alles (so kan met CBtBl Ongerustheid over kolenvoorraad onnodig SKODA 1000 M.B. Garage Y. T. WANDEL - Nieuwerkerk Eerste gouden medaille voor Nederland Afschaffing rentekaarten STAD EN EILAND Eerste Kamer aanvaardt Ziekenfondswet Geen komplot tegen president Johnson Zevenduizend vluchtelingen uit Mozambique in Tanganjika Bezwaren grondvergoeding in wederopbouwplan Scharendijke Jury gaat weer beslissen over prestaties ZIERIKZEE, 11-10. - Vijftien jongelui heb ben in de afgelopen zomer weer een be zoek van twee weken aan de Engelse plaats Hatfield gebracht, de stad die Zierikzee na de stormramp adop teerde en waarmede sindsdien byzonder aantrekkelijke ban den zijn blüven be slaan. Men herinnert zich in dit verband de wederzijdse bezoe ken van de gemeente raden der beide ste den. Belangrijk was en is bovendien de jeugduitwisseling, die de jeugd van hier om de twee jaar een kans geeft in een llatfields gastgezin te vertoe ven. herinnering aan Hatfield; de kostschool „Queenswood". aan de opstellenwedstrijd: Nel van Duivendijk (Bruinisse), Joke de Vrieze (Droisèhor), Marian Schoof (Oosterland), Elly van der Linde (Dreischor), Netty Elenbaas (Noord- welle), Mineke Hogerheijde (Zierik zee), Lieneke Goemans (Zonnemaire), Antoinette Leeuwe (Haamstede), Leo Koopman (Nieuwerkerk), Wim Stou ten (Zonnemaire), Adri van Westen (Nieuwerkerk), Frans Vis (Zierikzee), Hinus Lievense (Nieuwerkerk), Chris de Braai (Nieuwerkerk) en Louis Goedbloed (Renesse). Intussen zijn de opstellen gereed gekomen. Zij bevatten talrijke her inneringen aan de Engelse veis. De opstellen zullen worden onderwor pen aan een jury bestaande uit de heren A. Brand, H. Asma en M. J. Bij de Vaate. Zij zullen binnenkort de beoordelingslijst aan de burge meester overhandigen, waarna de prijsuitreiking volgt. Na afloop van de - doorgaans zeer ge slaagde - reis gaan de jongelui (zij ko men niet allen uit Zierikzee, maar be zoeken doorgaans wel scholen hier ter plaatse) aan het schrijven om hun indrukken vast te leggen. Steeds komen er drie prijswinnaars uit de bus. De eerste prijswinnaar of win nares krijgt een klein model bekertje als aandenken, terwijl bovendien zijn of haar naam wordt gegrift in een groot model beker, destijds aan de gemeente geschonken door Hatfield. Deze beker berust ten stadhuize. Talrijke herinneringen De volgende jongelui nemen deel ADVERTENTIE een nieuwe automobiel, «lie al uw wensen met „JA" beantwoordt Modern in ontwerp Prestatie - snelheid - souplesse Ruimte - comfort Veiligheid - betrouwbaarheid Zuinig: 7 liter per 100 km Complete luxueuze uitvoering Dit alles reeds vanaf f 5450,- Deltastraat 10 - Telefoon (0111-1) 482 Olympische Spelen DEN IIAAG, 14-10. Dc minister van economische zaken, de heer An- driessen, deelde niet de ongerustheid van een aantal Kamerleden over de toekomst van de Nederlandse kolen en van de brandstoffenhandel. In de openbare commissievergade ring van de Tweede Kamer over eco nomische zaken verklaarde minister Andriessen, dat het verbruik van ko len tot 1975 ongeveer even groot zal DEN HAAG, 14-10. De Eerste Ka mer is zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met 'het wetsont werp-Ziekenfondswet. Dit ontwerp van wet werd op 25 augustus '62 bij de Tweede Kamer ingediend en op 17 juni van dit jaar in eerste instan tie aanvaard. Na de indiening van het wetsont werp is de tdkst nog gewijzigd en deels zijn deze wijzigingen het gevolg geweest van opmerkingen van de zijde van de Tweede