als het om sparen gaat De landbouw en de E.E.G. IEH 3 331 De oudste hobby ter wereld Bij de i^iwiD is het goed sparen. Verkouden? U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! MORGHAN, de magiër ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 22 oktuber IM No. 19071 Ingezonden mededeling MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raifleisen-bank te utrecht „De commissie van de E.E.G. is van plan, voorstellen bij de minis terraad van de E.E.G. in te dienen om de volledige verwezenlijking van de douane-unie in de Gemeenschap per 1 januari 1967 te bereiken". Dat is het krantenbericht, dat alle agra riërs wel zullen hebben gelezen. Er zullen in de komende weken tal van commentaren op volgen en daarom is het goed, dat wij ook eens trach ten na të gaan, of land- en tuinbouw belang hebben bij de verwezenlijking van genoemde voorstellen. Hoe is de situatie met betrekking tot de E.E.G. op het ogenblik? Betekenen de ge noemde plannen een wijziging van die toestand? En zo ja. wat is daar van dan te verwachten? Op het ogenblik is de tarievenaf- braak in de nijverheid veel verder gevorderd dan in de landbouw. Ge middeld moet van alle tarieven voor industrieprodukten nog slechts 40 pet. worden afgebroken om volko men vrij handel binnen, de zes tanden te hebben bereikt. Het is derhalve helemaal niet onwaarschijnlijk, dat men de voorgestelde, versnelde af braak zal uitvoeren. Tweemaal 15 pet. en eenmaal 10 pet. en men is er al. En dat geeft echt niet zulke grote schokken, want het gaat om 15 pet. van een tarief. Dat tarief bedraant veelal een bepaald percentage van de waarde van het produkt. Men ziet dat een verlaging met 15 pet. van 't oorspronkelijk tarief echt niet zo'n grote sprong is. De plannen worden echter door kruist door de politiek. Het grote struikelblok is de Franse houding ten opzichte van Engeland. Zoals men zich zal herinneren wenste Frankrijk niet, dat Engeland zou toetreden tot de E.E.G. althans niet op de voorwaarden die Engeland stelde. Daarom willen velen wachten met de bespreking van het plan tot na 15 oktober. Dan worden in Engeland verkiezingen gehouden. Men zal dan weten of daar de conservatieven aan de macht blijven, dan wel of de so cialisten zullen winnen. Het was tij dens de thans regerende conservatie ven dat de deur van de E.E.G. voor Engeland dichtgeslagen werd. Daar om, en om tal van andere reden, is van Engeland slechts een nieuwe stap te verwachten als de socialis ten winnen. Hun liefde tot de E.E.G. zit wat dieper. Economie en politiek Nu kan men vragen, waarom de zuiver politieke kwestie van Enge- lands toetreden moet beslissen over de aanvaarding van een zuiver eco nomische maatregel. Het antivoord is tweeërlei. Op de eerste plaats is het geen zuiver politieke kwestie. Engeland wilde indertijd wel in de E.E.G. ko men, maar het kon onmogelijk op één dag van zijn huidige stelsel over stappen op dat van ons. Engeland doet zaken op grond van de wereld marktprijs. Vrijwel alles kan daar tegen zeer geringe rechten worden ingevoerd. Om te voorkomen dat de eigen boeren en tuinders daardoor platge walst worden steunt men hen met vele miljoenen. De Europese Ge meenschap daarentegen kent een buitentarief. Dat moet ons een rede lijke prijs en dus een redelijk be staan waarborgen, maar dan zonder miljoenen directe steun. Dat Engeland niet op korte ter mijn op dit stelsel kon overgaan kwam niet alleen vanwege zijn tra ditie, maar ook door de band met