DE ZIERIKZEESCHE COURANI WEST-DUITSLAND RUILT POUTIEKE GEVANGENEN VRIJ Minister Andriessen: Leer „nee" zeggen Per 1 januari geen belastingverlaging Jubileum oudste theologische gezelschap Drs. Roemers spreekt voor werkgevers Tuinman zoon MINISTER ACHT ONTWIKKELINGSHULP VERANTWOORD Nederland telt thans 879 gemeenten „I ZIERIKZEESCHE m NIEOWSBODEi Vrijdag 9 oktober 1964 121ste Jaargang No. 196G4 WAARIN OPGENOMfcN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) t 1,25 per sluk. In dit nummer: Het oude raadhuis in Nieuwerkerk Achthonderd mensen tegen verbruiksartikeien BONN, 8-10. West-Duitsland heeft de afgelopen maanden van Oost- Duitsland de vrqlating verkregen van ongeveer achthonderd politieke ge vangenen in ruil voor verbruiksar- artikelen ter waarde van „veie mil joenen marken" en hoopt nn op een tweede soortgelijke transactie, zo deelde een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor zaken geheel Duitsland betreffende, don derdag in Bonn mee naar aanleiding van een desbetreffend bericht in het Deense dagblad „Politiken". Men hoopt dat nu een regeling kan worden getroffen, waarbij Oostduit- se kinderen zich bij hun naar het westen gevluchte ouders zullen kun nen voegen en nog meer politieke gevangenen zullen worden vrijgela ten. De Oostduitsers hadden laten doorschemeren, dat zij hiertoe wel bereid zouden zijn. Tiet ruilakkoord was tot stand ge komen via een Westberlijns advoca tenkantoor, in samenwerking met het eerder genoemde Westduitse mi nisterie. Dit advocatenkantoor on derhield goede relaties met een soortgelijk bureau in Oost-Berlijn. De Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, dr. Erich Mende, had enkele maanden geleden in West-Berlijn een verte genwoordiger van het Oostberlijnse advocatenkantoor ontmoet. Bij die gelegenheid had de Oostduitser tot grote verrassing van dr. Mende zeer concrete voorstellen gedaan inzake de vrijlating van "politieke gevange nen, mits daar door West-Duitsland op economisch gebied wat tegenover zou worden gesteld. Nadat Mende met zqn collega's had beraadslaagd, werd overeenge komen dat Oost-Duitsland verbrulks- artikelcn als boter en kunstmest zou ontvangen. De woordvoerder achtte het niet uitgesloten, dat de vrijlating door West-Duitsland van een klein aantal Oostduitse politieke gevange nen ook met het ruilakkoord in ver band stond. Ingezonden mededeling Coedgb^urd Alleen de rijpste, de grootste, de lekkerste tomaten zijn goed genoeg voor gezonde California tomatensoep. Eerder op de dag had het West duitse regeringsgezinde blad „Gene- ral-Anzeiger" gemeld, dat West- Duitsland ongeveer veertigduizend mark (36.000 gulden) in goederen per vrijgelaten gevangene had moeten betalen. De Bondsrepubliek had de overeenkomst geheim gehouden om de uitvoering ervan niet in gevaar te brengen. De bussen met vrijgelaten gevan genen arriveerden onopgemerkt in Wartha, een kleine grenspost bij Kassei. Alle betrokken gevangenen bevinden zich nu in West-Duitsland. Men had in verscheidene gevallen de namen van vrij te laten gevan genen aan de Oostduitse autoriteiten opgegeven. De* goederenleveranties zijn nog niet voltooid. VLISSINGEN, 8-10. De minister ven economische zaken, dr. J. An driessen heeft donderdagmiddag (n de algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werk gevers te Vlissingen opgemerkt, dat het zijns inziens niet verstandig is op dit mement een uitspraak te doen over de hoogte van een evenueel in 1965 mogelijk zijnde loonsverhoging. Niemand doet dat op dit ogenblik, aldus de minister. Er zijn echter wel aanwijzingen in welke richting het zou moeten gaan, als men de ar beidskosten en de productiviteit in ogenschouw neemt. Hij merkte op, dat hij niet zegt, dat er in 1965 geen loonsverhogingen zouden moeten zijn, maar er moet gematigd worden. De minister gaf zijn gehoor de raad weer te leren „nee" te zeggen. Niet alleen tegen looneisen, maar evenzeer op andere gebieden. DEN HAAG, 8-10. Minister-pre sident Marqncn verklaarde in de Tweede Kamer, dat het technisch, praktisch en conjunctureel onmoge lijk is een deel van de aangekon digde belastingverlaging, groot 1 miljard gulden, per 1 januari 