K.V.P., C.H.U. en A.R. willen minder belasting op 1 januari '65 MOL India beschuldigt Cliina Pleidooi voor... Hitier VELE STEMMEN OP CONFERENTIE NIET-GEBONDENEN De ontwikkeling in Zuid-Vietnam DE ZÏERIKZEESCHE COURANT Neem geen risici...verf met De verf met flexabiliteit* ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 oktober 196-1 221sfe jaargang So. 29663 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus t, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Sterke toename stratidhezoek in toekomst Algemene beschouwingen Tweede Kamer Koningin Elizabeth in Canada DEN 1IAAG, 7-10. - „Toen ik de heer Schmelzer hoorde, dacht ik dat als de voorzitter van zo'n grote fractie zo iets zegt, er toch wel kans op moet l|jn, maar toen daarna de heer Geertsema kwam, begreep ik wel dat er van belastingverlaging geen sprake zal zijn". Met deze conclusie besloot de socialistische econoom Peschar het politieke debat in de Tweede Kamer. HU was de laatste van de zestien sprekers, die hebben deelgenomen aan deze algemene beschouwingen, welke tot de uit komst hebben geleid, dat voorshands drie van de vier regeringsfracties zich hebben uitgesproken voor een gedeelteiykc belastingverlaging op 1 januari 1965. De Anti-revolutionaire fractievoor zitter Smallenbroek schaarde zich onomwonden achter de suggestie van de K.V.P.^ers drs. Schmelzer, om de zwaardere lasten bij de aanvang van hot volgende jaar meteen op te van gen door een gedeeltelijke verlich ting in de fiscale druk van driehon derd miljoen. Daarmee volgde hij het voorbeeld van de Chr. Historische fractievoorzitter Beernink. Alleen de liberalen hebben de ar gumenten van de regering aanvaard en willen wachten tot het ogenblik waarop een aderlating van de schat kist verantwoord is. Netelige vraag Overigens legde de heer Smallen broek deze bewindsman wel een ne telige vraag voor: kent het Akkoord van Wassenaar niet twee belasting verlagingen, één voor de neutralise ring van de progressie en een wezen lijke verlaging En is de thans voor gestelde verlaging alleen maar een verzachting van de progressie of soms ook nog iets meer? Verder legde hij er de vinger op, dat het politiek gezien wenselijk zou zijn om meteen in 1965 de belasting te verlagen met het oog op de ver lichting van de zoveel zwaarder wor dende premielast. Anders dreigt het gevaar, dat de volksverzekering im populair wordt, meende de heer Smallenbroek. School- en omroepstrijd De A.R. voorzitter trok een verge lijking tussen de schoolstrijd en de omroepstrijd, waarvan juist de dag tevoren de C.H. fractievoorzitter, mr. Beernink, de onjuistheid had pogen aan te tonen. De C.H. specialist drs. Van der Mei liet de vrije loop aan al zijn twijfels Ingezonden mededeling <3a2> 'extra speling voor de doe-het-zeiver Verkrijgbaar bij Nieuwe Booaerdstraat, Zierikzee Vrouw viel van Eifeltoren PARIJS. 7-10. Woensdag is een vrouw van de eerste omloop van de Parijse Eifeltoren gevallen en om het leven gekomen. Het was de 335e maal dat iemand na een val van de toren overleed sinds deze. in 1889, werd geopend. of het met het voorgestelde beleid zou lukken om uit de moeilijkheden te komen. De begroting is volgens hem niet doorzichtig, het monetaire beleid niet almachtig, het loonbeleid onduidelijk en het prijsbeleid on zeker. Zijn A.R. collega Kieft vergeleek de begroting met een ballon: als er iets gebeurt moeten er bijzondere maatregelen komen. Hij had een ori gineel idee over versnelde belasting verlaging: om het inflatiegevaar te voorkomen zou de regering belas tingobligaties kunnen uitgeven, zo dat er geen geld in omloop kwam. Voor het weggeld had de A.R.