DE ZIERIKZEESCHE COURANT Socialisten maken kans de verkiezingen van 15 oktober te winnen Dubbele moord te Luik toen de politie at Johnson's verkiezingstoernee Metrotunnel bijna onder de Maas door Tsjombe over het drijven van Nasser Prins en kroon prinses naar Tokio I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 oktober 1961 121ste jaargang No. 19665 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Schomven-Duiveland heeft meer bloed nodig Spanning in Engeland LONDEN, 10-10. De (conservatieve) „Sunday Telegraph" meldt dat in de jongste peilingen van de Britse open bare mening een ommezwaai van v(jf procent der Britse kiezers ten gunste van de socialisten is vastgesteld, het geen. indien deze tendens b(j de ver kiezingen van donderdag a.s. zou be vestigd worden, een socialistische re gering aan het bewind zou brengen. Hiervoor is namelijk een ommezwaai voldoende van drie en een half pro cent. Een Londense firma, die wedden schapen verzorgt, heeft medege deeld dat tot nu toe 50.000 pond ster ling bij haar op de socialisten is ge zet, tegen slechts 5.000 pond op de conservatieven. De noteringen zijn drie tegen één ten gunste van de so cialisten en één tegen twee ten na dele der conservatieven. De conservatieven Hoewel de conservatieve leiders hun uiterste best doen om naar bui ten niets te tonen wat op verdeeld heid en angst voor een nederlaag zou kunnen lijken, slagen zij daar lang niet altijd in. Hun leider, pre- mier Douglas-Home, noemde het moreel in zijn partij zaterdag ,.zo goed als maar verwacht kan wor den", maar op de persconferentie waar hij dat zei ontlokte deze op merking gelach. Zaterdag werd premier Douglas- Home op een tournee door zuid-Lon- den weer vrij rumoerig ontvangen; ook daar had hij veel last van jon gelieden die hem het spreken pro beerden onmogelijk te maken. Harold Wilson, de leider van La bour, voorspelde zondag een zeer grote socialistische overwinning Niet alleen de opiniepeilingen, maar voor al ook de eigen onderzoekingen die zijn mensen in 'het hele land onder nemen, wijzen dat volgens hem uit. Uiterste krachtsinspanning De Tories, die vandaag aan een laatste uiterste krachtsinspanning beginnen om hun positie te redden, hopen op een wonder waardoor ook ditmaal in de laatste week van de verkiezingscampagne het getij voor hen keert. Maar het moet gezegd dat steeds meer ervaren waarnemers tot de mening gaan overhellen dat het een verloren zaak is voor de Tories. Zelfs vragen sommigen zich al af of cr niet, net als in 1945, een politieke aardverschuiving ten gunste van La bour aan de gang is. LUIK, 9-10. Grote verontwaardi ging heerst in Luik over de onacht zaamheid van de politie b(j de be scherming van Renee Lempereur en haar moeder tegen een Italiaan - een vroegere vriend van Rence - die ge zworen had Renee te zullen ver moorden. Toen de twee politiemannen, die belast waren met de bewaking van hun woning, zich even hadden ver wijderd om een hapje te gaan eten, was de Italiaan - de 38-jarige An tonio Ianniello - er binnengedrongen en had hij de twee vrouwen met een revolver doodgeschoten. Iedereen wist toch, zo redeneert men in Luik, dat de Italiaan zich in de stad be vond en slechts een gunstig moment afwachtte om toe te slaan. De Italiaan is inmiddels gearres teerd. Vrijdagmorgen werd hij niet ver van de plaats waar hij de dub bele moord had gepleegd op straat herkend door een voorbijganger, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Kwaliteitsbepalingen voor consumptie-aardappelen DEN HAAG. 10-10. Op 13 oktober wordt een verordening van het pro- duktschap voor aardappelen van kracht, waarin wordt voorgeschreven dat consumptie-aardappelen aan be paalde kwaliteitseisen