Hoofdpunten: N.V. „ZEGAH!" en de monumeiitenrestauratie Vandaag wordt bouwvakdemonstratie gehouden in Amsterdam Drie flats in Vlissingen ontruimd Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 20-10. - De kwestie van het aardgas en de toetreding van de gemeente Zierikzee tot de N.V. „ZEGAM", waaraan wordt opgedragen de voorziening met aardgas van een groot deel der provincie Zeeland, is op de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Djjckmeester, ter sprake ge komen. Ter tafel lag een voorstel van b. en w. tot toetreding en deelname in een op te richten N.V. „ZEGAM", een voorstel dat - na een vrjj uitvoerige diskussie - zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. In concreto komt deelneming aan de N.V. „ZEGAM" neer op een inbreng van het eigen stedelijk gasbedrijf in de nieuwe onderneming, zulks- op grond van een door G.S. van Zeeland uitgebracht rapport ter zake en de concept-statuten van de N.V. „ZEGAM". Mannequins op reis Johnson over jongste internationale ontwikkeling F 71 O u De heer de Boer zag wel in dat aardgasontwikkeling een concentra tie noodzakelijk maakt en dat (uiter aard) de aardgasvoorziening het no dige vergen zal. Hij vroeg zich even wel af of in het desbetreffende rap port wel voldoende aandacht is be steed aan de voorlichting, met name in de huishoudelijke sector. Spr. sneed bovendien de tarifering aan. Hij had een vergelijkende studie ge maakt, uitgaande van 500 m3 pro- paan-luehtgas en 500 m3 aardgas. Het was hem opgevallen, dat de mindere prijs van het aardgas daar bij niet opvallend was. „Het was minder dan ik had gedacht", aldus de heer de Boer, die verder infor meerde naar de eventuele noodzake lijkheid van de ombouw der appa ratuur. Tenslotte vroeg hij hoe het gaat met de aansluiting van de an dere gemeenten op Schouwen-Dui- veland. Speelt Zierikzee als centrum gemeente daarin nog enige rol, zo wilde hij weten. Tenslotte merkte hy op dat het bestuur van de N.V. „Zegam" in handen blijft van de directie, blij kens een brief van G.S. aan Prov. Staten en hij wilde wel weten of het bestuurlijke element wel het „laatste overwicht" blijft behouden in deze zaak. In dit verband bracht hij ook de overdracht van het eigen gasbedrijf ter sprake en wilde hij weten of de verliezen, die in het verleden voor kwamen. ook van invloed zullen zijn op de overnamewaarde, waarbij spr. vooral wilde aantekenen dat Zierik zee over een modern gasbedrijf be schikt. Uiteenlopende calorische waarde De voorzitter lichtte toe, dat al deze zaken reeds in de gascommissie ter sprake zijn geweest. De voorzit ter wees er wat de tarifering betreft, op, dat een m3 propaan-luchtgas niet mag worden vergeleken met een m3 aardgas, omdat de calorische waarde sterk uiteenloopt. In de praktijk komt het er op neer dat het aardgas be langrijk goedkoper is. Er zal - aldus de voorzitter - inderdaad ombouw van de apparatuur noodzakelijk zijn, maar niet zo omvangrijk als in an dere plaatsen, daar Zierikzee reeds is overgeschakeld op propaan-lucht gas. De voorziening van de andere gemeenten zal een taak zijn van de N.V. „ZEGAM". Er zal gebruik wor den gemaakt van de te Zierikzee be staande apparatuur. Zonder twijfel zal rekening werden gehouden met de nieuwheid van de reële waarde van het gasbedrijf «hier te stede. De meerderheid in de N.V. vormt het gemeentelijk element. Dienst publieke werken De heer Doeleman zag gevaar voor het onderbrengen van de dienst pu blieke werken in het huidige gasbe drijf, gezien de komende verande ringen. Wordt het huidige gasbedrijf gebruikt, zo wilde spr. weten, maar de voorzitter antwoordde dat men zulks in het huidige stadium nog niet zeggen kan. Het hangt er hele maal van af hoe de N.V. „ZEGAM" zich dat voorstelt. M.a.w. of zij ge bruik gaat maken van het huidige gebouw. Een vraag daarbij is hoe veel ruimte de technische staf nodig zal blijken te hebben. De heer Doeleman vroeg zich niet temin af of de eigen dienst (van publieke werken) na onderbrenging in het gemeentelijk gasbedrijf „er weer