Andreas Vesalius Coopvaett Goldwaters steen in eigen ruiten DUET Vroeg of laat geeft de protestanfs-c/iristelijke vrouw de voorkeur aan PTTHSTSE S marrie s mogelijkheden Jfeem QRKS BESCHUIT punt II, DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak STAD EN EILAND NYLONS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag l« oktober 19S4 No. 19668 Ingezonden mededeling Vierhonderd jaar geleden stierf Grootse herdenking te Brussel Van 19 tot 24 oktober a.s. zal te Brussel het feit worden herdacht, dat de grote geleerde Andreas Vaselius, grondlegger van de wetenschappe lijke anatomievierhonderd jaar ge leden terugkerend van een pelgrims tocht naar Jeruzalem schipbreuk leed op het eiland Zante, alwaar hij toen stierf, op bijna 50-jarige leef tijd. Het herdenkingscomité, bestaande uit gedelegeerden van de Belgische Academies voor Wetenschappen en Geneeskunde, heeft o.a. de Neder lander, prof. dr. J. Dankmeijer, hoogleraar in de anatomie en em bryologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, uitgenodigd in Brussel een voordracht te komen houden over de actuele betekenis van het werk van Vesalius. Een andere niet-Belgische spreker op deze herdenkingsplechtigheden is prof. dr. H. Wolf-Heidegger uit Ba zel. Deze zal spreken over het in 1543 in die stad uitgegeven belang rijkste werk van Vaselius „De Hu- mani Corporis Fabrica" Over de bouw van het menselijk lichaam). Andere redevoeringen op deze Ve- salius-herdenking zullen gewijd zijn aan het humanisme in de zestiende eeuw en in de moderne tijd. Beroemde voorgangers Andreas Vesalius, eigenlijk Andreas Wesele, hetgeen Van Wesel betekent, werd op 31 december 1514 te Brussel geboren, als zoon van de hofapothe- ker van de keizers Maximiliaan en Karei de Vijfde. Andreas studeerde achtereenvolgens aan de hogescho len van Leuven, Montpellier en Pa- riis. Vanzelfsprekend was hij niet de eerste die zich met de ontleedkunde bezighield. Op dit gebied had hij zelfs zeer grote en beroemde voor gangers. Allereerst was daar de befaamde Griekse geneeskundige Hippocrates (460-375 v. Chr.) die in het uit 72 de len bestaande Corpus Hippocratium zijn voor die tijd zeer vooruitstre vende denkbeelden over het mense lijk lichaam uiteenzette. Een ander groot geleerde uit het voor-Christe lijke tijdperk, Aristoteles (384-322 v. Chr.), heeft ook de nodige aandacht aan de menselijke anatomie besteed. In de tijd van Vesalius waren het echter de leerstellingen van Galenus (130-201 n. Chr.), die nog steeds al gemeen loerden aanvaard. Met de grootste eerbied is er al eeuwen lang gesproken over het werk en de on derzoekingen van deze Claudius Ga lenus van Perganon, die geneeskun de had gestudeerd te Smyrna, Co- Ingezonden mededeling DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Lam (bed. H. Doop), 7 uur idem. Kcrkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld (bed. H.A.). Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld (bed. H.A.). Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur ds. W. Kool uit Woerden (gezinsdienst), 7 uur idem. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Nocrdwelle: 7 uur ds. Van Liere. Scharendüke: 10 uur ds. Roo- denburg (bed. H.A.), 7 uur idem (dankzegging H.A.). Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 11 uur ds. F. A. van Liere uit Renesse- Noordwelle. Ncordgouwe: 11 uur ds. Kelling. Dreischor: 9.30 uur ds. Kel- ling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Velle- koop. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wes terhof. Oostcrland: 10 uur ds. Groe- newegen, 6 uur ds. M. G. Westerhof uit Nieuwerkerk. Sirjansland: 10 uur leesdienst. 6.30 uur ds. H. J. Groene- wegen uit Oosterland. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. A. de Jonge uit Goes (voorber. H.A.). Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. da. M. E. Monsees uit Amersfoort. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Hoog- steen. Rencsse: geen dienst. Scharen düke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. G. O. Donner uit Schevenin- gen. