THIEN Kritische kanttekeningen bij ontwikkeling ten plattelande HOOFDPIJNPOEDERS Kennan over leider schap in Rusland TONEEL EN FILM Arts onttrok zich aan B.B.-verplichtingen Vrouwen en mannen bij de rijkspolitie Bedden Dekens Ned. Himalaya-expeditie geeft het op Minister Biesheuvel naar A.N.A.B.-congres Dis. M. C. Verburg besprak het industrialisatiebeleid ASSEN, 22-10. In de algemene ver gadering van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité te Assen, die bijgewoond werd door vele burge meesters en door vertegenwoordigers van kerken en plattelandsorganisa- ties, hebben drie niet-agrariërs don derdag kritische kanttekeningen ge maakt bij de ontwikkeling ten plat telande. De eerste van deze drie inleiders drs. M. G. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland, sprak zich uit te gen een industrialisatiebeleid dat on dergeschikt wordt gemaakt aan de ruimtelijke ordening. Uit wat gezegd is door de Kamerleden die aan het dobat over de industrialisatienota van staatssecretaris Bakker hebben deelgenomen, had hij een neiging in die richting bespeurd. Hij vreesde dat de berekeningen van economi sche deskundigen over de geschikt ste plaats voor industrie-vestiging doorkruist zullen worden door niet- economische factoren. Liever wilde hij de waarde van industrievestiging en ook van bijvoorbeeld kassenbouw of aanleg van recreatieterreinen op een bepaalde plaats op zijn eigen Ingezonden mededeling meritas beschouwen. Als men op grond van afweging van argumenten pro en contra tot een bepaalde plaatskeuze is gekomen, zal deze in de ruimtelijke ordening moeten wor den ingebouwd, al zal men ook moe ter. openstaan voor algemeen plano logisch argumenten voor het ombui gen van bepaalde plannen. Men zal bij het ontwikkelen van het platteland niet te eng in ge meenten moeten denken. Evengoed is het mogelijk te denken in ..ont wikkelingsgewesten" of „ontwikke lingsassen". Behalve voor de vor ming van kernen zal men ook aan dacht moeten blijven hebben voor de kleine dorpjes. Al is het waar, dat hier een sanering moet komen, ook die dorpjes hebben „sociaal kapi taal". Men moet ze niet geheel in de steek laten en niet het ontstaan van „tuingehuchten" bevorderen door ze in het geheel geen woning toewijzing meer te geven. De heer Verburg meende dat Zeeland veel zou kunnen gaan betekenen voor het opnemen van de in ons land te ver wachten bevolkingstoeneming. „Samenballen" niet gewenst De volgende inleider, dr. S. P. A. Wolters, burgemeester van Coevor- den, was het hoewel niet op alle punten, in vele opzichten met zijn voorganger eens. Een samenballen van industrie in enkele kernen zoals men dat in het westen des lands ge zien heeft, is verkeerd. Het platteland is alleen gebaat met een vrye egale spreiding van indu strie over het platteland, al moet het niet zover komen dat ieder dorp naast zyn kerk een fabriek heeft. De i'erbetering van de infrastructuur moet niet alleen gericht zijn op in dustriekernen, maar op het hele plattelandsgebied. Flitsen uit het buitenland SAIGON. Gezaghebbende kringen in Saigon hebben berichten tegenge sproken, als zou de regering van premier Ngoeven Khanh zijn afge treden. BOGOTA. Bij de onlangs gehou den volkstelling in Columbia is ge bleken dat mevr. Elena Gray de Pardney moeder is van 28 kinderen. Zij kreeg o.a. driemaal een drieling en zesmaal een tweeling. PEKING. Het blad van de Chinese communistische partij, „Het Volks dagblad" schrijft, dat China het ver vaardigen en ontwikkelen van kern wapens zal staken als de Verenigde Staten hetzelfde doen. HANNOVER. De Nederlandse schrijfster van jeugdboeken Miep Diekmann uit Dordrecht zal 11 no vember in Hannover uit