het Britse Gemenebest, de Verenig de Staten en tal van andere inkoop- en afzetgebieden. Op de tweede plaats mag men nooit vergeten, dat de economie een middel kan zijn om politieke beslis singen af te dwingen. Wanneer En geland in 1970 nog niet is toegetre den tot de E.E.G. zullen de grote lan den, vooral Frankrijk en Duitsland, beslissen of het er ooit in komt. Dan telt onze stem al helemaal niet meer mee, om de eenvoudige reden dat er voor ons geen weg meer terug zal zijn. Feitelijk is dat nu reeds het ge val. alleen weten wij het nog niet allemaal. Eén blik op de landen waarmee icij zaken doen kan ons daarvan echter wel overtuigen. Land- en tuinbouw De afzet van onze land- en tuin- bouwprodukten is reeds in zó sterke mate op de E.E.G. gericht (en reeds zo zeer van derde landen afgewend) dat er voor ons reeds geen weg te rug meer mogelijk is. Er is nog wel afzet in derde landen en die afzet is nog wel van grote betekenis, maar dan slechts voor enkele tuinbouw- produkten óf zoals bij vleeswaren, eieren, zuivel en slachtpluimvee, als veiligheidskleo. Gaat die veiligheids klep op kritieke ogenblikken open (eieren), dan kan dat zeer gunstig werken. Het neemt echter niet weg, dat wij voor de grote hoofdzaak op de E.E. G. aangewezen zijn en dat geen zin nig mens kan zeggen waar wij zou den blijven als die afzet er niet was. Vandaar dat men gevoeglijk alle voor en tegen kan overslaan; zij is er en dat is de werkelijkheid. Bij het huidige tempo van tarie- venafbraak zou het tot 1970 duren aleer vrijhandel binnen de E.E.G. be reikt zou zijn. Dat betekent echter óók, dat alle chicanes die met name Duitsland, Frankrijk en Italië tel kens weer uitdenken, tot dat jaar verlengd zouden kunnen worden. Het is duidelijk, dat een verkor ting van deze lijdensweg met alle kracht nagestreefd dient te worden. Er zullen wel politieke bezwaren zijn, maar tenslotte is het denkbaar, dat men eerst de algehele economi sche eenwording bereikt en later pas de staatkundige. Ondanks alle gevaren en bezwaren zal men het daar op moeten houden. Dit zal het gevolg kunnen zijn Als de volledige douane-unie in derdaad op 1 januari 1967 tot stand zou komen, zou men in twee jaar tijd óók de hele agrarische sector moeten vrijmaken. Dat betekent ó.m. één graanprijsregeling, één zuivelrege- ling met gelijke prijzen (dus geen melkprijs van 27 cent in Frankrijk), geen discriminaties bij pluimveehou- der ij produkt en enz. Voor vele be drijven te mooi om waar te zijn. Daarom heeft de Duitse minister van economische zaken al roet in het eten gegooid door te zeggen, dat men dan tegelijk ook het buitenta rief moest afbreken. Herr Schmiic- ker redeneerde klaarblijkelijk als volgt: Als de E.E.G. zó snel afge bouwd wordt krijgen mijn boeren het zó zwaar te verduren, dat ik ze net zo goed meteen aan de wereld marktprijs bloot kan stellen. Hun dood is dan wat sneller en dus min der pijnlijk. En ik heb het voordeel, dat de industrie nóg meer kan bloeien. Intussen is het zeer de vraag, of een Europese Gemeenschap zonder buitentarief voor alle takken van nij verheid voordelig zou zijn. De be doeling van het buitentarief is niet een muur van protectionisme rond de zes landen te leggen, maar invoer tegen dumpingprijzen tegen te gaan. Men kan dus akkoord gaan met een herziening van dit tarief, mits het doelmatige iverkende bedrijven in de E.E.G. vrijwaart tegen aanvoer op basis van afbraakprijzen. Geen hemel op aarde Dit geldt ook voor land- en