Kamer. Ook tijdens de behandeling -van het wets ontwerp werden nog belangrijke wijzigingen in het wetsontwerp aan gebracht. Deze veranderingen had den onder meer betrekking op de samenstelling van de Ziekenfonds raad, op de werkgebieden van de fondsen en op de zogenoemde eigen gebieden. Het oorspronkelijk voor stel van minister Veldkamp om de vrijwillig verzekerden premie naar draagkracht te laten betalen, werd niet aanvaard. De fondsen kunnen zelf deze premies blijven vaststellen. Honden naar «Ie Houtrusthallen DEN HAAG, 14-10. Niet minder dan twaalf honderd honden komen zondag naar de Houtrusthallen in Den Haag. Ettelijke honderden had den er graag ook nog bij willen we zen, maar voor -hen was er geen plaats. Dat vertelden de organisato ren van de internationale honden show, bestuursleden van de 35 jaar bestaande Haagse Kynologenclub. Het wordt de grootste hondenshow, die ooit in Europa is gegeven. De grootste deelnemer zal een van de Ierse wolfshonden zijn, die met zijn schoften boven elke eettafel uit komt, de kleinste zal een ohi-hua-hua zijn, die in de holte van een hand een beschut plekje vindt. Laatste reis van «Ie „Willem Ruys" Op vrijdag 16 oktober a.s. zal het vlaggeschip van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd, de „Willem Ruys" onder commando van kapitein Her man van den Heuvel, uit Roermond, voor de laatste maal onder Neder landse vlag uit Rotterdam vertrek ken. Na terugkeer immers, op 22 de cember, zal het sohip worden over gedragen aan de nieuwe eigenaar, de „Flotta Lauro" te Napels, die in januari jl. zowel de „Willem Ruys" als de „Oranje", het vlaggeschip van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland". te Amsterdam, kocht. Met name het feit. dat een ook maar enigermate rendabele exploitatie on der de hier te lande vigerende om standigheden niet meer mogelijk is, heeft tot deze verhopen geleid. blijven als op het ogenblik. De te verwachten toeneming van energie verbruik zal grotendeels door olie en aardgas worden opgevangen. De mi nister verwacht voor 1975 dus een verbruik van vijf miljoen ton steen kool ofwel 20 tot 25 procent van het gehele energieverbruik; een kwart zal door aardgas gedekt worden en de rest door olie. Over zijn toezegging om jaarlijks ongeveer een miljoen ton duui'dere Bij de behandeling in de se naat wend onder meer de aan dacht gevestigd op de noodzaak om te komen tot een volksver zekering voor zware genees kundige risico's. Minister Veld kamp noemde de totstandkoming van een zodanige volksverzke- ring dringend geboden. De Raad van Arbeid te Middel burg verzoekt ons 'net volgende te willen mededelen. Indien de wet tot beëindiging van de premiebetaling krachtens de In validiteitswet toe stand komt behoe ven nog slechts rentezegels te wor den geplakt tot en met de week waarin 31 december 1964 valt. Di rect na 1 januari a.s. dienen dus alle rentekaarten bij de Raden van Arbeid te worden ingeleverd. Voor de in omloop zijnde rente kaarten, welke overeenkomstig de daarop aangegeven geldigheidsduur in november of december van dit jaar moeten worden ingeleverd zou den dan voor een periode van slechts enkele weken weer nieuwe rente kaarten moeten worden uitgereikt. CORPUS CHRISTI (Texas), 15-10. Een zogenoemd komplot tegen het leven van president Johnson, dat men dinsdag te Corpus Christi in Texas meende te hebben ontdekt, schijnt te berusten op snoeverij van een on evenwichtige. De politie zoekt nu een oud-patiënt van een