Velen krijgen te veel kalk maar te weinig fosfor j HOOFDPIJN VERCADERING GEMEENTERAAD WESTERSCHOUWEN De toekomstige ontwikkeling van Zeeland Himala j a-expeditie heeft het zwaar Bestrijding van aardappelmoeheid 1964 was voor Sch.-D'land ooievaars jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE* Donderdag 8 oktober 1964 No. 19663 Verhoging grondprijzen voor percelen aan Deltaweg WESTERSCHOUWEN, 6-10. In de openbare vergadering van de ge meenteraad (zie ook ons nummer van dinsdag j.l.) kwam nog een groot aantal zaken aan de orde. Door de afdeling Zeeland Noord van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren is verzocht om een subsidie in verband met de tekorten op de exploitatie van het dierenasyl aan de Seisweg te Mid delburg en de kosten aan het kleine asyl te Zierikzee. Het voorstel om f 25,- hiervoor beschikbaar te stel len werd door de raad goedgekeurd. Nu de rioolwaterzuiveringsinstal laties in verschillende kernen om onderhoud en bediening gaan vra gen, hebben b. en w. een oproep ge plaatst voor sollicitaties naar dit beroep, waarvoor zich 12 personen aanmeldden. Hieruit maakte b. en w. de volgende aanbeveling op: 1. J. M. Rademaker te Burgh; 2. P. J. C. v. d. Berge te Haamstede. Met alge mene stemmen werd de heer Rade maker benoemd. De heer Hendrikse vroeg of hier een taak in zit. De voorzitter antwoordde dat de gebou wen en de verschillende motorische apparaturen zorg en onderhoud vra gen. waar ook technische kennis voor nodig is. Dit laatste antwoord n.a.v. een vraag van de heer Steur. Door de heer K. J. Goedbloed te Renesse is verzocht de mede-eigen dom van de gemeente in het perceel hoek Dorpsring-Oude Stoofweg te Noordwelle in volle eigendom aan hem te willen overdragen, nu hij voornemens is genoemd perceel te verkopen aan de heer N .Krijnse Locker. Met het voorstel van b. en w. om dit perceel over te dragen te gen de prijs van f 7,50 per m'-\ ging de raad accoord. Grodnpryzen Op 28 mei 1964 werd de grondprijs voor de bouwgrond gelegen aan de Deltaweg bepaald op f 14 per m-. In verband met hogère kosten, door bijdragen in riolering Kloosterweg en rioolzuiveringsinstallaties en een bedrag van f 1,50 per m-, voor een fonds voor dorpsuitbreiding en ver hoging voor de kosten van omleg ging van de J. J. Boeijesweg hebben G.S. geadviseerd deze prijs f 2 hoger te leggen en te brengen op f 16 per m-. De raad ging hiermede wel ac coord, doch de heer Steur vroeg naar het fonds voor dorpsuitbreiding. De voorzitter zei dat dit een nieuw ele ment is en daar de kosten van plant soen- en parkenaanleg en het onder houd daarvan steeds meer geld gaat kosten is het nodig dat de gemeente zelf een pot maakt waaruit een en ander betaald kan worden. De voor zitter noemde een bedrag met 6 nul len dat de gemeente moet neerleg gen voor een stukje riolering. Later op de vergadering, te rug komende op deze riolering, deelde de voorzitter mede dat een riolering in de gemeente die alle kampeerterreinen van hun vuil water verlost f 20.000.000 gaat kosten!) Over deze verhoging van de grond prijs vroeg de heer van Waveren of dit wel een juiste zaak is, omdat eerst de kopers een bedrag van f 14 gevraagd is. De voorzitter aette deze zaak recht door te antwoorden dat alle kopers de kans is gegeven zich terug te trekken na de komst van de bewuste G.S.