Heem QRK5 BESCHUIT punt uit.' Vroeg of laat geeft de protestants-christelijke yrouw de voorkeur aan PRINSE S Johnsons Profumo stemmenwinst voor republikeinen? Atoomenergie in de landbouw Coopuaett marries mogelijkhec n Auto tegen boom: twee doden GEZELLIG WIL FRITUREN DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 oktober 1964 No. 19672 Ingezonden mededeling BLIK DOOH HET WERELD Een ze denschandaaltje van nogal onbenullige allure speelt plotseling de hoofdrol in de verkiezingscampag ne in de V.S. Het tekent het niveau van de republikeinse actie dat van de affaire Jenkins zo'n uitgebreid gebruik gemaakt moet worden, o.m. met kreten als Jenkins is Johnsons Profumo, een vergelijking met Mac Millans minister die het politieke leven kostte van de Britse premier. Nog tekenender is, dat de senator inderdaad ook nog groot voordeel schijnt te ondervinden van deze zaak. Niet dat hij veel kans maakt Johnson te verslaan, maar diens meerderheid kan er wel ernstig door worden aangevreten. En wie wel licht nog meer het gelag moeten be talen zijn de vele andere democrati sche functionarissen die ook gelij kertijd gekozen hopen te worden. De door het geval Jenkins gerug- gesteunde republikeinse agitatie dat het onder de democraten niet goed gaat met de zeden van de bestuur ders en dat die democraten de mo rele ondergang van de natie bewerk stelligen, kan menige burgemeester, politiecommandant of officier van justitie in hope net de paar stem men kosten die hij dacht te winnen door de populariteit van de presi dent. En wellicht ook een enkel par lementslid. VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee speelt zondagmiddag de uitgestelde wedstrijd tegen D1VO, in de 4e klas G. Met de fraaie voorsprong welke Zierikzee nu heeft kunnen wij alleen maar hopen dat de rood-zwarten ook deze wedstrijd tot een goed ein de zulle'i weten te brengen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de Je klas B speelt Re- ncsse in eigen omgeving tegen het Goese Robur. Met de rood-witten wil het dit seizoen nog niet erg best vlotten. Deze wedstrijd zullen zij beslist toch in winst moeten omzet ten als zij niet te veel in de hoek zullen willen zitten waar de slagen vallen. De Zierikzee-reserves staan voor de zware opgaaf Hansweertse Boys in eigen huis te ontmoeten. Een puntenverdeling zou hier al een fraaie prestatie zijn, daar wij eer lijk gezegd op een overwinning voor de Boys rekenen. Gaarne willen wij nog even terugkomen op het verslag van de wedstrijd Renesse-Zierikzee II waarin het optreden van een spe ler van de bezoekers aan de kaak werd gesteld. Terecht stelde het be stuur van deze speler een onderzoek in naar het voorgevallene daar zij niet zouden schromen zelf maatre gelen te nemen. Door een te betreu ren samenloop van omstandigheden bleek de weergave in het verslag niet geheel juist te zijn. Desgevraagd deelde de scheidsrechter, cle heer Polfliet, mee dat hij bedoelde speler na een kwartier spelen een verma ning had gegeven. Gedurende het verdere verloop van de wedstrijd heeft hij speciale aandacht aan hem besteed zonder dat hij nog genood zaakt was verdere maatregelen te nemen. In de 2e klas B heeft Burgh II goede winstkansen bij het bezoek aan Dreischor II. De reserves van Fenesse moeten in de duinstreek in staat worden geacht Zierikzee III van het lijf te houden. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas zijn de Bruse Boys in eigen omgeving tegen Nicuwdorp zeker niet kansloos. MEVO staat op het sportpark Bannink tegen het nog on geslagen Middelburg voor een wel VENSTER Verschil Niet dat het republikeinse argu ment erg veel hout snijdt. Profumo was een minister die niet alleen wat gevaarlijke vriendschappen sloot met dubieuze dames en hun vrienden, waaronder een sowjet-functionaris, maar die bovendien door liegen in het parlement zichzelf onmogelijk maakte. Was hier nog enige risico voor de staatsveiligheid, het geval van Walter Jenkins is meer zielig dan