wordt uitgegooid". Wethouder Koevoets vond deze vraag in dit stadium prematuur, waarop de voorzitter aanvulde, dat de rijksgoedkeuring voor de onder brengingsverbouwing van de dienst publieke werken niet voor 1965 komt, zodat men nog even de tijd heeft. De voorzitter zegde toe te pogen ter zake zekerheid te krijgen. De heer de Moor maande nog tot voorzichtigheid m.b.t. de wijziging in het personeelsbestand van het stedelijk gasbedrijf. De deelneming bedraagt f 28.000,-. Restauratie monumenten Een tweede belangrijke zaak die de aandacht trok was de - door het college gevraagde - verhoging van het krediet voor de restauratie van de voorgevel van het stadhuis en een krediet voor de verdere restau ratie van de Zuid Havenpoort. Wat het stadhuis betreft zal de voltooiing van dit werk nog een uitgaaf vergen van f 244.000, zodat de totale kosten naar ra ming f 374.000 zullen bedragen. Van de gemeente wordt ge vraagd een krediet van f 105.500, in welke uitgaaf door het college een rijks- en een provinciaal subsidie wordt gevraagd van 40 en 5 pet. Wat de Zuidhavenpoort betreft blijft voor rekening van de gemeente een bedrag van f 75.400. Hiervan werd door de raad reeds toegestaan een kre diet van f 38.250, zodat een aan vullend krediet nodig is van f 37.150. De heer de Moor meende dat het met de subsidies voor de cultuur monumenten langzamerhand een ge wetenszaak wordt. Aan de ene kant zijn het objecten van grote histori sche betekenis, maar aan de andere kant vraagt men zioh tooh af of het verantwoord is hierin zoveel kapi taal te steken. Spr. wilde aangedron gen zien op hogere subsidies van overheidswege. Ook de heer Dankers was van mening dat de monumenten voor Zierikzee een te grote last vor men. „Wij 'kunnen het niet dragen, omdat andere belangrijke werken achterwege moeten blijven", aldus deze spreker. De heer Simmers er kende dat de restauraties veel geld kosten, maar wij zullen deze toch moeten bewaren voor het nageslacht. Spr. wilde wel weten 'hoe het straks gaat met de Noordhavenpoort. De heer Doeleman wees er nog op dat voor het ene object 90 en voor het andere 45 pet. subsidie wordt ver leend. Hij vreesde (maar dat was min of meer schertsend bedoeld) dat wij tenonder gaan aan onze schoon heid. Negentig procent voor poorten De heer Jonker wilde nog eens aankloppen in Den Haag voor meer subsidie. De voorzitter zeide, dat zulks reeds is gebeurd. Het college is het feitelijk eens met de sprekers, dat de last van de monumenten re latief onevenredig zwaar drukt op de gemeente. Tijdens een bezoek van de Rijkscommissie is hierop reeds gewezen, maar het kan geen be zwaar zijn dit namens de raad nog eens te doen. Voor de beide poorten geldt een 90-procentige subsidie, me de in verband met de watersnood- schade, maar voor het stadhuis ligt dit weer anders. Wat het stadhuis betreft zijn - gelijk bekend - de des tijds gedane ministeriële toezeggin gen niet gehonoreerd. De Noordha venpoort krijgt in ieder geval een 90-procentige subsidie. De heer de Boer was het wel eens met de voorafgaande sprekers, maar wees er toch op, dat men met de restauratie van onderhanden zijnde objecten zo maar niet stoppen kan. Hij voelde bij toezeggingen er voor, van te voren een gelimiteerd bedrag te garanderen van b.v. twee ton. De heer Doeleman merkte nog op dat de ramingen vaak ook niet des kundig zijn. De voorzitter erkende dat deze vaak tegenvallen. Wethouder Koe voets lichtte toe, dat de ingreep van de monumentenrestauratie vaak erg groot is. De voorzitter zegde toe inzake subsidieverhoging nog eens aan te dringen bij de overheidsinstanties. Andere punten Diverse agendapunten waren aan deze reeds voorafgegaan. Besloten werd het nertien van besluiten om trent het verhuren, verpachten of het op andere wijze in gebruik 'ge ven van gemeente-eigendommen tot AMSTERDAM, 21-10. Op een ge houden vergadering van het Amster dams Bouwvakcomité met vertegen woordigers van 50 objecten, waarbij 14 objecten van de N.V. „Texel", is besloten om vandaag (donderdag middag) na