DE ZIERIKZEESCHE COURANT Symptomen van politieke roerigheid op Aruba (Ned. Antillen) Johnson stelt bezoek aan Europa uit Onrust in de Soedan Moskou wil V.N.-schuld niet betalen Duitse boeren tegen verlaging graanprijs Om de Europese politieke unie In 1970 kan er overschot aan woningen zijn Zuidpool-expeditie beeft het erg koud Verkiezingen in Duitse deelstaten Weer opmerkelijke afwezigheid' Chroesjtsjov maakte autotochtjes De doodstraf in Engeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE» Maanda;; 26 oktober 1961 121ste jaargang No. 19C73 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Ingebruikneming geref. kerk te Haamstede Demonstratie van bouwvakkers Bespreking van economische plannen ORANJESTAD (Aruba), 24-10. Hel was de laatste tüd, politiek gespro ken, onrustig op Aruba. Deze onrust culmineerde in een eilandraadsver gadering, aangevraagd door de leden van de twee oppositiepartijen, de Arubaanse Volkspartij en de Natio nale Arubaanse Unie, en één lid van de „regeringspartij", de Patriottische Partij Aruba (P.P.A.). Inzet van de vergadering was het beleid van het bestuurscollege, maar een motie van wantrouwen heeft geen meerderheid kunnen verwer ven en werd met twaalf tegen negen stemmen verworpen. De verwachting dat meer leden van de P.P.A. de zijde van de ontevredenen zouden kiezen, zodat een stemverhouding van elf tegen tien tegen het bestuurscollege uit de bus zou komen, werd niet be waarheid. Gezaghebber Henriquez had zijn vakantie onderbroken om de verga dering te kunnen presideren en mi nister Petronia, een van de leiders van de P.P.A.. was uit Nederland Britse minister gaat praten in de Ver. Staten LONDEN, 25-10. De Britse minis ter van buitenlandse zaken in de nieuwe Labour-regering. Gordon Walker, is zondag naar Washington vertrokken. Hij zal daar zijn eerste besprekingen voeren met president Johnson en minister Rusk. Een belangrijk punt is het Ame rikaanse plan voor een multilaterale kernvloot van. 25 oppervlaktesche pen met een gemengde bemanning. Engeland's nieuwe regering voelt niets voor het plan in zijn huidige vorm. Minister Walker zei voor zijn ver trek dat hij slechts verkennende be sprekingen gaat voeren om de basis te leggen voor een later bezoek van premier Wilson en hemzelf. „Hoewel wij onze standpunten in het alge meen duidelijk hebben gemaakt, willen we de deur open houden. Wij dienen niet te vergeten dat wij met onze vrienden en bondgenoten praten en wij willen geen krachtige ultima tums op tafel leggen", aldus minis ter Walker. teruggekeerd om vóór de vergade ring met zijn partijgenoten van ge dachten te kunnen wisselen. Economische plannen Tijdens de verdediging van zijn beleid heeft gedeputeerde F. J. Tromp onder meer gezegd, dot twee weken geleden met een Duitse in dustrieel is gesproken over de ves tiging van een ijzer- en staalfabriek op Aruba. Verder wordt volgens hem in Frankrijk de mogelijkheid bestu deerd om op Aruba een fosforziuir- fabriek te bouwen, nadat het Aru baanse fosfaat, de enige grondstof die op Aruba voorkomt, in Israël en Amerika werd onderzocht en van uitstekende kwaliteit bevonden. Ten slotte worden in New York bespre kingen gevoerd over de vestiging van chemische fabrieken, waardoor een afzetgebied zou worden verkre gen voor het zout, dat vrij komt bij de distillatie van zeewater voor het huishoudelijk gebruik, een probleem dat in Engeland wordt bestudeerd, aldus gedeputeerde Tromp. WASHINGTON, 24-10. Persident Johnson heeft zyn voorgenomen be zoek aan Europa in november of de cember uitgesteld en hoopt nu het komend voorjaar een reis langs de hoofdsteden van verscheidene N.A. V.