Stadhuis van Brouwershaven stukje „tastbare geschiedenis" STAD EN EILAND Sterfte van mosselen in de Waddenzee Bejaard liefdes drama in België Minister Luns bezocht paus Paulus Tot restauratie zal het stellig komen (Van een speciale medewerker) SCHOUWEN-DUIVELAND, okt. Een Fransman heeffc eens verteld, dat, toen hy na jaren in zyn ge boorteplaats terugkeerde, hy met zün vingers langs de muren van de huizen streek om zyn herinneringen te kunnen aftasten. Dit is niet zo vreemd, aangezien eigenlijk ieder mens iets in zich draagt van het weemoedig verlangen naar de plaats waar hij eertijds geleefd en gewerkt heeft. Bij de een is het een dorps plein en bU de ander het centrum van een grote stad met zijn druk verkeer en fel licht des .avonds. Komt er verandering in het beeld dan is dit meestal gelijk aan bescha diging van een stukje verleden tijd. Wat eenmaal heeft bestaan kan dan niet meer met de vinger wor den aangewezen of met de hand worden afgetast. Misschien streven we daarom er naar veel van het oude te bewaren. Gebouwen en his torische plaatsen worden gerestau reerd en in stand gehouden. Het zijn stukken „tastbare geschiedenis". Ze zeggen ons dat daar een belangrijke vrede werd gesloten, iemand is ge boren, die veel voor onze stad of land heeft betekend, enz. Soms moet er strijd worden gevoerd voor het behoud van zo'n „cultuurmonument" Als actueel voorbeeld daarvan geldt thans het stadhuis van Brou wershaven. In 1753 werd het be schreven als „een vrij aanzienlijk gebouw, staande op de Markt". Dit klinkt zelfs in onze oren niet overdreven. De beschrijver van Brouwershaven geeft verder de in druk, dat men met een zekere dis tinctie het fraaie stadhuis moet bin nengaan: „Men gaat tot hetzelve op met een steenen bordes van zes trappen". De magistratuur hield dus op een verheven plaats zitting. Dit paste wel en bovendien in het na burige Zierikzee zaten de heren ook ZIERIKZEE De Zeeuwse collecte Met grote dank aan de collectan- tes, die zich veel moeite hebben ge troost en aan de burgerij voor de betoonde gulheid, wordt medege deeld, dat de Zeeuwse collecte hier ter stede heeft opgebracht f 349,87. z.v.u. Concert Kunstmaandorkest Op vrijdag 23 oktober a.s. brengt het Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes, een concert in de Concert zaal. Het volgende - veelbelovende - programma zal ten gehore worden gebracht: 1. Derde Symfonie es gr. t. op. 55 (Eroica) L. van Beethoven (1770- 1827) allegro con brio, marcia fune- bre: adagio assai, scherzo: allegro vivace, finale: allegro molto-poco andante-presto. - Pauze. 2. Viool concert d gr. t. op. 61, L. van Beet hoven, voor viool en orkest: allegro ma non troppo, largetto, rondo: allegro. Als solist treedt op Theo Olof, viool. Rijdt 'n bus naar Bussum? Wy vernemen dat de firma Van Oeveren bereid is een bus te laten rjjden naar Bussum op woensdag a.s., in verband met het spel: „Één tegen allen", waarbü Zierikzee zo nauw is betrokken en dat eventuele bczoekers(sters) een „allround" in druk kan geven, hoe dat nu precies gaat met dat spel, waarvoor t.z.t. ock Zierikzee zal worden uitgeko zen. De bus echter is nog lang niet vol en de vraag rijst dus: „rijdt de bus naar Bussum?" Van de zijde der gemeente zou het bezoek aan Bus sum wel bijzonder op prijs worden gesteld en een aantrekkelijke en een nuttige reis wordt het zeker. In de eerste plaats kan men de „Zierik- zeese man", uitkomend tegen Bols- ward, wat morele steun verlenen. Verder krijgt men een televisie studio te zien (gewoonlijk lukt dat niet zo gemakkelijk) en tenslot te komt men „in het beeld", hetgeen voor velen toch altijd nog