handen van de Westduitse minister voor het ge zin, de heer Bruno Heck, de Duitse jeugdprijs 1964 ontvangen voor haar boek en vele groeten van Wan- oho". MOSKOU. Een naaste medewer ker van de voormalige Russische leider Chroesjtsjef, Frol Kozlov, schijnt geruisloos uit de Kremlin- hiërarchie verdwenen te zijn. BREMERHAVEN. Bij twee aanva ringen tijdens dichte mist zijn iri de monding van de Weser twee kleine schepen gezonken. Vier mensen werden gered. Drie worden nog ver mist. De aanvaringen speelden zich binnen een kwartier af, bij zicht van nog geen 40 meter in het „Wre- mer Loch". ZURICH. Het schilderij van Pi casso. „Spaanse vrouw" 'geheten, is in Zürich hij een schilderijenhande laar ontvreemd. De handelswaarde van het doek wordt op ruim veer tigduizend gulden geraamd. PARIJS. De defensiecommissie van de Westeuropese Unie heeft de raad van ministers van deze organi satie. waarin de zes E.E.G.-landen en Engeland zitting hebben, aanbe volen bij hun regeringen aan te drin gen op deelneming aan de multilate rale kernmacht, CANBERRA. Naar de Australi sche minister voor de bevoorrading heeft medegedeeld, zal Frankrijk ook in de gelegenheid worden ge steld proeven met wapens te nemen op het raketproefterrein Woomera in Australië, dat tot dusver uitslui tend door Australië en Engeland ge bruikt wordt. BELGRADO. Ter vervanging van de uit zeven leden bestaande Sow- jct-Russische delegatie die bij een vliegtuigongeluk bij Belgrado om het leven kwam. is een nieuwe delega tie van negen hoge Russische func tionarissen in Belgrado aangekomen! ROME. Bij de onder communisti sche leiding staande vakbond C.G. I.L. aangesloten spoorwegemployé's zijn in Italië eer. reeks stakingen van drie-en-een-half uur per dag begonnen voor loonsverhoging, ho gere toeslagen en betere arbeids voorwaarden. ANKARA. De Turkse minister van arbeid de heer Bulent Evccit zal op 6 en 7 november een bezoek aan Nederland brengen, onder meer vergezeld van de Turkse directeur- generaal voor dc arbeidsvoorziening dr. Kemal Gökgedag. ROME. Het staat thans vast. dat - wat enkele vaders openlijk heb ben gevraagd - ook leker. namens de 37 mannelijke en vrouwelijke toe hoorders het woord zullen voeren over de materie, welke thans aan de orde is: clc verhouding tussen kerk en wereld op het concilie. NEW YORK. In New York heeft een katholiek toneelgezelschap de eerste opvoering gegeven van het. stuk „The Comforter" (de trooster), van dc hand van pater redempto rist Edward Molloy, dat is bedoeld als een antwoord op het veelomstre den werk van de Duitse toneelschrij ver Rolf Hoehut „De Plaatsbekedcr" PRINCETON, 22-10. George Ken. nan, voormalig ambassadeur in Mos kou en thans hoogleraar in de ge schiedenis aan de universiteit van Princeton, heeft in de Daily Prince- tcnian", het blad van deze universi teit, verklaard, dat de onafhankelijk heid die Chroesjtsjcv heeft toege staan aan ccmmunistische partijen van de satellietlanden en de landen van het Westen, de diepste reden vormt van zijn ontslag. Kennan meent, dat geen enkele Russische leider in staat zal zijn om zo'n gi'ote invloed op deze partijen uit te oefenen als Chroesjtsjov. De voormalige ambassadeur meent ver der dat Michael Soeslov, de grote theoreticus van de Sowjet-Russische ccmmunistische partij, de meeste kans maakt om Chroesjtsjov defini tief op te volgen. Soeslov, aldus Kennan, neemt al lange tijd een sterke positie in, in de boezem van de Russische partij en heeft een zeer belangrijke rol ge speeld bij de verwijdering van Chroesjtsjov. „Vrouwen in de nacht" In het a.s. weekeinde wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de Italiaanse film „Vrouwen in de nacht", met in de