marrie s mogelijkheden SLIK UW PIJN WEG MET EEN Ik blijf wie ik ben. Zo is het I GEZELLIGE MENSEN STOKEN d ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 oktober 1964 No. 19662 BLIK DOOR HET WERELD Nieuwe ronde Europees touwtrekken Dat het met de politieke eenwor ding van Europa nu al een hele tijd diepe malaise is heeft al vele staats lieden publiekelijk verdroten. Ook bondskanselier Erhard die beloofde dat van hem nieuwe initiatieven te verwachten waren. Een belofte, die hij waarschijnlijk niet zozeer uit animo maakte - 'het onderwerp is bijzonder moeilijk - dan wel omdat hij dit wel moest doen om de vrede in zijn (C.D.U.-C.S.U.)-combinatie te bewaren, in het bijzonder met de wat gaullistisohe vleugel van Strauss waarachter ook de figuur van Aden auer opduikt. Hun verwijt is onder meer dat Er- hard niet voldoende in de geest van z\jn voorganger heeft doorgebor duurd op het Duits-Franse verdrag, dat Adenauer en de Gaulle destijds in een haast gewijde sfeer sloten. Nu komt Erhard dan met zijn be loofde initiatief en het is geen toe val dat juist Luns en Marijnen er op een „toevallig" beleefdheidsbezoek mee kennis maken. Immers: Neder land is nog het felst tegen de ouver tures die de Franse president op dit gebied heeft gemaakt. Het risico In het kort komt het Nederlandse standpunt er op neer dat het wel politieke samenwerking wil tussen de zes, maar dan op een supranatio nale basis. Er zou dus een college moeten komen - vergelijkbaar met de commissie der E.E.G. voor de economische affaires - dat politieke zaken voor de hele gemeenschap be hartigt. Dit idee nu is vergif voor de Gaulle, die meent dat de regerings leiders op gezette tijden de koppen bij elkaar moeten steken om afspra ken te maken. Daarbij zal dan ech ter niet een apart lichaam 'n stukje gezag van de nationale regeringen overnemen. Als het supra-nationale lichaam er dan niet komt, stelt Den Haag dat dan ook Engeland in de club moet worden gehaald. Dat is niet zozeer een principe, dan wel een manier om risico te dekken. De kleinen zou den bij een innige Frans-Duitse sa menwerking anders gewoon maar ja en amen hebben te knikken op alles wat een as Bon-Parijs zou voor schrijven. Met Londen er bij zou al tijd een kans blijven bestaan dat de kleinen niet tegen een verenigd front van groten komen te staan. Nu is er voorlopig geen kijk op Britse deelneming met als gevolg dus dat er niets gebeurt en dat is even min plezierig. Eén tegen vüf De Belg Spaak, die als vertegen woordiger van een klein land niet veel anders dan Luns denkt, heeft al suggesties gedaan om de impasse te doorbreken: hij vindt het belang rijker dat tenminste iets gebeurt, dan helemaal niets. Wat Erhard heeft bekokstoofd is nog niet bekend. Maar naar wat er van is uitgelekt komt het Duitse plan meer aan de Franse dan aan de Nederlandse ideeën tegemoet. Dat mag men rustig opmaken uit de ze gen die de experts uit de bondsdag fracties hebben gegeven aan het plan en het is ook logisch wanneer men bedenkt dat het plan van Erhard o.m. ook de Straussianen tevreden moet stellen. In Bonn wordt nu ge poogd Nederland te bewegen er ook maar mee in te stemmen. En vervol gens zal hetzelfde gedaan worden bij de Belgen, Italianen en Luxembur gers. In die drie landen wellicht met succes, omdat men daar geneigd is te beseffen dat niets volmaakt is en dat een politieke unie met gebreken toch nog ie verkiezen is boven niets, temeer nu de economische samen- groei steeds