DE ZIERIKZEESCHE COURANT Frankrijk dreigt niet langer deel te zullen nemen aan de E.E.G. Johnson kreeg brief van Chinese premier Ministers over de financiën der gemeenten Robert Kennedy over kansen wereldvrede Jeugd vernielt veel in Haagse parken Volkshuisvesting en bouwnijverheid 1964 BILT Burgervisie op hetgeen zich afspeelt in land- en tuinbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 oktober 1964 121ste jaargang No. 19671 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lokenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. id du nummer: Zierikzeese manoverwon Bolsward .andbouwpolitiek is struikelblok BRUSSEL, 21-10. Een Frans drei gement, dat niet langer aan de Euro pese Gemeenschap zou worden deel genomen indien het landbouwbeleid niet zou worden geregeld zoals was overeengekomen, acht ik niet in overeenstemming met de wijze, waarop in Brussel op moeizame wij ze werdt getracht de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek tot stand te brengen". Dit heeft de Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Bies heuvel, in antwoord op vragen woensdagavond in Brussel medege deeld. „Dergelijke verklaringen, buiten de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap afgelegd, doen goede samenwerking in de raad eerder afbreuk dan dat deze wordt bevorderd". Minister Biesheuvel zei verder de indruk te hebben, dat de verklaring verband houdt met de toestand op landbouwgebied in Frankrijk zelf. gezien de in het openbaar door de Franse minister van landbouw, Pi- sani, geuite mening dat voor de moeilijkheden een oplossing op Europees niveau moet worden ge vonden. De Nederlandse minister zei voorts dat Nederland zeker niet kan beho ren tot de „bepaalde partnerlanden" - waarvan in de Franse verklaring Ingezonden mededeling goedgb^ïURD Alleen de meest gave.de meest rijpe, de meest verse asperges zijn goed genoeg voor delicate California aspergesoep met ei. sprake is - die tot de Franse bitter heid hebben geleid. „Wij hebben vol ledige medewerking verleend aan de opbouw van een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Het is duidelijk, dat het welslagen daarvan een belang rijke voorwaarde, ja zelfs essentieel is voor het welslagen van de econo mische Unie". Nederland en Frankrijk Minister Biesheuvel merkte voorts op. dat het „te ver gaat" indien Frankrijk zich opwerpt als de „kam pioen van de Europese landbouw politiek". Hij wees er daarbij op, dat Nederland bij de belangrijke kwes tie van de aanpassing van de graan prijzen meer heeft gedaan om een Europese oplossing te bereiken dan Frankrijk. Minister Biesheuvel voegde hier aan toe, dat voor het welslagen van het landbouwbeleid echter niet al leen regelingen binnen de gemeen schap dienen te worden gemaakt, maar ook voor de betrekkingen mot derde landen - de „Kennedy-rondc" - die de „openheid" van de E.E.G. moeten weergeven. Mr. Biesheuvel zei tenslotte te be twijfelen of de wijze waarop de Franse regering buiten de minister raad van de E.E.G. haar mening kenbaar maakt, er toe kan bijdragen dat het gesprek over de landbouw politiek tct een succes leidt. „Wij zullen ons er weinig van aan moe ten trekken". Dode bij opname van wild-westfilm SAO PAULO, 21-10. Toen in de buurt van Sao Paulo (Brazilië) een gevechtsscène werd opgenomen voor de wild-westfilm ..Obliged to kill", waarbij uiteraard heftig werd ge schoten. stortte de assistentregisseur Martino Martini door een kogel do delijk in de rug getroffen ter aarde. De politie ziet zich voor de moeilij ke taak geplaatst wie van de vele medewerkers de daad op zijn gewe ten heeft. Alle vuurwapens waren met losse patronen geladen. WASHINGTON. 21-10. Een woord voerder van het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken heeft woensdag op een persconferentie veiklaard dal president Johnson een brief heeft ontvangen van de com- munistisch-Chinese premier Tsjoe En Lai waarin deze voorstelt een conferentie te houden van 's werelds voornaamste leiders, om te beraad slagen over een vernietiging der kernwapens. „Eenzelfde voorstel heeft de rege ring te Peking vrijdag jl. gedaan, kort nadat zij bekend had gemaakt dat de Chinese volksrepubliek haar eerste kernbom tot ontploffing had gebracht", aldus de woordvoerder. De brief van Tsjoe En Lai werd dooi de Chinese ambassadeur in War schau aan diens Amerikaanse ambt-/ genoot a'danr overhandigd. Deze am-' SLIEDRECHT. Vijfendertig zigeu ners uit Nederland en België heb ben woensdag de „koningin" van de Westhiner Stam, die zondagoch tend dodelijk werd getroffen door een verdwaalde kogel, in Sliedrecht ten grave gedragen. Radio-reportages over verkiezingen in V.S. HILVERSUM. 