10 7 Hongarije 10 7 5 Polen 7 6 10 Australië 6 3 10 Tsj.-Slowakije 5 6 3 Groot-Brittannië 4 12 2 Bulgarije 3 5 2 Finland 3 2 Nieuw-Zeeland 3 2 Roemenië 2 4 6 Nederland 2 4 4 Prullebak vernietigt papier Het komt in de Verenigde Staten blijkbaar vrij vaak voor dat de werksters van een be drijf door een concurrent daar van worden omgekocht om de concepten van brieven en der gelijke uit de prullebakken te vissen en uit te leveren. Ten einde daar een eind aan te maken heeft een ondernemen de firma thans een prullebak geconstrueerd, die automatisch de inhoud vernietigd. Een een voudig mechanisme scheurt 't papier in zulke kleine stukjes, dat het praktisch onmogelijk is een brief te „reconstrueren". WENEN, 25-10. Met zware regen en sneeuwval kondigde dit week einde de winter zich aan in Italië, Zuid-Slavië en Oostenrijk. In laatst genoemd land ondervond het ver keer zondag veel hinder van sneeuw val, lawines en overstromingen. In het Tauerngebergte ligt in de dalen zelfs 65 cm verse sneeuw. Ver scheidene bomen bezweken onder de sneeuwlast en vielen op spoorlijnen. De trein van Istanboel naar Dort mund liep vele uren vertraging op. Wegens overstromingen in het wes ten en noorden van Zuid-Slavië moesten de naar Oostenrijk rijdende treinen omgeleid worden. Ook de bergpassen tussen Oostenrijk en Ita lië wai'en met sneeuw bedekt en in de Oostenrijkse provincie Karinthië werden telefoonverbindingen ver broken. Ten zuiden van Rome maakten grote overstromingen tal van dor pen tot eilanden. Ook in de Itali aanse hoofdstad zelf was de water overlast als gevolg van hevige regen- j val groot. Bovendien woedde over een groot deel van Italië een fikse storm, waardoor een aantal huizen beschadigd werd. Op sommige plaat sen werd een windsnelheid van 160 km per uur gemeten. In enkele noordelijke delen van Groot-Brittannië viel zondag de eerste sneeuw. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES „Als je echt van me hield, zou je daar zelfs niet over redeneren. Het spijt me, Matthieu. imaar ik kan je aanzok niet aannemen. Ik mag je wel en ik vond het ontzettend lief van je, dat je me toen dadelijk hielp aan geld en alles voor de reis in orde maakte. Dat vergeet ik natuurlijk nooit. Maar dit is niiet voldoende om te zeggen: nu ga ik met je trouwen. Het spijt me echt, Matthieu, maar ik geloof, dat we niet 'bij elkaar pas sen. Ik kan bovendien de kleintjes niet aan hun lot overlaten. En >dat geldje krijgt nog duizend gul den. We zullen dit zo spoedig mo gelijk terugbetalen. Desnoods met rente". Met een ruk draaide ihij zich naar haar toe. „Dat je niet met me wilt trouwendat is je goed recht. Maar dat je 't geld niet van me wilt aannemen..heb je zo'n hekel aan •me, omdat ik je familie niet wil ac cepteren in mijn huis?" Ze schudde haar hoofd. „Je weet wel beter, Matthieu. Ik vind je een fijne vent, al vanaf die avond, toen we samen aan het boemelen zijn ge weest. Zelfs toen bleef je een heer en dat heeft me getroffen. Bijvoor beeld bij Fons vergeleken, bezit jij innerlijke beschaving. Dacht je soms, dat ik daar als vrouw ongevoelig voor kon blijven? Je hebt toen iets in me aangeraakt en1 als je me op weg naar het vliegtuig ophieuw ge vraagd had, je vrouw te worden, zou ik er mischien in hebben toegestemd. Maar daarnatoen wij na vaders dood in Gibson in de narigheid za tentoen we naar Holland terug wilden en geen geld hadden voor de terugreistoen wilde je wel voor mij de reis betalen, maar niet voor mijn broers en zusjes. Die moesten zichzelf maar redden. Het is bij alle mannen hetzelfde: op een gegeven ogenblik is de grens bereikt en houdt de beschaving de hoffelijkheid op. Dan komt het egoïsme naar boven, de bezittingsdrang voor jezelf. Even tuele konsekwenties die aan een hu welijk tussen jou en mij in dit ge val vastzitten, wil je niet aanvaar den. Het lot van mijn zusjes en broei-tje Wimmie, die in alles nog van mij afhankelijk is, deert je niet. Je beschouwt hen als een lastig blok aan het been, terwijl je een huis hebt, waarin desnoods wel drie ge zinnen zouden kunnen wonen. Als je toegestemd had, 'zou ik er wel voor gezorgd hebben, dat jij niets tekort kwam. Dat je je vrouw voor jezelf alleen zoudt hebben. Ik zou er voor zorgen, dat wij tweeën zoveel moge lijk zelfstandig, eigen leven konden hebben. Aan die mogelijkheid heb jij natuurlijk niet gedacht. Dat Wim mie, Lien en Bep stuk voor stuk schatten zijn, die ontzettend veel liefde nodig hebben, omdat ze een vader en een moeder moeten missen, <lut komt niet eens in jo op. Wanl jij hebt alleen maar oog voor de vrouw, die je wilt bezitten. Omdat je gewend bent te heersen en in za ken probeert te krijgen, alles wat je wilt hebben, denk je dat dit ook op het terrein der liefde mogelijk is. Maar hierin vergis je je, Matthieu. Daarom zeg ik „nee". Ons huwelijk zou een volslagen mislukking wor den. Laten we allebei dankbaar zijn, dat we tijdig dit gevaar hebben on derkend. En het geld krijg je na tuurlijk terug". Ze keken elkaar enige tijd aan, tot hij antwoordde: ..Veel dankbaarheid is er bij jou niet, hé?" Hij voelt zioh gekwetst en met dit gezegde kwetst hij me eveneens, dacht ze. Ze fronste -haar wenkbrau wen en kwam overeind. Terwijl ze naar hem toeliep en vlak voor hem bleef staan, was het alsof de vlam men uit haar ogen sloegen, doch ze beheerste zich zo goed mogelijk, toen ze antwoordde: „Wat wil je voor rente hebben van je geld? Je zegt het maar, Matthieu Verdugt. Wat moet ik er voor doen? Nou? Je zegt het maar". En toen hii, enigszins verschrikt door haar heftige uitval bleef zwij gen, vervolgde ze: „Nou? Waarom zeg je niets? Ik ben alleen thuis! Eis je rente opdan zal ik je betalen" Hij keek nog steeds naar haar ge zicht. waai'op nu twee vuurrode plekken gekomen waren. Een diepe zucht slakend, schudde hij zijn hoofd „Waar zie je me voor aan, Marrie? Voor een schoft?" Zc ontspande en zuohtte eveneens. ..Sorry, Matthieu, dat was lelijk van •me. Neem me niet kwalijk, ik ben mezelf niet". Zc legde haar hand op zijn arm. „Sorry, dit had ik niet mo gen zeggen. Ik weet natuurlijk, dat je zo niet bent". Ze greep hem nu steviger beet. „Ga zitten.ik maak een kop koffie klaar.. ..alsjeblieft, Matthieu, vergeef me,..." (Wordt vervolgd). 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5