alles CB) kan met CEtabEI/Ef VOQELSPORT STAD EN EILAND Belevenissen in en om de Financiële positie gemeente Brouwershaven niet gunstig Groene Kruisvergadering te Oostburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 oktober 1961 No. 19671 Ondanks sluitende begroting Ingezonden mededeling BROUWERSHAVEN, 21-10. Uit de aanbiedingsbrief der gemeentebe groting 1965 voor de gemeente Brou wershaven, welke dezer dagen aan de raadsleden is toegezonden, delen b. en w. mede, dat de begroting siuit, zelfs met een post onvoorzien van f 5810,90. Opgemerkt wordt niet tegenstaande deze optimistische ge luiden, dat de financiële positie der gemeente momenteel zeer slecht te noemen is. Met de grootste moeite is het gelukt de begroting sluitend te krijgen. Wanneer er geen veranderingen ten goede komen in de uitkeringen uit het Gemeentefonds, zal het te beginnen met het jaar 1966 niet meer mogelijk zijn om ze sluitend te ma ken. Als voornaamste oorzaken van deze slechte financiële positie wor den genoemd: a. de teruggang van het bevolkingsaantal, dat daalde van 3380 tot geraamd per 1 januari 1965 3260 zielen; b. het doen van diverse kapitaalsuitgaven; c. salariskosten; d. hogere uitgaven voor maatschap pelijke steun en voorzorg; e. bijdra ge in het exploitatietekort van het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. Met nadruk wordt er op gewezen, dat te beginnen met het jaar 1966 ingevolge het bepaalde in de finan ciële verhoudingswet 1960 het Rijk een korting van een vijfde gedeelte van de garantie-uitkering zal toe passen, wat voor dat jaar neerkomt op een bedrag van f 16.000,-. In 1970 zal deze uitkering vervallen zijn, hetgeen een vermindering van in komsten betekent in 5 jaar van f 80.000,-. Verder wordt geconstateerd, dat aan de terugloop van de bevolking nog steeds geen eind is gekomen en dat deze terugloop momenteel zelfs harder gaat dan ooit. Vooralsnog is niet te verwachten dat hierin verbetering komt, omdat in de gemeente geen vermeerdering van arbeidsplaatsen te verwachten is door vestiging van industrie of anderszins. Veroudering bevolking Ook de veroudering van de be volking zet nog steeds door, in hoofd zaak door vertrek van jongeren uit de gemeente en vestiging van oude ren. Positiefs is er nog niets be reikt inzake de pogingen van rege ringswege om te geraken tot uitbrei ding van het gemeentelijke belas tinggebied. Ten aanzien van de rei nigingsrechten kan vermeld worden dat in plaats van f 12,- per emmer thans f 15,- per emmer is gerekend. Over de post personeel delen b. en w. mede, dat de loonpost op de be groting langzamerhand zo hoog is geworden, dat het noodzakelijk wordt om tot inkrimpen van perso neel te komen. Mede door de me chanisatie is het thans zo ver, dat met 1 administratief ambtenaar min der kan worden volstaan. In een binnen afzienbare tijd te verwachten vakature zal dan ook niet meer wor den voorzien. Ten aanzien van de badinrichtingen te Noordgouwe en Zonnemaire wordt meegedeeld, dat de openstelling beperkt is vanwege het teruglopen der bezoeken. Wat de woningbouw betreft vernemen we dat niettegenstaande het grote aan tal krotwoningen in de gemeente, slechts 'n toewijzing van 8 woningen werd ontvangen. Voor het jaar 1965 is opnieuw aangedrongen op een groter contingent. Te Zonnemaire is een begin gemaakt met de bouw van 8 Woningwetwoningen. Inzake de bouw van een nieuwe SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zaterdagmiddagcompetitie Aanvulling programma Ingelast voor zaterdag 24 oktober aanstaande: 3e klasse A: Zeemeeuwen I-WIKI (half 4). INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur. Aangaande het -bericht in uw blad van vorige week, overgenomen uit „Sterna", 'het 'bekende orgaan voor de Vogelwacht, een kleine opmer king. Mededeling werd hierin ge daan dat er vooral in het Dijkwater veel vogels 'het slachtoffer werden in de afgelopen zomer van het ver keer, doordat zij werden doodgere den. Voor wat betreft genoemde weg die ik de gehele zomer twee keer per dag passeerde, geloof ik toch dat de schrijver van het genoemde arti kel wel wat pessimistisch is. Ik heb namelijk 9leohts twee maal een dood gereden vogel op het wegdek zien liggen, de eerste maal een jonge kluut die in die tijd nog leerde vlie gen, en later naar ik meen een schol ekster. Mogelijk is het natuurlijk wel dat er nog enkele meer waren, die bv. in het gras van de wegberm of in de sloot geraakt zijn, maar m.i. kunnen dit er niet veel zijn, geluk kig. Overigens was de waarschuwing op zijn plaats, want we kunnen nooit te zuinig zijn op onze vogelstand, die onze weilanden, waterplassen en velden stofferen. Ik voor mij geloof dat er meer vogels sneuvelen dooi de steeds meer intensief uitgevoerde bespuitingen met vergif op de te velde staande gewassen in het voor jaar. Gelukkig dat er verschillende plaatsen op 'het eiland zijn, zoals bv. ook de gronden in het Dijkwater, waar de voortplanting, ongestoord veelal, kan plaats Vinden. Het is 'hier. in de voorzomer vooral, een lust om het bonte gewemel van kluut, scholekster, kievit en andere zeevogels gade te slaan. Met dank voor de plaatsing. L. A. CAPELLE, Oosterland. kleuterschool te Brouwershaven kan meegedeeld worden, dat het plan door de bouwkundig hoofdinspecteur is goedgekeurd, waardoor de aanbe steding kon plaats hebben op 21 oktober. Wat de bouw van een nieuwe openbare lagere school te Brouwers haven betreft, merken b. en w. op, dat opdracht tot het maken van een plan voor de bouw van een 3-klas- sige school met hoofdenkamer is ge geven aan de heer L. Beije, architect te Veere. De urgentieverklaring voor deze nieuwe school zal waarschijn lijk in 1965 worden afgegeven. Nieuwe o.l. school De gewone dienst geeft een totaal aan inkomsten en uitgaven te zien van f 1.173.398,59, met een post on voorzien van f 5810,90. Voor de ka- pitaaldienst zijn de cijfers: ink. f 3.752.769,35 en uitg f 3..407.938.88, alzo een nadelig slot van f 344.830,47. De behandeling van de gemeente begroting zal plaats hebben op de raadsvergadering van 3 november a.s., des middags 3 uur. (Slot) OOSTBURG, 17-10. In de te Oostburg gehouden vergadering van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" (zie voor het verslag ook het nummer van dinsdag) werd zonder bezwaren besloten de voorgestelde k wo turn-ver hoging van f 0,50 te 'brengen op f 0,75 per lid. Ook de begroting voor 1965 was een hamerstuk. De aftredende bestuursleden, de heren P. L. Abrahamse, drs. A. van den Ban, J. Blok en H. P. Everwijn, werden bij acclamatie 'herkozen. Het bestuurslid mr. A. J. van der Hoe ven, oud-burgemeester van Tholen, zal voor de volgende jaarvergade ring de provincie verlaten. Hij zal aanblijven zolang hij in Zeeland woonachtig blijft, maar na zijn ver trek zal er een vacature zijn. De af deling Tholen heeft voor de vervul ling daarvan aanbevolen de nieuwe burgemeester van Tholen de heer J. L. van Boeijen, enige andere Thool- se afdelingen hebben de -heer C. J. Moerland (Stavenisse) candidaat ge steld. Deze laatste bleek de uitver korene van de vergadering te zijn. Scherpenisse zal in 1965 de plaats van de jaarvergadering