DE ZIERIKZEESCHE COURANT OE THANT BEPLEIT GESPREK VIJF KERNMOCENDHEDEN i overgordijnen Italiaanse communisten naar Moskou Tuinman zoon Nobelprijs voor Jean Paul Sartre Parijs loste een „waarschuwingsschot" Verenigde Naties Acties van Franse boeren met weekend Inzameling Anti-hongeractie 1964 De S.E.R. en de vakbeweging BILT Mijnen kampen met personeelstekort WESTDUITSE REGERING OVER E.E.G. EN DE GAULLE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 oktober 196-1 121ste jaargang No. 19C72 WAARIN OfGtNüMtN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: leJ. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Geen feest bij opening Grevelingendam Chinese proef zeer betreurenswaardig genoemd Inkwartiering van schoolleer]ingen op boerderijen VER. NATIES, NEW YORK, 22-10. V.N.-secretaris-generaal Oe Thant heelt donderdag op een persconfe rentie de recente Chinese kernproef „zeer betreurenswaardig" genoemd. Hij bepleitte „een gesprek" in 1965 tussen de vijf kernmogendheden, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Chi na, waarbij eventuele protocollaire en diplomatieke bezwaren terzijde zouden moeten worden geschoven ten behoeve van de veel belangrijker overwegingen inzake het gevaar van een atoom vernietiging. Naar de me ning van Oe Thant zou een derge lijke conferentie een nuttige aanslui ting kunnen vormen op de werk zaamheden van de Algemene Verga dering en de Geneefse ontwapenings conferentie. Chroesjtsjov De secretaris-generaal van de Ver. Naties heeft donderdag op een pers conferentie verklaard, het wenselijk Ingezonden mededeling Thans: TERLENKA en DRALON Aparte dessins Zeer lange levensduur Altijd iets nieuws bij te achten, dat Chroesjtsjov - als deze dat tenminste wil - in de gelegen heid wordt gesteld om in het open baar een verklaring af te leggen over de omstandigheden van zijn verdwij ning van het politieke toneel. De ge wezen Russische leider zal de geschie denis ingaan als de man die er tot op zekere hoogte in geslaagd is, een politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan te voeren en een belangrijk deel van de openbare mening in het westen te overtuigen van zijn op rechtheid, zo merkte Oe Thant op. De secretaris-generaal zei verder, Chroesjtsjov's opvolgers, Breznjev en Kosygin, persoonlijk te kennen en het onwaarschijnlijk te achten, dat de nieuwe Russische leiders terug zullen keren naar de politiek van vóór 1953 (onder Stalin). Veeleer is een voortzetting van de politiek van vreedzame coëxistentie te verwach ten. Zowel Brezjnev als Kosygin be oordeelt de wereldsituatie op realis tische wijze, zo zei Oe Thant. Hij kende Brezjnev sinds 1955 en toen hij hem verleden jaar in Moskou weer had ontmoet, was deze „de zelfde vriendelijke, hartelijke en on gedwongen heer gebleven met een grote kennis van zaken". Kosygin beschreef hij als „een van de meest bescheiden mensen die ik ooit heb ontmoet". ASSEN, 22-10. - De „Landbouwcomitéprijs" 1963 is toegekend aan drs. A. L. A. Moret, leraar in de economie aan het Amersfoortse lyceum, voor diens medewerking aan de adoptie van scholen door landbouworganisaties. De voorzitter van de jury, dr. K. van Dijk, maakte dit donderdag morgen bekend in de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité in Assen. De prijs, groot duizend gul den, wordt door het K.N.L.C. jaarlijks toegekend aan iemand die op bijzondere wijze heeft bijgedragen tot het versterken van de goede betrekkingen tussen het Nederlandse volk en zijn landbouw. De adoptie, zo vertelde dr. Van Dijk, is indertijd werkelijkheid geworden door een contact tussen de heer P. Boerema te