ROE TREKT UW KLEINE SHERIFF TEN STRIJDE? ANDER PLAN VERNIEUW INC WEGDEK KOM VAN BURCH Rapport aardgasvoorziening in Zeeland INGEZONDEN STUKKEN STAD EN EILAND D. C. Viergever Prima rundvlees L&O BMW Behoorlijke resultaten voor „Delta-Sport" Gemeenteraad Westerscliouwen akkoord met nieuwe aanpak WESTERSCHOUWEN, 5-10. - In de maandagavond gehouden vergadering van de raad der gemeente Westerschouwen is als hoogtepunt de vernieuwing van het wegdek in de kom der kern Burgh ter sprake gekomen. B. en w. zyn met een nieuw plan uit de bus gekomen dat geheel afwykt van het voor gaande dat op 28 mei 1904 in de raad werd behandeld. Burgemeester Ever- wijn zei de over het oude plan, in overleg met de direkteur gemeentewerken nog eens te hebben bekeken, of hier toch wel de juiste manier was gevolgd. Volgens de tekening is dit plan groots van opzet en te duur. De brieven die tegen dit plan zijn ingekomen hebben geen invloed gehad op deze verande ring. Een verkeersdeskundige van de A.N.W.B. heeft in het nieuwe plan ook zijn mening naar voren gebracht. De burgemeester gaf hierop een uiteenzetting over het nieuwe plan. De inrit om de Julianaboom heen, de zogenaamde Zwarte Hoek in, komt te vervallen. In deze Zwarte Hoek ko men praktisch geen wijzigingen. Ver keerstechnisch is het veel beter om de oude toestand te handhaven. Langs de huizen komen wel nieuwe trottoirs, doch het gras blijft aanwe zig. In het gedeelte Burghseweg tot aan de Kerkstraat komt geen wijzi ging. Het groen in de Kerkstraat gaat verdwijnen en hier komen par- keerstroken. Alle perebomen blijven staan, zowel hier als in de verdere beplanting van Burgh. Langs de hui zen komen overal trottoirs, uitge voerd in het klinker-op-zijn-kant systeem, wat veel landelijker aan doet dan een moderne trottoirtegel. Of de groenstrook langs de verkeers weg door het dorp gaat verdwijnen is nog niet zeker. Het parkeren De heer Hendrikse vond het niet juist dat in de Zwarte Hoek geen auto's voor de woningen geparkeerd mogen worden, en wel in de Kerk straat. De voorzitter zei hierop dat in het oorspronkelijke plan de auto's slechts één meter van de ramen ver wijderd bleven, doch niet in dit nieu we plan. Verder vroeg deze vragen steller of het verkeerstechnisch juist is dat in de Kerkstraat geparkeerd wordt. De voorzitter antwoordde met een volmondig ja omdat de auto's behoorlijk naast de rijweg komen te staan. Het was de heer Hendrikse verder opgevallen dat iedereen de toestand wil houden zo het was, doch dat is onmogelijk. De voorzitter zei hierop dat het college en de raad de gemeentebelangen met de huidige middelen zo goed mogelijk moeten behartigen, zoals de noodzaak ervan aangeeft. „Weinig verbieden en zo veel mogelijk toelaten", aldus de voorzitter. Vragensteller Hendrikse meende verder dat er zeer weinig parkeerruimte in 't nieuwe plan zit. „De mogelijkheid om verder te gaan ontbreekt ons", zeide de voorzitter en de op til zijnde bussenstroom is met deze ruimte niet op te vangen en hiervoor zullen parkeerterreinen in de buurt gemaakt moeten wor den". Over de parkeerruimte zei wethouder v. d. Klooster nog dat de ruimte op het oude schoolplein, dui delijk aangegeven met grote P's, praktisch niet gebruikt wordt. „Ilc zou me er niet zo druk over maken", meende de wethouder. De raad ging akkoord met het nieuwe plan, dat eerst nog in han den komt van G.S. en een andere instantie. Voor het volgende seizoen is echter de kom van