Amstel Bier Gebotteld Plezier Snelste auto Westhoek's gastenrapport Vereniging van Ned. Gemeenten STAD EN EILAND Ingezonden mededeling Oosterland's Hervormde kerk krijgt t.z.t. nieuwe kap OOSTERLAND, 14-10. - Ernstige lekkages in het dak van de llerv. kerk alhier waren oorzaak dat op regenachtige zondagen een aantal kerkgangers hun plaatsen niet kon innemen zonder doornat te regenen. Voornamelijk aan de zuidkant is het dak enorm slecht en is het dakbe schot zodanig dat de leibedekking hierop niet meer houdt. Met verloop van tüd zal dan ook, onder auspi ciën van Monumentenzorg, op het kerkgebouw een nieuwe kap wor den geplaatst. Aangezien echter de ambtelijke molens langzaam draaien, kan het nog wel enige jaren duren eer een aanvang met deze ingrijpende kar wei kan worden gemaakt. BONNEVILLE, 14-10. De Ameri kaan Craig Breedlove heeft met zijn cDriewiehige voertuig de „Spirit of Americaop de zoutvlakte bij Bon neville in de Amerikaanse staat Utah het ivereldsnelheidsrecord ver beterd. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 741.455 km. per uur. ,Voor de sport' UTRECHT, 14-10, Niet om het ge win, maar ,.voor de sport" zijn de 18-jarige kok D. en de even oude leerling-filmoperateur M„ beiden uit Utrecht, in augustus en september op inbrekerspad geweest. Bij een routinecontrole werden ze aange houden en bekenden zeven nachte lijke insluipingen. De buit bestond uit elektrische treinen, radio's, dx-aag- bare bandrecorder, 'gereedschap en dergelijke, tezamen voor een waarde van enkele duizen'den iguldens. Ze behielden er niets van, maar gooiden het in het water van de Utrechtse singels KINDERBOEKENWEEK 1964 Ter gelegenheid van de komende Kinderboekenweek (31 oktober t/m. 7 november) is als kinderboek 1964 gekozen: „Niku de koerier", van W. F. H. Visser. In deze bekroning is ook betrokken het eerder verschenen boek „Niku de zigeunerjongen". De prijs voor het kinderboek 1964 zal aan de heer W. F. H. Visser wor den overhandigd op zaterdag 31 ok tober a.s. in het kader van de ope ning van de Kinderboekenweek. DODELIJKE ONGELUKKEN OUDERKERK a.d. AMSTEL. Een inwoner van Amsterdam is in Ouder kerk a.d. Amstel om 'het leven ge komen; zijn echtgenote werd zeer ernstig gewond. Het ongeval ge beurde, toen het echtpaar, dat op fa miliebezoek was geweest, de Burge meester Stramanweg overstak. Bei den werden aangereden door een personenauto. UTRECHT. De 52-jarige P. A. Kurfch uit Bilthoven is tijdens de voetbalwedstrijd Hercules 8-Utrecht 6 op het Herculesterrein aan de Laan van Maarsohalkerweerd in Utrecht onwel geworden en korte tijd later overleden. AALTEN. Een vijfjarig meisje van de familie Scheriden uit Aalten is om het leven gekomen toen zij bij een wegkruising op het trottoir stond te wachten om te kunnen over steken. Het kind werd overreden door de achterwielen van een vracht auto. SITTARD. Bij een 'botsing op het kruispunt Broe'ksittarderweg-Hemels bij Sittard is de 24-jarige heer Kuehnen uit Sitard zo ernstig ge wond dat hij in het ziekenhuis te Sittard is overleden. De door hem bestuurde bestelauto kwam in bot sing met een vrachtauto met aan hangwagen. ASTEN. De 24-jarige P. H. M. van Stiphout uit Helmond is om het le ven gekomen, nadat de personen auto die hij bestuurde op de Meijel- seweg onder de gemeente Asten frontaal in botsing was gekomen met een vrachtwagen met aanhan ger. BERGEN OP ZOOM. De 22-jarige heer C. Dolmans uit Woensdrecht is bij een verkeersongeval in Bergen op Zoom zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis is overleden.. Hij kwam op de Anfcwerpsestraatweg met zijn motor in 'botsing met een truck met oplegger. Om het euvel eerder te verhelpen - zij het dan provisorisch - wordt momenteel door het bouwbedrijf Boogert alhier een steiger aange bracht aan de zuidkant, teneinde ter lengte van ongeveer tien meter een noodvoorziening aan te brengen. Het dakbeschot, dat op dit gedeelte ge heel verteerd is, kan de leibedekking niet meer houden. Het wordt daarom vervangen door hardboard waarover dan dakleer of rubberoid wordt ge spijkerd. Op deze manier kan het dak weer geruime tijd mee en is het lekken voorlopig van de baan. Standbeeld voor Erasinus NIJMEGEN, 14-10. Namens de Nijmeegse historische studentenkring „Dr. Kuybers" zal op 24 oktober aan de aftredende Nijmeegse 'hoogleraren mgr. prof. dr. R. R. Post en prof. dr. L. J. Rogier een standbeeld van Erasmus worden aangeboden. Het beeld, van gemalen manner en ce ment, is 2.10 meter hoog. Het isver- vaax-digd door Huub Kortekaas. Het beeld wordt tijdelijk geplaatst in Winssen bij Nijmegen. T.z.t. krijgt het een plaats binnen het gebouwen complex van de Nijmeegse univex-si- teit. RECHTSZAKEN Uitspraak in Delingsdijk-onaeval De x'echtbank te Middelbux-g deed woensdag uitspraak in de zaak te gen P. N. te St. Bhilipsland, die op de Delingsdij'k geen voorrang ver leende aan een auto, als gevolg waar van een botsing ontstond, die het le ven kostte aan de vex-pleegster mej. J. v. d. B. en waarbij de heer P. D. exmstig werd gewond. De uitspraak luidde: een boete van f500 subsidiair twee maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De op inhaalmanoeuvre de autosnelweg Eu nu het fotohoek AMERSFOORT, 14-10. Binnen een half jaar zal de Stichting weten schappelijk onderzoek verkeersvei ligheid beginnen met een speciaal ondexzoek naar het vex-schijnsel van de inhaalmanoeuvre op de autoweg. Op het ogenblik is men bezig met de opzet van dit ondeizoek. De stich ting noemt deze studie een bijzon der moeilijke, ook al omdat nog heel weinig bekend is van 'het gedi'ags- patroon van de autosnelweggebrui ker. Een aan de stichting vex-bonden psycholoog is op het ogenblik bezig zich te oriënteren. Het ondeizoek werd tijdens een persconf ex-ent ie in Amersfoort aangekondigd door de directeur van de stichting, ir. E. Asmussen. De wedijver tussen Amsterdam en Rotterdam AMSTERDAM, 14-10. „Van ge meenschappelijke regelingen ver wachten we goede resultaten. Afge zien van de normale gezonde samen werking tussen de havens onderling zullen b. en w. blijven zoeken naar gemeenschappelijke punten in het beleid". Dit zei Amsterdams wethouder voor publieke wex-ken drs. J. M. den Uyl in een gemeenteraadsvergade ring naar aanleiding van de wedijver op havengebied tussen Amsterdam en Rotterdam. Bij de behandeling van de vorige week verschenen nota over „de ruimtelijke ontwikkeling van de Amsterdamse haven in gewestelijk verband" 'had de heer H. J. Nipperus opgemex-kt: „Deze kinderachtige coxi- curi-entie moet uit de wex-eld". Zij heeft bij het aantrekken van indus trie tot gevolg dat men tot kapi taalverlies leidende faciliteiten geeft en niet zo streng kan selecte- x-en als wenselijk is, zei hij. iffc Marnix Gijsen 65 jaar DEN HAAG, 14-10. Dinsdag a.s. (20 oktober) hoopt de schrijver Mar nix Gijsen zijn G5ste 'vei-jaardag te vieren. Marnix Gijsen. pseudoniem voor dr. J. A. Gox-xs, was tot 1 juli 1964 dix-ecteur van het Belgisch bu reau voor infox-matie te New York. Hij heeft zich thans weer in België gevestigd. Groei van toerisme in 1963 WESTERSCHOUWEN, 14-10. - In rapportvorm is verschenen een over zicht van dc gemeentelijke gasten - statistiek in de gemeente Wcster- schouwen over het jaar 1963. Het betreft hier een uitgave van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. In het rapport is interessant cijfer materiaal verwerkt, dat een inzicht geeft in de groei van het toerisme in dit deel van het eiland. We laten hieronder een statistiek volgen over 'het aantal overnachtin gen per logiesvorm in het verslag jaar (1963). Kampex-en Huisjes terreinen Vakantie oorden Totaal 1963 1962 41.447 17.808 59.255 210.401 64.159 274.56ft. 16.137 3.822 19.959 358.096 107.683 301.361 69.795 4S5.779 371.156 Ned. B.Iand. Totaal Hotels 9.624 7.723 17.347 Pensions 7.457 2.168 9.625 Gem. kamers 36.695 9.132 45.827 Z.