1965 in te voeren. Het kabinet, zo verklaarde hq, acht het onjuist, om, gezien de con juncturele situatie, bij het nauwe lijks cp gang gekomen evenvvichts- prcces, per 1 januari reeds een nieu we impuls van bijvoorbeeld drie honderd miljoen gulden te geven. Be regering, aldus premier Marq- nen, is thans nog niet in staat om te kunnen bepalen of het ingaan van een deel van de verlaging per 1 juli 1965 mogelijk zal zijn. De factoren van lastenverzwaring in 1965 wegen zeer zwaar, ook voor het kabinet. Mocht het nagestreefde evenwichts- proces zich gunstig ontwikkelen, dan zal het kabinet niet schromen dc datum van ingang van de ver laging van Iconbelasting en inkom stenbelasting opnieuw te bezien. Engeland verwerpt Russische beschuldiging MOSKOU, 8-10. Groot-Brittannië heeft donderdag formeel de Russi sche beschuldiging verworpen dat. de assistent-marine attaché in Moskou, Nigel N. Laville, bij spionage be trokken was tijdens zijn reis door de Sowjet-unie. In een nota aan 'het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken wordt het Britse protest van vorige week herhaald tegen de schending door Russische ambtenaren van La- ville's diplomatieke onschendbaar heid. Voorts wordt opnieuw om een volledig onderzoek verzocht van dit incident, dat zich vorige week in de Russische stad Chabarovsk afspeelde UTRECHT, 8-10. - Nederlands oudste theologische gezelschap, voluit genaamd het theologisch litterarisch oratorisch gezelschap „Secor Dabar", vierde donderdag in Utrecht zqn 120-jarig bestaan. Het honorair lid ds. G. F. Callcnbach, heeft in dc Pieterskerk in Utrecht dc feestrede uitgesproken. Namens „Secor Dabar" werd ook een wapenschild aangeboden aan de Waalse gemeente van Utrecht, uit dank voor dc gastvrijheid die deze gemeente het gezelschap al jaren betoont in de Pieterskerk. „Secor Dabar" („Gedenk het Woord"), werd op 8 oktober 1844 op gericht door dc student N. H. dc Graaf, die zjjn juridische studie had opgegeven voor dc theologische en die een aanhanger was van het Reveil. In dc nogal piëtistische beginperiode van het gezelschap uitten de leden hun bezwaren tegen het ruwe studentenleven van die tqd door op hun vergaderingen uitsluitend chocolademelk te drinken. Deze gewoonte wordt uit piëteit nog steeds in stand ge houden en bü het Huis op de Neudc, waar dc oprichters van „Secor Dabar" plachtten te vergaderen, is donderdagmorgen dan ook plech tig chocolademelk geplengd. In het studentenleven anno 1964 voelen dc leden van het gezel schap zich overigens bqzonder goed thuis. Ze zqn allen lid van het Utrechts Studentencorps en zowel de schrqvcr als dc hoofdrolspeler van het U.S.C.-lustrumstuk „Francois Villon", waren lid van „Secor Dabar". De minister zei nooit te hebben geloofd aan een ontspannen van de arbeidsmarkt door hoge loonsver hogingen, zoals eind vorig jaar is ge beurd. De praktijk heeft hem zijns inziens in het gelijk gesteld. Ingezonden mededeling Wij hebben de alleenverkoop en vandaar een zeer grote keus in zuiver wollen TAFELKLEDEN bijpassende KLEEDJES en KUSSENS van KUNSTWEVERIJ „DE RAM" Zie etalage woninginrichters Mol 19 Zierikzee VLISSINGEN, 9-10. Aan een lunch voor leden van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers te Vlissingen, onderdeel van de'heden (vrijdag) ge sloten tweedaagse jaarlijkse algeme ne* ledenvergadering, heeft de voor zitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, drs. D. Roe mers, gesproken over „Werknemer, vakbeweging en onderneming in 1964". Het was voor het eerst dat een bestuurder van een vakvereni ging was uitgenodigd een rede te houden. De heer Roemers, ei'kentelijk voor de uitnodiging, merkte op dat zich in de twintigste eeuw een zeer we zenlijke wijziging in ons maatschap pelijk bestel heeft voltrokken. Daar door zijn zowel de werkgeversorga nisaties als de vakbeweging van ka rakter veranderd. De groeiende machtspositie van de vakbeweging in de maatschappij heeft haar op velerlei terrein ge maakt tot mede-draagster van een deel van de maatsohappelije orde. Daardoor zijn haar mogelijkheden de 'kaar toevertrouwde belangen te be hartigen vergroot, doch daardoor is haar vrijheid van handelen