Burgh wat het wegdek betreft en de voetpaden met parkeerstroken vernieuwd. In de vergadering werden verder de geloofsbrieven van de heer R. H. Blom onderzocht en in orde bevon den zodat deze nieuw benoemde raadsvertegenwoordiger voor de V. V.D. de volgende vergadering zijn plaats mag innemen. GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking ever september 1964 Geboren: 4. Daniël Maarten, zoon van A. J. van der Cingel en M. L. Malipaard (Haamstede); 6. Richard John. z. van J. C. van Damme en P. A. M. Briaire (Haamstede); 17. Dina, d. van J. C. Koster en A. Leistra (Noordwelle)23. Caroline Willemina d. van C. W. Landman en M. W. Boot Haamstede); 24. Ellen, d. van J. H. Blom en H. A. Schaleven (Re- nesse). Gehuwd: 4. Jan Louwerse, 32 jaar en Anthonia Pieternella Jonker, 30 jaar (Grijpskerke-Haamstede); 11. Herman Boomsma, 25 j. en Cornelia Maria Barendse, 23 j. (Rotterdam- Burgh); 17. Pieter Leistra, 35 j. en Jacoba Margaretha Dekker, 30 jaar (Haamstede). Overleden: 5. Maria Martina Ho- gerland, 82 j., wed. van Hendrik Da lebout (Noordwelle); 14. Pieter Mari- nus den Haan, 56 j., echtg. van Maatje Neeltje Krislalijn (Burgh); 18. Gerrit van den Hoek. 81 j., echt genoot van Maria Krijna Linders (Noordwelle); 30. Cornelis Hax't, 87 j.. wedn. van Anna Berrevoets (Se- rooskerke). Ingekomen: 7. A. Muller uit Maarssen (Rcnesse); 11. W. G. van de Kerke uit Amsterdam (Haamstede); 15. A. C. Spaans en echtgenote uit Rotterdam (Haamstede); 21. C. J. de Lang en gezin uit Winkel (Haam stede). Vertrokken: 1. M. J. Tangeman (Haamstede) naar Breda; 2. L. C. Kik (Haamstede) naar Amsterdam; 4. I. Zorge (Serooskerke) naar Lei den; 4. A. P. Jonker (Haamstede) naar Grijpskerke Z.; 8. L. Boer en echtgenote (Haamstede) naar Am sterdam; 11. C. M. Barendse (Burgh) naar Zaltbommel; 15. M. N. Felius en echtgenote (Haamstede) naar Rot terdam; 16. M. Wierda en gezin (Haamstede) naar Deventer; 21. P. Boot (Burgh) naar Hilversum; 22. A. J. Bakker en echtgenote (Haamstede) naar Wnrffum; 23. J. J. de Koster (Haamstede) naar Wassenaar; 25. H. M. van der Sluijs (Haamstede) naar Hilversum. Aantal inwoners per 1 oktober 1964: 4058. Aan het einde van de vergadering ging de raad in besloten vergadering om zich te beraden over een al lang sluimerende, doch zeer belangrijke kwestie die de grondprijs inhoudt waarop de Oostenrijkse woningen staan aan de Torenweg. Deze grond is nog steeds eigendom van de heer J. J. van Monsjou. Bij de notulen werd er op gewezen dat nog steeds op verschillende plaatsen langs de Provincialeweg het houtgewas nog niet opgesnoeid is. De ingekomen stukken bevatten o.a. een schrijven van G.S. waarin de zesde en tiende tot en met dertiende wijziging van de gemeentebegroting werden goedgekeurd zodat deze be groting nu geheel is goed bevonden. Verder waren er brieven binnenge komen, gericht aan G.S. van de Burghse middenstand en van jkvr. Van Citters uit Burgh om het aspekt van de Burghse Ring te behouden. Met een voorstel van G.S. om de jaarwedde der wethouders te bren gen op f 2.280,— per jaar ging de raad volledig akkoord. De voorzitter kon mededelen dat het overzicht der gastenstatistiek over 1963 binnen was. Hieruit bleek dat het aantal overnachtingen in '63 465.779 heeft bedragen tegenover in 1962 371.156, wat een vermeerdering betekent van 25 procent. Deze cyfers zijn nog te laag omdat niet iedereen zijn kaarten instuurt. In de beide kamers, inhoudende de leden