DE ZIERIKZEESCHE COURANT TOTAALCIJFERS OVER DE NEDERLANDSE VEESTAPEL Johnson over de nieuwe Sowj et-leiders Spoor van buit Britse treinroof? Meerderheid van Labour is wel erg krap Beschuldigingen tegen Chroesjtsjov Minister vraagt „schep er boven op" Antwoord-kerk werd op tijd ingezegend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 oktober 1964 121ste jaargang No. 19669 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewokken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Stad en Landein 1965 naar Den Briel Publikatie C.B.S. Hulp voor gehandicapten UTRECHT, 17-10. De aanvoer van slachtvee zal ook in 1965 vrjj kort blyven, tenzij in de rundveehouderij bijzondere omstandigheden optreden. Deze verwachting, gebaseerd op de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde veetellingen van mei 1964, wordt uitgesproken in een nota van het Produktschap voor vee en vlees aan de bestuursleden. De rundveestapel was in mei ten opzichte van een jaar daarvoor met 124.00 dieren teruggelopen en ten op zichte van mei 1962 met 256.000 die ren, hetgeen neerkomt op een in krimping van de rundveestapel met 1 procent in twee jaar. Deze vermin dering is vooral veroorzaakt door de sterke uitstoot van afgemolken melk vee in 1963 en door de ruime slach tingen van vette en graskalveren in 1963 en 1964. Uit de cijfers blijkt, al dus de nota, dat de ruime omvang van de vette kalveren-mesterij con currerend is voor de mesterij van jongvee tot de leeftijd van 1 Vz a 2 jaar. Door de prijsinzinking van 1962- 1963 is de belangstelling voor het mesten van jongvee aanzienlijk af genomen. In dit verband wordt het in de nota van groot belang ge noemd, dat de E.E.G.-regeling, die op 1 november ingaat, mogelijkhe den biedt voor een doelmatiger be leid om de prijzen voor slachtvee te handhaven op het oriëntatieprijsni veau dat vrij gunstig ligt. In dc varkenssector hebben de hoge pryzen sedert de herfst van 1963 een aanzienlijke uitbreiding tot gevolg gehad. Er waren in mei 315.000 varkens (12 procent) meer dan in mei 1963. De verwachting is dat het aanbod van slachtvarkens tot april 1965 maandelijks ongeveer 40.000 stuks groter zal zijn dan in de overeen komstige maanden van het jaar daarvoor Op grond van steekproe ven wordt aangenomen dat het ho- Iloover ernstig ziek NEW YORK, 18-10. De Ameri kaanse oud-president Hoover heeft plotseling een ernstige inwendige bloeding gekregen en zijn toestand is kritiek. De thans 90 jaar oude ex- president heeft vorig jaar ook een dergelijke bloeding gehad, waarvan hij herstelde. Doelverdediger overleed na wedstrijd ROOSTEREN, 18-10. Kort na de zondag voor de vierde 'klasse E van district Zuid II gespeelde voetbal wedstrijd tussen Roosteren en E.V.V. is J. W. Jansen, de 23-jarige doel man van Roosteren, thuis overleden. De doelverdediger dook een kwar tier voor het einde op een bal en klaagde daarna over pijn in zijn maag. Hij verliet het veld en werd onderzocht, waarbij men evenwel geen letsel kon constateren. De spe ler werd naar huis gebracht, waar hij een uur later overleed. Jongen gestikt AMSTERDAM. 