zijn. Het provinciaal bestuur stelt zich op het standpunt dat «geen gastvrijheid be hoeft te worden verleend aan de N.V.S.H. maar iedere afd. is vrij. Na een uitstekende -koffiemaaltijd in „De Eenhoorn" kwam het grote evenement van deze vergadering, de bejaardengymnastiek. Mejuffrouw W. Haarsma, lerares bewegingsleer te Middelburg, die op de Bevelanden en in Walcheren al les geeft, was de bezielende leidster van de ver gadering. Zij -waarschuwde dat men •bij het woord „bejaardengymnastiek" niet moest denken aan turntoestel- len. Er wordt met eenvoudiger mid delen gewerkt, maar de resultaten zijn er niet minder om. Beter is te spreken van „bewegingsleer" en de spieren krijgen die 'beweging die zij nodig hebben. Wel is een medische keuring nodig, want hartpatiënten of suikerzieken 'kunnen mogelijk zich te -veel inspannen, maar voor anderen is deze inspanning niet overmatig. Maar de resultaten zijn verbluffend. Dit werd de aanwezi gen eerst getoond door middel van een filmpje, later werden diverse oefeningen, die op de film te zien waren, ook gedaan met 'bejaarde Een onofficiële 24-uursstaking van ongeveer 6000 van de 65.000 Britse havenarbeiders die donderdag zou worden gehouden, gaat niet door Inqezonden mededeling Groene Kruisbestuurders uit de zaal. Oefeningen om de gewrichten los te houden, evenwichtsoefeningen en re- actie-oefeningen wisselden elkaar af. Wie vermoeid raakt, houdt er mee op, er is geen verplichting de lessen tot het bittere einde vol te houden. ZONNEMAIRE Geslaagde puzzel-rit De Cult. Vereniging te Zonnemaire organiseerde een puzzel-rit, waaraan 29 automobilisten deelnamen. Het parcours was uitgezet in de gemeen te Brouwershaven en bevatte aller lei kleine valstrikjes, die de deelne mer naar een foute controlepost moesten lokken. Slechts een enkele slaagde erin hier geheel aan te ont komen, en deze liepen slechts enkele strafpunten op, door tijdsverschillen. Twee deelnemers eindigden gelijk met 4 strafpunten, nl. J. J. v. d. Lin de en J. B. Grossoo. Loting wees J. J. v. d. Linde als no. 1 aan. De verdere uitslag was: no. 3. M. C. Smits, 7 strfp.; no. 4. G. J. Klom- pe, 8 strfp.; no. 5. J. Slager, 8 strfp.; no. 6. J. K. Goemans, 9 strfp.; no. 7. C. W. Verton, 12 strfp.; no. 8. J. J. Bouwman, 17 strfp.; no. 9. C. Slager, 49 strfp.; no. 10. A. J. v. d. Velde. 50 strfp. OOSTERLAND Gevonden voorwerpen Bij de rayoncommandant der rijkspolitie te Oosterland zijn inlich tingen te verkrijgen betreffende de volgende gevonden voomverpen: een huissleutel; een paar motor- of bromfietshandscshoeneneen wollen sjaal; één motor-of bromfietshand schoen en een rechtse dameshand schoen. Aanleg trottoir Oud Heilige weg In het begin van de Oud Heilige weg alhier wordt, onder -beheer van gemeentewerken, langs de aldaar aanwezige woningen (Tuindorp etc.) een trottoir gelegd, aansluitend op de trottoirs van de Sint Joostdijk en de Sandströmstraat. Hierdoor moes ten enige bomen worden gerooid. Het betekent voor de bewoners daar ter plaatse een flinke verbetering. Veiligheid in Witte Huis WASHINGTON, 21-10. Allen, van hoog tot laag, die op het Witte Huis werken hebben woensdag een vra genlijst ontvangen waarop moet worden ingevuld in welke plaatsen zij na 1937 hebben gewerkt en of zij wel eens met de politie in aanraking zijn geweest. Kleine verkeersover tredingen tellen niet mee. Onlangs kwam aan het licht dot een van Johnsons hoogste raadsmannen. Walter Jenkins, twee maal met de zedenpolitie in aanraking was ge weest. Ingezonden mededeling U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook Maar u kunt ook 'n Virginia rokende onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl Zilvermeeuw en Kalverpoot De zilvermeeuw maakte -het - voor mijn geduld - nog ruim zo erg als de kievit. Maar daar zal ik het nu niet over hebben. We gaan weer naar het duin, maar nu naar de iho- ge zandbergen van de zeeduinen. Daar broedt dan de zilvermeeuw. Het aantal is niet groot, vnl. omdat ze zo fel nagezeten worden door eier- zoekers, gevolg ook al van onvol doende politietoezicht. De vogels zijn dan ook zeer schuw. Hun aantal neemt eerder af dan toe. Ik heb er ook al met mjjn 'kiekkast op gejaagd, maar ze mijden camera en tent met nog veel meer hardnekkigheid dan tevoren de kievit. Voor het onder grondse gedoe zal hij echter ook zwichten. Op een vrijdagavond in juni rijd i'k dan op de fiets naar het duin om er een nest te zoeken, dat mij ge schikt lijkt om er tegen morgenoch tend alvast een kuil 'bij te graven. Een zoon van de slotbewaarder gaat met me mee het duin in. Al gauw vinden we een nest met drie eieren. Waarschijnlijk broedt de .vogel dus al. Amice legt zich languit op de grond neer, 'het hoofd tegen het nest aan. „Hier heb je kans", zegt hij, ,.van de toren - vuurtoren - af kun nen ze de meeuw niet op het nest zien zitten. De landweermannen (wereldoorlog I) leggen de lange veldkijkers op de balustrade van de toren kap en zien als voor hun neus de grote, witte vogels op de nesten zitten. En in hun vrije uren halen ze de eieren weg. Deze meeuw kunnen ze van de toren af net niet zien". Kuil gereed Dus gaat de spa in de grond en is de 'kuil, grondig afgedekt, weldra gereed. Een zandheuveltje dicht bij het nest opgeworpen, daarop een fopkistje geplaatst, om de vogel ge durende de nacht met het fotogedoe vertrouwd te doen geraken en dan gaan we tegen 't donker op het slot aan. Alle hoop tegen morgen. Tegen tien uur zijn we dan ter plaatse, vrouw en de twee kinderen ook mee. De meeuw is bij onze nadering van Jt nest gegaan. Vlug nu de ca mera voor de opname gereed ge maakt en in de kuil gekropen, mét m'n nog altijd, als enig hulpmiddel, vier meter lange gummislang met bal. M'n vrouwelijke begeleidsters, die nu naar het strand gaan, zullen de meeuw in de waan brengen, dat er geen menselijk wezen meer bij het nest achtergebleven is. Inderdaad strijkt hij binnen een kwartier op het nest neer, wél het oog met zijn lichtgerande iris voortdurend op de camera gerichtEen druk op de bal klap en de schuwste van alle duinvogels, „de koning van de Sahara", zoals een mijner kennissen hem kwalificeerde, staat op de gevoelige plaat! 3 juni 1916 Na jaren! In moet de kuil uit om een nieu we plaat voor te schuiven. Met één opname mag ik niet tevreden zijn. Dus ziet de weggevlogen vogel me, wat de kans op een tweede opname veel geringer maakt. Die komt dan ook die namiddag niet meer. Hoogst tevreden toah ga ik tegen de avond naar huis. Een pas van het nest Een volgende dag graaf ik m'n kuil maar op een 'goede pas van het nest af. Dan kan ik bij mijn camera zitten en behoef -bij eventuëlé vol- A.N.W.B. wil een „recreatiesubsidie" voor bepaalde gemeenten DEN HAAG, 22-10. De A.N.W.B. heeft de regering voorgesteld, om een aantal gemeenten in ons land in aanmerking te brengen voor een „recreatiesubsidie". De Bond heeft hierbij het oog op die gemeenten, die zich in het bijzonder lenen voor het vreemdelingenverkeer. Om dit „ver keer" in goede banen te leiden zijn de gemeenten vaak genoodzaakt maatregelen te treffen, die hun fi nanciële krachten ver te boven gaan. De toeristenbond doet de regering dit