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. J. Visscher uit Zwijndrecht. Gereformeerde Kerken /rijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. J. van Da len, em. pred. te Den Oever (voorber. H.A.). Kcrkwerve: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Westerink. Nieuwer kerk: 10 uur leesdienst. 3 uur ds. J. van Dalen, em. pred. te Den Oever (voorber. H.A.). Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Ka rens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur student A. Hoogerland uit Werken dam. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. H. Wiltink uit Doetinchem. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Maandag 19 oktober, half acht: ds. H. Wiltink uit Doetinchem. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Hoorns-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen te 7.30 en 10 uur; 19 uur Concilie-oe fening. In de week: Eucharistievie ringen te 7.15 en 8 uur. woensdag en zaterdagavond om 7 uur. Haam stede: 9.30 uur Eucharistieviering. rinthe. Alexandrië en Rome. Wie zich verstoutte er andere opvattin gen op na te houden de Galenus werd onmiddellijk verdacht van ket terij. Godslastering en vivisectie Gedurende de periode dat Vesalius hoogleraar te Padua was, verrichtte hij talrijke lijkopeningen. In het reeds genoemde werk, het uit zeven delen bestaande „De Humani Corpo ris Fabrica", komt hij op grond van eigen onderzoekingen tot andere, juistere, opvattingen over de mense lijke anatomie dan Galenus. Korte tijd later zün zijn geschriften in ver schillende talen verschenen, zij het in verkorte vorm. In ieder geval konden er veel tijdgenoten kennis van nemen. Dat was voor Vesalius nog vrij ge vaarlijk; er volgden tal van protes ten; hij werd beschuldigd van gods lastering en vivisectie. De historici vertellen, dat hij niet alleen zijn anatomische arbeid opgaf, maar dat hij lijfarts van Karei V en Philips II werd, hetgeen hem bescherming te gen de inquisitie bood. De waarne mingen die hij bij zijn lijkopeningen hacC gedaan, waren echter juist. Hierop is later weer verder voort gebouwd. Dit levenswerk zal thans ivorden herdacht. Dr. H. W. Scalongne. Paus Paulus zal op 24 oktober naar het in de buurt van Rome ge legen klooster van de Benedictijnen ,.Monte Cassino" reizen om daar de geheel gerestaureerde abdij in te zegenen. AMERSFOORT. In de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort is •het 150-jarig bestaan van de in spectie militair geneeskundige dienst gevierd. Weekeind»- ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: Dokter C. M. van Hoorn. tel. (01110)- 2080. IMIDDENSCHOUWEN; Dokter J. L. Braber, Dreischor, tel. (01112)-280. OOSTERLAND-BRUINISSE: Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280. -DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116)-310. Wat biedt de BEELDBUIS? De keuze wordt lastig, dit week end. We schreven het vorige week al: deze vrijdagavond overlappen el kaar Stiefbeen Zoon op Nederland I en de geestige show van Danny Kaye op Nederland 2. Net 1 brengt bovendien The Beverley Hillbillies, Pa Pinkelman en tante Pollervop (tweede afl.), gedeelten uit de nieu we speelfilm van Kees Brusse (die we dit seizoen ook als commissaris Maigret zien) en het duo Rita Coriia en Bueno de Mesquita. Op kan. 27 begint Gerton van Wageningen de kijkers wegwijs te maken in de op tische industrie, resp. in het Utrechts dialect. Voor de zuiderlingen draait België VI. de speelfilm „De nacht van de spionnen". Zaterdag na het weekjournaal om 3 45 Alles draait om moeder en om 5 uur voor jong en oud Swiebertje, die een nieuwe reeks avonturen te gemoet gaat met Bromsnor en de burgemeester. Om half 8 na Barend de Beer Lassiena het nieuws Pa Pinkelman, een monoloog De zon dagswandeling, om 5 iwor 9 de nieu we musical van Willy van Hemert en Harry de Groot 'n Kus van de ballerina. Tegelijk met die gezellige muzikale komedie begint op kan. 27 het cabaret K-wartaal met Rinus Ferdinandusse c.s. Zondag staat het revueprogramma van Willy Walden en Piet Muysélaar op het programma van Ned. 1 (8.30), daarna volgt een klein kijkspel In- stapkaarten gereedhouden. Die avond vertoont Ned. 2 natuurlijk ook een komedie (het is immers een „con trast-programma"?) en wel de show van Tom Ewell, gevolgd door een afl. Desïlu Mystery (film) Het pro bleem van cel 13. Om 9.25 't Is maar een woord, helaas nu zonder God fried Bomans. Zondagochtend kan men in het zuiden kijken naar de Midavondse- renade en een film van Dick Powell van de Vlaamse zender. In het wes ten eist T.V.