krankzinnigengesticht, die tegenover een tipgever van de po litie heeft beweerd dat hij van plan was president Johnson te doden en daarvoor een automatisch wapen no dig had. DAR-ES-SALAAM, 14-10. In Tan- ganjika-Zanzibar is men begonnen een kleine 7000 vluchtelingen uit Mozambique over te brengen naar het noorden van het land. Men verwacht dat nog meer vluch telingen de Roevoeman, de rivier tussen beide landen, zullen overste ken. In kampen nabij de grens wachten medische groepen de vluch telingen op om hen te vaccineren. Volgens persberichten was onder de vluchtelingen, die vorige week in uitgeholde boomstammen hun land waren ontvlucht, een pokkenepide mie uitgebroken. Duitse industriekolen voor de Ne derlandse elektrische centrales te kopen, zei minister Andriessen on der meer, dat deze aankoop een ze kerheidstelling moet zijn voor de toe nemende uitvoer van Nederlandse huisbrandkolen. Van een importsaldo van 1.8 miljoen ton in 1963 zal de te verwachten lijn tot 1975 lopen naar een exportsaldo van 0.3 miljoen ton bij een Kolen- en Staalgemeenschap- uitvoer van 3 miljoen ton per jaar en een K.S.G.-invoer van 2.7 mil joen ton industriekolen. De Duitse kolen zullen de. elektriciteit niet duurder maken. Dit kan vermeden worden door de in november en december 1964 ver vallende rentekaarten niet op de vervaldag in te leveren maar deze kaarten ook te gebruiken voor het plakken van de over de maanden november en/of december nog ver schuldigde zegels, 'hetgeen voor alle daarbij betrokken partijen een be langrijke werkbesparing zal bete kenen. Werkgevers en verzekerden, die in het bezit zijn van rentekaarten, wel ke in november en december 1964 vervallen, wordt daarom verzocht deze kaarten vooralsnog in hun be zit te houden en daarop door te plak ken tot en met de week waarin 31 december 1964 valt, waarna deze rentekaarten begin januari 1965 bij de Raad van Arbeid dienen te wor den ingeleverd. Voor het bijplakken van deze ze gels, dus ten hoogste 9 stuks, lean de benodigde ruimte gevonden worden aan de binnenzijde van de rente- kaart, t.w. door 8 zegels naast vakje 52 en nog 1 zegel gedeeltelijk over en op een ander zegel te plakken. Met het oog op de machinale ver werking van rentekaarten wordt dringend verzocht geen zegels op de achterzijde van de kaart te plakken'. Indien de in de aanvang bedoelde wet onverhoopt niet tot stand komt zullen vanzelfsprekend maatregelen worden getroffen teneinde continu ering van de premiebetaling te ver zekeren. De sheriff van Corpus Christi, Mit chell, die dinsdag het komplot we reldkundig maakte, evenals de ar- restaiie van de recidivist Julius Schmidt, de ontdekking van een waar arsenaal bij Schmidt en die spoedig meer aanhoudingen beloofde, zei woensdagavond dat Schmidt naar zijn mening niet in een komplot le gen de president zit. Een tweede ar restant in deze zaak, Jerry Bii*d, be zat wel twee geweren, maar ze wa ren onbruikbaar. Ook deze is vol gens de sheriff geen samenzweerder. De regering heeft het voornemen zoveel mogelijk uitgewekenen naar Lindi, in hel noorden, over te bren gen. Behalve regeringsvertegenwoordi gers en medici zijn ook leden van het, in Dar Es Salaam zetelende, be- vrijdingsfrent voor Mozambique naar het zuiden getrokken om er achter te komen waardoor deze plotselinge exodus is ontstaan. Hoewel in de afgelopen drie jaar enkele honderden inwoners van Mo zambique naar Tanganjika vlucht ten, is een uittocht op zo'n grote schaal toch nooit