GEVOLCEN VAN BEVOLKINGSGROEI VOOR RECREATIE HET BR0EDSEIZ0EN 1964 OP SCHOUWEN-DUIVELAND „Zwakzinnigheid zeer kritiek probleem" China en India I „BIEFJE" OPPERVLAKTE TUINBOUWGEWASSEN IN NEDERLAND Binnen 50-kilonieterstraal van Westhoek wonen 1.750.000 mensen... ZIERIKZEE, 8-10. Binnen een straal van 50 km van de Westhoek van Schouwen-Duiveland, zonder Den Haag, wonen thans reeds lxi miljoen mensen. In de komende la ren zal dit aantal, gezien de belang stelling welke er nationaal en inter nationaal bestaat voor werkgebie den in het mondingsgebied van de Rijn- en Schelde Delta, een voort gaande, belangrijke, vermeerdering kunnen ondergaan. Dit zal vele con sequenties hebben, onder meer met betrekking tot de recreatie. De kust strook van Zeeland ligt centraal voor deze potentiële werkgebieden. Het bovenstaande wordt vast gesteld in de dezer dagen ver schenen studie van de Provin ciale Planologische Dienst over de recreatie in de kuststreek van Zeeland, volgens welke stu die - zoals gisteren reeds gemeld een verviervoudiging van het strandbezoek in de provincie kan worden verwacht. Het is duidelijk, dat een vervier voudiging van het strandbezoek ve lerlei consequenties zal hebben. Dit geldt zowel m.b.t. de accomodatie in de kuststrook (uitbreiding van het aantal slaapplaatsen in de verschil lende categoriën, parkeerplaatsen punten van attractie voor het dag- bezoek, sanitair e.d. op en langs het strand), als tot de voorzieningen verder landinwaarts (picknickplaat sen, toeristische route's, nieuwe we gen, e.d.) Men kan er van uitgaan, dat de gemeente financieel niet in staat is en zal zijn al deze voorzieningen te maken en daarom is het begrijpelijk dat vele gemeentebestuurders sterk geporteerd zijn voor een z.g. toeris tenbelasting. Er zjjn kustgemeenten in Zeeland waar het aantal slaapplaatsen in de recreatieve sector bijna het vijfvou dige bedraagt van het aantal inwo ners in de betreffende gemeenten. Het is dus duidelijk dat de gemeen te hiervccr - naar verhouding - wel cp bijzender hoge uitgaven komt. De provincie is in het geheel van „de recreatie" een belangrijke ge sprekspartner en m.b.t. de toekom stige inrichting van het Veerse Meer bijv. is tot uiting gekomen, dat er ten aanzien van deze recreatie een „direct" beleid wordt gevoerd. Geconcludeerd wordt evenwel dat de enige instantie die belangrijke steun kan geven, het Rijk is. Dat het toerisme een bepaald niet te ver waarlozen bron van inkomsten vormt, blijkt uit de omstandigheid, dat de bestedingen van binnen- en buitenlandse toeristen te zamen in Nederland in 1963 kunnen worden geraamd op een bedrag van in to taal rond 1.500 miljoen gulden. Op grond van ramingen van het Centraal Plan Bureau mag worden verwacht dat dit bedrag voor 1970 gestegen zal zijn tot f 2.000 miljoen. Hiertegenover staat een bedrag van f 4.000.000,-, dat in 1963 door het Rijk aansubsidies werd toegezegd. „Dit bedrag op zichzelf is natuurlijk niet onbelangrijk maar men kan zich afvragen of het genoeg is", zo wordt geconcludeerd. Nederland heeft van de Europese landen één van de kleinste propa- gandabudgetten. Niettemin, zo wordt geconstateerd, zou een zeer actieve subsidiepolitiek van de rijksover heid, veel nuttig effect kunnen sor teren. In de „Nota inzake het Toerisme" 1962 van de staatssecretaris voor economische zaken staat o.a. het vol gende: „Het spreekt vanzelf, dat dit peil van toeristische bestedingen in ons land (i.e. f 2.000.000.000,- vóór 1970. de nodige