hoofdrollen Elsa Martinelli, Jeanne Valerie en An- dreina Pagnani. Deze film speelt zich af in Milaan eh handelt over een modehuis, dat in werkelijkheid het centrum vormt van een bloeiend „call-girl"-bedrijf. Op een kwade dag gebeurt er echter iets dat een einde zal maken aan „Arabella's kwalijke praktijken". Een rijke in dustrieel komt n.l. te overlijden aan een hartaanval en de politie wordt in de zaak gemengd, omdat Arabella het lichaam laat verdwijnen. Na in tensief speurwerk in deze wereld ge lukt het de politie de organisatie op te rollen. Kort geding over film „Mensen van morgen" AMSTERDAM, 22-10. - De vader van de minderjarige jongeman Loek, een der optredende figuren in de film „Mensen van morgen" van Kees Brusse. heeft een kort geding aan gespannen tegen de N.V. Saphire Pilmproduktie Maatschappij, waarbij geëist wordt vierentwintig uur na het vonnis de vertoning, de verme nigvuldiging en iedere vorm van openbaarmaking van de film te sta ken, voor zover daarin heelden van eisers zoon of diens stem voorko men. Zulks op straffe van 'n dwang som van 50.000 gulden. Maandag ochtend zal het geding voor de pre sident van de rechtbank te Amster dam dienen. LANDBOUW EN VEETEELT Hoefkatrolontsteking bij paarden UTRECHT, 22-10. Aan dc Rijks- universiteit van Utrecht promoveer de vanmiddag de heer H. J. Wintzcr uit Utrecht tot doctor in dc dierge neeskunde op een proefschrift geti teld: „Zur podctrochlitis chronica aseptica des Pferdes". De aandoening, de chronisch ver lopende hoegkatrolontsteking bij het paard, wordt in de dissertatie be schreven als de gesel van het paard en is dan ook gevreesd bij alle paardenbezitters. Deze kreupel- heidsoerzaak komt in alle landen voor, vooral bij sportpaarden. In Ne derland blijkt de aandoening ook bij landbouwtuigpaarden in toene mende mate op te treden. Het proefschrift van de heer Wint- zer berust op gegevens van 580 paar den, waarbij op de kliniek voor heelkunde diagnose „hoefkatrolont steking" werd gesteld. Naast de be studering van de klinische vraag stukken werd een' reeks hoefsecties verricht. Het bleek mogelijk dankzij veel speurwerk, het inzicht in de aard van deze ziektetoestand te ver diepen. RECHTSZAKEN MIDDELBURG, 22-10. Wegens het niet verschijnen op een oefening van de Bescherming Bevolking op 26 juni in St. Maartensdijk, stond donder dagmiddag voor de Middelburgse politierechter terecht de arts L, J. v. d. Z. uit Nieuwcrkerk. Hij werd in 1962 ingewijd als of ficier le klas en kreeg als zodanig een aangetekend schrijven om in St. Maartensdijk te verschijnen. Wegens drukke werkzaamheden meende de heer v. d. Z. hiertoe niet in staat te zijn en hij stelde de betrokken auto riteiten hier schriftelijk van in ken nis. Als antwoord kreeg hij opnieuw een schrijven, waarin men verklaar de, dat hier geen sprake was van een uitnodiging, maar van een last geving. Niettemin meende de ver dachte voldoende gronden te hebben cm niet te gaan. Kort tevoren had hij de praktijk waargenomen voor zijn schoon ouders, wat een honderd patiënten per dag betekend had en bovendien moest hij les geven in de eindexa menklas van een huishoudschool „Had u geen zin om te gaan?" vroeg de officier, mr. J. L. Andreae, omdat in het verbaal gezegd werd dat hij weinig sympatiserend tegen over de instelling van de Bescher ming Bevolking stond. Dit ontkende de verdachte echter ten stelligste. Hij verklaarde dat het conflict in wezen voornamelijk op het persoonlijke vlak lag. „Hadden uw schoonouders dan niet een dag voor u kunnen waar nemen?" vroeg de politierechter, mr. B. S. Sieperda, vervolgens. Ook dit was niet mogelijk gebleken, evenmin als het aantrekken van een andere waarnemer. „Als