21-10. Overleg, tus sen AVRO, KRO. NCRV en VARA heeft geleid tot het besluit om in de nacht van 3 oo 4 november gezamen lijk de berichtgeving en reportages betreffende de Amerikaanse verkie zingen te verzorgen. De stembussen in de V.S. worden om 00.00 uur Ned. tijd gesloten en verwacht wordt dat enige resultaten kort daarna bekend zullen worden. Over de zenders Hilversum II zul len van dat tijdstip af reportages en uitslagen als gezamenlijk programma worden uitgezonden. Hilversum I zendt uit van vier tot zeven uur. De beide Hilversumse zenders zul len daarna op daartoe geschikt tijd stip uitslagen en reportages verzor gen tot de einduitslag bekend is. De uitzendingen zullen van New York, Washington en Hilversum uit worden verzorgd. Daarnaast zullen reacties vanuit verschillende hoofd steden worden gegeven. bassadeurs houden op gezette tijden voeling met elkaar, ook al onder houden hun landen geen diploma tieke betrekkingen. De woordvoerder van hel „State Department" wilde niet antwoorden op vragen of Johnson de brief van Tsjoe En Lai zal beantwoorden. Hij maakte echter wel duidelijk dat de Verenigde Staten de Chinese stap als een „rookgordijn" beschouwen. De bejaarden en de ziekenfondsverzekering DEN HAAG, 21-10. De bejaarden doen in steeds grotere getale hun in trede in de vrijwillige ziekenfonds verzekering. Tussen 1959 en 19C«V daalde het totale bestand van de vrijwillige ziekenfondsverzekering enigszins, doch in dezelfde periode nam het in de vrijwillige verzeke ring opgenomen aantal bejaarden met bijna 50 procent toe. Deze ontwikkeling wekt bij de zie kenfondsen in toenemende mate be zorgdheid. Bejaarden zijn namelijk, verzekeringstechnisch gezien, bijzon der slechte risico's. De door de zie kenfondsen voor hen uit te geven bedragen zijn ongeveer het dubbele van de uitgaven voor andere verze kerden. Weliswaar brengen bejaar den in de regel geen niet-betalende kinderen in, maar het daaruit voort vloeiende financiële voordeel weegt niet op tegen de lasten, die de ver oudering van het ledenbestand met zich brengt", zo wordt opgemerkt in een voorlopig verslag van de com missie voor sociale zaken en volks gezondheid. Deze gegevens werden ontleden aan „Het Ziekenfonds" van 10 oktober 1964. Het stoffelijk overschot van Carole Westhiner-Delcampo, de „koningin" van de Westhiner-stam, is woensdag in Sliedrecht ter aarde besteld. Zater dagnacht werd zij gedood door een verdwaalde kogel in het woonwagen kamp te Beverwijk. - Op de foto nemen de zigeuners voor het het laatst kamp te Beverwijk. - Op de foto nemen de zigeuners van het laatst afscheid aan de baar, welke met bloemen is bedekt. „Ook gemeenten moeten tering naar nering zetten" DEN HAAG, 21-10. Minister Wit- teveen en minister Toxopeus (bin nenlandse zaken) staan op het stand punt, dat ook de gemeenten de te ring naar de nering moeten zetten. In de woensdag gehouden verga dering van de commissie voor bin nenlandse zaken uit de Tweede Ka mer hebben beide ministers opge merkt. dat de gemeenten dienen te NEW YORK, 22-10. In een woens dag gepubliceerde verklaring be sprak de gewezen minister van jus titie, Robert Kennedy, de mogelijk heden tot vestiging van een duurza me wereldvrede die volgens Kenne dy zijn ontstaan door de versplinte ring van het communisme en door UTRECHT, 21-10. De „zoete lieve" jeugd vernielt in de Haagse stads parken en plantsoenen elk jaar voor een waarde van ongeveer 150.000 a DEN HAAG, 21-10. - Minister Bogaers schatte bjj de behandeling van de begroting van het departement van volkshuisvesting en f bouwnijverheid in openbare commissievergadering, dat het aantal f bouwvakkers dit jaar met 11 procent is toegenomen. In 1963 bedroeg i dit percentage 25, terwijl de gemiddelde jaarlijkse toename van het 4 aantal arbeiders in de industrie niet meer dan twee procent bedraagt. Verder zijn dit jaar 3600 vrijstellingen van militaire dienst aan f bouwvakarbeiders