moeten vol doen. Het voornaamste doel van deze kwaliteitsregeling is te voorkomen, dat aan de consumenten aardappelen worden verkocht, die niet minstens redelijk goed zijn verzorgd en gesor teerd. Vooral zal er op worden toe gezien, dat geen aardappelen voor binnenlandse consumptie worden verhandeld, waarin meer dan spo radisch knollen voorkomen met ge breken zoals rot, te sterke misvor ming, groen, beschadigingen, blauw. Ook mag zich tussen en aan de aard appelen nagenoeg geen grond bevin den. Verder is bepaald dat klein-aard- appelen, dat wil zeggen beneden 4 cm doorsnee, apart moeten worden verhandeld, of in een maatverdeling tot hoogstens 5 cm doorsnee. Aard appelen beneden 3,5 cm doorsnee mogen in het geheel niet meer ver handeld worden, behalve wanneer het nieuwe aardappelen betreft. PHOENIX. 11-10. Als onderdeel van zijn verkiezingstocht door de westelijke staten is president John son zondag in Phoenix, in de staat Arizona, aangekomen. Op de luchthaven van Phoenix, waar zoals bekend Johnsons tegen stander Goldwater woont, hadden zich verscheidene duizenden aanhan gers van de president verzameld. Maandag reist Johnson via de steden in de Rocky Mountains weer naar Washington terug. Dotlen bij autorace PARIJS. 11-10. De duizend km. van Parijs, een sportwagenrace die zondag in Monthlery werd gehouden heeft vijf slachtoffers geëist. Het on geluk gebeurde toen de Italiaan Pa- tria, die een pitstop had moeten-ma ken zijn A'barth de baan opstuurde op het moment, dat de Duitser Peter Linder op volle snelheid met zijn Jaguar naderde. BLOEDIG BOEK Een boeddhistische monivk heeft zeven boekdelen van een boeddhistisch werk or erge schreven. Hij vond inkt te profaan en gebruikte daarvoor in de plaats zijn eigen bloed. Het kostte hem elf liter in de vijf jaar dat hij er over deed om de zestigduizend Chinese lettertekens te kopiëren. Met deze voorschriften zullen voor al de consumenten gediend zijn, die tot nog toe vaak aardappelen koch ten, die wat uiterlijk en gebreken be treft reden tot klachten of ontevre denheid gaven. De (gelaakte) toespraak van Seebohm BURGKUNSTADT (Beieren) 11-10. „Ik heb mijn toespraak in Neuren berg niet tevergeefs gehouden en ik neem er geen woord van terug", al dus de Westduitse minister van ver voer, Seebohm, op de Beierse verga dering van vroegere Sudeten-Duit- sers in Burgkunstadt. Hij bevestigde hiermee zijn uitlatingen, gedaan tij dens de vijftiende algemene verga dering van Sudeten-Duitsers, die met Pinksteren in Neurenberg plaats vond. Seebohm had toen de terugkeer van de „gestolen gebieden aan het Sudeten-Duitse volk' bepleit. Deze redevoering werd door de Westduit se regering gekritiseerd. Als gevolg van het in Bonn ontstane tumult vanwege deze stellingname tegenover de regering, had Seebohm zijn ver klaring herroepen, zeggende dat hij deze onder bedreiging had afgelegd. Bidault „in bewaring" SAO PAULO, 11-10. De Franse oud-premier Georges Bidault, zijn vrouw en zijn secretaris zijn zater dag uit 'hun woonplaats Campinas, in de omgeving van de Braziliaanse stad Sao Paulo, naar een boerderij in het binnenland overgebracht. Zij zullen, met 29 andere Franse immigranten van wie men denkt dat zij tegenstanders van de Gaulle zijn, gedurende het bezoek van de Franse resident aan Brazilië op deze 'boer derij moeten blijven. DE NEDERLANDSE PLUIMVEEHOUDERIJ UTRECHT. 