verder gaat en het ge brek aan een mogelökheid een ge meenschappelijke politiek vast te stellen steeds pijnlijker wordt ge voeld. Den Haag heeft daardoor gro te kans alleen tegenover de vijf an dere te komen staan, een positie die het zich eigenlijk niet kan permit teren. „Flitsen,, uit het buitenland LEOPOLDSTAD. Onder leiding van een afdeling van het Kongolese Rode Kruis en een arts van de We reldgezondheidsorganisatie (W. H. O.) zijn de afgelopen dagen in het ge bied van de Kongolese stad Lisala de stoffelijke resten van achthonderd slachtoffers van de rebellen begra ven. zo is te Leopoldstad uit goede bron vernomen. De sanitaire proble men zijn in het betrokken gebied zeer groot. Er bestaat een ernstig gevaar voor epidemieën. BUENOS AIRES. Bij de Peronis- tische betogingen in Buenos Aires gehouden bij de ontvangst van De Gaulle en de incidenten die daarop volgden, is een dertigtal mensen ge arresteerd. KAAP KENNEDY. De tweede Amerikaanse satelliet voor weten schappelijk onderzoek van het type Imp die van de basis Kaap Kennedy in Florida werd afgeschoten, blijkt bij lange na niet in de beoogde baan te zijn gekomen. NICOSIA. Ter gelegenheid van de uitreiking van vaandels aan twee nieuwe eenheden der Cyprische na tionale garde, heeft generaal Grivas verklaard niet naar Griekenland te zullen terugkeren, voordat de aan sluiting van Cyprus bij Griekenland een voldongen feit zal zijn. DJAKARTA. „Antara" meldt dat commandeur Soedomo, de Indonesi sche onderminister voor overzeese verbindingen, heeft medegedeeld dat in de wateren ter hoogte van Noord- Sumatra vijftien smokkelvaartuigen zijn aangehouden en 118 smokke laars gearresteerd. DAMASCUS. Syrië's sterke man luitenant-generaal Amin Al Hafez heeft een coalitieregering van Baat- histen en onafhankelijke Unionisten gevormd nadat de regering van Sa- lah Eddin Bitar, na vijf maanden aan de macht te zijn geweest, was afgetreden. VATICAANSTAD. De algemeen overste van de Jezuïeten, pater Jan Baptist Janssens, is in Rome overle den. De 75-jarige pater Janssens, uit Mechelen geboortig, was op 30 sep tember door een beroerte getroffen. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Schouivëh-Duivelandse sportspiegel I Zierikzee I behaalde vierde overwinning in successie Teleur- 4 stellende nederlagen van Burgh I en MEVO I Verrassende resul- t tatcn vin Bruse Boys I, Dreischor I en Duiveland I De Renesse i A I-junioren doen het uitstekend VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee, dat zeker niet in zijn beste vorm stak, kon desondanks in de 4e klas G een nuttige 5-1 zege boeken op het be zoekende Oude Molen. In de le helft kon Zierikzee maar moeilijk vat krijgen op het open spel van Oude Molen. Opvallend was de traplengte waarover bijna iedere speler van de bezoekers beschikte. Ondanks de vijf doelpunten welke de Zierikzee- voorhoede wist te scoren kon deze linie ons in haar geheel niet bevre digen. Zeker nog vijf opgelegde kan sen bleven deze middag onbenut, en dit was toch echt wel wat te veel. Tegen verdedigingen welke zich min der gemakkelijk laten passeren zou dit wel eens funest kunnen zijn. Hoe wel Heijboer deze middag geen en kel doelpunt scoorde was hij toch weer de grote man in de aanvalsli- nie. Met Burgh wil het nog steeds niet erg vlotten, nu verloren de groen-witten de uitwedstrijd tegen DIVO met 4-3. Bij de rust had Burgh in deze ontmoeting zelfs nog een 3-1 voorsprong en niets wees er op dat nog met een