Ulbricht kocht erkenning marrie s mogelijkheden Jaarvergadering Prov. Ver. „Het Groene Kruis" te Oostburg i P.Z.E.M. verwacht minder goed jaar SLIK UW PIJN WEG MET EEN 'AKKERTJE' HET SPORTLEVEN IN RUSLAND ZIERIKZEESCUE NIEUWSBODE Dinsdag 20 oktober 1964 No. 19670 Ingezonden mededeling HOOFDSCHOTEL? VLEES! Nieuwe taak in Zeeland: organisatie bejaardengymnastiek OOSTBURG, 17-10. De jaarver- ga dtrir.g van de Provinciale Zeeuw se Vereniging Het Groene Kruis werd zaterdag te Oostburg gehou den in het Ledeltheater. Burgemeester H. P. Everwtfn van Wcsterschcuwen sprak de openings rede uit, waarbij bij allereerst het lid van Ged. Staten, de heer J. van Dengen welkom heette, alsmede burgemeester van Leeuwen van Oostburg. ll'Ü herinnerde vervolgens aan de vruchtbare samenspreking gehouden in het afgelopen jaar tussen de kruisverenigingen het Groene Kruis het Oranje Groene Kruis en het Wit Gele Kruis. Uit deze samenspreking kan een samenwerking volgen, die bij we derzijds vertrouwen en waarderen van elkanders principiële standpun ten in de toekomst nog zeer vrucht baar kan zijn. Het nu een aantal jaren in ge bruik zijnde opleidingscentrum be antwoordt uitstekend aan het gestel de doel. Het is een trots bezit van de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" en de effectu ering van de sociaal geneeskundige diensten wordt er uitermate mee bevorderd. In het jaar 1963 bleef het aantal afdelingen ongewijzigd, het bedraagt 76; 433 nieuwe leden traden toe. De secretaris heeft berekend dat over drie jaar bij voortgaande groei, het 50.000e lid kan worden inge schreven. Spreker sprak de wens uit dat reeds het volgende jaar de 50.000ste zou kunnen worden bekend gemaakt. Een nieuwe folder, die gra tis aan de afdelingen ter beschik king zal worden gesteld, kan mis schien de ledenwerf-aktie stimule ren. Een minimum contributie van f 11 per lid achtte de voorzitter een vereiste, gezien de vele .kosten waar voor een afdelingsbestuur komt te staan. Bejaardengymnastiek Een nieuwe taak voor het Groene Kruis wordt landelijk en provinciaal gezien in de bejaardengymnastiek. Door het bestuur is enkele maanden geleden een lerares bewegingsleer opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de behoefte daartoe in de provincie Zeeland. Het resul taat is dat twee dagen per week ge heel met lessen zijn gevuld en dat aan ongeveer 250 bejaarden in te huizen en bejaardensociëteiten ver antwoorde gymnastiek woixit gege ven. De behoefte aan een verpleegster in algemene dienst wordt ieder jaar dringender. Ook in 1963 kon echter nog geen kracht als zodanig worden benoemd. Na nogmaals zich te hebben ver heugd over de samenwerking met de andere Kruisvereniging verklaarde de heer Everwijn de vergadering voor geopend. Burgemeester J. M. A. C. van Don gen uit Aardenburg, lid van Ged. Staten van Zeeland en voorzitter van de provinciale vereniging „Het Wit Gele Kruis", 'had met belangstelling Ingezonden mededeling geluisterd naar de suggestie door de voorzitter op het tapijt gebracht om gezamenlijk bij de provincie een aanvraag om subsidieverhoging in te dienen. Als lid van G.S. was zijn be langstelling daarvoor echter anders gericht dan in zijn kwaliteit van voorzitter van het Wit Gele Kruis, maar de belangstelling was er wel in beide functies. De heer van Don gen prees de prettige samenwerking, waarmee rfceds eer. aanvang tussen de kruisverenigingen was gémaakt. Over en weer werden wat harde nootjes gekraakt tussen voorzitter Everwijn van het Groene Kruis en de heer D. Boone van het Oranje Groene Kruis. Wanneer in een en dezelfde gemeente afdelingen van beide verenigingen