I OE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikanen verrast over reis drie Russische ruimtemannen Moet er ministerie van de arbeid komen Chinese kernproef nu dichtbij? De bemanning van de Russische „Voschod" Vlucht van ruimteschip „Voschod" een week of nog langer Prins en prinses in Tokio aangekomen Kritiek op ontwikkeling prijzen in E.E.G. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusilag 13 oktober 1961 121ste jaargang No. 19CGG WAARIN OPGfcNOMtN 1797-1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janneweklcen 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Se Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. (n dit nummer: Goede bietenoogst op Schomven-Diiiveland Russisch ruimte-trio MOSKOU, WASHINGTON, 12-10. De lancering van de „Voschod" is in Washington als een volslagen ver rassing gekomen. De Amerikaanse deskundigen wisten zeer zeker dat de Sow jet-Unie krachtiger raketten bezit dan de Verenigde Staten, maar het in de baan brengen van drie man tegelijk heeft hen er niet min der om verrast. De eerste Ameri kaanse tweepersoons „Gemini" wordt pas in januari of februari op z\jn vroegst gelanceerd, en die zal slechts drie omwentelingen maken. Er gaan drie of vier jaar overheen voordat er in een Amerikaans ruimtevaar tuig drie kosmonauten zitten De Amerikaanse deskundigen me nen dat met de „Voschod" de Russen een grotere kans hebben naar de maan te reizen. Dit betekent tevens het einde van de geruchten, die wil len dat Moskou zich voor de verove ring van deze planeet niet zou inte resseren. De Russen zouden eerder een rendez-vous in de ruimte ver wezenlijken, vooral wanneer één of twee ruimtevaarders van de „Vo schod" een „uitstapje" buiten de ca bine zou gaan maken, in de vrije luchtledige ruimte. Met het meestu ren van een geleerde en een arts is een veel diepgaander studie van de ruimte mogelijk zeiden de deskun digen. Reizen riaar de maan Een vooraanstaande Russische ruimtevaartdeskundige, Leonid Se- dov, schreef maandag in de „Izves- Waardevol rapport UTRF.CHT, 12-10. In „Werkende jeugd", het blad van het nationaal verbond van de katholieke arbeiders jeugd, is het rapport „persoonsvor ming bedrijfsjcugd" dat is uitge bracht in opdracht van het ministe rie van sociale zaken cn volksge zondheid, een waardevol stuk ge noemd. „Werkende jeugd" schrijft deze week, dat dit voor zover bekend het eerste rapport op ministerieel niveau is met een verantwoorde en uitvoe rige studie over de persoonsontwik keling van de jeugdige arbeiders. Dat het rapport geen gemakkelijk stuk werk is geweest, blijkt volgens het blad wel uit het feit dat er tien jaar lang aan is gewerkt. Er is, zo schrijft „Werkende jeugd" zo ontstellend weinig bekend over de bedrijfsjeugd, dat men zich kan afvragen of er niet nog eens tien tot twintig jaar nodig zijn om iedere De socialistische kandidaat voor Franse presidentschap CLERMONT FERRAND, 12-10. - Gaston Defferre. de socialistische kandidaat voor het Franse presi dentschap. heeft in Clermont-Fer rand verklaard, dat hij niet kan toe treden tot een anti-Gaullistisch front dat alleen een samengaan voor de verkiezingen zou inhouden, doch geen wezenlijke inhoud zou hebben. Hij zei dit naar aanleiding van een verzoek om steun voor de vorming van een dergelijk front, dat vorige week tot hem werd gericht. Overi gens merkte de socialistische kandi daat op, dat ten aanzien van „essen tiële beginselen" reeds overeenstem ming is bereikt tussen de anti-Gaul listische oppositiegroeperingen. Kelner gearresteerd ha schietpartij AMSTERDAM, 12-10, De Amster- dumse kelner Max V. (27) is