18-10. De elfjarige Amsterdamse scholier Jan M. J. Jansen, is zaterdagavond in zijn slaapkamer om het leven gekomen. Hij had een cowboyriem, die aan een spijl van zijn bed hing, het bo venste van een stapelbed om zijn hals gedaan. De jongen is daarna in slaap geraakt en vervolgens uit zijn bed gevallen. Toen zijn moeder in de kamer kwam trof ze de jongen levenloos aan. Zijn in het onderste bed slapend broertje heeft niets ge merkt. Mond-op-mond beademing mocht niet meer baten. gere varkensaanbod minstens tot augustus 1965 zal duren. De geldende biggenprijzen geven de fokkers tot op dit moment, volgens de nota, nog geen reden om het animo te ver liezen. Paarden worden verdrongen Het aantal paarden is sinds mei 1963 gedaald met 12.000 stuks. De paarden in de landbouw worden steeds meer verdrongen door mecha nische trekkracht: in 1955 gebruik ten ruim 140.000 bedrijven paarden, nu zijn dat er nog geen 100.000. De schapenstapel was in mei met 25.000 dieren teruggelopen. Vermoe delijk is het voor sommige schapen- houders door de hoge opbrengst van de slachtlammeren aantrekkelijker geweest om jonge dieren voor de slacht af te zetten dan om ze voor de fokkerij aan te houden. WASHINGTON, 19-10. President Johnson heeft maandag een televi sietoespraak gehouden waarin h(j zti dat de nieuwe Sowjetleiders goed van start zijn gegaan door hem te verzekeren dat zü van plan zijn te blijven streven naar vrede. De pre sident deed een rechtstreeks beroep op Peking mee te doen aan het ge deeltelijke kemstopakkoord. Johnson beschuldigde Chroesjtsjov ervan soms gevaarlijke avonturen te hebben ontketend. „Hij leerde echter van zijn fouten en hij was niet blind voor de werkelijkheid". Over de Britse verkiezingen zei Johnson dat de sociaal-democraten vrienden van de Verenigde Staten zijn, net zoals de consex*vatieven dit voor de jongste verkiezingen waren. Johnson onthulde dat de Ameri kaanse inlichtingendienst al ver scheidene jaren op de hoogte was van de plaats waar China zijn kern- pi*oef bezig was voor te bereiden. Deze plaats lag in Singkiang bij een meer, Lop Nor geheten. Naar aanleiding van Johnsons te levisietoespraak eiste de vooiv.itter van de republikeinse partij, Dean LONDEN, 19-10. Het Britse blad „Daily Sketch" heeft maandag ge meld dat een deel van de buit van de grote roofovexwal op de trein Glasgow-Londen in Libanon zou zijn terug gevonden. Uit Egypte afkom stige zakenlieden zouden bankbil jetten van vijf pond in Libanon in omloop hebben gebraoht. Volgens het blad was het een bankbediende in Beirout, die de Britse ambassade al daar op de hoogte stelde van de aan bieding van de 'biljetten aan de lo ketten van de bank waar hij werk zaam is. Hij zou hebben vastgesteld dat de biljetten afkomstig waren van de Bank van Egypte. Bepaalde num mers stemden overeen met die in het Britse politieblad, aldus de „Daily Sketch". „De liefde" in Jap an ROTTERDAM, 17-10. De bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft van de voorzitter van de Japans- Nederlandse vereniging in To kio bericht ontvangen dat de vereniging het model van het schip „De Liefde" (het eerste Nederlandse schip dat in Ja pan aankwamin dank heeft aanvaard. Het model, een ge schenk van de gemeente Rot terdam, werd ten huize van de Nederlandse ambassadeur in Tokio aan de vereniging over gedragen. „De Liefde" werd met het Japanse tentoonstel lingsschip „Sakura Maru" naar Japan overgebracht. Dc Engelse verkiezingen LONDEN, 17-10. De Britse Labour- partij heeft de algemene verkiezin gen gewonnen, maar Harold Wilson (dc leider van dc Labcurparty) zal het moeilijk krijgen. Dat is de vrij wel algemene indruk van commen tators van zowel socialistische als conservatieve zijde. De meei derheid van Labour wordt onvoldoende geacht om Wilson de vernieuwingsprojecten die hij heeft aangekondigd te laten verwezenlij ken. Bovendien zal dit labiele par lementaire evenwicht de nieuwe premier niet de vrijheid en de rust geven die hij zozeer nodig heeft om de buitenlandse politiek van zijn land te leiden en te herzien. Na de buitengewoon