de tweede schaft naar het Amstelveenseveld te gaan en vandaar in een demonstratieve op tocht naar een zaal of een andere plaats van samenkomst. Het voorstel daartoe was gedaan door het Bouwvakcomité. De verga dering werd bijgewoond door circa 150 vertegenwoordigers van deze ob jecten. Volgens een woordvoerder van het comité omvatten die objec ten het grootste deel van de nieuw- VLISSINGEN, 21-10. Drie hoek- flats in Vlissingen zjjn dinsdagavond binnen vier uur ontruimd na een spoedvergadering van het college van b. en w., omdat er met de fun dering van het flatgebouw iets aan de hand is. Om zes uur kwam de politie by de bewoners met de me dedeling dat ze hun woning om tien ,uur moesten verlaten. Zy zyn in een Vlissings hotel ondergebracht. Deze woningen - aan de Hogeweg in Vlissingen - zijn in 1950 gebouwd voor rekening van de woningbouw vereniging Gemeenschappelijk Be- Pleidooi nieuw systeem subsidiëring woningbouw UTRECHT, 21-10. In het jaarver slag van het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting wordt een pleidooi gehouden voor een aan de wel vaartsontwikkeling aangepast sys- teèm van subsidiëring van de wo ningbouw. Het instituut meent dat dit systeem een belangrijke stap zou zijn op de weg naar meer normale verhoudingen in de woningvoorzie ning. Het biedt belangrijke moge lijkheden voor een meer reële en een meer doelmatige benadering van het huur- en. subsidievraagstuk. Ook blijkt volgens «het Katholiek Insti tuut voor Volkshuisvesting de mo gelijkheid aanwezig te zijn het sys teem dienstbaar te maken aan een forse verhoging van de kwaliteit van de woningbouw. een bedrag van f 1000 te delegeren aan het college van b. en w. Voor heen bedroeg dit bedrag f 500. Gun stig werd beschïkt op een verzoek van de 'heer M. C. Doeleman tot het verkrijgen in erfpacht van een brandpad in de Maarstraat. Diskus sie lokte uit een schrijven (d.d. 7 september) inzake de wethouderssa larissen. Hierin wordt van hogerhand gestipuleerd, dat wat de klassifice- ring betreft de wethouders op één lijn gesteld dienen te worden met de burgemeester. Tot dusver was - zulks op grond van het bijzonder karakter dat Zierikzee onder de ge meenten inneemt - de figuur aldus dat de burgemeester werd gehono reerd naar de schaal van een ge meente in één klasse hoger en de wethouders naar een schaal van een gemeente in twee klassen hoger. Het was de heer den Boer opgevallen (om welke reden dan ook) dat de wethouders er maar bekaaid zijn af gekomen. Het pijnlijke vond hij dat de nieuw voorgestelde regeling in gaat met terugwerkende kracht per 1 januari 1963 en dat is voor betrokkenen - gelet op het men selijk element - toch wel bijzon der pijnlijk. Mevr. v. d. Werve-Sohouls was het eens met deze redenering en vond het vreemd dat het „bijzonder karakter" van Zierikzee nu opeens is weggevallen. Op die gronden im mers werd destijds de tot dusver vigerende regeling getroffen. De voorzitter wees er op dat de rijks overheid dus wil dat de wethouders in genoemd opzicht gelijk worden gesteld met de burgemeester. Hij vond het ook wel een moeilijke zaak, gelet op het feit dat één der wet houders inmiddels is verdwenen. „Het is een zaak van de minister en b. en w. zullen een ernstig protest bij het provinciaal bestuur laten horen", aldus de wethouder. Tot vertegenwoordigers in het bestuur van het te stichten bejaardenoord werden benoemd mr. F. Th. Dijck- meester en de heren C. bij de Vaate, M. C. Doeleman, M. de Moor en J. G. L. Simmers. In de te formeren stichting dient te participeren de 'gemeente (met vijf raadsleden), de woningbouwvereniging „Beter Wo nen" en de Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden. Daarna kan de stichtingsakte wor den gepasseerd en kan men aan het werk gaan. Binnen de wallen De heer Bij de Vaate vond het prettig dat op deze wijze het bestuur van een woon- en verzorgingscen trum wordt benoemd en hoopte dat het centrum t.z.t. binnen de wallen van de stad zal worden gebouwd. De heer de Boer vond het nood zakelijk dat