gear resteerd naah aan leiding van een schietpartij in de nacht van 5 op 6 oktober in de jachthaven van Mui den. Hij heeft daar op een jacht van zijn werkgever, de eigenaar van een dancing op de Zeedijk M. J. de V„ een collega, de 21-jarige advocaten- zoon Ton N. A. V., met een pistool schot in de hand geraakt. Max V. wordt voor de officier van justitie te Amsterdam geleid. verantwoordelijke instantie te kun nen overtuigen van de noodzaak tot het nemen van de meest urgente maatregelen. De K.A.J. is er niet zo gerust op. dat het rapport niet „in de ijskast" zal worden gelegd. Vol gens haar zal de vakbeweging alles moeten doen om bij overheid en werkgevers gedaan te krijgen, dat de voorgestelde maatregelen doorge voerd worden. In dit verband wordt de vraag gesteld, of er geen ministe rie van de arbeid moet komen dat de totale belangen van de arbeiders jeugd kan behartigen. Een dag te laat DEN HAAG, 12-10. Een sjofel gekleed, baardstoppelig man netje vroeg zaterdagmiddag in het Kurhaus in Scheveningen - na drie uur te hebben ge luisterd naar redevoeringen op het congres van „Onze Taal" - aan een secretaresse van dit genootschap: „Mag ik mij even legitimeren?" Uit zijn binnen zak haalde hij een beduimeld papiertje waaruit bleek dat hij wel degelijk lid was van... de Nederlandse Vereniging ter Bescherming van Dieren. Nie mand heeft hem durven ver tellen dat hij een dag eerder naar het Kurhaus had moeten gaan om de congresserende dierenbeschermers te horen. Het was hem kennelijk nog niet opgevallen, dat het eerste woord over dierenbescherming die dag op het congres van „Onze Taalnog gesproken moest worden. Paus Paulus VI heeft aan presi dent Soekarno de Orde van de Gul den Spoor verleend. Deze orde is de op één na hoogste pauselijke ridder orde. tia" dat met de nieuwe lancering de datum van bemande ruimtevaarten naar de maan, Mars en Venus nader is gekomen. Hij zei dat er „ruimte- laboratoria met een talrijk persneel" zullen komen. In dezelfde krant schreef Joeri Gagarin, de eerste Russische ruimtevaardder, dat de piloot van de „Voschod", Wladimir Komarov, het aan zijn koppigheid te danken heeft dat hij niet van de school voor ruimtevaarders is weg gestuurd. In de centrifuge bleek zijn hart eens niet volledig normaal te werken. Maar de opleiding van de „ouwetjes" (Komarov is 37) was har der, aldus Gagarin. Komarov was „tweede man" voor Popovitch, die in augustus 1962 met de „Wostok 4" een ruimtevlucht maakte. Gezaghebbende kringen in Mos kou zeiden dat de lancering zondag al had moeten gebeuren, maar dat zich op het laatste moment techni sche moeilijkheden hadden voorge daan. Bovendien was het slecht weer. De geleerde en de dokter hebben slechts een vluchtige vooropleiding gehad. Tot dusverre heeft de Sow- jet-Unie alleen beroepsruimtevaar ders omhoog gebracht. De Duitse geleerden in Egypte JERUZALEM, 12-10. Premier Esj- kol van Israël heeft maandag in het parlement verklaard, dat er nog niets is veranderd ten aanzien van de ac tiviteit van Westduitse geleerden en anderen die Egypte helpen bij het opbouwen van zijn „agressieve oor logsapparaat". Hij herinnerde er aan, dat bondskanselier Erhard en ande re Westduitse leiders genoemde acti viteiten hebben veroordeeld. In de praktijk was er echter niets veran derd. „Het is ondenkbaar dat een mach tig land niet in staat zou zijn, in ju ridische en duidelijke bewoordingen zijn uitgesproken afkeuring van de activiteit van de geleerden tot uit drukking te brengen", aldus de pre mier. CAIRO, 12-10. „De eerste kernont ploffing zal zeer binnenkort plaats vinden", zo heeft de Chinese