ü.-landen te maken, zo deelden welingelichte kringen mee. De president was oorspronkelijk van plan geweest aan zijn reis bij woning te koppelen van een confe rentie van N.A.V.O.-parJementariërs volgende maand in Parijs of de N.A. V.O.-ministersconferentie daar in december, vooropgesteld dan dat hij CAIRO, 25-10. - Premier Abboed van Soedan, die tevens bevelhebber van de strijdkrachten is, heeft zon dag een oproep tot het Soedanese volk gericht zijn kalmte te bewaren. Dit werd door radio-Cairo bekend gemaakt. Hij verzocht de bevolking de veiligheidstroepen te helpen en geen speelbal van „opruiers" te zijn. Maarschalk Abboed betreurde de in cidenten waarbij donderdag een stu dent om het leven kwam. Hij zou een onderzoek laten instellen, doch be schuldigde de studenten ervan zich te hebben laten meeslepen door in filtranten. Reizigers, die zaterdag uit Soedan in Addis Abeba arriveerden, zeiden, dat zich in de Soedanese hoofdstad ernstige ongeregeldheden hadden voorgedaan. MOSKOU. 24-10. De Izvesta, die als spreekbuis van het Kremlin be schouwd wordt, heeft vrijdagavond in een artikel op de voorpagina ver kaard. dat ook het nieuwe Sowjet- bewind zal weigeren de schuld ten BONN, 24-10. De Westduitse Boe- renfederatie heeft zich in Bonn krachtig uitgesproken tegen elke verlaging van de Westduitse graan prijs. Het bestuur van de federatie zegt, dat alle pogingen om politieke druk uit te oefenen in verband met Europese landbouwbesluiten van de hand gewezen moeten worden. Bij de regeling van het vraagstuk van de harmoniëring der Europese graan prijzen moet slechts rekening gehou den worden met economische over wegingen, aldus het bestuur, dat er overigens aan herinnert, dat de overgangsperiode krachtens het ver drag van Rome pas 31 december 1969 verstrijkt. bedrage van ongeveer 55 miljoen dollar die de Sowjet-Unie aan de Verenigde Naties heeft,-- le voldoen. Deze schuld is, zoals bekend, ont staan doordat Sowjet-Rusland wei gert zijn deel bij te dragen aan de kosten van de V.N.-operaties in Kon go en het Midden-Oosten. In het artikel worden de „voort- dux-ende Amerikaanse manoeuvi-es" terzake veroordeeld. bij de veikiezingen van 3 november de ovei-winning zou behalen. De px-esident heeft zijn plannen naar verluidt gewijzigd op aanraden van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat daai'voor dx ie i-eden noemde. In de eerste plaats zal Johnson, als hij gekozen wordt, pas na de in stallering in januari over een vice- president beschikken. Ten tweede heeft de Amerikaanse verkiezings campagne weinig tijd gelaten voor een juiste vooi'bex-eiding van een be zoek aan Euiopa en vei-der is de politieke toestand wat onzekex-der gewox-den door de regeringswisseling in Groot-Brittannië en het ontslag van Chroesjtsjov. STRAATSBURG, 24-10. Het Euro pese parlement heeft zich 24 uur na het Franse ultimatum aan de E.E.G.- partners, op Gaullistisch initiatief en vrijwel eenstemmig uitgesproken voor spoedige hervatting van de on derhandelingen over een Europese politieke unie. Het parlement deed dit in het licht „van de goede wil" die op het ogen blik „schijnt te bestaan". Doomüd- del van amendementen is deze uit spraak vastgelegd in een resolutie, waax-mee het zevende jaarverslag van de E.E.G.-commissie werd goed gekeurd. Tevens wordt gesteld, dat die on derhandelingen gevoerd moeten wor den in de geest van de verklaring van Bonn van 1961 (dat wil zeggen de tweede topconferentie van de zes) en de plannen die daai-uit zijn voox-tgekomen (d.w.z. de plannen Fouchet en Catani). Tegen stemden alleen de Neder landse socialisten Kapteijn en Ne- derhorst, die nog sterk onder de in- di-uk van het Franse ultimatum ble ken te zijn, terwijl de Nederlandse socialist Vredeling en de K.V.P.