Chroesjtsjov legt functies neer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wat zal Labour gaan doen in Engeland De kosten van het levensonderhoud Per jaar 30.000 ton chem. afvalstoffen Bloedige onlusten om „priester-arbeider" LABOURPARTIJ WINT VERKIEZINGEN IN ENGELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 oktober 1964 121ste jaargang No. 19CC8 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tol. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677.- Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee wordt straks t.v.-stad Opwindend nieuws uit Moskou MOSKOU, 16-10. Nikita Chroesjtsjov, tot dusver partijleider en premier van de Sowjet-Unie, is van zijn functies als eerste secretaris van liet centrale comité van de communistische partij der Sowjet- Unie en voorzitter van de raad van ministers van de Sowjet-Unie ontheven. Leonid Brezjnev is gekozen tot eerste secretaris van het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie. Kosygin is benoemd tot voor zitter van de raad van ministers van de Sowjet-Unie. Woensdag 14 oktober heeft de plenaire vergade ring van het centrale comité van de communistische partij der Sowjet-Unie Chroesjtsjovs verzoek in be handeling genomen om van zijn functies ontheven te worden „met het oog op zijn gevorderde leeftijd en de verslechtering van zijn gezondheid", aldus is donderdag bekendgemaakt. De wereld gonsde gisteravond van geruchten. De aankondiging van het aftreden der Sowjet-premier ging met de nodige geheimzinnigheid vooraf gepaard. Nadat het bericht wereldkundig was geworden kwa men de commentaren los, want de vraag is uiteraard in hoeverre het aftreden van de Sowjet-premier een politieke achtergrond heeft. WASHINGTON. In Washing ton zijn deskundigen van mening dat het aftreden van Chroesjtsjov niet betekent dat er een wijziging in de Russische politiek op komst is. Men beschouwt in Washington zo wel Brezjnev als Kosygin, die res- pektievelijk partijleider en premier LONDEN. 16-10. Het program dat Labour wil uitvoeren, omvat een achttal punten. Deze punten zijn de volgende: 1. Vervanging van het Britse kern zwaard door een nieuwe over eenkomst. waardoor de Navo- landen meer zeggenschap krijgen bij het vaststellen van de politiek op kernwapengebied en het toe zicht op het gebruik van de kernwapens. 2. Streven naar een nieuwe door braak bij het ontwapeningsover- lcg tussen oost en west, hetgeen gesteund moet worden door de benoeming van een speciale mi nister voor ontwapeningskwesties. 3. Daadwerkelijke pogingen om communistisch Oina in de Ver enigde Naties te brengen. 4. Engelands vertegenwoordiging bij de V.N. op ministerieel niveau brengen. 3. Vergroting van Engelands hulp aan de in ontwikkeling zijnde In Keulen begon donderdag het proces tegen tien gewezen S.S.-ers en stafleden van het concentratie kamp Sachsenhausen. Hun wordt hulp of medeplichtigheid aan de moord op meer dan 10.000 Russische krijgsgevangenen ten laste gelegd. Uit een museum in Montreal is een tekening van Rembrandt, „De dood van Jacob", gestolen. landen en instelling van een mi nisterie voor de ontwikkeling in deze landen dat zich met deze hulp moet bezighouden. 6. Reorganisatie van Engelands eco nomie aan de hand van een na tionaal plan dat moet worden uit gevoerd door een nieuw ministe rie van economische zaken. 7. Nationalisering van de staalin dustrie en de watervoorziening. 