Garst- huizen - die onlangs is overleden - en het Amersfoortse lyceum. Dit initiatief heeft in 1956 geleid tot de adoptie van deze middelbare school door de landbouwvereniging Garsthuizcn (Gr.). Deze adoptie is in verschillende provincies nagevolgd. Elk jaar worden leerlingen van enkele klassen ingekwartierd op boerderijen, zodat ze persoon lijk kennis kunnen maken met het platteland en zijn bewoners. De laatste maal heeft prinses Christina de werkweek van de vierde klas van het Amersfoortse lyceum in Garsthuizen meegemaakt. gesprek tussen de kernmogendheden woninginrichters Mol 19 Zierikzee (Ziet etalage!) Minister Luns naar de Ver. Staten SCHIPHOL, 22-10. Minister Luns zal vandaag of morgen, dus nog voor hij zondag van New York doorreist naar de Nederlandse Antillen, in Washington een onderhoud hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk. Hij ontving de uitnodi ging daartoe, toen 'hij terugkeerde uit Londen. Dit deelde de minister bij zijn vertrek naar New York op Schiphol mede. STOCKHOLM, 22-10. De Nobel prijs voor de literatuur is voor 1964 toegekend aan de Franse schrijver- filosoof Jean Paul Sartre. De Zweedse academie heeft Sartre de prijs toegekend voor „zijn van gedachten overvloeiend oeuvre, dat door de geest van vrijheid en het zoeken naar waarheid waarvan het getuigt, een veelomvattende invloed op ons tijdperk heeft geoefend". Inmiddels is bekend geworden dat Sartre de hem toegekende Nobel prijs voor de literatuur heeft gewei gerd. In de 63 jaren dat de Nobelprijs voor de literatuur wordt toegekend, is het slechts tweemaal voorgeko men dat hij werd geweigerd. De eerste maal geschiedde dit in 1925, toen Bernard Shaw de prijs werd toegekend, ondanks zijn weigering en de tweede maal in 1958 door de Russische schrijver Boris Pasternak Frankrijk en de E.E.G. BONN. 22-10. Het Westduitse ka binet is bijeengekomen en hield zich bezig met het Franse dreigement verband houdend met de landbouw politiek in de E.E.G. De vergadering is overigens geen spoedvergadering maar een gebruikelij'ke. Het partijloze blad „Die Welt" schrijft, dat als Frankrijk uit de E. E.G. zou treden, de vijf andere E.E. G.-landen hun Europees beleid op Engeland en Scandinavië zullen af stemmen. Maar het Hamburgse blad meent, dat hoewel president de Gaulle het ernstig meent met zijn dreigement, dit voorlopig slechts als een „waarschuwingsschot" van het Franse staatshoofd moet worden be schouwd. Het blad vindt overigens, NEW YORK, 23-10. Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft heden-vrijdag opgeroepen tot nieuwe pogingen om de Verenigde Naties te versterken en te steunen. In een boodschap ter gelegenheid van het feit dat de volkerenorgani satie zaterdag negentien jaar be staat, zei Oe Thant dat de Verenigde Naties hebben bewezen een onont beerlijke organisatie in de huidige maatschappij te zijn. Frankrijk koopt straaljagers van V.S. WASHINGTON, 22-10. Een woord voerder van het Amerikaanse mini sterie van landsverdediging heeft donderdag meegedeeld, dat Frank rijk het eerste toestel van een be stelling van 42 harder dan de ge luidssnelheid vliegende Amerikaan se marine-straaljagers heeft afge nomen. Het betreft hier „F-8e-Cru- saders". die voor Franse vliegdek schepen zijn bestemd. Frankrijk be taalt 66 miljoen dollar voor de 42 jagers. dat er op 'het Westduitse landbouw beleid ook veel aan te merken valt en het „jarenlang uit de weg gaan der kwestie van de graanprijs" is volgens het blad niet bepaald „een meesterstuk van Duitse politiek". PARIJS, 12-10. De Franse boe renbond, die ontevreden is over de landbouwpolitiek der regering-de Gaulle, heeft meegedeeld, dat zij op zaterdag en zondag a.s. „acties" zal ondernemen. De voorzitter van de bond, Caffabelli, heeft dit woensdag avond op een persconferentie in Pa rijs medegedeeld. Hij verklaax^de dat de verschillen de bondsafdelingen over dit besluit zijn ingelicht en dat zij de vorm van deze caties zullen bzpalen. 