-Noordzee de aandacht op met zijn filmseries. Enkele tips voor de werkweek: maandag de speelfilm Man with the gun op Ned.. 1; dinsdag Het gele pakje (5de colonne film) via Ned. 2. Woensdag Stiefbeen Zoon en de quiz Eén tegen allen (studio tegen gehele stad) via Ned. 1 en Interpol en blijspel. Donderdag een vroeg to neelstuk, Quadrille (8.20 u.) op net 1 en een late film Het grote avontuur op kan. 27. België VI. presenteert een muz. ontsp. progr. Van de hak op de tak. De vrijdag daarop is Rudi Carrell weer aan de beurt. SIRJANSLAND De gehouden Zeeuwse collecte door mevr. de Ronde-Bolijn en mevr. Mol-Hanse heeft het mooie bedrag van f 40,35 opgebracht. In Brussel is woensdag bekend gemaakt, dat koning Boudewijn en koningin Fabiola begin volgend jaar een bezoek aan Zuid-Amerika zul len brengen. (HERDENKING HET VELE LEREN EN DE KENNIS GODS De jeugd moet veel meer leren dan vroeger. Wie niet leert komt niet vooruit. En er komt steeds meer bij. Ons hoofd is barstens vol. Het is soms moeilijk om het bij te houden. Op elk gebied is vakbekwaamheid vereist. Het is leren en nog eens le ren. Als de Kerk daar dan ook nog bij komt om onderwijs te geven, is dat haast te veel. De kinderen hebben al zo veel te leren dat er voor de catechisatie en de zondagse predi king al helemaal geen tijd meer overschiet. Je moet toch ook nog tijd voor ontspanning hebben. Hiertegen kunnen wij moeilijk in brengen dat het allemaal wel mee valt. Wij kunnen iemand niet gaan verwijten dat hij wel tijd voor zijn genoegens, maar niet voor zijn plich ten heeft. Wii kunnen niet volhou den tegen iemand die beweert geen tijd te hebben dat hij dan maar tijd moet maken: waar een wil is, is een weg. Maar wel dit: juist door dit extra er nog bij te nemen, komt er ver lichting in alles. Zo als het moeite kost om wiskunde onder de knie te krijgen, kost het ook moeite om God te leren kennen. Maar zoals het be vrediging schenkt om in het ene te slagen, zo schenkt het des te meer in het andere. In het grote gebod om God lief te hebben met onze hele existentie, in al ons doen en laten, spreken en handelen met de inzet van alle krachten wordt ons geen gemakkelijke weg gewezen, - de weg die wij zo zeer geneigd zijn te gaan. Maar juist daarin leren wij hoe zeer God ons liefheeft. Juist daar leren wij dat God het zijn beminden in de slaap geeft. Zeer betreurenswaard zijn daarom de dravers van de brede weg. Ook in deze dingen. Want Het is genoeg bekend waar die weg op uitloopt. Maar smal is de weg en eng is de poort die ten leven leidt. En weini gen zijn er die hem vinden. Die wei nigen echter, uitverkoren om te ge loven, zullen gaan leven vanuit die ontspanning die ze door die extra inspanning om God te leren kennen winnen. Vanuit die ontspanning, waarin alle leren betrekkelijk wordt, wordt alle leren tevens ook gemakkelijk gemaakt. Vooral ook in het vertrou wen dat in Christus geen moeite te vergeefs zal zijn. Wie oren heeft die hore! BLIK DOOR HET WERELD Brouwershaven. R. OORT. Kort voor de presidentsverkiezin gen zitten de Amerikanen doorgaans in spanning. Maar ditmaal is daar van geen sprake. Voornamelijk vraagt men zich af hoe het mogelijk is geweest dat senator Goldwater werd benoemd tot republikeins kan didaat. Voor z\jn partijgenoten is dit in het bijzonder een raadsel: de man moet toch iets in zijn mars hebben om zo glorieus te zegevieren op de partijconventie maar daar blijkt nu niets meer van. Het is zelfs zo dat president John son met opzet vermijdt om in te gaan op u'at Goldwater tijdens zijn cam pagne te berde brengt - hij gebruikt zelfs de naam van zijn tegenstander niet in zijn speeches. En waarom zou hij: Goldwater is druk doende de kiezers naar het