en plaatsvervangende leden van de commissie van advies Woon- ruimtewet 1947 worden benoemd: voor Burgh-Haamstede: 1. J. C. de Feiter (P. Slager); 2. C. J. v. d. Maas (J. de Wit); 3. J. C. den Boer (H. J. Simons); 4. B. Bossers (M. J. Steur); 5. Z. Roseboom (J. P. Berrevoets). Voor Renesse, Noordwelle en Seroos kerke: 1. Z. Roseboom (J. C. de Fei ter); 2. J. de Wit (C. J. v. d. Maas); 3. H. J. Simons (J. C. den Boer); 4. M. J. Steur (B. Bossers); 5. J. P. Ber revoets (P. Slager). ZIERIKZEE, 6-10. - Heden (dinsdag) is verschenen een rapport betreffen de de aardgasvoorziening van de provincie Zeeland, samengesteld door het Gasinstituut der Ver. van Exploitanten van Gasbedrijven en het Centraal Bureau voor Verificatie der Ver. van Ned. Gemeenten, in opdracht van Ge deputeerde Staten. Deze instanties stelden een onderzoek in naar de tech- nisch-economische mogelijkheden van een aax'dgasvoorziening in geheel Zee land. Kun bevindingen hebben geleid tot de conclusie dat het zeker aanbe veling verdient het thans nog gasloze gebied in de aardgasvoorziening van 'de provincie te betrekken. De verkenningen hebben verder uitgewezen dat het aardgas voor veel industrieën concurrerend kan worden aangehouden, waarbij ook voor de tuinbouwbedrijven het aardgas tot verlaging van de kostprijs zal bijdragen. Uit het rapport blijkt verder o.a. dat te Zierikzee bij de aanvoer van aardgas een nieuw ontvangstation zal moeten worden gebouwd. De pro- paan-luchtmenginstallatie kan in re serve worden gehouden om in geval van calamiteit by de aardgas-aan voer de gasvoorziening in stand te houden; ook voor het afvlakken van de bcdrijfspieken kan deze installa tie dienst doen. Vanuit het genoemde ontvangstation zal, behalve de stad Zierikzee, ook het grootste gedeelte van Schouwen en Duiveland van gas kunnen worden voorzien. Indien aardgas zal worden aange voerd naar Zierikzee zullen de ver schillende woonkemien in deze ge meente gas kunnen ontvangen via het ontvangstation Zierikzee. De sta len transportleidingen zijn geprojek- teerd van Zierikzee via Schudde- beurs, Noordgouwe en Zonnemaire naar Brouwershaven, waarbij dan in Schuddebeurs een aftakking kan ge maakt worden naar Dreischor en in Noordgouwe een zij spruit naar Kerk- werve kan worden gelegd. Op deze wijze worden met ruim zestien kilo meter transportleiding 1.150 wonin gen bereikt. Bruinisse en Duiveland Indien de N.V. Nederlandse Gas unie er toe overgaat een transport leiding via het Zijpe naar Zierikzee te leggen, zal door middel van een ontvangstation bij Zijpe een gasvoor ziening tot stand kunnen komen voor de gemeenten Bruinisse en Duive land, waarbij de aanvoerleiding voor Bruinisse slechts een halve kilometer lang wordt. De dorpen Nieuwerkerk en Oostcr- land zullen aanstonds kunnen wor den voorzien, Ouwerkerk en Sirjans- land op een later tydstip, wanneer uit de winsten van een rendabel be drijf de minder rendabele gebieden kunnen worden aangesloten. In de gemeente Middenschouwcn ziet men aanvankelijk slechts een gasvoorziening mogelijk voor de dor pen Ellemeet en Scharendijke, waar met een transportleiding van dx-ie- en-een-halve kilometer 240 aansluit- bare percelen bereikt worden, tex'wijl Kerkwerve dus een aanvoerleiding kan ontvangen vanuit Noordgouwe. De voorziening met aardgas zal in de gemeente Westex-schouwen moeten geschieden vanuit het ontvangstation te Ziei'ikzee, wanneer de Gasunie haar transportleiding tot hier