spannende finale van de verkiezingsrace valt in Britse po litieke kringen een zekere neerslach tigheid te constateren. De politieke onstabiliteit, die Engeland zo vreemd is, is om de hoek komen kijken. Naar de mening van veel waarnemers zijn nieuwe verkiezingen op korte ter mijn niet uitgesloten. De meerder heid van Labour in het parlement is zo krap, dat zij bij het ontbreken van slechts enkele van haar afgevaar digden door ziekte of om andere i*e- denen al een nederlaag kan lijden. De onzekerheid in Engeland wordt nog in hoge mate vergroot door de verdwijning van Chroesjtsjef uit de Russische leiding en df komende verkiezingen in de Ver. Staten. Wat de buitenlandse politiek betreft klemt vooral de voorgestelde vor ming van een multilaterale Navo- kernvloot, in de gemenebestsector dreigen moeilijkheden in Zuid-Rho- desië. Burch, in telegrammen aan de fe derale commissie voor verbindingen en aan de drie grote Amerikaanse omroepmaatschappijen, zendtijd voor senator Barrij Goldwater. Deze zou maandag van dit medium gebruik willen maken. De machtswisseling in de Sowjet-Unie WASHINGTON, 17-10. President Johnson heeft in een toespraak voor de Amerikaanse televisie gezegd dat de ambassadeur van de Sowjet- Unie, Dobrynin, hem verzekerd had dat de nieuwe Russische regering zal blijven zoeken naar mogelijkhe den voor een duurzame vx-ede. De Amex-ikaanse president had daarop geantwoord dat ook de Ver enigde Staten zich zullen blijven in spannen voor handhaving van de vrede. De zaak-Jenkins WASHINGTON, 17-10. John Bai ley, nationaal voox-zitter der Ameri kaanse democratische (regerings)- partij, heeft in een verkiezingstoe- spraak te Lima, in de staat Ohio, verklaard dat president Johnson ver moedelijk nog vóór de verkiezings dag het rapport zal doen publiceren, dat het Federale Bureau van On derzoek (F.B.I.) naar de zaak-Jen kins heeft ingesteld. Er zijn, als ge meld, beschuldigingen inzake moreel wangedrag uitgebracht tegen Walter Jenkins, een voormalige nauwe me dewerker van de president. Benoemingen nieuwe Engelse regering LONDEN, 17-10. Premier Wilson heeft de volgende benoemingen in zijn kabinet bekend gemaakt: Minister van binnenlandse zaken: Patrick Gordon Walker. Minister van defensie: Denis Healey Minister van financiën: James Callaghan. Eerste staatssecretaris en minister van economische zaken: George Brown. Lord president of the council, en tevens leider van het Lagerhuis: Herbert Bowden. Lord chancellor: lord Gardiner. Chief whip: Edward Short. MOSKOU, 17-10. In welingelichte kringen in Moskou is gezegd, dat de afgezette Russische leider Nikita Chroesjtsjef op de woensdagse ver gadering van het centrale comité van de communistische party der Sowjet-Unie beschuldigd is van be vordering van verheerlijking van zijn eigen persoon en van nepotisme. De 70-jarige staatsman zou ook voor de voeten geworpen zijn. dat hij een zwak beleid gevoei'd heeft in het Chinees-Russische geschil en wat de betrekkingen van de Sowjet- Unie met de communistische partij en in andere landen aangaat. Hem zouden ook fouten in zijn landbouw politiek verweten zijn. Diplomaten in Moskou zeggen uit communistische bron vernomen te hebben, dat Chx*oesjtsjef bij de stemming in het centrale comité de nederlaag leed. maar dat er bij de ongeveer 170 leden van het comité eenstemmigheid van opvatting verre te zoeken was. Chroesjtsjef zou zich „vrij uitvoe rig" verdedigd hebben en van plan zijn een schriftelijke verklaring in te dienen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is gezegd, dat de Prawda, het. offici ële orgaan