uitbreiding en verbetering van de toeristische accomodatie noodzakelijk maakt. Zonder dit zal ons land immers in de accomodatie- verhoudingen met andere landen noch voldoende buitenlandse toeris ten kunnen aantrekken noch vol doende toeristische mogelijkheden kunnen bieden aan de eigen bevol king. Ik stel me tot taak te bevor deren, dat de toeristische mogelijk heden van Nederland op systemati sche wijze worden benut en ontplooid Een toeristische overbelasting houdt immers niet alleen slechts bezwaren in voor de bewoners van de desbe treffende plaatsen en streken, maar bergt ook het gevaar in zich van een aantasting van de toeristische groeimogelijkheden op langere ter mijn". Middelen De studie van de Planologische Dienst besluit met de conclusie dat met de opmerkingen van de staats secretaris in belangrijke mate kun worden ingestemd. Immers, zo wordt gesteld, indien men ziet welk een belangrijke uitbreiding van het aan tal bezoekers de komende jaren waarschijnlijk moet worden geacht, welke, op korte termijn weliswaar ruime maar bepaald niet onuitput telijke capaciteit het strand heeft, welke (in belangrijke mate finan ciële) krachtsinspanning het zal eisen de consequenties van een der gelijke ontwikkeling in goede banen te leiden, alsmede tenslotte van welke naar verhouding beperkte aard de financiële mogelijkheden van de gemeentelijke- en de provin ciale overheid zijn, dan mag men verwachten dat de Rijksoverheid in derdaad op ruime schaal de midde len ter beschikking zal stellen waar door een goed gebruik van de voor de recreatie zo belangrijke kust strook, ook op langere termijn zal worden gewaarborgd, Nieuwe zaak te Zierikzee Ingezonden mededeling r^ivjvjvrf^ Uit tie vogelwereld Staatssecretaris Bartels: (Slot). WESTHOEK, 7-10. De grote stern, waarvan jaar op jaar een kleine ko lonie broedt in de Weversinlaag, was dit jaar maar matig vertegen woordigd. In de bekende broedterreinen, als de inlagen en het Dijkwater, zijn weer veel broedvogels te zien ge weest, Vooral de Koudekerkse inlaag herbergde veel kieviten, tureluurs en kluten. Dwergstern (gering aan tal), strandpleviertjes, Bontbek en kleine plevier en de kluut waren te zien in de Ouwerkerkse inlaag en het Dijkwater. Het laatste gebied heeft voor de broedvogels toch wel aan belangrijkheid ingeboet. De ve getatie wordt daar op vele plaatsen te lang voor de specifieke weidevo gels en het zou de vogels ten goede komen, als grote gedeelten van dat terrein werden omgeploegd. Waterhoentjes (in voorgaande jaren schaars) zagen wij nu als broedvogel op diverse plaatsen (la ter met jongen). Ook de meerkoet broedde in klein aantal op het ei land. Een bijzonder broedgeval was dat van een scholekster die zijn ei eren deponeerde in een hoopje zand vlak langs de rijbaan van de drukke verkeersweg Serooskerke- Zierikzee. Tengevolge van herstel werkzaamheden aan het wegdek had men zand langs die weg gestort. Hoewel werklieden op korte afstand aan het wegdek werkten, nestelde de scholekster in dat zand. Het legsel werd door deze werklieden met rust gelaten en de plaats werd ge markeerd door enige stenen om te veel uitwijkende motorrijtuigen van hel nest verwijderd te hóuden. Ook toen de weg weer voor het verkeer werd opengesteld, zat de scholek ster nog vast te broeden en bleef op de eieren zitten, ondanks het feit dat autowielen slechts op enige de cimeters afstand van hem voorbij suisden. De jonge scholeksters kwa men op zekere dag uit het ei en trok ken