8. Instelling van een ministerie voor technologie om het onderzoek en de ontwikkeling te stimuleren. DEN HAAG, 14-10. Minister An- driessen acht het niet uitgesloten dat de kosten van levensonderhoud dit jaar nog zullen stijgen. Het prijsin dexcijfer is gedurende de maanden januari tot en met september van dit jaar gestegen met 5,7 percent. Tij dens de openbare vergadering van de commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer noemde de minister het niet uitgesloten dat dit cijfer eind van dit jaar op 120 zal komen. Hij stelde daar tegenover vast, dat de toeneming van het prijspeil over het gehele jaar genomen niet meer dan 6 percent zal bedragen. Deze prijsstijging is helemaal niet leuk, maar er valt niet aan te ontkomen, aldus de bewindsman. ENSCHEDÉ, 15-10. - Naar schatting produceren de Nederlandse chemische bedrijven een hoeveelheid van 25.000-30.000 ton per jaar aan chemische afvalstoffen, een bijzondere groep afvalstoffen met bijzondere, meestal gevaarlijke eigenschappen. Naar de diverse ge vaaraspecten kan men deze stoffen indelen in explosieve, licht ont vlambare, vergiftige en bijtende stoffen. Het cijfer van 30.000 ton is wellicht nog aan de lage kant, want „vele kleinere en zelfs middengrotc bedrijven maken van het afvoeren geen enkel pro bleem". Aldus ir. C. Buschman (Voorburg), scheikundig adviseur van de arbeidsinspectie, die sprak op de tweede dag van het congres voor openbare gezondhcidsregeling in Enschede. Hij kwam o.m. tot de conclusie dat veel bedrijven hun chemische afvalstoffen (cyaan- zouten en olie) nog lozen via het riool en insecticiden deponeert men, zo stelde hij, bij voorkeur Sn sloten en kanalen. „Daarom is de hoogste schatting van 30.000 tqn per jaar nog aan de lage kant", zo merkte hij op. Ir. Buschmann meende, dat de lozing van chemische afvalstoffen op de binnenwateren rigoureus beperkt zal moeten worden. Ook lozing in zee is, naar zijn mening, niet onbeperkt toegestaan. Ver branding van chemisch afval in de open lucht kan aanleiding geven tot ernstige luchtverontreiniging. De beste oplossing voor verreweg het grootste deel van het gevaarlijke afval is z.i. verbranding in speciaal geconstrueerde verbrandingsovens. zijn geworden, als volgelingen van Chroesjtsjov. Westelijke waarnemers in Mos kou achten het veelbetekenend, dat Tass in zijn berichten over het af treden van Chroesjtsjov met geen woord heeft gerept over Chroesj tsjovs verdiensten en zich van eer betoon heeft onthouden. De veron derstelling, dat verschillen van me ning over de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie aan de wijzi ging in de leiding van het land ten grondslag zouden liggen is het hoofd element in de speculatieve beschou wingen der waarnemers over de jongste mutatie in de opperste lei ding der Sowjet-Unie. DEN HAAG. Geen der leidende politici in Nederland verwacht na het aftreden van Chroesjtsjov een politieke aardverschuiving. In korte tjjd Vooraanstaande socialistische par lementsleden in 11 al i meenden, dat de mutatie in Moskou „hoogst verontrustend" is. Van gewoonlijk welingelichte zijde in Moskou is nog de mening geopperd dat de opzien barende wijziging in de Russische leiding zich binnen zeer korte tijd en onder hoogst dramatische om standigheden moet hebben voltrok ken. In sommige Westduitse poli tieke kringen sluit men de mogelijk heid niet uit, dat het aftreden van Chroesjtsjov een Russisch-Chinese toenadering ten doel heeft. Verbazing, vermengd met onge rustheid, was de eerste reactie in dc Zuidsla vische hoofdstad op hel nieuws van 't aftreden van Chroesj tsjov. Franse mening Het Franse persbureau A.F.P. wijst er op, dat de door Chroesjtsjov in september genomen beslissing ten gunste van een verhoogde produktie van verbruiksgoederen en een in dustriële en commerciële liberalisa tie verzet heeft kunnen oproepen. Het orgaan van de Russische communistische partij, de Prawda, maakt in zijn vrijdagochtendeditie .melding van de ontheffing uit al zijn regerings- en partij funkties van Chroesjtsjov. Het blad publiceert fo to's van Brezjnev en Kosygin, als