kamp van Johnson te drijven en dat is een bezigheid waarin de president hem niet graag wil storen Het is niet alleen wat Goldwater zegt wat hem zijn kansen ontneemt, maar ook wat hij doet. Verkopen Het tekenendst was dat wel toen hij in de vallei van de Tennessee- rivier sprak. Die streek is door Roo- sevelts New Deal van grote arme lijkheid tot welvaart gekomen om dat met regeringsgeld stuwen wer den gebouwd en elektrische centra les, waardoor zowel de landbouw als de industrie zich hier konden ont plooien. Die organisatie, de Tennes see Valley Authority, is iets van de mensen zelf geworden. En juist bij hen ging Goldivater propageren om die centrales en alles wat daarbij hoort maar te verkopen aan het be drijfsleven, het particulier initiatief, dat daar nooit het initiatief nam om de streek te helpen. Goldwater werd onthaald met borden waarop stond: Verkoop liever Arizona (de staat waar hij vandaan komt). Een gehoor van arme gepensio neerden onthaalde hij op een giftige aanval op Medicare, de wetgeving die er voor zorgt dat juist deze men sen niet in angst en vreze behoeven te zitten voor de - in de V.S. zeer hoge - rekeningen van dokter en zie kenhuis als hen eens iets zou man keren. Enzovoort, enzovoort. Onthullingen Goldwater zag ook kans om Eisen hower tegen zich in het harnas te jagen door te bepleiten dat de N.A. V.O.-bevelhebber meer zeggenschap over de kernwapens zou moeten krij gen. Toen kwam uit dat dit al enigs zins zo is en nog meer onthullingen over hoe het nu gesteld is met het gezag over de' kernbom. Eisenhower was briesend: juist dat hij niet weet hoe op een kernaanval gereageerd wordt, moet een tegen stander ervan weerhouden er mee te beginnen; en dat gaat deze man daar even staan onthullenEn ook hiervan zijn legio voorbeelden. Bovendien heeft Goldwater een reeks dreigementen geuit (het ge bruik van kernwapens in Vietnam bijvoorbeeld), die by de kiezers twij fel hebben gewekt of dit nu de even wichtige persoonlijkheid is, wiemen de leiding van de staat kan toever trouwen. Ommezwaai Het resultaat: Henry Ford II heejt aangekondigd dat hij op Johnson zal stemmen en hij staat bekend als Óen aarts-republikein. Krant na krant schaart zich achter Johnson, ook steunpilaren van de republikeinen als de New-York Herald, Tribune, Life, The Saturday Evening Post. Johnson beperkt rich ertoe te la ten merken hoe goed hij het al ge daan heeft in de nog maar vrij korte periode dat hij aan het stuur staat. En hij kan ook wel met zijn slaat van dienst voor de dag komen. Zo legt hij er tevens de nadruk op dat er eigenlijk geen keuze is: de ene kandidaat is een man die bewezen heeft het presidentschap aan te kun nen, de andere wekt alleen maar de bangste verwachtingen als hij het ooit eens zou worden. Voor menige Amerikaan - ook republikein - is het alleen al een plicht om op John- sOn te stemmen om te voorkomen dat Goldwater in het Witte Huis komt. Spanning over de uitslag komt men haast niet tegen, slechts over de grootte van Johnsons over winning. De Belgische krijgsraad in Luik heeft woensdag in het „rookbompro ces" de twee beschuldigde militairen vrijgesproken. Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Er braken voor het vertrek naar Holland nog drukke dagen aan. Hoe wel alles niet bepaald nieuw was, wilden de kinderen hun bezittingen zo voordelig mogelijk uit laten ko men, zodat dat jaar al vroeg met de grote schoonmaak begonnen werd. Klaas, die handig was -met de verf kwast, zorgde voor een fleurige kleur. Alles, wat gerepareerd moest worden, werd onderhanden genomen en na het einde van elke dagtaak inspecteerde men gezamenlijk de verandering, die in ieder opzicht ook een verbetering en verfraaiing betekende, 's Avonds viel men dood moe in bed, maar 's morgens was men gelijk met de zon weer op, on der de onbarmhartige leiding van Marrie. „Straks, op de boot, kunnen we allemaal luieren. Nu moeten de handen uit de mouwen gestoken worden. Vooruit, jongens, aan de slag". De jongens lachten wel eens als een boer, die kiespijn heeft, maar het resultaat was toch altijd, dat men met nieuwe moed aanpakte. Half