verleend die in de woningbouw werken. Aan- a vankclijk waren 2400 vrijstellingen voorzien, dus hierdoor kwamen t 1200 arbeiders erxtra ter beschikking. f Negen procent van de vergroting van de produkticcapaciteit in f de woningbouw schreef de minister toe aan verbetering van de organisatie en aan mechanisatie. Voor verlctbestrijding zijn voor de komende winter reeds in totaal f 730 projektcn aangemeld. Het aantal projekten dat afgelopen winter J in bet kader van de verlctbestrijding werd uitgevoerd bedroeg 552. J Er zijn op het ogenblik reeds 26 regionale bouwprojekten waaraan f een groot aantal gemeenten deelneemt. Ruim tweehonderd twintig gemeenten nemen ook deel aan een systeem van 166 „bouwstromen" in het kader van arbeidsbesparende i bouw. 4 200.000 gulden aan bloemen, planten, bomen en dergelijke. De heer I. Reinveld, directeur ge meenteplantsoenen in Den Haag, heeft de indruk dat de andere grote gemeenten een gelijke schadepost hebben. „De overheid doet veel aan ver fraaiing met bomen en planten in plantsoenen en straten", zei de heer Reinveld op een persconferentie in Utrecht ter gelegenheid van de eer ste vakbeurs „Tuin en Park", die volgende week in de Julianahal van de Jaarbeurs wordt gehouden. Een hectare stadspark kost de overheid thans zo'n anderhalve ton. Daarom moet de overheid zich ook afvra gen wat het rendement is en hoe groot de behoefte is. Uit rationele overwegingen is men daarom in Den Haag nu overgestapt op de weten schappelijke aanpak. Sociologen zijn daarbij ingeschakeld, omdat men de behoeften beter wil leren peilen. Aanvankelijk ging men er in Den Haag van uit, dat in een stadspark als recreatief element cok een rol- schaatsbaan thuishoorde. De erva ring heeft, althans in Den Haag, ge leerd, dat de jeugd er niet meer komt. Vandaar de inschakeling van sociologen. De plantsoenendienst in Den Haag wil wetenschappelijk Ja- ten nagaan welke behoeften er in een bepaalde wijk in de toekomst zijn. het groeiende vertrouwen der vol keren in de Verenigde Naties. Hij zei van oordeel te zijn dat deze evolutie de Verenigde Staten nieu we perspectieven biedt. Bijvoorbeeld het onderhandelen met 'het Sowjet- blok. Kennedy verklaarde zich be reid alle pogingen van president Johnson, om te komen tot een ak koord dat verspreiding van kernwa pens moet voorkomen, te zullen steunen. „Het gevaar van de Chinese kernontploffing schuilt in het feit, dat zij een aantal andere landen er toe kan brengen .hun programma tot vreedzaam gebruik van kernenergie te veranderen in een programma tot de vervaardiging van 'kernwapens", aldus Kennedy die ih'ier aan toevoeg de dat dit tot iedere prijs dient te worden voorkomen. Op de kantoren van het Ameri kaanse communistische dagblad „Daily Worker" in New York en Chicago zijn woensdag pakjes afge leverd, die een springlading bleken te bevatten. De politie maakte de gevaarlijke zendingen onschadelijk. Minister Luns terug uit Londen SCHIPHOL. 21-10. Terug uil Lon- den, waar 'hij zijn nieuwe Britse ambtgenoot Patrick Gordon Walker sprak, heeft minister Luns op Schip hol verklaard dat men onmogelijk op dit moment reeds van de Britse regering een definitief standpunt ten aanzien van de Europese samenwer king kan verlangen. „Labour heeft 13 jaar in de poli tieke wildernis geleefd", zo grap jaste hij. Jk heb de indruk ge kre gen. dat de nieuwe regering een ze kere continuïteit in de buitenlandse politiek toch wel van belang acht". Dit nummer bestaat uit 14 pagina's r Geluk is niet te koop, maar 4 kan wel geld gebruiken. V/AT UQT VI streven naar een zo goed mogelijk financieel beheer. „Wij van onze kant zullen streven naar een yerbe- tering van de uitkeringsnormen", al dus minister Toxopeus. Zijn ambt genoot van financiën zei onder meer dat ook de gemeenten bereid moe ten zijn hun aandeel te geven in de huidige conjunctuurpolitiek. Hij wees er op. dat gemeenten „een zekere mogelijkheid" hebben om de inkom sten op te voeren. Gemeentefonds Binnenkort kan een advies wor den tegemoet gezien over een even tuele verhoging van het voorlopig uitkeringspercentage uit het gemeen tefonds over 1965. Dit in verband met de dit jaar genomen pensioen maatregelen, met de halfjaarlijkse huurcompensatie en met de nacom- pensatie van de trent in 1964. In de loop van de