99' ROME, 22-10. Een delegatie van de Italiaanse communistische partij zal zeer binnenkort naar Moskou gaan om van de leiders van het cen trale comité der Russische commu nistische party de achtergronden te vernemen van de vervanging van Chroesjtsjov. Dit blijkt uit een communiqué van de leiding der Italiaanse partij, dat donderdag is uitgegeven na een bij eenkomst welke was gewijd aan „de situatie van de internationale arbei dersbeweging". In het communiqué wordt gezegd dat de noodzaak was vastgesteld van een uiteenzetting van alle motieven die tot de vervanging van Chroesj tsjov hadden geleid. Pas nu een der gelijke uiteenzetting zal het moge lijk zijn een beter gefundeerd oor deel uit te gpreken, aldus de verkla ring. Tevens wordt opgemerkt, dat de grote persoonlijke bijdrage van de gewezen Russische leider aan de po litiek van vreedzaam naast elkaar bestaan niet kan worden vergeten. Volgens de Italiaanse partijleiding onderstrepen de gebeurtenissen in Moskou de noodzaak tot het uit de weg ruimen van vertragingen en te genstellingen op de nieuwe weg, die door het twintigste partijcongres is geopend. In het communiqué wordt voorts gezegd dat het een fout zou zijn ver tragingen en beperkingen uitsluitend aan fouten van Chroesjtsjov toe te schrijven. tenen over meer algemene vraag stukken inzake de ontwikkeling van debat en politiek leven in de socia listische landen, aldus de partijlei ding. De onlangs overleden leider van de Italiaanse partij, Palmiro Tog- liatti, had in zijn memorandum van Jalta reeds de aandacht gevraagd voor deze vraagstukken. De Italiaanse partijleiding acht het belangrijk dat een groot aantal communistische partijen de gebeur tenissen in Moskou op dezelfde wijze onderzoeken. Gesprek Het onverwachte karakter van de beslissing in Moskou en de wijze waarop zij werd uitgevoerd, kunnen niet anders dan een gesprek ontke- UTRECHT, 22-10. Btf de bespre kingen in de Sociaal-Economische Raad over dc economische situatie van ons land, zal dc vakbeweging het standpunt innemen, dat zij zich zelf geen brevet van onvermogen moeten uitreiken voor het in 1961' gevoerd beleid. Dit schrijft dc vicc- voorzittcr van het N.V.V., dc heer A. Kloos, in een hoofdartikel in dc N.V.V.-bladcrt. De loonoperatie van 1964 beoogde een aanpassing aan het buitenland, maar die is nog niet voltooid, zo meent de heer Kloos. Hij zou het daarom onverstandig vinden om nu reeds op de vorig jaar gezette schre den terug te keren. De heer Kloos maakt zich niet zo veel zorgen over het tekort op de betalingsbalans. „De ervaring van 1958 heeft ons iets geleerd", zo schrijft hij. In een jaar tijd ging ons land toen van een groot tekort naar een groot overschot op de betalings balans. Dat gebeurde „omdat de vak beweging - achteraf beschouwd - zich te sterk bezorgd maakte over de ontwikkeling van de werkgele genheid en akkoord ging met een programma van bestedingsbeperking Daarmee werd de basis gelogd voor een nieuwe overspanning. Deze fout zullen wij niet nog eens maken", zo verzekert de heer Kloos. DEN HAAG, 22-10. De nationale inzameling 1964 van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bij stand (N.O.V.I.B.) voor de Anti-hon- gtraclie heeft ten doel uitbreiding te geven aan het in 1962 in Afrika begonnen moestuinproject. Uit