nederlaag genoegen zou moeten worden genomen. In de 2e helft wilde het ineens niet meer vlotten en terwijl de thuisclub nog drie maal het nest wist te vinden kon Burgh hier geen enkele treffer tegenover plaatsen. S.C. Gastel bleef aan de leiding door Nw. Borgvliet in eigen huis met 3-1 te kloppen.. Vos meer zag haar ongeslagen record sneuvelen door een verrasende 4-1 nederlaag bij Kruisland. NVS kon haar eerste overwinning boeken door Halsteren met een 3-2 neder laag naar huis te sturen. De Schut ters behaalden een kleine maar kostbare 1-0 zege op het bezoekende RKFC. Patrijzen 3 3 0 0 15- 4 6 Luctor 4 3 0 1 10- 4 6 Kruiningen 4 3 0 1 17- 7 6 Hansw. Boys 4 3 0 1 14- 7 6 Dreischor 4 2 0 2 11-13 4 Zierikzee II 4 1 1 2 7-10 3 Renesse 2 1 0 1 8- 5 2 Robur 3 1 0 2 5- 7 2 Kwadendamme 4 0 1 3 7-16 1 Zonnemaire 4 0 0 4 5-26 0 In de 2e klas C bleek het uit tien Colpl. Boys Kloetinge II Br.haven Veere Wissenkerke Duiveland Serooskerke 4 4 0 0 17- 4 8 4 3 0 1 16- 8 6 4 2 1 1 20- 7 5 5 2 1 2 11- 7 5 3 2 0 1 30- 8 4 5 2 12 15-36 5 4 112 8-13 3 spelers bestaande team van Drei schor II bij lange na niet opgewas sen tegen de Burgh-reserves die op vrij gemakkelijke wijze een 8-0 over winning kon boeken. SVOWK gaf het bezoekende Zierikzee III geen kans en trok met 5-2 aan het langste eind. Wolf aartsdijk II 3 1 0 2 9-23 2 SKNWK 4 1 0 3 6-15 2 Oostkapelle 4 0 0 4 10-21 0 In de 3e klas A onderging de stand weinig verandering. WIK toonde zich te Kerkwerve met 6-2 de sterkste over de SKNWK-reser- ves. Zeemeeuwen bleef te Haamstede met 7-0 de baas over Brouwersha ven II, terwijl Zwaluwen II te Scha- rendijke met 7-3 in het zand moest bijten tegen MEVO II. Renesse II SVOWK Burgh II Zierikzee lil Dreischor II 3 3 0 0 15- 6 6 4 2 11 18-12 5 3 1 1 1 12- 6 3 3 10 2 9-11 2 3 0 0 3 2-22 0 S.C. Gastel Zierikzee Vosmeer Schutters Kruisland Oude Molen NVS Halsteren DIVO Burgh RKFC Nw. Borgvliet 4 4 0 0 18- 4 8 4 4 0 0 17- 6 8 4 3 0 1 8- 7 6 4 2 11 10-10 5 4 2 0 2 11- 8 4 4 2 0 2 7-14 4 1 1 2 1 1 2 1 1 2 1 0 3 1 0 3 4 0 0 4 10-12 3 8-10 3 7-8 3 8-12 2 4-12 2 7-13 0 ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat het met MEVO nog steeds bergafwaarts. Zaterdagmid dag zagen de oranje-hemden zich in eigen huis met 4-0 geklopt door een Kapelle dat geenszins een grootse indruk achterliet. Bijzonder zwak speelde wel de voorhoede van ME- Vo, die een groot aantal opgelegde kansen om zeep bracht. Bruse Boys leverde bijzonder goed werk door Wolfaartsdijk in eigen huis de helft van de inzet te ontfutselen (3-3). Weinig heeft het zelfs nog gescheeld of de Boys waren er nog in geslaagd beide puntjes mee naar huis te bren gen. Tien min. voor tijd stonden zij zelfs nog met 3-1 voor, maar in de laatste min. zagen zij zich de zege nog ontglippen. Middelburg bleef trots aan de leiding door een 5-0 overwinning op AZVV II. Op ver rassende wijze kreeg Beren haar eer ste nederlaag te inkasseren bij het bezoek aan Spui (2-0). Wemeldinge maakte korte metten met het zwak spelende Nieuwdorp (7-l\ terwijl Zaamslag zich voor eigen publiek met 4-2 geklopt zag door Hoek. WIK 4 4 0 0 33- 5 8 Zeemeeuwen 4 3 0 1 21- 8 6 Zwaluwen 3 2 0 1 12- 4 4 Bruse Boys 11 3 2 0 1 11- 9 4 MEVO II 4 2 0 2 14-15 4 SKNWK II 4 1 0 3 7-21 2 Br.haven II 4 1 0 3 8-27 2 Zwaluwen 11 4 0 0 4 7-24 0 JUNIOREN. In groep A 1 keerde AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B leverde Dreischor een bijzonder fraaie pres tatie bij het bezoek aan het nog zon