volgende maand zullen de definitieve uitkeringen aan alle gemeenten over 1960 praktisch defi nitief worden vastgesteld. In overweging is de invoering van een verfijningsregeling voor rioleringskoslen. Ook wordt ge werkt aan een verfijningsrege ling voor monumenten. In onder zoek is tevens de mogelijkheid om over te gaan tot het instellen van een verfijningsuitkering aan de gemeenten tin verband met de recreatie, voor stedelijke ge meenten met minder dan 50.000 inwoners en voorts voor een slechte bodemgesteldheid. Meer wind Verwachting tol vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien; matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidwestelijke wind; dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. 24 okt. Zon op 7.20. onder 17.28. Maan op 19.36, onder 11.25. Laatste kwartier: 27 okt. to 22.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 okt. 4.31 v.m. 16.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 okt. 4.07 v.m. 16.24 n.m. Springtij: 23 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwak front heeft in de afgelopen nacht in ons land nog ta melijk veel regen gebracht. Op ver scheidene plaatsen viel meer dan 5 mm. Opklaringen die op het front volgden, bereikten vanmorgen onze kust. Zij hangen samen met een in betekenis afnemende rug van ihoge- druk, die snel gevolgd wordt door het front van een zeer diepe depres sie. Deze depressie is vannacht Jan- Mayen gepasseerd en heeft een zo danige omvang dat hij het weer op de Noordzee in toenemende mate gaat beïnvloeden. Het front zal van avond en vannacht met enige regen ons land passeren en wordt op zijn beurt door opklaringen gevolgd. De wind gaat geleidelijk aanwakkeren uit zuidwestelijke richting, vooral wanneer morgen een trogvormige randstoring van de depressie de Noordzee bereikt. Deze storing zal in ons land buien veroorzaken. Het weer zal dus een onbestendig karak ter hebben. De temperaturen worden iets lager. Veel Vietcong-rebellen gesneuveld SAIGON, 21-10. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft woens dag in Saigon medegedeeld dat de communistische VietcoïSg-rebellen in de afgelopen week hun zwaarste ver liezen van het laatste halfjaar heb ben geleden. In deze week zijn in Zu'id-Vietnam namelijk in totaal 525 communistische militairen gesneu veld. De Vietcong heeft voorts tal rijke doden en gewonden meegeno men, zodat het genoemde cijfer nog onvolledig is. De Zuidvietnamese regeringstroe pen hebben in de afgelopen week eveneens hoge verliezen geleden, doch de verhouding tussen de aan tallen gesneuvelden aan regerings zijde en bij de Vietcong was drie te gen zeven. In vorige weken was de verhouding tussen de verliezencij- fers veel ongunstiger voor de rege ringsmilitairen geweest. ASSEN, 22-10. Voor het eerst in zün lange geschiedenis heeft het Koninklijk Nederlands Landbouw- ccmité voor zjjn algemene vergade ring gasten uitgenodigd uit niet- agrarische kring en een drietal van hen gevraagd hun visie te geven op de gebeurtenissen ten plattclande. Deze drie zijn de directeur van het Economisch-technologisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg. de burgemeester van Coevorden drs. P. A. Wolters en de directeur van het vormingscentrum der Ned. Herv. Kerk „De Klencke" te Oosterhesse- len, ds. H. Bardeloos. In zijn rede ter opening van de vergadering, die vandaag in Assen wordt gehouden, legde de voorzitter van het K.N.L.C., ir. C. S. Knottne- rus vanmorgen uit waarom tot deze uitnodiging besloten is. Wat zich af speelt in de wereld van boer en tuinder, zo zei hij, zijn zaken die het geheie Nederlandse volk aangaan. Op hel platteland voltrekt zich een zodanige evolutie, dat welhaast van een revolutie gesproken kan worden. De grote wijzigingen ten plattclande veranderen het levenspatroon van de boer en gaan daardoor met span ningen gepaard. De gemeenschap kan deze spanningen vergroten, zij kan echter ook veel doen aan het opvangen ervan. We moeten er ge zamenlijk uitkomen, aldus de heer Knottnerus, het is een zaak die ver uitgaat boven die van de boeren en hun gezinnen alleen. De heer Knottnerus hield in zijn rede verder een pleidooi voor samen werking tussen boeren en andoren en vooral tussen boeren onderling. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1