door trekt. De totale lengte van transport leidingen voor de voorziening van deze gemeente gaat circa 23 kilome ter bedragen, waal-mee circa 1.100 woningen kunnen worden bereikt. Gedeputeerde Staten stellen inmid dels aan Provinciale Staten voor over te gaan tot de oprichting van een N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij (N.V. Zegam), waarin by de oprichting in 't maatschappelijk kapitaal als volgt zal worden deelgenomen: de provin cie Zeeland voor 70 aandelen, en de Mijnheer de redakteur, Naar aanleiding van het ingezon den stuk in Uw blad van 29 sep tember. over de aanwezigheid van onderdelen van menselijke skeletten rondom de kerk van Bi-ouwershaven kan ik de schrijver mededelen, dat dil de volle aandacht, heeft van de daarvoor verantwoordelijke perso nen. Pion punt dat ik onder de aandacht wil brengen van ouders en opvoe ders van de Biouwershavense jeugd is dit: er aan mee te werken en er op toe te zien dat de ruiten van het kerkgebouw niet worden stukge gooid. Brouwershaven, 5 oktober 1964. Van N. gemeenten Goes voor 70, Axel voor 32 en Zierikzee voor 28 aandelen. Het maatschappelijk kapitaal van de N.V. zal volgens de concept-statuten van de toekomstige N.V. Zegam gaan be dragen één miljoen gulden, verdeeld in duizend aandelen op naam, ieder groot één duizend gulden. ZIERIKZEE Filmliga komt met programma Op 27 oktober a.s. opent de Zie- rikzeese Film Liga het pi'ogramma van het seizoen met de vertoning van de komische thriller „The Lea gue of Gentlemen" in de Concex't- zaai. De contact filmavonden zullen ge houden worden in de aula van het Lyceum. Naast een korte toelichting zullen op deze avonden divex'se soorten films vei'toond worden, n.l. speel films. documentaire films en klas siek geworden oudere films. Deze contactavonden stellen de Liga in staat om gebruik te maken van vele unieke aanbiedingen, o.a. van bui tenlandse ambassades en particulici'e maatschappijen. Medegedeeld wordt voorts dat de films „Guerx-e des Boulons" (8 dec. 1964) en „Di\ Stx-angelove" (30 maart 1965) niet worden georganiseerd door de Liga, maar in openbare vei'toning wox'den gebracht door de N.V. Con certzaal. Deze twee films zijn door misverstand aan het programma van de Liga onttrokken en hiervoor in de plaats zullen twee andex'e films worden gebracht. Orgelconcert St. Willibrorduskerk Zondagavond 11 oktober a.s. vindt in de St. Willibrorduskerk alhier een orgelconcert plaats, te geven door de heer Louis Mol, organist van de Ohristuskoningkerk te Amsterdam. De toegang tot de kerk is vrij en iedereen, van welke gezindte ook, is welkom om dit concex't te komen be- luistex'en. Bij het binnenkomen van de kerk worden programma's uitge- reikt. De aanvang van -het concert is gesteld op 7 uur 's avonds. BROUWERSHAVEN De heer W. van Ham alhier be haalde het diploma gezel van de stichting vakopleiding „Smeecoma". Bazar voor het bejaardenwerk Donderdag 8 oktober woi'dt in het jeugdgebcuw te Brouwershaven weer de eex'ste bijeenkomst der be- jaai-densociëteit gehouden, waar alle bejaarden weer van harte welkom zijn. Zaterdagmiddag 10 oktober, drie uur, zal de presidente der bejaarden sociëteit, mevr. Vermeulen-Wijkstra de grote bazar open in het jeugd- gebouw, waar-van de baten wox'den aangewend voor het organiseren van het a.s. St. Nicolaasfeest en de Kerst feestviering. Gezien de belangeloze medewer king van particulieren en ontvangen giften van middenstand en