u weer opgeroepen wordt, gaat u dan?" was de volgende vraag van de politierechter. „Als ik tijd heb ga ik", antwoordde de heer v. d. Z. hierop. Irt zijn requisitoir zei de officier van mening te zijn dat het hoofd- verweer van de verdacht, het „geen tijd hebben" afgezwakt werd door het persoonlijke tintje dat de zaak bleek te hebben. Volgens hem werd hier onmacht gelijkgesteld met onwil. „Andere artsen konden wel, deze heer hoeft Duif op „Amsterdam" LONDEN, 23-10. Aan boord van de Nederlandse onderzeeboot jager Hr. A Is. „Amsterdam" heeft donder dag in Londen een plechtigheid plaatsgehad voor een duif. .Pamela', een postduif, was drie weken gele den tijdens een wedvlucht uit de koers geraakt en vermoeid op de brug van de „Amsterdam" neerge streken, die op dat moment aan een Navo-oefening in de Golf van Bis- caye deelnam. Donderdag arriveerde de „Amster dam" voor een i>riendschappelijk be zoek in Londen met nog steeds „Pa mela" aan boord, nu aanzienlijk dik ker dank zij de uitstekende zorgen van de Nederlandse Jantjes. De eige naar woonde blijkens het plaatje aan de poot van de duif in de En gelse hoofdstad en zo kon het ge beuren dat deze zich kwam melden om haar op te halen. Hij werd met een hoornsignaal ontvangen. Pamelawerd uit het scheeps journaal geschrapt en haar baas werd op een kop koffie bij de com mandant onthaald. Sovjetleiders willen een hogere levensstandaard O MOSKOU, 22-10. Voortbordurend op redevoeringen van de nieuwe leiders der Sow jet-Unie schreef de „Prawda", het blad van de Russi sche communistische partij, donder dag dat alleen een hogere produktie per arbeider een hogere levensstan daard zal kunnen brengen. De partij, aldus het blad, wenst, dat het Russische volk „van jaar op jaar beter, veiliger en meer cultu reel zal leven" en als belangrijkste taak ziet zij de ontwikkeling der produktieve krachten „als basis voor een voortdurende verbetering van de welvaart van het Sowjet-volk". De „Prawda" drong aan op een aanhoudend streven naar betere produktiemethoden en een meer ge bruik maken van het „scheppend initiatief der massa" en van weten schap en techniek. Volgens kortgeleden gepubliceerde cijfers bedroeg de expansie in de Russische industrie in de eerste ne gen maanden van dit jaar „meer dan zeven procent", vergeleken met 8.7 procent in dezelfde periode van 1963. Men acht het mogelijk, 4at deze daling mede tot de val van Chroesj tsjov heeft bijgedragen. Ingezoftden mededeling Veertig jaar Wereldspuardag Het zijn deze merendeels rijk besnorde heren geweest, die in 1924 in Milaan het besluit namen tot de oprichting vaa het „Internationaal Instituut der Spaarbanken" en het instellen van de Wereldspaardag. Hun besluiten heb ben onder andere verstrekkende gevolgen gehad op het propagandabeleid dat vóór die tijd in verschillende landen nog niet veel had te betekenen. Gelijk bekend wordt het 40-jarig bestaan van de Wereldspaardag op 30 oktober aanstaande herdacht. Minder mooi mag voor en DEN HAAG, 22-10. De keurings eisen voor vrouwelijke kandidaten voor de rijkspolitie, die tot voorheen iets weg hadden van een handlei ding voor jury's van de miss-world- verkiezingen, zijn aanzienlijk lager gesteld .Hierdoor zullen in hel ver volg ook minder fraai gevormde vrouioen gelijke kansen krijgen als hun door de natuur beter begiftig de soortgenoten. Minister Scholten zelf heeft namelijk de volgende ali nea uit de - verleden jaar in de Staatscourant gepubliceerde - keu ringseisen laten schrappen: „Bij de keuring van de vrouwe lijke kandidaten zal aan de algemene lichaamsontwikkeling bijzondere aandacht dienen te worden besteed, aangezien hier, meer nog dan bij het mannelijk personeel, het