-woningen 36.335 2.871 39.206 Sterke tcename buitenlands bezoek Uit de in 1963 gex-egistreerde ca. 41.000 gasten en ca. 466.000 over nachtingen 'blijkt een belangrijke toeneming ten opzichte van 1962 van het overnachtend bezoek aan de ge meente Wester schouwen. H'iex-bij zijn zowel de Nederlandse als de buiten landse - in hoofdzaak Duitse - va kantiegangers betrokken. In px-ocenten uitgedrukt heeft, naar Antwoord-kerk te Hoogvliet komt op tijd gereed HOOGVLIET, 14-10. Bü de bouw van de Antwoordkerk op de Zalm plaat te Hoogvliet, die in zes dagen gereed moet zijn, vindt het werk thans weer juist op het tijdschema plaats. Maandag streefden de bou wers dat schema vele uren voorbij, maar dinsdagmorgen zorgde een bij - na-ongeluk voor enkele uren vertra ging. Bij het ophijsen van een varx de grote wandsegmenten twee lagen staal met daartussen isolatieplaten: samen twee ton brak een van de haken, waax-mee het segment werd opgetild. Het gevaarte kwam half op een vrachtauto tex-echt, zonder veel schade aan te richten, maar gevreesd werd, dat de andere haak het niet zou houden. In allerijl werd van de k andere kant van het stalen skelet een tweede hoge kraan aangereden, waax-mee het wandsegment zodanig werd opgetild, dat de knik die er in was gevallen door het krachtenveld vanzelf werd rechtgetrokken. In de wand, waarin een voox-Iopige ingang wordt aangebracht is een groot gedeelte van de ramen aange bracht. De drie andere wanden zijn voor een deel al gesloten; de stx-ook glas van bijna twee meter die de benedenzijde van de kerk aan drie zijden omsluit (onder de stalen wan den) is nog niet aangebracht: dins dagavond zong het Shell-koor uit Hoogvliet in een naar vele kanten „epen kerk". Woensdagochtend worden de klok ken gehangen in de klokkestoel, die dinsdag werd opgesteld. De negen kickken dragen elk de naaxrx van een der negen samenwerkende ker ken. De grootte van de klok wordt bepaald door het ledental van de kerk. Het Nederlandsch Bijbelgenoot schap heeft de preekstoel van de Antwoordkerk een kanselbijbel aan geboden. De bijbel zal zondag, tij dens de plechtige ingebruikneming der kerk worden ingedragen door de oud-katholieke pastoor G. A. van Kleef, die er de eerste lezing uit zal verrichten. Een textielfabriek uit Boxtel (fir ma Van Hoogerwou) biedt aan de vervaax-diging van avondmaalslinnen voor de Antwoordkerk. Het linnen is dinsdag in px-oduktie genomen en zal net als de kerk in zes da gen klaar zijn. En een kinderkerk uit Rotterdam-Charlois heeft de spaarpotten geleegd voor bloemen bij de opening van de Antwoox'd- kerk. Ingezonden mededeling U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook dc onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl De warmte heeft afgedaan, de zomer is al weer echt verleden tijd, de avonden worden heel lang en daarom nu het fotoboek in orde gemaakt, vol herinneringen aan de vakantietijd. Bovenstaand strandmeisje heeft voor een heel aparte af scheidsplaat gezorgd en liet zich voor het fotoboek kieken temidden van voorwerpen, die aan visserij en scheepvaart doen denken. De foto krijgt vast een goed plaatsje in haar album. SIRJANSLAND Eei'ste steenlegging voor Bogaerswoning de overnachtigen gerekend, de toe neming van het