een zoete sensatie betekent. Kortom, laat men zich nog eens bedenken. Het moet toch mogelijk zijn althans één bus vol te krijgen. Opgaven worden gaarne ter secretarie ingewacht. HAAMSTEDE Bezichtiging Ger. Kerk De nieuw gebouwde gereformeer de kerk zal - zo vernemen wij - voor belangstellenden te bezichtigen zijn op donderdag 22 oktober a.s. van 7-9 uur n.m. Men heeft deze avond speciaal gereserveerd omdat nauwkeurige bezichtiging tijdens de inwijdingsplechtigheid altijd wat moeilijker is. Gelijk bekend wordt het kerkgebouw vrijdag 23 oktober a.s. geopend. NOORDWELLE Herfstvergadering DOSKO In de gehouden najaarsvergade ring van de korfbalvereniging D.O.S. K.O. werd het komend winterpro- gramma uitvoerig besproken. Beslo ten werd reeds begin november een avond voor leden en donateurs te organiseren, met een wat luchtig programma. De repetities hiervoor zijn inmiddels reeds begonnen. Een groot aantal leden gaf zich op om deze avond te helpen verzorgen. In het voorjaar zal de grote toneel avond worden gehouden. Gepoogd wordt een passend modern stuk hiervoor te vinden. Ook voor deze avond is er belangstelling onder de leden. De zaak van hqt microkorfbal zal nog nader worden bezien, in af wachting van meer gegevens. De training zal vroeg in het voorjaar beginnen. niet gelijkvloers. Waarom zou Brou wershaven, als de andere stad op Schouwen, als het er op aankwam iets voor Zierikzee onderdoen? Op het trapbordes, tussen de „pi lasters met de wapens van Zeeland en van de Stad (lees: Brouwersha ven), alsmede met vier uitgehou- wene leeuwen" versierd, las de bode de openbare afkondigingen af. Uiter aard na voorgaand klokgelui. Boven in de gevel stond veelzeggend te le zen: LEX REIPUBLICAE CONSER- VATIO, dat is, „De wet is het be houd van het gemenebest". Als we ons even herinneren, dat het stad huis in 1599 werd gebouwd, dus na de afzwering van koning Philips II van Spanje, zegt ons deze zin precies hoe de burgers van Bxouwershaven over hun vrijheid dachten. Schoonheid Overbodig is het hier verder over schoonheid van het stadhuis van Brouwershaven te spreken. Ook de noodzaak van een algehele in- en uitwendige restauratie van dit „ju welenkistje" staat buiten discussie, omdat zulks slechts een noodzakelijk feit kan zijn. Nu overal in Neder land wordt gerestaureerd, zal het stadhuis van Brouwershaven niet verloren gaan en zijn einde vinden door de slagen van de slopershamer. Daarvoor zijn teveel herinneringen aan dit gebouw verbonden. Zeeuwse percelen heffen tekorten op ZIERIKZEE—BRUINISSE, 19-10. Hoewel er thans sprake is van een ongeremde en zeer bevredigende ex port van mosselen en éen daarmee gepaard gaande zeer regelmatige aanvoer van mosselen aan de han del (via het Aan- en Verkoopkan toor) blykt het niet overal botertje tot de boom te zyn. Vele mosselkwekers komen name lijk bij het vissen op hun percelen in de Waddenzee tot de conclusie dat de sterfte waarvan in de maand juni sprake was en die toen te wij ten was aan zuurstofgebrek op hun percelen danig heeft huisgehouden. De voorraad op de percelen valt te- DUIVELAND Plattelandsvrouwen bezochten „Vebutex" De afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bracht een be zoek aan de baby- en kleuterconfec tiefabriek „Vebutex" te Nieuwer- kerk. De dames werden in het be drijf welkom geheten door de heer Smits, waarna een rondwandeling werd gemaakt langs de verschillende machines, die door meisjes worden bediend. Vooral het borduurwerk kreeg de volle aandacht. De dames waren enthousiast over het keurige werk dat hier wordt afgeleverd. Aan het slot van het bezoek dankte me vrouw van Eeten-de