beperkt. De vakbeweging moet zich niet laten inkapselen. De heer Roemers gelooft niet dat vakbeweging en werkgeversorganisaties in 1964 als kat en hond tegenover elkaar staan, maar hij heeft evenmin de illusie dat zij als de leeuw en het lam in het paradijs naast elkaar leven. Regering in algemene beschouwingen Tweede Kamer: DEN HAAG, 8-10. Minister-presi dent Marqnen verklaarde donder dagmorgen in zqn antwoord op de algemene en financiële beschouwin gen in de Tweede Kamer, dat hq ons staatkundig leven gezond vindt func tioneren. De internationale verhou dingen acht hq niet onbevredigend. Hard wordt gewerkt aan een betere toekomst van ons volk en van de wereld. Een toekomstvisioen van be volkingsgroei en dc daarmee samen hangende ontwikkelingen en vraag stukken oproepend, zei de premier, dat regering en Staten-Generaal moeten trachten deze ontwikkeling in een goede koers te brengen. Een opmerking parerend van de heer Schmelzer (K.V.P.) over gebrek aan een „omvattende visie" van de regering en een te grote toespitsing in het materiële vlak, verklaarde mi nister Marijnen nadrukkelijk, dat in het uitgangspunt van het kabinet „vanzelfsprekend de mens centraal gesteld wordt". Hij wilde het verwijt van de heer Vondeling (Arb.) over gebrek aan planning, zoals dit in het bedrijfs leven geschiedt, niet aanvaarden. De rijksoverheid heeft wel degelijk een planning, maar deze is moeilijk ver gelijkbaar met bedrijfsplanning, om dat met totaal andere grootheden en bovendien in gemeen overleg met de Staten-Generaal wordt gewerkt. De regering zal een ontspanning in de verhouding tot de landen van het oostblok zoveel mogelijk bevorderen, in het besef, dat de mogelijkheden daartoe nog zeer beperkt zijn. Op vraagstukken van een even tuele multilaterale kernvloot ging de premier nog niet in, omdat het ogen blik van beslissing nog niet is aan gebroken. Spreker was ook zeer te rughoudend over de doelstellingen van politieke samenwerking binnen de E.E.G. Sprekend over de ontwikkelings hulp, merkte minister-president Ma rqnen o.m. op, dc verhoging van deze hulp met 31 miljoen gulden „aan zienlijk eh verantwoord" te achten. Hq wees erop, dat ook de hulp in de vorm van garanties en ook dc stroom van particulier kapitaal niet onaan zienlijk is toegenomen. Daarnaast, zo zette hij uiteen, is ook de kwaliteit van de hulp voor uitgegaan. Het verwijt van dr. Von deling als zou de ontwikkelingshulp niet voldoende zijn toegenomen, wees hij van de hand. Mr. Marijnen wees erop, dat op de begroting uitgetrok ken, maar niet-bestede bedragen aan bepaalde objecten zijn gebonden en niet voor andere doeleinden kunnen worden aangewend. Het loonbeleid Mr. Marijnen ging voorts uitvoerig in op het te voeren loonbeleid. Hij wees erop, dat de regering streeft naar een beperking van de groei van de bestedingen over de gehele linie. De loonstijging dient z.f. binnen nauwe grenzen te blijven. Hij achtte het niet passend, nu in de Stichting van de Arbeid en in de S.E.R. het loongesprek nog moet worden aan gevangen, een exacte uitspraak te doen over de door de regering ge wenst geachte loonstijging voor 1965. Hij sprak de wens uit, dat het over leg resultaten te zien zou geven die in overeenstemming zullen zijn met de sociaal-economische omstandig heden. Belangrijke verschuivingen in verstreken 25 jaar DEN HAAG, 8-10. Volgens de nu verschenen C.B.S.-publikatie „Be volking der gemeenten van Neder land op 1 januari 1964" bedroeg het aantal gemeenten op dat tqdstip 879 De kleinste gemeente (Bemelen in Limburg) telde 1S8 inwoners. Daar naast hebben nog 12 andere gemeen ten minder dan 500 inwoners. Voor 59 gemeenten lag het inwonertal tus sen 500 en 1.000, voor 141 tussen 1.000 en 2.000, voor 305 tussen 2.000 cn 5.000, voor 219 tussen 5.000 en 10.000 en voor 140 tussen 10.000 en 20.000. Van de 101 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners waren er 64 met minder dan 50.000 inwoners, 23 met een inwonertal tussen 50.000 en 100.000, terwijl 14 gemeenten meer dan 100.000 inwoners telden, waar van 4 meer dan 200.000. Verschuivingen Vergeleken met de situatie vóór de laatste wereldoorlog blijken zich in de