buitenlandse bezoek (4- 54 pet.) enkele malen die van liet bezoek uit eigen land 19 pet.) overtroffen. Deze ontwikkeling re sulteerde in een groter worden van het aandeel der buitenlandse bezoe kers in het totale toeristische bezoek aan Westex-schouwen van 18 tot 22 procent. De groei van het bezoek aan de badplaats, waarin beide delen van de gemeente betrokken zijn geweest, is met uitzondering van de zomerwoningen en vakantie oorden aan alle logisvormen ten deel gevallen. Hoewel ook het gezamenlijk aan deel van de „traditionele" logiesvor- men (hotels, pensions en gemeubi- leex-de kamers) in de totale vakan- tiedrukte te Westerschouwen is toe genomen (van 12 tot 16 pet.), blijkt nog meer dan in het vorige jaar het zwaartepunt van het bezoek in 1963 in de sector van het kamperen (tent en huisjeskampex-en) te zijn geval len. Het percentage overnachtingen in de divex-se vormen van het kam peren is van 67 tot 72 pet. gestegen. Het spreidingsbeeld Het spreidingsbeeld van de over nachtingen over de xnaanden in het seizoen is in vergelijking met dat van bet vorige jaar vrijwel niet ver anderd. In het bezoek van de bui tenlandse, hoofdzakelijk dus Duitse, gasten valt evenwel een relatieve verschuiving van de overnachtingen in augustus naar de maanden juni en juli waar te nemen. Afgaande op de in de laatste twee jaren getelde overnachtingen, neemt het bezoek aan Renesse sterker toe dan in het overige gebied van de gemeente. Het maatschappelijk patx-oon van het bezoek is ten opzichte van 1962 nagenoeg ongewijzigd gebleven. Bij na :{/r, deel van de toeristische be drijvigheid in de gemeente 'komt voor rekening van recreanten uit de kringen van arbeidei-s en lagere em ploye's. In toenemende mate wordt, paral lel aan het groeiend autobezit, bij het recx-eatievervoer naar Westex-- sohouwen van de pei-soner.auto ge bruik gemaakt. SIRJANSLAND, 14-10. Onder gro te belangstelling vond woensdag- imddag de eex-ste steenlegging plaats van de Bogaerswoning, die aan de Lage weg in het vexiengde van de aldaax* staande Zweedse woningen gebouwd wox-dt voor de heer J. J. H. Boutex-se. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op burgemeester van Eetcn en de gemeenteopzichter, de 'heer F. Schuiling. Met de vooxbex-eidingen was men reeds zover gevorderd dat de bin nenmuren op bouwhoogte waren en alle kozijnen waren geplaatst. Voor tot de steenlegging werd overgegaan hield de heer Bouterse een korte toespraak, waarin hij har telijke welkomstwoorden richtte tot de burgemeester en de gemeente-op zichter en zijn dank betuigde voor de van 'hen ondervonden medewer king, waardoor tijdig met de 'bouw kon worden begonnen. Geassisteerd door de heer J. W. de Giaaij (metselaar in ruste) legde mevr. Boutex*se vervolgens de eex'ste steen, terwijl de heer W. v. d. Berge er voor zorgde dat het geheel op de gevoelige plaat werd vastgelegd. Burgemeester van Eeten feliciteer de de familie Boutex-se met het 'heug lijke gebeuren en sprak de wens uit De ministers van buitenlandse zaken van Italië en België, Saxagat en Spaak, hebben woensdag in Home besprekingen gevoerd over de mo gelijkheden tot een politieke unie te geraken zelfs indien Engeland voor dit ogenblik niet meedoet. Voor 60 jaar.... ZIJPE. De mist speelt dit najaar het verkeer te water sterk parten. Zo moest gisteren de tramboot Nu- mansdorp-Zijpe de voorgenomen reis niet volbrengen. HAAMSTEDE. Een Hollandse jachtclub schoot in twee dagen met zes geweren 800 stuks wild in de duinen van westelijk Schouwen. ZIERIKZEE. Samen met V.V.V. en „Kunst en Eer" bespraken de leden van de Sociëteit „Ons Genoegen" plannen voor het organiseren van een festival. SCHOUWEN. Als gevolg van de droge zomer en