DE ZIERIKZEESCHE COURANT u ait nummer: Rapport over Westhoektoerisme in 1963 Vandaag wordt beslist over Engeland's politieke toekomst De economische politiek van Frankrijk Nobelprijs voor <is. Martin Luther King Geslaagd experiment met kleuren-televisie In liet jaar 2000 zullen er zeven miljoen auto's rijden Zilver en brons voor Nederlandse roeiers WAT UQT Vi bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 oktober 1964 121ste jaargang No. 19GG7 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. Labour of conservatieven Olympisch goud voor Nederland LONDEN, 14-10. Voor de 630 zetels in het Britse Lagerhuis verdringen zich 1.756 kandidaten. Stemgerech tigd z(jn 35.894.307 Britse staatsbur gers van boven de 21 jaar, ongeveer 495.000 meer dan bü de laatste par lementsverkiezingen van 8 oktober 1959. De conservatieven beschikten over een meerderheid krachtens de ver kiezingsuitslagen van 1959 van 107 zetels ten opzichte van de Labour- partij. Als gevolg van tussenverkie- zingen was deze meerderheid bij de ontbinding van het twee-en-vijftig- ste parlement uit de Britse geschie denis op 25 september j.l. geslonken tot 94. Toen het parlement vorige maand uiteen ging beschikten de conserva tieven en hun medestanders over 350 zetels. Labour had er 256. Be halve de zeven liberalen waren er twee onafhankelijke afgevaardigden. Veertien zetels waren onbezet. De resterende zetel wordt ingenomen door de voorzitter. Uitslag tegen middernacht De stemlokalen gaan vandaag om 21.00 uur (Nederlandse tijd) dicht. Mechanische registers op hypotheekkantoren DEN HAAG, 14-10. Zonder hoof- delijke stemming keurde de Tweede Kamer een wettelijke regeling goed. waarbij voortaan de inhoud van de openbare registers van hypotheek kantoren mechanisch mogen worden gereproduceerd. De heer Peschar (P. v.d.A.) drong op spoed bij deze re- produktie op microfilms aan. Het met tachtig meter vloeroppervlak per jaar groeiende register-op-pa- pier kan dan door vernietiging dras tisch ingekrompen worden. Ingezonden mededeling GOE' Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. Men verwacht de waarschijnlijke samenstelling van de nieuwe rege ring tegen middernacht te weten. Wanneer beide partijen echter tot aan de laatste uitslagen nagenoeg nek aan nek gaan zal afhangen van de voltallige uitslagen die echter pas vrijdagmiddag bekend zullen zijn. Bij de verkiezingen van 1959 won nen de conservatieven ongeveer vijf tig zetels met een meerderheid tot zeven procent. Een ommezwaai naar Labour van minder dan drie en een half procent zou betekenen dat de conservatieven in de regering blij ven. Een stijging van vier procent zou Labour een meerderheid van ongeveer twintig zetels geven, juist voldoende om een regering te vor men. PARIJS, 14-10. De Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, heeft verklaard dat de tegenwoordi ge Franse economische politiek de enige was die Frankrijk op de weg brengt naar regelmatige en blijvende economische vooruitgang. In antwoord op kritiek tijdens het debat over de begroting 1965 zei hij, dat de regering het besluit tot be strijding van chronische inflatie on herroepelijk heeft genomen. In 1964 kon een snelle terugkeer naar stabi liteit worden waargenomen met een stijging der prijzen van slechts twee procent in de elf maanden tot eind augustus tegen een stijging van 4.77 procent een jaar geleden. Deze re sultaten werden onder meer bereikt door de streng toegepaste politiek van bevriezen der prijzen en verla ging van invoerrechten. Prijsbevrie zing zal gehandhaafd worden zolang Adviseur pres. Johnson neemt ontslag NEW YORK, 15-10. President L. Johnson heeft het entslag aanvaard van zijn adviseur Walter Jenkins. Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat Jenkins wegens oververmoeid heid in een ziekenhuis is opgeno men. Er gingen de laatste dagen al lerlei geruchten over hem. Hij zou onlangs wegens onzedelijk gedrag zijn aangehouden. Aandere geruch ten willen, dat hij misbruik van ver trouwen zou hebben gemaakt. Het Witte Huis geeft daarop geen com mentaar. Vergiftigde landerijen worden omgeploegd HEERLEN. 14-10. Een speciale cpruimingsploeg van de gemeente Ubach over Worms heeft in samen werking met de inspectie van de volksgezondheid en onder leiding van de rijkspolitie de velden in Nieuwenhagen (L.), waar vorige week met parathion vergiftigde tar wekorrels waren gestrooid, van dode vogels gezuiverd. Gebleken is hierbij dat de regen er niet volledig in is geslaagd het snel werkend vergif te neutraliseren. Daarom zullen, zodra tegen de land bouwer proces verbaal is opgemaakt de landerijen worden omgeploegd. het opgeven ervan prijsstijgingen be tekent. De economische expansie ge schiedt in een normaal tempo. Ver wacht wordt dat de groei van de bruto industriële produktie dit jaar 5.2 procent zal bedragen. Onlusten in Pakistan DACCA, 14-10. Bü hevige vecht- partijen, die zich woensdag te Khoel- na in oost-Pakistan hebben voorge daan, tussen arbeiders die zijn aan gesloten bij elkaar bestrijdende vak bonden, zouden 34 mensen om hef leven zün gekomen. De arbeiders werken in jutespinnerijen. Drie dagen geleden zijn er al on lusten uitgebroken in een spinnerij, die eigendom is van de Ismaëlitische gemeenschap. Er zijn troepen naai de stad gezonden om de orde te her stellen. Rond 90.000 arbeiders, werkzaam in de jute-industrie, staken op het ogenblik. Zij eisen hogere lonen. Na'» de vechtpartijen van woensdag zou den 280 arrestaties zijn verricht. Soldaat dodelijk getroffen DEN HAAG, 14-10. Tijdens een les schietopleiding-geweer op het kazer ne terrein van de Isabellakazerne in Den Bosoh is de "20-jarige dienst plichtig soldaat A. K. van der Mark. door een schot getroffen en gedood. Het slachtoffer, dat ongehuwd was woonde in Rijswijk en was leerling van de kadersohool infanterie in Den Bosch. Na laden, ontladen en herladen met excercitiepatronen werd het richten beoefend, waarbij gebruik wordt gemaakt van een richtbord dat op enkele meters afstand door een medeleerling wordt vastgehouden. Tevoren dienen de exercitiepatronen te worden verwijderd. Dit was ech ter verzuimd en (bovendien bleek zich tussen de exercitiepatronen een scherpe patroon te bevinden waar door soldaat van der Mark, die het richtbord vasthield, dodelijk in het hoofd werd getroffen. De kon. ma rechaussee stelt een onderzoek in OSLO. 14-10. De Nobelprijs-1964 voor de vrede is toegekend aan de Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King, zo is woensdag officieel in Oslo bekendgemaakt. Dominee King heeft verscheidene malen in de gevangenis gezeten in staten waar nog rassenscheiding EINDHOVEN, 14-10. - „Het was verrukkelijk", zei Erik de Vries, lang en mager en geestdriftig, Nederlands eerste t.v.-regisseur, na aflocp van een experimentele kleurentelevisie-uitzending uit het natuurkundig laboratorium van Philips in VVaalre. Voor hem was er geen werkelijk verschil tussen de eerste zwart-wit t.v.-uitzending die hü op 23-jarige leeftyd in 1935 maakte en de uitzending die hy woensdag regisseerde. Ook hier gaat het om het overdragen van ideeën (een idee waarvan de heer De Vries bezeten is), alleen zal het moeilijk zijn nu terug te keren naar zwart-wit, dacht hij na het zien opbloeien van al die kleuren. De heer De Vries heeft niet meer dan een maand tyd gehad om de uitzending van woensdagavond voor te bereiden. Weliswaar was voor de vakantie het draaiboek gereed, maar vyf weken geleden was er nog geen camera in de studio in Waalrc. De ervaring van nu heeft geleerd dat t.v. in kleuren voor de regisseur niet moeilijker is - al moet hij zich er natuurlijk op in spelen - maar wel interessanter.. De heer De Vries gelooft dat kleur voor de t.v. op den duur essentiëler zal