ook plaatsvervangende leden worden benoemd. De voorzitter zegde toe dat dit in het bestuur zal worden bezien. Be- .sloten werd tot het aangaan van een vaste geldlening ad f 220.000,- tegen een koers van 100 procent, een rente van 5% en af te lossen in 25 ge lijke jaartermijnen. De lening is noodzakelijk voor de bouw van een tweede gymnastieklokaal. bouw in Amsterdam en zijn er een 4.000 bouwvakarbeiders van de to taal 6 a 8000, die in de nieuwbouw werken, daarop werkzaam. Dit bouwvakcomité, dat al acht jaar bestaat, heeft niets uitstaande met de drie erkende bouwvakbon den. De centrale eis bij de demonstratie van donderdagmiddag is: weg met de tariefstop. De woordvoerder van het comité verwacht dat deze de monstratie de laatste actie zal zijn. Hij is er van overtuigd dat dan de oplossing zal zijn bereikt en in de praktijk de tariefstop er uit zal zijn. Mocht de actie geen resultaat heb ben, dan zullen scherpere maatrege len volgen, aldus de woordvoerder. lang. De bewoners hadden al gerui me tijd klachten: voortdurend gin gen de muren scheuren vertonen. De woningbouwvereniging liet grond boringen verrichten en de resultaten daarvan kwamen dinsdagmiddag ter sprake. Het bestuur ging daarop on middellijk naar het college van b. en w. De wethouder van openbare wer ken deelde mee, dat de fundering niet in orde is. „De flats staan als het ware in het niets te wankelen". Het gemeentebestuur vermoedt dat er bij de bouw te weinig toezicht is uitgeoefend, maar heeft zich over de schuldvraag nog niet uitgelaten. De flats staan op niet al te stevige grond, er is echter niet geheid. De drie gezinnen krijgen vermoe delijk nog deze week een ander wo ning toegewezen. Schoten gewisseld aan Israëlische grens JERUZALEM, 21-10. Israëlische en Jordaanse militairen hebben woens dag vijf uur lang sohoten gewisseld waarbij echter niemand werd ge wond. Volgens een Israëlische woord voerder 'hadden vier Jordaanse mi litairen de grens geschonden en het vuur geopend op een Israëlische pa trouille. Israël 'heeft bij de wapen stilstandscommissie geprotesteerd. WASHINGTON, 20-10. President Jchnscn heeft na een door het Amerikaanse kabinet gehouden bü- cenkomst een verklaring afgelegd. De verklaring luidt als volgt: 1. De jongste internationale ontwik kelingen, zoals de vervanging van de Sow jet-Russische eerste mi nister en partijleider Chroesjt- sjov, en de eerste, door de Chi nese volksrepubliek teweeg ge brachte ontploffing van een kern bom, zullen geen enkele ingrij pende wijziging in de Ameri kaanse buitenlandse politiek ver oorzaken. 2. De Verenigde Staten zullen zich neg meer toeleggen op het bevor deren van de vrede, maar zullen hun staat van paraatheid hand haven en nog verbeteren. (Vervolg van pagina 2) Oudervereniging Prof. Zeemanlyceum Van de gelegenheid tot het stel len van vragen maakten verschil lenden der aanwezigen gebruik. Dr. Brants beantwoordde deze uitvoerig, waarbij uitkwam dat verscheidene zaken „nog in gesprek zijn". De voorzitter dankte de spreker nogmaals voor zijn duidelijke uit eenzetting en de beantwoording der vragen en bood hem een blijk van waardering aan. Huishoudelijke zaken Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer H. E. S. Sinck, bleek, dat de ontvangsten in het af gelopen boekjaar hebben bedragen f 325,14 (inbegrepen het saldo aan het begin ad f 216,14) en de uitgaven f 234,75, zodat er een batig saldo was van f 81,39. De rekening van het jubileum fonds-me j. A. C. G. Oudemans sloot met een totaal aan ontvangsten en uitgaven ad f 367,10. Namens de kascommissie, die beide rekeningen had gecontroleerd, adviseerde ds. J. B. Assendorp tot goedkeuring en de penningmeester décharge te verle nen. M.a.s. werd aldus besloten, waarna de voorzitter de penning meester dankte voor zijn werkzaam heden en het gevoerde beheer. In plaats van de heer G. H. Rosink (aftredend) werd tot nieuw lid van de kascommissie benoemd, de heer J. F. Vermunt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer S. A. de Haas, vermeldde o.m. dat