-af- gevaax-digde van Kampen zich ont hielden. DEN HAAG, 24-10. Minister Bo- gaers voorspelde in de Tweede Ka mer, dat in 1970 het woningtekort niet alleen zal zyn ingelopen, maar dat er zelfs een overschot kan zijn van minstens 4000 en hoogstens 24.000 woningen. Dat hangt af van tegenvallers. In de commissie voor bouwnijver heid verklaarde hy. dat het huidige tekort van 218.000 woningen reeds in 1968 tot 91.000 teruggebracht kan zijn en eind 1969 tot 13.000, Ondanks het feit. dat de toene ming van de behoefte jaarlijks 62.000 tot 71.000 woningen zal bedragen, zullen tussen 1964 en 1969 jaarlijks J BRUSSEL, 24-10. De Belgisch-Nederlandse Zuidpool-expeditic honfl in c»nl«mhi>p non IrnnHn-rnnnrrl hnlnnfH alriiic hliilrf nil ïlins- BRUSSEL, 24-10. De Belgisch-Nederlandse Zuidpool-expeditic heeft in september een koude-rccord beleefd, aldus blükt uit dins dag in Brussel ontvangen berichten. Het kwik daalde tot 41 graden onder nul. Er woedden in deze maand gedurende 24 dagen sneeuw stormen. die een uursnelheid van 170 km bereikten. De Belgische en Nederlandse onderzoekers moeten thans hun met spijkers uit geruste laarzen dragen om zich op de ijsvlakten te kunnen voort bewegen. Aan de Zuidpool is het nu van 16 tot 17 uur per dag licht cn tot eind november, wanneer het helemaal niet meer donker wordt, zal het daglicht steeds toenemen. De expeditie kan tot dusverre het wetenschappelijke programma normaal uitvoeren. Dc radio-telefonische verbinding met België werkt echter niet zo goed als tussen 1958 cn 1960. In Brussel wordt inmiddels hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de nieuwe Belgisch-Nederlandse expeditie, waarvan dc over- wintcringsploeg uit 16 en de zomerploeg uit ongeveer 20 leden zal bestaan. 15.000 krotten kunnen worden ver vangen. In 1970 kan deze vervanging tot 42.000 stuks stijgen. Maar dan, zo zei hij, zal de bouwproduktie in 1965 op 105.000 woningen moeten ko men, in 1966 op 115.000, in 1967 op 120.000 en in de drie volgende jaren op 125.000. Eveneens zal de bak- steenpi-oduktie de vraag moeten kun nen bijhouden. En een uiterst belangrijke factor, aldus minister Bogaei-s, zal de factor kapitaal zijn. Dit betekent, dat met man en macht gewerkt moet worden aan herstel van economisch even- wicht. Dit, zo zei de minister, is bij de algemene en financiële beschou wingen ook wel duidelijk gebleken. De financiering zal dus mede af hangen van de bespai'ingen, die het Nederlandse volk zich zal willen ge troosten. Doel 1964 Opnieuw verklaarde minister Bo- gaers, dat dank zij aller inspanning het in 1964 gestelde doel van 95.000 woningen met enkele duizenden zal worden oversohreden. De bouwcapa citeit groeide van medio 1962-1963 tot medio 1963-1964 met 38 a 39 per cent. Hij deelde mee, dat «het „stuw meer" voor aanvragen voor bouw werken buiten de woningsector voor een bedrag van 4.590,6 miljoen gul den omvatte. Dat afgezien van wei nig of niet meer reëel aanvragen. Voor boerderijen werden vergun ningen aangevraagd voor f 20,9 mil joen. voor overige agrarische gebou wen f 11.9 miljoen, voor nijverheids- gebouwen f 1.282,3 miljoen, voor ge bouwen voor gezondheidszorg f 625,5 miljoen, voor kerken f 43.7 miljoen, voor scholen f 669,5 miljoen, voor overige bijzondere gebouwen f 261,6 miljoen en voor overige gebouwen f 310,4 miljoen. BONN. 25-10. De socialisten heb