worden dan in de film, om dat de t.v. werkelijkheid uitbeeldt en de film toch altijd een droom blijft. Hü denkt hierbü vooral aan de educatieve mogelijkheden van de t.v. De directie van Philips gelooft eveneens dat kleurentelevisie voor al mogclükhedcn heeft in de educatieve sector. Intussen zullen de maandclükse experimentele uitzendingen, zo deelt de directie van Philips mee, vanuit VVaalre, voor onbepaalde tijd worden voortgezet. wordt toegepast wegens het leiden van betogingen voor rassenintegra tie. Hij heeft als bijnaam gekx-egen „de nieuwe Gandhi" en is ook een prediker van geweldloosheid. Hij on derhield vriendschappelijke betrek- kingen met wijlen pi'esident Ken nedy. Meermalen trekt hij naar het buitenland om de zaak van zijn x'as- genoten te vei-dedigen. Dit jaar nog maakte hij een i-eis door Europa, die hem tot in Oost-Bei'lijn voerde. In het Vaticaan wei*d hij ontvangen door paus Paulus, die van zijn be wondering voor zijn actie blijk gaf. Het Amerikaanse weekblad „Time" riep King in 1963 tot „man van het jaar" uit. Een toekomstbeeld Verkeer in de steden zal verstikken Nederland Olympisch kampioen ploegentijdrit op de weg. Trots to nen (v.l.n.r.) Jan Pieterse, Bart Zoet, Gerben Karstens en Evert Dolman hun medailles. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ENSCHEDÉ, 14-10. - In het jaar tweeduizend zal het aantal auto's in ons land, volgens een zeer gematigde taxatie, tussen de zes en zeven mil joen bedragen, terwy'l er nu „slechts" één miljoen zijn. Het autoverkeer tussen de ver schillende steden zal wel ongeveer vijfmaal zo veel sti-oken verliezen als die thans beschikbaar zijn. Dit betekent een enorme toename van grondoppervlakte voor het interste delijk verkeer. In de steden zelf zal het autover keer zichzelf verstikken. Het lijkt aangewezen, dat reeds lang voor het jaar 2000 een parkeervei'bod voor de binnenstad wordt afgekondigd. Tot deze stellingen kwam prof. ix\ Kartonnen grensbewakers O WENEN. 13-10. Volgens het Weense blad „Neues Oester- reich" zouden de Hongaarse uitkijkposten aan de Oosten rijks-Hongaarse grens niet be mand zijn door echte maar door bordpapieren grenswach ters. In een artikel onder de kop Poppen bij het ijzeren gordijn" schrijft het blad. dat Oostenrijkse grensbewakers er achter zijn gekomen, dat ver scheidene Hongaarse uitkijk torens met bordpapieren sol daten zijn bemand. Wat de re den hiervoor is - wellicht een tekort aan mensen voor de grensbewaking of misleiding van vluchtelingen - is niet be kend, aldus het blad. Olympische Spelen TOKIO, 14-10. Prinses Beatrix, die op de cre-tribunc had plaats geno men heeft helaas geen „gouden" glo riedag meegemaakt en Blaisse en Vecnemans. de Europese kampioenen van Amsterdam en favorieten voor de Olympische titel ongestuurde twee werden vandaag (donderdag) bij ver rassing door de bijzonder sterk roei ende Canadezen George Hungerford en Roger Jackson geklopt. Geen goud voor Nedei'land, dat in 1924 precies veertig jaar geleden door een overwinning in de dub bel twee voor de laatste keer een Olympische roeititel behaalde. Geen goud ditmaal, maar wel zilver. Canada startte overtuigend en nam direkt al een kleine halve lengte vooi'spi'ong op de Nederlanders. Alle hoop was gevestigd op de venijnige eindspi'int van de Amsterdammers, die daai'mee zo vaak voor onver wachte successen hebben gezorgd. En die sprint kwam: de Nederlan- dei's liepen snel in op Canada en op de 1.900 meter-lijn scheen het goud zelfs binnen bei*eik. Maar de Am- si ex-damse studenten kwamen helaas juist iets te kort en moesten de Olympische titel, waarvoor zij sterk favoriet waren, met een taflengte aan de imponerende Canadese twee laten. De vier met stuurman van het Delftse Laga heeft in de eex*ste fi nale van de Olympische roei regatta op de Toda-baan voor een sensatie gezorgd. De Nederlandex's. die pas in tweede