-brief. Iedereen bleef echter zijn aangevraagde bouwgrond houden. Nu de nieuwe prijsvaststelling heeft plaats gevonden, stelden b. en w. aan de raad voor de uitgifte van bouwgrond aan de Deltaweg te doen plaats hebben aan de volgende per sonen: ir. G. M. J. van Ruitenbeek te 's-Gravenhage 955 m2. no. 2; S. Bais te Naaldwijk, 1255 m2 no. 5; A. van Roon te Vlaardingen 800 m2. no. 6: Stichting Recreatie Centra „Ostoerio" Rotterdam 720 m2. no. 7; A. Knol te Breda 785 m2. no. 8; H. P. Verton te Haamstede 835 m-'. no. 9; A. J. Gilijamse te Haamstede 730 m2. no. 10; P. van Dongen te Haam stede 565 m2. no. 11; J. Goudzwaard te Haamstede 625 m2. no. 12; P. P. v. d. Wees te Julianadorp (Curagao) 475 m2. no. 13; mevr. J. G. J. Kok- Scheerhoorn te Haamstede 545 m-\ no. 14; A. Leeuwe te Haamstede 385 m2. no. 15; H. Doeff te Zierikzee 560 m2. no. 16; A. Timmerman te Zie rikzee 555 m2. no. 17. Wijlen de heer J. J. Sterkenburg heeft bij schrijven van 4 juli 1964 afgezien van kavel no. 3. De raad schaarde zich in haar geheel achter dit voorstel. Vervolgens behandelde de voor zitter uitvoerig een aantal wijzigin gen, aan te brengen in diverse ver ordeningen. Allereerst de verorde ning tot aanpassing van pensioenen aan de algemene bezol'digingswijzi- ging van het rijkspersoneel per 1 ja nuari 1964 t.b.v. de wethouders, b. verordening tot wijziging van de be zoldigingsverordening 1963; c. ver ordening toekenning toeslag als com pensatie voor de huurverhoging 1964; d. invoer van een premiespaarrege ling voor gemeentepersoneel en e. verordening tot regeling van het mi nimum inkomen over 1964 en uitke ring i.v.m. nacalculatie „trend" 1964. Al deze punten vinden de instem ming van de raad. De voorlopige gemeenterekening 1962 werd dan vastgesteld met de volgende cijfers: Gewone dienst: in komsten f 2.942.058,95; uitgaven f2.996.161.40. Nadelig slot f54.102,45. Kapitaaldienst: ink. f 6.195.667,19; uifcg. f 6.352.943,44. Nadelig slot f 157.276,25. Over het tekort in de gewone dienst van f 54.102,45 gaf de secretaris de heer J. W. de Jonge een duidelijk overzicht waaruit bleek dat dit tekort geen reden van ongerust heid hoeft te verwekken. Over deze rekening was een verificatierapport binnengekomen en een schrijven van een raadscommissie waarin stond dat deze accoord gaan met deze re kening. De heer Westhoeve voegde hier mondeling nog aan toe dat de ontvanger, de heer C. Verton, een zeer goede toelichting hij deze reke ning gaf. Stichting „Renesse" Door de Stichting Renesse is aan de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage verzocht om in verband met de verdere ex ploitatie van de complexen D, E. F en G de beschikking te verkrijgen over een krediet in rekening courant van f 250.000 voor het jaar 1965. In dien rente en aflossing door de ge meente worden gegarandeerd gaat dit krediet door. De raadsleden gin gen hiermede accoord. Wethouder L. v. d. Klooster heeft aan het bestuur van de N.V. Brug- verbinding „Haringvliet" verzocht hem te ontslaan als commissaris der N.V. Deze functie vervulde de heer v. d. Klooster in verband met de ontstane vacature door het overlij den van Jhr. Röell. In zijn plaats werd nu benoemd de heer H. P. Everwijn, burgemeester van Wester- schouwen. Nog een vacature ontstond door het overlijden van de heer P. L. Vis als vertegenwoordiger van de ge meente. In deze vacature werd voor zien door de benoeming van de heer L. v. d. Klooster. Plaatsvervangend vertegenwoordiger werd de heer M. J. Steur. Bij de verder voorkomende zaken vroeg de voorzitter een accoord met het voorstel om de oude brandspuit in Renesse te verkopen omdat deze extra onderhoud gaat kosten, een vraag waaraan de raad gaarne vol deed. De rondvraag De heer Hendrikse vroeg of het mogelijk is, nu de kerkrestauratie in Noordwelle een feit geworden is, hier weer een beplanting rond aan te brengen. Verder vroeg de heer Hendrikse of het via de gemeente mogelijk is aandaoht te schenken aan de bar slechte toestand van het rijwielpad van Renesse naar Noord welle. Beide vragen hebben de volle