ben zondag bij de verkiezingen voor gemeente- en districtsraden in de Westduitse deelstaten Hessen, Rijn land-Palts en Saarland de meeste winst behaald. Volgens de te middernacht bekende cijl'ers kreeg de S.P.D. in Hessen met 54.4 pi'ocent van de geldige stemmen de absolute meerderheid. In 1960 verwierf zij 47,8 procent. De C.D.U. handhaafde zich met 27,2 pincent (27.1). De F.D.P. (liberalen) kwamen van 10,5 op 12 procent. De combinatie Gesamtdeutsche Pai-tei' vluchtelingenpartij liep terug van 7,5 procent in I960 tot 4,8 pincent. In Rijnland-Palts bleef de C.D.U. volgens een eigen telling van D.P.A. de sterkste partij met 43,7 procent (45,3). De S.P.D. won daar rond vijf procent en kwam op 42,9 procent (37,7). De F.D.P. kreeg 10,2 pincent (12,5). In Saarland schijnt de S.P.D. de stei'kste partij te zijn geworden met - volgens een tussenstand van 214 gemeenten - 40,3 procent (31,5). C.D.U.: 40,1 pincent (38,3). Libei-alen: 7,8 pincent (11,1). Nadere cijfers Later werd bekendgemaakt dat de S.P.D. in 39 gemeenten en distx-icten in Hessen 51,7 pincent van het aan tal steirimen behaalde. De C.D.U. kwam van 27,1 procent in 1960 op 28,9, de F.D.P. van 10,5 op 11,1. D splintei-partijen zagen hun percen tage van 7,1 tot 2,7 teruggelopen, de Coiribinatie G.D.P./Vluchtelingenpar- tij van 7,5 tot 5,6. Aan de verkiezingen nam 80 pro cent der kiesgerechtigden deel, even als vier jaar geleden. In de 39 districten en gemeenten MOSKOU, 24-10. In de Russische hoofdstad is weer een „opmei-kelijke afwezigheid" geconstateerd, ditmaal van de Sowjet-theoi-eticus Michadl Soeslov. Hij ontbrak bij „het laatste afscheid" van maarschalk Birioezov en de andere slachtoffers van de vliegi-amp bij Belgx-ado. een plech tigheid die in het Vakverenigingsge bouw en in het Huis van het Rode Leger is gehouden. In de opsomming van het persbureau Tass van de na men der leden van 'het presidium van het centi-ale comité, komt de naam Soeslov niet voor. (Soeslov is lid van het presidium en van het secretariaat van de partij). In de na menlijst ontbreken ook Sjvemik (lid van het presidium) en V. Titov (lid van het seci-etai-iaat). Teraardebestelling oud-president Hoover WASHINGTON, 26-10. Het stoffe lijk overschot van oud-president Hoover is zondag van het Kapitool, waar het was opgebaard, overge bracht naar het vliegveld van Was hington. Vandaar zal de vorige week op 91-jarige leeftijd overleden zoon van een smid uit West Branch (Iowa) die van 1929-'33 president van dc Verenigde Staten was, naar zijn ge boorteplaats worden overgebracht, waar hij begraven wordt. heeft de S.P.D. volgens een telling van het persbui'eau D.P.A. 975 man daten behaald, 52,8 procent. De C.D. U. verkreeg 543 mandaten (29,4 pro cent), De F.D.P. 203 (11 procent), D. D.P. Vluchtelingenpartij 76 (4,1 pi-o- cent). De ovex-igen behaalden 50 man daten (2,7 procent). ROME, 24-10. Het orgaan van de Italiaanse communistische partij, l'Unita", meldt uit de Russische hoofdstad, dat men Chroesjtjov vo rige week heeft gezien toen hij een autotochtje maakte door de heuvels van Lenin, een deel van Moskou dat bij de Moskovieten ei-g in trek is. Volgens diplomaten die hem waren tegengekomen, werd de auto van de auto van de oud-premier niet bege leid of gevolgd, aldus l'Unita. Op merkend dat dit nog eens de ge ruchten ontzenuwt volgens welke Chi'oesjtsjov huisarrest zou zijn op gelegd. Volgens onze inlichtingen echter zou de gewezen bewindsman in ob servatie zijn genomen in een kliniek in Moskou en zou men hem in een van de paleizen in de omgeving van de heuvels van Lenin een kamer