der verliespunten zijnde Kruiningen. De blauw-witten trokken in dit tref fen met 4-3 aan het langste eind, waardoor zij meteen weer een te genstander zijn geworden die voor ieder team gaat meetellen. Een eer volle 3-1 nederlaag leed Zonnemaire tegen Hansweertse Boys dat hierbij zeker niet over medewerking van vrouwe Fortuna had te klagen. Met de rust was de stand in deze wed strijd nog dubbel blank waarna in de 2e helft twee spelers van Zonne maire in eigen doel scoorden. Zie rikzee II speelde met 2-2 gelijk bij Kwadendamme wat voor de thuis club het eerste winstpuntje beteken de. Luctor bleef in de running door „een 3-1 overwinning op Robur. Middelburg 4 4 0 0 12- 1 8 Wemeldinge 4 2 2 0 13- 4 6 Wolf aartsdijk 4 2 2 0 12- 5 6 Kapelle 4 3 0 1 14- 7 6 Hoek 4 2 1 1 14- 6 5 Beren 4 2 1 1 12- 7 5 Spui 4 2 0 2 9-11 4 Bruse Boys 4 1 1 2 9-11 3 AZVV 11 4 1 0 3 8-15 2 Zaamslag 4 1 0 3 11-18 2 Nieuwdorp 4 0 1 3 4-14 1 MEVO 4 0 0 4 1-18 0 Zierikzee A I met een 3-1 overwin ning naar huis van het bezoek aan Middelburg waar de strijd opgeno men werd tegen Zeelandia A I. In groep A IV staat het reeds nu vrij- wel zeker vast dat Renesse A I hier weinig concurrentie heeft-te duch ten. Bruse Boys A I, dat nog als de naaste rivaal mag worden gerekend, kreeg in de duinstreek met 6-0 de kous op de kop. Duiveland A I nam te Oosterland met dezelfde cijfers (3-1) revanche op Zierikzee A I als waarmee het te Zierikzee verloor. Renesse Al 4 4 0 0 35- 2 8 Bruse Boys AI 4 2 0 2 16-18 4 Duiveland AI 4 112 13-18 3 Zierikzee A II 3 1 0 2 5-15 2 MEVO Al 3 0 1 2 10-26 1 In groep A VI bleef Burgh A I in de Westhoek met 4-1 aan de win nende hand tegen Goes A II. In groep B IX liet Dreischor B I in de wedstrijd tegen Zierikzee B I nog eens duidelijk blijken dat het dit seizoen wel degelijk meetelt. De blauw-witten slaagden er in dltik wedstrijd met 2-1 te winnen waaWI door zij thans met Bruse Boys de leidersplaats bekleden. De Boys had den weinig moeite om Zierikzee B II er met niet minder dan 16-0 onder te houden. Bruse Boys B I Dreischor B 1 Zierikzee B I MEVO B I SKNWK B I Zierikzee B II 5 4 0 1 28- 3 8 5 4 0 1 9-11 8 5 3 0 2 25- 6 6 4 2 0 2 12- 2 4 4 10 3 4-12 2 z5 0 0 5 0-44 0 In de 2e klas A leed Brouwersha ven in de belangrijke wedstrijd tegen Colijnsplaatse Boys een ongelukkige 2-1 nederlaag. Gedurende de gehele wedstrijd hadden de Brouwenaren een veldoverwicht waarbij de voor hoede evenwel danig teleur stelde. In de laatste min. wisten de bezoe kers het winnende doelpunt te sco ren, waarna er zelfs geen tijd meer was om af te trappen. Prima voor de dag kwam Duiveland bij het bezoek In groep B X zorgde WIK B I voor een verrassing door Burgh B I op afgetekende wijze met 6-2 te verslaan. Te Schar endijke namen Zwaluwen B I en Renesse B I het tegen elkaar op zonder daarbij even wel tot scoren te kunnen komen (0-0) Br.haven B I Renesse B I WIK B I Burgh B I Zwaluwen B I 4 4 0 O 25- 2 8 5 2 1 2 3-12 5 3 2 0 1 8-3 4 4 10 3 7-11 2 4 0 13 1-16 1 Foto Plet Kcljsor 'Ik was er helemaal niet vóórdie om schakeling op aardgas. Per slot van rekening jagen ze je maar op kosten. Dit afgekeurd, dat afgekeurd en dp pijp af gekeurd. En in de bus een briefje: zorg er zelf maar voor! Dat kostte me handen vol geld'. Deze verzuchting is van me vrouw D. J. de Jong, Cattenhagestraat 11a in Naarden. Velen voelen het net zo. Waarom blijft zij bij gezellig kolen stoken? 