van de communistische partij in de Sowjet-Unie, waar schijnlijk binnenkort enkele van de politieke beschuldigingen tegen Chroesjtsjef zal publiceren. In hot weekeinde zijn zestien Oostduitsers naar west-Duitsland gevlucht. DEN HAAG, 19-10. Vandaag en morgen zullen ongeveer 400.000 per sonen, die werkzaam zyn in het bouwbedrijf, een persoonlijke brief van minister Bogacrs ontvangen. De minister schrijft daarin, dat er op het ogenblik ongekend veel wo ningen „bijna klaar" zijn. Met wat extra krachtsinspanning moet het mogelijk zijn in de komende maan den een groot aantal daarvan klaar' te krijgen, daardoor zouen nog vóór Kex'stmis 1964 enige duizenden ge zinnen extra, van de 170.000 die thans nog geen huis hebben, ver vroegd uit de ellende van de wo ningnood kunnen worden verlost. Ik dce daarom een bex'oep op u persoonlijk, zo schrijft de minister, om - voox*al als u bij de afbouw van woningen bent betrokken - in de komende maanden „een schep er bovenop" te doen. Door een geza menlijke kx*achtsinspanning van al len in de bouwnijvex'heid zal uw ar- Dode bij twist in woonwagenkamp BEVERWIJK, 18-10. Bij een twist in het woonwagenkamp aan de Wij- kermeerweg in Beverwijk is de 60- jax'ige C. W. door een vei'dwaalde revolverkogel getroffen en op slag gedood. De politie van Beverwijk heeft in vex'band hiermee dx-ie per sonen aangehouden, de ca. 25-jax*ige P. en vader en zoon W., resp. 50 en ca. 23 jaax\ Radio-actieve neerslag boven Japan TOKIO, 19-10. Professor Seitaro Kojama van de Nijigata-univei'siteit in noord-Japan, heeft maandag mee gedeeld radioactieve neerslag te heb ben ontdekt, waarvan wordt aange nomen dat deze veroorzaakt is door de eerste Chinese kernontploffing. Hij zei op het stadhuis ter plaatse stof te hebben verzameld, die radio actieve deeltjes bevatte. Voorts had hij zondag in regenwater per kubie ke centimeter driehonderd maal zo veel radioactiviteit aangetroffen als normaal. Dit nummer bestaat uit G pagina's Beleggen is een zaak van geld en..van boterhammen. V/AT UQT VI BILT Plaatselijk mist Vei'wachting tot dinsdagavond: Overwegend droog weer met opkla ringen maar ook plaatselijk mist; koude nacht met hier en daar nacht- vorst; zwakke wind; morgen over dag dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. 20 okt. Zon op 7.13; onder 17.36 Maan op 17.48; onder 5.48 21 okt. Zon op 7.15; onder 17.34 Maan op 18.07; onder 7.10 Volle Maan 21 oktober 5.46 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 okt. 2.35 v.m. 21 okt. 3.14 v.m. BROUWERSHAVEN 20 okt. 21 okt. 2.13 v.m. 2.50 v.m. 14.42 n.m. 15.23 n.m. 14.31 n.m. 15.09 n.m. De Hamburgse werkplaatsen voor minder-validen namen onlangs als eerste rehabilitatiecentrum op het Europese continent een speciaal voor ernstig lichamelijk gehandicapten geconstrueerde bus in gebruik. Het voertuig be zit een hydraulisch aangedreven liftinstallatie, waarop de passagiers in hun invalidewagens de bus in geheven worden, 33 jongelui zijn thans in de Ham burgse werkplaatsen te werk gesteld. Zij zijn lichamelijk zo ernstig gehan dicapt, dal zij na de school te hebben doorlopen geen gewoon werk konden doen. Omdat een deel van de jongens en meisjes tengevolge van hun licha melijk gebrek geen gebruik kon maken van openbare vervoersmiddelen, heeft een automobielfabriek dit bijzondere voertuig geconstrueerd. De woningbouw beid worden tot een monument van verbondenheid met de velen, die als gevolg van de woningnood „er onder door dreigen te gaan". Het spant in Zuid-Rhodesië SALISBURY. 