- fractievoorzitter Smallenbroek geen enkele waardering. Hij vond dat er geen tweede Floris V in de Tweede Kamer moest komen. G.P.V. cu S.G.P. De eenling van het Gereformeerd Politiek Verbond, de heer Jongeling, zei: „Als er één ding is dat ik niet wil. dan is het dat dit kabinet uit glijdt over de bananenschil van de welvaart". Deze noemde hij overi gens een hollèbolle welvaart. De Staatkundig Gereformeerde woordvoerder ir. Van Dis: „Het lijkt erop. dat wij een kabinet hebben on der de hei-tog van Alva in plaats van onder Marijnen". (A. D.) NIEUW DELHI, 7-10. Op de Chi nese ambassade in Nieuw Delhi is woensdag: een Indiase nota ontvan gen waarin China er van wordt be schuldigd de rug toe te keren aan onderhandelingen die moeten leiden tot een vreedzame oplossing van het Chinees-Indiase grensgeschil. Volgs India geeft de Chinese rege- gering zich over aan het uitoefenen van militaire druk op India en het schenden van het Indiase gebied als onderdeel van haar al langdurig gevoerde strategie in het conflict met China. In de nota wordt de Chi nese bewering, dat India hardnek kig een vreedzame regeling van het grensgeschil weigert en op provo catieve wijze op Chinees grondge bied doordringt een bespotting van de waarheid genoemd. HANNOVER, 7-10. Voor de recht bank in Hannover heeft woensdag de advocaat Gerd Heinecke in het proces tegen de moordenaars van zevenduizend joden in Sobibor (Po len) een pleitrede voor Hitier ge houden. Heinecke vond de bevelen voor de moord op joden wel waanzinnig, maar was bij zijn onderzoek naar de strafrechterlijke kant van de zaak tot de slotsom gekomen dat Hitier als dictator buiten iedere strafver volging stond, omdat hij als drager van de gehele staatsmacht niet aan het recht gebonden was. „Hij was aan niemand verantwoording schul dig", zei Heinecke. Hitler had zijn bevel tot vernietiging van de joden op de conferentie van Wannsee ge geven in het bijzijn van de hoogste justitiële autoriteiten. „Hitier als moordenaar te bestraffen zou het zelfde zijn als de duivel naar de wetten van de hel te bestraffen". Hitier zou volgens hem niet uit lage beweegredenen maar uit poli tieke oogmerken de moord op de jo den hebben bevolen. Als leider van het volk beschouwde hij zichzelf voor de wereldgeschiedenis als vol strekte wetgever. Net zo min als een profeet, die aan zijn zending gelooft en mensen doodt, kan hij uit lage beweegredenen gehandeld hebben, zei Heinecke. Het werd de rechter echter te gor tig toen de verdediger beweerde dat Hitier zelfs het volkenrecht niet zou hebben overtreden. De rechter wees erop dat volgens de Haagse Conven tie het ter dood brengen van burgers in bezet gebied is verboden. Ingezonden mededeling LEIDEN, 7-10. - Dc Vereniging van Pedagogiek in Leiden heeft een oproep tot de ouders van lagere-schoolkinderen gericht, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over het te laat naar bed gaan van de schooljeugd als gevolg van de televisie. Door de te grote ver moeidheid en het tekort aan slaap hebben veel kinderen de grootste moeite om tot redelUke leerprestaties te komen en zich geconcen treerd aan het schoolwerk te wyden. Nu Leiden ligt binnen de sfeer van t.v. „Noordzee" en de kükgewoontc weer met een uur wordt uitgebreid, neemt de vermoeidheid naar evenredigheid toe. Door de verzuimde rust worden de kinderen lusteloos, ongedurig, lastig en nerveus. Dat ze aan de eisen die de lagere school stelt in het geheel niet toekomen, is zonder meer duidelijk. De enige remedie is consequent vasthouden aan een vast uur van slapen gaan, desnoods dc televisie afzetten en zelf ook niet meer kyken. Kinderen uit de eerste en de tweede klas hebben twaalf uur slaap nodig, uit dc derde cn vierde elf en uit de vijfde en zesde tien uur, aldus de oproep. GO Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. Koningin Elizabeth inspecteert de erewacht op de kade na aankomst met het jacht Brittanniain Char- lottetown, Ca?wda. Waarschuwing legen draadtelevisie HILVERSUM, 7-10. N.C.R.V.