Vries de heer Smits voor de ontvangst. Vervolgens werd de terugtocht naar het Dorpshuis aanvaard, waar het kinderkoor ,Van knop tot bloem' de dames onthaalde op verschillende liederen, die fris en vrolijk de zaal inklonken. Onder aanbieding van een rokertje dankte de presidente de leider van het koor, de heer Schouls. hartelijk voor 't gebrachte. De kinderen kregen een snoepje aan geboden, waarna deze bijeenkomst door de presidente werd gesloten. BRUINISSE Schip had machineschade Door het motorschip Johannes, Bru 48, werd vrijdag in de haven van Bruinisse binnengebracht het motorschip Joja, schipper J. van Berhem, Werkendam. Dit schip, dat onderweg was van Oud-Vossemeer met suikerbieten voor Puttershoek, kreeg in het Zijpe machineschade. Het ging bij de firma L. Padmos en Zoon in reparatie. „Onverwoestbare" auto Door de firma L. Padmos en Zonen wordt een oude auto gebruikt, eer tijds gekocht van zuivelhandel C. Bolijn, voor het transport van men sen en materiaal langs de havens te Bruinisse, als reparatiehaven, Vis sershaven, Oostkophaven en Vlucht- haven. Reeds meer dan één keer is dit voertuig in de haven terecht geko men, terwijl het bij andere gelegen heden vele builen en deuken opliep. Maar het is een schijnbaar onver woestbaar vehikel, getuige het laat ste avontuur, waarbij de wachtende auto, zonder nadere waarschuwing, terwijl er niemand in zat, van de hellende kant aan de Vissershaven begon te rijden en met veel geraas de haven in reed, echter niet in de haven, want het bleef hangen op het achterdek van het motorschip Arjoja uit Terneuzen. Toen men het wagentje door de firma IJzelenberg weer op de kant liet trekken, kon men, nadat dit kar wei was geslaagd, weer wegrijden of er niets gebeurd was. DEN HAAG. De minister Van de fensie P. J. S. de Jong zal op 22 en 23 oktober een werkbezoek brengen aan smaldeel I van de koninklijke marine, dat in de Middellandse zee op oefening is. AMSTERDAM. Mej. M. Vendrik te Utrecht heeft uit Rome telefonisch bericht ontvangen, dat zij is uitge nodigd bij het verdere verloop van de beraadslagingen van 'het concilie aanwezig te zijn. gen en waren de mosselen in Zee land dit jaar niet zo goed geweest, dan zou er zeker spoedig sprake zijn van een tekort. Nu kan Zeeland het manco voorlopig wel opvangen. BRUSSEL, 20-10. Een 76-jarige man uit Ukkel bij Brusel is maan dag gearresteerd op beschuldiging van moord op een 81-jarige liefdes rivaal. Het slachtoffer werd het af gelopen weekeinde in zijn woning aangetroffen met ingeslagen schedel. Vingerafdrukken bleken afkomstig van een 76-jarige dorpsgenoot, die het de laatste tijd herhaaldelijk aan de stok heeft gehad met het slacht offer om de vriendschap van een 50- jarige Frangaise. Deze werd kortge leden door de Belgische politie over de grens gezet omdat haar papieren niet in orde waren. De radio-actieve wolk van de Chinese kernbom WASHINGTON, 20-10. De door de Chinese kernontploffing veroor zaakte radio-actieve wolk zou zich, aldus Amerikaanse meteorologen, op het ogenblik ten noorden van de Amerikaans-Canadese grens moe ten bevinden. Men zal echter nog ongeveer een etmaal moeten wachten tot de wolk zich met de onderste lagen van de atmosfeer vermengt, om te kunnen vaststellen of de radioactiviteit is toegenomen. De Philippijnen 'hebben Indone sië verzocht de Indonesische gueril- lastrijdkrachten van het Maleisische vasteland terug te trekken teneinde een derde topconferentie over het geschil mogelijk tc maken, zo heeft de Philippijnse minister van buiten landse zaken gezegd. De nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken, Gordon Walker, zal