in enigerlei opzicht pikant. Het geval speelt zich af op het toilet van een jongenshuis, waar Jenkins bekeurd werd voor aan stootgevend gedrag" met een man van zestig. Bovendien werd bekend dat er een dergelijk politiezaakje is geweest een jaar of vijf geleden. In Washington twijfelt niemand er aan of de president en zijn omgeving wisten werkelijk niets van deze af wijking van een man die welisivaar lang in dienst was van Johnson, maar bepaald geen hoge of belang rijke post bekleedde. De suggestie dat er gevaar be stond dat Jenkins door chantage staatsgeheimen afhandig konden worden gemaakt, beschouwt ook de geheime dienst als larie. Ock by Goldwater Een curieuze bijzonderheid is ove rigens dat de zelfde Jenkins kolonel bijzonder zware opgaaf. Veel kans op succes zal er voor de oranjehem den dan ook wel niet inzitten. Beren krijgt thuis de. handen vol aan Wol- faartsdijk, terwijl Spui de puntjes wel zal moeten afstaan aan het be zoekende Wemeldinge. Hoek moet thuis van Kapelle kunnen winnen als het de aansluiting met de kop groep niet zal willen verliezen. Zaamslag is zeker bij voorbaat niet kansloos tegen AZVV II. In de 2e klas A heeft Brouwershaven thuis de beste troeven in handen tegen Oostkapelle. Te Oosterland gaat Duiveland proberen leider Colijns- plaatse Boys de voet dwars te zet ten. Wissenkerke is bijna zeker van de winst op Veere, terwijl Seroos- kerke en Wolf aartsdijk II elkaar wel niet veel zullen ontlopen. In de 3e klas A staat Zwaluwen te Scharen- dijke voor geen zware taak tegen Brouwershaven II. WIK gaat het te Haamstede tegen Zeemeeuwen lang niet gemakkelijk krijgen, terwijl SK- NWK II te Nieuwerkerk een goede kans maakt op de winst tegen Zwa luwen II. JUNIOREN. In groep A I gaat Zierikzee A I het niet gemakkelijk krijgen bij het bezoek aan Middel burg A I. In groep A IV heeft Bruse Boys A I de beste papieren bij Zie rikzee A II. Bij Duiveland A I-ME- VO A I kan het terreinvoordeel de doorslag geven. In groep A VI gaat Burgh A I met goede kansen op suc ces le Goes de strijd aanbinden met R.obur A I. In groep B IX zal Bruse Boys B I zich wel niet door het be zoekende SKNWK B I laten verras sen. Dreischor B I. dit seizoen uit stekend op dreef, kan thuis de punt jes bemachtigen op Zierikzee B II. In de plaatselijke derby tussen Zie rikzee B I en MEVO B I geven wij de rood-zwarten iets betere kansen. In groep B X gaat het nog ongesla gen Brouwershaven B I op bezoek bij Burgh B I, waarbij de gasten iels betere papieren hebben. Te Kerk- werve heeft WIK B I tegen Renesse B I een goede kans revanche te ne men voor de 1-0 nederlaag welke het in de uitwedstrijd kreeg te in- kasseren. was in een reserve-eenheid van de luchtmacht, die wordt gecomman deerd door reserve-generaal-ma- joor Barry Goldwater. Het onaangename voor Johnson is bovendien dat deze Jenkins ook ge noemd was in de affaire rondom Bobby Baker, een kwestie of L.B.J. in de loop van zijn carrière niet lie den advertentiecontracten met zijn televisiestation liet sluiten als com pensatie voor bewezen diensten. Een vermoeden van corruptie dat weliswaar weersproken is, waar schijnlijk weinig grond heeft, maar aan de andere kant door de nogal omzichtige behandeling nooit geheel van twijfels ontdaan, die nu weer eens worden aangewakkerd. Hoover Het overlijden van Herbert Hoo ver, de negentigjarige oud-president der V.S., laat de herinneringen te ruggaan naar de tijd van de grote depressie 1929-1933. Zijn presidentschap van die tijd werd gekenmerkt door goede bedoe lingen maar zeer gebrekkig of lie ver: zeer ouderwets, economisch in zicht. Maar merkwaardigerwijs wordt hij voor dit falen in de V.S. nog het minst gememoreerd: die periode is hem al lang en breed vergeven. In de herinnering leefde de grand old man der republikeinen als de man met een hart: de initiatiefne mer voor vele hulpacties overal in de wereld waar mensen in de knoei waren gekomen. En als zodanig eert men hem, zoals hij ook in vele lan