- voorzitter mr. A. B. Roosjen, is van oordeel, dat uitbouw van het tweede 't. <fi, waarmee thans nog maar een beperkt deel van het land wordt be reikt, prioriteit verdient boven de draadtelevisie. In „De Omroepgids" waarschuwt mr. Roosjen voor de kosten die met invoering van het centraal antenne- systeem (CAS) zijn gemoeid, terwijl minder dicht bevolkte streken we gens de te hoge kosten ervan versto ken zullen blijven. Ook wijst hij er op, dat het abonnementsgeld belang rijk hoger zal worden dan thans het kijkgeld. Tenslotte herinnert hij aan de juridische problemen, die met de invoering van het C.A.S. zijn ge moeid. Mr. Roosjen concludeert, dat te grote dril't bij de uitvoering van de plannen, waartegenover de N.C. R.V. overigens positief staat, moet woi-den vermeden. Gedenkteken voor K.L.M.-vliegers SCHIPHOL, 7-9. Woensdagmid- dag heeft de president van de Ver eniging van K.L.M.-vliegers, de heer H. A. Hartogh Heys, op de zuidwes telijke hoek van het platform van de luchthaven Schiphol een gedenk teken voor K.L.M.-bemanningsleden aan de directie van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij aangebo den. Onder de winderige herfstregen werd het monument, dat een plaats heeft gekregen tin de buurt van het K.L.M.-dix'ectiegebouw op de lucht haven, onthuld door de heer J. J. Hondong, een gezagvoerder „van het eerste uur", zoals de president-di recteur van de Luchtvaartmaat schappij, mr. H. Albarda, hem noemde. De 68-jarige oud-gezag voerder maakte dertig jaar geleden met de Fokker XVIII „Snip" de eer ste vlucht van Amsterdam naar West-Indië. Tsjombe nog in Cairo Paedagogen bezorgd over t.v.-kijken van de jeugd CAIRO. 7-10. De Kongolese am bassade in Cairo is woensdag om singeld door politie en. de controle op het „El Oroeba" paleis waar pre mier Tsjombe sedert zijn aankomst verblijft, is verscherpt. De straten rondom het paleis zijn gesloten en niemand mag dichter bij het gebouw komen dan 500 meter. Van de zijde van het vliegveld van Cairo werd gezegd dat een groep Kongolezen die wegens gebrek aan gezondheidscertificaten in quaran taine werd gehouden, had geboekt voor een vliegtuig van de „Olympic Airways", dat naar Athene zou ver trekken. De Egyptische autoriteiten hadden de boekingen echter afge zegd. Volgens het blad „AI Ahram" had de Egyptische regering premier Tsjombe meegedeeld dat hij zou worden vastgehouden tot 'het beleg van de Egyptische ambassade in Leopoldstad zou zijn opgeheven. De Birmaanse minister van bui tenlandse zaken, Thi Han, heeft woensdag op de conferentie van niel- gebonden landen, evenals vóór hem president Nasser cn maarschalk Tito, gezegd, dat de internationale situatie sinds de conferentie van Belgrado in 1961 is verbeterd. Dit betekende echter niet, dat het oorlogsgevaar was vei'dwenen. Zo lang de mensheid nog niet tot een algemene ontwapening was gekomen Het Internationaal Olympisch Comité TOKIO, 7-10. In het Internationale Olympische Comité blijft voorlopig alles bij het oude. Avery Brundage, de 77-jarige hotel-mil jonair uit Chi cago. die sedert het aftreden van de Zweed Sigfrid Edstroem in 1952 de voorzittershamer hanteert, werd op de eerste dag van het 62ste I.O.C.- congres in Tokio opnieuw voor vier jaar herkozen. Evenzo behield de Fransman Armnnd Massnrd zijn post als vice-president. zou de wereld bedreigd worden door uitroeiing met kernwapens. Keizer Haile Selassie van Ethiopië zei o.a., dat de conferentie een plan voor actie moest opstellen, dat ge grondvest dient te zijn op eerbiedi ging van de beginselen van het Handvest van de V.N. Naar de me ning van de Ethiopische vorst kan de Zuidafrikaanse regering gemak kelijk gedwongen worden van haar apartheidsbeleid af te zien als de niet-gebonden wereld een blok zou vormen. De A-kernbewapening President Nkroemah van Ghana drong aan op ingrijpen van de niet- gebondenen in de urgentste kwesties, in de eerste plaats Afrika. Hij stelde de buitenlandse invloed in zekere landen aan de kaak, in het bijzonder in Kongo-Leopoldstad. Hij voor- Georganiseerd overleg c c in ambtenarenzaken BEN HAAG, 7-10. De centrale commissie voor het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft in baar vergado:ring van woensdag - die door minister Toxopeus werd bijgewoond - in grote lijnen over eenstemming bereikt over de hoofd zaken