met de oude vogels naar een aangrenzend weiland. Nog altijd blijven de als natuur reservaat aangemerkte gebieden veel broedvogels trekken. Vooral in die gebieden waar de nodige rust heerst, zag men veel vogels. Deze gebieden zijn dan ook van onschat bare waarde voor onze avifauna en zelfs nationaal van veel belang. Tot het handhaven van de nodige rust in deze reservaten werkten ook weer onze vogelwachters belangeloos mee. De drukke verkeersweg tussen Haamstede en Renesse geeft in het broedseizoen altijd veel overtrek kende jonge vogels te zien (voorna melijk wilde eenden en bergeenden). Ook dit voorjaar plaatste de Vogel wacht aan die weg weer de beken de waarschuwingsborden voor het verkeer. Dat één der borden moed willig werd vernield, doet ons al leen maar medelijden hebben met de dader(s) wegens gemis aan eer bied voor de natuur en met betrek king tot andermans goed. Bij de inlagen plaatsten wij weer de kleurige bordjes waarop de plaatselijke broedvogels zijn ver meld. Dit jaar werd voor het eerst ook bij de Ouwerkerkse inlaag zo'n bordje geplaatst. De bergeend, die ook dit jaar weer in groot aantal op Schouwen- Duiveland broedde, komt meestal met zijn jongen te voorschijn als reeds veel vakantiegangers in de duinstreek aanwezig zijn. Bekend is, dat dikwijls kuikens van deze vogel soort (kennelijk) verlaten worden aangetroffen en dan worden mede genomen. De kinderen vinden de diertjes zo leuk. Later, als de thuis reis moet worden aanvaard, zit men dan meestal met deze eendjes in de maag, want het opkweken van deze bergeendjes (het meenemen is reeds een strafbaar feit) blijkt toch niet zo eenvoudig te zijn. Onze asylhouder, de heer Bakker te Burgh, weet er van mee te praten. Deze zomer ontving hij tal van jon ge bergeendj es, die hij met grote moeite in leven kon houden en later vrij liet. („Sterna") DEN HAAG, 8-10. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de definitieve uitkomsten van de land bouwtelling mei 1964 gepubliceerd, met betrekking tot de oppervlakte tuinbouwgewassen. Groenten onder glas De totale oppervlakte groenten onder glas nam, in vergelijking met mei 1963, toe met 292 ha (plm. 6 procent). Van de in mei 1964 be teelde oppervlakte (4.898 ha) werd 68 procent beteeld met tomaten (vorig jaar 61 procent). De vier belangrijkste produkten onder glas gaven, wat betreft de be- teelde oppervlakte, de volgende KERKNIEUWS Ds. J. Overduin met emeritaat Zondagmorgen vond in de kerk te Veenendaal een ongewone plech tigheid plaats. Ds. J. Overduin nam afscheid van de gemeente wegens bekomen emeritaat. Aan het einde van de dienst deelde burgemeester Hazenberg mede, dat H.M. de Ko ningin het behaagd had de schei dende predikant te benoemen tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. In het stampvolle kerkge bouw hechtte de burgemeester de versierselen van deze orde ds. Over duin op de toga. In een lange rij hebben de kerkgangers hierna hun voorganger gecomplimenteerd. Skibaan op dak BRUSSEL, 8-10. Op het dak van een groot warenhuis in Brussel is donderdag een ski baan geopend. De baan is be dekt met een speciaal nylon tapijt, dat zo glad als sneeuw is. Het platform waar de baan begint is 16 meter hoog en zes meter breed. De helling is 60 meter lang en bedraagt 20 pro cent. Twee leraren uit Frank rijk zullen aan de ski-liefheb bers lessen geven Zierikzee BURGERLIJKE STAND Geboren. 1 okt. Alida Dingena, d. 