aandacht. Het nieuwe fonds dorpsuitbreiding is volgens de heer v. Waveren een prachtige vondst. Nu echter ieder een tegen prijsverhoging van grond is, waarover zelfs in de Tweede Ka mer wordt gesproken, zag deze vra gensteller gaarne vermeld bij toe komstige en huidige kopers van ge meentegronden dat in dit bedrag f 1,50 per m2. gecalculeerd staat voor dit fonds. Hierop zette de voor zitter nog eens duidelijk uiteen wat een groot bedrag er uitgetrokken moet wprden voordat een stuk grond bouwrijp is gemaakt. Zo zit daarin: de aannemingssom, directiekosten. brandkranen, lichtmasten, beplan ting, bijdrage kosten uitbreidings plan, renteverlies, wegdek en alge mene kosten in verband met werk zaamheden door de Dienst Gemeen tewerken. Al deze projecten waar onder ook de riolering kunnen niet zonder subsidie uitgevoerd worden en daarom moeten we ook zelf wat doen via de f 1,50 per m-\ Aan het verzoek van de heer v. Waveren zal voldaan worden. De heer A. D. Dalebout vroeg naar de verbetering van de woningen van Maatschappelijke Zorg, waar op het ogenblik maar weinig voortgang in zit. Wethouder v. d. Klooster zei, dat deze werkzaamheden spoedig aan de kant moeten. Er is reeds hiervoor een reis naar Middelburg gemaakt en Bouw- en Woningtoezicht aldaar zal de verdere plannen nog eens be kijken. Ook de voorzitter zag gaar ne spoed achter deze zaak. De duinovergang bij de Jan van Renesseweg is nog niet geheel in orde en de heer Padmos vroeg naar de mening van b. en w. De voorzit ter antwoordde hierop dat na be sprekingen met de Ned. Heide Maat schappij een aantal paden klaar ge maakt kunnen worden mits er vol doende werkelozen zijn. Door de Heide Mij zullen enkele overgangen in een bestek opgenomen worden, waarvoor dan subsidie aangevraagd wordt. De klok in Serooskerke staat al drie maanden stil, zegt de heer Ge luk, als vertegenwoordiger van die kern. Hij adviseerde verder na over leg met de klokkenist vreemdelin gen niet meer toe te laten in de to ren, omdat op deze manier het uur werk kapot geraakt is. De voorzit ter zegt dat de Dienst Gemeentewer ken deze klacht al in portefeuille heeft. De heer Krijnse Locker vroeg in lichtingen over de gang van zaken met iemand in Renesse die een Wo ningwetwoning wil kopen. De voor zitter zei dat gewacht wordt op een taxateur. Nadat de voorzitter nog had me degedeeld dat op 15 oktober a.s. de raad weer in vergadering bijeen komt, gingen de heren over in ge heime vergadering. Sommige moeders geven hun kin deren kalktabletten te slikken, in de veronderstelling dat 'hun kroost daar sterkere tanden en kiezen door zal krijgen. Er zijn ook mensen die van kalktoediening een versteviging van slappe nagels verwachten. Weer an deren denken dat kalkpreparaten de algehele gezondheid bevorderen. Nu is het waar dat kalk wel de gelijk nodig is voor de opbouw van ons lichaam en voor een doelmatig verloop van de diverse levensver richtingen. Bij gezonde personen (die ondc.r normale omstandigheden ver keren, is een extra toevoer van kalk echter een volkomen overbodige zaak. Aanstaande moeders en vrouwen die zelf voeden By een kind wordt reeds vóór de geboorte kalk in het beender stelsel afgezet: de hiervoor benodigde grondstof is dan van de moeder af komstig. Na de geboorte vindt de verhar ding van beenderen door middel van kalkafzetting verdere voortgang. Dan wordt het materiaal daarvoor geleverd door de toegevoerde melk: hetzij moedermelk, hetzij koemelk. Melk is het aan kalk meest rijke voedingsmiddel. Aanstaande moeders en vrouwen, die zelf een baby voe den, hebben flink wat meer kalk no dig dan andere personen. Zij dienen die voornamelijk te verkrijgen door extra melk te drinken, kalkprepara ten