ambas sadeur in Cairo, Tsjen Tsjia-Kang maandagochtend in het Egyptische tijdschrift „Rosa el Joessef" onthuld. De Chinese geleerden hebben vol gens de ambassadeur alle voorberei dingen voltooid. De datum voor de ontploffing is echter nog niet vast gesteld. Tsjen Tsjia-Kang deelde voorts mee dat de vervaardiging van de eerste Chinese kernibom geen wijzi ging in de buitenlandse politiek van communistisch China, tot gevolg zal hebben. TOKIO, 12-10. Onder grote belang stelling van de Nederlandse kolonie zyn prins Bernhard en prinses Bea trix met het K.L.M.-toestel „Sir Alexander Flemming" op het vlieg veld Haneda bij Tokio aangekomen. Zoals bekend is, zullen de prins en de prinses op uitnodiging van het organisatiecomité diverse evenemen ten van de Olympische Spelen bij wonen. MOSKOU, 12-10. - Commandant van het maandag gelanceerde ruimtevoertuig, ingenieur kolonel Vladimir Komarov, is 37 jaar. Hij is verbonden aan de academie Zjoekov voor luchtvaarttechnick. In 1932 volgde hij een opleiding aan de speciale luchtmachtschool in Moskou. Drie jaar later werd hij jachtvlicger. Komarov wordt een betrouwbaar en moedig officier genoemd, die in moeilijke omstan digheden het hoofd niet verliest. Met succes volgde hij dc ruimtc- vaartcpleiding. Hij heeft 77 parachutesprongen uitgevoerd. Komarov is gehuwd cn vader van twee kinderen. Zijn vrouw, Valentina, werkt in een bibliotheek. Kcnstanlin Petrovitsj Fcoktistov is 38 jaar. Hij is afkomstig van het Baumann-instituut voor hogere wetenschappen. Ook hij is ge huwd cn vader van een tweejarige zoon. Als 16-jarige jongen ging hij als vrijwilliger naar het front. Als verkenner voerde hij ver scheidene opdrachten uit. In 1942 liep hij een verwonding op. Zijn vrouw, Galina, werkt als technicus op een fabriek in Moskou. De jongste ruimtevaarder aan boord van de „Voschod" is de 27- jarige Boris Jcgorov. Hij slaagde drie jaar geleden voor het arts examen. Na zijn studie was h(j werkzaam aan verschillende medische instituten, waar hij de reputatie van een uitmuntend geleerde ver wierf. Jcgorov maakte elf parachutesprongen. Hij beoefent de berg sport en het onderdeel slalom bij het skiën. Zijn vrouw, F.Iconora, is wcrkzaaAi bij dc Russische televisie. Het paar heeft cén zoon. Prins Bernhard is in elk geval van 16 tot en met 20 oktober in zijn kwa liteit van voorzitter van de interna tionale hippische sportbond bij de ruiterwedstrijden in Karuizawa aan wezig. Op het vliegveld werden de ko ninklijke gasten verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur in Japan, de heer N. A. J. de Voogd en diens echtgenote, de heer K. Harada, op- per-ceremoniemeester van de keizer lijke Japanse hofhouding, de voor zitter van het Nederlandsch Olym pisch Comité, jhr. H. A. van Kame- beek, en de heer H. Burghard, de hoofdvertegenwoordiger van de K.L. M. in Japan. Tientallen Japanse fotografen en filmers namen de prins en prinses onder vuur, toen zij van de trap daalden. De prins vertrok met de ambassadeur naar het Imperial-ho tel, waar hij zijn intrek zal nemen. Prinses Beatrix ging met haar ge volg in het gezelschap van mevrouw De Voogd naar de Nederlandse am bassade, haar residentie in Tokio. MOSKOU, 13-10. - Het Russische ruimteschip „Voschod" blijft zjjn ba nen om de aarde beschrijven. Alles is wel aan boord. Over de precieze duur van de vlucht zijn geen mede delingen gedaan. Alleen is van „vrij lange duur" gesproken. Volgens Rus sische deskundigen kan de reis wel een week of langer duren. f. In een toespraak tot studenten in 'Noord-Carolina heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, de