'Dat zal ik u zeggen. Het bevalt mij al niet met koken, laat staan met stoken En ik wil graag klant blijven. Zoals ik altijd geweest ben. Klant van een kolen handelaar, die wéét wie ik ben als ik op bel. Echt klant - en geen verbruiker nummer zoveel. Een naamloze. Met ambtelijk gedoe. Bovendien: in de kamer waarin je leeft kan je niet zonder echte stralingswarmte. Warmte waar wat aan te beleven is 1' U hoort het: leefwarmte. Van kolen! aan Serooskerke waar het op een kostbaar puntje beslag kon leggen (3-3). Een smadelijke 7-0 nederlaag moest SKNWK inkasseren bij Vee- re. Kloetinge II bleef in de running door het thuis spelende Oostkapelle geen kans te geven (2-5). NICOSIA. In Nicosia is van ge zaghebbende zijde vernomen dat de Grieks-Cyprische regering heeft be sloten de economische beperkingen die zij aan de Turks-Cyprische ge meenschap had opgelegd, op te hef fen. Een 22-jarige Amerikaanse toe- riste, die een bezoek aan Parijs bracht, is op tragische wijze om het leven gekomen doordat een vrouw, die van een zeventig meter hoog ge legen terras van de Notre Dame was gesprongen, op haar terecht kwam. Beiden overleden in het ziekenhuis. Succesvol jaar voor „Madurodam" DEN HAAG, 4-10. De miniatuur stad „Madurodam" heeft het veer tiende seizoen met 1.141.201 (vorig jaar 961.687) bezoekers afgesloten. De „hekkesluiter" was de 21-jarige bouwkundig student Amos Spitz uit Haifa (Israël), die uit handen van de direkteur van Madurodam, de heer G. G. Jungerius, een zilveren lepel ontving met een afbeelding van de gouden koets. Madurodam-lichtstad werd door 109.310 bezoekers bewonderd. Bij het buitenlands bezoek was vooral een stijging van het bezoekers-aantal uit Zweden opmerkelijk. Ook het aantal Franse bezoekers was zeer groot. DEN HAAG. In brieven aan de Eerste en Tweede Kamer verzoekt de minister van buitenlandse zaken, de heer Luns, de met Indonesië geslo ten overeenkomst voor 3 april jl. in zake technische samenwerking niet ter discussie te stellen. Hij vraagt stilzwijgende instemming. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Ze keek eens naar haar vader, die rustig zat te genieten van zijn si gaartje. Nou, die kwam er wel weer bovenop. Al werd hij natuurlijk nooit meer de oude. De aardappelen waren klaar. Ze gooide de schillen op de mesthoop, enkele meters van de woning, waar na ze met de emmer naar binnen ging en het fornuis oprakelde. Even wat hout halen, anders ging-ie nog uit. Ze liep naar de houtmijt, nam er een armvol blokken af en deed er een paar in het fornuis. Zo, die deed het nu wel weer een uurtje. Eerst maar een pan water opzetten, dat scheelde. En dan eens aan de koffie denken. Dat werd ook zo langzamerhand tijd. Voor vader maar weer een glas vruchtensap klaarmaken. Lekker fris met dit hete weer. Om elf uur schonk ze zich een kop koffie in en maakte de vruchtensap gereed. Ze deed alles op een blad en liep ermee naar de waranda, waar ze het blad oo de tafel zette. Vader Laan zat een beetje weggezakt in de stoel. Ze zag, dat de halve, nog niet- opgerookte sigaar uit zijn hand op de vloer gegleden was. In slaap ge vallen van de warmte, was haar ge dachte. Nou, maar rustig laten pit ten. Ze ging zitten, dronk van haar koffie en kreeg een onbedwingbaar verlangen naar een sigaret. Wacht eens, had ze op haar kamer nog niet een half aangebroken pakje? Soms rookte ze dagen niet, dus ze deed er lang mee. Marrie stond op en liep naar haar kamer, waar ze de sigaretten vond. Gelijk even een beetje verfrissen, dacht ze. In ben nu toch