het ledental der vereniging thans 146 bedraagt, 4 minder dan aan het begin van het boekjaar. Herinnerd werd verder aan het jubileum van mej. Oudemans. Ge memoreerd werd ook het prettige contact met de rector. Dit jaarverslag werd, onder dank zegging aan de secretaris, m.a.s. goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursver kiezing werd inplaats van mevr. E. van Eldik-Schulz (aftredend en niet herkiesbaar) met grote meerderheid van stemmen gekozen mevr. D. Deïst -Gast te Zonnemairedie onder dankzegging voor het in haar ge stelde vertrouwen, haar benoeming aanvaardde. De voorzitter sprak woorden van dank aan mevr. van Eldik (niet aan wezig) voor haar werkzaamheden als bestuurslid. Mededelingen rector Hierna was het woord aan dr. J. J. Westendorp Boerma voor het doen van enige mededelingen. De eerste betrof het houden van ouderavon den, welke volgens sommige ouders te vroeg in het schooljaar worden gehouden. Deze zullen voortaan voor de 1ste klassen direct na het voor lopige rapport worden gehouden (dit jaar resp. cp 5 en 9 november) en voer de overige klassen na het Kerstrapport, dus in de eerste weken van januari. Voor het vak natuur kunde bestaat voor dc ouders van leerlingen van de 2e klasse, gelegen heid om over die kinderen, die een aantekening op het voorlopige rap port voor dit vak hebben, direct na het voorlopige rapport contact met dc betrekken leraar op te nemen, dus cp 5 cn 9 november. Overwogen zal worden of omstreeks Pasen voor alle of enige klassen een 3. De Verenigde Staten zullen hun bondgenoten en tegenstanders verzekeren dat zij slechts de vrede willen, doch dat zij immer gereed zullen staan om vrede en vrijheid in elk deel der wereld te verdedigen, indien deze daar zouden worden belaagd. 4. De president gaf een optimistisch beeld van de Amerikaanse econo mische toestand. De waarde van het Amerikaanse bruto nationale produkt is dit jaar, in vergelij king met 1963, met een veertig miljard dollar gestegen. Verder is het gemiddelds jaarlijkse in komen der Amerikanen met 138 dollar gestegen, in hoofdzaak als gevolg van de in begin 1964 door het congres goedgekeurde belas tingverlaging. (Johnson is hierbij uitgegaan van de economische gegevens over het derde kwartaal van 1964). tweede ouderavond gehouden kan worden, waarbij werd opgemerkt, dat telefonisch contact met de lera ren altijd mogelijk is. Groeiend leerlingental De tweede mededeling betrof het psychotechnisch onderzoek, dat voortaan elk jaar zal plaats vinden. Hte schriftelijk onderzoek zal in de cember a.s. en het mondeling begin februari 1965 geschieden. De kosten bedragen f 28,- per kind. Uitvoerig ging de rector vervol gens in op het wisselend aantal leer lingen, dat thans 262 bedraagt, bijna 2 x zoveel als pl.m. 10 jaar geleden. De aanmeldingen in de toekomst zijn moeilijk te ramen, ook al met het oog op de komende vaste ver bindingen, doch het is nu wel zo dat verschillende leraren overbelast zijn, waardoor verschillende maat regelen genomen moesten worden o.a. met betrekking tot de vakken Duits en lichamelijke oefening. Het samenstellen van een bevredigend rooster is dan ook zeer moeilijk. Verder is een voorstel gedaan om het schoolgebouw te vergroten, door bijvoeging van het voormalige gc- bcuw van de Sociale Dienst in de Manhuisstraat, doch hierover is nog geen beslissing gevallen. Bij de rondvraag kwamen nog enige interne schoolzaken ter spra ke, o.a. de middagschooltijden tot half vijf en het doorbrengen dei- vrije uren vooral in de winter. Met een woord van dank voor de opkomst en de besprekingen tot de aanwezigen en een speciaal dank woord tot de rector sloot de voor zitter vervolgens de vergadering. OLYMPISCHE SPELEN Zilver voor Nederland bij kanovaren TOKIO, 22-10. De Nederlandse K 2, bestaande uit Anton Geurts en Paul Hoekstra, heeft donderdagmid dag tijdens de finales van het kano varen op het Sagami-meer een zil veren medaille gewonnen. Een sterke eindsprint bracht de Nederlanders in tweede positie ach ter het leidende Zweedse