MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE RODE LEIDER HOUDT VOORZICHTIGE REDE Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* Fans-Duitse overeenkomst ondertekend Moskou en de kernproeven Frans-Duitse overeenkomst ondertekend Op de bres voor het U.L.0, Consumentenprijzen voor varkensvlees Mr. Luns tevreden over gesprek in Rome MEER VRIJHEID VOOR DE INDUSTRIËLE WONINGBOUW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 oklolter 1964 121ste jaargang Xo. 19670 WAARIN OPGENOMfcN 1797-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janncwekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Provinciale vergadering Groene Kruis MOSKOU, 19-10. Leonid Breznjew, de nieuwe leider van de Russische communistische partij, heeft maan dag gezegd dat de Sowjet-Unie streeft naar doelmatige veiligheid voor Europa, beëindiging van de be wapeningswedloop en versterking van de Verenigde Naties voor de handhaving van de wereldvrede. Breznjew, die op het Rode Plein in Moskou de drie ruimtevaarders van de „Woschod" verwelkomde, zei voorts in een toespraak tot een grote menigte, dat de partij de versterking van de eenheid in het socialistische kamp en van de gehele communis tische bewoging op basis van de con ferentie van Moskou, steunt. Als andere landen verlangen naar vrede tonen en als de souvereine rechten van alle naties worden ge ëerbiedigd, „dan zullen vrede en vooruitgang gewaarborgd zijn", zo zei hij. De Sow.)et-Unie acht het zijn plicht de strijd tegen het imperia lisme en kolonialisme te steunen. „De Russische communistische partij zal ijveren voor dc eenheid van alle socialistische landen op basis van proletarisch internationalisme". Betrekkingen met China De nieuwe partijleider zei voorts dat de Russische communistische partij zou trachten de „moeilijkhe- Ingezonden mededeling <33B> 'extra speling voorde doe-het-zelter Verkrijgbaar bij Nieuwe Booaerdstraat, Zierikzee den te overwinnen" en de commu nistische betrekkingen op een hechte basis van Marxisme-Leninisme te versterken. Bijeenkomsten van com munistische partijen zouden ertoe bijdragen het pad te effenen voor een conferentie om de moeilijkheden te overwinnen. Deze uitlatingen van Brezjnew werden gezien als nieuwe pogingen om de betrekkingen met China te verbeteren. De drie Russische ruimtevaarders van de „Woschod", Vladimir Koma- rov, Konstantin Feoktistov en Boris Jegorov, hebben de onderscheiding „held van de Sowjet-Unie" gekre gen. Het besluit van het presidium van de Opperste Sowjet werd hun op het Rode Plein meegedeeld door partijleider Brezjnev. Voorts werden ze benoemd tot „piloot-kosmonaut van de Sowjet-Unie". PARIJS, 19-10. De Franse minis ter van landsverdediging Messmer en zün VVestduitse ambtgenoot Von Has- sel hebben maandag te Parijs een overeenkomst getekend, die voorziet in een gezamenlijke vervaardiging van luchtdoelraketten, welke spe ciaal voor gebruik tegen laag vlie gende vliegtuigen zijn bestemd. Deze raketten zullen door de Franse maatschappij „Nord Avia tion" en de Duitse firma Bolkow worden gemaakt. De twee ministers hebben in hun overleg verder de basis gelegd voor toekomstige akkoorden voor de ver- DEN HAAG. Verwacht wordt dat de Nederlandse industrie in 1964 vaste activa zal bestellen voor een totaalbedrag van f 2.811 min. Hef definitieve cijfer van deze bestellin gen in 1963 komt uit on f 8.829 min. MOSKOU. 18-10. De „Prawda" publiceerde de lijst van 110 leuzen, die zullen worden meegevoerd op 7 novembe ra.s., de 47e verjaardag van de Russische revolutie. Bovenaan de lijst staat een oproep der nieuwe Russische leiders tot het staken van „alle soorten" kernproe ven, alsmede een opwekking tot nieuwe inspanning voor het verkrij gen van eenheid onder het commu nistische blok. DEN HAAG, 19-10. Bij het totaal der Nederlandse spaarbanken is in de eerste negen maanden van 1964 een bedrag van f 6.136,5 min. inge legd, tegen f 5.133,6 min. in dezelfde periode van 1963, zo blijkt uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Met terugbetalingen was in deze termijn f 5.244,6 min. (f 3.999,2 min.) gemoeid, zodat in de eerste drie kwartalen van 1964 bij de spaarban ken een spaaroverschot werd gere gistreerd van f 891.9 min. (f 1.134.4 min.). Hieruit valt af te leiden dat, hoewel de omzetten van de spaar banken over het algemeen toenamen, de spaaroverschotten de neiging ver toonden te dalen. Het totale spaartegoed bij de Ne derlandse spaarbanken, dat per ul timo 1963 nog f 14.36 miljard be droeg, was per eind september 1964 gestegen tot f 15.25 miljard. UTRECHT, 17-10. Ondanks toe zeggingen van oud-minister Cals wordt het uitgebreid lager onderwijs ir ons land neg steeds op dezelfde voet gewaardeerd als het lager on derwijs, maar deze discriminatie wensen wij onder geen voorwaarde te accepteren. Dit zei zaterdagmiddag de heer P. van Geelkerken, voorzitter van de Vereniging voor M.U.L.O. (de lande lijke u.l.o.