volgende week maandag en dins dag een bezoek aan Washington brengen op uitnodiging van zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen het echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant te pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE De komende verkiezingen in de Ver. Staten NEW YORK, 20-10. Volgens de jongste opiniepeiling van de „New York Daily News", onder meer dan 10.000 kiezers in de staat New York, heeft president Johnson zijn voor sprong van 3 tegen 1 op zijn tegen stander Barry Goldwater behouden. De uitkomst was 75.6 procent voor president Johnson, 24.4 procent voor Goldwater. Poging tot doodslag AMSTERDAM, 20-10. De 19-jarige dienstplichtige matroos C. H. is gis teravond in Amsterdam gearresteerd op verdenking van poging tot dood slag. Hij heeft zijn vroegere ver loofde, de 18-jarige J. R., toen zij met een vriendin op straat liep vast gegrepen en haar naar de eerste etage van zijn ouderlijk huis ge sleurd. Daar wierp hij haar op een bed en zette haar een mes op de keel. De vader van het slachtoffer, die - het meisje woonde tegenover de matroos - zijn dochter wilde ont zetten werd door H. mishandeld. De politie was op tijd aanwezig om de matroos te overmeesteren. SPORT BILJARTEN Finale 4e klasse libre Morgen (woensdag) t/m. zaterdag avond zal in het „Huis van Nassau" te Zierikzee de finale worden ge speeld om het kampioenschap 4e klasse libre van het district Schou- wen-Duiveland der K.N.B.B. Voor deze finale hebben de volgende spe lers zich weten te plaatsen: K. L. v. d. Werve en C. M. Dooge (beide „Carambole", Dreischor); M. L. Kos ter, „K.O.T.", Zierikzee; A. Kramer, „De Lelie", Scharendijke; A. Stoel, „Witte van Haemstede"; Joost Ha- gesteijn en J. Snijders (beide „Entre Nous", Zierikzee; J. Romeijn, „K.V. L.", Noordgouwe. Aan de voorwedstrijden werd door niet minder dan 51 spelers deelge nomen, waarvan de volgende spelers naar de 3e klasse promoveerden: A. W. Braai, „B.V. Renesse"; L. van Klinken, A. Heijboer en K. Kort (al len van „O.K.K.", Nieuwerkerk)J. Poelman en P. v. d. Velde „B.V.O.", Oosterland; W. A. Kuijper, „D.O.S.", Ouwerkerk; P. v. d. Hulle, „K.O.T." Zierikzee en C. v. d. Bos, „V.O.G." Zierikzee. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwe Tonge: S. de Jong te Houten (U.); te Duisburg- Meidenich: C. Knijff te Essen- Schonnebeck, die dit beroep ook aannam. Geref. Kerken Beroepen te Wilsum (O.): W. P. J. Zwerver te Munnekezijl. Examens. Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het doet. examen ds. H. Bade te Taber, Alberta, Canada; voor het kand. examen slaagde de heer H. J. Hasper te La Chapelle sur Aveyron (Frankrijk); voor het prop. examen slaagden de heren B. K. Hilberts te Groningen, P. de Bres te Dordrecht, J. Lems te Amstelveen. H. E. v. d. Meulen te Scheveningen en Fr. K. Zuidhof te Koekange. Het gereformeerd kerkelijk budget UTRECHT, 19-10. De totale in- komsten van de gereformeerde ker ken in Nederland hebben vorig jaar de vyftig miljoen gulden overschre den. In 1963 kwam ruim drie mil joen gulden meer binnen dan in het jaar daarvoor. Dit betekent, dat het totale budget in zeven jaar is ver dubbeld: in 1957 beliepen de kerke lijke inkomsten 26 miljoen gulden. Gemiddeld werd door de gerefor- meerden f 66,55 per persoon (kinde ren inbegrepen) aan de kerk gege ven. Uit een specifikatie in de voorlo pige kerkelijke statistiek blijkt, dat verreweg het grootste deel van dit gemiddelde, f 49,05, is besteed aan de plaatselijke kerken, het pastoraat en het landelijke kerkelijk werk. Naar de diakonie ging van dit ge middelde f 11,20 (inclusief interna