de Anti-hongeractie 1964 zal dan ook een nieuw project in Ceylon worden gefinancierd. Het gaat hier om een plan van de regering van Ceylon tot verbetering van de voedselsituatie en ter ont wikkeling van de plaatselijke ge meenschap. De voorzitter van de stichting N.O. V.I.B., drs. H. A. Korthals, heeft donderdagmiddag op een persconfe rentie in Den Haag geleid waarop mededelingen over de anti-honger actie zijn gedaan. De inzameling wordt in de week van 26 oktober tot 1 november in Nederland gehou den onder het motto „werk in uit voering". Burgemeester gezocht ROTTERDAM, 22-10. Voor het dorp dal sinds 1958 bij de Bra ziliaanse werf van Verolme is ontstaan, wordt een burge meester gezocht, dit is te lezen in 't zojuist verschenen perso neelsorgaan Verolme Nieuws'. De xv er {directeur, die tot op heden ook de belangen van zijn dorpelingen behartigde, is daar door de toenemende acti viteiten op de werf niet meer loc in staat. a De Anti-hongeractie wordt gevoerd door de N.O.V.I.B. in samenwerking met het Nederlands Comité Unicef en het Unesco Centrum Nederland in overleg met het Nederlands Na tionaal F.A.O.-comité. Over de uitvoering van voedsel- verbeteringsproject in Afrika zei de heer Korthals, dat dit thans, na de moeilijkheden van de eerste tijd, goed op gang is gekomen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's f Geluk is niet te koop, maar j I kan u>el geld gebruiken. WA7 1EQT 0E Eigen meniüg" vormen over afzetting Chroesjtsjov Stormachtig en koud Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan buien, sommige met ha gel of onweer, afgewisseld door en kele opklaringen; matige tot krach tige, aan de kust af en toe storm achtige noordwestelijke wind; koud weer. 25 okt. Zon op 7.22, onder 17.26. Maan op 20.25, onder 12.43. 26 okt. Zon op 7.24, onder 17.24. Maan op 21.27, onder 13.48. 27 okt. Zon op 7.25. onder 17.22. Maan op 22.40. onder 14.38. Laatste kwartier: 27 okt. te 22.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17.16 n.m. 18.00 n.m. 18.46 n.m. 4.45 v.m. 5.28 v.m. 6.15 v.m. 17.01 n.m. 17.46 n.m. 18.34 n.m. SITTARD, 22-10. De Limburgse mijnen hebben een nieuw dieptepunt in de ondergrondse arbeidsbezetting bereikt. Sinds 1 januari 1961 is het aantal ondergrondse arbeiders ge daald met 3200 man en sinds begin 1951 zelfs met 6500, hetgeen iets meer is dan 20 procent. Het tekort aan werkers aan -het kolenfront is er de oorzaak van dat de produktie ten opzichte van 1963 met 2.4 pro cent achterblijft. Allerwegen worden door de gezamenlijke mijnen ar beidskrachten geworven. Men heeft reeds 1200 Marokkanen en binnen kort komen er 500 Joegoslaven. waarvan het eerste contingent van 81 man maandag jl. arriveerde. Officier vindt: Saturnespel is hazard HAARLEM, 22-10. Mr. J. Wiarde - die donderdagmiddag de met va kantie zijnde officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk-Bouman waarnam - heeft in de zaak voor de- Haarlemse rechtbank over de vraag of het sinds 1 augustus in het Badhotel te Zandvoort gespeelde sa turnespel behendigheid of hazardspel is, zich eens verklaard met zijn ambtgenoot dat Satume tot hazard spel gerekend dient te worden. Daar om persisteerde hij bij de eis van f 25,- boete, die op 24 september gesteld werd toen de 55-jarige direc teur van het hotel, J. J. Pas, zich te verantwoorden had wegens overtre ding van artikel 254 bis, het gelegen heid geven tot hazardspel. 