-groep van de Nederland se Onderwijzers Vereniging) op een in Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering. De heer van Geelkerken gaf in zijn openings toespraak een overzicht van de pun ten, waardoor zijn leden zich ten achter gesteld voelen. De leerlingen- schaal en de positie van het hoofd der school zijn knelpunten, maar boven alles uit rijst de onbevredi gende salarispositie. Onbevredigend vond de heer van Geelkerken het ook, dat naar verwachting volgend jaar slechts twee u.l.o.-scholen in ons land tot het Havo-experiment zullen worden toegelaten. Hij hecht te dit veel te weinig, vooral gezien de grote aantrekkingskracht die het Havo op de u.l.o.-scholieren heeft. De heer van Geelkerken verzekerde, dat de vereniging voor m.u.l.o. met kracht voor opheffing van de dis criminatie van het u.l.o. zal blijven ijveren. vaardiging van elektronische uitrus ting, het uitrusten van schepen en het verrichten van wetenschappelijk speurwerk. De Franse maatschappij „C.F.S." en de Duitse „Siemens"-maalschappij zullen een gemeenschappelijke pro- duktie van radaruitrusting op touw gaan zetten. Ingezonden mededeling Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intermeubel - deurloo De Israëlische volksvertegen woordiging heeft een resolutie aan vaard, waarin een beroep op de Westduitse regering wordt gedaan om maatregelen te treffen, opdat „een einde komt aan de misdadige bedrijvigheid van Duitse geleerden in Egypte". Martin Bormann zou in Zuid-Amerika zijn Aangezien vrijwel alle groepen van spaarbanken in september een geringer spaaroverschot boekten dan in augustus, daalde het bereikte to tale voordelige spaarversohil van f 125.3 min. in augustus tot f 85.1 min. in september. De grootste bij drage tot deze daling leverden de bondsspaarbanken (van f 41.0 min. tot f 12.7 min.) en de spaarbanken der landbouwkredietinstellingen, aangesloten bij de centrales te Eind hoven en Utrecht (van f 65.6 min. tot f 53.0 min.). Ruimtevaarders in Moskou ingehaald MOSKOU, 19-10. De drie Russen die op 12 oktober met de „Wo schod" een geslaagde ruimtevlucht hebben gemaakt, Vladimir Komarov, Konstantin Feoktistov en Boris Yegorov, zijn maandagochtend tri omfantelijk in Moskou ingehaald. Het was de vijfde keer dat de Sow- jetrussische hoofdstad mensen hul digde die een ruimtevaart hadden gemaakt, de eerste was vier jaar geleden Joeri Gagarin. N.O.P. heeft 30.000 inwoners EMMELOORD, 19-10. Gistermor gen is in het gemeentehuis te Em- meloord de 30.000ste inwoner van de Noordoostpolder ingeschreven. Het is Greetje van der Ploeg, vierde kind van de 37-jarige heer D. van der Ploeg en de 36-jarige mevrouw Baukje. van der Ploeg-Hayyma uit Emmeloord. Het meisje is zaterdag geboren. DEN HAAG, 19-10. Het Consu menten Contact Orgaan heeft in een brief aan de minister van economi sche zaken aandacht gevraagd voor de hoge consumentenprijzen voor varkensvlees. Deze prijzen hebben volgens het C.C.O. de daling van de marktnoteringen voor slachtvarkens, die sedert december 1963 ongeveer 24 procent bedraagt, niet gevolgd. De betere vleessoorten - het groot ste deel van het varkens - bleven op hetzelfde hoge niveau als december vorig jaar of bereikten zelfs een ho ger peil. De goedkopere soorten, zo als spek, gaven een daling van 10 tot 15 procent te zien. BONN, 20-10. Dr. Fritz Bauer, oud -gevangene van een concentratie kamp voor Joden en thans officier van justitie in Frankfort, heeft ver klaard over voldoende 'bewijzen te beschikken om te kunnen aantonen dat Hitiers voornaamste medewer ker, Martin Bormann, zo goed als zeker de oorlog heeft overleefd en dat hij zich schuil houdt in Zuid- Amerika. Zweedse officieren veroordeeld wegens wapensmokkel STOCKHOLM, 19-10. Twee Zweed se officieren zijn maandag in Stock holm wegens wapensmokkel ten be hoeve van de Turkse Cyprioten tij dens hun verblijf op Cyprus in van de V.N.