'van Louis Arend Aihrens en Janna Pieternella Bal (Zierikzee); 2 okt. Tannetje Marie, d. van Christiaan Timmerman en Tannetje Marie Kos ters (Zierikzee); 3 okt. Adriaantje Maria Jacoba, d. van Abraham Leendert van der Wekken e$ Jacoba Boer (Middensdhouwen); 5 okt. Tan- ja Alida, d. van Teunis Jan Tanis en Cornelia Neeltje Berrevoets (Zie rikzee); 6 okt. Jan, z. van Edmond Cornells Blommaert en Clasina Schot (Zierikzee); 7 okt. Leendert Jochem, z. van Leendert van der Wekken en Lena Berrevoets (Zierikzee). Gehuwd. 7 okt. Dé Pieter Henri Leupen, 28 jr. (Goes) en Cornelia Susanna Schiettekatte, 21 jr. (Zie rikzee). Overleden. 3 okt. Anna Kik, 63 jr.. geh. met Pieter Stoel (Brou wershaven). procentuele ontwikkeling te zien in vergelijking met mei 1963: aardbei en 10 procent, meloenen 15 procent, komkommers 11 procent, tomaten 17 procent. Een onderverdeling van het are aal tomaten in „stook"- en „koude" tomaten toent aan dat het areaal stooktomaten is toegenomen met niet minder dan 25 procent. De op pervlakte „koude" tomaten nam toe met 6 procent. Fruit onder glas De beteelde oppervlakte met fruit onder glas bedroeg in mei 1964, 327 ha. Dit betekent een verminde ring met 59 ha 15 procent). Het belangrijkste produkt (druiven) liep terug van 301 ha in 1963 tot 257 ha in 1964 15 procent). Greenten open grond: zaaiuien en vroege aardappelen De oppervlakte, beteeld met groenten in de open grond gaf, in vergelijking met 1963, een vermin dering te zien met ruim 2.300 ha 5 procent). Bij de afzonderlijke produkten valt op de sterke uitbrei ding van het areaal bloemkool 37 procent). Van betekenis is eveneens de ver mindering van de oppervlakte au gurken 37 procent) en groente oogsten erwten 17 procent). De oppervlakte zaaiuien was 971 ha kleiner dan in 1963. Dit betekent een teruggang met 16 procent. Het areaal vroege aardappelen is dit jaar 10 procent kleiner geweest dan vorig jaar, toen 9.G32 ha met dit gewas werd beteeld. Fruit open grond De totale oppervlakte pit- en steenvruchten vertoonde, in verge lijking met 1963, een vermindering met 1.046 ha 2 procent). Het a- reaal appels, peren en pruimen liep enkele procenten terug; de opper vlakte morellen bleef gelijk en de kersen vertoonden een verminde ring met bijna 9 procent. Het klein fruit liep, wat de be teelde oppervlakte betreft, terug van 3.945 ha in 1963 tot 3.554 ha in 1964. De grootste wijziging deed zich voor bij de oppervlakte zwarte bes sen. Deze nam af met 269 ha 20 procent). „Onmogelijk NAVO-vloot geheel te vernietigen" WASHINGTON, 8-10. De Sowjet- Unie beschikt niet over de middelen om een NAVO-vloot van twintig op pervlakteschepen met Polaris-raket- ten, zoals deze is voorgesteld, te ver nietigen. Militaire deskundigen uit Grieken land, Turkije, Italië, België, Neder-- land, West-Duitsland, de Ver. Staten en Brittannië zijn het er na een stu die van drie en een halve maand over eens geworden, dat de Sow jet- Unie deze schepen eenvoudig niet in de gaten kan houden. Wanneer de NAVO-schepen over de bijna vier miljoen vierkante mijl van de At lantische Oceaan en de Middellandse Zee zwerven, kunnen zij gemakke lijk ontkomen aan pogingen van de Sowj et-Unie hen te vernietigen met lange-afstandsbommenwerpers, kemonderzeeërs en snelle schepen. Bloemkwekerij gewassen De met bloemkwekerijgewassen in de open grond beteelde oppervlakte nam toe van 969 ha in 1963 tot 1.036 in 1964. Het areaal bloemkwekerij gewas sen onder glas gaf eveneens een uitbreiding te zien. In mei 1963 be droeg deze oppervlakte 701 ha; dit jaar werd 782 