herfst zijn de regen- bakken thans vrijwel overal leeg. Op deze tijd van het jaar een grote zeldzaamheid. OUWERKERK. Het ijzeren tjalk- schip „Waterploeg", geladen met bie ten liep als gevolg van de hevige wind vol water en zonk nabij Ouwerkerk. OOSTERLAND. De nieuwe predi kant der Ned. Hervormde gemeente ds. C. J. L. Ruijsch van Dugteren, hoopt op 27 november zijn intrede te doen. ZIERIKZEE. In hotel „De Wecrd" spralc voor-de afdelingen Ouwerkerk en Brouwershaven der S.D.A.P. het Kamerlid mr. P. J. Troelstra. OOSTERLAND. Het muziekgezel schap „Oosterlands Fanfare" gaf het eerste winterconcert in de oude school. ZIERIKZEE. De reder ijkersvereni ging Advendogaf in de Concert zaal een opvoering van het toneel spel „Plicht". ZIERIKZEE. In het. stoomgemaal „Schouwen" is een centrifugaalpomp geplaatst. In noodgevallen kan men zich nog van het scheprad bedienen. dat zij nog vele jaren bewoners van het nieuwe huis zouden mogen zijn. Z.edelachtb. noemde het een gewel dige prestatie dat de woning door twee ambachtslieden, nl. de 'heren Boutex-se en de Graaij zonder enige 'hulp van anderen is gebouwd. Index-daad mag dit een mooi sluit stuk van de loopbaan van deze twee ambachtslieden, die tezamen 144 jaar oud zijn, worden genoemd! ZIERIKZEE Oudervereniging Prof. Zeemanlyceum In het overblijflokaal van 'het schoolgebouw vergadert op woens dag 21 oktober a.s. de Oudervereni ging van het Professor Zeemanlyce um. Op deze vergadering zal het woord worden gevoerd door dr. J. L. P. Brants, inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs te Goes. Hij zal spreken over het on- dexwex*p: „Perspectieven voor ons onderwijs, dank zij de Mammoetwet" Verder zal de rector van de school dx-. J. J. Westendorp Boerma ver schillende mededelingen doen. SEROOSKERKE Bejaarden gaan oud papier-actie beginnen Dezer dagen kwamen de bejaax-- den van Serooskerke voor de eerste maal in het nieuwe seizoen bijeen in de zaal van het Dorpshuis. Tijdens deze bijeenkoinst werd besloten om een oud papier-actie op touw te zetten ten bate van de x-eis- lcas. Op gezette tijden zal het oud papier door de bejaai'den worden opgehaald. De inwoners van Seroos kerke worden beleefd verzocht het oud papier voor bovengenoemde doeleinden af te staan. Zeeuwse collecte v De Zeeuwse kollekte heeft te Se- rooskei-ke opgebx-acht het bedrag van f 33,53. WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op de x-aadsvei-gadering die don derdag 15 oktober, des avonds te 19.30 uur ten gemeentehuize zal wor den gehouden, hoopt de raad een nieuwe wethouder te benoemen. Verder stellen b. en w. voor om aan de Zeeuwse Volksuniversiteit in verband met het jubileumgeschenk een bijdrage te verlenen. Een ander vooi-slel behelst de verhoging van de subsidie aan het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland. Het uitbreidingsplan in vooi-bei-ei- ding hoopt de raad, op voorstel van b. en w. vast te stellen, teiwijl als laatste onderdeel van de agenda de goedkeuring van de rekening 1962 van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Bijstand wox-dt gevraagd. DREISCHOR Cursus Verbond Veilig Verkeer Dc afdeling Dreischor van het Verbond voor Veilig Verkeer is voor nemens begin november a.s. een verkeerscursus te beginnen voor per sonen van 16 jaar en ouder. Deelne mers kunnen zich opgeven bij A. IVt. Klaassc. Mr.. P. Moggcstraat 17 tc Dreischor, tel. 01112-275, vóór 25 ok tober a.s. DEN HAAG. Dc Raad van Eui*o- pese Gemeenten, die in 1951 is op gericht om „dc belangen van ge meentelijke en regionale overheden te bundelen bij de Eux-opese eenwor ding", houdt van 15 tot 18 oktober in Rome zijn zevende congres.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2