24 okt. 5.07 v.m. 25 okt. 5.44 v.m. 26 okt. 6.26 v.m. BROUWERSHAVEN: 24 okt. 25 okt. 26 okt. Springtij: 23 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-10. Het K.N.M.I deelt mede: Een depressie die tussen IJs land en Noorwegen gelegen is, breid de zich gedurende de afgelopen nacht sterk over de Noordzee naar het zuiden uit. Het front van de depressie passeerde met veel regen ons land. In Zuid-Holland en Ut recht viel in de afgelopen nacht 15- 20 mm neerslag. Achter het front stroomt met noordwesten winden zeer koude Poollucht naar het zui den. Uit Schotland werden vanmor gen natte sneeuwbuien gemeld. De talrijke buien die in ons land na het passeren van het front vielen, gin gen op verscheidene plaatsen met hagel en onweer gepaard. Verwacht wordt dat het buiige weer morgen zal aanhouden, waarbri dc tempera turen nog wat lager worden. De wind zal aan de kust tijdelijk tot hard of stormachtig toenemen. In het binnenland zal de wind alleen tijdens buien krachtig zijn. Trouwring van Maarten Luther BERLIJN, 22-10. De trouw ring van Maarten Luther, die sinds de eerste wereldoorlog Verdwenen was, is volgens een bericht van het Oostduit- se persbureau ADN bij- een familie in Rostock terugge vonden. Het kleinood zal nu in een historisch museum in Schönberg, Mecklenburg, wor den tentoongesteld. „Ondanks Frankrijk geen wijziging in de Duitse plannen" BONN, 22-10. „De Westduitse regering zal niet toestaan dat het Franse dreigement om de E.E.G. te verlaten, wanneer met name geen overeen stemming wordt bereikt over een aangepaste graanprijs, wijziging zal bren gen in dc Duitse plannen ter bevordering van de Europese eenwording", al dus heeft professor Karl Carstcns, staatssecretaris van het Westduitse mini sterie van buitenlandse zaken, donderdag onder applaus tijdens het parle mentaire vragenuur in de Bondsdag verklaard. Professor Carstens zei dit in antwoord op een vraag, welke invloed Dc Gaulle's ultimatum zou hebben op de Europese plannen der Westduitse regering. Professor Carstens had, alvorens in de Bondsdag te verschijnen, in een zitting van hel Westduitse kabinet, waarin De Gaulle's dreigement was besproken, verslag over deze zaak uitgebracht. Staatssecretaris Carstens zei ook: ..Het verdrag van Rome, waarbij de Europese Economische Gemeenschap werd ingesteld, kent niet de moge lijkheid voor een der deelgenoten om zich op eenzijdige wijze hieruit terug tc trekken. Dc Westduitse regering beschouwt do E.E.G. als oen der be langrijkste verrichtingen in de na oorlogse periode. De totstandkoming ervan heeft de welvaart van alle deelgenoten aanzienlijk verhoogd - en dit geldt niet in de laatste plaats voor Frankrijk". „Vallen en opstaan" Professor Carstens vervolgde: „Het proces der Europese eenwording heeft zich niet zonder vallen en opstaan voltrokken. Elk der zes E.E.G.-leden heeft wel eens in een positie ver keerd, waarin hij genoodzaakt was om begrip van zijn deelgenoten te vragen in verband met speciale om standigheden. Dit geldt met name in sterke mate voor Frankrijk. De moei lijkheden zijn echter steeds opgelost in oen geest van begrip voor de be langen der E.E.G. in haar geheel of van de leden afzonderlijk. De Westduitse regering is zich ter dege bewust van dc betekenis van een gemeenschappelijke landbouw politiek. Zij zal haar verplichtingen, overeenkomstig het verdrag van Rome, nakomen, zoals zij dat ook in het verleden heeft gedaan", aldus staatssecretaris Carstens. Hij zei ook: „Het is in overeen stemming met letter en geest van liet verdrag van Rome om het moei lijke proces van het uitwerken van een gemeenschappelijke Europese landbouwpolitiek zodanig te doen verlopen, dat rekening wordt gehou den met de voor elk der afzonder lijke E.E.G.-leden bestaande speciale omstandigheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1