ook de decreten die op de wijzigin gen betrekking heeft. Opnieuw arrestatie in de Ver. Staten BUFFALO (New York), 16-10. Don derdag is in Buffalo een man met een geladen geweer gearresteerd, die door de politie in het oog gehou den werd, en wel een uur voordat president Johnson en Robert Ken nedy in de stad aankwamen. De arrestant, de 39-jarige Gordon Smith, bevond zich in hot gebouw waar hii werkt. Dit gobouw ligt aan de route die Johnson en Kennedy zouden volgen, maar die op;het laat ste ogenblik om veiligheidsredenen werd veranderd. Proces tenen bewakers kamp Sachsenhausen KEULEN. 15-10. Naast het Ausch- witz-proces in Frankfort en het Tre- Hinka-proccs in Düsseldorf loopt lhars in West-Duitsland een derde monsterproces. In Keulen begon men donderdagochtend met dc rechtszaak tegen tien voormalige bewakers van het concentratiekamp Sachsenhau sen b\j Berlijn. Zij moeten zich verantwoorden vcor moord of medeplichtigheid aan moord od meer dan tienduizend ge vangenen; 126 getuigen uit Duits land. België, Israël, Oostenrijk, Po len, de Verenigde Staten en Argen tinië zullen verklaringen afleggen. Tot de „specialiteiten" van het kamp-Sachsenhausen behoorde het natspuiten van uitgeputte gevange nen en hen dan in de vrieskou te laten staan tot zij doodvroren. Tot half november 1941 zouden bijna elfduizend Russische krijgsgevange nen op deze wijze en door middel vin een nekschot zijn vermoord. Zuidvietnamese terrorist terechtgesteld SAIGON, 15-10. De Zuidvietname se communistische terrorist Van Troi die op 9 mei 1964 te Saigon heeft gepoogd dc Amerikaanse minister van landsverdediging Mcnamara uit de weg te ruimen, toen deze Saigon bezocht, is donderdagochtend in de gevangenis van Tsji Hoa, in een voorstad van Saigon, voor een vuur peloton terechtgesteld. De terechtstelling werd door ver slaggevers bijgewoond. Van Troi had indertijd een springstof lading aange bracht onder een brug, waar Mcna mara met zijn auto over heen zou rijden. Van Troi was, vóór zijn terecht stelling geblinddoekt aan een paal vast gebonden. Hij wist de blinddoek echter voor een van zijn ogen weg te rukken, en schreeuwde voordat de dodelijke schoten vielen; „Weg met de Amerikanen. Lang leve Ho Tsji Minh" (de Ncordvietnamese commu nistische leider). De Amerikaan Craig Breedlove verbeterde donderdag op de zout- vlakten bij Bonneville zijn enige da gen geleden gehaalde wereldsnel heidsrecord en bracht het op ruim 841 kilometer per uur. Verkiezingen in Engeland Een beeld van de Britse verkiezingensir Alec Douglas Home op toemee in zijn kiesdistrict in Schotland, buiten een stemlokaal, in Braco met een hond van een aanhangster die een pro-Home-biljet in de bek draagt. Schietpartij in Duits gerechtsgebouw DÜSSELDORF, 15-10. Een 23-ja- rige arrestant, die de handboeien aan had, heeft donderdag in de gang van een gerechtsgebouw te Moers in de Westduitse deelstaat Noord-Rjjn- Westfalen een wachtmeester doodge schoten en twee bewakers levensge vaarlijk gewond. De getroffenen kregen alle drie schoten in de buik. Daarna schoot de arrestant een vrouw, die toeval lig uit een deur kwam, in het been. Na dit schot vluchtte hij. De jongeman die verhoord was geworden omdat men hem er van verdacht lid van een dievenbende te zijn, zou naar zijn cel teruggebracht worden. In de gang trok hij een pis tool uit zijn zak en begon daarmee te schieten. De politie heeft een grootscheepse achtervolging ingezet. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men kan niet bewijzen dat iets mooi is. Portugal: PORTO (Portugal), 15-10. De be volking van het 300 zielen tellende Portugese plaatsje Lourosa heeft zich zodanig opgewonden over het „wegrukken" van haar „priester-ar beider" uit haar midden, dat zjj het tot bloedige incidenten heeft laten komen, waarbjj drie doden zjjn ge vallen en vijftien gewonden. Het voorwerp van de genegenheid van de bewoners van Lourosa, de 26-jarige pater Damiao Bastos, heeft in de twee jaar dat hij in Lourosa werkzaam is de harten gewonnen van alle „Lourosanen" door zijn so ciale bewogenheid. Maar enige da gen geleden heeft de bisschop van C porto een nieuwe pastoor voor Lourosa aangewezen, die inmiddels in het plaatsje is aangekomen en daar in weerwil van het verzet dei- bevolking aan de slag poogt te gaan. Maar toen de politie pater Bastos kwam „halen" sloeg het lijdelijk ver zet evenwel over in krachtdadig ver zet, zodat de politie zich van haar vuurwapens moest bedienen om zich de betogers van het lijf te houden, die haar de pater wilden ontrukken. De schoten van de politie hadden tot gevolg, dat er slachtoffers vielen. Meerderheid is niet groot LONDEN, 16-10. Dc Labourpartjj heeft dc verkiezingen in Engeland gewennen, ten koste van dc conser vatieven, die dertien jaar het heft in handen hebben gehad. Om negen uur vanmorgen (vrijdag) schatte men de meerderheid, die Labour zou krijgen tussen de 10 en de 20 zetels, een veel kleinere meerderheid intussen dan men donderdagavond op grond van dc toen bekende uitslagen had be cijferd. Politieke waarnemers wijzen erop, dat veel van de nog komende uitsla gen plattelandsdistricten betreffen, die traditioneel op de hand van de conservatieven zijn. De liberalen verloren twee van hun zeven zetels, maar kregen tien procent van de stemmen, dat is twee maal zoveel als in 1959. Dc liberalen De liberalen hebben in veel meer districten dan in 1959 kandidaten ge steld. Vijf conservatieve ministers hebben hun Lagerhuiszetel verloren, namelijk Maurice Macmillan (zoon van de vroegere premier), Reginald Bevins, Anthony Barber. Geoffrey Rippon en Peter Krik. Toen de stemmen van 424 van de 630 districten geteld waren, was de verdeling als volgt: Labour: 8.356.722 stemmen (45,8 in 1959: 8.427.541 stemmen (44,8%). Conservatieven: 7.841.882 stemmen (42,9%), in 1959: 9.251.491 stemmen (49,2 Liberalen: 1.887.658 stem men (10,3%), in 1959: 987.969 stem men (5,3%). Overigen; 174.862 stem men (1 in 1959: 134.723 stemmen (0,7 Later afnemende wind Verwachting tol zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien: aanvankelijk overwegend krachtige, later matige wind uit westelijke richtingen; weinig veran dering in temperatuur. 17 okt. Zon op 7.08. onder 17.42. Maan op 16.54, onder 1.55. 18 okt. Zon op 7.09. onder 17.40. Maan op 17.13, onder 3.11. 19 okt. Zon op 7.11. onder 17.38. Maan op 17.30, onder 4.29. Volle maan: 21 okt. te 5.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 okt. 0.01 v.m. 18 okt. 1.03 v.m. 19 okt. 1.51 v.m. BROUWERSHAVEN: 17 okt. 12.28 n.m. 18 okt. 0.49 v.m. 19 okt. 1.33 v.m. Springtij: 23 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Donderdag en vrijdag heeft het in ons land veel geregend. Bin nen een tijdsverloop van 24 uur viel er op tal van plaatsen aan de kust ongeveer 40 mm, terwijl op tal van plaatsen in het binnenland omstreeks 20 mm regen werd gemeten. De re gen werd veroorzaakt door een de pressie, die donderdag in een regel matig tempo over ons land naar het noorden trok. maar die nabij hel Waddengebied vrijwel stationair werd. De wind rondom dc depressie nam in onze omgeving geleidelijk in kracht toe. In verband met de ge ringe verplaatsing van de depressie zal ihet weer ook morgen geen be langrijke verbetering kunnen onder gaan. De buiigheid duurt voort. De wind zal later in kracht, afnemen. Dc temperatuur handhaaft zich op ohgeveer hetzelfde niveau. 12.27 n.m. 13.20 n.m. 14.02 n.m. n.m. 13.18 n.m. 13.56 n.m. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1