tionale hulpverlening). Nog geen 7 procent van het totaal (f 4,45) was voor de zending en f 1,85 kwam ten goede aan de plaatselijke evangeli satie. Nog enkele gouden dogen De eerste herfststormen zijn gestild en voordat de winter komt geeft het late getij nog enkele gouden dagen, doortrokken van een etherische sfeer en een zoete melancholie over het naderend afscheid van een herfst, die zoveel schoons schonk. In deze dagen is er de luisterende stilte, het zonnevonken door het geelgebronsde lover, de kalme gang van de wandelaar, wiens tred wordt gedempt in het dikker wordende bladerendek op de slingerende paden, die leiden door het bos, dat wacht op zijn ontluistering. In de late middag komt de dalende zon nog een brand aansteken aan de hemel, die - lang nadien nog - zijn rode glans afstraalt op de roer loze bomen, die straks staan in het metalig licht van de maan of worden opgenomen in hef duister van de nacht. De nieuwe morgen weeft nevel sluiers over de wereld, die nog even de adem inhoudt, voordal de roffelende regens komen, het woe-roepen van de stormen of de hui verende kilte, die ritselt door kale takken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). R.K. jeugd „Inter Nos" hield geslaagde mosselavond ZIERIKZEE, 17-10. Vlaggetjes, mosselkorren. visnetten, schelpen, klappers, zeesterren en nagebootste golven, al hetx mogelij'ke dat met de visserij te maken heeft gebruikte „Inter Nos" zaterdagavond om de zaal in het Parochie Centrum tijdens de druk bezochte mosselavond in het teken van de mosselvisserij te plaat sen. Het bleek een goede 'keus, samen met de katholieke sohippers deze avond de spits van 'het nieuwe sei zoen af te bijten. De voorzitter van „Inter Nos" de heer J. M. v. d. Brand prees in zijn welkomstwoord het initiatief van de leden en zeide dat juist de schipers uitgenodigd waren omdat dit de groep is die in Zierik zee zelf ook regelmatig organiseert, om een ander kennis te laten maken met hetgeen zij doen. Van „Inter Nos"-zijde wilde men op hun beurt bewijzen, dat de zo vaak besproken jeugd nog wel eens wat anders doet dan „nozemstreken" uithalen. De heer v. d. Brand vroeg begrip voor de idealen van de jongeren, er van overtuigd zijnde dat dit de ouders en de jeugd ten goede komt. Pastoor H. van Deursen dankte in het bijzonder de medewerkers aan President Johnson heeft maan dag verklaard, dat de Amerikaanse politiek na de machtswisseling in de Sowjet-Unie en de kernproef in China geen wijziging ondergaat. Het Treblinka-proces DUSSELDORP, 19-10. Er waren kampbewakers die evenals de ge vangenen zich angstig schuil hielden als zij S.S.-luitenant Kurt Franz hoorden aankomen. Dit hebben zijn eigen toenmalige ondergeschikten maandag gezegd tijdens het proces tegen tien beulen uit het vernieti- ginskamp Treblinka, die worden be schuldigd van medeplichtigheid aan moord op 700.000 Poolse joden. Franz, een thans vijftigjarige kok, was plaatsvervangend kampcom mandant. Tijdens het proces ont kende hij deze functie bekleed te hebben. Zijn negen medebeklaagden zeiden dat Franz, die om zijn ele gante uiterlijk „de pop" werd ge noemd, gewoon was al schietend door het kamp te wandelen, hetgeen iedereen bevreesd deed wegkruipen. Zij beschuldigden hem er voorts van gevangenen zonder reden te hebben mishandeld. de sfeervolle zaalversiering en hoop te op een blijvend bestaan en een mooi winterseizoen. Hoogtepunt tijdens de avond werd het niet aangekondigde bezoek van Neptunus, die in zeegewaad met kroon en drietand zijn leeftijd waar dig de zaal binnenschreed. Neptunus werd voorafgegaan door een omroe per in poorterscostuum, die de „twaalf geboden" voor deze avond afkondigde. Een 'hoeraatje kreeg de familie Rossen, die het mogelijk maa'kte dat via de band tijdens de mosselmaaltijd, passend in deze sfeer, onvervalste Zierikzeese draai- orgelmuziek klonk. In feestelijke stemming werd de avond tot in de kleine uurtjes voortgezet met dan sen, afgewisseld door liedjes, spel letjes, en een quiz. Aan het einde dankte de heer J. Rijsdijk namens de visserij „Inter Nos" voor de uitnodiging en de ge weldige ontvangst. Zondag 25 oktober a.s. start „Inter Nos" weer met het jeugdwerk voor de jeugd van 8 tot 12 jaar. ROME. 19-10. Minister mr. J. Luns heeft maandag in het Vaticaan een bezoek gebracht aan paus Paulus. Hij legde het bezoek af op verzoek van de paus. Deze had de wens te kennen gegeven de Nederlandse mi nister te spreken toen hij vernomen had dat minister Luns maandag in Rome was voor politiek overleg met zijn Italiaanse collega Saragat. Minister Luns reis vandaag, dins dag, naar Londen waar hij waar schijnlijk de nieuwe Labour minis ter van buitenlandse zaken, Gordon Walker, zal ontmoeten. De Londen- se reis stond /reeds lang voor de Britse verkiezingen op het program ma. Het hoofddoel was een toespraak op een bijeenkomst van de Interna tionale Kamer van Koophandel. Het toeval wil nu, dat de Nederlandse minister de eerste collega uit de Europese gemeenschap is die de nieuwe Britse minister van buiten landse zaken ontmoet. Sclieepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 19-10 van Antwerpen naar Caribbean. World Hill, 20-10 te Abadan ver wacht. Attis, 20-10 te Houston. M ORG HA N, de magiër heeft U op de krant zitten wachten en juist nu U in uw bed ligt hoort U dat de buren de krant in de bus stoppenl U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnement op ons blad te nemen. Toen Aram haastig de trap af ging, drukte zijn gezicht zijn gekweldheid uit. In de verte hoorde hij een deur dichtslaan. Gahmoir verliet het huis waar hij zoveel angst en twijfel had gezaaid met zijn ge heimzinnige vermogens. Ambrosius had gelijk, zei de avonturier tot zichzelf. „Zou deze obscure magiër werkelijk in verbin ding staan met Morghan, die hij er hoe langer hoe meer van verdacht een duivelse oplichter te zijn, onder het mom van „ad ministrateur van graaf Alwyn". Talloze vragen kwelden z'n geest. Maar de be weegredenen van Silvia kwelden hem nog meer. Snel hief het meisje haar hoofd op, toen zij hem hoorde. Haar fijne gezichtje was doodsbleek. „Ik weet wat gij wilt zeggen, heer!" zei ze zacht toen hij naderbij kwam. „Maar die woorden dienen nergens meer toe! Nu ken ik mijn plicht. Morgenochtend zal het huwelijk tussen meneer Morghan en mij plaats vinden". „En dat alleen maar omdat die kwak zalver, Gahmoir het nuttig acht! Wat heeft uw huwelijk met de gezondheid van uw vader te maken?!" zei hij bitter. .Gahmoir is een astroloog! Hij weet din gen waarvan u en ik nog nooit hebben ho ren spreken! ï-Iij hoeft bewezen in staat: tc zijn mijn vader tc genezen!" Ineens balde zij haar kleine vuisten. Wilt ge dan niet begrijpen dat ik alles zal doen, alles! om m'n vader te genezen van zijn vreemde ziekte!" „Ik begrijp het zeer goed en ik acht u daarom...." - Aram nam haar hand in de zijne. „Maar ik ben bezorgd! Morghan is een schurk! Wat zal er met u gebeuren als een lage ziel als de zijne. „Als ik me niet vergis doet ge me de eer aan om over mij te spreken, heer", zei een spottende stem achter hem. Met een ruk draaide Aram zich om en keek strak naar het magere gezicht van Morghan, die geluidloos was binnengekomen. en?i"du,CEd-en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6