komen hier zeker niet op de eer ste plaats. Andere minerale stof Nu is het een merkwaardig feit dat het altijd slechts de kalk is die ter sprake komt als het over de ont wikkeling of instandhouding van onze botten gaat. Ons been derstelsel heeft namelijk nog een andere minerale stof nodig - en dat is de fosfor - die eveneens uit de melk kan worden betrokken. In melk is de verhouding tussen de hoeveelheden kalk en fosfor juist zó als wij die voor het lichaam nodig hebben. Kan het eigenlijk mooier? In de bovengenoemde omstandig heden is een liter melk per dag de meest geschikte hoeveelheid, in an dere gevallen is - voor volwassenen en kinderen - een dagelijkse hoe veelheid van driekwart liter door gaans voldoende. De rest van de hoeveelheid kalk en fosfor die we nodig hebben, kunnen het best wor den betrokken uit andere voedings middelen, vooral groenten. En vitamine d Wie geregeld melk (kost) en groen ten gebruikt, krijgt onder normale omstandigheden voldoende kalk en fosfor naar binnen. Daarbij dient echter aan één zeer belangrijke voor waarde te zijn voldaan. En die is dat er in het lichaam ook een zekere hoeveelheid vitamine d aanwezig is: dit vitamine heeft namelijk een be langrijke taak bij de stofwisseling van de met voedsel in het lichaam opgenomen kalk en fosfor. Dit vitamine kan de mens zelf vormen, maar daarvoor is inwerking van zonlicht nodig. Ontbreekt het daaraan, dan moet er voor toevoer Ingezonden mededeling neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. 2 'ASPRO -èn U é&ït toeefi fit.' Heden (dinsdag) is een hefschroef- vliegtuig van de Amerikaanse mari ne nabij Yokohama in een bos neer gestort. De zes inzittenden kwamen allen om het leven. Herdenking slag bij Overloon OVERLOON, 6-10. Eén dag zal de spanning van de oorlogsdagen in de Noord-Brabantse plaats Overloon weer voelbaar zijn. Ter gelegenheid van de herdenking van de slag bij Overloon die hier 20 jaar geleden plaats had en de geallieerde door stoot naar de Maas zal een histori sche reconstructie worden gegeven van een wapendropping zoals de R. A.F. die oorlog uitvoerde om het verzet aan de broodnodige wapens te helpen. De dropping heeft op 10 oktober om twee uur plaats op het Kaaijveld naast het oorlogsmuseum Overloon. van dit vitamine worden zorggedra gen. Zonlicht is er' voor de meesten on zer in de winterperiode niet veel. Helaas zijn het steeds toch nog maar enkelen, die in de donkere maanden aan de rointersport in het hoogge bergte kunnen deelnemen. Voor de thuisblijvers is het parool: ook 's winters zoveel mogelijk buiten komen en zoveel mogelijk profiteren van het in onze streken zo spaarza me zonlicht. Ook in melk Maar ook buiten de wintertijd zijn er nog genoeg mensen die bijzonder weinig zon krijgen: nachtverpleeg sters, nachtarbeiders, bedlegerigen, thuiszittenden Vitamine d wordt als sedert vele jaren toegevoegd aan de margarine. Verder kan men vitamine d tot zich nemen door het gebruik van eigeel en van lever. Voor nachtarb eiders, maar ook voor jonge kinderen en aanstaande moeders, komt toevoer van extra vi tamine d in aanmerking, bijvoor beeld in de vorm van levertraan. De ouden van dagen mogen bij dit niet worden vergeten. Zij hebben deze stoffen evenzeer van node als de jongeren. Jammer genoeg voeden mensen op leeftijd zich nogal eens zeer eenzij dig en meestal drinken zij ook niet voldoende melk. Maken zij zulke voedingsfouten niet, dan zijn ook voor hen speciale kalkpreparaten beslist geen noodzaak. Dr. Alfreda Briedé. Ingezonden mededeling „Fïilsen" uit het buitenland SALISBURY. De Zuidrhodesi- sche minister van justitie heeft de noodtoestand afgekondigd voor de negerwijk Harare in Salisbury. In een