hier. Ze waste zich en kamde 'het haar. Zo voelde je je weer een heel ander mens. En nu een sigaret t Rokend kwam ze terug op de wa randa en constateerde, dat haar va der verder weggezakt was in de stoel. Zo valt hij er uit, dacht ze be zorgd. Ik zal hem wakker maken. Ze legde haar sigaret neer en pro beerde hem recht te zette: „Vader", zei ze, „ben je in slaap gesukkeld? Kom eens wat overeind? Je zit zo scheef Voorzichtig probeerde ze hem overeind te krijgen. Mens, wat ben je nog zwaar, dacht ze. „Vader...." riep ze nogmaals, doch toen ze hem losliet, zakte hij weer terug, in zijn scheve positie. Als een bliksemstraal flitste eens klaps de verschrikkelijke werkelijk heid door haar heen. „Vader!" riep ze nog eens. Wezenloos stond ze voor de stoel te kijken. Toen slaakte ze een allesdoordringende gil. 25. Na dc begrafenis van Pieter Jaco bus Laan, die in alle eenvoud ge schiedde, staken de drie oudsten hun hoofd bij elkaar. Marrie besliste kort en bondig, dat Harrie. die in middels twintig was geworden, de leiding nu definitief op zich zou ne men, waartegen Klaas, die erg ge makkelijk was. niet het minste be zwaar had. Zelf zou Marrie de scep ter in huis blijven zwaaien. ..Te zij ner tijd zal een van jullie wel eens tegen een aardig Australisch meisjes aanlopen cn als die eenmaal hier zit kan ze mijn taak overnemen. Tot zo lang kunnen jullie op me rekenen, maar denk er wel aan. dat ik niet blijf. Ik verlang terug naar Neder land, dat wil ik best weten". „Een trekpleister misschien?" op perde Harrie voorzichtig. „Net zoals je zegt: misschien", ant woordde zijn zuster raadselachtig. „Per slot van rekening ben ik drie- en-twintig, nietwaar?" De droefheid over het plotselinge sterven van de vader sleet spoedig, omdat iedereen hard moest werken en de kleintjes de ernst van het le ven nog niet zo erg beseften. Marrie had een stille hoop gekoesterd, dat Grace op de begrafenis aanwezig zou zijn, doch deze had nooit meer iets van zich laten horen en niemand kon ook maar in het minst vermoe den, waar de vrouw ergens verbleef. Het leek wel, of ze in het niet was opgelost. Enkele dagen na de begrafenis schreef Marrie een lange brief aan Matthieu, waarin ze het verscheiden van haar vader meedeelde, dat ze desondanks nog niet weg kon, maar dat er misschien een mogelijkheid was om toch binnen niet al te lange tijd weer terug te zijn in Holland. Ze wist dan ook misschien het defi nitieve antwoord te geven op zijn vraag. ..Maar", zo schreef ze, „je zult wel begrijpen, dat ik onder de gegeven omstandigheden mijn broers en zusjes niet in de steek kan laten. Wimmie is nog geen zes, Lien negen cn Bep dertien. De groten redden zich wel maar dit drietal kan niet zonder mij of een andere vrouw. Evenwel is er toch een oplossing. Dat boeren hier is niet veel waard. Harrie en Klaas doen geweldig hun best, dat is een feit. Maar ze hebben geen boerenbloed in zich en voor pionieren zijn ze waarschijnlijk ook niet in de wieg gelegd. Ik nog min der. Wat denk je ervan, Matthieu, als we hier alles eens opbreken cn met z'n allen terugkomen naar Ne derland? Harrie en Klaas zouden dan mogelijk meteen bij je in de fa briek kunnen gaan werken en als je een huisje voor ons kunt versieren, zouden we meteen uit de brand zijn. Van de opbrengst van onze grond kunnen we mogelijk zelf onze terug reis per schip naar Nederland beta len. Schrijf me eens. wal je hiervan denkt?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7