tuin bouw. Wat de tUinbouio betreft zou men rekening moeten blijven hou den met wisselende afzetmogelijkhe den, omdat het weer in verschillen de landen een rol speelt en er ook flinke teeltschommelingen optreden. Voor de akkerbouwbedrijven zou er weinig veranderen. De veehouderij zou wat zekerder zijn van goede af zetmogelijkheden. Voor de varkens- en pluimveehouderij zou een volle dige douane-unie per 1 januari 1967 een uitkomst zijn. Niet dat dan de hemel op aarde bereikt zou zijn, maar de gevaren van overproduktie zouden niet langer ons in zo sterke mate bedreigen als tot nu toe het geval was. Samenvattende kan men zeggen, dat het plan, zuiver economisch ge zien, onze instemming moet hebben. Naar verluidt zou men in Brussel in beginsel reeds overeenstemming be reikt hebben. Het is te hopen dat dit inderdaad het geval is en dat men na 15 oktober snel tot resultaten komt. 1965: Thijsse jaar AMSTERDAM, 21-10. In 1965 zal het honderd jaar geleden zijn dat (25 juli) in Maastricht Jacobus Pie- ter Thijsse werd geboren, de latere bekende dr. Jac. P. Thijsse. Het vijf jaar geleden opgerichte instituut voor natuurbescherming heeft in sa menwerking met vele anderen, ter herdenking van deze geboortedag een reeks activiteiten beraamd, om dat het zich, zoals tijdens een pers conferentie in Amsterdam door de voorzitter de heer J. A. Nijkamp werd opgemerkt, mede-uitvoerster voelt van het testament van Thijsse: het volk rijp te maken voor het in zicht dat we alles moeten inzetten om onze natuur te 'behouden. Het I.V.N. hoopt dat te doen in de geest van Thijsse en diens even bekende tijdgenoot en vriend de Amsterdam se leraar E. Heimans: door aandacht te vragen voor de voortzetting van het werk, dat reeds hun leven ver vulde en dat thans nodiger is dan ooit. Thijsse overleed op 8 januari 1945 en Heimans in 1914. Ingezonden mededeling UetfirtrUW- op Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snél en doel treffend te bestrijden. (MtoftoMSCfi Hoe liet Chroesjtsjov verging ROME, 21-10. „Wü weten zeker dat Chroesjtsjov, na dit aanvanke lijk te hebben geweigerd, op 13 ok tober 's avonds in het partijpresi dium te Moskou is verschenen, dat toen bijna zonder onderbreking bij een was", aldus het orgaan van de Italiaanse communistische partij „rUnita" in een verslag van zijn Moskouse correspondent. Men begon een discussie en kriti seerde Chroesjtsjov op een aantal algemene punten, zoals de land bouwpolitiek, het zenden van zijn schoonzoon Adzjoebei naar Bonn zonder de andere leiders te raad plegen en ongerechtvaardigde in menging op cultureel gebied. Er waren volgens het blad aanlei dingen genoeg om Chroesjtsjov toen te ontslaan. „Er moet zich dus een nieuw, ernstig feit hebben voorge daan - de druppel die de emmer deed overlopen - dat de leden van het presidium deze buitengewone be slissing deed nemen", aldus l'Unita". Zoals bekend werd de vervanging van Chroesjtsjov op 15 oktober be kend gemaakt. De 38-jarige Mahmoed Reza, broer van de sjah van Perzië. is dinsdag in het 'huwelijk getreden met de 18-jarige Miriam Eghbal, dochter van de voormalige premier Manoechehr Eghbal. Olid-president Hoover Ver. Staten overleden NEW YOK, 21-10. Ex-president Herbert Hoover van de V.S. is dins dag op 90-jarige leeftijd in New York overleden. Hoover was van 1929 tot 1933 president van Amerika. Herbert Clark Hoover, voormalig president van de Verenigde Staten, zal de geschiedenis ingaan als de grote organisator van de voedselver delingen, die in de twee wereldoor logen de hongersnood van miljoenen mensen lenigde. Hij stond beker.d om een schier encyclopedische geest, een verbazingwekkend inzicht in fi nanciële aangelegenheden en een buitengewoori organisatietalent, dat hem de bijnaam Efficiency-Hoover" bezorgde. Bood Chroesjtsjov dit jaar ontslag aan? MOSKOU. 