esthetisch aspect een grote rol speelt. Een goed geproportioneerde lichaamsbouw is vereist. Mei het oog op het te dra gen uniform dient vooral op de boe zem te worden gelet". Ook de bepaling, dat een te grote lengte „uit esthetische overwegin gen" bezwaren kan opleveren, is verdwenen. De eisen die aan hel uiterlijk van gesteld zijn al eerder gewijzigd. De ze eisen hielden o.m. in dat o- of x- benen alleen toegestaan waren als dat niet bij de betreffende politie functionaris te zien is als hij zijn uniformbroek aan heeft dat een kippeborsl of stotteren uil den boze zijn; een kunstgebit werd toege staan mits de kandidaat zwart op wit beloofde dat hij het goed zou onderhouden; ook moest een een voudige reukproef ivorden afgelegd KATMANDOE, 22-10. Naar het ministerie van buitenlandse zaken van Nepal heeft medegedeeld, heeft de vjjf leden tellende Nederlandse expeditie haar pogingen cm de tot dusver niet bedwongen top van de Himloeng Himal te beklimmen, op gegeven. Jan Boon, de leider der expeditie, heeft verklaard, dat de zeer slechte weersomstandigheden dè expeditie hadden genoodzaakt de pogingen om de top tè bereiken, op te geven. Op 4 oktobez*, kort na de inrich ting van het basiskamp, meldde Boon dat de Himloeng Himal veel moeilijker te beklimmen was dan men gedacht had. Men zou een an dere route zoèken hierop geen uitzondering te vormen" vond mr. Andreae. „Natuurlijk zegt hij dat hij de volgende keer wel gaat, stel je voor", meende de offi cier. Hij vond het een zuivere vorm van dienstweigeren en om de B.B. 'te laten weten dat de justitie achter haar staat, meende hij een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twee weken te moeten eisen. De raadsman van de verdachte, mr. C. J. B. du Croo, vond dat zijn cliënt onrecht werd aangedaan. Het werd volgens hem te volkomen wit- zwart gezien. „Mijn cliënt js een veel te con- centieus arts om zich aan zijn plicht te onttrekken", pleitte hij. Maar ook mr. Sieperda vond het een ernstig feit en hij kon er pas na lange aarzeling toe komen de straf voorwaardelijk te maken. Wel kwam er een boete van f 300,- of 60 dagen hechtenis bij. UTRECHT, 22-10. Dc minister van landbouw, mr. B. W. Biesheu vel, zal een toespraak houden op het driejaarlijks ccngres van de Alge mene Nederlandse Agrarische Be drijf sbond, dat op 25 en 26 novem ber in Utrecht wordt gehouden. Op het congres komt onder meer een voorstel aan de orde van de af deling Utrecht-cultuurtechnische werken om geen bondsbestuurders deel te laten uitmaken van officiële instanties, zoals Kamer, Provinciale Staten, e.d., ..odpat alle tijd en aan dacht aan het vakbondswerk be steed kan worden". Teruggang ledental Uit het jaarverslag van de A.N.A. B. blijkt, dat het ledental in de ver slagperiode met - dertien procent is teruggelopen tot bijna 34.000. De A.N.A.B. vindt dit evenwel geen verontrustend verschijnsel. Deze te ruggang" wordt een logisch gevolg genoemd van de ook door dè A.N. A.B. steeds aanbevolen bedrijfsver- groting en meer efficiënte bedrijfs voering in de agrarische bedrijfstak ken. De A.N.A.B. meent dat ondanks de teruggang van het aantal agrari sche werkers toch van een vooruit gang kan worden gesproken. Ook de andere landarbeidersbonden noteer den van 1960 tot 1964 ledenverlies. De indexcijfers voor de drie bonden waren op basis van 1960 100 voor de A.N.A.B. begin 1964 85, voor de N.C.A.B. 88 en voor de katholieke bond 90. aangezien een scherp reukvermo gen voor een politieman van groot belang is". Aanleiding voor de veranderingen was een (ANP)-bericht over deze eisen in de kranten. De kwestie werd hierdoor in de Kamer ter sprake gebracht en de minister van justitie beloofde