10-10. De verwachtin- gen ten aanzien van de toekomstige mogelijkheden voor de Nederlandse produktie en afzet van kippeeieren behoeven niet al te pessimistisch te zijn. F/r zijn nog zoveel voor Nederland nadelige concurrentie-vervalsingen die in de E.E.G. vroeger of later moden verdwijnen, dat de toekomst voor onze concurrentieverhoudingen •dleen maar beter kan worden. Ver- ',r-r zal het van de pluimveehouderij zelf afhangen of zij met het oog op deze toekomstverwachtingen kan cn durft vo'bouden. De vooruitzichten voor de slachtkuikensector zijn rede lijk. Tot deze conclusie kwam de voor zitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Gnrrelds, in Utrecht waar hij een 'nlciding hield op een pluimveecon ferentie die was georganiseerd in het kader van de tentoonstelling „Ornitophilla". De Italiaan bood niet de minste weer stand bij zijn arrestatie. Ianniello had in mei jl. in een vlaag van jaloezie al een aanslag met een bijl op Renee gepleegd. ROTTERDAM, 11-1Q. Me metro bouwers in Rotterdam hebben in de nacht van zaterdag op zondag tun nelstuk nr. tien op zjjn plaats gelegd in de Nieuwe Maas. Zij zijn met de tunnel onder de ri vier nu zover gevorderd, dat naar alle waarschijnlijkheid reeds a.s. za terdag de zuidelijke rivieroever zal worden bereikt. Men zal dan door de metrotunnel van de rechter- naar de linker Maasoever kunnen lopen. De operaties rond tunnelstuk nr. negen zijn zeer voorspoedig verlopen. Nadat het zaterdagmorgen over de rivier van het bouwdok van Briene- noord naar het metrotracé was ge sleept, werd het daar 's nachts om half twee afgezonken en tegen tun nelstuk nr. acht gelegd. Als a.s. za terdag na het afzinken van tunnel stuk nr. tien de zuidelijke Moasoever is bereikt, betekent dat nog niet het einde van de afzinkmanoeuvres ter plaatse. Er zijn nog twee tunneldelen nodig voor de oprit. In de zuidelijke Maasoever is daarvoor een gleuf ge graven. Engelse koningin in Quebec QUEBEC, 11-10. De tweede dag van het bezoek van koningin Eliza beth aan Quebec 'heeft zich groten deels afgespeeld aan boord van het koninklijk jacht .,Brittannia", dat aan de buitenkant van de haven voor anker lag. In de stad heerste vol maakte rust. Om 11 uur plaatselijke tijd woon den de koningin en prins Philip een kerkdienst aan boord van het schip bij. Voor het hierna volgende dejeuner was een veertigtal gasten' uitgeno digd, onder wie eerste minister en mevrouw Pearson. In de middaguren ontving het koninklijk paar 250 pers vertegenwoordigers. Het Auschwitz-proces FRANKFORT, 10-10. Vrijdag is in het Auschwitz-proces, dat in Frank fort wordt gevoerd, de Tsjechische scheikundige Arthur Radvansky als getuige gehoord. Direct na zijn aan komst als gevangene in 1942 werd Radvansky bij de kamparts, dr. Wirtz, te werk gesteld. Doordat Wirtz geheime stukken op zijn bureau liet slingeren, waarin de komst van groe pen gevangenen uit talrijke landen van Europa werd aangekondigd, wist Radvansky al van tevoren hoeveel personen direct vergast zouden wor den. In de geheime stukken werd na melijk steeds een percentage vast gesteld van gevangenen die een „speciale behandeling" dienden te ondergaan, hetgeen de gaskamers betekende. Radvansky legde belastende ver klaringen af ten aanzien van de be klaagde Perry Broad, lid van de po litieke afdeling van Auschwitz, en Josef Klehr, van wie hij gezien had dat hij een gevangene een injectie spuit in de borst dreef. In Auschwitz werden gevangenen ook met hartin- jecties om het leven gebracht. Het proces zal donderdag worden voortgezet. VOORSCHOTTEN AAN PROVINCIES DEN HAAG, 10-10. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft de uitkeringen bij wijze voor voorschotten aan de pro vincies andermaal verhoogd. Voor Zeeland bedraagt het voorschot f 409.000,—. De belastingopbrengsten van het Rijk, waarin het provinciefonds voor ongeveer 0.8 procent participeert, worden voor 1964 nader geraamd op 13.488 miljoen gulden. PARIJS, 10-10. De premier van Kongo, Tsjombe, is uit Cairo in Pa rijs aangekomen. Op de luchthaven las hij de pers een verklaring voor. Tsjombe zei niet alleen naar Cairo te zijn gegaan om deel te nemen aan de conferentie van niet-verbonden landen, maar ook om met de Egyp- Vrouwenhoofd in bloempot verpakt PORT OF SPAIN, 10-10. Het af gesneden hoofd van een vrouw, dat verpakt in een bloempot werd af geleverd op een houtzagerij nabij Port of Spain, heeft een groot scheepse jacht op de moordenaar door de politie van Trinidad ont ketend. De bloempot was in een pakketje naar de houtzagerij gebracht door een man die zei, dat het moest wor den afgegeven aan Nathaniël Archer, een der arbeiders. De dag daarop kwam de politie, die kennelijk een tip had gekregen, ter plaatse en opende het pakket. Er kwam een aarden bloempot uit, die afgesloten was met een prop cement. Er zat het hoofd van een vrouw van middelbare leeftijd in. Bij ondervra ging door de politie verklaarde Ar cher, dat hij het hoofd niet kon iden tificeren. Senator Goldwater over het communisme LOS ANGELES, 10-10. - Senator Barry Goldwater heeft in een toe spraak, die uitsluitend gewijd was aan de buitenlandse politiek, gezegd, dat „het allereerste doel van de Ver enigde Staten zou moeten zijn de macht van de communisten met alle ter beschikking staande middelen te beknotten, totdat zij niet langer in staat zijn onze veiligheid te bedrei gen en de vrede van de wereld in gevaar te brengen". Wild weer in Oostenrijk WENEN, 10-10. Oostenrijk werd vrijdag overvallen door slecht weer. In de bergen viel een fikse hoeveel heid sneeuw, elders regende het en in vele delen van het land kwamen temperaturen voor van rond het vriespunt. In de westelijke Alpen, waar het verkeer urenlang door sneeuwjach ten werd belemmerd, werd 30 cm verse sneeuw gemeld. Locale en in terlocal e treinen liepen uren vertra ging op. Verwacht wordt, dat het slechte weer voorlopig nog zal aan houden. De Wegenwacht krijgt bloedplasma DEN HAAG, 10-10. Het Nederland- sdhe Roode Kruis zal de A.N.W.B.- wegenwacht bloedplasma ter be schikking stellen voor snelle hulp aan ernstig gewonde verkeersslacht offers. Alle weger.wachtstations - „Pauw molen" bij Delft, „Houten" bij 'het verkeersplein Oudenrijn, „Burger veen" langs de weg Den Haag-Am sterdam en .,'t Harde" langs de Zui- der zeestraatweg op de Veluwe - zullen daartoe van twee eenheden bloedplasma worden voorzien. De wegenwacht zal door zijn mo bilofoonverbindingen met wegen wachtstations snel het bloedplasma Ier beschikking van artsen kunnen stellen. tische autoriteiten te trachten een oplossing te vinden voor het Kongo lese goud, dat op onwettige wijze door de V.A.R. in beslag is genomen. Ook zou hij nog niet opgeloste han delsvraagstukken hebben willen be spreken. „Sedert ik aan de macht ben ge komen, heb ik Nassers invloed op allerlei gebied, zoals onderwijs, eco nomie, rechterlijke macht en het Bel- gisch-Kongólese geschil, te niet ge daan. Ik kan niet toestaan, dat wie dan ook enige invloed op de ontwik keling van ons land uitoefent", al dus Tsjombe. Tsjombe deelde vervolgens mee dat de V.A.R. 'n val Voor hem had opgesteld. Er waren zeven Kongolese opstandelingen in Cairo, zo zei hij. De Verenigde Arabische Republiek wachtte slechts op één dingdat ik de diplomatieke betrekkingen zou verbreken opdat president Nasser een Kongolese rebellenregering zou kunnen erkennen,maar zo naïef ben ik niet, aldus de Kongolese eerste- minister., Brand in Britse ambassade te Moskou MOSKOU, 9-10. Een brand heeft vrijdag in Moskou een gedeelte van de Britse ambassade ernstig bescha digd. Het Russische persbureau „Tass" maakte melding van een ex plosie. Ambassadefunctionarissen hebben meegedeeld, dat ongeveer twintig Russische brandweerlieden op het dak van de oostelijke vleugel