voorgekomen. ZIERIKZEE Wijnmiddag Plattelandsvrouwenbond Woensdag jl. heeft de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen onder goe de belangstelling een wijnmiddag gehouden in de bovenzaal van het Huis van Nassau. In een zeer inte ressant praatje over wijn door de importeur de heer Melehers hoorden de leden van de bereiding, de bewa ring en de drinkgewoonten. Vooral Frankrijk kreeg de aandacht, waar iedere streek zijn eigen merk voert. De verschillende soorten wijn die aangeboden werden lieten zich be grijpelijk goed smaken. ZONNEMAIRE De Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte te Zonnemai re heeft f 72,39 opgebracht. Een dankwoord aan de dames, die zich met deze collecte hebben belast, is hier zeker op zijn plaats. Herfst-oriënteringsrit Wat betreft de op 17 oktober te houden oriënteringsrit, waarover wij reeds berichtten, zij medegedeeld dat deze wordt georganiseerd dooi de Culturele Vereniging te Zonne maire. DUIVELAND De Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte heeft in deze gemeente f 540,11 opgebracht. Ge specificeerd naar de verschillende kernen zijn de bedragen de volgen de: Sirjansland f 40,35, Oosterland f 136,15, Nieuwerkerk f 175,66 en Ouwerkerk met f 187,95 als „top scorer". OOSTERLAND Aan de kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse werd dezer dagen bij legatering een bedrag van f 1000 vermaakt. Een mooie geste, die ongetwijfeld havol- ging verdient. Zorg voor „Kinderzorg" Er bestaat weer gelegenheid, nu de aardappeloogst in volle gang is, een kleine bijdrage te leveren voor het grote gezin van „Kinderzorg" te Middelburg. De 'heer A. van 't Hoff Mz., zaadhandelaar, is ditmaal ge negen de aardappelen, uien en an dere groenten eventueel in ontvangst te nemen. Er zijn in deze inrichting zoveel gezonde eters dat iedere gift, •hoe klein ook, welkom zijn zal. Als onze landbouwers, groot en klein, nu van de overvloedige oogst eens wat willen missen voor de winter provisie van „Kinderzorg", betekent dit. voor het bestuur een hele ver lichting. Desgewenst kan één en an der ook worden afgehaald als er geen of weinig tijd is, 'het zelf te ko men brengen. Even een seintje aan de heer van 't Hoff. Collecte „Kinnderzorg" Onder leiding van mevr. L. van 't Hoff-van der Maas alhier werd in het derde kwartaal van dit jaar door de collectantjes: Jozien Dooge, Han- na Otte, Leni Bal, Wim Nikerk en Jan Stoutjesdij'k alhier opgehaald ten bate van de stichting „Kinder zorg" te Middelburg de recordsom van f 111,75. Voor de ijverige col lectantjes en de gevers(sters) is een dankwoord zeker op zijn plaats. SCHARENDIJKE, 14-10. De raad van Middenschouwen kwam woens dagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester S. Francke. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bericht gezonden, dat de beslissing op het raadsbesluit tot onderhandse aanbe steding van de vergroting van de wening Schoolstraat 2 te Kerkwerve is verdaagd (raadsbesluit van 2 juni 1964). De voorzitter merkt op, dat de werkzaamheden reeds zijn voltooid. De raad beschikt afwijzend op een verzoek van het comité Z.V.U.