bux-gerij, belooft deze bazar een gi'oot sukses te worden. Men kan er fraaie prijzen winnen bij het rad van avontuur, brievensport, ballenwerptent, enz. enz. Tevens iser een grote stand waar ment tegen zeer voordelige prijzen huishoudelijke artikelen en textiel kan kopen. Een grote verlo- ting met als hoofdprijs een fraaie bedsprei, benevens vele fx'aaie prij zen completeert het geheel. Er is ook een thee- en koffie-afde- ling aanwe.zig, zodat men niet op een droogje behoeft te "zitten. Gezien het vele voorbex-eidende werk, dat het comité der bejaai'den- sociëteit zich heeft getx'oost, zal deze bazar zich hopenlijk in een zeer goe de belangstelling mogen verheugen. ZONNEMAIRE De alhier gehouden collecte voor do reclassering heeft opgebracht de soxn van f 50,27. Vandaag is Cowboy-dag. De strijd laait op. Als de gemoederen oververhit raken is niets onbelangrijker dan kleding. Verstandige moeders geven hun zoons daarom „vrij spel" in stoere, moderne Marathon-kleding. In jackets die er tegen kunnen. In broeken, sterk als het staal van een revolver. En prettig daarbij: Marathon-speelkleding is tevens visite-kleding. Ook na uren spelen nog zondags-mooi in de plooi! Vraag Marathon voor jongens en meisjes van elke leeftijd. Voor shorts en pantalons, jackets en anoraks. Zierikzee Wcexxsdagmorgen vanaf 10.00 uur is er voldoende in de noodslachtplaats HEM, Zie rikzee. H. Stouten Voor fainiliedrukwerk Elke dag zie je er meer... RUIME ZUINIGE (benzineverbruik 1:16) GEZINSAUTO luchlgekoelde motor geen anti-vries nodig incl. ruitensproeiers, buitenspiegel, verwarming. /j- aqe airconditioning, lichtseiner. O éL *3 O 5"" verstelbare rugleuning, luxe bekleding en anti-diefstal slot Garage P. A. Remeeus - Tel. 473 - Ouwerkerk NIEUWERKERK De alhier gehouden collecte voor de reclassering heeft opgebracht de som van f 56,49. Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant van de Rijkspolitie alhier zijn inlichtingen vex-krijgbaar omtrent de volgende gevonden voorwex-pen: zwarte por- temonnaie, paar dameshandschoe nen, bril met tweekleurig montuur. DUIVELAND Plattelandsvrouwen bijeen te Oosterland De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvx'ouwen hield de eerste bijeenkomst in dit seizoen in café-restaurant „De Blauwe Keet" te Oosterland. Ds. Strating uit Goes hield een lezing met als onderwerp „moderne gezinsproblemen". Met veel aandacht werd deze causerie gevolgd, waarna later nog verschil lende vragen wex'den gesteld en be handeld. Vele dames hadden bloemen mee gebracht, die in het voox'jaar als stekjes aan hen werden uitgegeven en die nu tot formidabele planten wax-en uitgegroeid. Mevx\ Romeijn en mevr. Lievense hadden een moei lijke taak de mooiste er uit te kie zen, maar tenslotte konden er toch verschillende pi'ijzen worden uitge reikt. Mevx'ouw van Ee ten-de Vries spx-ak dankwoox-den tot ds. Strating en de dames juryleden en tot allen die hebben bijgedragen deze avond te doen slagen. OOSTERLAND Assistent R.L.V.D. vertrokken Dezer dagen vertrok uit het dox'p het gezin Noox'dam-van Rhenen om hun woning te Goes te betx'ekken. De heer Nooi'dam was hier ter plaat se ongeveer 4% jaar wex'kzaam als assistent bij de Rijks Landbouw- vooi'lichtingsdienst en ondervond als zodanig grote belangstelling. Menige land- en tuinbouwer heeft van dc gedegen adviezen van dc heer Noordam gepx*ofiteex*d. De vele lezingen dio hij hield voor de land en tuinbouworganisaties, ook