Bouwactiviteiten in middenstandsector Haamstede en Burgh Komt liet tot oprichting van „Air Union" Paus Paulus brengt De Chinese kernbomontploffing bezoek aan India De grootste West- europese stuwdam Gevangenen ijveren voor Skopje STAD EN EILAND Mr. dr. H. P. Schaap hield verhandeling over stad Den Briel Vele winkels worden gemoderniseerd heer W. J. Goudzwaard een geheel de dorpen een geheel ander aanzen. nieuwe gevel. Hierdoor worden de Veel landelijke geveltjes worden ge beide panden aan de voorzijde ach- sloopt en vervangen door vele vier- ter één allesomvattende gevel ge- kante meters glas waarachter een in bracht. Geen 20 meter verder heeft verhouding met vroeger enorme cafétaria de Graaf een grote ver- winkelruimte vele kopers opwacht, bouwing ondergaan en hiermede zijn De Kloosterweg is reeds onder- de aannemers reeds ver gevorderd. handen genomen en het slopen van Aan de overzijde krijgt groentezaak het in de weg staande houtgewas Jonker een veel groter winkelopper- is in volle gang. Ook bij hotel „Witte vlak. Hiervoor krijgt hij de beschik- van Haemstede" zal de toerist vol- king over het reeds vorig jaar door gend jaar een geheel nieuwe situatie hem gekochte gereformeerd jeugd- vinden. Allereerst dan de nieuwe gebouw. De winkel van de brood- Kloosterweg en de aanblik van het bakkerij van de heer W. Geleijnse aldaar liggend bouwterrein aan de wordt eveneens verbouwd en wordt Deltaweg zal volkomen anders zijn en stuk groter. dai\ in 1964, want er wordt momen- Een enorme vergroting ondergaat teel al gebouwd aan 5 nieuwe hui- momenteel garage Dijkman, waar- zen. Ook op andere plaatsen wordt achter het huidige garagecomplex gewerkt aan zomerhuisjes, kortom een zeer grote staalconstructie ge- de Westhoek is nu reeds drastisch bouw wordt, zodat na voltooiing van in de weer om in het volgend sei- het bedrijf, dat uit de haar ter be- zoen meer gasten te kunnen ontvan- sehikking staande werkruimte groei- gen. de, over een prachtige garage kan beschikken. 1IAAMSTEDE-BURG1I, 17-10. Één van de gevolgen van de komst der duizenden toeristen in het zomersei zoen vormt ongetwijfeld het in de drukke maanden duidelijk aan de dag tredende ruimte tekort in vele winkels. De toeristen kopen immers hun levensbehoeften in de plaatse lijke minddenstandszaken. die voor de eigen bevolking in de overige maandeti van het jaar voldoende groot zijn. leder jaar echter zijn er middenstanders die hun zaak gaan uitbreiden en aanpassen aan de mo derne verkoopmethoden. Op deze wijze kan straks, als de grote drukte weer begint, het lange wachten worden voorkomen. Een service welke door de vreemdelin gen zeker zal worden gewaardeerd, want men komt natuurlijk niet naar de Westhoek om uren in een winkel te moeten staan. Intussen zijn in Westerschouwen reeds vele mooie zelfbedieningszaken tot stand geko men. Het is te verwachten dat in 1965 de toeloop nog groter zal zijn. De middenstand heeft dit ook duidelijk in de gaten en reeds nu is een op merkelijk grote vernieuwing aan de gang in diverse zaken. Zo heeft sla gerij de Jonge te Haamstede haar pand op de hoek Kloosterweg- Noordstraat geheel laten slopen en hier verschijnt binnen een half jaar een grote slagerswinkel, voorzien van alle hygiënische en modernste snufjes op het gebied van de ver koop van vlees en vleeswaren. De heer de Jonge heeft tijdelijk zijn in trek genomen in de lokalen van de voormalige Protestants Christelijke Landbouwhuishoudschool in de Noordstraat, waarheen ook de com plete winkelinventaris is overge bracht. Iets verder krijgt de zaak van de BOMBAY, 18-10. De Paus zal 3 december, het feest van Sint Fran- ciscus van Xaverius, voor een bezoek van drie dagen aan India, in Bom bay aankcmen. Dit heeft kardinaal Gracias, de