-jubi- leum om één cent per inwoner be schikbaar te stellen voor aanschaf fing van een concertvleugel, daar hierbij geen direkt aanwijsbaar ge meentebelang betrokken is. Akkoord wordt gegaan met het cntwerp-besluit van Gedeputeerde Staten tot herziening van de jaar- wedderegeling der wethouders. Vol gens dit ontwerp zal de jaarwedde vanaf 1 januari 1964 voor de wet houders dezer gemeente bedragen: f 1.680,—. De voorzitter deelt mede, dat de aanleg van de ijsbaan te Kerkwerve haar beslag heeft gekregen. Aan de heer A. Bouterse te Scha- rendijke zal een perceel bouwgrond van plm. 195 vierkante meter aan de Flatteweg aldaar worden verkocht voor het bouwen van een werkplaats met winkel tegen een prijs van f 12,per vierkante meter. Aan be trokkene zal optie tot aankoop wor den verleend voor een aangrenzend perceel bouwgrond. De raad besluit tot garantverkla ring van de betaling van rente en aflossing van een tweetal hypothe caire leningen voor het bouwen van een woning met bedrijfsgedeelte door C. Kristelijn te Looperskapelle. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit dc raad bü de Hervcrkavelingscommissie Zeeland een bezwaarschrift in te dienen te gen opneming in dc lyst der gelde lijke regelingen van een door de ge meente te betalen vergoeding we gens toedeling van grond in het we- dercpbouwplan tc Scharcndqkc. Gemeend wordt, dat door overbe- deling van de betreffende eigenaar gebruiker geen termen aanwezig zijn tot het nog betalen van een schade vergoeding. TOKIO, 14-10. De wielerploeg heeft woensdag voor Nederland de eerste gouden medaille gewonnen door een zege in de ploegentijdrit op de weg. De ploeg bestond uit de renners Gerben Karstens, Bart Zoet, Jan Pieterse en Evert Dolman. De ploeg legde de 108 km af in de tijd van 2 uur 26 minuten en 31.1 seconden. De zilveren medaille werd behaald door Italië met een tijd van 2.26.55.3 en op de derde plaats eindigde Zwe den in 2.27.11.5. Prins Bernhard en prinses Beatrix hebben woensdag laat in de morgen een bezoek gebracht aan de olym pische zeilwedstrijden bij Enoshima. Zij waren daar in gezelschap van o.a. de chef d'equipe van Luyn, ge tuige van de finish der Draken. Na afloop van de wedstrijden lie ten de prins en de prinses de Ne derlandse olympische zeilers in de kamer van de internationale jury aan zich voorstellen, waarna zij zich ruim een half uur met de Neder landse zeilploeg onderhielden. Verdeling tier medailles TOKIO, 14-10. Na drie wedstrijd dagen, waarin op 26 nummers een De Algemene Politieverordening voor de gemeente Middenschouwen wordt herzien teneinde doeltreffend te kunnen optreden tegen het even tueel weggooien van verpakkings materialen. Godsdienstonderwijs aan openbare lagere school Naar aanleiding van een verzoek van de kerkvoogdij der hervormde gemeente van Kerkwerve tot verho ging der vergoeding voor het geven van godsdienstonderwijs aan de o.l.- school aldaar stellen burgemeester en wethouders voor de vergoeding te verhogen van 100,tot f 150, per wekelijks lesuur per jaar. De heer L. W. van Kooten vraagt of dit bedrag niet aan de lage kant is. De voorzitter deelt mede, dat er weinig lijn is in de bijdragen, welke, andere gemeenten geven. Verschillende ge meenten, ook op dit eiland, geven zelfs helemaal geen bijdrage. Het geven van godsdienstonderwijs be hoort volgens burgemeester en wet houders primair tot de taak der ker ken. Er wordt dan ook niet gestreefd naar integrale vergoeding. De heer Van Kooten kan zich met deze op vatting verenigen, waarna de raad zonder hoofdelijke stemming besluit tot de voorgestelde verhoging dei- vergoeding. Subsidie bejaardencomité De subsidie voor het bejaardenco mité Scharendijke-Ellemeet zal wor den verhoogd van f 125,tot f 300, per jaar. Aanleiding tot deze verho ging is de hoge post zaalhuur, welke voor de sociëteitsmiddagen