21-10. Naar in welin- gelichte kringen in Moskou verluidt, is Chroesjtsjov reeds in februari van dit jaar in conflikt geweest met het presidium, toen het rapport-Soeslov over de Chinees-Russische betrek kingen werd aangeboden. Chroesjtsjov zou toen dc onmid dellijke publikatie van het rapport op 15 februari hebben geëist. Het presidium was hier echter tegen ge kant en de publikatie werd verscho ven naar 3 april. Chroesjtsjov zou toen zijn ontslag hebben aangebo den, hetgeen niet werd aanvaard. Houdt u ook duiven? Ingezonden mededeling IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATIEK? Ja, Togal. En niet tegen reumatiek alleen. Ook griep en spit en zenuwpijnen verdwijnen snel, afdoend en veilig. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. Het Sachsenhausenproces KEULEN, 21-10. Keiharde muziek uit radio of grammofoon overstem de de knallende schoten en de kre ten als in het vernietigingskamp Sachsenhausen Russische krijgsge vangenen een nekschot kregen. Bij het proces tegen tien voorma lige bewakers van het beruchte kamp kwam aan het licht dat de gevangenen in een lokaal werden gebracht waar zij zogenaamd onder zocht zouden worden. Als zij tegen de meetlat stonden liepen de SS-ers achter hen en schoten de gevange nen in de nek. Op deze wiize wer den meer dan tienduizend mensen vermoord. De SS-er Kurt Hickl werd als de voornaamste schuldige gebrand merkt. Een andere SS-er, Otto Kai ser, zou uit louter moordzucht per soonlijk 105 gevangenen hebben om gebracht. Hij wist daarvoor de meest weerzinwekkende manieren te be denken. Zo stak hij gevangenen een slang in de mond waarna hij hen liet stikken door de slang op de wa terleiding aan te sluiten. Anderen liet hij in de winter zolang onder een koude douche staan tot zij geen levenstekenen meer gaven. Hij gaf de gevangenen bevel zichzelf te do den. Als zij dit weigerden trapte hij hen dood. Mafia-leider ontvoerd NEW YORK, 21-10. Twee gewa pende mannen hebben woensdag ochtend vroeg op Park Avenue in New York Joseph Nonnano, die een van de leiders van de Amerikaanse mafia zou zijn, ontvoerd, zo is mee gedeeld door de New Yorkse politie. De mannen trokken Nonnano uit een geparkeerde auto en reden met hem weg in een andere wagen, Non- nano's advocaat, die de achtervol ging inzette, werd beschoten. De mafia-leider, alias „Joe Bana nas", zou aan het hoofd staan van een van de vijf benden van de New Yorkse onderwereld. De bende houdt zich volgens de New York Times bezig met handel in verdovende middelen, gokken en afpersing. AMSTERDAM. Het gebruik van parkeermeters als middel om gele genheid te scheppen voor kortpar- keren is een succes. Dit zeggen bur gemeester en wethouders van Am sterdam in een voorstel het aantal parkeermeters in de binnenstad met 113 uit te breiden tot 613. URK. De 55-jarige arbeider C. Schirlemans uit Emmeloord is om het leven gekomen doordat hij ge troffen werd door een vrachtauto, geladen met suikerbieten, die van de walkant in een schip in de Urker haven viel. Scheepvaartberich ten Esso Amsterdam (t.), 20-10 t.h.v. Scillies naar Carribean. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hulst: kand. B. J. Blaauwendraad, Utrecht; te Hars kamp: B. Haverkamp, Groenekan. Aangenomen naar Kolder- en Dinxterveen: kand. A. de Leeuw, Utrecht, die bedankte voor Beusi- chem en voor Uitiwijk. Bedankt voor Klazienaveen (toez.): B. W. Vermaat, St. Nicolaasga; voor Oudeschoot-Oranjewoud (toez.): A. ter Steege, Burum; voor Mijdrecht: W. F. v. d. Staat, Zevenhuizen (Z.H.); voor St. Annaland: H. A. v. Slooten. Voorthuizen. Ger. Kerken Aangenomen naar Nieuw-Weer- dinge: J. A. Kwast, Ruinerwold- Koekange. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Zaamslag: J. C. van Ravenswaay, Scheveningen. Bedankt voor Klundert: B. Bijle- veld, Bussum. Ger. Gemeenten Beroepen te H.I. Ambacht: A. Hof man, Zeist. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Leeuwarden: A. J. Buurman. 's-Gravenhage. Reeds de oude Egyptenaren fokten duiven Duizenden en nog eens duizenden mensen in ons land beoefenen de duivensport, hetzij in het groot of in het klein, en :e beleven er hun ge noegens aan. Zij zijn niet de eersten en zullen evenmin de laatsten zijn. Het houden van duiven is namelijk een zeer oude liefhebberij. We vinden de duif al enige malen in de bijbel genoemd. We behoeven maar te denken aan de duif die Noach losliet toen het water ging zakken. Verder hebben oudheidkun dige onderzoekingen in Egypte aan getoond, dat men de duif daar reeds als huisdier kende omstreeks zo'n 3.000 jaar voor Christus. Uil een en ander blijkt wel, dat men daar dui ven fokte voor de slacht, dus wat wij „nutduivenfok" noemen. Ook zijn er aanwijzingen dat in Egypte de duif heilig was en in tempels werd gehouden. De oude Israëlieten fokten duiven onder meer om ze te gebruiken als offerdieren. Voorts werden deze die ren gehouden bij vrijwel alle vol ken der oudheid, zoals de Perzen, de Syriërs, de Grieken en de Romeinen. Velen hielden de vogels om het ver maak. Zo is de duivensport wel de oudste hobby ter wereld. De duivenpost Duiven fokken deed men toen met drie doeleinden. Sommigen hielden duiven als slachtdieren, anderen als siervogel en weer anderen als be richtgever. Het gebruik van de duif als snelle koerier is ook al zeer oud. Volgens de Griekse wijsgeer Aristo- teles zouden in zijn tijd (3S4-322 v. Chr.) in Athene reeds duiven voor het overbrengen van berichten wor den gebruikt. Men maakte hierbij gebruik van een tot nog toe niet be vredigd verklaarde eigenschap, die trouwens buiten de duif nog enkele vogelsoorten bezitten en dat is, om vanaf een willekeurig punt volgens de kortste route terug te vliegen naar dat wat men het nest of hel thuis zou kunnen noemeA. Hiervan heeft de mens in de loop der tijden bijzonder veel geprofiteerd. Maakten de Atheners reeds in de tijd van Aristoteles er gebruik van, door de eeuwen heen is deze eigen schap benut. De Romeinen gebruik ten postduiven voor het contact tus sen de verschillende consuls. De oosterse volken namen dit over en de sultan van Bagdad organiseerde in zijn rijk een echt duivenpostsys- teem. Het gebruik van de duif als be- richtenoverbrenger heeft zeer lang stand gehouden. Door de eeuwen heen heeft de duif op dit gebied zijn plicht gedaan en voor enkele be roemde vogels zelfs monumenten op gericht, zoals in Frankrijk voor een postduif uit de eerste wereldoorlog. Een monument, dat tevens een hulde betekende voor alle postduiven die tot het bittere einde hun plicht heb ben vervuld. Voor de krant In Japan heeft de duivensport