voorstel, omdat er - vooral de laatste tijd - weer geluiden opgaan, om over te gaan tot het invoeren van een toeristenbelasting. Tegen het heffen van een dergelijke belasting - veelal een toeslag op overnach- tingskosten - heeft de A.N.W.B. ern stige bezwaren, omdat dit niet bil lijk kan worden toegepast. De enige toeristen, die „grijpbaar" zijn, zijn de geregistreerden in hotels pensions en kampeerterreinen. Het is n.l. in de praktijk vrijwel onmo gelijk om belasting te innen van het z.g. „eendagsbezoek". En het is dik wijls speciaal dit bezoek dat het treffen van maatregelen nodig maakt Van de toeristen, die overnachten in niet bij het bedrijfschap Horeca be kende bedrijven, zoals gemeubileer de woningen, flats en kamers, zal het eveneens onmogelijk zijn om be lasting te innen. Dit acht de bond een discriminatie. Rijkssubsidie beter Voorts leert de ervaring, dat de opbrengst van een bestemmingsbe lasting vaak niet ten volle voor de betrokken bestemming wordt ge bruikt. Bovendien vraagt de bond zich af of er van een toeristenbelas ting, na aftrek van de inningskosten, nog wel voldoende overblijft voor het doel, waarvoor het is bestemd. De toeristenbond heeft alle begrip voor de moeilijke situatie, waarin sommige gemeenten zich als gevolg van dit vreemdelingenverkeer be vinden. De bond meent dat een be tere oplossing dan het heffen van een toeristenbelasting gevonden kan worden in een rijkssubsidie. Dit toe kennen van voorrechten aan bepaal de gemeenten is niets bijzonders. Het gebeurt al vele jaren in het. kader van het industriespreidlngsbeleid. Bezoek voor Chroesjtsjov MOSKOU, 22-10. Zich niets bewust van de politieke ge beurtenissen in het Kremlin is woensdag de Amerikaanse familie Gillis, die per huifkar een reis door Europa maakt, in de Russische hoofdstad aan gekomen. Zij verzochten on middellijk te mogen worden ontvangen door de heer Chroesjtsjef. Vader Gillis, die reist in gezelschap van zijn vrouw, zijn 18-jarige dochter en zijn 9-jarige zoon, toonde zich zeer verrast toen hij ver nam dat Chroesjtsjef niet meer in het Kremlin aanwezig was en hem niet kon ontvangen. Toen men hem had verteld waarom. Chroesjtsjef hem niet kont ontvangen, zei hij fleg matiek: „Dan hoop ik zijn op volger te ontmoètón". Zijn verzoek droeg overigens niet bij tol een hartelijke sfeer. In plaats van toestemming te krijgen op hel Rode Plein te kamperen, zoals oorspronke lijk ili zijn bedoeling lag, werd vader Gillis met zijn huifkar naar een buitenwijk gestuurd. gende opname niet uit mijn schuil plaats te komen, wat een reuze- voordeel is. Wel heb tik iemand no dig, die heengaat, als ik me in de kuil installeer. Die iemand is deze keer de oude veldwachter van Burgh. Als ik gereed iben, sluit hij de ingang aan de achterzijde secuur af en gaat dan, opvallend, over de hoge toppen op huis aan. Vijf minuten later slechts de meeuw op het nest, op een meter afstands voor me, een verrukkelijk schilderijtje weer op 't matglas van mijn dubbele ca mera. Als hij even rustig zit klapOpname! De meeuw er vandoor, geschrdkken van de sluiterklep! Die blijft voors hands een handicap! Voor het scher pe gehoor van een vogel schijnt geen geruisloze sluiter 'bestaanbaar. Ik zit nog van één tot zes uur, maar moet zonder tweede opname naar huis. Nieuwe stunt! Ik ben er inmiddels in geslaagd, door middel van de elek tromagneet van een oude elektrische sohel, een apparaatje te knutselen, dat door elektrische stroom de slui- terveer ontspant. De afstand foto graaf-camera is dus geen' probleem meer. Ik kan het snoer zo lang ne men als