verschul digd is. Aan het comité instuif voor Scha- rendijke en Ellemeet zal een subsi die worden toegekend van f 250, per jaar. Verder zal worden bijge dragen in de kosten van aanschaf fing van een tafelbiljart. De raad besluit afwijzend te be schikken op een verzoek van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland om de reeds verleende subsidie te verhogen met vijf cent per inwoner. Het standpunt wordt ingenomen, dat een belangrijk deel der kosten dient te worden omge slagen over de gemeenten, welke van de diensten van het E.T.I. wer kelijk gebruik maken. I olympisch kampioen werd uitge roepen, is de verdeling van de me dailles als volgt: goud zilver brons totaal 1. Ver. St. 7 7 6 20 2. Rusland 4 3 5 12 3. Japan 4 0 3 7 4. Bulgarije 2 2 1 5 5. Polen 2 1 2 5 6. Turkije 1 3 1 5 7. Duitsland 1 2 2 5 8. Gr.Britt. 1 1 0 2 9. Australië 1 0 2 3 10. Tsj.Slow. 1 0 0 1 11. Finland 1 0 0 1 12. Nederland 1 0 0 1 AMSTERDAM. De afdeling Am sterdam van de Nederlandse Stu denten vakbeweging -heeft woens dagavond op een vergadering een motie aangenomen, waarin wordt ge protesteerd tegen de vertraging bij de toekenning van rijksstudietoela gen AMSTERDAM. Op uitnodiging van de directie van de Holland-West Afrikalijn N.V. heeft de nieuw be noemde ambassadeur van Ghana in Nederland de heer S. W. Kumah een bezoek aan de Amsterdamse haven gebracht. De raad besluit de gemeentereke ning over 1S62 voorlopig vast te stellen als volgt: gewone dienst: inkomsten: f 1.365.298,31, uitgaven: f 1.376.652,32, nadelig slot; f 11.354,01; kapi taaldienst: inkomsten: f 2.386.866,64, uitgaven: f 2.647.663,37, nadelig slot: f 260.796,73. Een commissie voor het onderzoek der rekening had bij monde van de heer J. H. de Jonge geadviseerd tot vaststelling der rekening op de ver melde cijfers. Vervolgens besluit de raad tot vaststelling van de achtste wijziging der gemeentebegroting voor 1964. Spaarverordening gemeenlepersoneel Voor het gemeentepersoneel wordt een herziene spaarverordening vast gesteld volgens het model van het centraal bureau inzake gemeen schappelijke behandeling van ge meentelijke personeelsaangelegenhe den. Eveneens wordt nog vastgesteld een verordening tot regeling van het minimum-inkomen van het gemeen tepersoneel en tot toekenning van een uitkering wegens verhoging van de „trend" over 1964. In de rondvraag brengt de heer J. N. Viergever naar voren, dat door verschillende personen gevraagd is om de verkeersspiegel op de hoek Dijkstraat-Dorpsstraat te Scharen- dijke weer te plaatsen. Ook volgens spreker is plaatsing van de ver keersspiegel noodzakelijk. De voor zitter antwoordt, dat de situatie ter plaatse enigszins veranderd is door uitvoering van het bestratingsplan. Toegezegd wordt, dat de verkeers spiegel spoedig zal worden geplaatst. Wanneer in de praktijk mocht blij ken, dat deze een obstakel vormt voor het verkeer zal de spiegel weer worden verwijderd. De heer L. W. van Kooten brengt onder de aan dacht, dat in de Vroonstraat te Kerkwerve na regenval veel plassen blijven staan. Volgens hem is dit euvel erger geworden door uitvoe- ring van grondwerk langs deze straat waarbij met zware vrachtau to's gereden werd. De voorzitter zegt toe, dat in de begroting voor 1965 herbestrating, indien mogelijk, zal worden opgenomen. Vermelden wij nog dat de heer J. der Weduwen met kennisgeving af wezig was. Ingezonden mededeling Gemeenteraad Middenschouwen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6