aartsbisschop van Bom bay, cp een persconferentie meege deeld. Paus Paulus VI zal waarschijnlijk ook president Radhakrisjnan en pre mier Sjastri van India in Nieuw Bij PaJembang in Zuid-Sumatra is vrijdag een vliegtuig neergestort waarbij 13 van de 60 passagiers om het leven zijn gekomen, aldus een bericht van radio-Palembang. Het verongelukte toestel is een Antonov- 12, van Russische makelij. PEKING, 17-10. Communistisch China heeft een kernbom tot ont ploffing gebracht, waarvan het me dedeling deed in een verklaring van regering en party. De proef vond 's middags om drie uur plaatselijke tijd ('s morgens acht uur Nederland se tijd) plaats ergens in het westen van het land. De Chinese leiders, die niets zei den over de kracht van de bom, be loofden dat China nimmer de eerste zal zijn die op de kernwapenknop drukt. Zij deden tevens een oproep aan alle regeringen een topconferen tie te beleggen waar gesproken kon worden over een volledig verbod van algehele vernietiging van nucleaire wapens. De bekendmaking van de kern proef, waarmee China vijfde in de groeiende rij van kernwapens cbezit- tende mogendheid werd, volgde nog geen vierentwintig uur nadat de wereld werd opgeschrikt door de ge beurtenissen in het Kremlin, waar een van de meest door Peking ver guisde communisten de macht uit handen had gegeven. Het Russische persbureau Tass maakte vrijdag in enkele regels ge wag van de Chinese kernproef. De vijfdaagse werkweek voor winkelpersoneel AMSTERDAM, 17-10. De drie sa- menwerkende bonden van winkel personeel, de algemene bond Mercu- rius, de Nederlandse Christelijke Be- ambtenbond en de Katholieke Bond van personeel in de Handel, hebben het voorstel van de middenstands textielwinkeliers tot regeling van de vijfdaagse werkweek van de hand gewezen. Zij adhter. een regeling van de vijfdaagse werkweek van het win kelpersoneel zonder extra compen satie voor het ontbreken van vrije zaterdagen niet aanvaardbaar. Politie gaat t.v. gebruiken DEN HAAG, 17-10. Het korps rijkspolitie gaat binnenkort - in nauwe samenwerking met Philips en met medewerking van Rijkswa terstaat - een proef nemen met de toepassing van televisie ter obser- vcring van het verkeer op een auto snelweg, aldus deelt het ministerie van justitie mee. Deze proef wordt genomen op rijksweg 12 ter hoogte van Linscho- ten, waar het wegdek wordt ver nieuwd, en het verkeer uit beide richtingen over een afstand van drie km. over een rijbaan moet worden geleid. Als hulpmiddel bij de ver keersgeleiding zal nu t.v.-apparatuur worden geïnstalleerd, die het moge lijk zal maken op een centrale post onmiddellijk waar te nemen of zich files gaan vormen en te beoordelen of maatregelen moeten worden ge troffen, bijvoorbeeld in verband met kettingbotsingen. Burgh In Burgh voltooide de heer Th. Wessels de vernieuwingen in zijn cafetaria „De Westhoek". Dan staat een grote verbouwing voor de deur van het bedrijf van de heer L. Ver ton, waar het volgend jaar een gloednieuw winkelpand en repara tiewerkplaats voor bromfietsen ge reed moet zijn. Dan gaat de heer A. Kloet van zijn reeds enige jaren geleden vergrote levensmiddelenbe- cirijf een tweemaal zo grote zelfbe- •dieningszaak maken. In het ver schiet liggen nog enige verbouwin gen, doch in dit seizoen zal dit niet meer plaats vinden. Of de grote su permarket van de Spar in Haam stede dit seizoen uitgevoerd zal wor den is nog niet bekend. Zo langzamerhand krijgen de bei- Delhi bezoeken, aldus kardinaal Gracias. De Paus zal tijdens zijn verblijf in Bombay de gast zijn van kardinaal Gracias. Een woordvoerder van de Indiase regering heeft gezegd, dat de Indiase regering zeer verheugd is Paus Pau lus VI te ontvangen, nu hij heeft be sloten in december naar Nieuw Delhi te gaan. MADRID, 18-10. Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco heeft dit weekeinde in aanwezigheid van de Portugese president, admiraal Thomas, in Aldeadaville aan de Spaans-Portugese grens de grootste stuwdam van west-Europa in ge bruik gesteld. De dam is 140 meter 'hoog. De ca paciteit van de energiecentrale aan de voet van de dam bedraagt 2Vz miljard kwu. per jaar. Ook de aangrenzende stuwdam van Bemposta, die op Portugees gebied ligt, is in gebruik gesteld. Aldeadavilla en Bemposta behoren tot een stelsel van drie Portugese en twee Spaanse stuwinstallaties «met bijbehorende energiecentrales, die na jarenlange arbeid in het rots achtige dal van de Duero, de grens rivier tussen Spanje en Portugal, zijn aangelegd. Reeds in 1927 waren Spanje en Portugal het eens gewor den over de uitvoering van dit ge meenschappelijke reusachtige bydro- elektrisohe project, dat pas de laat ste jaren ten uitvoer 'kon worden gebracht. Zuidslavische stem over China BELGRADO, 17-10. Het officiële Zuidslavische blad „Ronba" schrijft, dat de eerste Chinese kernproef licht zal werpen op de ware bedoe lingen van de Chinese buitenlandse politiek. Borba vindt, dat „deze grootst mogelijke aanval" op het Moskouse kernstopakkoord is gedaan „op het slechtst mogelijke ogenblik". Het blad Politika zegt, dat de re gering in Peking niet wil bijdragen tot internationale oplossingen maar de toestand verward wil maken. Bejaard echtpaar overvallen MOLENBEERSEL, 18-10. In het Belgische grensplaatsje Molenbeer- sel hebben in de nacht van zaterdag op zondag vier gemaskerde man nen een bejaard echtpaar overvallen. Na de man en de vrouw te heb ben gekneveld werden de overval lers gestoord bij hun zoeken naar geld door de thuiskomst van een zoon van het echtpaar. Met een. be drag van 25.000 Belgische franken (ongeveer f 1875) vluchtten de over vallers ineen auto. De politie heeft later in de nacht in Roten (België) een auto aange troffen, die gestolen bleek te zijn in Roermond en waarmee de overval lers hoogstwaarschijnlijk kwamen en vluchtten. De Belgische en de Nederlandse politie zijn gezamenlijk aan de opsporing van de overvallers bezig. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft zon dag in een vraaggesprek gezegd dat het westen geen grote veranderingen behoeft te verwachten als gevolg van de machtswisseling in het Krem lin cn dat het daarom bereid moet zijn de uitgestippelde koers voort te zetten. ingezonden mededeling 't helpt en., 't Is lekker RED BAND - ROOSENDAAL UTRECHT, 17-10. In de strafge vangenis van Breda en het revali datiecentrum „De Hoogstraat" in Leersum wordt op het ogenblik koortsachtig gewerkt aan de voor bereiding van een grootscheepse ba zar, die wordt gehouden voor het re validatie centrum in Skopje (Joego slavië). Personeelsleden, patiënten en de linquenten zijn er mee bezig. Toen de aardbevig Skopje teisterde, werd ook het revalidatiecentrum, dat daar juist was gebouwd maar nog niet in gebruik was genomen met de grond gelijk gemaakt. Men 'heeft kans gezien dit jaar het centrum weer op te houwen, maar er is nu groot gebrek aan de nood zakelijkste hulpmiddelen om de pa tiënten, waarvan er velen zijn die slachtoffer van de aardbeving wa ren, te helpen. Om deze nood te le nigen, wordt de bazar gehouden. Dat gebeurt op „De Hoogstraat" op vrijdag 30 en zaterdag 31 oktober. Film over de Antillen DEN HAAG, 17-10. De gevolmach tigd minister van de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe, heeft een aantal Nederlandse en in Nederland woonachtige Antillianen in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van „Te Awore". Deze kleu renfilm (waarvan de titel in het Ne derlands vertaald „Tot straks" luidt) geeft in 54 minuten een beeld van de