Russen geluk gewenst met hun succes. Tijdens de derde omloop werd door het grondstation gevraagd hoe de ruimtevaarders op de gewicht loosheid reageerden. Vladimir ant woordde; „Wij schijnen dat niet te merken, juister gezegd we hebben geen tijd om het te merken, we heb ben het te druk". Ze zeiden dat iedere keer -wanneer de zon opkomt De wijziging van de A.O.W. en A.W.W. DEN HAAG, 12-10. Het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, de Ne derlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond, de Christelijke Middenstandsbond, de Nederlandse Katholieke Midden standsbond en het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen hebben zich met het oog op de aan staande behandeling van het ont werp van wet tot nadere wijziging van de A.O.W. en A.W.W. in een ge zamenlijk adres tot de leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal gewend. In het adres wordt er op gewezen dat hoewel de A.O.W.- en A.W.W. uitkeringen zullen worden verbeterd door deze nieuwe verzwaring van de toch al zwaar drukkende fiscale en sociale lasten, gecombineerd met het geldende prijsbeleid, de finan- cieringsmogelijkheden voor het mid den- en kleinbedrijf weer vergroot worden. Ingezonden mededeling f .Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziel etalage! intermeubel - deurloo (dat is voor hen eens in de negentig minuten) een ongewone halo te zien was om de aarde, waarboven iets te zien was dat op het poollicht leek: gele lichten die een hoek van acht graden met de evenaar maakten. Tij dens de vijfde omwenteling werden televisiebeelden uit de „Voschod" ontvangen. De commadnant, Koma rov, schudde langdurig zijn hoofd, een tweede oorproef, en schreef daarna zijn bevindingen op. Geen ruimtepakken „Tass" meldde dat de ruimtevaar ders geen ruimtepakken dragen, maar gekleed zijn in lichte staal kleurige wollen pakken met blauwe jasjes en helmen met koptelefoons dragen. De „Voschod" is, evenals de vorige Russische ruimteschepen, gelanceerd in Baikonoer, het gebied van Kara ganda in Kazachstan. De „Voschod" komt hoger dan alle voorgaande ruimteschepen, namelijk 409 km. De vorige, zowel „Mercury" als „Vostok" kwamen niet boven de 250 a 300 km. Vermoedelijk is de „Voschod" zo hoog opgestuwd om het gedrag van de ruimtevaarders in een zóne met sterkere straling te bestuderen. Zij bleven echter ruim onder de binnen ste Van Allen-gordel, die pas op 1.000 km hoogte begint. Olympische vlam walmt TOKIO, 12-10. Er is iets mis met de Olympische vlam. Hij verspreidt een hoeveelheid rook, waarvoor een fabrieksschoorsteen zich niet zou be hoeven te schamen en er is momen teel dan ook meer rook dan vlam te zien. Volgens de Olympische tradir tie mag de vlam niet vervangen wor den en men vreest nu terecht, dat de deelnemers aan de atletiekwed strijden ernstige hinder van de rook zullen ondervinden. Het geschokte organisatie-comité verklaarde, dat om de vlam brandend te houden op advies van deskundigen propaangas, een niet rookvrije brandstof, wordt gebruikt. Beweging „Vrij Cuba" NEW YORK. 12-10. De patriotti sche beweging „Vrij Cuba", een bal- lingengroep die in New York geves tigd is, heeft maandag de Caraibi- sohe zee tot oorlogszone verklaard en gewaarschuwd dat schepen van lan den die met de regering Castro han del drijven „daar de gevolgen van moeten aanvaarden" wanneer zij dat gebied binnenkomen. Dit staat in een resolutie van acht punten, die op het eerste congres van deze beweging zondag in New York is aangenomen. Het communiqué werd maandag ge publiceerd. De bewoging zegt 3.200 Cubaanse ballingen in de V.S., Span je. Frankrijk