-troepemmacht elk ver oordeeld tot twee jaar dwangarbeid. Ook werd ze hun rang ontnomen. De officieren zullen in hoger beroep gaan. Rechter Kurt Boere vond, dat de beklaagden een ernstig misdrijf had den begaan, dat de Zweedse reputa tie zeer had geschonden. De mannen hebben toegegeven, dat zij misbruik hebben gemaakt van hun officiële status en zich schuldig hebben ge maakt aan plichtsverzuim. Nederland en Italië „zeer eensgezind" (Van een speciale verslaggever) ROME, 19-10. Minister Luns heeft maandag in Rome met zijn Italiaan se collega Saragat diepgaand velerlei problemen besproken die voor Ne derland en Italië van belang zijn. Na afloop van de conferentie ver klaarde de Nederlandse bewindsman zeer tevreden te zijn. Opnieuw is gebleken dat de Ne derlandse en de Italiaanse regering wat politieke inzichten betreft „zeer eensgezind zijn". Minister Luns was erg benieuwd geweest de opvattin gen van zijn Italiaanse collega te vernemen na de jongste ontwikke ling in de Europese politiek, zo ver klaarde hij tegenover de pers. Vrouwenionen sterker gestegen dan van mannen DEN HAAG, 19-10. Hel gemid- delde bruto-weekloon van de meer derjarige Nederlandse vrouwelijke rij verheidsarbeider is in de periode oktober I960april 1964 gestegen met 47.5 procent, terwijl het week loon van de meerderjarige manne lijke industrie-arbeider in deze pe riode slechts met 38.8 procent toe nam, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het gemiddelde weekloon van alle categorieën arbeiders, inclusief de minderjarigen, vertoonde een stij ging van 40.0 procent. Door een da ling van het gemiddelde aantal ge werkte uren (inclusief overuren) van 48.8 in oktober 1960 tot 46.5 in april 1964, zijn de gemiddelde bruto-uur- lonen sterker gestegen dan de week lonen. Het uurloon der meerderjari ge vrouwen nam toe met 55.3 pro cent, dat der mannen met 45.9 pro cent. Het totale gemiddelde brulo- uurloon bereikte een stijgingsper centage van 47.3 procent. De vrou wenionen stégen het sterkst in de leer- en rubbernijverheid, n.l. 57.2 procent voor de weeklonen en 67.6 procent voor de uurlonen. Het slechts kwamen de vrouwen, werk zaam in dè textielnijverheid er af. Minister Luns ontkende dat de Italiaanse regering binnenkort met een plan voor een Europese politieke unie zou komen. Ook heeft de Itali aanse regering geen concrete Belgi sche of Duitse plannen ontvangen. Voorts deelde men in Rome de zorg dat een Europese politieke samen werking supranationale trekken zal moeten vertonen en dat niet een van de partners alleen de toetreding van nieuwe Sedbn onmogelijk msg Kun nen maken, aldus deze verklaring van minister Luns. In goed ingelichte kringen in Ro me bestaat na de besprekingen van maandag sterk de indruk dat er voorlopig, en zeker tot het einde van het jaar, geen vorderingen te ver wachten zijn. Dit zou ook gelden voor beslissingen inzake de M.L.F. (Multilaterale Kernmacht van de NAVO). Een officiëel Italiaans-Nederlands communiqué verklaart, dat de beide delegaties (minister Luns werd on der meer geassisteerd door staats secretaris de Block) in een sfeer van openhartige en warme vriendschap een uitvoerig gesprek hebben gehad over de internationale problemen die voor beide landen van belang zijn. Geen zendtijd voor senator Goldwater WASHINGTON, 19-10. Het ver- zoek van de republikeinse partij aan de grote Amerikaanse omroep- maatschappijen om zendtijd beschik baar te stellen aan senator Goldwa ter is maandag verworpen. De federale commissie voor ver bindingen steunde de weigering van de maatschappijen om zendtijd voor radio en televisie aan Goldwater af te staan. Zoals gemeld had de voor zitter van de republikeinse partij, Dean Burch, gevraagd Goldwater de gelegenheid te geven te antwoorden op president Johnsons toespraak van zondagavond over de veranderingen in Moskou en over de eerste Chi nese kernbomontploffing. Bouwen buiten het woningcontingent om DEN HAAG, 20-10. Om gelegen heid te openen voor een optimale woningproduktie door fabrieken heeft de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid de geïndus trialiseerde woningbouw en de addi tionele woningbouw buiten de ver deling van het woningbouwprogram ma voor het jaar 1965 gehouden, In 1965 zullen gemeenten of groe pen van samenwerkende gemeenten, die door behoefte of structuur daar voor in aanmerking komen, indus triële woningen kunnen bouwen of gebruik kunnen maken van additi onele bouwcapaciteit buiten het wo