werkzaam zijn blijkt dit wel eens aanleiding te ge ven tot botsingen, die echter wel openlijk en eerlijk met elkaar in de hogere regionen worden besproken. Burgemeester van Leeuwen had met belangstelling kennis genomen van het fraaie jaarverslag. Het was Met niet geringe verbijstering heb ben de Duitsers opeens vernomen dat de regerVng in Bonn deze zomer achthonderd mensen heeft losge kocht uit Oostduitse gevangenissen. Al is dit soort mensenhandel mo reel bepaald niet hoog aan te slaan bij de verkoper, zuiver menselijk ge zien kan men in de bondsrepubliek niet anders dan blij zijn. Maar daar- naast steekt ook een grote ivrevel op die in de politieke strijd zeer zeker nog een grotere rol zal gaan spelen. Immers het handel drijven in ge vangen impliceert ook een soort erkenning van het regiem in Pan- kow. En Ulbricht erkennen, dat is nu juist het laatste wat de meeste Duitse partijen wensen. De transactie voor de Berlijnse pasjes verliep juist daardoor zo moeizaam omdat een ingewikkelde formule gevonden moest worden, waaruit duidelijk zou blijken dat dit poreus maken van de muur niet in het minst betekende dat Berlijn - of Bonn - zich neerlegde bij het be staan van een Oostduitse staat. Bezet gebied Voor lieden als Strauss vooral blijft het nog altijd een tijdelijk door de Russen bezette zone, waarvan al leen de Sowjets de heersers zijn. En dus kwam er in het verdrag een clausule dat men het over de titu latuur en de functieomschrijvingen onderling niets eens was geworden. De loskoperij der gevangenen schijnt minder voeten in de aarde gehad te hebben. Wat menigeen nu afkeurt is dat men door het aangaan van dit con tract over de ruil van mensen tegen goederen dus ook erkent dat de an dere partij in rechte kon beschikken over deze mensen, met andere woor den dat men handel dreef met een partner die de rechtmacht en het ge zag uitoefent in wat men dan nog maar steeds de oostzone blijft noe men. In feite erkent men nu wat men in rechte maar steeds niet wil doen. Zo, aldus de redenering, bederft men de prijs die men te zijner tijd ooit nog eens kan krijgen voor de volle- #1 f VOETBAL K.N.V.B. De zware re genval van de voorgaande dagen stak deze maal lelijk een spaak in het competie-rad. Slechts een vijftal wedstrijden welke in de 4e klas G doorgang vonden was de gehele oogst. Daarbij vielen nog een aantal verrassende uitslagen te noteren. Voor het niet spelende Zierïkzee, het terrein van DIVO werd afge keurd, was het nog een bijzonder gunstige dag daar de naaste concur renten alle puntenverlies kregen te inkasseren. Burgh leverde uitste kend werk door Vosmeer met een 2-0 nederlaag naar huis te sturen, wat voor de groen-witten de eerste overwinning in eigen huis beteken de. Na de twee teleurstellende ne derlagen heeft de defensie met de jeugdige Schoonaard in het doel en het weder opstellen van K. v. Nieu- wenhuijze ongetwijfeld aan kracht gewonnen. De voorhoede scoorde in de eerste helft twee doelpunten van uitstekend gehalte, waarna in de tweede helft om onbegrijpelijke re den ineens elk verband uit deze linie was verdwenen. Na de fraaie over winning op S.C. Gastel vorige week viel het vertoonde spel van Vosmeer ons bar en bar tegen. Elk verband was in deze ploeg zoek en het enige systeem (dat deze naam eigenlijk niet verdient) was een harde trap naar voren en dan maar hollen jon gens. Wat Burgh in de eerste helft liet zien was in ieder geval van een veel beter gehalte waardoor zij de uiteindelijke overwinning dan ook volkomen toekwamen. Wat te zeg gen van de eerste overwinning van hem een eer de Provinciale Zeeuw se Vereniging in zijn gemeente