van de ambassade zijn geklommen, maai er schijnt geen gevaar te hebben be staan voor het aantreffen van ge heime stukken. Enkele uren nadat Russische schildwachten voor de am bassade, uit een raam op de boven verdieping rook hadden zien kringe len, was de brand geblust. Strijd tegen verdovende middelen MARSEILLE, 10-10. De Marseil- laanse politie heeft een belangrijke schakel in de smokkel van verdo vende middelen van het oosten naar het Amerikaanse continent ontdekt. Zij trof in een laboratorium in een buitenwijk van de stad honderd kg heroïne en een bijna even grote hoe veelheid morfine aan, alles bijeen voor een waarde van tien miljoen francs (bijna iVz miljoen gulden). Het laboratorium werd gebruikt voor het omzetten van morfine in heroïne. De vijf mannen die de politie er aantrof zijn gearresteerd. De politie spreekt van een ware fabriek, uitge rust met de beste apparatuur. Deze foto geeft een overzicht van dal gedeelte van de perstribune in hel nationaal stadion te Tokio, dat ge bruikt wordt door de vertegenwoor digers van de Japanse pers. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Weest opgewekt bij tegenslag Op heden volgt er weer een dag. SCHIPHOL, 11-10. Kort na vijf uur zondagmiddag zijn prins Bern- 'hard en prinses Beatrix per DC-8 „Sir Alexander Fleming" van de K. L.M. van Schiphol naar Tokio ver trokken, waar ze de Olympische spe len tot het einde toe gaan bijwonen. Koningin Juliana deed haar men en oudste dochter op het vliegveld uitgeleide. Ze vergezelde hen zelfs tot in het vliegtuig toe, waar ze af scheid nam. Vervolgens daalde ze al leen de vliegtuigtrap af en maakte de op het platform wachtende leden der hofhouding aan het lachen door statig maar gckschreend op te mer ken: „Op het laatste moment hob ik besloten toch maar niet mee te gaan" Afnemende buiigheid Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met aanvan kelijk enkele buien; vannacht en morgenochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen en dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. 13 okt. Zon op 7.01, onder 17.51. Maan op 14.56, onder 22.32. Eerste kwartier: 13 okt. te 17.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 okt. 7.26 v.m. 19.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 okt. 7.24 v.m. 19.47 n.m. Doodtij: 15 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde werd het weer in geheel west Euro pa beheerst door een omvangrijk de- pressiegebied waarvan het zwaarte punt boven de Noordzee ligt. In de koude polaire lucht leefde de buiig heid van tijd tot tijd op. maar er kwamen ook perioden met opklarin gen voor. Intussen is de depressie activiteit boven het westelijk deel van de oceaan toegenomen. Daar wordt een hoeveelheid zachtere lucht de oceaan op gestuwd, die de koude poollucht langzaam gaat verdrijven. Voor wat het weer in Nederland be treft zullen eerst nog enkele buien van de Noordzee landinwaarts drij ven. Morgen overdag zal bij een zwakke tot matige wind tussen west en noord de lucht gaan stabiliseren. De komende nacht bestaat er een kans op mistvorming. De tempera tuur zal morgen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets hogere. GOES. De raadsleden van de ge meenten op Noord- en Zuid-Beve land hebben in een motie nog eens nadrukkelijk vastgelegd, dat Goes industrialisatiekern moet blijven. De motie zal worden toegezonden aan de regering en de volksvertegen woordiging. ZUTPHEN. Tien jaar gevangenis straf heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Zutphen geëist tegen de 39-jarige J. A. M. uit Am sterdam, die in mei van dit jaar te Apeldoorn heeft geprobeerd een elf jarig meisje te wurgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1