van een gewijzigde structuur van het georganiseerd overleg, zo heèft hel ministerie van binnenland se zaken meegedeeld. Dit betekent- aldus het communi qué - dat de nota over deze mate rie binnen enkele weken aan de sta- ten-generaal kan worden aangebo den. Er is reeds geruime tijd een ge- dachtenwisseling aan de gang over een wijziging van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. In zijn tcflichting op de begroting 1965 heeft minister Toxopeus een her schreven nota op korte termijn aan de Staten-Generaal toegezegd. spelde de ergste rampen voor de mensheid als zou blijken, dat het on mogelijk is dé groten, die de kern bom hebben, te ontwapenen. De kernenergie dient volgens Nkroemah alleen voor vreedzame doeleinden te worden gebruikt. Hij bepleitte ten slotte reorganisatie van de V.N. en steun van de niet-gebondenen voor toelating van Peking-China tot de Verenigde Naties. SAIGON, 7-10. In de Zuidvietna- mese kustprovincies en op de Mid- denvietnamese vlakten is de activi teit van de Viet Kong-rebellen in de week van 27 septemlber tot 3 oktober belangrijk toegenomen. In de zuide lijke provincies en in de streek ron dom de hoofdstad Saigon is echter een zekere verslapping te constate ren. De Viet Kong ondernam in to taal 780 acties, tegen 700 in de voor afgaande week. 65 procent van deze acties bestond uit terreurdaden. De regeringsstrijdkrachten verlo ren 735 man aan doden, gewonden en vermisten. De rebellen verloren 330 man, te weten 255 doden en 75 gevangenen. Zuivering in Brazilië RIO DE JANEIRO, 7-10. De Bra ziliaanse regering heeft woensdag 350 burgerfunctionarissen en leden van de gewapende macht ontslagen bij de laatste zuivering krachtens de wet, ingesteld door de revolutionaire leiders toen zij in april de regering- G-oulart omver wierpen. Als de wet vrijdag a.s. te middernacht afloopt zullen in totaal meer dan 3.000 men sen zijn ontslagen. Volgens de wet Iconden werknemers bij openbare diensten, rechters en leraren inbe grepen, worden ontslagen op be schuldiging van ondermijnende acti viteit of corruptie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wanneer men iemand dwingt tot zwijgen en buigen Zal men hem nooit overtuigen Westelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan buien afgewisseld door opklaringen; krachtige tot matige westelijke wind; dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. 9 okt. Zon op 6.54, onder 18.00. Maan op 10.58, onder 19.50. Eerste kwartier: 13 okt. te 17.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 okt. 5.21 v.m. 17.31 n.m. BROUWERSHAVEN 9 okt. 5.02 v.m. 17.15 n.m. Doodtij: 15 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat woensdag het front van een diepe depressie met langdurige regen ons land gepasseerd was. is met zuidwestelijke tot westelijke winden onstabiele polaire lucht bin nengestroomd, waarin vooral aan de kust flinke buien voorkwamen. Som mige van deze buien gingen met on weer of hagel gepaard. Op Schiphol brachten de buien woensdagavond en vannacht in totaal 24 mm regen. Zware regens vielen ook aan de Ita liaanse en Fi-anse Rivièra, waar Nice vanmorgen 80 mm neerslag meldde. De polaire lucht dringt met deze re gens ook tot het Middellandse Zee gebied door. De kern van de depressie ligt nu vrijwel stationair voor de Noorse kust. Diepe polaire luchtmassa's stro men eromheen in de richting van ons land, zodat de kans op buien groot blijft. De temperatuur kan nog iets dalen. Over het midden van de oceaan trekt een storing snel in de richting van west-Europa. Vrijdagmorgen zal deze storing ten zuiden van Ierland aankomen. Haar invloed op het weer in ons land zal in eerste instantie be staan in het doen afnemen van de wind. Het Vaticaanse concilie is woens dag begonnen met de behandeling van het voorlaatste schema, over het lekenapostolaat. Hel. is de bedoeling dat volgende week het laatste sche ma, dat over kerk en wereld, wordt behandeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1