ningcontingent om, dat hun door Ge deputeerde Staten zal worden toege wezen. Minister Bogacrs heeft dit aan de gemeentebesturen medegedeeld. De voor 1964 gevolgde methode, waarbij aan een aantal gemeenten de verpliohting is opgelegd tot het afnemen van gefixeerde aantallen geïndustrialiseerde woningen, heeft in de praktijk niet geheel bevredi gend gewerkt. Plannen voor industriële en addi tionele woningbouw huiten bezwaar van het toegewezen contingent zul len door het ministerie slechts in overweging worden genomen, indien zij aan de volgende voorwaarden voldoen: De plannen moeten passen in het algemeen planologisch beleid en de stedebouwkundigc voorschrif ten. De plannen moeten passen in een redelijk spreidingspatroonzowel ten aanzien van de behoefte als ten aanzien van de overige wo ningontwikkeling. De uitvoering op korte termijn van de plannen moet verzekerd zijn (beschikbaarheid van bouwgrond, tijdig bouwrijp maken van terrei nen, aanleg van wegen voor het vervoer van woningelementen, enz.). Prijs en kwaliteit Er zal voorts gestreefd moeten worden naar een zodanige verdeling De drie Russen, die op 12 oktober met de „Woschod" een geslaagde ruimtevlucht hebben gemaakt zijn maandag in Moskou ingehaald. De ruimtevaarders werden op het vlieg veld afgehaald door de nieuwe par tijleider en premier. Op de voor grond v.l.n.r. Vladimir Komarov, Boris Yegorov en Konstantin Feok tistov. Zij worden gevolgd door v.l. n.r. president Mikoyanpartijleider Brezjnev en premier Kosygin. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's J Ouderdom is een zaak van f hei gevoel en niet van de jaren over de drie woningbouwcategoriën, dat het grootste deel wordt gereali seerd in de gesubsidieerde sectoren. Omdat niet alle industriële bouw methoden zioh lenen tot het bouwen in de drie sectoren, heeft de minis ter er van afgezien voor iedere in dustriële bouwmethode afzonderlijk een verhoudingscijfer vast te stellen. Op dit punt zal in de praktijk de no dige souplesse worden betracht. Met de vereniging van systeembouwers is hierover reeds in principe over eenstemming bereikt; een en ander wordt thans nader concreet uitge werkt. Wat de prijs en de kwaliteit be treft, zullen de geïndustrialiseerde woningen moeten voldoen aan de zelfde eisen en voorschriften, die voor de overige woningbouw gelden. Met name zal voor de woningwet- bouw de toetsingsprijs tiiet mogen worden overschreden. Voor de pre miewoningen zal moeten worden voldaan aan de voorwaarden van de premieregeling. De bouwkosten van woningen in de ongesubsidieerde sec tor mogen in het algemeen niet meer dan f 35.000 bedragen. Zwakke wind Verwachting lot woensdagavond: Droog weer met opklaringen, maar ook wolkenvelden en plaatselijk mist; vannacht in het binnenland weer kans op nachtvoi'st; morgen middag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag; zwakke wind. 22 okt. Zon op 7.17, onder 17.32. Maan op 18.30. onder 8.35. 23 okt. Zon op 7.18. onder 17.30. Maan op 18.58, onder 10.01. Volle maan: 21 okt. te 5.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 okt. 3.14 v.m. 15.23 n.m. 22 okt. 3.52 v.m. 16.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 okt. 2.50 v.m. 15.09 n.m. 22 okl. 3.27 v.m. 15.46 n.m. Springtij: 23 okl. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot hogedrukgebied met in de kern luchtdrukwaarden van ruim 1035 millibar bedekte vanmor gen een groot deel van Europa. Dooi de nachtelijke afkoeling ontstond hierin plaatselijk mist en ook kwam hier er. daar nachtvorst voor. Op en kele plaatsen in ons land daalde de temperatuur op normale waarne mingshoogte tot 2 graden onder nul. Langs de noordflank van hel hoge drukgebied trekt over noord-Scan- dinavië een actieve depressie. Een bijbehorend front bereikte het noor den van de Noordzee. Onder invloed hiervan zullen tijdelijk wolkenvelden over ons land drijven, die in de ko mende nacht de afkoeling vooral in het westen van het land zullen tem peren. Voornamelijk in het zuidoos ten is nog nachtvorst mogelijk. Het front is in onze omgeving verder weinig actief en de luchtdruk blijft hoog, zodat op aanhouden van het droge en rustige weer kan. worden gerekend. UTRECHT. De trein uit Venlo. die op weg was naar Eindhoven en Zandvoort, is vanmorgen om kwart over zeven op een overweg tussen Deurne en Helmond op een vracht auto gereden en ontspoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1