te ontvangen. De heer J. Mijs. voorzitter van de afd. Oostburg, hield een zeer geesti ge speech over de mogelijke taak van eeh afdelingsvoorzitter wanneer het er om ging, de ledenvergaderin gen aantrekkelijker te maken. We gens een bestuurslidmaatschap van ruim 40 jaar, werd de heer Mijs door de voorzitter de zilveren medaille opgespeld, die door het hoofdbestuur in die gevallen wordt gegeven. Het jaarverslag, de rekening en de balans werden goedgekeurd. Het be stuur kreeg bevoegdheid om met het werk van de bejaardengymnastiek door te gaan, een kwotum verhoging van f 0,50 naar 0,75 was onontkoom baar. Opvallend laag waren de bij- dragecijfers van Zeeland tegenover die in de meeste andere provincies zoals die door de voorzitter werden voorgelezen. (Wordt vervolgd). VENSTER dige erkenning. Een prijs, die - zo voelen alle partijen het wel - de ga rantie moet zijn dat Berlijn zich kan ontplooien in zijn relatie met het westen. Hoe meer men nu al onders hands toegeeft, zegt men, hoe min der Ulbricht aanstonds nog over heeft voor de erkenning de jure, die toch eens moet komen. Gedwongen Het initiatief tot de mensenhandel is van de D.D.R. uitgegaan. Daar zal ongetwijfeld wel bij hebben meege speeld dat men enige marken goed kon gebruiken; tenslotte is de eis om kredieten in de bondsrepubliek te ontvangen al vaker gesteld in Pan- kow, hoewel men er niet tveel ge hoor op kreeg. Maar het hoofddoel za Idit keer toch wel zijn geweest dat men zo Bonn al een beetje tot erkenning dwong. En dwong is geen te sterk xooord. Immers: had Mende, de mi nister voor „gesamtdeutse" zaken zaken nee gezegd, dan zou hem on getwijfeld zijn verweten dat hij lie ver wat marken op zak hield dan ze uitgaf om gevangenen van het com munistisch regiem vrij te kopen. Een verwijt dat de regeringspartners van nu waarschijnlijk zuur zou zijn op- gebxoken bij de verkiezingen, want de gewone kiezer spreekt dit huma ne element veel meer aan dan de fijnere politieke aspecten. Even goed kan Erhard nu van zijn Strauss- vleugel een reeks verwijten ver wachten dat hij in dit opzicht weer te slap is geweest tegen Ulbricht. Dat laatste kan hem denkelijk niet al te veel meer schelen. Ook hem kan de transactie welkom zijn, al was het maar om de Duitsers er langzaam aan te wennen dat ze er niet altijd meer zogenaamd meer bij hoeven te zeggen als ze het over de D.D.R. hebben. Naar het blad „Komsomolskaya Prawda zondag meldde, hebben twee mannen gepoogd zich meester te ma ken van een tweemotorig vliegtuig, dat van Kisjinev op weg was naar Izmail, in het zuidwesten van Rus land. Nw. Borgvliet in dit seizoen. De Schutters werden met maar liefst 6-2 geklopt door de oranjehemden, die hiermee bijna net zoveel doel punten scoorden dan in hun vijf voorafgaande wedstrijden. Zou Nio. Borgvliet, na haar degradatie uit.de 3e klas, zich na vijf achtereenvol gende nederlagen eindelijk hebben aangepast aan het 4e klasse spel? Voor een grote verrassing zorgde ook Oude Molen dat er zo waar in slaagde S.C. Gastel in eigen huis een kostbaar puntje te ontfutselen. Na de nederlaag tegen Vosmeer en nu dit gelijke spel ziet het er naar uit dat S.C. Gastel wel bijzonder snel al met een inzinking heeft te kampen. Halsteren kon zich wat verder van de onderste plaats distancieren dank zij een nuttige 3-1 overwinning op het bezoekende RKFC. Daar de Ber- genaren een slechter doelgemiddelde hebben dan Nw. Borgvliet kregen zij zelfs de rode lantaarn te dragen. Kruisland kwam bij NVS niet verder dan een 2-2 gelijk spel, wat weer een kostbaar winstpuntje betekende, kende. Zierikzee 5 5 0 0 24- 9 10 S.C. Gastel 6 4 1 0 21- 7 9 Vosmeer 6 4 0 2 12-11 8 Kruisland G 3 1 2 16-11 7 Oude Molen 6 3 1 2 15-16 7 Burgh 6 3 0 3 14-14 6 DIVO 5 2 1 2 9- 9 b Halsteren G 2 1 3 13-15 5 De Schutters 6 2 1 3 13-18 0 NVS G 1 2 3 15-21 4 Nw. Borgvliet 6 1 0 5 14-22 2 RKFC G 1 0 b 6-18 2 KERKNIEUWS Ned. Heiv. Kerk Bedankt voor Eist (U.): J. Smits te Lopik. Gereformeerde Kerken Beroepen te Leeuwarden (vak. C. de Kruyk): P. Joosse te Baren- drecht; te Rotterdam-Schiebroek (vak. J. Verlare): Jac. Boonstra te Middelburg. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Nijkerk; D. Los te Monte Alsgre (Brazilië). MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 19-10. Heden wer den op de Rotterdamse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij Tarwe - doorsneekwaliteit basis 17 pet. vocht levelling deze week tot f 34,95. Zomergerst, volgens monster - kal me stemming - tot f 28,25. Groene erwten tot f 40,00. Schokkers tot f 45.00. Bruine bonen - boerenschoon - tot f 82,50. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 19-10. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 14.00- 16,00; Bintje 35 mm-50 mm f 9.75- 10.25; Bintje 40 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd f 10.75-11.75; Meer- lander 40 mm opwaarts f 12.50-13.00 IJsselster 40 mm opwaarts f 9.50- 10.50; Bevelander 40 mm opwaarts f 15.00-15.50; Furore 40 mm op waarts f 11.00-13.00. Zandaardappelen binnenland: Li- bertas 40 mm opwaarts f 9.50. Klei-aardappelen voor de export; Bintje 35 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd f 10.00-11.00; Bintje 45 mm opwaarts f 11.25. Zandaardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts f9.00; IJssel ster 35 mm opwaarts f 9.00; Patrones 35 mm opwaarts f 8.50. Voer-aardappelen f 2.50-4.25. Stemming: 'binnenland rustig; bui tenland flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen on wagon, schip of auto Paardenmarkt Utrecht. UTRECHT, 19-10. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 371 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1050 tot f 1350; werkpaarden f 975 tot f 1300; oude paarden f 850 tot f 1100; 3-jarige paarden f 875 tot f 1050; 2-jarige paarden f 750 tot f 950; veulens f 300 tot f 575; hitten f 700 tot f 850. Slachtpaarden per 'kg. slachtge- wieht f 2,20 tot f 2,70; jonge slacht paarden per kg. sladhtgewicht f 2,70 tot f 3,30. De handel was rustig. NIEUW^BEERTA. De 20-jarige on gehuwde H. Dekker uit Nieuwe- schans ds in Nieuw Beerta door een auto overreden en op weg naar het ziekenhuis overleden. Marrie liep over de brug naar de wal, twee brandend rode plekken op haar wangen, maar met glinste rende ogen keek ze naar de man, die lachend op de kade stond te kijken. Toen ze bij hem was, greep hij haar beide handen en zei nogmaals: „Marrie, lieve Manie, hartelijk wel kom in Nederland. Wat ben ik blij, Marriewat ben ik toch blij Ze drukte zacht zijn handen en ze kon ternauwernood haar tranen inhouden. „Jan, dank je wel voor alles, wat je voor ons gedaan hebt. We zijn jou ontzettend veel ver schuldigd". Hij lachte jongensachtig-verlegen. „Dat je weer hier bent, Marrie en ik deed het erg graag voor jou en voor je broers en zusters ook na tuurlijklieve Manieik ben toch zo blij Ze liet zijn handen los en in een plotselinge impuls sloeg ze haar ar men om zijn hals en gaf hem een zoen. „Dank je, jongen, voor alles, voor alles Met een rood hoofd van verlegen heid bleef hij maar naar het meisje kijken, tot zij haar broers en beide zusjes voorstelde. Het duurde nog enige tijd, voordat de bagage aan wal was en daar lang niet alles in de wagen kon, werd het door Jan en Marrie naar een bodedienst ge