dk verkies. Een leuke bij omstandigheid is, dat ik de vogel zichzelf kan laten fotograferen door de twee koperdraadjes, elkaar niet rakend, boven de eieren te beves tigen. Komt de vogel dan op het nest, jdan drukt hij bij 'het neerzitten de draadjes op elkaar, maakt dus contact en binnen in de camera vol trekt zich het wonder, terwijl ik op een of andere boerderij een kopje koffie nuttig. Na langer of 'korter tijd ga ik maar eens kijken, of de proefneihing gelukt is. En je kunt foto's maken om zo te zeggen „aan de lopende band". Er is nog al wat risico bij deze wijze van doen; je moet de vogel maar nemen, zoals hij op het nest komt, je treft het soms .dat hij er met de staart naar toe gekeerd zit! Door de vogel meerma len zich te laten kieken, wordt dat risico wel opgeheven. Er is dan al licht een goede bij. De ervaring heeft me geleerd, dat er weinig ab normaliteiten bij zijn. Vooral in 't begin was ik met deze methode maar matig ingenomen, als niet sportief zijnde, al vond ik ihet toch weer, uit een oogpunt van techniek, een sport op zichzelf. Zichzelf fotograferen Een volgende meeuw zal dus, als proefneming zichzelf fotograferen. Geen kuil dus, fotograaf weg, alleen de camera op z'n verhoging. Ik daal dus de heuvel af, steek een diep stuifgat over, volg de meeuw met m'n kijker, kan geen invloed meer hebben op de kiekerij, ben uitge schakeld. Enige minuten gewacht en daar stapt de meeuw op het nest toe. Hij zal zich op de eieren zetten, maar slaat de wieken uit en is gevlo gen, voor mij bewijs dat de sluiter gewerkt heeft en de opname een feit is. Ik ga er heen om een nieuwe plaat voor te schuiven, waarna ik m'n schuilplaats weer opzoek. Nu is de meeuw riiet zo vlug ter plaatse, zodat ik op mijn 'hoge ob servatiepost wat zit te mijmeren tot daar opeens vanachter een groe ne duintop, een grote, roodbonte os te voorschijn 'komt, gevolgd door nummer twee, drieIk tel niet verder, want het stel zet regelrecht koers naar het groene bosje, waar onder mijn nieuwe camera!... Van tachtig gulden, stereoscoopcamera! Het tuig is er veel dichter bij dan ik. Ik spring, rol, buitel 'bij de helling neer, ijl het ravijn door, klauw me met handen en voeten tegen de duin rand op, loop en spring door en over kuilen en zandhopen, om het kalve- rendom, een kleine twintig, dat in Indianenmars gestadig voortgaat, vóór te zijn. Hijgend en blazend, me op de knieën voortwerpen'd, neem ik de laatste hindernis, grijp een eind hout en kom op het bedreigde punt, juist als de belhamel van de troep met zijn kwijlende snoet langs het front van de camera strijkt Een sprong, een schreeuw, die niets menselijks meer heeft, een zwaai met mijn knots, die - dor hout - in drie stukken van 's roodbontens rug de lucht in vliegt en 'het gevaar is afgewend. De „nozems" Werkelijk gevaar, want de fop- kistjes, die de „nozems" in de loop van vele jaren met de korte, stompe horens hebben aan gruzelementen gestoten, lopen in de tientallen. Intussen lig ik voor pampus op het zand. Het geboefte, op zij ge sprongen, staat op behoorlijke af stand, de grote, lodderige koeien- ogen stom gericht op het armzalig hoopje mens dat daar doodop, hij gend als een ploegpaard, naast het groene bergje ligt te zieltogen. Daar is geen woord fantasie bij. Als ik dan weer wat bijkom en in het nest kijk, liggen de twee koper draadjes diep in het zand gedrukt. Dus opname! Een van de eieren is stuk. 's Avonds in m'n ontwikke- lingsbak, tekent zioh feilloos af een ossepootVan de roodbonte! J. VIJVERBERG.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5