sedertdien verstreken 25 jaar belangrijke verschuivingen te heb ben voorgedaan. Op 1 januari 1939 waren er nog maar 53 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners en slechts 7 met meer dan 100.000. In totaal waren er toen 1.054 gemeen ten, waarvan 93 hebben opgehouden als zelfstandige gemeente te bestaan. In 1939 woonde nog 18 procent der bevolking in gemeenten met minder dan 5.000 inwoners tegen maar 11 procent per 1 januari 1964. Gok voor de gemeenten van 5.000- 20.000 liep dit percentage iets terug (van 30 tot 29 procent). Daartegen over steeg het percentage der be volking in gemeenten van 20.000- 100.000 inwoners van 24 tot 29 pro- Congolese gendarmes bewaken de ambassade van de Verenigde Arabi sche Republiek in Leopoldstad om te voorkomen, dat men gaat demon streren tegen de behandeling van de Congolese premier Moise Tsjombe in Cairo. - Op de voorgrond ivach- tende en toekijkende belangstellen den. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Liefhebberijen verraden vaak J beter het karakter van de f mensen dan hun handelingen. cent en in die boven 100.000 inwo ners van 28 tot 32 procent. Vcor deze categorie is er de laat ste jaren evenwel een geringe terug gang (in 1959 nog 33 procent). Dc 14 gemeenten boven 100.000 tellen thans tezamen 3.8 miljoen inwoners; de 23 met 50.000 tot 100.000 inwo ners 1.4 miljoen. Jongen stichtte brand; schade half miljoen ECHTELD, 8-10. Een onderzoek van de rijkspolitie te Echteld heeft uitgewezen dat de brand die op 22 september in deze gemeente de ka pitale boerderij van de gebroeders Rooijen en de schuur en wintei*voor- raad hooi van de familie Weiman in de as legde, werd veroorzaakt dooi de 7-jarige Jan B. De jongen heeft de kinderpolitie hekend dat hij met lucifers heeft gespeeld, waardoor het hooi vlam vatte. De totale schade wordt geschat op een half miljoen gulden. Militairen gedood bij granaatontploffing AHLEN, 8-10. Twee luitenants van het Westduitse leger zijn om het le ven gekomen, een korporaal werd ernstig gewond, toen donderdag bij Ahlen in Westfalen bij een oefening in het handgranaatwerpen een gra naat voortijdig ontplofte. De justitie stelt in samenwerking met de mili taire autoriteiten een onderzoek In. Depressieweer Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, later wisselende bewolking met nu en dan buien; tijdelijk vrij krach tige wind, krimpend naar richtin gen tussen oost en noord; weinig verandering in temperatuur. 10 okt. Zon op 6.56, onder 17.57. Maan op 12.06, onder 20.18. 11 okt. Zon op 6.57, onder 17.55. Maan op 13.10, onder 20.53. 12 okt. Zon op 6.59. onder 17.53. Maan op 14.07, onder 21.38. Eerste kwartier: 13 okt. te 17.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 okt. 5.49 v.m. 18.00 n.m. 11 okt. 6.17 v.m. 18.32 n.m. 12 okt. 6.49 v.m. 19.08 n.m. BROUWERSHAVEN 10 okt. 5.33 v.m. 17.46 n.m. 11 okt. 6.06 v.m. 18.20 n.m. 12 okt. 6.42 v.m. 18.57 n.m. Doodtij: 15 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Overal in west- en zuid- Europa heerste de afgelopen 24 uur depressie-weer. Terwijl de hoofd kern van de depressie tussen Schot land en IJsland terecht kwam, ont wikkelde zidh een nieuwe actieve storing boven noord Italië, die zwa re regens bracht in Oostenrijk, Zwit serland, Italië en Joegoslavië. In de Appenijnen en Alpen viel plaatselijk sneeuw. Het noodweer ging op vele plaatsen met onweer gepaard, in Rome viel gisteravond 55 mm neer slag. In ons land vielen vooral aan de kust weer flinke buien, het vlieg veld Rotterdam meldde vanmorgen 22 mm neerslag. Intussen is een nieuwe depressie over de oceaan in snel tempo naar het zeegebied ten zuiden van Ierland gekomen. Van nacht 'begon deze depressie snel die per te worden en vanmorgen nader de hij de ingang van het Kanaal met een luchtdrukwaarde van iets min der dan 980 millibar. Deze depressie zal waarschijnlijk over Frankrijk naar Duitsland trekken. Hij zal de wind in ons land doen krimpen naar richtingen tussen oost en noord en tijdelijk regen brengen, vooral in hel zuidoosten van het land. daarna zul len weer buien volgen. Hot blijft daarbij koud weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1