bracht, terwijl de jongens met hun zusjes wat heen en weer kuierden. Later op de morgen reed men door versierde dorpen, langs optoch ten en terreinen waar volksfeesten Z1ERIKZEE, 19-10. De N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits Maatschap pij verwacht dat de resultaten voor 1965 ten opzichte van de uitkomsten over 1963 minder gunstig zullen zyn. Door een steeds voortgaande toe name van het energiegebruik zullen de inkomsten stijgen. Hiertegenover staat een belangrijke vermeerdering van de lasten. Deze stijgen namelijk van rond f 22.250.000,- in 1963 tot naar raming f 27.600.000,- in 1965. Slot. De al eerder -genoemde heer Y. Mas-jin verklaarde dat er overeen komstig het Zeven-jaren-plan voor de Sport in 1965, volgend jaar dus 50.000.000 sportbeoefenaren in Rus land zouden zijn, waarvan 17.000.000 tot de zg. geclassificeerde sportbe oefenaren en 30.000 tot de elite van de „Meester in de Sport" klasse behoren. Als men het eerder ge noemde getal van 66.000.000 deelne mers aan de selectie-wedstrijden van 1963 ziet, zou mer. denken dat daarbij grijsaards en zuigelingen zijn geweest die naar de startblokken zijn gesleept. Evenals in andere landen -het ge val is, bedient men 'zioh in Rusland van een klassesysteem waarin sport beoefenaren naar leeftijd en gele verde prestatie worden ingedeeld. Er zijn 2 juniorklassen. 3 senior klassen en eer. in niet-communisti- sche landen onbekende „Meester van de Sporf'-klasse. Ook werden vele hoge onderschei dingen toegekend aan de Russische sportcracks na verschillende Olym pische Spelen. 37 maal de Lenin-or- de, 32 maal de Orde van de Rode Vlag van de Arbeid, 107 maal de Orde van Verdienste, 63 medaljes voor „Arbeidsdurf" en 105 medaljes „Voor Onderscheidingen in de Ar beid". Onderscheidingen die vreugde brachten, maar vele belangrijke par tij-functionarissen moeten vele tien tallen jaren wachten tot zij op het niveau worden gebracht van een Olympisch kampioen. Ingezonden mededeling DOOR J. DE VRIES 67 werden gehouden, naar Dreumel. De' kinderen kenden het huis al leen van de foto's, die de familie Hendrikse had gezonden, maar nu zagen ze het in werkelijkheid. Bo ven de voordeur wapperde de Hol landse driekleur en daaronder een bordje: „Welkom thuis". Toen ze uitgestapt waren, diepte Jan een bos sleutels uit zijn zak en zei, bij de voordeur staande: „Marrie, jij bent de oudste van het gezin, dus over handig ik je hierbij de sleutels. Van af dit ogenblik ben jij de eigena resse van dit huisje. Envalt het je mee?" Opnieuw had Marrie moeite om haar tranen terug te dringen. „Woor den schieten me te kort, Jan, voor alleswat jij voor ons deed". Toen stak ze de sleutels in het slot en opende de deur. Ze keek even achterom en lachte naar haar broers en zusjes en naar de fotograaf die juist dit moment vereeuwigde. Daar na stapte ze binnen, gevolgd door de anderen. De kamer stond vol met bloemen. Marrie stond opnieuw een ogenblik perplex te kijken naar de vazen vol en de planten. Jan genoot van haar ontroering en blijdschap en liep met haar langs alle bloemstukken. „Die is van tante Duukik heb ken nis gemaakt met de oitde dame. Wat een lief mens is dat, he? En die is van familie uit Brabant, denk ik, niet? Oom Piet en tante Ans Hier is een bloemenmand van een Deze stijging wordt veroorzaakt door meerdere brandstofkosten, de loonsverhoging per 1 januari 1964 en een verhoging van de kapitaal- lasten, als gevolg van diverse inves teringen. Een en ander resulteert in een geraamde winst van f 125.000,-. DEN HAAG. In het Museum van het'Boek, sinds 1960 gevestigd in het statige patriciërshuis aan de Prinsessegraoht