team (Sven Olof Sjodelius - Gunnar Utterberg) dat juist niet meer bereikt kon wor den en Olympisch kampioen werd. In de finale K 1, die kort daar voor werd gevaren, eindigde Anton Geurts als zesde. TWEEDE KAMER Toto en Staatsloterij een ton schoon DEN HAAG, 21-10. De Tweede Ka mer legde in een aanvaarde „Wet op de kansspelen" vast dat de hoofd- pryzen van dc Staatsloterü en de sporttotalisator in dc toekomst elk „een ton schoon" zullen zyn. Deze hoofdprijzen zullen zodanig worden gesteld, dat zij na aftrek van 15 procent loterijbelasting precies honderdduizend gulden zullen be dragen. De minister van justitie, Scholten' was geen voorstander van deze ver hoging, maar had ook geen overwe gende bezwaren er tegen. <FURT. Een groep van inter- ile mode-ontwerpers - waar- Jean Barthé, Alexandre en Oestargard - zond zijn ster mannequins voor een tournee naar west-Duitsland. Op hun reis die in Frankfurt begon, zullen deze zeven schoonheden in twaalf steden de nieuwe Trevira-wintermode presen teren. Modekleuren zijn: bruin, bei ge, pauwblauw, kameelhaarkleuren. De jongedames spreken Engels, dra gen Duitse modellen en dwepen met de Franse couture. Vakbeurs „Tuin en park" UTRECHT, 21-10. De eerste vak beurs „Tuin en Park", die van 27 tot en met 31 oktober in de Juliana- hal van de Utrechtse Jaarbeurs ge houden wordt, is gericht op nieuwe behoeften. Bevolkingsgroei, toenemende ver stedelijking, mobiliteit, welvaart en vrije tijd hebben geleid tot een be hoefte aan groenvoorzieningen in woonkernen, sport- en speelvelden, speelplaatsen voor de jeugd, parken en tuinen. Talrijk zijn thans de par ticulieren met een eigen- of een volkstuin. Deze ontwikkeling heeft de jaar beurs in Utrecht geïnspireerd tot de opzet van deze nieuwe vakbeurs, die op 5000 vierkante meter 110 expo santen (199 fabrikanten) uit Neder land, België, west-Duitsland. Enge land, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, de Verenigde Staten, Zwitserland en Zweden in de gelegenheid zal stellen alles te tonen wat men in tuin en park nodig heeft. De belang stelling voor de beurs was zo groot, dat men van de aanvankelijke gere serveerde Beatri.vhal moest verhui zen naar de veel grotere Julianahal. Prijsindexcijfers landbouw over augustus DEN HAAG, 21-10. Volgens mede deling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer voor aug. 111 tegen 103 in de overeenkomstige maand van vorig jaar (1949-'50 1952-'53 is 100). Het groepsindexcijfer voor vee- houdeiaj produkt en bleef ten opzichte van juli gelijk, nl. 110. Vergeleken met augustus 1963 'betekent dit een stijging met 10 punten. Het groepsindexcijfer van kosten factoren onderging slechts een ge ringe verandering, bet steeg t.o.v. juli 1964 met 1 punt. In vergelijking met augustus 1963 bedraagt de stij ging 18 punten. Pleidooi voor grotere polders ROTTERDAM, 20-10. „Veel pol- derbesturen van kleine polders mis sen de nodige capaciteiten voor een beleid, dat is aangepast aan de hui dige behoeften". Dit zei ir. H. de Groot, ingenieur-directeur van het hoogheemraadschap van Rijnland, woensdag op de buitengewone alge mene vergadering van de Zuid-Hol landse Waterschapsbond. Vooral op het gebied van de wa terhuishouding schieten vele bestu ren tekort. Vooral nu het polderwa ter meer en meer verontreinigd wordt door afvalstoffen van fabrie ken en woongemeenschappen. Het slootwater wordt door deze afval zodanig „besmet", dat door de grote toename van de hoeveelheid kroos het zuurstofgehalte zo zeer vermindert dat de voor „gezond" water benodigde flora en fauna af sterft. Hierdoor wordt op zijn beurt de landbouwproduktie weer nadelig beïnvloed. Als oorzaken van de tekortkomin gen bij het beleid noemde ir. de Groot vooral gebrek aan technisch inzicht en een verkeerd toegepaste zuinigheid. Grote voederbiet SEROOSKERKE, 21-10. Door de landbouwer Joh. Hanse werd een voederbiet van het ras Groenkraag-Jaap jesbiet gerooid met een gewicht van niet minder dan 13 kilo en 3 ons.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6