instantie voor uitzending naar Tokio werden aangewezen, be haalden in een keihard gevecht bij verrassing een bronzen medaille. Jac. P. Thijsse (Den Haag op het con gres voor openbare gezondheidsre geling, dat heden-donderdag en vrij dag in Enschedé wordt gehouden. Ondex-wex*p van dit congres is de bedx-eiging van het levensmilieu van het Nederlandse volk. Acht inleiders zullen op deze tweedaagse bijeen komst spx-eken over de leefbaarheid van het milieu, waarbij o.m. aan de ox-de komen de watei*verontreiniging, de luchtverontreiniging, de verwij dering van vaste afvalstoffen en de verwijdering en verwerking van che mische afvalstoffen. Het congres zal zich vooral lich ten op de ox-ganisatorische aspecten van de maati-egelen, die genomen zullen moeten worden om de leef baarheid van het milieu in de toe komst te gax-andei*en, of - anders gezegd - om te bereiken dat ons land, ook in de toekomst, een land blijft waarin het goed wonen is. Minister Luns in Zweden STOCKHOLM. 14-10. Minister J. M. A. H. Luns heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Zweedse eex*ste ministex-, T. Exiander. De be spreking duurde ongeveer een uur en had betx-ekking op buitenlandse politieke vraagstukken. Mr. Luns bx*acht premier Exiander op de hoog te van zijn besprekingen met voor aanstaande politici van verscheidene andere landen. W edu wenpensioen en successierecht DEN HAAG, 14-10. Aan de staats- secretai'is van financiën is gevraagd de mogelijkheid te ovexwegen een bepaling met terugwerkende kracht op tc nemen, welke analoog aan de vxijstelling van successiei'echt op weduwenpensioen van ambtenai'en ook de weduwenpensioenen van niet-ambtenaren, die boven zekei'e gx-ens volledig y/oi'den belast, van de heffing van dit recht moet vrij stellen. Nu de indiening van het wetsont werp zo lang op zich heeft laten wachten wordt het, aldus het pen sioenbulletin van de firma Beuth, pensioenadviseui-s, billijk geacht dat ook de weduwen en wezen van niet- ambtenaren tezelfder tijd van deze gunstige bepaling zullen kunnen pro- fiteren. Bij de Zuidvietnamese premier, generaal-majoor Ngoejen Khanlh, is er op aangedrongen, rechtstreekse militaire hulp te vx-agen van de Zuidoostaziatische Verdragsoi*ganisa- tie (ZOAVO). Een 28-jarige Russische zeeman van het schip „Ui'itsky", dat als ho telschip in Tokio dienst doet, heeft om politiek asiel verzocht op de Westduitse ambassade in de Japan se hoofdstad. Westelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien; matige, tijdelijk kx-achtige wind uit westelijke richtingen; de zelfde of iets hogex-e tempei-atux-en. 16 okt. Zon op 7.06, onder 17.44. Maan op 16.33, onder 0.43. Volle maan: 21 okt. te 5.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 okt. 11.13 v.m. n.rn. BROUWERSHAVEN: 16 okt. 11.16 v.m. 23.50 n.m. Doodtij: 15 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Nedexdand stond vandaag onder invloed van een de pressie, waarvan 'het centrum over noord-Frankrijk naar onze omge ving kwam. De depressie trekt naar Scandinavië weg. maar een ander lagedi-ukgebied afkomstig uit Schot land zal het komende etmaal even eens dicht langs ons land ti'ekken. Het onvaste weer met tijdelijk ï-egen duurt derhalve vool't. De wind zal over het algemeen matig zijn. maar 'kan tijdelijk toene men tot krachtig uit westelijke rich tingen. De middagtemperaturen zul len morgen dezelfde zijn als van daag of iets hoger. DEN HAAG. II.M. de Koningin heeft een delegatie van de Haagse confex-entie van internationaal pxd- vaatreoht. op paleis Soestdijk ont vangen. De conferentie wordt van 7 tot 28 oktober in Den Haag gehou den. DEN HAAG. In de loop van deze maand worden voor het eerst naar een zeer gi'oot aantal bedrijven in Nederland enquêteformulieren ver zonden ten behoeve van een statis tiek over de werkgelegenheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1