woensdagochtend uitgegeven verklaring zegt minister Lardner- Burke, de maatregel te hebben ge nomen om alle bandieten en straat schenders te kunnen arresteren op dat de mensen zich onbevreesd op straat kunnen bevinden. ROME. Het Italiaanse spoorweg verkeer heeft enige tijd stil gelegen, als gevolg van een staking door on geveer 36.000 man rijdend perso neel. Voorts hebben ongeveer vijf tienduizend overwegwachters en ander baanpersoneel het werk voor 24 uur neergelegd. BERLIJN. De Westduitse kanse lier, Ludwig Erhard, heeft op een persconferentie gezegd, dat het be zoek van de Russische leider Chi-oesjtsjov aan Bonn voorlopig is gesteld op eind januari van het vol gend jaar. JARROW. Minstens vier mensen levens eiste een ontploffing in een chemische fabriek te Jarrow, in de buurt van Newcastle. WEST-BERLIJN. De Westduitse Bondsdag zal het voorstel van de christen-democratische afgevaar digde Friedrich Kühn, om het mo gelijk te maken voor bepaalde mis drijven, zoals het vermoorden van kinderen en taxibestuurders, de doodstraf te eisen, in behandeling nemen. Dit besluit werd dinsdag, na een kort debat in de zitting in West-Berlijn genomen. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken heeft de Russische beschuldi ging verworpen dat de Amerikaanse militaire attaché's die in de nacht van 28 op 29 september j.l. in de Russische stad Chabarovsk het slachtoffer van een onderzoek wer den, zich met spionage bezig hiel den. BERLIJN. Oost-Duitsland heeft bij het Westberlijnse stadsbestuur geprotesteerd tegen het neerschie ten van een grenswacht bij de muur. OOST-BERLIJN. Het Oostduitse staatshoofd, Walter Ulbricht, heeft ter gelegenheid van het vijftienja rig bestaan van de Duitse demo cratische republiek een amnestie afgekondigd, die ook voor politieke gevangenen zal gelden. PARIJS. Frankrijk is bereid de Sowjet-Unie kredieten te' verlenen met een looptijd tot zeven jaar, zo heeft de voorzitter van de Franse afvaardiging die besprekingen houdt over een nieuwe handels overeenkomst met de Sowjet-Unie, Francois Brizard, medegedeeld. KOETSJING. Bij een treffen tus sen militairen en ongeveer 120 In donesische guerillastrijders hebben deze laatsten volgens een militaire woordvoerder in Koetsjing „zware verliezen" geleden. GOES, 7-10. In een rede op de Kathclieke Zeeuwse Middenstands dag, die vanmiddag in Goes is ge houden, heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, dr. J. F. G. M. de Meijer, zyn visie gegeven op de toekomst van Zeeland in het komende Europa. H(j deed dat als Zeeuw, niet als be windsman die in enige ambtelijke relatie staat tot de middenstand. Hij deed het bovendien omdat hij in 1947 reeds zijn visie heeft gegeven op de toekomst van dit gewest. Vooropstellende dat een visie een sterk subjectieve inslag heeft, een grote mate van veronderstelling is elke visie eigen. Staatssecretaris de Meijer bena derde de toekomst van Zeeland van de economische-geografische positie van dit gewest uit. Het staat vast, dat het aan grond- en brandstoffen- arme Europa in toenemende mate is aangewezen op invoer van over zee. Het is zeker dat het zich verder industrialiserende Europa een groei ende uitvoer naar overzee zal ken nen. Het staat tevens vast dat er een toenemend reizigersvervoer voor za ken en recreatie zal ontstaan. Daarom kunnen wy vestigingen van de zware en van de veredelen de industrie verwachten in de zee havengebieden. Wy mogen verwach ten dat het Reimerswaal-plan eens tot stand zal komen en dat ook daar en industriële ontwikkeling van kleine en middelgrote bedrijven volgt. Nieuw beeld van Picasso in Rotterdam ROTTERDAM, 7-10. Mej. J. Zee- lenberg, wethouder van kunstzaken te Rotterdam, heeft