hier ter plaatse, genoten gx'ole belang stelling. Hij is al enige tijd in zijn nieuwe betrekking te Goes werk zaam. Ook in het openbax-e leven genoot de heer Noordam bekendheid Hij diende gex-uime tijd de Ned. Herv. kerk alhier als diaken. Verder was hij enige jaren van de gym- nastiekafdeling van de sportvereni ging „Duiveland" de toegewijde lei der, zodat ook deze vex'eniging hem node ziet vertrekken. Bejaardensociëteit begint nieuw seizoen Op dondex'dagmiddag 8 oktober a.s. zullen de wekelijkse bejaax'den- bijeenkomsten hier ter plaatse weer een aanvang nemen. Als naar ge woonte weer in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw aan de Sint Joost- dijk, aanvangende om twee uur. Het damescomité, dat deze gezellige mid dagen ox'ganiseert, hoopt ook dit sei zoen weer op een goede belangstel ling. Het wekt daai'om alle bejaar den uit het dox'p, die de 65-jarige leeftijd hebben bex-eikt, op om eens kennis te komen maken op de bij eenkomsten. Zij worden door velen op zeer hoge prijs gesteld en wie eenmaal gewend is de contactmidda gen te bezoeken, wil zij niet meer missen. BRUINISSE Mosselexport iets teruggelopen De mosselaanvoer door de kwekex's en de export door de handelaren kwam in de maand oktober goed op gang, maar het mooie weer had op de export toch een belemmei'ende invloed. Een mossel smaakt ook bij wanrx weer wel, maar kouder weer doet dé consumenten toch vluggef naar dit schelpdier vragen. De ex port is dan ook ruim 10 pel. minder dan in dezelfde pex'iode van het vo rige jaar. Tot 1 oktober werden ge ëxporteerd plm. 275000 tonnen tegen ruim 300.000 tonnen in 1963. ZIERIKZEE, 6-10. Zaterdag cn zondag j.l. vonden te Delft meerkam pen plaats voor jongens en meisjes. De Neet. Techn. Commissie van de K.N.A.U. wees voor deze wedstrij den per groep (jongens A en B, meis jes A en B) op voordracht van de Districts Technische Commissies 12 deelnemers aan. Voor Zeeland waren de volgende junioren aangewezen: II. Ranschacrts (Schcldesport)), A. dc Bolkx (Schcldesport), J. v. d. Dries (Zeeland Sport), alsmede J. Stoutjcs- dyk cn J. Vcrwcsl (beiden Delta Sport). Bij do jongens A wex'd H. Ran schacrts achtste. Tengevolge van een blessure kon hij het laatste num mer (de 1000 m.) niet uitlopen. Tot voor dit nummer stond hij derde. Een mooi resultaat behaalde de Bokx bij de jongens B: hij eindigde op de derde plaats. Bij de meisjes A werd Jopic Stout- jesdijk nummer 7, met slechts een klein verschil in punten met num mer 4, 5 en 6. Zij kan zeker hoger als haar werpnummer (kogelstoten) beter wordt. Bij de meisjes B werd Jopie Vex'- west nummer 6, gelijk met nr. 3. 4, 5 en 6. Al met al geen slecht resultaat Bij de open baanwedstx'ijden in Den Haag nam mevr. E. Goedhart- Schot (Delta Sport) voor de eex-ste maal deel aan de 100 meter dames D. Zij dx'ong door tot in dc finale en werd 4e in 13.8 sec. Bij het dis cuswerpen werd zij tweede met een worp van 40.62 meter, terwijl zij vorige week nog het Zeeuwse record bij wedstrijden te Tcrneuzcn had ge bracht op 42.67 meter. Mogelijk had ze op het eerste nummer wat veel van haar krachten gevergd. Bij de meisjes A werd Jannie Schot 4c bij het speex'wex-pen, dci'de bij het hoogspringen dames C en tweede discuswerpen dames C. Over het geheel dus behooi'lijke resxxitalon voor Delta Sport op wedstrijden waarbij de „groten" aanwezig zijn. blijft spelenderwijs mooi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 4