hebben toegewezen, aldus het blad. LONDEN, 25-10. Volgens de (con servatieve) „Sunday Times" zou de nieuwe Labour-regering van plan zijn binnenkort by het Lagerhuis een voorstel tot afschaffing van de doodstraf in te dienen. Het voorstel zou - aldus het blad - niet alleen de steun van Labour hebben, maar ook die van de libe ralen en van vele conservatieve La gerhuisleden, indien de partij hen in dit opzicht vryheid van stemmen zou laten. Josephine Baker in ziekenhuis opgenomen PERIGUEUX, 25-10. Do beroemde musichall-artieste Josephine Baker is in het ziekenhuis van Peri'gueux opgenomen, zo werd zondag bekend. Zij ligt in dc afdeling voor operatie- patiënten. Kinderen wilden „met baby spelen" AMSTERDAM, 25-10. Anderhalf uur lang is zaterdag een kinderwa- gen met een negen maanden oude baby zoek geweest. De moeder, een 34-jarige huisvrouw, had de wagen met het kind, toen zij ging winkelen, voor een warenhuis in Amsterdam- Oost laten staan. Toen zij om onge veer 15 uur naar buiten kwam bleek de wagen te zijn verdwenen. Diüe meisjes, respectievelijk van 4, 6 en 9 jaar, bleken de wagen met inhoud te hebben meegenomen - zij wilden graag wat met 'n baby spe len. Om ongeveer 16.30 uur werden zij, terivijl zij parmantig langs het Amstelstation liepen opgemerkt door een politiepatrouille. Op het politie bureau kon de ongeruste moeder haar tranen drogen. De kinderen kregen een schrobbering. Circa 3.000 bouwvakkers hebben in Amsterdam gedemonstreerd tegen ondermeer de tarief stop in de bouw- C.A.O. De bouwvakkers verzamelden zich op het Amstelveld, waar Klaas Staphorst, secretaris van het actie comité een toespraak hield. Dit nummer beslaat uit 6 pagina's Wie in het net vist heeft f 4 spoedig beet. t V/AT UQT VI BIL T Overwegend droog Verwachting tot dinsdagavond: Ovei'wegend droog weer met enkele opklaringen, maar plaatselijk ook mist; zwakke zuidelijke wind; de zelfde tempei-atui-en als vandaag of iets lagere. 27 okt. Zon op 7.25, onder 17.22. Maan op 22.40, onder 14.38. Laatste kwartier: 27 okt. te 22.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 okt. 7.11 v.m. 19.42 n.in. BROUWERSHAVEN 27 okt. 7.04 v.m. 19.31 n.m. Springtij: 23 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedui'ende het weekeinde is boven vrijwel geheel west- en noord- Europa de luchtdruk sterk gestegen. Er ontstond een ki-achtig gebied van hoge druk, dat zich van de Alpen tot in midden Scandinavië en van Polen tot de Azox-en uitstrekt. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg, dat oceaanstoi'ingen nu niet meer tot het Noordzeegebied kunnen door dringen. De -voorlopig laatste storing, die van Schotland kwam, bei-eikte ons gistel-middag en vei-ooi*zaakte in hoofdzaak in het westen en midden van het land nog enkele millimeters regen. Het ziet er naar uit, dat het hogedrukgebied enkele dagen het weer in onze omgeving zal blijven beheersen. Er wordt dan ook geen ï-egen verwacht, maar wel is de kans op plaatselijke mistvelden, die zich ook een groot deel van de dag kun nen handhaven, vrij groot. De wind blijft overwegend zwak, zodat nau welijks luchtaanvoer van elders zal plaats vinden. De temperatuur blijft dan ook beneden normaal. te Tokio Diner in keizerlijk paleis TOKIO, 24-10. Keizer Hirohito van Japan en keizerin Nagako nodigden prins Bern-hard en prinses Beatrix uit voor een diner in het keizerlijk paleis. Andei-c gasten waren o.a. kroonprins Akihito, prinses Mistjiko prins Hatasji, prinses Hitatsji en an dere leden van do Japanse keizer lijke familie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1