in een openbare commissievergadering over de be leidsnota voor kunstzaken de plaat sing van een 20 meter hoge sculp tuur van Picasso in de Maasstad aangekondigd. Dit beeld, een hoeki ge betonnen zuil, krijgt een plaats langs de Kralingse Plas. Het wordt vervaardigd door de Zweedse be- tonspecialist en vriend van Picasso Carl Nesjar, die in Frankrijk woont. Wanneer het geheel klaar is en hoeveel de kosten zullen bedragen is nog niet bekend. De gemeenteraad moet er trouwens nog zijn goedkeu ring aan geven. DEN HAAG, 5-10. Het voedings probleem heeft de leden van de Ne derlandse Himalaya-expeditie onder leiding van Jan Boon op hun aan- looptocht naar het basiskamp in Ne pal meer moeilijkheden veroorzaakt dan zij verwacht hadden, aldus blijkt uit een in Den Haag ontvangen brief van het expeditielid Charles Duf our die, zoals gemeld, door een virus infectie genoodzaakt werd op 19 sep tember rechtsomkeert te maken naar Katmandoe voor verpleging in het Amerikaanse ziekenhuis aldaar. Duf our schrijft, dat de expeditie leden het na hun vertrek uit Kat mandoe zwaar te verduren hadden van de hitte en de benauwende droogte, overbelast als zij eigenlijk waren door hun zware rugzakken. Door eindeloze rijstvelden, wadend door lauwe rivieren en eenmaal in een boomstam overgezet kwamen zij na twee dagen in Trisuli aan. Van daar ging het langs de gelijknamige rivier naar het noorden. Het weer werd toen weliswaar iets beter maar nu mas h.et een overmaat van voch tigheid in de lucht die hun parten speelde. Hun pad door de dichte bos sen werd voorts in hoge mate on veilig gemaakt door bloedzuigers die bij trossen in de planten hingen en zich direct aan voeten en benen hechtten. Vooral de leider van de groep moest dit ondervinden. Niet vergeten mag men dat er uit de Verenigde Staten en Engeland en andere niet tot de Europese Eco nomische Gemeenschap behorende landen een drang is filialen te stich ten op het vasteland van Europa. Zeeland ligt daartoe gunstig. De Amerikaanse pre: sidentsverkiezingen RALEIGH (Noord-Carolina), 7-10. Presiden Uohnson is bij zijn aan komst op het vliegveld van Raleigh in Noord-Carolina voor het eerst tijdens zijn verkiezingscampagne uit gejouwd door een klein groepje aan hangers van senator Goldwater. Het gejoel werd echter spoedig over stemd door de aanhankelijkheidsbe tuigingen van Johnsons aanhangers. In een verkiezingstoespraak zei de Amerikaanse president later: „Men sen met weinig vertrouwen, roeke loze mensen, gevaarlijke mensen, zouden u wellicht willen doen gelo ven dat Amerika niet langer de toon aangeeft in de wereld. Laat mij u, als uw opperbevelhebber, vertellen dat Amerika de sterkste natie ter wereld is en sterker dan alle andere samen". DEN HAAG, 6-10. De bestrijding van de aardappelmoeheid heeft tot dusver succes opgeleverd als men er van uitgaat dat het doel is, de aard appelmoeheid binnen bepaalde gren zen te houden, zodat een goede aard appelteelt mogelijk blijft en aan de door het buitenland gestelde eisen kan worden voldaan, zo heeft minis ter Biesheuvel (landbouw en visserij) geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid ir. L. G. Oldenbanning (v.v.d.). De minister zegt, dat de beoorde ling van de vraag of de bestrijding van deze aardappelziekte resultaat heeft afhankelijk is van het doel dat men zich stelt als het de bedoeling zou zijn geweest de aardappelmoe heid in Nederland volledig uit te bannen, dan zijn de resultaten tot nu toe onbevredigend te noemen. FINANCIËN EN ECONOMIE Nieuwe staatslening van f 200 miljoen DEN HAAG, 7-10. De minister van financiën is voornemens over te gaan tot een uitgifte van 5V-I pro cent staatslening groot f 200 miljoen tegen een koers van 9814 procent. Op de lening zal de eerste vijf jaar geen aflossing plaats vinden; daarna dus te beginnen op 1 november 1970. zal aflossing geschieden in 20 gelijke jaarlijkse termijnen. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 november 1964; de coupons verschijnen jaar lijks op 1 november. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschie den op woensdag 4 november 1964. Aangezien deze storting 3 dagen na de coupondatum geschiedt zal op de stortingsdatum een bedrag van. f 0,43 per f 1000,- aan lopende rente moe ten worden bijbetaald. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zullen worden afgegeven in stukken van f 1000,- en f 100.-, ter wijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvin gen zal kunnen geschieden tot be dragen van tenminste f 100.000,-. Het ligt in de bedoeling de in schrijving open te stellen op don derdag 15 oktober a.s., van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het mi nisterie van financiën te Amsterdam Opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort, vermoedelijk op 8 oktober a.s., ver schijnen. KERKNIEUWS Reeds meer dan f 2 miljoen voor „Antwoord '64" DEN HAAG, 7-10. By tonnen ko men op het centrale bureau van de kerkbouwactie „Antwoord '64" de toezeggingen en girostortingen bin nen. Aan de Haagse Javastraat werd een bedrag van f 2.361.012,60 geno teerd, waarmee de negen samenwer kende kerken het tweede miljoen ruim overschreden. Het eerste mil joen werd vyf dagen geleden bereikt Het is niet zeker of maandagavond wanneer de eigenlijke actieweek be gint - met klokgelui en huisbezoek door naar schatting veertigduizend vrijwilligers - het derde miljoen vol zal kunnen zijn. Het zal naar de me ning van „Antwoord '64" dan in elk geval dicht genaderd zijn. „Antwoord '64" is een gezamen lijke kerkbouwactie, waarin negen kerken haar lidmaten een 4.93 mil joen, één procent van het jaarinko men, vragen voor de bouw van 396 nieuwe kerken, jeugd- en wijkcen tra en voor uitbreiding van de ac- comodatie van nog eens honderdvijf tig bestaande kerken. De negen kerken zijn: de Nederlandsche Her vormde Kerk. de Gereformeerde Kerken, de Christelijke Gerefor meerde Kerken, de Evangelisch Lu therse Kerk, de Doopsgezinde Ge meenten, de Remonstrantse Broe derschap, de Unie van Baptisten Ge meenten, de Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten en de Oud- Katholieke Kerk. Ingezonden mededeling Voor Schouwen-Duiveland was 1964 een „ooievaarsjaar". Niet dat deze majestueuze vogel op het eiland broedde (ook nu bleef het kunstnest te Oosterland onbezet), maar reeds op 1 juni en enige dagen daarna, verbleven in de buurt van Noord welle en Renesse enige ooievaars. Op 16 augustus waren boven de westhoek van Schouwen 9 ooievaars te zien, die van n.o. naar zav. het eiland overtrokken. Op 18 augustus verbleven in het Dijkwater bij Dreischor, drie ooie vaars, waarvan één met een kapotte poot. Het onderbeen van deze onge lukkige vogel was nog met een pees aan het bovenbeen verbonden. Deze gebrekkige vogel kon nog wel op tic wieken komen. In de vlucht bengel de de gebroken poot onder het li chaam van de vogel. Deze ooievaars verbleven enige dagen ter plaatse en brachten dan de nacht door op een boerenschuur. Een vogelvriend heeft nog getracht de gekwetste vogel met behulp van een net te vangen, maar deze poging mislukte. Jammer, want een kunstpoot had deze ooievaar nog kunnen redden. Als trekvogel werd in augustus reeds de geoorde fuut gezien (plas te Renesse en kreek bij Schelphoek). Voorts het witgatje en tamelijk veel oeverlopers. (Ontleend aan „Sterna" (orgaan Vogelwacht).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5