Nederlandse Antillen en de mo gelijkheden, die dit rijksdeel biedt voor industriële vestiging en activi teiten op het gebied van toerisme. De maker van de film is de Neder lander Peter Creutaberg. Monument onthuld voor 240.000 Duitse soldaten LIMBURG, HESSEN, 18-10. Op een begraafplaats in Limburg, in de Westduitse deelstaat Hessen, is zon dag een monument onthuld ter nage dachtenis van de 240.000 soldaten van het zesde Duitse leger die bij de gevechten om Stalingrad zijn ge dood of werden vermist. Het ge denkteken bestaat uit graniet en weegt 18 ton. Een nis bevat aarde van het slagveld. De enige inscriptie luidt: „Stalingrad 1943". Fietsen en benen Door regelmatig te fietsen, ont wikkelt men de vorm van dé benen zodanig dat ze er ge zond en fraai gaan uitzien. Dat is de mening van de Ameri kaanse huwelyksadviseur Len Schrader, die onlangs een be zoek aan Nederland bracht, waarbij het hem opviel dat de Nederlandse vrouw zulke mooie benen heeft. Hij schrijft dit toe aan het intensieve ge bruik van de fiets in ons land. Hij heeft zijn mening niet on der stoelen of banken gestoken en is nu doende zijn landge noten op de betekenis van het fietsen te wijzen. Bij een groep mannequins vond hij reeds di- rekt gehoor, die zich nu voor de vrijetijdsbesteding - mede ter wille van hun boterham - fietsen hebben aangeschaft. Ouders lieten kinderen achter bij wethouder APELDOORN, 18-1U. Het echtpaar van Z., dat vrijdag jl. zijn twee kin deren op het kantoor van de wet houder van huisvesting te Apeldoorn de heer G. van de Tak, acherliet, toen deze niet op stel en sprong een woning ter beschikking kon stellen, is terecht. Nadat de boze echtelie den het bureau van de wethouder hadden verlaten, verdwenen zij spoorloos. Men vermoedde, dat zij naar Duitsland waren gereisd. Zater dag echter werden zij in Apeldoorn door de politie aangehouden. De heer van Z. is op het politiebureau inge sloten, zijn echtgenote verblijft bij haar ouders. De heer van Z. zal zich vermoedelijk voor de rechter moeten verantwoorden wegens het moedwil lig achterlaten van kinderen, waarop een straf van maximaal vier jaar staat. Stijgend bierverbruik AMSTERDAM, 17-10. In Neder land is in de periode van januari tot en met augustus van dit jaar 274.747.700 liter bier omgezet, 16,1 procent meer dan in dezelfde peri- idc van 1963. Dit is meegedeeld op een vergade ring van het Produktschap voor Bier in Amsterdam .Het percentage fles- sebier bedroeg 59. In de veertiger jaren was dit ongeveer 25 procent. Ook de bieruitvoer van de Neder landse brouwerij is gestegen. In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg zij 64.335.000 liter. Dit is 6.1 procent meer dan in deze periode van het voorgaande jaar. De bierin- vcer gaf met 14.630.500 liter een stij ging van twee procent te zien. V ïiegtuig-gezagvoerder overleed in cabine LAS VEGAS, 19-10. De gezag- voerder van een DC-6 van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij „Western Airlines" is zondag in zijn stuurstoel plotseling overleden op een vlucht tussen Las Vegas, in Ne vada, en Los Angeles. De tweede pi loot nam onmiddellijk het comman do over en bracht het toestel terug naar Las Vegas. De 85 passagiers hadden niets van het gebeurde ge merkt. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. De 75-jarige mevr. H. Postma-Eijgelaar, die de Hage- doormveg overstak en door een mo tor werd aangereden, is aan de op gelopen verwondingen in het Wil- helmina Gasthuis overleden. AMSTERDAM. In de Sarphati- straat te Amsterdam is de 23-jarige studente Ineke Sanders uit Middel burg met haar fiets onder de aan hangwagen van een vrachtauto ge komen. Zij was op slag dood. AMSTERDAM. De 74-jarige Am sterdammer W. B. Guit, die op 2 ok tober bij een verkeersongeluk ernstig werd gewond, is in het Wilhelmina Gasthuis overleden. De man was met zijn bromfiets aan de hand tus sen twee auto's door een straat over gestoken en daarbij tegen een tram opgelopen. DEN HAAG. In een ziekenhuis in Den Haag is overleden de 67-jarige mevrouw L. M. Bolling-Heijgelen uit de residentie. Zij was kort tevo ren, toen zij met haar fiets aan de hand de Fuchsiastraat overstak, aan gereden door een achteruitrijdende vrachtauto. DEURNE. De 66-jarige M. Flipse uit Deurne is (bij een auto-ongeluk zo ernstig gewond, dat «hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Zijn echtgenote werd levensgevaarlijk ge wond. Zijn broer, de 58-jarige archi tect J. Flipse, eveneens uit Deurne, die de auto bestuurde, werd ernstig gewond. MAARSSEN. Een 28-jarige vrouw, Maria Witte-Pfeifer en haar elfjarig zoontje Arie zijn door de rijkspolitie in Maarssen levenloos aangetroffen in hun woonwagen. De vader van het gezin, de 36-jarige J. Witte is in bewusteloze toestand naar het be ademingscentrum van het acade misch ziekenhuis in Utrecht ge bracht. Hij verkeert op het ogenblik buiten levensgevaar. ZIERIKZEE, 16-10. Op de in „Mondragcn" gehouden najaarsver gadering van „Stad en Lande" heeft het lid mr. dr. H. P. Schaap een cau serie gehouden over „Den Briel", de stad, waar hy tien jaar heeft ge woond en die hij „historisch binnen ste buiten heeft gekeerd". De even ingewikkelde als interessante lezing van mr. dr. Schaap, vormde een prachtige inleiding op een excursie, die „Stad en Lande" voornemens is in 1965 naar de stad van de Water geuzen te maken. In een verslag de erudiete spr. op de voet te volgen schept even grote ruimtelijke als journalistieke pro blemen, maar opgemerkt kan wor den, dat in het kader van een we- tenschappelijk-historisch doorwrocht betoog, mr. dr. Schaap talrijke Briel- se opmerkingen maakte, die hout sneden. Wat de herkomst van de naam betreft behoeft men niet aan „bril" te denken. Het ware een al te simpele oplossing. Het woord is van Kelto-Germaanse oorsprong en be tekent feitelijk een plaats met een muur omgeven om dieren te weiden. Den Briel is - behalve door de Geu zen - bekend geworden als geboorte plaats van Maarten Harpertsz Tromp en als woonplaats van Witte de With, wiens huis men nog vinden kan ter plaatse. Een belangrijke rol BRUSSEL. 18-0. In Brussel *ün vrijdag en zaterdag op ambtelijk ni veau verdere besprekingen gevoerd over de oprichting van „Air Union", waarin nationale luchtvaartmaat schappijen van de zes- Euromarkt- landen moeten gaan samenwerken. Op de agenda stond een ontwerp-' conventie, uitgewerkt door de secre taris-generaal van het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken, Ba ron J. Van den Bosch. De belang rijke kwesties, zoals de verdeling van het luchtverkeer tussen de Air Fran ce, Al Italia, Lufthansa, K.L.M., Sa bena en Luxair in de nieuwe orga nisatie, de gemeenschappelijke aan kooppolitiek en de kwestie van de vervoertarieven, kwamen hierbij ech ter niet ter sprake. Bij de bespreking van de 26 arti kelen van de conventie bleken voor al die over de verhoudingen tussen de nationale regeringen van de „zes" en „Air Union" aanleiding tot me ningsverschillen op te leveren. Ter wijl Frankrijk voorstander is van een nauwgezette controle door de staat, zijn Duitsland en Italië voor een meer liberale formule. De drie ZIERIKZEE Scholier door trekker gegrepen Een zoon van de familie V. te Ouwerkerk is heden (maandag)mor- gen omstreeks negen uur op de Ju- lianastraat alhier gegrepen door een tractor welke van de weg af een in rit wilde inrijden naar het terrein van de C.A.V. De jeugdige V.. op weg naar de ambachtsschool alhier, moest nadat eerste hulp was ver leend met verwondingen van on