den met dankbaarheid herdacht wordt door velen die dank zij hem honger en slechte tijden overleefden. HILVERSUM. Sinds woensdag morgen is de radioverbinding met Tokio via diepzee- en landkabel her steld. Het defect in deze kabelver binding is verholpen, zodat niet meer geïmproviseerd behoeft te worden met inderhaast getroffen voorzieningen die te wensen over lieten. Wat biedt de BEELDBUIS? -- Deze vrijdag is Rudi Carrell weer aan de beurt, die de gekke, dwaze, idiote wereld van nu met beliidp van de Mounties, Bertwini, Bouk Martens, het ballet Jan Arntz en de Italiaanse (songfestivalwinnares) Cigliola Cinquetti op de korrel zal nemen. Voor het nieuws de malle Glynis Granville en na Ruud Signa lement en een korte film over een Russisch duellist op Ned. 1 en de politiefilm Gevaarlijke huwelijksreis uit de reeks Dial 999 op kanaal 27. De muziekliefhebbers kunnen i.p.v. Rudi luisteren naar het Amsterdams Kamerorkest. Zaterdag begint de K.R.O. met een nieuw muzikaal amusementspro gramma „Vier maten van nu", waar in we Jan Blaaser, Wim Burger, Paul Meyer en Dick Scheffer als musice rende, maar veel gestoorde en ver stoorde vrijgezellen kunnen aan schouwen. Een uitstekend gegeven voor onderhoudend spel. Vooraf Sir Lancelot en nadien Bonanza. Op kan. 27 Dick van Dyke en voor de tieners Johnny Lion, The jumping jewels" en andere jonge sterren. Zondag hebben de Ned. zenders niet veel te bieden, of u moet een liefhebber zijn van Tom Ewell en Jackie Gleason achter elkaar op kanaal 27). België VI. presenteert vrijdag een nieuwe show van Hildegard Knef en de 2e afl. van Hollywoodheldinnen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Surhuisterveen: Th. A. C. van Drunen te Twisk; voor Waarder: P. J. Bos te Sprang; voor Ooltgensplaat: R. C. Cuperus te Rou- veen. Beroepen te Woudrichem (toez.): P. Kamstra te Wateringen; te Vlaar- dingen (als jeugdpredikant): B. J. Blaauwendraad, leraar godsdienst onderwijs aan het Revius-lyceum te Utrecht; te Blokzijl: C. Nieboer te Oud- en Roodkerk. Aangenomen naar Alblasserdam (wijkgem. Ill): A. M. Pannekoek tQ Uithuizermeeden; naar Veghel-Uden D. H. Gijsbers te Leimui den, die be dankte voor Oisterwijk-Helvoirt; naar Noordwijk aan Zee (toez.): A. L. Lapré te Uitvvierda-Delfzijl. Geref. Kerken Examens. Aan de V.U. slaagde voor het kand. examen theol. de heer C. J. Streefkerk te Veere. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Eindhoven: W. Steenbergen te Meppel. Tweetal te Ermelo: W. Heerma te Nunspeet en W. de Joode te Zwaag- westeinde. Geref. Gemeenten Beroepen te St.-Annaland: A. Kok te Leerdam. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepbaarstelling, Kand. J. P. Moerkoert te Alkmaar is beroepbaar MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Fmmeloord EMMELOORD, 22-10. De officiële noteringen luiden als volgt (in gul dens per 100 kg., telersprijs af boer derij): Consumptie-aardappelen binnen land: Bintje 40 mm klei opw. I 9,50- 11,00; Eigenheimer 40 mm klei opw. f 12,00-14,50. Consumptie-aardappelen export: Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 9,50-11,00. Voeraardappelen f 2.00-4.00. (Slot) Men gaat in Wageningen dus plan ten, plantendelen en zaden bestralen om te zien welke veranderingen dan optreden. Wat de zaden betreft is dat vrij eenvoudig, maar men kan ook grotere plantendelen nemen, bv. enthout van vruchtbomen. Bestraald enthout kan men enten en dan ko- men vaak andere vruchten tevoor schijn. Of het ook betere zijn, moet men afwachten. In de tuinbouw kan men ook bloe men, althans de planten, alsmede stekken of zaden behandelen. Dan ontstaan vaak planten met een an dere kleur van de vruchten of de bloemen en dat kan zeer belangrijk zijn. Een tweede toepassing is het ver duurzamen van voedsel. Het gaat hierbij niet om verandering van dat voedsel, zoals bij pasteuriseren en steriliseren, maar om het doden van de bederf verwekkende organismen zonder dat het voedsel zelf hierbij aangetast