17-10. In Zuid-Rho desië zyn geregelde militaire eenhe den naar plattelandsgebieden gezon den en territoriale reservetroepen onder de wapenen geroepen in het belang van de openbare veiligheid, zc deelde een regeringswoordvoerder in Salisbury mee. Deze bekendmaking werd uitge geven terwijl de Zuid-Rhodesische premier Ian Smith het parlement meedeelde, dat het oordeel van de Afrikaanse bevolking over de kwes tie van onafhankelijkheid onder de huidige gi'ondwet (met de blanke minderheid aan het bewind) zal wor den vastgesteld via raadpleging van de ongeveer achthonderd stamhoof den in het land. Dit zal volgen op de op 5 november te houden volksstem ming waaraan slechts 100.000 men sen - onder wie 90.000 blanken - zullen kunnen deelnemen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het weg tx-ekken van het oude depx*essiegebied kwam boven west Europa een krachtig gebied met hoge barometerstanden tot ontwik keling. Maahdagmox-gen bevond ihet centi'um hiervan zich dicht bij ons land met een luchtdrukwaarde van omstreeks 1034 millibar. Het be weegt langzaam verder naar het oosten. Langs de west flank ervan bewegen enkele storingen op de oce aan naar het nooi'doosten maar deze zullen het weer in ons land het ko mende etmaal niet beïnvloeden. Wel kan er morgen overdag een weinig wind komen uit zuidelijke richtin gen. In het hogedx-ukgebied komen naast opklaringen ook wolkenvelden voor en in de nacht en oöhtend plaatselijk mist. De nachtelijke mi nimumtemperaturen zijn. waar op- klax-ingen voorkomen laag. In ons land kwam op verschillende plaat sen nachtvox-st voor. even als verder naar het zuiden tot in midden Frank rijk. Ook komende nacht kan dit weer 'het geval zijn. Jeugdige P.T.T.-ers gooiden post weg BUSSUM, 17-10. De P.T.T. te Bus- sum. die enige maanden geleden een viertal jongens van zestien a zeven tien jaar, waarvan drie woonachtig in Weesp en één in Mijdrecht, bij de besteldienst heeft aangenomen, komt thans tot de ontdekking dat deze jongens ongeveer van half september af grote hoeveelheden post niet 'heb ben rondgebracht, doch weggewor pen bij de Ronduitweg bij een ves tinggracht in Naax*den. Actie werd succes ROTTERDAM, 18-10. Zondagmid dag is in Hoogvliet by Rotterdam de eerste kerk die als resultaat van de actie Antwoord '64 kon worden gcbcuwd (overigens door een speci ale constructie van prefab-staal in zes dagen tyds) ingezegend. Dc actie die tot zaterdagmiddag b(jna 21 mil joen gulden opbracht, maar waar van het eindbedrag nog niet tc voor spellen is, wordt gevoerd door negen kerkgenootschappen en heeft tot doel een fonds te vormen waaruit dc bcuw van 396 kerken kan worden gefinancierd. De, eex'ste van deze 396 kerken is nu in gebruik genomen in een van de satellieten van Rotterdam, tijdens een dienst die o.a. werd bijgewoond door de ministers Biesheuvel en Toxopeus, de secx*etaris-genex'aal van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijvex-heid, mr. G. van der Flier namens minister Bogaex-s en de bux*gemeesters van Dijk van Poortu- gaal en van Walsum van Rotterdam alsmede uiteraard talrijke vertegen- woordigers van de betx-okken kerk genootschappen. Het Christelijk Haags Knapenkoor, onder leiding van Marius Borstlap, vex'leende medewerking aan deze dienst, waar in dr. P. G. Kunst px-eekte over Jesaja 65. vers 16: „Ik was te vin den voor hen die mij niet zochten. Ik zei lot een volk dat mijn naam niet aanriep „Hier ben ik". De belangstelling, gestiinuleerd door een rechtstreekse televisieuit zending. was zo groot dat de rijks politie alle moeite had het verkeer in goede banen te leiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1