bekende aard worden overgebracht naar het ziekenhuis de Comelia- stichting. De politie stelt een onder zoek in naar de toedracht van het gebeurde. „Eén tegen allen" Het spel „Eén tegen allen", dat de N.C.R.V. woensdag(avond) a.s. op de beeldbuis brengt - wordt - gelijk ge meld een Zierikzeese-Bolswardse confrontatie. Wij vernemen thans dat de Zierikzeese vragensteller zal zijn de heer M. C. Doeleman, lid van de gemeenteraad en oud-voorzitter van de Z.O.V. Prijsuitreiking zomeravondvoetbal Op een vrijdag 30 oktober a.s. in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" te houden f eestbij eenkomst zullen de behaalde prijzen in het be drijf s- en zomeravond voetbal - be haald in het afgelopen seizoen - uit gereikt worden door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Het ont spanningsgedeelte van de avond wordt verzorgd door het ,,A tot Z- cabaret", met Jan de Kleijn en Truus van Kan. De bijeenkomst wordt ge organiseerd door de commissie be drijf s- en zomeravondvoetbal - ray on Zierikzee. De avond wordt beslo ten met een gezellig samenzijn, ver zorgd door het Trio Sobregts te Ber gen op Zoom. „Antwoord '64" De verschillende kerkgenootschap pen van Zierikzee hebben in het ka der van de landelijke kerkbouwactie „Antwoord '64" tot en met vrijdag avond jl. een bedrag bijeengebracht van meer dan f 15.000,Wij ver nemen dat dit fraaie resultaat nog geen eindbedrag betekent, aange zien er nog steeds giften en bijdra gen binnenkomen. In het totaal van ruim f 15.000, hebben de leden van de Hervormde gemeente bijgedragen f 8.000,de Gereformeerde Kerken f 5.600,en de Chr. Geref. Kerk f 2.500,Deze uitslag is wat betreft Zierikzee dus nog voorlopig. Bijdragen worden nog steeds toegezegd. SCHARENDIJKE Blikseminslag Tijdens het onweer van zaterdag morgen plm. 4 uur sloeg de bliksem langs de schoorsteen op het dak van de woning van mevr. de wed. de V. Verschillende dakpannen werden weggeslingerd terwijl op de zolder schroeiplekken zichtbaar waren. in de geschiedenis speelden eertijds de heren van Voorne en als merk waardigheid dient aangestipt, het even sterk ontwikkeld vrijheidsge voel - en het historisch besef van de Briellenaren, die - het eerste duidt hierop - voor de oorlog nog twee talige naambordjes hadden, n.I. met de volkse en officiële benamingen. „Zierikzeese" straatnamen Mr. dr. 'Schaap hield hierna een vertoog over het ontstaan van ste den en stadjes, waarvoor verschil lende theorieën worden gehanteerd, als: de vrijstad - de hofrecht - de markt- en de gildentheorie. T.a.v. Den Briel valt aan te nemen een combinatie van hofrecht- en markt theorie. Opvallend is dat diverse straten in deze stad gelijkluidende zijn aan Zierikzeese straten, als Heultje (Hceltje), Nobelstraat, Vcnkclstraat. Het Brielse stadhuis dateert uit 1793. Reeds in 1280 was Den Briel een handelsnederzetting van beteke nis. Spr. onderwierp Den Briels be roemde kerk de Sint Catharijne aan een beschouwing. Het gebouw domi neert de stad en is een voorbeeld van Brabantse Gothiek. In de pe riode 1954-1962 werd het kerkge bouw grondig gerestaureerd. Funda- mentcnonderzoek heeft uitgewezen Benelux-landen nemen daarbij een tussenpositie in. Een tweede openge bleven punt is de vraag, in hoeverre bepalingen van het E.E.G.