maart zag alles er heel be hoorlijk uit. Men bekeek het resul taat van enkele weken hard werken en dat was wel de moei'te waard ge weest. Het mocht dan allemaal niet nieuw zijn, het was nu in ieder ge val weer het aanzien waard. Ten slotte: het oog wil ook wat hebben. Dat viel niet te loochenen. De laatste dagen van hun verblijf in Australië, pakte Marrie met Bep datgene in koffers en kisten, wat men mee wilde nemen naar Holland. Ieder had zo zijn persoonlijke eigen dommen, waarvan men geen afstand wilde doen, wat 'heel begrijpelijk was. Per slot van rekening beteken de een kist meer of minder ook niet veel. Vanuit de haven ontving men een telegram, waarna Harrie de jeep ge reed maakte en de volgende dag naar het station reed. Marrie zorgde met Bep er voor, dat de familie Hen- drikse in ieder opzicht een goede in druk zou krijgen. Er was een bordje kunstig beschilderd door de handige Klaas opgehangen voor de deur. waarop vermeld stond: „Welkom". Die dag keek Marrie wel tien keer in alle vertrekken van het huis, of alles er nog netjes uitzag, verschik te hier en daar wat en veegde nog wat stof weg. dat voor negen-en- negentig procent denkbeeldig was. Ze had een cake gebakken, er zou een uitgebreide maaltijd gereed staan met fruit van eigen bomen en groente uit eigen tuin. Het straatje rondom de woning was geschrobt en het zand bijgëharkt. Er stonden bloemen op de tafels, er hing nieuw behang aan de wanden en alles glansde van de verf. Tenslotte ging ze maar op de wa randa zitten en stak een sigaret aan. Zo, nu ga je voor de tweede keer terug naar Holland, Marrie, zei ze tegen zichzelf. Maar nu voorgoed. En ik zal echt geen traan achterla ten in Australië. Ik heb geen pio- niersbloed, ik 'hang teveel aan dat gene, wat de moderne beschaving aan comfort biedt. Hier zou ik op de duur wegkniezen en verpieteren. Er is maar één Nederland en dat is Brabant, zou oom Piet zeggen. Natuurlijk zouden ze het de eer ste jaren niet gemakkelijk krijgen, Matthieu moest zijn 2500 gulden hebben. Dat zou ook niet in één keer gaan, maar de jongens wisten, wat hun te wachten stond. Per slot van rekening kwam men niet zonder geld aan en misschien was er wel zoveel, dat Jan Wouterse ihet grootste deel van het door hem gegeven geld kon terugkrijgen. En als Matthieu genoe gen wilde nemen met maandelijkse bedragen, dan zouden de zorgen niet al te groot zijn. Overigens. Dreu- mel lag vlak bij Tiel en ze was er van overtuigd, dat ze aan Jan Wou terse een grote steun zou hebben. Hij is een reuze vent. dacht ze. Ik ben blij met zijn vriendschap. Half zes draaide de volgeladen jeep kreunend het erf op en voor de deur stonden vijf kinderen de nieu we 'bewoners op te wachten. Er wer den handen gedrukt, het bordje bo ven de deur werd bewonderd, ieder een was hartelijk en vriendelijk. De Hendriksen waren getroffen door de grootse, spontane ontvangst. Binnen deed men zioh te goed aan koffie met cake, terwijl Hendrikse Hollandse sigaren en sigaretten uit deelde aan de groten en snoep aan de kleintjes. De duisternis viel spoedig in. maai de uitgebreide .maaltijd werd on danks de primitieve verlichting in het grote vertrek, alle eer aan ge daan. De heer Hendrikse verklaarde na de maaltijd, diep getroffen te zijn door de zeldzaam hartelijke ont vangst. „Het spijt me - en zeker ook mijn vrouw - dat wij jullie, wanneer je straks terug zult zijn in het va derland, niet zo'n prettige ontvangst kunnen bereiden, maar onze vriend Wouterse heeft beloofd, dat hij de honneurs zal waarnemen en wij ken nen hem allen, dus dat zal best in orde komen. O ja. juffrouw Laan, ik 'heb nog een brief voor u wan hem bij me". Ondanks dat de nieuwe bewoners moe waren van de lange reis, werd het toch nog laat. doch middernacht was iedereen ter ruste, behalve Mar rie, die nu pas gelegenheid had om de brief van Jan Wouterse te lezen, die als altijd overvloeide van „lieve Marrie's", hartelijkheid en optimis me. Ze verwarmde er zich aan en terwijl ze zich uitkleedde betrapte ze or zich op. dat ze naar de jongen verlangde. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7