ha met deze gewas sen beteeld. Bij deze teelten onder glas gaven de rozen en anjers een sterke toene ming te zien met respektievelijk 21 en 19 procent. Tuinbouwzadcn De teelt van groentezaden in ons land nam toe van 3.198 ha in 1963 tot. 3.285 ha in 1964. De oppervlakte bloemzaden vertoonde eveneens een toeneming, n.l. van 273 ha in 1963 tot 320 ha in 1964. Boomkwekerij gewassen en vaste planten De oppervlakte boomkwekerij ge wassen en vaste planten was in mei 1964 3.274 ha. In 1963 bedroeg deze oppervlakte 3.197 ha. Bloembollen en -knollen De teelt van hyacinten, tulpen en narcissen in totaal nam toe met 4 procent. De oppervlakte gladiolen nam toe met 480 ha .Dit betekende een uitbreiding met 26 procént. HONGKONG, 9-10. China heeft vrijdag bekendgemaakt bereid te zijn met India ondehancellngen aan te knopen over het grensgeschil op elk 'gewenst tijdstip en plaats, met als basis de voorstel]en van Colombo. Aldus het persbureau Nieuw-Ohino. De voorstellen van Colombo werden in december 1902 door zes niet-ge- bonden landen, Ceylon, Birma, de Verenigde Arabische Republiek. Cambodja, Ghana en Indonesia, op gesteld om te trachten het Chinees- Indische grensgeschil te regelen. Ei- wordt. het terugtrekken van de Chi nese strijdkrachten uit bijna het ge hele gebied dat tijdens de gevechten door Ohina werd bezet, geëist. UTRECHT, 10-10. De zwakzin nigheid is voor Nederland een uiterst kritiek probleem. Elk jaar worden er 8.000 kinderen geboren die in min of meer ernstige mate zwakzinnig zijn. Zij brengen zorg, teleurstelling en onzekerheid in evenzoveel gezin nen. Van deze kinderen moeten er 1000 voor hun hele leven in een in richting worden opgenomen. Nu hun gemiddelde leeftijd sinds de oorlog is gestegen van 14 tot 47' jaar, impliceert dat ook, dat niet volstaan kan worden met de bouw van inrichtingen voor kinderen al leen: voor volwassenen zijn zelfs minstens tweemaal zoveel plaatsen nodig. Op het ogenblik vertoeven 20.000 zwakzinnigen in een inrich ting (kosten per patiënt ongeveer 7000 gulden per jaar), maar men komt nu al 4.000 bedden te kort. De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, heeft tijdens een persexur- sie aan de vooravond van de kinder postzegelactie 1964, zijn zienswijze gegeven over de mogelijke oplossing - althans verkleining - van het pro bleem. In de eerste plaats zal het, volgens hem, vroegtijdig onderkend Tot dusver zijn in West-Berlijn in acht dagen tijd 600.000 pasjes aan gevraagd voor een familiebezoek aan het oostelijke stadsdeel. De eerste vergunningen zullen op 30 oktober worden uitgereikt. RECHTSZAKEN Inwoners Brabants dorp gingen op diefstal uit BREDA. 8-10. De rechtbank in Breda heeft donderdag uitspraak ge daan in acht zaken tegen acht inwo ners van het dorp St. Willebrord in west-Brabant, die veertien dagen ge leden terecht hebben gestaan wegens diefstal. Dit dievencomplot pleegde in de eerste maanden van dit jaar in west-Brabant ruim zestig inbra ken, meestal door woningen aan de achterzijde binnen te sluipen, waar bij de achterdeuren met een valse sleutel werden geopend. Daarbij pro fiteerde de 'bende van het feit, dat de sloten op dc achterdeuren van nieuwbouwcomplexen nagenoeg al lemaal aan elkaar gelijk zijn. De 26-jarige hoofddaders J. van A. en A. van P. kregen beide twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Van A. werd bovendien voorwaardelijk ter beschikking van de regering ge steld met drie jaar proeftijd. Tegen van A. was drie jaar