en Puerto Rico als lid te hebben. Marineman overleden op Curasao WILLEMSTAD (Curasao), 12-10, De 44-jarige opper-geschutskonsta- bel H. de Ruitei\ gedetacheerd in de Ned. Antillen, is zondagavond in het hospitaal overleden. Tijdens het spelen van een voet balwedstrijd, waaraan hij als inval ler deelnam, werd hij plotseling on wel. Adjudant de Ruiter laat een echt genote en twee kinderen achter. DEN HAAG. 12-10. Het percenta ge voorstanders van de E.E.G. zou ongetwijfeld veel hoger zijn als de prijzen minder waren gestegen. De ontwikkeling van de prijzen is heel wat minder schitterend dan de ont wikkeling van de handel. Tot deze conclusie komt de rap porteur van het Europese parlement voor het 7e jaarverslag van de E.E. G.-commissie, de Italiaanse afge vaardigde Rossi, die volgende week hel grote dobal over dc E.E.G. in Straatsburg zal inleiden. Rossi ver- De drie Russische kosmonauten die in het ruimtevaartuig Voshkod om de aarde cirkelen, V.l.n.r.: ge zagvoerder Wladimir Mikhailovich Komarov, vlieger; de medicus Boris Borisovich Jegorov en de geleerde Konstanlin Petrovich Feoktistov. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie hel recht aan zijn zijde heeft behoeft niet te schreeu wen. V/AT 1EGT Dt BILT Dezelfde temperatuur Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, vooral in de kustgebieden; in de nacht en och tend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen; ongeveer dezelfde tempera turen. 14 okt. Zon op 7.03, onder 17.49. Maan op 15.35, onder 23.34. 15 okt. Zon op 7.04, onder 17.46. Maan op 16.07, onder Eerste kwartier: 13 okt. te 17.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 okt. 8.18 v.m. 21.04 n.m. 15 okt. 9.38 v.m. 22.36 n.m. BROUWERSHAVEN 14 okt. 15 okt. B-19 v.m. 9.41 v.m. 20.56 n.m. 22.28 n.m. klaart dat de gunstige resultaten van zeven jaar E.E.G. voornamelijk bestaan in toenemend handelsver keer, een betere kwaliteit van aan geboden produkten en een grotere keuze voor de E.E.G. consument. Tot zover kan hij zich wel verenigen met het jaarverslag van de E.E.G.-com missie. Doch de commissie is vol gens hem veel te optimistisch in haar beoordeling van de prijsont wikkeling. Rossi meent dat de E.E.G. organen, de zes regeringen en oök het bedrijfsleven iets zullen moeten doen om dc prijzen binnen zekere grenzen te houden. Doodtij; 15 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk lagedrukge bied handhaaft zich boven west- en zuid-Europa. Het kreeg versterking van een tamelijk aktieve Oceaan storing, die zich via de Golf van Biscaje en zuid-Frankrijk naar de Middellandse Zee uitbreidde. In on ze omgeving werden de winden over het algemeen zwak. Daardoor ont stond er in de afgelopen nacht hier en daar mist en daalde de tempera tuur tot tamelijk lage waarden. In Eelde bedroeg de minimumtempera tuur nul graden. Op enkele plaatsen kwam in het noordoosten van het land nachtvorst voor. Ondertussen komt er in de luchtdrukverdeling geen verandering van betekenis. De kans op buien blijft daardoor aan wezig. vooral in de kustgebieden. De windkrachten blijven gering, terwijl dc temperatuur zich op ongeveer het zelfde niveau kan handhaven, zodat in het binnenland ook de komende nacht op enkele plaatsen nachtvorst mogelijk is. In de nacht en ochtend lean hier en daar mist voorkomen. m Marcus Lipton, een Joodse kan didaat van de Labour-partij, wordt met de dood bedreigd als hij zich niet terugtrekt. Enkele van zijn ver- kiczingsbiljetten zijn mot hakenkrui sen besmeurd, aldus is van de zijde van de Labour-partij meegedeeld. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1