te Den Haag waar in zich ihet rijksmuseum Meermanno -Westreeennianum bevindt, is een tentoonstelling geopend van de 50 best verzorgde boeken van het jaar 1963. uitgegeven in de Ver. Staten en in Nederland. door P. B. Verschuur Universiteits-amateurs Al deze amateurs worden meestal hoog aangeslagen, alleen kunnen zij niet vergeleken worden met onze amateurs. Wel zijn zij te vergelijken met de Amerikaanse universiteits amateurs. De staatsamateurstopatle- ten zijn vaak de trots van verschil lende Instituten voor de Sport. Zo als bv. Kutz, de trots van de Hoge School voor Lichamelijke Opvoeding te Moskou. Eer. hoge school met 2 interne musea, een algehieen en een ski museum. Skiën neemt een zeer grote plaats in, in het sportleven van Rus land. Verder ziet men overal, of dit nu in de universiteit is of op deze hogeschool, foto's van oud-leerlingen die benoemd zijn tot Helden van de Grote Vaderlandse Oorlog (2e we reldoorlog), met de daarbij behoren de communistische propagandaleu- zen. Wij bezochten als eerste Neder landers dit instituut en mochten een mooie herinneringsmedalje in ont vangst nemen. In dit instituut was werkelijk alles voorhandèn op het gebied van meet apparatuur. Aan de springplank, aan de poten van de bok, aan de mat, aan het rek, overal kan men meet apparatuur in sohakelen om datgene te kunnen meten en fotograferen wat men wenst. Een totaalindruk intussen kan geen andere zijn dan dat in de Sow- j et-Unie politiek en sport innig ver weven zijn. Een volmaakte sleutel voor succes blijkt het niet te zijn, gezien de jongste prestaties van Rus land in Tokio, die bepaald niet alles overheersend zijn 'geweest. meneer, die ik niet ken. Ook familie soms? Barend van Ewijk uit Gel- dermalsen". „Familie van tante Duuk", verdui delijkte Marrie. „O, juist. Die is van de buren links als ik me goed herinner. O ja, dat plantje is van een zekere Jan Wou- terse, geloof ik Marrie bewonderde een grote palm die halverwege de zoldering reikte. Ze schudde haar hoofd en keek hem opnieuw aan, „Janhet is alle maal overdonderend. Hoe kunnen we je ooit voor alles bedanken?" „O, dat vergeet je maar", ant woordde Jan onverstoorbaar. „Die mevrouw Droffelaar - dat bloemetje daar - is ook een buurvrouw. En dat is hier van de buurt, of de straat. eno ja, dat zou ik haast verge tenkijk.dit is nog van de fa milie Hendrikse, die nu in jullie vroegere huis in Australië woont en dat plantje is van Een buurvrouw had gezorgd voor koffie en er waren gobakjes. De kin deren maakten kennis met haar en nadat iedereen alles bewonderd had, sdhaarde men zich rond de grote ta fel in de huiskamer en proefde de geurige koffie, terwijl Jan sigaretten uitdeelde. Er kwamen nog een paar buren kennis maken en handen drukken, doch na het tweede kopje koffie vertrokken ze een voor een. Toen was het Harrie, die opstond, met zijn lepeltje tegen zijn kopje tikte en zei: „Jongens, ik ben niet voor redenaar in de wieg -gelegd en dat is ook helemaal niet nodig, omdat ik mijn handen belangrijker vind dan mijn mond. Maar ik voel Ihet toch als mijn plicht om een kort woord van dank te richten aan 'hot adres van de man, die alles zo voortreffe lijk voor ons georganiseerd heeft. En die man heet Jan Wouterse". (Wordt vervolgd). het fijne van shagroken 'v jcgmiil k bij voorbaat j BLIK DOOR HET WERELD Schouwen-Duivelandse sportspiegel Burgh boekte eerste overwinning in eigen huis tegen Vosmeer Naaste concurrenten van Zierikzee kregen puntenverlies Oude Molen zorgde voor verrassing tegen SC Gastel FEUILLETON Ingezonden mededeling Sport en politiek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5