gevangenisstraf met aftrek, tegen van P. vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Dc derde hoofddader, dc 34-jarige J. M. die steeds in blijven ontken nen en tegen wie drie jaar gevange nisstraf was geëist, werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrok. De overigen werden veroordeeld tot straffen, variërend van f 100 boete en oen maand voorwaardelijk tot vier maanden met aftrek. en gesignaleerd moeten worden, ook al is de aarzeling om ouders duide lijk met dit vraagstuk te confronte ren, begrijpelijk. Dringend noodza kelijk is ook een vroegtijdige obser vatie van vermoedelijk zwakzinnige kinderen, aangezien een duidelijke diagnostiek de basis vormt voor de gehele verdere behandeling. Het doet er niet zoveel toe of de mensen die het (eetbare) goede der aarde weten te waarderen, mal zijn van met sinaasappelen gevulde een debout of „petat met bief', maar in dit geval ivas het dan toch petat met bief'. Is trouwens ook wat sim peler en sommigen - zeg maar velen - zijn daar dol van, overigens om redenen, die ons ontgaan, maar een mens moet zijn vrijheid hebben. Het echtpaar was er ook dol van. Zo zelfs dat de woensdag was ge stempeld tot „petatdag", een variant op de door slagers bedachte „gehakt dag". Elke woensdag rukten er pa tates frites aan en de onsjes bief stuk roerden gebraden en met smaak verorberd. Zo'n situatie vrienden krijgt dra een gewoonterechtelijke allure. Men went aan alles, maar doorhollen op een eindeloze „patat- weg" kan toch ook problemen schep pen, zij het andere dan die de Voe dingsraad zo energiek weet aan te snijden. De familie toch ging op reis, maar de slager (een goed en bedachtzaam man) wist daar niet van, hetgeen men niemand euvel duiden mag, want voordal de koffers zijn gepakt moet er immers zoveel gebeuren. Mitsdien kivam de slager aan de deur, die hij hecht gesloten vond, maar dat gebeurde meer. Hij stond er met zijn woensdags' „biefje" en - Iet op de meesterlijke inventiviteit van de slager - hij kon het niet kwijt, of toch wel, want tenslotte is er aan elk fatsoenlijk vaderlands huis een brierenbus. Daar slagers op „biefjes" tevoren altijd grote klap pen met een hakmes geven, kon in de gegeven situatie het vleesgerecht wel voor drukwerk dierien en ver duwen het daarom in de brievenbus. Wij achten dit een 'schoolvoorbeeld van de gevaren die een op gen patat- weg voorthollende bedreigen. Er hoort een „biefje" bij, maar soms komt het in de brievenbus terecht, terwijl de familie in andere streken andere spijzen tot zich neemt. Na terugkeer heeft pa zijn bus ge- inspektcerd. Er rvas een hele verza meling post. Echte drukwerkjes, kranten en prentbriefkaarten, de laatste zelfs uit streken waar men maaltijden opdoft met paprika en knoflook. Temidden van al deze veelsoortige papieren lag het „bief je" netjes ingepakt, maar niet helemaal fris meer, zoals zich denken laat. Betnttelarij zij ons verre, maar men ziet toch maar, welke gevaren er schuilen in het stempelen van een bepaalde dag met een bepaald ge recht. Afioisseling vrienden... dat geeft grotere zekerheid. Men mag het tenminste veronderstellen. EILANDMAN. In het centrum van Zierikzee werd deze week een nieuive schoenenzaak geopend. De zaak is ingericht in een pand, dat voorheen als woonhuis dien de. De foto toont het interieur van deze nieuwe middenstandszaak. Nog een kijkje in het interieur van de zaak, die modern en efficiënt is opgezet. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2