zich zeer lang gehandhaafd. Daar z\jn namelijk nog enkele grote dag bladen, die van duiven gebruik ma ken voor het overbrengen van foto's. Fotoverslaggevers dragen niet alleen hun apparatuur mee, maar ook een mandje met enkele duiven. Het be lichte stukje film gaat keurig ver pakt in een kokertje met de duif mee en de krant heeft het nog op tijd voor de eerstvolgende editie. Een grote concurrent voor de duif is momenteel de telegrafisch over gebrachte foto. Een zeer groot dag blad in Japan heeft onlangs zijn enorme duivencollectie van tiendui zenden duiven opgeruimd omdat ze niet meer nodig waren, doch er zijn nog enkele bladen die met succes op de oude voet verder gaan. Voor ons ligt de zaak anders. Wij houden momenteel dxiiven voor ons genoegen, niet voor de slacht en niet voor ons bedrijf, maar als siervogels of als postduiven om mee te doen aan wedstrijden. Hier is het duiven houden een pure liefhebberij, door velen beoefend en met genoegen. Voor duizenden landgenoten van hoog tot laag betekent het een hob by, waarin ze zich uitleven en ont spannen. Zij schenken hun dieren alle aandacht en genegenheid, geld noch moeite wordt gespaard om tpt goede resultaten te komen en steeds weer zijn de wedstrijden en tentoon stellingen hoogtepunten in de sport, waarin de dieren moeten bewijzen wat ze waard zijn en waarbij de fokker loon naar werken krijgt. Overal Deze liefhebberij heeft internatio naal zo'n grote vlucht genomen, dat men werkelijk van een overal ver breide sport kan spreken. Er bestaat over de gehele wereld een grote in teresse voor deze ontspanning en het in alle landen rijk bloeiende vereni gingsleven is daarvan het beste be wijs. Overal waar men komt ziet men duiven houden. Doch wat wel opvalt: het gebeurt niet altijd op de juiste en verantwoorde wijze. Al is de dui- venliefhebberij iets dat door een ieder kan worden gedaan, daarom dienen er toch wel minimum eisen gesteld te worden. En dat zowel voor de dieren als ook om de eigenaar voor schade te behoeden. Daarom is het noodzakelijk, dat er over al die dingen, zoals huisvesting, voeding, ziekten en fok wat meer verteld wordt. Ingezonden mededeling 69, Geërgerd keek Aram naar Morghan, die eerbiedig boog voor Silvia. „Op weg •uir uw huis had ik het genoegen m'n oude vriend Gahmoir te ontmoeten!" zei hij slepend. „Hij vertelde me wat hier in mijn afwezigheid is gebeurd". Morghan liet z'n stem dalen: „Hij heeft me ook ge zegd, dat gij. juffrouw Silvia, mij de eer bewezen hebt m'n huwelijksaanzoek te aanvaarden. Is dat waar?!" Een ogenblik keek Silvia hem strak aan. Toen deed ze een stap naar voren en legde haar hand op zijn arm. „Uw vriend Gah moir heeft u goed ingelicht, heer!" zei zij met ijskoude stem. „Ik heb toegestemd u l.mven. teneinde mijn vader te redden. Voortaan kunt ge over mij beschikken!" r,Tel gebalde vuisten keek Aram hen na. toen Morghan het jonge meisje in triomf meevoerde. Talloze gedachten verdrongen zich in zijn geest. Met intuïtieve zekerheid wist hij, dat het meisje een slachtoffer ge worden was van een duivelse samenzwe ring tegen haar. Maar op het moment had hij geen enkel bewijs, noch voor het mis dadige gedrag van Morghan, noch voor zijn eigen verdenkingen. Ontmoedigd zette de jonge man zich op een bank en een mo ment verborg hij het gezicht in zijn han den. Maar een zacht geluid deed hem hel hoofd oprichten. In de deuropening stond doctor Ambrosius.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7