-verdrag van toepassing dienen te zijn op „Air Union". SCHARENDIJKE Het resultaat van de door de Hervormde gemeente gevoerde kerk bouwactie 1964 bedroeg vrijdagavond reeds ruim f 2100. NOORDGOUWE Afd. Plattelandsvrouwenbond Onder leiding van de presidente mevr. der Weduwen-Steendijk ver gaderde de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Nu een welkomstwoord van de presi dente werden enkele minuten stilte in acht genomen ter herdenking van het overleden lid movr. A. Stoel- Kik, die zeer medelevend met de bond is geweest. Besloten werd me vrouw de Kok af te vaardigen naar de te Rilland Bath te houden pro vinciale najaarsvergadering. Verder besloot de vergadering tot verhoging van de contributie. Hierna was het woord aan mevr. Braat-Voorhuis, die interessant vertelde over hel hoe en wat van het pottenbakken vroe ger en nu. interessant was daarbij hetgeen zij mededeelde over het gla zuren, een moeilijk werk, waarmede zij zelf veel experimenteert. De pre sidente dankte na afloop mevr. Braat voor het gebodene. waarvan de aan wezige leden zeer genoten. SIRJANSLAND Auto vloog met grote snelheid uit de bocht Zondagavond omstreeks 8.30 uur vond te Sirjansland een verkeerson geluk plaats dat wonder boven won der nog goed afgelopen is. In de flauwe bocht even voor de pastorie te Sirjansland geraakte de personen auto van de heer A. de B. uit Zon- nemalre met grote snelheid uit de bocht cn belandde met een enorme klap, juist tussen twee bomen door, in de sloot. Het is onbegrijpelijk dat de bestuurder, de heer de B., heel huids uit de onherstelbaar in elkaar gedrukte auto kon komen. Aangenomen wordt dat de heer de B. in de «bocht de macht over het stuur is kwijtgeraakt. In een dolle vaart vloog de auto rakelings tus sen de bomen door de sloot in. De heer de B. liep slechts enkele schrammen op. De politie te Ooster- land stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van dit ongeval. SPORT Bridgedrive „Mondragon", Zierikzee Aan de eerste bridgedrive in het seizoen 1964-1965 namen 5 dames en 19 heren deel. Gespeeld werd vol gens het Scheveningen-systeem. De uitslag in de oneven groep was: 1. de heren H. R. Schürmann en P. Wiebols met 69 punten; 2. de heren J. H. Holty en N. v. d. Wolf met 71 punten. In de even groep: 1. de heren J. Schaap en A. F. Schiettekatte met 69 punten; 2. de dames J. G. Holty- Ultee en N. v. d. Valk-Zeijler met 78 Yz punt. De volgende drive vindt plaats op zaterdag 14 november a.s. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klas G: Burgh-Vosmeer 2-0; Nieuw Borgvliet-De Schutters 6-2; S.C. Gastel-Oude Moler. 1-1; Halste- ren-RKFC 3-1; NVS-Kruisland 2-2. Verliezen in Z.-Vietnam SAIGON, 18-10. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon hebben de Zuid-Vietna- mese regeringstroepen in de afgelo pen veertien weken 11.215 man aan doden en gewonden verloren, bijna evenveel als in de eerste helft van dit jaar. De Vietcong verloor 5.355 man in de afgelopen drie maanden tegen 9.000 in hel eerste halfjaar. dat er zelfs voor 1280 een kerkge bouw is geweest. Een nog niet helemaal opgeloste historische vraag is of de Vlaamse dichter Jacob van Maerlant (1235- 1300) koster te Voorne is geweest. De Watergeuzen Interessant waren verder de be schouwingen van spreker over de hoedanigheid en status der Water geuzen, die al te geredelijk als „uit vaagsel" zijn gekwalificeerd. Man nen met klinkende namen vond men onder hen. In het kader van deze bespreking vlocht spr. een beschou wing in over de 19 Gorkumse mor telaren, die door de Geuzen cm het leven werden gebracht. Uitvoerig stond mr. Schaap ten slotte stil bij het merkwaardige wa pen van Den Briel, een heraldisch phenomeen, met als hoofdmotief de capirusa, een figuur half vrouw half dier, naar betekenis en afkomst waarvan men raden kan. Na de pauze vertoonde mr. dr. Schaap een aantal foto's en een se rie fraaie dia's van Den Briel, de stad die - bij veel verschil - ook veel overeenkomst heeft met Zierikzee, iets waarop de „Stad en Lande"- voorzitter dr. J. J. Westendorp Boer- ma in een hartelijk speech je wees. Als blijk van waardering over handigde hij spr. een boekenbon. Vereniging „Stad en Lande i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2