toen de richtlijnen te zullen wijzigen, wat inmiddels is geschied. RECHTSZAKEN Zeven dagen voor oud-Zierikzeeënaar De 21-jarige oud-Zierikzeeënaar J. C. v. d. W„ die in Terneuzen als ober werkzaam is, hoorde gisteren voor de Middelburgse politiex-echter een week gevangenisstraf tegen zich eisen. Hij had 's nachts in laveloze toe stand in een auto gereden en daarbij een voorgevel geramd. De verdachte was niet in het bezit van een rijbe wijs. De auto werd zwaar bescha digd en kon naar de sloop. ,,U ziet voorbeelden genoeg om u heen in uw beroep om u voorzichtig te laten zijn. Laat dit een ernstige waarschuwing voor u zijn", ver maande de politierechter, mr. B. S. Sioerda, hem. Eis en vonnis waren zeven dagen, met ontzegging rijbevoegdheid voor de duur van negen maanden. WERELDBEVOLKING EN V OEDSELPRODUKTIE Het feit dat de wereldbevolking sneller groeit dan de voedselproduk- tie, bezorgt economen en voedings deskundigen veel hoofdbrekens, me de in het licht van de omstandigheid dat in vele gebieden ter wereld de voedingstoestand toch al precair is. Volgens een recent rapport van de Food and Agricultural Organisation, dat tot medio 1964 loopt, daalde in de daaraan voorafgaande periode van twaalf maanden de totale voedsel- produktie per hoofd op de wereld met bijna één procent. Het rapport is gebaseerd op gegevens uit alle landen, ook die van het communis tisch blok, met uitzondering van China. Terwijl de wereldbevolking gemiddeld per jaar met twee procent toeneemt, was de totale toeneming van de voedselproduktie slechts ruim één procent. Meer monden, minder voedsel dus. 0/schoo?i in het Verre Oosten de toeneming van de produk tie twee procent bedroeg, blijft zij nochtans achter bij de bevolkings toeneming, die juist daar zeer hoog ligt. In Afrika, waar eveneêns de menselijke vruchtbaarheid een ge duchte rol speelt, was de toeneming van de voedselproduktie één procent. Het meest zorgwekkend is de si tuatie in Zuid-Amerika, waar de bevolkingstoeneming 2.8 procent be draagt en de voedselproduktie, vol gens het rapport een. scherpe terug gang vertoont. MORGHAN, de magiër 70. „Waar is Silvia?" vroeg Ambrosius, zodra hij Aram zag. Aram sprong over eind. „Zc heeft Morghan beloofd met hem lo trouwen!" zei hij bitter. „Bij alle geesten der zee, Ambrosius. Van welke duivelse sa menzwering is dit meisje slachtoffer ge worden?" „We hebben dit alles tc danken aan Gah- moir, de genezer!" snerpte dc kleine ge leerde boos. „Als hij niet geëist had, dal Silvia Morghan zou trouwen Plotseling kneep Aram z'n vuisten dicht. „GahmoirMorghan, MorghanGnh- moir", hoorde Ambrosius hem mompelen. Plotseling keerde hij zich naar de genees heer. Z'n ogen hadden een vreemde uit drukking. „Het is mogelijk, dat ik de op lossing van het raadsel ken, Ambrosius!" zei hij met saamgeknepen lippen. Ik ga om tc zien of ik een bewijs kan vinden voor mijn vermoeden. Zeg tegen Silvia, dat ze niet met Morghan moet trouwen, voor dat ze van mij gehoord heeft!" „Waar gaat ge heen?" riep de geleerde verward. In de deur drnaido Aram zich nog cens om. „Naar Gahmoir!" zei hij kort en verdwenen was hij. Maar toen hij snel langs het huis liep, bemerkte hij niet de twee gestalten voor een raam in de zij vleugel, die hem nauwlettend- opnamen. Morghan had Silvia in dit vertrek bege leid. „Het spijt me. mevrouw", mompelde hij ironisch buigend voor Silvia, die Aram niet uit het oog liet. „Het lijkt me dat uw jonge onbeschaamde vriend een geheim plan heeft! Toch geloof ik z'n bedoelingen te raden. Verontschuldig me, maar ik ben verplicht u voor enkele uren te verlaten!" En haastig verliet hij het huis.-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6