wordt. Vele bacteriën en schimmels (die op elk stukje voedsel van nature voorkomen) kan men do den met ioniserende stralen. Het verse voedsel kan dan zeer lang goed blijven. Bekend zijn de proe ven die men met champignons geno men heeft, maar ook bij fruit en groenten zijn toepassingen mogelijk. In Wageningen gaat men na wat mogelijk is en zal men de industriële toepassing op bescheiden schaal zelf ter hand nemen. Radio-actieve esitopen Men kan bepaald estoffen radio actief maken en ze daarna door planten- en dierenlichaam volgen. Dit kan van groot belang zijn voor allerlei onderzoekingen op het ge bied van bemesting, bestrijding van ziekten en plagen en veevoeding. Men heeft aangetoond, dat 15 minu ten na een bemesting met fosior- zuur de plantenvoedende stof al in de plant zit. Dat leek vreemd, want fosfor zit vaak in tamelijk moeilijk opneem bare verbindingen. Waardoor gaat het nu zo vlug? Waarvoor is dit nodig of waardoor wordt het veroorzaakt? Op welke hoeveelheden en ijverbindingen heeft deze snelle opneming betrekking? Dat zijn vragen die men zich stelt als men eenmaal iets ontdekt heeft. Geen wonder dan ook, dat het I.T. A.L. samenwerkt met tal van andere instituten, Wageningse, maar ook buitenlandse. De universiteiten van Bonn, Keulen en Luik zullen er on derzoekingen laten verrichten en Eurotom is natuurlijk eveneens bij het I.T.A.L. betrokken. Het betaalt Harrie opperde: „Zou Bep niet aan de slag kunnen gaan „Bep wil graag doorlex-en", ant woordde Marrie rustig, „en ze moet daarvoor in de gelegenheid gesteld worden". Ze keken wat bedrukt naar elkaar, doch op een gegeven moment ont spande zich het gezicht van Marrie en ze merkte op; „Ben je mal, jon gens, daar gaan we toch heel niet over piekeren Het zou al te mooi zijn, als ons leven nu ongestoord van een leien dakje zou glijden. Hier ko men we ook wel weer overheen. Ik zal proberen wat thuiswerk te krij gen van één of ander atelier. Er zal best een mouw aan te passen zijn". Doch enkele dagen later, toen Harrie naar de keuring was, zag ze het toch niet meer zo optimistisch in. Gelukkig bracht een onverwachte bezoeker afleiding, want toen ze in de keuken met de koffie bezig was, werd er gebeld. Ze liep naar voren en opende de deur. „Nee maarmeneer Verdugt. komt U verder". Hij stak zijn hand uit: „Zo, Marrie, ik kom eens kijken, hoe je het maakt. Alles goed Ze ging hem voor naar de kamer. „Best, zoals U ziet. Gezond en wel terug in het vaderland. U hebt toch het geld ontvangen De man ging zitten en keek haar aan. „Daarvoor ben ik juist hier. Waarom heb je me dat geld ge- DEN HAAG. De P. T. T. zal de verzending van een brief aan meer dan tienduizend abonnees van de draadomtoep, met de inhuod dat zij eerlang van de aansluiting zullen worden afgesloten, opschorten. DEN HAAG. Ter gelegenheid van de twintigste bevrijdingsdag van Bergen op Zoom zal op zaterdag 24 oktober een bijzondere herdenkings dienst worden gehouden op de Ca nadese militaire begraafplaats te Bergen op Zoom ter ere van de Ca nadese militairen die gedurende de laatste wereldoorlog in Nederland zijn gevallen. tweederde van de exploitatiekosten; de rest betaalt Nederland. Intussen lijkt het wel gewenst, de voorlichting van de consument te vens ter hand te nemen. Er bestaal nl. een grote afkeer van alles wal met atoomenergie te maken heeft. Velen vragen zich af, of er iverkc- Ujk geen veranderingen in het be straalde voedsel optreden, wanneer bacteriën en schimmels door de stra ling worden gedood. Het zal zaak zijn om de verbruikers van land- en tuinbouwprodukten duidelijk te ma ken, dat geen schadelijke omzettin gen optreden. Als dat gelukt, is er een nieuw hulpmiddel op komst dat de afzet van tal van produkten kan verbeteren. Want wanneer de huis vrouw iets kan kopen dat ook zon der ingrijpende hulpmiddelen (ko ken, bevriezen, steriliseren) lange tijd goed blijft, dan is dat van on schatbare waarde. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 69 stuurd Heb ik er om gevraagd Ik heb het je toch gegeven Ze zakte langzaam in een stoel en keek hem met grote ogen aan. „Maar dat kan toch niet? U wilt toch niet beweren, dat U me dat geld gegeven heeftgeschonken, bedoel ik „Natuurlijk. Mag dat soms niet De verbazing werd nog steeds gro ter op haar gezicht. „Maardat kan ik toch niet aannemen?". „Waarom niet?" „Ja maar, meneer Verdugt. „Ben je m'n voornaam vergeten?" Ze begon te blozen. Doch energiek sühudde ze 'haar hoofd. „Dat gaat niet, Matthieu. Een 'boek of een doos bonbons is nog iets anders, maar 2500 gulden.Dat kan ik niet aan nemen". ,.Je weet dat je veel meer van me kunt krijgen, als je wilt. Ik heb nog steeds geen antwoord gehad op mijn vraag aan jou, of je met me wilt trouwen". „Dat is onmogelijk, Matthieu. Nu m'n ouders beiden dood zijn, is het mijn plicht om de kleintjes te ver zorgen en op te voeden. Ik kan hier niet weg. Ik heb een broertje van zes en nog twee jonge zusjes. Hoe zou ik die in de steek kunnen la ten?" Hij haalde zijn schouders op. „Je hebt toch nog meer familie? Inder tijd wa.s je toch bij een oom en tante in de kost?" Ze keek hem doordringend aan. VALKENSWAARD, 20-10. Op de Luikerweg in Valkenswaard is een auto die in de richting Valkens waard reed, tegen een boom gere den en in brand gevlogen. De twee inzittenden, de 35-jarige Amster dammer W. van Gisbergen en de even oude S. Herben uit Soestdijk, moeten al door de klap tegen de boom om het leven zijn gekomen. Een surveillerende agent, die het brandende wrak kort na bet ongeluk aantrof, kon niet veel beginnen. De brandweer heeft de brand geblust. De stoffelijke overschotten zijn naar het St. Josephziekenhuis te Eindhoven gebracht. Weekeinile ARTSEN DIK l\ STICN ZIERIKZEE: Dokter W. Bontkes, tel. (0lll0)-2280. IMIDDENSCHOUWEN Dokter J. L. Braber, Dreischor, lel. (01112)-280. OOSTERLAND-BRUINISSE: Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-280. DIERENARTS Dokter C. J. H. Scheuerman, Zierik zee, tel. (01110)-2180. „Matthieu, als oudste van het gezin is het mijn taak voor mijn broertje en zusjes te zorgen tot ze groot ge noeg zijn om op eigen benen te staan". Hij kwam overeind en liep naar haar toe. „Marrie", vroeg hij. zijn handen op haar schoudex-s leggend, „houd je van me?" Ze keek hem aan en las de liefde in zijn gezicht. „Als ik „ja" zeg, moet ik dan in Sprang wonen?" Hij begon te lachen. „Allicht". „Dat is een groot huis, hé?" „En of. En we zullen het voor ons beiden hebben, want vader gaat dan ei-gens anders wonen". „Een gx-oot huis", hex^haalde het meisje, terwijl ze voor zich uitkeek. „Hoeveel kamers. Mattihieu?" „Hoeveel kamers?" Hij keek haar verwonderd aan. „Kind. dat weet ik zo niet. Laat eens kijkenboven een stuk of zes.... of zijn het ex- meer? En beneden ..Groot genoeg voor een compleet gezin?" „Natuurlijk", antwoordde hij la chend. „We zijn er allemaal geboren en gx-oot geworden. Ik heb nog vijf zusters". „Dus ook groot genoeg voor mijn broex-tje en zusjes?" Plotseling begx-eep hij haar. Zijn handen vielen van haar schouder en hij dx-aaide zich om. Hij deed een paar passen naar het raam en bleef daar staan met zijn rug naar haar toe. „Max-rie, als ik met je trouw, wil ik je alleen hebben. Natuux'lijk mag je net zo vaak naar je broex*s en zusjes als je zelf wilt. Je kx*ijgt een Avagentje van me en als je geld nodig hebt, krijg je het ook. Mijn vrouw mag het aan niets mankeren. Maar je kunt van mij toch niet ver wachten, dat ik behalve mijn vrouw, haar hele familie in huis neem? Dit zou niemand willen, geen man". (Wordt vex-volgdï. Ingezonden mededeling ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM D. I0O.XI2.65 Schoiiiven-Duivelandse sportspiegel j Zierikzee speelt zondag uitgestelde wedstryd tegen DIVO Re- f nesse ontmoet in eigen omgeving Robur Goede winstkansen 1 voor Burgh II bij bezoek aan Dreischor II Bruse Boys zyn niet f kansloos tegen Nieuwdorp Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7